BINNENLAND, Wedstrijden Zal wordeii overwogefi ên welhaast bepalingen zullen worden gemaakt, die de ten dezen opzichte schromelijke dierenkwelling onmogelijk zullen ma ken. Zij verzoeken U bescheidenlij k meer genoemd artikel 32 aldus te wijzigen Art. 32. Het gebruik van honden tot trek dieren op de rijwegen is geoorloofd onder de volgende bepalingen a. de honden moeten voorzien zijn van een passenden en doeltreffenden muilkorf van stevig metaaldraad. b. de honden mogen niet vóór doch slechts onder de wagen loopen en aangespannen zij n. c. bij het ontmoeten van ruiters of rijtuigen, of door dezen achterop ge reden wordende, zijn de bestuurders van hondenwagens verplicht met hun wagen op den berm of den zijkant van den weg uit te wijken, zich voor den hond of de honden te plaatsen en daar te blijven totdat ruiter of rijtuig hen zal zijn voorbijgegaan. Dit adres is geteekend door het Bestuur der Vereeniging bestaande uit de hh. H. Remmers, Voorz., A v. d. Voort Az., Secr., A. Beernink, 2e Secr., R* Eekhout, Penningm., J C. Peereboom, Mr. C. Joh. Prins en Dr. H. J. Calkoen. In de vergadering van het Alge meen Bestuur van den Alg. Nod, Wielrijders Bond die Zondag te Am sterdam werd gehouden, is besloten de uitgave van „De Kampioen" voor het volgend jaar met éen optiejaar, tegen een vergoeding van f 1000 'sjaars, wederom te gunnen aan De Erven Loosjes te Haarlem. Wil deze firma echter twee optie jaren hebben, dan zal men, ingevolge de Statuten, met een beslissing tot de Algemeene Vergadering der Leden moeten wachten. Aangezien De Erven Loosjes het vorige jaar f1500 vergoeding van den Bond ontvingen, bestaat het vooruit zicht, dat de A. N. W. B. een bespa ring van f500 per jaar op de uitgave van de „Kampioen" zal kunnen ma ken. De verdere gronden en boomgaar den worden in kleine stukken ver kaveld en verhuurd voor teelgrond den kleinen man, evenals de directie huizen die men voor billijke prijzen wenscht te verhuren. l)e geniegronden te Haarlemmer meer zullen op die wijze in't belang van 't Rijk nog een aardig voordeel tje opleveren. Zeevisscherij. Donderdag kwamen te Zand voort aan 5 Zanuvoortsche bomschuiten. Besomming 112 tot 137. De prijzen der visch waren: bakschol fl.40 tot f3.scharren f2.20 en pieterman f 2.60 per mandtong f 0.25 tot f 1.20, tarbot fl.tot f3.bonschol f0.20 tot fl.60 en rog f0.25 tot f0.75 per stuk. De tweede opvoering van Mad. Sans- Gêne door het Nederl. Tooneel in onzen schouwburg, werd weer door een zeer talrijk publiek by gewoond. Alleen de gaanderij was slecht bezet. Het lijk van den vermisten boek houder van den heer Figée alhier, den heer Wolbers, is Donderdagmor gen onder Spaarndam uit het Noor der Buitenspaarne opgehaald. Het was de postbode Hartendorp, die het lijk in het voorbijgaan ont dekte. Hedenmorgen is het lijk op de be graafplaats onder Schoten ter aarde besteld. Brand te Sandpoort. Een hevige gloed, die zich Donder dagavond aan den noordelijken hemel vertoonde en-hier ter stede duidelijk zichtbaar was, deed de meening ont staan, dat er ergens brand woedde, en wel dicht in de buurt. De slan genwagen en de vrijwilligersspuit trokken uit, maar weldra konden zij weer terugkeeren, daar bleek dat de brand in de omstreken van Sand poort woedde. De brand is uitgebroken in de 8toomtimmerfabriek„West India" van den heer J. C. van Vendeloo in de ge meente Sandpoort, waar ongeveer 30 man werkzaam zijn. Door den hevigen wind was het onmogelijk om met be hulp der toegerukte spuiten het ge bouw te redden. Door het overslaan van het vuur ge- den voor raakte ook de boerenplaats van den heer van Beusekom op een afstand van 5 minuten van de fabriek gelegen in brand. Beide gebouwen zijn geheel afgebrand. De oorzaak is vooralsnog geheel onbekend. Des avonds ten zes ure was de fa briek door het werkvolk verlaten. Eenigen tijd later was de eigenaar, die naast de fabriek woont, nog in het gebouw geweest maar had niets verdachts bespeurd, en onge veer ten tien ure barstten de vlam men aan alle kanten uit. Naar wij vernemen waren beide gebouwen ge assureerd. De fabriek is gelegen op de plaats waar vroeger de buitenplaats Rozen- stein stond, en naast het Bijenpark. Dit zal dan ook de reden zijn, dat hier ter stede het gerucht liep, het welk ook door de „Telegraaf" werd vermeld als bericht, dat deze inrich ting een prooi der vlammen zou zijn geworden. Cholera. Woensdag is alhier een geval van cholera Asiatica voorgekomen, en wel bij een doortrekkend reiziger, zekeren Nicolas, een Luikenaar die den vori- gen dag te voet van Amsterdam al hier was aangekomen. De lijder wordt in de barak in het St. Elizabeths- gas thuis verpleegd, en zijn toestand is tot heden bevredigend. Aan zijne vrouw en drie kinderen is tijdelijk huisvesting verleend het aan de gemeente in huur toebe- hoorende huis nabij de Phoenix. Nu de geniewerken te Haarlem mermeer geëindigd zijn, wil men de verschillende gronden, huizen en boomgaarden, die in 't belang der inundatie onteigend zijn, voor het Rijk productief maken. De 10000 M. lange dijk wordt om te hooien ver huurd. In de eerste plaats, dat de H. IJ. S. M. geheel vrij vervoer van goede ren zal toestaan (als vrachtgoed) al leen voor zoover dat het locaal ver- betreft heen en weer van ten toonstellingsgoederen. Maar overigens alleen vrije terugvoer van goederen die na de tentoonstelling worden te ruggezonden. Dit ter verduidelijking van het algemeen programma. De Kon. Ned. Stoombootmij.heeft besloten van terugkeerende onver kochte goederen den halven vracht prijs te heffen, mits die goederen door ïaar zijn aangebracht. Ook in andere landen blijken per sonen van naam en aanzien belan; te stellen in deze ten;oonstelling. Zoo heeft reeds de „Cavaliere" Tommaso Silombra te Turijn de benoeming tot commissaris-generaal voor Italië aan vaard, terwijl niet alleen in dat land. maar ook in Frankrijk en België comité's van zeer aanzienlijke perso nen zullen worden gevormd. De deel neming van het buitenland is trou wens nu reeds (de tentoonstelling wordt op 1 Mei geopend) zeer groot. Adeen Frankrijk heeft ai 5000 vierk. M. genomen in de zalen, zijnde 1 van de beschikbare overdekte ruimte, terwijl Italië vermoedelijk zal willen beschikken over 2000 ,a 2500 vierk, M. en België over 3000 a 4000. Nu reeds is dan ook met zekerheid te zeggen dat de beschikbare ruimie (25000 a 30000 vierk. M.) in de over dekte zalen veel te gering zal blijken in verhouding tot de aanvragen. Wat Engeland betreft, is door .het uitvoerend comité besloten, in onder handeling te treden met de Holland- sche Kamer van Koophandel te Len de vorming vm een En- gelach comité te Londen. Zeer waar schijnlijk zullen door de Londensche firma Cook and Sons reizen worden georganiseerd van vreemdelingen, die uit Amerika en andere landen tentoonstelling willen bezoeken. Lombok. Van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is het telegra- phisch bericht ontvangen dat de fuselier L. H. Ogg (algemeen stamboek no. 34840) aan zijne op Lombok bekomen wonden overleden is, en dat de sergeant J. Hettema (alw meen stamboek no. 30202), de kanon niers W. F. Buchter en W. Feller (algemeen stamboek no. 31056 en 361716), en de cavalerist W. W. van Zuilen (algemeen stamboek no. 26918), die in het bericht in de „Staatscourant" van 4 September jl., no. 206, als „vermist" werden opge geven, gesneuveld zijn. (St. CL) de De loons beweging der Typografen. Men schrijft uit Utrecht: In den stand der werkstaking is geene verandering gekomen. De ty pografen, die het werk staakten ver gaderden des voormiddags ter bespre king hunner belangen, en om te trachten de staking meer algemeen te maken. Een Woensdagavond verspreid strooibiljet spoort d« burgers aan de werkstakers finantiëel en moreel te steunen. Wereld-tentoonstelling van Hotel- en Reiswezen Het uitvoerend comité verzoekt ons nog het volgende mede te deelen. Ter navolging. De logger Vooruit M. A. 56 schip per C. van der Stolk, reeder de heer M. Wuister te Maassluis, verloor op 28 September jl. in de Noordzee, door het breken van de reep 6 haring netten. Bij de volgende reis op 55" N.B. komende, ontmoette hij daar den logger A. E. Eindenno. 1, schipper F. Wö boeking, die op de vraag van schipper Van der Stolk zeide netten gevonden en in zijn bezit te hebben en terug te willen geven. Op de vraag van schipper Stolk wat hij schuldig was luidde het ant woord: niets; visscherlieden moeten voor elkaar wat over hebben". De reeder van de M. H. 56 haastte zich evenwel den humanen vinder van zijne netten een flink bedrag voor zijne equipage te zenden. Een ongeluk. Onder Asten is de 20-jarige P. W., die met eenige andere wildstroopers op iacht was, bij ongeluk door een dezer in het hoofd getroffen. Zijn toe stand is hopeloos. Gemeenteraad te Amsterdam. Donderdag zijn in den amsterdam- schen gemeenteraad de algemeene be raadslagingen gesloten over de ge meen te begrooting, welke twee mid dagen in beslag namen. In de zitting van Donderdag dreigde een oogen- blik v en conflict te ontstaan. Na de erkenning door mr. Pijnappel, dat de staatsschool, die toegankelijk moet zijn voor elke gezindte, niet als de bijzondere school aan den gods dienst de macht ontleenen kan om de kinderen te brengen tot een waar dig besef van hunne plichten, had de heer Hovy zich den uitroep ver oorloofd, dat daarmede de openbare school zichzelf dan ook veroordeelt En het was waarschijnlijk tegen dit vonnis, dat de heer Den Hertog in verzet kwam, toen hij als zijne over tuiging uitsprak, dat de openbare school wel degelijk hare middelen kent om in de kinderea het plichts- en verantwoordelijkheidsgevoel te kweeken, buiten alle mythologische voorstellingen om. Uit drie monden ging een kreet van verontwaardiging op. De heeren Hovy, Heemskerk en Fabius vroegen het woord. De voorzitter spoorde tot k*linte aan, zeggende, dat de heer Den Hertog stellig niet bedoeld kon hebben, iemand te kwetsen. En de heer Den Hertog zelf erkende, geen beleediging te hebben bedoeld, en verklaarde zich genegen zijne woor den terug te nemen, al zou hij ze als door de wetenschap geijkt kun nen verdedigen. En hg lichtte den term „buiten mythologische vo stellingen om" toe in d-^zen zin, dat hij er mee bedoelde het aankweeken van afhankelijkheidsgevoel, onafhan kelijk van de reglieuse vormen, w ar- in men zich die afhankelijkheid vooi- stelt. Maar daarmede waren de hee- jren niet voldaan. De heer Hovy zeide, in het dieroaarste dat hij bezit, be- leedigd te zijn. En als er leering te trekken viel uit hetgeen de neer Den Hertog had durven zeggen, het was dit, dat wederom erkend is, hoe de openbare school de vreeze Gods, die het beginsel is van alle wijsheid, niet kent; hoe zij als fabelen weg cijfert wat den mensch de hoogste waarheid zijn moet; hoe zulk eene kenacnetsing van het karakter der staatsschool kracht geeft aan hen, die de bestrijding dier school als eene heilige zaak beschouwen En mr. Heemskerk belui..de, onder de diepe ergernis in hem gewekt door de woorden van Den Hertog, toch deernis te gevoelen voor ver doolden, die de vreeze Gods niet ken nen, omdat zg God niet zoeken! In- tusscnen eischte hij nu de erkenning van B. en W. dat de staatsschool ver derfelijk is, waar hare voorstanders zich zoozeer vergeteneene erkenning die de voorzitter verklaarde, dat van hem nimmer zal zijn te wachten, daar hij integendeel in de uitvoering der wet, onder wier hoede de staats school gesteld is, nimmer hoopt te verzwakken. in gezelschap van den verslagene heeft gezien. De smid beweert den veralagene slechts éénmaü te hebben ontmoet en hem niet eens bij name te hebben gekend. Omtrent het verblijf van den smid te Deutichem verneemt men dat hij zich aldaar bevond in afwachting van eene plaatsing in eene betrek king aan het gesticht „de Kruisberg", waar hij voorloopig op proef werk zaam was. Daar de proef voor hem geen gunstig resultaat opleverde, was het tijdstip van zijn vertrek (1 Octo ber) reeds sedert eenigen tijd te voren bepaald. Hij begaf zich op genoem den datum naar zijn vorigen patroon in Den Haag terug, die hem welwil lend gelegenheid had gegeven om op proef aan „de Kruisberg" te gaan werken en die hem nu weer in dienst terugnam. Op den avond waarop men ver moedde dat de moord zou zijn ge- jd, was de smid volgens zijn zeg gen in zijne eigen woning, waar hij een gezellig avondje had omdat een zij ner kinderen jarig was. Eeavalach bankbiljet. Het bankbiljet van ƒ100, onlangs door den burgemeester van Appinge- dam, op vermoeden van valschheid in beslag genomen, is bij onderzoek gebleken inderdaad valsch te zijn. De landbouwer J., die al vroeger met de gevangenis heeft kennis ge maakt, heeft nu te Nederweert den smidsknecht H. V. door messteken zwaar verwond. J. is gearresteerd. Diefstal in de Beemster. Voor eenige dagen is medegedeeld, dat een zeer brutale diefstal heeft plaats gehad in de Beemster. In den vroegen morgen n. 1., terwijl de vrouw nog te bed lag en de man in het veld was, werd een geldtrommeltje met f300 f400 ontvreemd. Er is ver moeden gerezen tegen een familielid der vrouw die er eenige dagen vertoefd heeft. Hij is door de justitie in Sneek aangehouden en gevankelijk naar Haarlem overgebracht. De moord te Deutiobem. De smid te 's Gravenhage, die Vrij dagmiddag jl. op verzoex van den officier van justitie te Arnhem werd aangehouden en gevankelijk derwaarts overgebracht als vermoedelijke dader van den moord te Deutichem, is Donderdagavond in vrijheid gesteld en inj den Haag teruggekeerd. Bij eene ten zijnen huize zoowel als in de woning van iemand waar hij eenige da^en in de kost is geweest gehouden onderzoek, zijn geen voor werpen gevonden, welke ais vermist werden opgegeven. De arrestatie moet zijn geschied op grond van een ge zegde van den onderwijzer van het gesticht „de Kruisberg", die den smid Door de kegelclub Haarlem alhier is een groote internationaie kegel wed strijd uitgeschreven op de banen van het Stations-koffiehuis van den heer Soetmulder, die zal plaats hebben van 28 Oct. tot en met 16 December a. s. De wedstrijd is verdeeld in: een korps wedstrijd voor juniores; een korps wedstrijd voor alle vereenigingen openeen personeele wedstrijd en een op de vrije baan. De eers'.e heeft plaats op 28 Octo ber en 4 November. Hiervoor zijn uitgeloofd voor de 3 eerste prijzen gruote vergu d zilveren medailles, als vierde een zilveren en als vijfde prijs een bronzen medaille, terwijl een zilveren medaille wordt beschikbaar gesteld voor hem die de meeste, en een bronzen medaille voor hem die, zonder poedel, het minste aantal houten werpt. De groote korpswedstrijd heeft plaats op 11, 18 en 25 November a. s. Als eerste prijs is uitgeloofd een groote, massief gouden medaille, als tweede en derde idem verguld zilve ren, als vierde vijfde en zesde idem zilveren medailles, terwijl bovendien worden beschikbaar gesteld een groote verguld zilveren medaille voor hen die het meeste aantal houten, een zilveren, voor die het meeste aan tal negens en een idem voor hem die, zonder poedel, het minste aantal houten werpt. In den personeelen wedstrijd be- nis maakte met mijn man; zij hadden toen oneenigheid met elkaar en die Pinder sloeg hem, en dat kan ik hem niet vergeven, en den eersten nacht toen James zoo dronken was, bracht Pinder hem naar huis, en dat was voor mij een dolk steek in mijn hart." „Arme Sallyje begreep dat je den verkeerde had ge kozen." „Den verkeerde gekozen 1" riep Sarah verachtelijk uit. „De pink van mijn James, of hij drinkt of niet zou mij meer waard zijn dan duizend Joseph Pinders. Spreek daar dus niet over. Je begrijpt geen woord van wat ik zeg. In ieder geval verzoek ik je geen kennis te maken met dien man, noch hem te doen weten wat hier in huis voorvalt." „Wel natuurlijk niet Sally, als jij het zegt. Wat heb ik met dien man te maken? Jou wil op te volgen is mij een genoegen en een wet." Dit, uit den mond van eene oudere zuster, verdiende eene omhelzing, en deze was zeer teeaer. Ten laatste kwam het zoover, dat niemand in de stad die James Mansell kende, hem in dienst wilde nemen. Inplaats van zijn gedeelte aan te brengen bij het gemeen schappelijk inkomen, leefde hij nu geheel van Je verdiensten zijner vrouw, en hoe dan nog. Hij vervreemde zich dus ge heel van zijn gezin. De echtgenoot, de broodwinner in theorie, deed alles om het gezin te ruïneeren; twee flinke vrouwen spanden alle krachten in om dit te verhoeden. Zij verloren eenigen grond, en dit maakte Sarah zeer beangst; gelukkig had zij altijd nog een reservefonds: zestig pond verborgen in een ijzeren kistje, met een goeden sleutel. Nooit sprak zij hierover met haar echtgenoot. Zij hield het geld verborgen om zijnentwille. Het kistje was klein, maar met zware, ijzeren klampen had zij het aan den muur laten vastklinken en er koopwaren voor gestapeld om het voor het oog te ver bergen. Mansells buitensporige verteringen werden door haar be kostigd uit de geldlade; zij deed dit niet zonder het geven van wenken, ernstig en verdrietig, hoewel nooit met bitter heid en toch maakten zij hem bitter. De trots van dien man was bizonder groot, ja zoo groot als hij onwaardig was. Terwijl de brave vrouw en moeder aldus een harden strijd had te voeren, kwam een nieuwe onrust haar kwellen. Wanneer er geen klanten in den winkel waren, was hij gewoon om met behulp van Deborah zakken suiker, thee, soda en andere artikelen af te wegen, en op zekeren avond hadden zij een klomp iersche boter uit het vat genomen, vijf pond afgewogen en het op de marmeren toonbank laten liggen. Den volgenden morgen vroeg kwam een klant een pond halen. Dit werd afgewogen en er bleef een zoo klein stuk over, dat juffrouw Mansell het woog en tot de ontdek king kwam, dat het slechts anderhalf pond in gewicht wae. Eerst kon zij hare oogen nauwelijks gelooven, maar het gewicht was goed. Met voorgewende onverschilligheid vroeg zij aan Deborah, hoeveel boter den vorigen avond door hen was afgewogen. Zonder aarzeling gat Deborah tenantwoord: „Vgf pond." Na dien dag zag zij den voorraad nauwkeuriger na en kwam tot de ontdekking, dat van summige artikelen de voorraad op onverklaarbare wijze verminderde. Den eenen dag een stuk van het gerookt vleesch, een andermaal een bus ingemaakt vleesch; kortom voortdurend werd wat uit den winkel ontvreemd. Zij wilde eerst niet aan diefstal den ken, wanneer het aan iets anders kon worden toegeschreven. Zij hield het voor niet onmogelijk, hoewel niet waarschijn lijk, dat Deborah het een en ander had gebruikt voor de huishouding. Zij deelde haar mede. wat zij ontdekt had en vroeg zoo kiesch mogelijk of zij wel eens iets uit den winkel noodig had voor de keuken. Deborah stoof onmiddellijk op, als plotseling ontvlammend buskruit. „Ik zou wat uit jou winkel nemen voor mijn keuken." „Nu het is toch immers mijn keuken zoodat het er toch niets toe zou doen." De zuster was echter niet zoo spoedig tot kalmte te bren gen. „Ik zou iets nemen wat mij niet toebehoort! O, heb ik geleefd om door mijne eigen zuster te worden verdacht. Ik zou liever dezen arm willen afsüijden dan met mijne hand stelen. Ik heb nooit mijn leven lang iemand een cent of voor de waarde van een cent te kortjgedaan of ontnomen. Stuur mij naar huis. Stuur mij naar het werkhuis. Ik verdien geen vertrouwen, en dan terwijl er zooveel in den winkel is. O! oo 1 oen zij ging zitten en begon te schreien. Wordt twrwffd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2