Ïiaifiïkiifiiksiit, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12i Jaargang: Dinsdag 30 October 1894. No. 3475 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J.C. STADSNIEUWS. Provinciale Staten FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour antiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuce,, Parijt 31 bis Faubourg Montmartr*. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De'. Directeur-Uitgever Haarlem29 Oct. 1894. Sehermconcours van „Mars." gf Eerst in den avond was Zaterdag het nummer degen personeele wed strijd A geëindigd. De eerste prijs verg. zilv. med. van het eere-comité werd behaald door den heer J. G. Martin Jr. van „Sparta" alhierde 2e zilv. med. van den heer S. de Jager, door den heer F. Wesselingh van „Voor en Vaderland" Koning alhier, de 3e zilv. med. door den heer J. van Kerckboff van „de Vrije Wapenbroeders" te Amsterdam en de 4e bronzen med. door den heer W. M. Ebbink van de Grenediers en Ja gers. Afd. b. Sabel. Ie prijs. verg. zilv. med. van den Burgem. van Haarlem W. F. Graef- land, van de Normaal Schietschool te 's Hage. 2e prijs zilv. med. W. van denEij nde van „Concordia" teHaarlem, 3e pr. bronzen med. J. van der Meer van „Oranje-Nassau, 's Hage. Afd. c. Geweer. Ie prijs verguld zilv. med. van de j officieren van het 4e reg. 3e bat. W. M. Timmer van de Norm. Schiet school, 2e pr. zilv. med. van de schermver. v. d. onderoff. d. schut terij te Haarlem, M. van Oest, 3e prijs zilv. med. H. Knoop, de 4e br. med. J. Dijkmans, de laatsten beiden van het 7e reg. infant. Aid. d. Lange stok. Ie pr. verg. zilv. med. v. d. comm. en de offic. der d.d. schutterij E. M. Herweijer; 2e pr. zilv. med.van Erp; 3e pr. bronz. med. Bannink. De Colonne-wedstrijd, die te 2 uur des Zondagsmiddags werd gehouden in tegenwoordigheid van den Commis saris der Koningin in Noord-Holland en van een zeer talrijk publiek was zeer interessant. Vijf vereenigingen namen er aan deel. De le prijs, verg. zilv. med., van de officieren van het bataljon en de verg. zilv. med. van den Commissaris der Koningin als eereprijs voor de mooiste standen vielen met een loftuiting van den voorzitter der jury, den len luit. de Wildt, ten deel aan de Gre nadiers en Jagers, die onder bevel van den sergeant W. M. Graafland dan ook prachtig werkten; de 2e prijs, zilv. med., van de Volontairs der Mil. School, werd toegekend aan „Oefening maakt Sterker" van het 7de reg. inf. te Amsterdam onder leiding van den 2e luit. baron van Heemstra en de 3e prijs bronzen med. aan de burger- vereeniging „Olympia" uit Kampen, die onder den serg. maj. Hermans wel zeer goed werkten, maar toch door „Sparta", onder den heer J. G. Mar tin Jr., verslagen zou zijn geworden, wanneer in laatstgenoemde vereeni- ging niet een kleine vergissing was begaan geworden. Het scheelde maar éen punt, zoodat voor Sparta buiten het programma om een 4de prijs werd gecreëerd, dien zij wel verdiend heb ben. Hunne houding was kranig, de bewegingen kort, energiek en krachtig. Aan de Haarlemsche schutterij, onder den kapitein G. K. J. H. Claas- sen, werd de zilveren medaille toege kend, die als banierprijs voor schut terijen was uitgeloofd. Dds avonds deelde de overste Hof stede de prijzen uit, daarbij de over winnaars toesprekende. Met een zeer geanimeerd bal is dit welgeslaagde besloten. Een Competitie voetbal wedstrijd. Zondagmiddag vond de eerste eer ste klas competitie-wedstrijd op het terrein der Haarlemsche Football Club te Heemstede. Het weder was niet bijzonder uitlokkend, zoodat het publiek zeer schaars was opgekomen. De wedstrijd was tusschen de Rot- terdamsche Football Club „Sparta" en de Haarlemsche Football Club. Er werd zeer hard aan beide zijden gewerkt, doch het spel was niet in teressant daar de Haarlemsche trap pers meer dan de baas waren. De Haarlemsche Football-Club won dezen wedstrijd met 4 voor jen 2 tegen. Wat is toch competitie? zou men wellicht vragen. Welnn een compe titie is een zeker aantal clubs, wel ke met elkander om de eerste plaats of het Kampioenschap spelen. De club die het meeste aantal pun ten heeft, verdient het Kampioen schap. De punten worden op devol- 1 wijze gewonnen. Indien een club wint krijgt zij 2 punten, indien een strijd onbeslist blijft krijgen de beide clubs 1 punt en indien men verliest krijgt men niets, doch er worden ook geen punten afgetrokken. Men heeft in Nederland verschei dene competities, men heeft namelijk de eerste klas competitie die de voor naamste is, omdat zij nit de beste clubs bestaat. De tweede klas competitie wordt ge vormd door minder sterke clubs dan die der eerste. Een tweede klasclub wordt eerste, indien zij het Kampioenschap der tweede klas competitie wint en een eerste klasclub verslaat. Eindelijk heeft men nog de district- competitie. De comp. is over het ge heele land verdeeld, men heeft nml. één district bestaande uit de clubs, die in Friesland, Groningen, Drente, Oyerijsel en Gelderland voorkomen, een tweede district bestaande uit de clubs die in Brabant en in een deel van Gelderland gevestigd en een der de gevormd door clubs die in Zuid Holland gevestigd zijn. Al deze .competities worden door den Nederlandschen Voetbal en Athle- tiek Bond geregeld. Deze Bond is den Ssten December 1889 te 's Gravenhage opgericht en gevestigd. De Haarl. V. C. „Haarlem" speel de Zondag te 's Gravenhage tegen de Haagsche V. V. en verioor met 0 tegen 5 goals. Kegelwedstrijd. Met het eerste gedeelte der afd. Juniores is Zondag de internationale kegel wed strijd het in Stations-koffie- hu s begonnen. Zeven vereenigingen namen daaraan deel. Het hoogste aantal punten wier pen A. T. G. V. van Amsterdam 222, Nederland nit Amsterdam 202, Yriendenkring van Beverwijk 168, Door Oefening Sterk van Amsterdam 167. De heer Volmary van A. T. G. V. wierp 56. Deze uitslag is nog slechts eene voorloopige, daar Zondag a. s. de wedstrijd in deze afd. wordt voortge- zet.Alsdan treden 16 vereenigingen op, waarvan 6 Haarlemsche: de Gn-ote Vauxhall, Onder Ons, M. O. M„ Gooi Raak, Gaat ie Hard en Hond Moed. Dinsdagavond speelt het gezelschap van de heeren van Lier in onzen schouwburg het blijspel „de Brompot" dat in de vorige maand te Amsterdam ruim twintigmaal is opgevoerd, wel een bewijs, dat het publiek kan trekken. Concert-V ere eniging. Vrijdagavond gaf het bekende drie tal dames de zangeressen Jeannette de Jong, Anna Oorver en Marie Snijders een concert in de Vereeniging. Wat ons hieromtrent gemeld werd, kon den wij in ons vorig nummer wegens plaatsgebrek niet opnemen. Men schrijft ons dan omtrent dit concert het volgende Het Hollandsche Terzet verschafte Vrijdagavond aan een klein aantal belangstellenden eenige aangename oogenblikken. Niettegenstaande de uitvoering was zooals wij die van geoefende zange ressen verwachten, doet het goed te weten dat de dames hare stndieën nog niet hebben geëindigd. Daarom mogen wij vertrouwen dat zij ons bij een volgende gelegenheid, en dan onder gunstiger omstandigheden van den kant van het publiek, nog meer zullen te genieten geven. De terzetten zoowel met als zonder bij geleiding en waarin natuurlijk haar fort is gelegen, werden met lof felijke juistheid uitgevoerd. Hierbij stonden de solo nummers dan ook wel wat ten achter ofschoon ook dezen zeer goed en blijkbaar ten ge noegen der hoorders waren. Mej. Jeannette de Jong met haar sympathiek geluid was dien avond zeer gelukkig gedisponeerd en met erkenning en waardeering van het geen hare gezellinnen ten gehoore brachten, moeten wij met lof ver melden de wijze waarop zij haar drie tal liederen zong. In de a.s. najaarsvergadering komen nog ter sprake lo. een voorstel van Ged. Staten, om aan de afd. Haarlem der Holl. Maats. v. Landbouw een subsidie te verleenen van f300.'sjaars voor de jaren 1S95, 1896 en 1897, ten behoeve van haren cursus in hoet- Vroeger werd die subsidie telkens voor slechts één jaar verleend. 2o. voorstel van Ged. Staten om aan den omnibusdienst Egmond CastricumAlkmaar voor 1895 een subsidie te verleenen van f500.in de verwachting dat zij hierdoor in staat zal zijn, de verplichting op zich te nemen tot het vervoeren der pos- terij en, wanneer zij hiervoor de Rijksvergoedim* ontvangt, geen ver der subsidie meer zal behoeven. 3o. een voorstel van Ged. Staten om aan een comité te Hoorn, dat zich ten doel stelt de oprichting eener stoomtramweg-maatschappij „West friesland" te verleenen een renteloos voorschot van f150,000 in de kosten van aanleg van een stoomtram Scha- genWognum. Het Rijk wil onder zekere voorwaarden V3 gedeelte van de kosten die op] f650.000 worden begroot, bijdragen. Een gouden huwelijksfeest. Gisteren was van onderscheidene woningen aan de Brouwersvaart de vaderlandsche vlag uitgestoken ten blijke van belangstelling in het vijf tigjarig huwelijk van de aldaar wo nende echtelieden Jean Michel Jans sen en Cornelia Elisabeth Neelissen. De bruid en bruidegom zijn beiden in 1819 geboren, en mogen zich in eene goede gezondheid verhengen. Cholera. Omtrent den lijder aan aziatische cholera die verleden week in de ba rak van het St. Elisabeth's of groote gasthuis werd opgenomen, kan wor den gemeld dat zijn toestand zóó gunstig is, dat men spoedig zijn ver trek uit de verpleging mag verwachten De kapitein der sleepboot Voor- waartsZaterdagmorgen langs den Ringdijk te Haarlemmermeer varende ontdekte brand, bij den landbouwer H. Hulscher OO. Dadelijk aanteleg gen en met zijn volk hulp te verlee nen, werkte zoo gunstig, dat door dit krachtig optreden de boerderij ge spaard bleef. Een kapberg met ongeveer 40.000 kilo hooi ging verloren. De bewoner is dit jaar erg onfortuinig. Bij den jongsten hagelslag werden bijna al zijne gewassen vernield. Stranding. Zaterdagavond strandde tusschen den Noorderstrekdam en de Noord- pier te IJmuiden een engelsch vaar tuig met zwaar hout geladen, maar werd er door de sleepboot Simsom weder afgesleept. In de branding. Zaterdag kwam de bomschuit Sch 196 te laag om de haven van IJmui den binnen te zeilen en geraakte be noorden de pieren in de branding. De bemanning gaf noodseinen maar staakte dit weldra; tegen den ochtend begon men echter weder. Toen werd de reddingboot uitgebracht, waarmede men 7 man van de bom afhaalde; de schipper en de stuurman weigerden echter van boord te Naa*- het engeUch van CHARLES READE. 6) HOOFDSTUK II. „Ach komriep Sarah uit en ging vlug naast haar zit ten. „Wat zou het gehinderd hebben, dat je het een en ander voor ons eigen gebruik hadt genomen En moest ik het jou niet vragen alvorens iets ergers te vermoeden O Deborah, heb ik nog geen zorgen genoeg, dat jij me door je tranen in de war moet brengen O o Je mocht toch ook wel eens aan mij denken in plaats van aan jezelt. Is het je dan onverschillig, dat men mij besteelt? Heb ik zonder dat al niet reeds verdriet genoeg? Kom wees kalm.". Deborah droogde onmiddellijk hare tranen, en hare aan doening was als de wind gevlogen. „Als ik hen in mijne macht had die je berooven," en zij strekte haar grooten, langen, gespierden arm dreigend nit. „Wij moeten dag en nacht waken zuster," zeide juffrouw Mansell somber en droevig, en zij trok het zich bizonder aan, ook de smart, die zij Deborah had aangedaan; wier geest zoo vluchtig was, dat zij tien minuten nadat dit ge sprek was gehouden, er niet meer aan dacht. Dit was niet het geval met de andere, die dieper voelde. Juffrouw Mansell zat er voortdurend over te peinzen, en nadat de winkel was geeloteD, ging zij in het spreekkamertje zitten, waar zij zich aan hare sombere gedachten overgaf. James Mansell was niet thuis zooals gewoonlijk. Zij zat naar Lucy te kijken en vroeg zich af, wat haar lot en dat van het kind zou zijn na dezen wanhopigen strijd. Hare zenuwen geraakten in de war, wat voor haar iets zeldzaams was, entoen Deborah bij haar kwam waa zij geheel van streek en zat te beven als een riet. Nu eens ha l zij een vlaag van sombere moedeloosheid, dan weer was zij een en al drift. Nu en dan voeren hevige schokken door haar lichaam en brandende tranen rolden langs hare wangen. Hare kracht was tijdelijk gebroken en Deborah, die het vrouwelijk gestel kende, zette zich naast haar neer en hield hare hand in de hare. Sarah greep die vast en drukte ze nn en dan krampachtig. In gebroken Zinnen zeide zij„Ik heb te veel tegen mij dronkenschap hier; diefstal daar. Dat loopt uit op het werkhuis 1 Hoe kan het anders afloopen Ik ben blij dat vader dood is. Arme vaderMoet ik zooiets nu kunnen zeggen?" De spraakzame Deborah sprak geen woord, zoodat Sarah langzamerhand hare kalmte herkreeg na vele zuchten en snikken. Het ongeluk wilde, dat nog vóór zij geheel tot bedaren was gekomen Mansell op de deur klopte. Sarah kon hem uit zijn kloppen, zijne voetstappen of uit welk geluid hij ook maakte, dadelijk herkennen. Een glans kwam over haar ge laat. Het was nog vroeg voor hem. Hij was nuchter en zij kon hem mededeelen, wat haar opnieuw kwelde. Deborah snelde toe om open te doen. Sarah stond hem met een glimlach op te wachten. Hij struikelde de kamer binnen, smoordronken, met zijn jas en vest los, met bloeddoorloopen oogen; hij kon zich nog juist op de been houden. Met de kracht eener leeuwin greep Sarah haar kind en hief dit op, wierp een woesten blik vol afschuw en verach ting op haar echtgenoot, en snelde toen met rechte houding de kamer uit, het kind op hare armen. Hoe dronken hij ook was, voor dien vreeselijken blik kromp haar verachtelijke echtgenoot ineen. Hij viel half tegen den schoorsteenmantel, en liet het hoofd hangen. Deborah zette hare handen in haar zij. „Dat heb je nu al meer gedaan," zeide zij toornig, en hare oogen glinsterden onheilspellend. „Bemoei je met je eigen zaken," zeide hij. „Waarom liep ze zoo hier vandaan?" „Om het kind, daar kunt je zeker van zijn. Kom, laten wij geen ruzi9 maken. Wil je hier je avondeten hebben 1" „Ik wil geen avondeten hier hebben maar wel mijne vrouw. Ga haar dadelijk halen?" Hij was opgewonden en Deborah, vastbesloten om den vrede te bewaren, bracht zijne bood schap over naar Sarah, die in Lucy's slaapkamer zich bevond.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1