AANPLAKBILJETTEN. Eene verkeerde keuzs NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 26 October 1894. N 3472 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. STADSNIEUWS. Arroudissements-Rechtbank naar BINNENLAND. FEUILLETON 123 JaarRaat HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt, dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14b, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dk Co., JOHN F. JONESSnee,, Pari)t 31 te. Faubourg Montmartre: Bij dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsver slag van 24 Oct. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen e#e. kon men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur-Uitgever, Haarlem, 25 Oct. 1894. De Staatscourant van 25 dezer bevat een kon. besluit van 22 Oct. jl. tot benoeming yan voorzitters en bur gerlijke leden zoomede bunne plaats vervangers in de verschillende mili tieraden voor de lichting der nationale militie van 1895. Voor Noord-Holland zijn daarvoor aangewezenin bet 2de militiedistrict: tot voorzitter, G. B. 't Hooft, tot zijn plaatsvervanger, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, beiden lid der Provinciale Staten, tot lid, J. Krol Kzn., tot zijn plaatsver vanger, C. G. Loomeijer Jr. beiden lid van den gemeenteraad alhier. Naar men verneemt, is de heer L. C. Merhottein, onderwijzer aan dele opleidingschool van jongens, door Z.E. den Minister van Koloniën ter beschikking gesteld, om te worden benoemd tot onderwijzer in Ned. Indie. Woensdag zijn voor het examen vrije- en ordeoefeningen alhier toege laten de heer en J. Zijlstra en H. J. Zijlstra, beiden alhier. Men schrijft ons „Uw nieuwsbericht in uw vorig No. waarin sprake was van een gehecto- grafeerd blad, door schooljongens op gericht, herinnerde mij aan een ook gehectografeerd weekblad voor Gymnasiasten, onder den titel van „Eendracht maakt macht" voor een paar jaar geleden in een der grootste steden onzes lands opgericht. Het le artikel van dit blad luidde„Wat is Rhumatiek Een zonderling artikel dus. Merkwaardig is het, dat van dit blad slechts 2 No. verschenen en het toen den doofpot inging Jen des re dacteurs plannen in rook en asch verdwenen." Aanbesteding. Vanwege het ministerie van Water staat, Handelen Nijverheid werd he den aan het gebouw van het provin ciaal bestuur aanbesteed Het maken van een bestraat paar- denpad in den weg van Alkmaar naar Nieuwediep behoorende tot 's Rijks groote wegen in de provincie Noord- Holland. Raming f1500. Van de 6 ingekomen inschrijvings biljetten was dat van J. Duinker te Den Helder het laagst voor f1289. „Cremer." De Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" opende Woensdagavond de rij harer voorstellingen in dit sei zoen met de opvoering van „De Fami lie Fourchambault",van den franschen schrijver Emile Augier. Als een blij spel werd het op het programma aan gekondigd, maar juister zou het zijn geweest om het als een tooneelspel te betitelen. Hoewel „De Familie Fourcham bault" niet tot die stukken behoort, die wij bizonder gaarne op het reper toire van eene vereeniging van dilet tant-spelers geplaats wenschen te zien, zullen het stuk en de vertolking ongetwijfeld aan de talrijk aanwezigen zeer hebben voldaan. Is de intrigue eenigszins gezocht en zijn sommige tooneeltjes wat gerekt, de goede ver tolking verlichtte zooveel mogelijk de schaduwzijden van het stuk. De da- mesrollen werden goed vertolkt, voor al die van mevrouw Bernard, Marie Letellier en mevr. Fouchambault. Het tooneel tusschen mevr. Bernard en haar zoon in het derde bedrijf werd vooral goed gespeeld. Een woord van lof voor hun-spel verdienen zeer zeker ook de bekende leden van het gezel schap, die de rollen van Bernard en van baron Rastiboulois vervulden. De uitspraak liet nu en dan iet wat te wenschen over; eenigekeeren viel het op, hoe door een der acteurs Blans voor „Blanche" werd gezegd. Men houde ons deze bemerking ten goede, die wij juist daarom maken, wijl wij dergelijke fouten zelden op merken bij „Cremer", de uitvoerin gen van welke vereeniging steeds blijk geven, met zorg te zijn voorbereid. Zooals gewoonlijk werkte ook nu mee het geheele strijkorkest van het Stedelijk Muziekkorps onder leiding van den heer Kriens, dat zijne taak weer verdienstelijk vervulde. Zitting van Donderdag 25 Oct. Lysbeth Burghout, een 19-jarige getrouwde vrouw, laatst te Haarlem wonende, stond heden terecht omdat zij aan een koloniaal, met wien zij uit was, een bankbiljet van 200 heeft ontstolen, dat hij in in zijne porte- monnaie had geborgen. De beklaagde is in voorloopig ar rest genomen en als verdediger is haar ambtshalve Mr. C. G. von Ree ken toegevoegd. Zij zit met een zeer brutaal gezicht rond te kijken en te lachen en beweert met een grooten woordenstroom, dat de koloniaal haar het bankbiljet heeft cadeau gegeven. Dat het tweehonderd gulden waard was, wist ze niet eens, naar ze be weert. Ongelukkig voor haar verklaren enkele getuigen anders. Toen de be klaagde het biljet trachtte te wisse len bij een tapper en deze dat niet doen kon en ook er geen voorschot op geven wou, vroeg ze aan den tapper en aan diens vrouw, of ze er niet over wilden spreken. Dit wijst er na tuurlijk op, dat zij wist dat de zaak niet in de haak was. In een schoenwinkel kocht zij een paar laarsjes en wisselde daar het bankbiljet. Dienzelfden nacht nog reed zij met een matroos en meteen ander paar, per as naar Amsterdam, maar intusschen had de Haarlem- sche politie, die te Amsterdam (dank zij de nachtverbinding) per telephoon gewaarschuwd en werd het gezelschap aangehouden. De off. van just, requisitoir nemen de, brengt een woord van hulde aan den inspecteur van politie Nolthenius, door wiens activiteit de Amsterdam- sche politie zuo spoedig is gewaar schuwd. De verschilende aanwijzin gen nagaande, komt spreker tot de conclusie, dat de diefstal wettig en overtuigend is bewezen en requireert de veioordeeling van beklaagde tot gevangenisstraf van 2 jaar. De verdediger wil aannemen, dat zelfs de beklaagde niet heeft kunnen denken dat zij die 1 200 geheel mocht behouden, maar daaruit volgt nog niet dat er diefstal is is gepleegd. Spreker werpt eenige dubia op en refereert zich ten slotte aan het oor deel der Rechtbank. Uitspraak over 8 dagen. Na de pauze stond terecht Johanna Dolphina Wester, 24 jaar oud, zonder beroep wonende te Beverwijk. In den avond van 21 Juni 1.1. heeft zij te Beverwijk den huzaar Andries Hou- ben op de Breestraat te Beverwijk uit een fleschje vitriool in het gezicht geworpen en hem daarmee zoo ver wond, dat zijn gezichtsvermogen ern stig is benadeeld en hij den dienst daardoor heeft moeten verlaten. Aanvankelijk heeft het meisje al een maand in voorarrest gezeten, maar is daaruit ontslagen. Houben wandelde op de Breestraat met een ander, toen zij hem achterop kwam, zijn mouw;j vatte en hem vroeg„Wanneer kom je nu eens naar je kind kijken Voor hij nog kon antwoorden, wierp zij hem het bij tende vocht reeds in 't gezicht. Houben heeft veel pijn gehad in 't gezicht en in 't oog en kan er niet goed meer mee zien. Het is hier weer de treurige historie van verleiding en verlating. Zijn schuld in deze kan Houben, wien door hem geschreven brieven worden voorgelegd, niet ontkennen. Hij deed het meisje daarin ook trouwbelofte. Toch wilde zij hem niet vermin ken, alleen maar voor een paar dagen verdriet aandoen, zooals hij haar ge daan had. Wel is hij, naar de arts, die Houben behandelde, mededeelt, afgekeurd voor den dienst omdat juist het rechteroog is gekwetst, maar voor burgerlijke betrekkingen is hij in 't minst niet ongeschikt geworden. Beklaagde was op het denkbeeld gekomen door een schilderij dat an deren te Amsterdam hadden gezien en waarvan zij haar hadden verteld en dat een meisje voorstelde dat vitriool wierp. Het feit qualificeerende als mishan deling met voorbedachte raden, requi- reerde de off. van just, een jaar ge vangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. De rechtbank veroordeelde heden den koetsier Frederik Ditman, wegens het mishandelen van zijn paard, tot f10, subs. 5 aa^en hechtenis; en Jan Gerritsz,geboren te Ruinerwold,wegens het verkoopen te Purmerend van een handwagen, dien hij in Hoorn had ge huurd, tot 3 maanden gevangenisstraf. AfdeelingWerkverschaffing Van 1 Oct. tot 25 October hebben zich de volgende personen aangemeld 37 voor werkvrouw, 2 voor wasch- vrouw, 7 voor naaister, 3 voor grond werker, 17 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 12 voor loopknecht, 4 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende,2 voor schoenmaker, 4 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 1 voor koet sier, 3 voor kantoorbediende, 3 voor schilder, 11 voor los werkman, 2 voor kleedermaker, 2 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecht, 1 voor baker, 1 voor broodbakkers knecht, 2 voor kookster, 1 voor waakster, 1 voor smid. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken., worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Verloting. Bij de gehouden verloting op de paardenmarkt te Haarlemmermeer zijn op de nummers82, 438, 532, 666, 949, 1214, 1481,1596,1814, 2119, 2711, 3135, 3170, 3480, 3899 en 3952 anderhalf jarige paarden en veulens getrokken. Het aantal groote en kleinere prij zen was 142. Het maken van een gemetselden water-door-laat-duiker aan den Hol- landschen dijk voor rekening van den Thamer-polder is na gehouden aan besteding gegund aan H. S. Hendrikse te Uithoorn voor f1980; de hoogste inschrijving bedroeg f3333. Ten -dienste der bezoekers van de Leidsche markt is tusschen Hoofddorp en het stoomtuig „Leeghwater" des Vrijdags een omnibusdienst ingesteld. Te Uitgeest zijn de opcenten op de personeele belasting van 50 op 60 gebracht. Werkstaking van bakkers gezellen. Zooals de Bakkerscourant reeds me dedeelde, wordt er eene werkstaking onder de bakkersgezellen in ons land voorbereid. Naar De Tijd mededeelt, zullen de leden van den R. K. Bak- kersgildebond daaraan niet deelnemen, en zijn door de Christelijke Bakkera- vereeniging stippen gedaan om de Naar het engelsch van CHARLES READE. 4) HOOFDSTUK II. niet eens opgemerkt. Was hij ook niet „Ik heb hem in orde?" „Neen. Wanneer dat het geval was geweest, had ik het mij nog niet zoo sterk aangetrokken. Hij was nuchter en jij...." De man begreep die fijngevoeligheid van zijne vrouw niet. Achteloos zeide hij„Zoo was hij het, die mij thuisbracht? Hij is toch geen kwade k«rel." Sarah was verbaasd over dit eerlijk, openhartig uitgespro ken oordeel over de handelwijze van haar vroegeren aan bidder. Meer nog dan andere vrouwen wenschte zij rechtvaar dig te zijn, maar hare vrouwelijke hoedanigheden maakten haar dit moeielijk. Zij zweeg en dacht na over Mansells ge zichtspunt in deze zaak, maar kwam toch tot haar eigen denkwijze terug. „Ik hoop," zeide zij, „dat je nooit meer in die omstandigheden zult verkeeren denk aan je kind maar mocht dit het geval zijn, o kom dan als 't je blieft niet thuis aan den arm van dien man. Als ik jou was zou ik dan nog liever op handen en voeten naar huis kruipen." „Het is goed," zeide hij onverschillig. Daarna nam zij de gelegenheid waar om hem te verzoeken dien morgen met haar naar de kerk te gaan. Tot dusverre had hij steeds ge weigerd, maar nu stemde hij toe, bijna gretig. Hij zeide: „Sally, zij die gezondigd hebben moeten boeten." Hij dacht, namelijk, dat zijn gedrag van den kansel veroordeeld zon worden. Dit gebeurde evenwel niet. Het gebeurt niet zoo dikwijlB dat van den kansel practische zaken worden bespro ken, en zelden wordt die algemeene kwaal, welke de maat schappij ondermijnt, langer dan tien minuten behandeld. James Mansell hoorde dien morgen niet veel meer dan al gemeenheden verkondigen en keerde onvoldaan huiswaarts. Zijne vrouw was zeer tevreden over hem, vooral toen hij in den namiddag eene wandeling met Lucy en het kind maakte, waarbij zij het kind om beurten droegen. Na dezen dag bleef hij binnen de perken: wel gebruikte hij dikwijle sterken drank, maar altijd kon hij nog naar huis loopen. Hij was inderdaad de geheele week onder den in vloed van den drank. Dit was voor zijne goede vrouw een bron van grooten kommer en zor, ook voelde de moeder en de vrouw van zaken zich ongerust. Mansell was nog de eerste houtsehilder in de stad, en wanneer men er op ver trouwen kon dat hij zijn werk op tijd afleverde genoot hij steeds den voorkeur. Maar hij was zeer ongeregeld in het werk; hij at somtijds in een koffiehuis om er dan te blij ven bepaalde een tijd dat hij zijn werk zou verrichten en was dan in het koffiehuis te vinden. Alle klanten verloren op hun beurt hun geduld met hem. Het gemeenschappelijk in komen nam dientengevolge af, en zooals het meer gebeurt de uitgaven werden grooter, want nu juffrouw Mansell niet meer kon rekenen op de hulp van haar echtgenoot, moest zij er eene dienstbode bij nemen. Dikwijls gebeurde het dat zij des avonds haar winkel vroeg sloot, haar dochtertje overliet aan de zorg van het dienst- meisje, en naar de een of andere kroeg ging, om haar man na vele tegenstribbelingen van zijn kant mee naar huis te krijgen. Bij dit alles bleef zij hem steeds getrouw. Nooit had zij verklaard of toegestemd, dat hij een dronkaard was. Het meest wat zij aan toornige klanten van haar man wilde ver klaren, en dat nog wel eenigszins uit de hoogte, was dat hij nu en dan een druppel gebruikte om de lucht van de verf te verwijderen. Waren zij evenwel onder vier oogen dan was zij zoo ge makkelijk niet. Zij richtte verwijtingen, smeekbeden tot hem en verloor somtijds hare kalmte en schreide bitter over zijn gedrag. Dit alles had zijne gevolgen. Deze berispingen prikkelden Mansells trots, de tranen ergerden hem; kortom hij werd gemelijk en zijne genegenheid voor haar verminderde. De be- leedigde partij ver; ai spoedig, niet zoo spoedig de beleediger.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1