NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12a Jaargang Donderdag 25 October 1894. N 3471 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM, STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON- HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicité Etrangére G. L. DAÜBE dt Co., JOHN F. JOS ESSuce., Parijt 31bit Faubourg Montmartrél' Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en ving gedrukt. De Directeur-Uitgever, Haarlem, 24 Oct. 1894. P Voor het examen vrije- en orde oefeningen zijn Dinsdag alhier geslaagd denbeer en P, Walrg, L. Welling, M. Zwaagdijk en A. Zijderveld, allen alhier. Naar wij van bevoegde zijde verne men, treedt de heer Louis Bouwmees ter, die wegens lichte ongesteldheid sinds Zondag 1.1. in Amsterdam niet had kunnen spelen, Donderdag hier weder voor het eerst op in Mad. Sans-Gêne. Veeziekte. Gaarne deelen wij mede, dat het geval van mond- en klauwzeer inde weide van P. Jansen aan de Zomer- vaart, is geweken. De sterfgevallen onder het rundvee, door mond- en klauwzeer nemen in de omstreken toeze kwamen reeds in een viertal gemeenten voor tot een gezamenlijk aantal van twaalf. Naar wij vernemen zal tusschen IJ- en Houtrakpolders, ter hoogte van de Middelwegen een rijkspont- veer worden ingesteld. Lombok. Een particulier schrijven uit Soe- rabaya meldt 't volgende De toestand van den zwaar gewon den luitenant Velds is steeds vooruit gaande; op verre na is de patient echter nog niet hersteld. 'tBeen is niet verbrijzeld; de kogel heelt enkel een rond gat gemaakt. Van drie officieren is 't geheele been gesplinterd. De overste Bij level t heeft een kogel door den arm gekregen welke verder in de borst is gedion- gen. Tot heden heeft men dien nog niet kunnen verwijderen. Van den officier Boerma zijn diens beide voeten stuk geschoten. Dank de goede verzorging, zijn van de 380 gewonden in 't hospitaal nog maar 10 overleden. Van de meeste officieren is bijna de geheele uitrusting verloren ge raakt. Naar de „Tijd," verneemt, is de toestand van dr. Kuyper zooveel ver beterd, dat, men hoopt dat hij over een week of drie, vier uit Pauinons land zal kunnen terugkeeren. Hotel- en reiawezen. Van de wereldtentoonstelling van het Hotel- en reiswezen, die, zooals bekend is van MeiNovember 1895, te Amsterdam zal worden gehouden, is het algemeen programma versche nen. Ieder die aan deze tentoonstelling wenscht deel te nemen, moet daarvan uiterlijk den löden November 1894 kennis geven aan het Uitvoerend Co mité, door inzending van een behoor lijk ingevuld en geteekend inschrij vingsbiljet, aan het bureau van de tentoonstelling en aan de verschil lende binnen- en buitenlandsche com missariaten verkrijgbaar. Voor huur van plaatsruimte wordt berekend a. In de zalen Voor kleine ruimten f30 per fagade meter. Voor groote ruimten, ter beoordeeling van het comité. b. Tuin en terreinPer M3 op na der overeen te komen voorwaarden. Voor inrichtingen, welke groote ruimte behoeven, als winkels, café's, gebouwen voor vermakelijkheden enz., alsmede voor afzonderlijke tentoon stellingen worden speciale prijzen be rekend. De goederen zullen worden aange nomen van af 15 Maart tot 20 April 1895, na dien tijd heeft het comité het recht verdere inzendingen niet aan te nemen, zonder eenige verplich tingen zijnerzijds. Bekroningen zullen door eene In ternationale Jury worden toegekend, volgens een nader vast te stellen reglement. Zij bestaan nit eerekruisen, gouden, zilveren en bronzen medailles (van edel metaal) en diploma's. Zij zullen zoo spoedig mogelijk, in elk geval voor de sluiting van de tentoonstelling worden uitgereikt. Na verkregen vergunning der re geering zal er eene verloting plaats hebben van uitsluitend tot een be drag van minstens 250.000 gulden op de tentoonstelling gekochte voor werpen. De tentoonstellin omvat de vol gende 16 groepen, ieder weer ver deeld in klassen. I. Bouwkunst, II. Vervoermiddelen, III. Algemeene Nijverheid, IV. Nij verheid der voedingsmiddelen, V. Rivier en Zeevisscherij, VI. Hygiëne, VII. Machineriën, VIII. Verlichting, IX Kunstnijverheid, X. Verwarming, XI. Geographische afdeeling, XII. Volledige Inrichtingen, XIII. Veilig heidsmiddelen, XIV. Tuinbouw, XV. Assurantie, XVI. Diversen. Werkstakingen van Typografen. Op de drukkerij van de firma Van de Weijer te Utrecht is Dinsdag het werk gestaakt. Het U. D. meldt daaromtrent De stakers zijn door de firma on middellijk ontslagen. Zij hebben de haken (een onmisbaar gereedschap voor een zetter) dergenen, die aan het werk wilden blijven, voor hun vertrek onbruikbaar gemaakt. De gezellen geven van de staking bericht bij een strooibiljet, waarin zij de vakgenooten aansporen, niet in te gaan op advertentiën, welke wellicht geplaatst worden om de stakende ge zellen te vervangen. Ook wordt daarin hun geldelijke steun gevraagd. Van de zijde der stakende werklie den wordt medegedeeld, dat reeds her haaldelijk loonsverhooging was ge vraagd. Daarop werd den Sen October jl. eene vergadering gehouden van typografen en aanverwante vakken, om den toestand te bespreken en po gingen in het werk te stellen, om tot verbetering te komen. Door deze vergadering, die zeer druk bezocht was, werd eene loonsregeling, zooals de typografen die wenschen, vastgesteld, terwijl eene commissie werd benoemd, om den patroons deze loonsregeling aan te bieden, met ver zoek dit tarief in te voeren. Volgens dit tarief zouden de loonen van zetters, drukkers en linieerders zijn boven 23 jaar til minstens ;'van 2023 jaar f9 minstens; van 1820 jaar f8 minstens; van 17 jaar f6 minstens; van 16 jaar f5 minstens. Jongens beneden 16 jaar, minstens een jaar op 't vak zijnde fl verhoo ging. Binders boven 23 jaar op druk kerijen f9, binderijen f 10. Binders van 20—23 jaar op drukkerijen 17, binderijen f8. Binders van 1820 jaar op drukkerijen f 5.50, binderijen 16.50. Binders van 1618 jaar op drukke rijen f 4.50, binderijen f 5.50. Voor jon gens als bij zetters aangegeven. Voorts totale afschaffing van stuk werk. Voor overwerk 2 cent per uur van eiken gulden, 's nachts na 12 uur en Zondagarbeid dubbel loon. Nacht en Zondag schafttijden zijn: voor 3 uur werken t uur schaft >i „1^ echter met behoud van loon. Winter en zomer 10-urige werkdag. Uitbetaling van loon voor algemeen erkende christelijke feestdagen. De heeren Van de Weijer, firma F. B. van Ditmar, uitgevers van de Utr. CourantWielersport, enz., gaven de voornoemde commissie tot bescheid, dat zij in geen geval bereid waren aan deze eischen te voldoen, ja zelfs niet tot eenige concessie genegen waren. Dientengevolge werd besloten tot werkstaking over te gaan, welke nog onverwachts Dinsdagmorgen uitbrak. Het grootste deel van het personeel heeft gestaakt. Eenige oude zetters, eenige binders en steendrukkers zijn aan het werk gegaan. De staking heeft een zeer kalm ver loop. Verschillende posten zijn uitge zet, o. a. aan de spoorweg-stations, op de Kr. N. Gracht, Heerenstraat en Hieronymusplein, om zetters, die zich mochten komen aanbieden, door over reding daarvan terug te houden. De gezellen, voor het meerendeel jonge mannen en aankomende zetters, nebben verklaard te zullen volhouden tot aan de gestelde eischen wordt toegegeven. Eene voldoende politiemacht was in den omtrek van de drukkerij op de been, doch de werklieden vertoon den zich daar niet, zoodat men hoopt dat deze beweging, indien slechts niet de partij die altijd in troebel water wil visschen, zich er mede inlaat, een rustig verloop zal hebben. Men meent intusschen dat de staking op deze drukkerij slechts een begin is en dat weldra ook op andere drukkerijen de werklieden zullen staken. De Utr. Courant is Dinsdag avond toch, hoewel wat later, verschenen; de uitgevers doen een beroep op de wel willendheid der lezers. Verschillende loopers werden van wege de werkstakers gevolgd door lieden die, waar een courant werd afgegeven, een biljet in de bus staken, om het publiek op te wekken zich solidair te verklaren met de stakende gezellen. Brand te Lisse. Maandagnacht te 2 uur ontstond te Lisse brand buiten de kom van bet dorp, op de boerderij in huur van J. Rotteveel. Broeien van het hooi is als oorzaak te beschouwen, daar men het eerst de vlam in de hooiberg heeft gezien. Alles is verbrand, met uitzondering van een schuur, die vol doende van de gebouwen verwijderd stond. Ook een weekblad. Op een onzer H. B. S. met 5-jarigen cursus is het eerste nummer versche nen van een weekblad dat geredigeerd wordt door de leerlingen en waarvan de abonnementsprijs per jaar 25 cents bedraagt. Het blad is gehectografeerd en be slaat vier zijdjes cahier-papier. De titel is De Zondebokterwijl de inhoud bestaat in een „den lezer heil." Van de redactie, een hoofdar tikel door Isaec, advertentiën en uit den moppentrommel. Het hoofdartikel is geplaatst onder de ingezonden stukken, waarvoor de redactie, blijkens bericht, geen ver antwoordelijkheid op zich neemt. Om een staaltje te geven van het ge halte van het blaadje, doen wij hier het hoofdartikel, dat het opschrift draagt „RechtzakenJohn Buil," letterlijk volgen (ook wat spelling en punctu atie betreft.) „Weer heeft John Buil eene onaan gename ontmoeting gehad met onze nauwgezette recherche. 'S Ochtend ten lij; ure liep onze John heel kalm, te vreden en welgedaangin onze drukke trammestraat. Geheel verdiepd over dat deel der sociale quaestie, waarin de nuttigheid van den broodbakker en de hond onder de broodkar even groot wordt geschat, merkte J. B. den stem niet, die een dreigend „zik- kerd" liet hooren. Een krachtigen handdruk op 'smans schouder deed evenwel deze quaestie vernietigen (of zooals de scheikunde dat leert, van agregaattoestand veranderen) en een „sta I" weerhield hemEen dreigen den ja venijnigen stand nam John in: „Welk eene impertinentie! Doch allengs verdween deze barsch- heid en het gewone trekje sierde we derom zijn manlijk gelaat. Eigen lijk welk een zalig denkbeeld was het niet te weten, dat er een „tweede" wezen kon bestaan dat hem, Buil, slachtte. En zoodoende lachtte John ook. „Neen, mannetje," zoo sprak hij, „neen je bent niet thuis Doch het spel ging voort! „Zeg mij op staanden voet," zoo ging de dienaar van St. Hermandad voort.... De twee volgende bladzijden zijn, jammer genoeg, onleesbaar, zoodat de belangstellende lezer ongelukkig de Naar hel engelsch van CHARLES READE. 3) HOOFDSTUK I. Joe Finder hield hen, diep bedroefd doordat hij afgewezen was, goed in het oog, maar viel hen geen oogenblik lastig met zijn gezelschap. James Mansell drong bij Sarah aan om den dag voor het huwelijk te noemen. Zij maakte bezwaren. Haar vaders gezondheid ging achteruit, en zij wilde hem niet alleen laten. Mansell drong bij haar aan; zij bleef stand vastig. Hij verweet haar, dat zij hem niet liefhad; zij zuchtte en verbaasde zich er over, dat hij zooiets kon zeggen, maar was niet van gedachte te veranderen. Kort daarop kwam dit haar vader ter oore. Hij ontbood onmiddellijk een notaris, en liet den winkel en het huis op Sarah's naam overschrijven. Daarna deelde hij haar mede, dat zij niet op zijn dood behoefde te wachten; hij wilde haar jiever gelukkig zien met den man harer keuze, en kon haar ook nog raadgeven in zaken gedurende den korten tijd, dat hij nog had te leven. De huwelijksaikondiging had dus plaats, wat Joe Pinder stilzwijgend aanhoorde, en weldra waren James Mansell en Sarah door de heilige banden des huwelijks vereenigd. Iu hun stand was dit eene veelbelovende vereeniging. De man was zeven en twintig, de vrouw twintig, en bedacht zaam boven hare jaren. Zij waren gezond, hadden eikaar lief, en hadden bezigheden; bovenden was de man door zijn werk alleen bij de maaltijden en des avonds bij zijne vrouw. Niets verzoet meer het huwelijksleven, en vrijwaart het voor de verveling der eentonigheid, dan deze dagelij ksche scheidin gen en ontmoetingen. Mansell was een specialiteit in het houtschilderen. Hij kon de gewone houtsoorten beter dan een ieder ander nabootsen, en wat betreft het nabootsen van mahony-, satijn- en amerikaansoh berkehout, daarin was hij een artistiek meester. Sarah was eene uitstekende winkelier ster, beleefd, vlug, minzaam en netjes hoedanigheden, die voor eene winkelzaak van groot gewicht zijn. Zij gaf niet langer krediet dan eene week en zelve vroeg zij nooit krediet. In alle klassen der maatschappij is het eene goede om standigheid wanneer man en vrouw ieder hun deel bijdragen tot het gezamenlijk inkomen. Het meeste komt die omstan digheid voor in den middenstand. De vrouwen van werk lieden kunnen grooteD deels niets anders dan huishouden en weinig vrouwen uit de meer voorname standen zijn in staat om zeiven een stuiver te verdienen. Op verschillende wijze verkeerden de Mansells dus iu ge lukkige omstandigheden veel geiuakiger dan menig echt paar, dat niet in zijn eigen onderhoud behoeft te voorzien Er kwam een droevige dag, maar niet onverwachts. Mat thew Brent blies kalm den laatsten adem uit, na zijne doch ters en schoonzoon te hebben gezegend. Den volgenden dag had er eene blijde gebeurtenis plaats Sarah werd moeder van een kind een aardig meisje. De dochter, die juist een groot verlies had geleden, vond hierin haar troost, en spoedig was het in huis gezelliger dan ooit. Eerst in het derde jaar van haar huwelijk vereeüeen een wolkje, dat zeer klein scheen, niet grooter dan eene man- nehand. James Mansell begon met Zaterdagavond in plaats van Zaterdagnamiddag thuis te komen, en de reden was duide lijk; hij nam een lucht van sterken drank mee, en ofschoon hij altijd nuchter was, was zijn tong bij die gelegenheden zwaar. Sarah die voorgevoelens had, maakte zich ongerust en sprak er hem bijtijds over. Zij herinnerde zich iets dat haarvader een man met een goed opmerkingsvermogen haar vroeger had gezegd, namelijk, dat de artisten in verschillende ambachten dikwijls misbruik maken van sterken drank. Deze voorzichtige vrouw hield het echter voor het verstan digst om hem niet over het drinken zelf te praten; alleen zeide zij tot haar man, dat het den laatsten tijd Zaterdag middag en des avonds zoo druk in den winkel was, zoodat zij hulp zeer noodig had; zou hij zoo goed willen zijn om

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1