Zijden Stollen, Dienstbode, Wlnter-Wedvlucht TE KOOP, Een blauw IILMER DOG (reu). INWONING. Groote Houtstraat Na. 29, In alle kerken van het Russische rijk worden nu op last van de H. Synode, dagelijks gebeden opgezonden tot herstel van den Czaar. Ook in het leger en de vloot, in de kapellen der verschil ende ministeries, departemen ten en openbare instellingen, wordt dagelijks gebeden. Een dergelijke or der is voor alle Roomsch-katholieke kerken in Rusland uitgevaardigd door den metropolitaan-aartsbisschop van Moglileff. Vader Iwan, de wonderdoener uit Kroonstad, die volgens de berichten naar Livadië zou zijn ontboden om te bidden voor het herstel van den Czaar, staat in zeer hoog aanzien bij de Russische geloovigen. Men gelooft vast dat hjj in staat i3 door zijn ge bed invloed uit te oelenen op den loop van ondernemingen. Wonder baarlijke zaken worden van hem ver teld en menigeen leeft in de overtui ging, zijn leven aan vader Iwan te danken te hebben. Niets blijft voor den wonderman verborgenhij kan alles voorspellen. Alle geschenken, die hem vereerd worden, geeft hij aan de armen en zijn vrouw zou ge brek lijden indien zij zich niet tot den Czaar had gewend, die haar een toelage van drie duizend roebel per jaar verzekerde en haar aanmaande haar man geheel zijn gang te laten gaan. Rijke familiën ontbieden den won derman wanneer iemand ziek is en Iwan heeft het zoo druK dat men ver zekert dat hij meer op reis is dan thuis. De ruim veertigjarige opper priester heeft het uiterlijk van een asceet en wordt door de geloovige Russen als een levende heilige ver eerd. Het bericht dat vader Iwan naar Livadië vertrokken was, kwam alleen voor in het Petersburger „Politie nieuws", dat onder bijzonder toezicht verschijnt van den stedelijken gou verneur, generaal Von Wahl. Deze ontstelde niet weinig toen hij de indiscretie van de redactie bemerkte en liet onmiddelijk de verspreide exemplaren zooveel mogelijk terug- koopen. Het bulletin van Dinsdagavond 7 uur luidt: „In den loop van den dag toonde de keizer nu en dan neiging tot slaap en werden lichte krampachtige ver schijnselen opgemerkt. De eetlust was beter dan Maandag." Hollanders in de Transvaal. Eerlang zullen omstreeks 300 Ne derlanders naar de Transvaal vertrek ken om werkzaam te zijn bij de wel haast te openen lijn van Pretoria naar Lorenyo Marquez, die door de Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche Spw. maatschappij is aangelegd en geëx ploiteerd wordt. Tegelijkertijd heeft men gezien, dat onze regeering offici eel bij de cpening zal worden ver tegenwoordigd en de „Sommelsdijk" tot dat doel naar de Delagoabaai zal gaan. Nu alzoo door de opening der Oosterlij n de banden tusschen Nedei- land en de Zuid-Afrikaansche Repu bliek nog nauwer zullen worden aan gehaald, is het van veel belang te constateeren, dat in de laatste maan den de Hollander-haat, die geruimen tijd door de Engelschen met goed gevolg was verspreid, aanzienlijk is verminderd. Verschillende omstandig heden hebben daartoe bijgedragen. Vooreerst steekt het gedrag der Trans- vaalsche Hollanders, die kalm huns weegs gaan, en politiek geschetter zorgvuldig vermijden, zeer gunstig af bij dat van vele Engelschen, die zich verecnigen tot genootschappen, waar in zulke oproerige taal wordt gespro ken, dat de volksraden onlangs het recht van vereeniging en vergadering in hooge mate hebben beperkt. Er is evenwel nog een andere reden. Bij den veldtocht tegen Malaboch hebben ben de Engelschen van hun slechtste zijde doen kennen. Z"j, die altijd den mond vol hadden van hunne poli tieke rechten en zich zeer gegriefd achtten, dat het stemrecht hun werd onthouden, stribbelden op allerlei wij zen tegen, toen het er op aankwam, het land tegen een „parmantigen" Kafferstam te verdedigen. Sommigen weigerden zelfs op commando te gaan en moesten met geweld naar het oor logsterrein gevoerd worden. Geen van de Hollanders in de Transvaal heelt zich zoo misdragen. Integendeel hebben allen, die daar voor in de termen vielen, gewillig aan de oproeping voldaan en met moed gestreden voor het land, waar zij zich een toekomst hebben ge baand. Dat is den Transvalere niet ontgaan en verschillenden hebben hunne erkentelijkheid daarvoor open lijk betuigd. In de laatst ontvangen Zuid-Afri kaansche bladen nog weer de heer W. J. Smith, die aan „De Volksstem" schrijft „Heden ben ik van een lange reis terug van den oorlog jbij Malaboch. Ik was waarnemend commandant op den berg in plaats van commandant D. Botha [gedurende zijn ziekte. Ik wil niets zeggen, van commandant D. Botha, hij was voor mij goed, want ik deed al wat hij mij gelastte om te doen. Dit wil ik zeggen, ik was vóór den oorlog tegen den President over de Hollanders; maar als al onze burgers in den oorlog bij Malaboch zoo goed en getrouw waren als de Hollanders, dan zeg ikalle Kaffers in Zuid- Afrika kunnen maar morgen oorlog maken, dan behoeven wij niet te vreezen. Van vandaag ben ik een Hollan der-vriend en zal ook altoos voor de Hollanders partij trekken." Aanrandingen op spoor treinen. Het wordt op de Amerikaansche sporen onveilig tegenwoordig. Onlangs werd een stoutmoedige aanslag op een trein gepleegd en nu liggen weer twee berichten van dergelijken aard voor ons. De eene aanslag gebeurde Vrijdag op den Texas Pacific Spoor weg, bij Gordon. Arbeiders aan den weg werden door vier roovers gedwon gen de rails op te breken. De trein kon dus niet voort. Daarop moest een der arbeiders met een ijzer de twee brandkasten in den brievenwa- gen openbreken. Met de eene brand kast, die voor $30.000 inhield, ging het nietmet- de andere wel, en voor 20.000 viel in handen der bandieten. Zij losten nog een paar schoten om schrik aan te jagen en verdwenen toen met hun buit. Er zijn vijfhon derd man te hunner opsporing uit gezonden. De tweede aanslag gold Zaterdag avond eenen trein van den Missouri Pacific Spoorweg. Vijf gemaskerde mannen vuurden, bij Wagoner in het Indianengebied, op den trein, die stil had moeten houden, waar de roovers een wagen dwars op de rails hadden gelegd. Een passagier kreeg een schot door het hoofd. De brand kast werd opengebroken en men weet nog niet hoeveel waarde meegenomen is. Hier waren de wandaderB leden van eene bende, die sedert geruimen tijd den omtrek onder een schrikbe wind houdt. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur Uit het stedelijk nieuws in Uw Geacht blad van Dinsdag 11. zag ik dat eindelijk gebeurd is wat reeds door velen lang voorzien was. Wat toch is het geval? Bijna iede- ren dag wordt Uman> door een bende van 16 of 17jarige kwajongens op alle mogelijke wijze geplaagd en ge sard, geen ruit is er heel aan den voorgevel. De man doet niemand kwaad, geen mensch in de buurt zal zich ongunstig over hem uitlaten en de politie komt uit den aard der zaak zelden juist aan als de belegering plaats heeft en de belegerde door het werpen van steenen werkelijk some in lichamelijk gevaar verkeert. Ofschoon de wet misschien een der gelijke zelfverdediging afkeurt kan ik mij de handeling van Umans best begrijpen en koester de hoop dat het een les moge zijn voor andere kwaad willigen en voor de politie-recherche een aansporing om ook die straat eens in surveillance te nemen. Dankzeggend voor de verleende ruimte teeken ik Hoogachtend Uw Dw. Dn. NEMO. GEMEENTERAAD. Zitting van heden Woensdag 24 Oct. des morgens te 10 uur. Afwezig de Leden Figee, van Weel en van der Steur. Laatstgenoemde had gemeld, dat hij de vergadering niet vsenscht bij te wonen. Bij den aanvang der vergadering waren tevens afwezig, de heeren Lo de wij ks, Macaré en Loomeijer, die later verschenen. Yóor de lezing der notulen legde de heer G. L. van Lennep (als Doopsge zinde) de bij de wet voorgeschreven be lofte af en werd geïnstalleerd als nieuw lid van den Gemeenteraad. De Burge meester sprak hem een woord van welkom toe en beval de belangen der gemeente hem aan. Punt 2. Ingekomen was o. a. een schrijven van den heer Cnoop Koop- mans, waarin deze verklaart de be noeming tot lid van de Comm. van Financiën, aan te nemen. Punt 3. Voorstel van B. en W., hoewel betreurende het voorgevallene, om goed te keuren een wijziging in het bouwplan van het Brongebouw in het Frederikspark, waardoor dit 2 meter zuidelijker (alzoo meer naar het midden van den Koekamp) ia geplaatst, dan op het door denRnad goedgekeurde bouwplan was aange geven. In hun advies doen B. en W. op merken, dat een afwijzend besluit op dit door de architecten gedaan ver zoek, zou gelijkstaan met de verplich ting om het gebouwde weer al te breken. Dit voorstel lokte een levendige discussie uit. Een groot aantal Raadsleden voer den daarover het woord. De heer 't Hooft deed opmerken, dat het voor stel van B. en W. niet aannemelijk was omdat hier een zaak is gepleegd, die het publiek belang in zooverre ernstig benadeelt, daar zij, wanneer men het voorstel van B. en W. aan neemt, den Raad een antecedent doet stellen, dat later tot groote moeielijk- heden kan aanleiding geven, wan neer ook anderen maar zoo brutaal willekeurig hun gang gaan. Met deze beschouwing vereenigde de heer Prins zich niet. Hij is als Raadslid enCommissaris der Staal- bron over het gebeurde dubbel ver ontwaardigd maar is bij nader onder zoek der zaak wel wat gekalmeerd. De toestemming van den Raad is verkregen op een schetsteekening, maar deze verschilde met de werke lijke opmeting één meter, zoodat het verschil nog slechts éen meter was. Er is een misverstand geweest en gedwaald ter goeder trouw. De op zichter Traanberg was aanwezig toen de piketpaal werd geslagen. De schul digen hebben door het voorstel van B. en W. reeds een waarsohuwing ontvangen. De Voorz. betoogde uitvoerig de on schuld van de gemeente ambtenaren aan deze zaak. Aanvankelijk is be weerd, dat zij van de wijziging had den geweten, maar bewijzen heeft men het niet gekund. Wel hebben de architecten aan spreker erkend dat zij een fout hadden begaan. De heer Stolp verklaarde evenzeer aan misverstand te moeten gelooven, de heer Willink was het met den heer 't Hooft eens. De heer Macaré meenende dat er geen voldoende licht over de zaak was verspreid, wenschte eene enquête, maar na bestrijding door de heeren de Breuk en den voorz., welke laatste eene enquête volmaakt overbodig achtte daar hij overtuigd is van de onschuld der gemeente-ambtenaren, werd dit voor stel met 14 tegen 11 stemmen ver worpen. Voor stemden de heeren van den Berg, Willink, Koopmans, de Kanter, van Lennep, Macaré, En schedé, de Breuk, Roog, Stolp en 't Hooft, buiten stemming de heer de Haan. Na langdurig debat werd met 16 tegen 6 stemmen besloten, op voor stel van den heer Van Styrum, de Maatschappij tot Expl. v. S taaibron nen, een boete op te leggen ten voor- deele der gemeentekas van ƒ1000. te voldoen binnen 8 dagen. Tegen waren de heeren Prins, Wil link, Macaré, de Haan, Beijnes en Stolp. Buiten stemming bleven de heeren Krol, Bijvoet, Leupen en 't Hooft. Eer6t te 12 uur ging de Raad over tot het behandelen van de ontwerp- begrooting voor 1895. BEGROOTING. Goedgekeurd werden o. a. de f400 voor het behang in de Burgemeesters kamer, hoewel de heer Sneltjes had voorgesteld deze post een jaar uit te stellen. Besloten werd B. en W. op te dra gen, veiligheidshalve aan de bruggen traliewerk aan te brengen, hetgeen werd voorgesteld door den heer Lo- dewijks. De heer Enschedé maakte bezwaar tegen het verder bestraten met scoriae pavers als in de Jansstraat. Goedgekeurd werd het voorstelom den adj. insp. Wolffram een toelage van f200 te verleenen. Verworpen werd met algemeene stemmen op zijne eigene na, een amendement van den heer Beijnes óm de traktementen der agenten van politie met f 1 per week te verhoogen, nadat de voorz. gezegd had, misschien later eene eenigszins gewijzigde re geling der traktementen te zullen voorstellenen daarbij een krediet zal aanvragen. Goedgekeurd werd de post van f 200 voor vergoeding aan de agenten we gens het verbod om kermis te wen- schen. Zjj die nieuw zijn aangesteld en dus niets verliezen, zullen daarin niet deelen. Het voorstel van den heer Klein om f200 van. de f600 voor school bibliotheken af te nemen, omdat de 4 scholen waar kinderen van eenigs zins bemiddelde ouders gaan, geen bibliotheek noodig hebben, wordt na eenig debat, door den voorsteller in getrokken. Een denkbeeld van hetzelfde lid om de post voor belooningen en eere blijken te schrappen, vond bij nie mand instemming. De subsidie aan de ambachtsschool voor 1895 blijft f3500. Op voorstel van den heer Sneltjes wordt de som van ƒ600 op de be grooting gebracht voor een hek om de fontein in den Hout, daarvan af geloerd. Te halfvier ving men met de Ont vangsten aan. Te ongeveer vier uur was de be grooting afgehandeld. VARIA. Wat zou je doen, als je een stem had als ik? vroeg Alida. Dan zou ik er zuinig op zijn, en vooral niet veel zingen, luidde het spijtige antwoord van haar vriendin. Verzachtende omstandigheden. Advocaat. Ook maak ik er de hee ren op attent, dat een lang verblijf van dezen man in de gevangenis 't rijk een aanmerkelijke schade zou toebren gen in de opbrengst van de belasting op sterke dranken. Het penninkske der weduwe In eene Duitsche school kwam bij het godsdienstonderricht de bekende geschiedenis van het penninkske der weduwe ter sprake. De onderwijzer had met een paar voorbeelden de zaak toegelicht en vroeg eindelijk aan de klasse hoeveel wel het penninkske, dat de arme weduwe geofferd had, waard zou zijn geweest. Een meisje gaf zonder zich te bedenken, ten ant woord: „12 mark, 43 pfenning". Toen haar gevraagd werd, hoe zij aan dit antwoord kwam, toonde zij den katechismua, waarin stond: „Het penninkee der arme weduwe. Mark 12, 43". (Markus, hoofdstuk 12, vers 43.) Heintje. Mama, denk u nu eens, dat ik op zee ging varen met een schip, en dat er een groote storm kwam en het schip verging en dat ik in het water viel met geen enkele mast om op te gaan zitten of geen Bloep. Zou dat niet verschrikkelijk wezen? Mama. Ja, Hein, dat zou vreeselijk zijn. Heintje (zeer ernstig). En zou het dan niet goed zijn als ik met Karei van hiernaast zwemmen ging leeren, moe? ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk alhier, op Donderdag 25 Oct. 1894 des namiddags van 2—3 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Inleiding en Variatiën A. Hesse. 2. AdagioMozart. 3. Allegro maestoso A. Mailly. a. Cavalleria Rusticana Mascagni. b. Ave Maria (le Pré ludeBachGounod 5. Alia marcia Rheinberger. Stoomvaartlxrichtan. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, pass. 23 Oct. des nam. 3 u., Wight. Het stoomschip Obdam, van de N. A. S. M., arriv. 22 Oct. van Rotter dam te Newyork. Het stoomschip Oranje Nassauv. Amst. naar Suriname, vertr. 23 Oct. van Amst. Het stoomschip Prins Willem IV arriv. 21 Oct. van Amsterdam te Pa ramaribo. Het stoomschip Prins Mauritsver trok 22 Oct. van Paramaribo naar Amst. F A iVULI EB ERlGHT EN Bevallen: 20 Oct. A. C. Metz- larDelbaere d., Sassenheim. 21. A. van der GiesenDe Klerck z., Leus den. Van Voorst van Beest z., Arn hem. 22. W. SchutterEkkerz., Am sterdam. 23. Hooft GraaflandVan Rappard d., 's Graveland. J. H. Nieu- wenhuisMeuwsen d., Amst. Overleden: 20 Oct. F. J. B. Ra ken 49 j., AmBt. P. Plekker 54 i., Amst. Wed. W. J. ten Seldamv. d. Broeke 78 j., Amst. P. van Asperen 38 j., Naarden. 21. P. van Kempen 80 j., den Haag. H. v. d. Hulst 78 j., Oostzaan. Wed. H. Verschuur Bolderdijk 72 j., Bennebroek. P. van Leeuwen 46 j., Koudekerk. A. Stoop C.G.Oz., 59 j., Amst. M. V. Swaap40 j., Amst. 22. W. Companjen 68 j., Vriezenveen. Wed. S. F. Apken Makkes 80 j., Purmerend. G. Leem huis 41 j., Garoet. 23. D. L. v. Italië 88 j., Amst. jburgerhiKe Stand. Ondertrouwd:24 Oct. B. Blank water en G. de Rooij. T. Heijman en M. E. Waleveld. S. Hoekstra en P. J. Louws. C. Verdonk en A. Mertens. J. J. Krop en J. Lieuwes. C. v. Lierop en J. W. Pieters. J. Leuven; en M. Bier boom. C Konijman en P. M. Nieua wenhuis. L. H. C. Jansen en A. F. Tijdgaat. J. B. Heemskerk en A. v. Opzeeland. W. Jongepkr en A. Harm- sen. A. J. v. d. Horst en A. Winge- laar. F. H. C. Willemse enA. M. H. v. d. Hulst. C. J. Langenhagen en F. W. J. Brak. Getrouwd: 24 Oct. D. v. Eek en C. J. Vermeulen. C. Beilschmidt en J. J. Nijgh. P. F. Kramer en M. E. Toornent. J. Hulsebosch en M. J. Zwarter. W. J. v. d. Meer en K. Maar- sen. P. Willemse en A. Bos. D. van Kampen en M. J. Pistoor. P. Drom mel en A. Eibertien. Bevallen. 24 Oct. A. van Nes Bleeker d. - M. Boogaartv. Aste d. (levenl.) MARK TNIEUWS Haarlem24 Oct. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 22 schapen f22, a 19,lammeren f0,aO, paarden f 0,a f 0,5 koeien f 180. a 1140,20 nuchtere kalveren f 13,a f8,1 graskalveren f 35.a 0.0 pink f 0,a 0,0 vette kalveren a 0.0 biggen f 0,1 stier f 60. Haarlem24 Oct. Aangevoerd en verkocht 49 stapels kaas, uitmakende 6723 kazen, weg. 13140 Kg. Laagste prijs f 0,Hoogste prijs f 26.per 50 Kg. Amsterdam, 24 Oct. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friescne Franeker Jammen f0,a 0,dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers fl,6Q a 1,70, Zeeuwsche Spuische Jammen f 3,a 3,80, dito Flakkeesche 2,50 a 2,80, Geldersche Kralen f0,a 0,Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Alkmaar, 22 Oct. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 33 koeien f170 a 250, 87 vette kalveren f35 a 85, 13 nuchtere dito f 8,a 20,664 vette schapen f12 a 26, 48 magere varkens fll a 16, Opaarden fa alles per stuk, 174 vette varkens 36 a 43 ets. per Kg. ADVERTENTIËN. - «Tl— HHBHM Heden overleed te Beider ónze gel.efde Vader en Behuwd- vader, de Heer K. PRONK, in den onderdom van 83 jaar. M. LASSCHUITPronk. J. B. LASSCHUIT. Haarlem22 Oct. 1894. Tegen Nov. of half Nov. biedt zich aan eene nette boven de 30 voor Keuken- of Werkm. Br. fr. Franiestr. %3. Tot 1 November a.s. is de gele genheid tot mededingen nog open gesteld voor alle Postduivenlief- hebbera voor HaarlemOverseen en Bloemeniaal. Adres Zijlweg 75, Haarlem. Door vertrek naar elders biedt zich aan een nette DIENST HOUR, voor Keuken- of Werkmeid, tus schen 30 b 35 jaar, in een stillen, netten dienst. Goede getuigen staan haar ten dienste. Br. fr. lett. A., aan den Boekh D. J. v. d. WILK, Groote Houtstraat 105, Haarlem. Te bevragen lett. D., bij den Boekh. J. J. C. MUNK, Anegang 38. Bij eene beschaafde familie wordt aangeboden: Kost en Inwoning aan jonge Dames of schoolgaande Kinderen; of gemeubileerde Ka mers, zonder pension. Fr. br. lett. bureau dezer Courant. roor RobM an Gam earl**. Houtstraat 14. H. J. VISS**. a. ki.mi\v firma H. G. LDUWERSE Zn, Confiseur-Patissier, hoek Anegang- HAARLEM,

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3