Rechtszaken. Letteren en Knnst. iknancieele Mededeelmgen- Politiek Overzicht. GEJÜEN9D NIEUWS rest van de geschiedenis niet kan ver- Imerk als het ingezonden antwoord nemen. voert, - - - - jjjj ,jie zich vóór de toewijzing van den prijs op eenige wijze heeft bekend remaakt, verliest aanspraak op be- Verder kan men nog vinden in de advertentiëD, dat de heer X. op „dezen rijwiel" den eersten prijs won en onder eene andere rubr ek, dat een neger „de kleur heeft" van sterke koffie, room en olijf. Bedrog tegenover aene levens verzekering-maatschappij. Zekere jG. F„ te Arnhem, had on geveer 14 dagen geleden op haar va der, die reeds geruimen tijd in het gemeente-ziekenhuis werd verpleegd, met de Noord-Hollandsche Levens- verzekering-maatschappij een verzeke ring gesloten. Bij de geneeskundige keuringdie daaraan noodzakelijk moet voorafgaan, had zij echter een ander in diens plaats gesteld. Dit bedrog is, toen de vader dezer dagen overleed, aan het licht geko men en wel doordien het den genees heer bleek, dat de overledene niet dezelfde persoon was als de door hem gekeurde. De zaak is in handen der politie. (A. O.) kroning. Omtrent de verdere bepalingen voor de [beantwoording gesteld wordt ver wezen naar het Reglement voor het uitschrijven der prijsvragen, waarvan belanghebbenden desverlangd, inzage kunnen bekomen. De inzendingen zullen worden be oordeeld door een Jury, bestaande uit de Heeren: Jhr. Mr. Victor de Stuers, te 's GravenhageA. le Comte, te Delft en Ed. von Saher, te Haarlem. Cholera. Maandag kwam te Oudshoorn het eerste cholera geval voor met doode- lijkenafioop. Van gemeentewege wordt zooveel mogelijk voorzien in de be hoefte aan zuiver drinkwater, terwijl door de gezondheidscommissie een strooibiljet verspreid is, waarin op hat nemen van de bekende voorzorgs maatregelen wordt aangedrongen. Drie der lijders aan cholera asiatica in de Marthastichting te Alfen a. d. Rijn zijn overleden, zoodat nu te za- men 4 personen aldaar stierven. Aanranding. Hermanus Kloosterman, die in den avond van 27 Augustus jl. op denN. Z. Voorburgwal te Amsterdam, een brutale aanranding pleegde op den heer J. C. Dommering, die met een kennis en twee dames naar huis te rugkeerde, werd Dinsdag door de Arrondissements-Rechtbank, geheel volgens den eisch van het O. M., ver oordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van zeven jaren. In het vonnis werd het feit ge noemd diefstal, voorafgegaan door eldpleging, terwijl er bjj werd in aanmerking genomen, dat Klooster man nog geen vijf j.iren geleden voor een dergelijk feit reeds gevangenis straf had ondergaan. Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid. Op de prijsvraag voor een Model- Diploma, door deze maatschappij uit geschreven in 1892, zijn ingekomen zes teekeningen, die volgens het rap port der Jury geen bekroning zijn waardig gekeurd. De Algemeene Vergadering der Maatschappij, gehouden te Arnhem den lOden Juli 1894, zich vereenigende met deze uitspraak, heeft besloten de prijsvraag opnieuw uit te schrijven. Prijsvraag. De Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid looft uit hare 2de Gouden Medaille voor een Model-Diploma ter begeleiding van de Medailles of Certificaten, die door of van wege de Maatschappij worden uitgereikt, onder de volgende voor waarden lo. De teekening moet geschikt zijn voor reproductie. De oeantwoorders moeten opgeven welke soort van re productie, lichtdruk, steendruk, enz. zij voor hunne ontwerpen wenschelijk achten. 2o. De grootte van het blad moet zijn tot den buitenrandlengte 53 cM., breedte 44 cM. De smalste zijden moeten den boven- en benedenrand vormen, de breedste zijden de zijran den. Bovenaan de woorden „Neder landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid", en daaronder genoeg ruimte om den verderen tekst te be vatten. Als tweede prijs zal een Zilveren Medaille worden toegekend. De antwoorden moeten worden in gezonden vóór 1 Juni 1895, en ver gezeld zijn van een verzegeld briefje, waarin de naam des inzenders is ge schreven, en dat op de buitenzijde dezelfde zinspreuk of hetzelfde ken- Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 2 3 October 1894, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Holl. Hypoth.b. 155al60pCt. Ned. Maatsch. van kunstmatige Oester teelt te Bergen-op- Zoom Billiton Maatsch. le rubriek te 'sGrav. f1500. Oblig. Gooische Beetwert.- Suikerfab. te Naard. „Eigen Hulp" afd. Zekerh. v. ambten, en beambt. (Ver.) Idem idem men. Deze minister-bijeenkomst de correspondent is belegd door Kanselier Caprivi, met het doel om te bespreken, welke maatregelen van rijkswege kunnen genomen wor den tot voorbereiding van een krach tiger optreden tegen de Umsturz-par tijen." De laatste berichten uit Louren§o Marquez en wel door de Kamer van koopnandel aldaar gezonden aan de portugeesche regeering, luiden weer niet zoo gunstig. De toestand aldaar wordt als onhoudbaar beschreven. De zaken staan stil, een epidemie bedreigt de blanke en zwarte bevol king, die in een klein gedeelte van de stad is opgehoopt. De Kamer van koophandel smeekt daarom de regee ring het vrijwillig aanlod van hulp van de Transvaal aan te nemen. De zitting van het japansche par lement is Dinsdag gesloten, nadat alle regeeringsontwerpen met algen stemmen aangenomen waren. Ook richtte het parlement een adres aan de regeering, waarin deze verzocht werd aan de wenschen van den Mikado uitvoering te geven ten einde de ze gepraal van Japan volledig ie maken, den vrede te herstellen en den roem der Japansche natie te verhoogen. In het adres wordt het verlangen te ken nen gegeven, dat China gestreng ge straft worde, opdat de vrees voor eene nieuwe verbreking des vredes ter zijde kan worden gesteld. Tevens wordt erin verklaard, dat Japan de inter ventie niet zou kunnen dulden van eenige natie, die het zou verhinderen het einddoel van dezen oorlog te be reiken. Onstuimig weer. In den nacht van Zaterdag op Zon dag woedde in hetEngelsche Kanaal een hevige Btorm, waardoor drie vaar tuigen op de kust werden geworpen. Een lich-schip brak los op de hoogte van Newhaven en bij een poging om het vaartuig vast te maken verdron ken vier matrozen. Een schip met kisten petroleum werd op de kust geworpen en geheel uit elkander ge slagen. De bemanning werd gered, evenals die van een vaartuig, dat bij Shoreham vastraakte met] gebroken mast. heeft, mij deze komen vertellen, ik zal hem er dankbaar voor zijn. Hulde aan Bismarck. De Bonnsche studenten hebben besloten de studenten van geheel Duitschland uit te noodigen geza menlijk Bismarck op zijn tachtigsten verjaardag een huldeblijk te schen ken. Te Berlijn zal een vergadering van afgevaardigden van hoogescho- len worden gehouden om uit te ma ken, waarin het huldeblijk bestaan zal. Een strenge winter. Men voorspelt een strengen winter. Uit Zuid-Frankrijk wordt gemeld, dat daar nu reeds talrijke troepen vogels voorbij trekken, op weg naar warmer oorden. De landbouwers zien deze vroegtijdige verhuizing der vogels een voorteeken van een stren gen winter. 76 58 102 101 Opr.b. Kon. Paketv. Maats, f 225 a 250 Dinsdag is de fransche Kamer weer bijeengekomen. In deze zitting werd behandeld eene interpellatie van Grousset betreffende het ontbreken van vervolgingen ter zake van feiten die betrekking hebben op het bou- langistisch tijdperk. Door de regee ring werd voorgesteld deze interpel latie niet te behandelen en over te gaan tot de orde van den dag. Met 315 tegen 155 stemmen werd dit voor stel aangenomen. Het Journal de Bruxelles spreekt de geruchten tegen, dat (naar aanlei ding van den uitslag der Kamerver kiezingen) eene verandering in de sa menstelling van het ministerie noo- dig zou wezen. Het schijnt dat de Duitsche re geering inderdaad weer denkt aan het nemen van maatregelen tot be strijding van de sociaal-democraten en de anarchisten. De Kölnische Zeitung ontvangt ten minste van haren correspondent te Berlijn de mededeeling dat reeds heden de ministers der Duitsche Bondssta ten te Berlijn zouden samenkomen, ten einde daarover een besluit te ne Een ongeluk op de Sambre Een verschrikkelijk ongeluk is in den nacht van Maandag op Dinsdag te Charleroi voorgevallen. Door de zware regens der laatste dagen was de Sambre buitengewoon gezwollen de schepen die aan de kade gemeerd agen, werden van de touwen losge rukt en door den sterken stroom me- degesleept en zonken een voor een, tot groot gevaar van de opvarenden. Dit alles gebeurde in een dichte duis ternis, zoodat de menigte, die op het hulpgeschreeuw was toegesneld, onmogelijk hulp kon bieden. Toen het licht werd, sag men ze ven schuiten bijna geheel onder wa ter liggen. Gelukkig waren er geen menschenlevens te betreuren; de op varenden hadden zich allen kunnen redden, sommigen in hun bootje, anderen met zwemmen. Behalve de gezonken vaartuigen zijn er verschei dene die averij hebben bekomen. De geheele schade wordt op 300,000 fr. ge raamd. De rivier blijft nog steeds wassen. De gezinnen der schippers kampee ren in de open lucht, zij hebben al wat zij bezaten verloren. Een ongelooflijk feit. In den Londenschen dierentuin heeft zich het bijna ongelooflijke feit voor gedaan, dat een boa constrictor zijn kameraad, die slechts één voet kleiner was dan hij zelf, heeft verzwolgen. De beide slangen, de een 9 en de ander 8 Eng. voet lang, waren in hetzelfde hok opgesloten. Des avonds had men beide een duif als voedsel gegeven, en den volgenden morgen was de kleinste slang verdwenende andere boa was zoo dik dat hij zich bijna niet bewegen kon. Ofschoon de in geslikte boa 50 Eng. pond woog, heeft de ander niet den minsten last gehad van zijn overvloedig maalalleen was hij den eersten tijd wat slaperig. Goochelaars. Uit Parijs schrijft men aan het Handelsbl Een van de echt-Fransche ontspan ningen zijn naast de poppenkasten de goocheltoeren. Steeds heeft Parijs een goochelaar gehad, die eiken avond geregeld een volle zaal in verbazing bracht door zijne vlugge kunstgrepen Op dit oogenblik zijn het „les frères Isola", die den meesten roep genieten. Hun zaal op den boulevard des Ca pucines is eiken avond vol en er is werkelijk iets boeiends in gelegen, te trachten zich te verklaren hoe men het zoo ver heeft kunnen brengen in „Fingerfertigkeit". Gewone goochel kunstjes laat ik buiten bespreking. Zelfs de geheimzinnige kast waarin in een minimum van tijd de grootste veranderingen plaats grijpen, is ook bij andere goochelaars te vinden. Als het magnetisme begint te werken, zijn echter de Isola's geisoleerd. Zij verstaan de kunst twee houten liniaals door wrijving magnetisch te maken, zoodat zij aan elkaar kleven alsof het week ijzeren staven zijn en zelfs in lucht blijven zweven, zonder eenig steunpunt en zonder aan een draad te zijn opgehangen. Zij weten het gewicht dat gij hebt opgetild zonder er iets bij te voegen voortdu rend zwaarder te maken, zoodat na korten tijd gij in de onmogelijkheid zij t het van den grond op te lichten, terwijl deze proef genomen wordt op elke plaats naar uwe keus. In overbrenging van gedachten zijn zij niet minder bedreven. Een der broeders staat geblindoekt voor een bord, de ander beweegt zich onder het publiek, met zijne handen op den rug gebonden. Het publiek fluistert hem een woord in en terstond zonder eenig gebaar wordt dit woord door den geblinddoekte op het bord ge schreven, ja zelfs als men zonder te spreken aan den eenen broeder slechts een geschreven woord laat zien, is dit voldoende om hetzelfde woord door den ander te doen schrijven. De nieuwste toer is „les Lyres Iso- liennes. Drie houten lieren worden op stokken vrij opgesteld tusschen het publiek dat daarna uitgenoodigd wordt eene molodie op te geven. Terstond klinkt deze melodie van de drie lieren, die vibreeren in de maat alsof zij bespeeld werden. Geeft men eene melodie op met aanwijzing van de lier, dan klinkt het alleen uit die lier, vibreert deze alleen en blijven de andere onbewegelijk staan. Ikzelf heb meegedaan en weet dus dat van helpers geen sprake kan zijn, maar begrepen heb ik er niets van. Die gene myner lezers welke het niet ge looft, moet het maar eens gaan zien, en als hij de uitlegging gevonden Houtbrood. In Duitschland heeft men proeven genomen met een voedingsmiddel, dat voor paarden geschikt is gebleken en ook voor menschen bruikbaar geacht wordt. Het is een soort brood, waar van hout het voornaamste bestand deel uitmaakt. De Berlijnsche tram- maatschappij heeft reeds sedert eeni- gen tijd hare paarden met houtbrood gevoed en de dieren bevinden zich bij 15 kilogram van dit gebak per w zeer goed. Eene inrichting te Beriijn levert dagelij ks 200 centenaars houtbrood af. De bereiding is als volgt: door een scheikundig procee wordt het hout in den vorm van zaagsel, tot gisting gebracht, wat bij het vrij rijke suikergehalte van het hout zeer spoedig gelukt. Ook rogge meel en zemelen worden aan een en. zelfde gistingsproces onderworpen Van dit alles te zamen maakt men een mengsel van tot zaagsel l/3 tot X roggemeel en zemelen. Men kneedt dit tot een soort van deeg en vormt het tot brooden, die op de ge wone wijze gebakken worden. Er wordt verzekerd, dat op deze wijze ook voor menschen een vrij smakelijk baksel bereid kan worden, dat in den vorm van kleine schijfjes gebakken, den smaak van beschuit heeft. De prijs van het houtbrood is Mark per centenaar. Do too8taud van den Czaar. Naar luid van berichten uit Liva- dië welke Maandagavond laat bij het Russische gezantschap te Berlijn ont vangen zijn, houdt de reeds vermelde beterschap in den toestand van den Czaar stand. De Regierungsbote te St. Petersburg meldt dat grootvorstin Elisabeth Feo- dorowna en prinses Alix van Hessen Maandagavond om half zes op Liva- dië aangekomen zijn. De troonop volger wachtte zijn bruid te Alushta- Na de aankomst op Livadië begaf de prinses zich onmiddellijk naar den keizer en de keizerin. Daarna ging zij met de keizerin en de andere leden der keizerlijke familie naar de kapel van het paleis, waar een gods dienstoefening werd gehouden. De personen van het gevolg wachtten de prinses aan den ingang der kapel af. Het bericht der Nordostsee Ztg dat de duitsche keizer bevolen zou hebben het jacht Hohenzollcrn gereed te houden, is volgens ingewonnen inlichtingen van allen grond ontbloot. Hetzelfde geldt van het bericht, dat de Wörth gereed gemaakt werd om de Rohenzollern te vergezellen. Volgens een telegram uit Weenen, wordt het tegengesproken, dat het huwelijk van den grootvorst-troon opvolger aan het ziekbed van den Czaar zou worden voltrokken. De Czaar heeft alleen den wensch te kennen gegeven, alle leden zijner fa milie bij zich te zien om hun zijn zegen te geven. De Czaar is buitengewoon verma gerd een gedeelte van den dag brengt hij op een „chaise longue" door. De ademhaling wordt steeds moeielijker door het zwellen van den buik. haar te helpen. Hij stemde onmiddellijk toe, en nu werden voor haar de Zaterdagen de gelukkigste dagen. Hijzelf schepte er behagen in te helpen als het druk was, en hield zijne vrouw gaarne gezelschap. Langzamerhand kwam hij des Maandags laat thuis, en gaf dan de gewone blijken, dat hij gedronken had; zij gaf hem dan goeden raad en smeekte hem zich te onthouden, maar nooit richtte zij verwij tingen tot hem. Hij beloofde onmiddellijk beterschap en behield zijn goed humeur. Een dag per week kwam hij echter laat thuis in een toe stand, dat hij moeielijk kon spreken. Sarah was teleurge steld en eenigszins ongerust, maar begon te hopen, dat het kwaad in ieder geval niet zou verergeren. Op een Zaterdag evenwel kwam hij haar niet in den winkel helpen kwam hij zelfs niet thuis om het avondmaal te gebruiken, en zij had nog wel iets lekkers voor hem klaar gemaakt. Zij zette zich neer voor het venster en werd ongerust; zij begaf zich van het venster naar haar slapend kind en weer terug, rus teloos en angstig. Te middernacht, toen het geheel stil was op straat, deden zich voetstappen hooren. Zij keek naar buiten en zag twee mannen, die een derde tusschen zich in hadden en hem half droegen. Zij snelde naar de straatdeur en ontving haar echt genoot uit de handen van twee mannen, die volkomen nuchter waren. Een van hen keerde zich om en verwijderde zich snel, toen hij haar zag. Zij herkende hem echter voor de eerste maal na drie jaren. Het was Joe Pinder. HOOFDSTUK IL Mansell was, nu hij voor de eerste maal zich zoover had te buiten gegaan, dat hij naar huis moest worden gebracht in een nogal zachtzinnigen gemoedstoestand, zooals meer in Rusland dan in Engeland het geval is met hen, die veel hebben gedronken. Hij lachte zachtjes en verzette zich bijna Diet toen zijne vrouw hem half ondersteunde en naar de kleine sofa in het spreekkamertje achter den winkel had gebraoht. Zij maakte nu zijn halsdoek los, wies zijn gelaat met lavendel water en liet hem wat prikkelends ruiken. Hij lag op zijn rug en viel spoedig ki slaap, waarbij hij luid ademhaalde. Zij zette zich neer in haar vaders leuningstoel en sloeg hem met droeven blik gade. In den beginne maakte zij zich ongerust over zijne zware ademhaling, en was bevreesd voor eene beroerte. Tegen den morgen werd zij echter door den slaap overvallen. Het dag licht drong naar binnen en met een schok ontwaakte zy, en keek om zich heen naar hare omgeving. De kamer in wan orde, haar echtgenoot zijn roes wegslapende, zij in haar vaders leuningstoel in plaats van in bed. Haar eerste gedachte was„O, als vader hem nu eens zien kon op dezen ZondagmorgenSomber gestemd verhief zij zich en stak het vuur aan; vervolgens begaf zij zioh naar boven, waschte het kind, kleedde het aan en liet het haar gebedje prevelen. Zij wilde niet, dat het dochtertje den vader zag in den toestand, waarin hij nu verkeerde, zoodat zij naar beneden ging en hem wakker maakte, waarna hij zijn ge laat kon wasschen en zich wat opknappen. Hij vroeg om brandewijn; zij zag hem aan en zeide „Neen, geen druppeltje." Hij gevoelde zich echter onwel, zoodat hij nog verder aan drong. Zij gaf hem een eetlepel vol, en zette daarna wat koffie, waarvan zij hem een kop inschonk, heet en sterk. Zij ging niet overijld te werk en toonde hem een ernstig droevig gelaat, maar zeide niet, wat er in haar binnenste omging. Hy begon dus zelf over het gebeurde te spreken. „Dat zal eene waarschuwing voor mij zijn." „Dat hoop ik," zeide zij ernstig. „Ik kan mij niet begrijpen, hoe ik zoo onder den invloed heb kunnen komen." „Door zelf de gelegenheid op te zoeken. Wanneer je mij in den winkel geholpen hadt, en ik had je hulp hoog noodig, dan zou het beter voor jou en voor mij zijn geweest." „Nu, dat zal voortaan gebeuren. Het is eene waar schuwing." Zij werd wat zachter gestemd. „Nu James, als je het ter harte neemt, dan zal het zoo moeielijk niet gaan, vooral als een man schuld bekent en een gevoel van eigenwaarde be zit. Maar o James, wat heb ik mij diep geschaamd. Wie denkt je, dat je thuis heeft gebracht Hij trachtte het zich te herinneren, maar dat ging niet. „Nu, een van hen was de laatste man in Liverpool, wien ik jou in zoo'n toestand had willen laten zien. Het was Joe Pinder." Wordt vervolgdt)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2