uwéê nii Rechtszaken. burgerlijke «ïauü Schouwburg. Haarlem. Hollandsch Tooneelyezelschap, staan de prijzen uit zilveren raedai les en kunstvoorwerpen en in den wed strijd op de vrije baan uit kunstvoor werpen. Zondasr a. s. komen uitDe Kenne- merste AlkmaarM. O. Mte Haar lem; Vooruit, te Utrecht; Vriendenkring te Beverwijk; T. O. G. I. D. O.. Oranje Kegelclub, Door oefening sterk Nederland, A. T. G. V., en Kampioen, te Amsterdam. Wedersp innigheid. Voor de rechtbank te Amsterdam stond Donderdagmorgen de bekende socialist Samson i terecht, beklaagd in den nacht van 5 op 6 Augustus den agent Bosboom in de Kalverstraat een slag op den helm gegeven te heb ben. In deze zaak waren twee getui gen charge en vier getuigen dé charge gedagvaard. De agent Bosboom verklaarde dat omstreeks halfeen in den bewusten nacht een troep van 50 tot 60 per sonen zingende de Kalverstraat door trok. Get. had de menigte aange maand niet te zingen en zich rustig te houden, maar hieraan werd geen gevolg gegeven. Getuige was niet bij machte iets te doen, daar hij alleen was en tegen de menigte natuurlijk niets vermocht. Bij den Heiligeweg as evenwel een tweede agent ge posteerd Met eenige moeite werd nu zekere Wolfi' gearresteerd die zich ook aan het zingen schuldig maakte. Samson had toen get. op den helm ^eslagen, htm de woorden toeroe pende „...laat dien jongen los." Get. wendde zich om, liet Wolff aan zijn makker over, doch het mocht get. niet gelukken Samson in hechtenis te nemen. De tweede getuige charge, de po- litie-agent Rietvink, legde eene ge lijke verklaring af. De g6tuige decharge hadden geen van allen gezien, dat Sarason den agent een slag toebracht. Van zingen wisten zij ook niets. Wel vertelden zij, dat zij in gezelschap van bekl. waren en dat achter hen eene„zang- vereeniging" liep. De houding van get. S. Cosman was zeer treurig. Op de meest spottende wijze legde hij „onder protest" den eed af, zoo dat de voorzitter hem met een ernstig woord het onwa rdige zijner houding onder het oog bracht. Het O. M., waargenomen door mr. Regout, merkte op, dat de verkla- rin_ en van de getuigen a charge niet ontzenuwd waren door die van de getuigen decharge. Dezen weten niet wat vóór de arrestatie van Wolff gebeurd is. Het O. M. eischte een straf van éen maand. Beklaagde ontkende het heoa te laste gelegde feitbeschuldigde de rechtbank van partijdigheid bij het getuigenverhoor; kortom, zijne hou ding was zeer brutaal, zoodat hij her haalde malen in zeer scherpe bewoor dingen tot de orde geroepen moest worden. Uitspraak over 8 dagen. Politiek Över-aiuiit. Men spreekt er te Berlijn van, dat de Pruisische miuister-presid nt zijn ontslag zal nemen, en wel op grond, dat keizer Wilhelm Caprivi blylt steu nen bij het verschil van meening tusschen den rijkskanselier en den Pruisischen minister-president over de bekende voorstellen tot bestrijding van het anarchisme. Caprivi vindt steun bij de meer derheid van de Pruisische ministers o. a. ook bij den minister van finan ciën Miquel, die eerst onlangs zijne partij heeft gekozen. Het is derhalve waarschijnlijk, dat grnaf Eulenberg (die weer strenge wetten u-gen de so ciaal-democraten en anarchisten ver langt) öt toegeven óf aftreden moet. In de Donderdag gehouden bijeen komst van het Congres der sociaal democraten te Frankfort a/d Main werd Vollmars voor tel om de amen dementen niet in behandeling te ne men, welke waren ingediend tot af keuring van de houding cler beiersche socialisten, die hunne goedkeuring hadden gehecht aan de beiersche be grooting, verworpen. Daarentegen natn zij een voorgesteld amendement aan op de door Bebel aanhangig gemaakte resolutie, waarbij de aanneming der staatsbegrooting afgekeurd werd. Dit amendement be perkte de bedoelde resolutie door de bijvoeging der woorden: „voorzoover in het toe.»taan der staats begrooting een votum van vertrouwen in de re- geeringen opgesloten ligt." Ten slotte echter werd toch de aldus gewijzigde resolutie-Bel.el, in haar geheel in stem ming gebracht, verworpen, zoodat dit onderwerp afgedaan werd zonder dat te dien aanzien een positief besluit genomen was. Vorst Ferdinand van Bulgarije is te Sofia teruggekeerd, ten einde Za terdag de zitting der Sobranje te openen. Nu reeds begint er eenige teekening I te komen in den politieken toestand. De afgevaardigden van Oost-Rumelie hebben te Philippopel eene bijeen komst gehouden en besloten zich aan te sluiten bij de gematigde partij, die voornemens is den minister-president Stoïloff, Stambuloffs opvolger te steu- juen. De kaneen voor het kabinet- Stoïloff worden derhalve steeds gun stiger. GemengdNieuwp. Thee-vervalscliing. De Londensche politie-rechter in Worships-street heeft dezer dagen een oude, draconische wet uit den tijd van George III toegepast. Deze wet bepaalt, dat vervalschers van thee voor ieder pond vervalschte thee een boete van 5 pd. st. hebben te beta len. Dit is nu op de theefabrikanten While en Cabill toegepast. Z:j koch ten uitgekookte theebladeren van de restaurants op, droogden deze in een ijzeren buis en brachten deze thee opnieuw in den handelwegens den goedkoopen prijs hadden zij een reus achtig debiet. Namens het douane- bestuur werd een aanklacht inge diend, omdat de schatkist 4 dl. op ieder pond thee werd tekortgedaan. De heeren White en Cabill werden door den rechter veroordeeld tot be taling van 36.000 pd. st. Het serum tegen diphtheritis Het instituut-Pasteur heeft opnieuw een aantal paarden aangekocht voor de productie van het serum tegen diphtheritis, zoodat het aantal paar den nu tot 80 is gestegen. De dieren worden, na een onderzoek door den veearts, geïmmuniseerddeze behan deling duurt twee en een halve maand, en dan kan men hun elke twintig dagen twee liter bloed aftappen. De aanvragen om het heilzame scrum overtreffen de productie verre, daar thans juist de diphtheritis weer is toegenomen. In de twee hospitalen van Parijs worden perd ag gemiddeld 27 kinderen, die aan de gevreesde ziekte lijden, opgenomen. Eerst met Januari, wanneer alle paarden het tijdperk van immuniseering hebben doorloopen, zal de productie van se rum voldoende zijn om in de be hoefte van geheel Frankrijk te voor zien. De toestand van den Czaar. Het officieel bulletin fan 8 uur Woensdagavond luidt als volgtIu den loop van den dag is geene sla perigheid waargenomen; de eetlust is beter en de lijder is ook eenigBeins opgewekter; de zwelling intde voeten is iets toegenomen. Het bulletin is geteekend door Leyden, Zacharin, Kirsch, Popoff en Wolianinoff. Verleden Zondag werden den Czaar de heilige Sacramenten toegediend. Uit de laatste berichten, welke het Russische gezantschap te Berlijn ont vangen heeft, blijkt niets van de ge ringe gunstige verandering in den toestand van den Cza.r, waarvan de laatste berichten 6prak n. Het bulletin van Donderdagmor gen 11 uur luidt: De Keizer heelt in den afgeloopen nacht weinig geslapen en stond des voormiddags als gewoonlijk op. De eetlust is als Woensdag, het oedeem is niet toegenomen. Het bulletin van Donderdagavond 8 uur luidt: In den loop van den dag had de Keizer geen last van slaperigheid of krampachtige verschijnselen. De eet lust is bevredigend, het oedeem is niet erger. liet gerucht is te Berlijn verspreid, dat de Berlijnsche hoogleeraar Berg- mann naar Livadia is ontboden, ten einde met professor Grube uit Char- koff eene operatie te beproeven en den Czaar de nieren, waar de ziekte zetel', te extirpeeren. Men hecht hier evenwel aan deze geruchten, die in de Petersburgsche hofkringen in om loop sqjn, geen geloof. Het huwelijk tusschen den Czare witch en prinses Alix van Hessen is nog niet voltrokken. Evenmin is er nog iets bekend van den overgang der prinses tot de orthodoxe kt-rk. Dat de voltrekking van het huwe lijk voorloopig is uitgesteld, wordt hier beschouwd als eeu bewijs, dat de geneesheeren nog zoo spoedig het overlijden des Czaren niet verwach ten. De ziekte kan nog eenige dagen duren, maar zelfs te St. Petersburg gelooft men niet meer aan een mo gelijk herstel. deem, dat door tappen verminderd was, neemt weder toe. De g< heeren 'zullen heden consult houden. De Daily Neux deelt mede, dat de Russische gezanten bevel hebben ge kregen het gerucht van den afkeer van den Czarewitch voor de regeering en zijn huwelijk tegen te spreken. De Czarewitch moet dikwijls gezegd hebben, dat zijn ooms beter af waren dan zijn vader, want zij konden des zomers naar een Fransche of Duitsche badplaats, des wimers naar een warm klimaat gaan. Wel wil Nicolaas niet gaarne zijns vaders plaats innemen maar dit spruit meer voort uit kin derlijke genegenheid. De grootvorst-troonopvolger heeft een afschuw van een conventioneel huwelijk, maar hij is zoo gelukkig geweest een prinses te vinden, die hij acht en bewondert om hare hooge verstandelijke en zedelijke ontwikke ling. De genegenheid van den Czare witch is reeds van ouden datum. De nauwe betrekking tusschen prin ses Alix en de familie van Alexander van Battenberg was eerst een hinder paal, die echter door Alexander's hu- welijk en lateren dnod wegviel. Russen te Parijs hebben verklaard, dat de Czarewitch geheel het even beeld zijner moeder is, spra kzaamen beminnelijk. Zij za! zeker haren invloed op hem behouden na zijn troonebe- stijgin.De troonopvolger is een groot liefhebber van muziek en dansen, maar geeft weinig om schilder- of beeldhouwkunsten, „Wanneer ik ooit tot de rois en exil zou behooren",placht hij schertsend te zeggen, „zou ik om mijne muzikale talenten en om mijn tenor gevierd zijn." Als kind was Nicolaas zwak, maar nu is hij gezond en is hij gehard door de tucht van het militaire leven, De beroemde Amerikaansche predi kant De Witt Talmage heeft in een interview een beeld ge reven van het familieleven aan het Russische hof. Voor twee jaren heeft de predikant langen tijd doorgebracht op het paleis te Peterhof, toen hij daar het hon gersnoodfonds uitdeelde. Ik kwam, zeide hij, dikwijls in aan raking met den Czaar en de Czarina, en met de keizerlijke familie in het algemeen. Nimmer zag ik een p tar, dat meer van elkander hield dan de Cz ar en zijne gemalin, en wat de kinderen betreft, zij aanbaden hunne ouders. Van den grootvorst-troonop volger kreeg ik een uitstekenden in druk. Velen wachten thans met be langstelling af wat er gebeuren zal, wanneer de Czarewitch op den troon komt of hij op oorL >gzuchtige dan wel op vredelievende wijze zal optre den. Ik kan verzekeren, dat zijne gevoelens met die van zijn vader overeenkomen. Hij is een zeer inne mend jongmensch, degelijk ontwik keld en die door zijne reizen een ruimen blik heeft gekregen* Noch Rusland, noch Europa, behoeven te vreezen dat hij oorlogzuchtig of heersch- zuchtig zal zijn. Toen De Witt Talmage den groot vorst-troonopvolger ontmoette, vond hij hem in uitstekende gezondheid: „een flink gebouwd man van zes-en- twintig jaren" en met „alle kentee- kenen van een goede gezondheid." De ruesischö troou op volger. Volgens particuliere berichten is de toestand van den Czaar ernstiger dan de officieele bulletins der laatste dagen' vallen, waardoor deze en deden vermoeden. Het Berl. Tageblaitmietkartetsen ontploften. Zestig per- verneemt dat bezwijmingen onrust- j sonen moeten bij het ongeluk ge barend dikwijls voorkomen. Het oe-'dood zijn. Een manifest. Te Petersburg wordt eeu oproerig manifest per post verspreid. Vau wie het uitgaat is niet bekendongetwij feld willen de rondzenders gebruik maken van de buitengewone tijdsom standigheden. Het manifest is gedagteekend 19 Februari 1894, den jaardag van de vrijmaking der lijfeigenen, en getee kend door de partij der „Russische rechten." Hef eischt dat de rechten, door een desputieke regeering aan het volk ontnomen, zullen teruggegeven worden; waarschijnlijk worden daar mede bedoeld de hervormingen, welke Alexander II van plan was in te voe ren. Voorts wordt vrijheid van pers, van teweten, van veraiezing enz. ver langd het stuk is goed gesteld en fraai gedrukt. Veel beteekenis wordt aan het feit niet geaecht. De Aibertina." De Nederlandsche bark Albertina is Donderdagmorgen te IJstad bij een krachtigen storm gestrand. De bemanning is met groote moeite ge red. Het schip zal waarschijnlijk wrak worden. Ontploffing to Rio de Janeiro. Nabij Rio de Janeiro was dooreen soldaat een onderaardsch kruitmaga zijn der Brazi.iaansche insurgenten ontdekt, waar een groote hoeveelheid kruit, bommen en dynamiet bewaard werd. Een atdeeling soldaten werd er heen gezonden tot het leegnalen van het magazijn en een groot aantal nieuwsgierigen volgden. Bij het over laden van de ontplofbare stoffen in een wagen liet een soldaat een bom tien dyna- In de lucht gevlogen. Nabij Taku zijn twee Chineesche torpedo boo ten die bezig waren met het aanleggen van onderzeesche mij nen, in de lucht gevlogen. Het onge val is veroorzaakt door het onklaar geraken van de draden der geleiding. Acht man werden gedood en velen ernstig gewond. De oorlog tussehen China en Japan. Het legercorps, dat onder bevel van maarschalk Oyama uit Hiroshima vertrokken is en dat, naar men Woens dag zeide, niet de Chineezen bij Port Arthur slaags geweest zou zijn, is te Seckiosse, op Chineesch gebied, ont scheept. De Japansche troepen in het noor den van Korea zijn de Yalu-rivier over- en Mantsjóerije binnengetrok ken. Hst stoomschip Sumatra, van Tjilat- japhiaar Amst. pass. 25 Oot. voorm. 9 uur, Dungeness. Het stoomschip Amsterdam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar New- york, vertrok 25 Oct. des voorm. 6 u. van Boulogne. Het {stoomschip Prins van Oranje van Batavia naar Amst. passeerde 24 Oct. Aden. De aardbeviag in Japan. Er zijn nadere bijzonderheden be kend geworden over de aardbeving de districten Sakata, Yamagato en Akami. Door de hevige kort op elkander volgende schokken zijn 8000 huizen verwoest. Voor zoover men weet, zijn 260 personen gedood en velen gewond. TELEGRAMMEN. De oorlog in het Oosten. SHANGHAI, 26 Oct. (Reuter). Een officieel bericht meldt, dat den 24e Oct. j>an den Chineeschen oever van de Yalurivier een slag is geleverd. Bijzonderheden ontbreken. De bladen bevatten een bericht uit Tokio van den 25n, volgens hetwelk maarschalk Yamagata aan deJapan- schen minister van oorlog geseind heeft, dat een afdeeling van 1600 man infanterie in den morgen van den 24n de Yalu-rivier overgetrokken is en den vijand heeft aangevallen, iie met 600 man cavalerie en 100 man infanterie tegenstand bood. De vijand ring op de vlucht. De Chineezen ver- oren 20 dooden en gewonden. YOKOHAMA, 26 Oct. (Reuter). De voorhoede van het Japansche le ger verjoeg den 23n October de Chi neezen uit hnnne versterkingen ten noorden van de Yalu. Men gelooft dat er op het oogenblik een groote g geleverd wordt tusschen het Japansche leger en de Chineesche verdedigers van Mantsjóerije, bij net kasteel Kiuren. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 25 Oct. 1894. Witte tarwe f4.25 a f5.10, Rogge f3.50 a 3.75, Haver f4.25 a f5.60, Wintergerst f 2.75 a f3.25, uiven boo- nen f5.25 a f5.50, Paarden boonen f4.75 a 5.10, Groene orwten f4.75 a f8.Kanariezaad f8.a f9. Karweizaad f 14.75 a f 15.50, Blauw maanzaad f5.a f7.75. Commissariaat ran Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- en feestdagen, van 11 tot 1 uur v or de eigenaars terug te bekomen. Een kip. Eene 5 Liter maat. Eene jas, waarin eene portemonnaie met eenig geld en een pijpje. Eene ladder. Een steenen paal met een zak puin. Een handschoen. Een slot met sleutel. Eeu pak zwarte sajet, in de opge haalde vuilnisstoffen gevonden eu terug te bekomen aau het bureau der stadsreiniging bij den hoofdopzichter Harmenjansweg. Een boezelaar. Een beursje met eenige centen. Een gou den ring en een zilveren oorknopje. Een kinderschoen en een e portemon naie. Eene ijzeren schop zonder steel. Een poedelhondje. Een gouden oor knopje. Een hoedje. Eene slang (gutta-percha). Een puckhondje. Eene vrouwenzak. Eene pet. Eenige los-e sleutels. Stcomvaartóe Het stoomschip Bromo van Java naar Rotterdam, arriv. 25 October te Marseille en zette dienzelfden dag de reis voort. liet stoomschip Soerabajavan Rot terdam naar Java, vertrok 24 October van Marseille. Het stoomschip P. Galand, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, pass. 25 Oet. des voorm. 10 u. 15 m., Dover. Het stoomschip Conrad, van Amst. naar Batavia, vertrok 25 Oct. van Suez. Het stoomschip Prinses Amalia van Batavia naar Amst. vertr. 25 Oct. van Port-Said. Het stoomschip Prins Willem III vertrok 25 Oct. van Amsterdam naar j West-Indië. Het stoomschip Oranje Nassau, van j Amsterdam naar Suriname, pass. 24 Oct. des voormiddags 8 uur 30 min. j I Dungeness. VARIA. Ken je Engelsch Dank je wel daar heb ik ge noeg van Hoe zoo Wel, ik zit in Ostende dezen zomer in 't stads theatertje. Daar komt een acteur voor het gordiju staan en begint in 't Engelsch tegen het publiek te praten. AI3 hij gedaan heeft klap ik ais een razende in de handen. Onmiddellijk een stompkreten „gooi hem er uit hoor ik roepen eu ik stond in drie miuuten op straat. Wel, dat begrijp ik niet. Ik wèl! Ik ken geen spat En gelsch doch ik wilde den grooten heer uithangen alsof ik alles had ver staan en ik dacht natuurlijk dat het wat over het stuk was en ik heb al tijd zien applaudisseeren als men wat zei in een theater, maar deze lamme kerel kwam voor het gordijn vertel len dat hij niet kon spelen dien avond en dat een ander hem zou ver vangen daar zijn moeder op ster ven lag Ondertouwd: 26 Oct. J. P. v. Wetering en B. W. Bolkenstein. Bevallen: 24 Oct. G. J. Tja- dende Groot. d. - C. W. C, Ver gersGroos z. W. PriesmanDon- kerlo d. N. VermeerGooijer d. - A. Verzijlbergenv. Os z. - L. Barten Lankhaar z. Overleden: 24 Oct. J. W. C v. Heiten 81 j. M. Lottelaan. - A. C. Bianskleij 3 m. z. Hondesteeg. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 25 Oct. J. Willing en B. Canter, Amst. W. F. Snijders en E. M. E. Leddy, den Haag. J. D. Fiament, wedr. van A. Th. U. Frie- irich, en E. E. P. Parnemann, CUeve. D. M. Hei tier en A. P. M. Hoogen- donk, Amst. Bevallen: 24 Oct. W. M. G. v. DiggelenMetelerkamp z., Zwolie. E. MendelsonRubens d., Londen. M. E. H. KoningBern hard Bussum. A. PoolVet*.an d., Amst. A. Vis- scher GorterAnspach d., Apeldoorn. 25. A. HeijnenVierling z., den Haag. Overleden: 22 Oct. J. de Beer —Zaal 69 j., Hoorn. 23. H. Dekker jm. 36 j., Amst. 24. Jkvr. G. A. J. baronesse van Pabst van Bingerden, den Haag. M. Simons 68 j., Amst. A L) V ERT ENT EN. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze innig geliefde Broeder de Heer Frederik Alexander van lest, in leven Betaalmeester der Na tionale Schuld, in den ouder dom van 62 jaar. Wed. P. LINGEMAN Van West. A. G. F. VAN WEST. J. H. VAN WEST. Amsterdam, 20 October 1894. Eenige en algemeene kennisgeving. Dir. GEBR. A. VAN LIER. Einsdag SO October 1394. Blijspel in 4 bedrijven. Aanvang 8 uur. Balei.n, /I 50; Stalles en le Loge 11,25 Parterre 1,2e Loge /0,75 Gaanderij /0.30. Plaatsbespreking zooals ge woonlijk. 2&~ Dit stuk werd in Amster dam in de maand September meer dan 20 maal met het grootste suc ces opgevoerd. s ie nieuwste modellen tie Jj,- .öt 6,allen met baleis, sued. >et 100 eM: taillewljite voorhanden, H. J. VISSER, QratU IJovUtrtti 84.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3