AANPLAKBILJETTEN. Yoor onze Yensters. leiiTif klif Mini NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12s Jaargang: Woensdag 31 October 1894. No. 3476 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J.C. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verachijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat JL-4L9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSueeParijs Blbis Faubourg Montmartre. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Kieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur-Uitgever In de étalage voor de vensters van het Bnrean van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Het leger op Madagascar. Le Myre de Villers, fransch afge zant naar Madagascar. Schetsen uit Korea. I. Teekenen in een straat van Fnsan. H. Visschersbooten op de rivier bij Fusan. III. Rijstetende bedelaars. IV. Geeseling van een dief. V. Overbrengen van gewonden. Kweekerij van Groenewegen Zoon aan de Bilt (5 af b.) Uit Eigen Haard. Standbeeld van maarschalk Bos quet te Pau. Stille Sympathie. Recruteerende Sergeants te Londen. Ontgoocheld. Plattegrond van de Hotel- en Reis- wezen-Tentoonstelling. Portret van Hubert Moret (Uit Eigen Haard). Lord Russell of Killowen, hoogste rechterlijk ambtenaar in Engeland. De Czaar van Rusland. De Czaar een deputatie poolsche kinderen ontvangende. De Grootvorst troonopvolger. Prins Alix van Hessen. Corfu en zijn paleizen. Vier platen uit hetGeïll. Zondags- blad van „Haarlem's Dagblad." Politieke Platen en Portretten. Haarlem30 Oct. 1894. Hier ter stede zal, naar wij verne men, dezer dagen eene Centraal Apo theek worden opgericht in de Groote Houtstraat N" 108. Turfcollecte. De op heden door het Armbestuur der Ned. Israëlitische gemeente al hier gehouden jaarlijksche turf-col- lecte, ten behoeve van de aan zijn zorg toevertrouwde armen in de ge meente heeft opgebracht de som van f465.05 Steenlegging Brongebouw. Daartoe nitgenoodigd woonden wij heden (Dinsdag) middag te 2 uur de eerste steenlegging bij van het Bron gebouw in den Koekamp. Aanvankelijk had de oudste doch ter des burgemeesters, freule Boreel, zich bereid verklaard deze plechtig heid te verrichten. Evenwel geschiedde de steenlegging thans door den heer C. G. Loomeijer Jr. Het terugtrekken van freule Boreel in deze mag wellicht worden toege schreven aan alles, wat in de afge- loopen week over dezen bonw is ge zegd en geschreven. Tot een groot aantal aandeelhouders met hunne dames, het personeel van den bonw e. a. hield de voorzitter van Commissarissen, de heer C. Prins Szn., eene rede, waarin hij de moei lijkheden herdacht die het voorloopig Comité heeft gehad om de zaak tot stand te brengen en waarbij hij den heer Loomeijer noemde de pionier van het staal water. Met dankzegging aan de aandeelhouders en den wensch, dat deze stichting moge bijdragen tot bloei dezer stad, reikte spreker den zilveren troffel aan den heer Loo meijer over. Een groote steen in het front van het gebouw werd nu door den heer Loomeijer ingemetseld. Daarna beant woordde deze de rede van den heer Prins en bracht den hem gebrachten lof over op dr. Posthnma, wiens ge loof in deze zaak haar zeer heeft 1 vorderd, aan den heer Prins en aan den heer Veen endaal, die het eerst de aandacht op het staal water vestigde. Daarna werd de eerewijn gedron ken. Photografen deden verschillende opnamen. Cholera. Weder is, alhier een geval van cholera Asiatica geconstateerd. De lijder is genaamd Van Driel wonen de Leidschevaart N° 28bij wordt in zijne woning verpleegd. Veeziekte. Twee nieuwe gevallen van mond en klauwzeer hebben zich geopen baard bij koeien op de stallen van de wed. J. Nelis aan den Schotersin gel en van J. Wallekers aan de Hee renlaan. Bij de 2 koeien van J. P. Dijkzeul aan de Zomervaart is de ziekte geweken. De afdeeling „Hillegom" der Maat schappij voor Bloembollencultuur heeft besloten vier medailles beschik baar te stellen voorde vijfjaarlij ksche Haarlem te houden tentoonstelling. In den Houtrakpolder is de be smettelijke varkensziekte (vlekziekte) uitgebroken; bij éen landbouwer zijn reeds zeven varkens aan die ziekte gestorven. Raadsvergadering te Zandvoort. In de Maandagavond gehouden openbare vergadering van den Raad der Gemeente Zandvoort, waarin alle leden tegenwoordig waren, werd eer stens behandeld de aanvrage van het Burgerlijk Armbestuur alhier om de subsidie voor het jaar 1895 te brengen op f200 en alzoo te verhoogen met f100. De voorzitter achtte het wenschelijk de subsidie te verhoogen met het oog op den ongunstigen financieelen toe stand, waarin het Armbestuur ver keert. De heer Draijer tevens lid van dat bestuur geeft nog eenige toe lichtingen en deelt o. a. mede, dat het armbestuur, wanneer het geweten had, dat de gemeente-financiën volgens de aangeboden begrooting thans in vrij gunstigen toestand ver- keeren, zeer zeker een nog hooger subsidie zou hebben aangevraagd, met het oog op het betalen van oude schuldvorderingen. De leden van het armbestuur zegt spreker worden dikwijls lastig gevallen voor de schuld van dat bestuur. Op eene vraag van den heer Slag veld, hoe groot de schuld is, ant woordt de heer Draijer, dat die tus- schen f800 en f900 bedraagt. Ook de heer Peters acht eene greo- tere subsidie wenschelijk, waarna de heer Drayer voorstelt de subsidie te brengen op f400, welk voorstel door den voorzitter en den heer van der Werff werd bestreden, waarna de heer Drayer zijn voorstel introk. Daarna werd op voorstel van den voorzitter met algemeene stemmen besloten, in aanmerking nemende den ongunsten financiëelen toestand van het Burgerlijk Armbestuur, de subsidie voor het jaar 1895 te brengen op f200. Daarna werd de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1895 goedgekeurd, zooals die door genoemd bestuur is opgemaaktin ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f793.50. Aan de orde was de behandeling der Gemeente-begrooting voor 1895. Eerst werden de uitgaven en daarna de inkomsten behandeld. De subsidie aan bet Burgerlijk Armbestuur werd in verband met bet genomen besluit gebracht op 1200. De begrooting werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 29.300,30». Uit de begrooting blijkt, dat is uit getrokken o. a. voor onderhoud van straten, pleinen, wegen en voetpaden tezamen f1200, voor verlichting f1500, voor onderwijs 17076, voor armwezen f1117, voor renten en aflossingen f6766,475 en voor onvoorziene uitga ven f 1395,49. Het batig saldo van den dienst 1893 bedraagt f2043,825. De opcenten op de grond- en personeele belasting bedragen f6682,635. De Hoofdelijke omslag is geraauad op f 6000, het ver gunningsrecht op f 1500, en de school gelden op 11400. Het bedrag der geldleeningen op 1 Jan. is groot f54.400. Na vaststelling der begrooting kwam aan de orde de behandeling van bet request van den heer C. K. v. d. Mije en 19 andere inwoners dezer gemeente inhoudende verzoek den naam der school aan den Hoogeweg (thans ge naamd school) voor min- en onver- mogenden) te veranderen, daar die naam onteerend is voor adressanten, die het vastgestelde schoolgeld geheel betalen of zullen betalen, welk request in handen van B. en W. was gesteld om praeadvies. Uit het praeadvies bleek hoofdza kelijk, dat het college van B. en W. de bewering van adressanten, als zoude de naam „school voor min- en onvermogenden" onteerend zijn, niet deelen, weshalve geadviseerd wordt, afwijzend op bedoeld rt quest te beschikken. De heer Draijer zegt, dat de Raad bij het geven van dien naam gehan deld heeft, overeenkomstig het ad vies van de plaatselijke schoolcom missie (B. en W.) en de schoolop zieners en daarom tegen eene naam verandering is. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt besloten, waarna de vergadering gesloten wordt. Tuinenburg gevat. De ex-president van den Nederland- schen Politiebond, Tuinenburg, die voortvluchtig was, is te Monaco in hechtenis genomen. Het bleek, dat hij gepoogd had op het laatste oogen- blik de hand aan zich zelf te slaan. Hoewel het hem niet gelukte zich van het leven te berooven, verkeert hij in zoodanigen toestand, dat voor het oogenblik in geen geval aan vervoer gedacht zou kunnen worden. Werkstakingen dor Typografen. De letterzetters der drukkersfirma Roeloflzen en Hübner en De Bussy en der Mij. Electra te Amsterdam hebben zich neergelegd) bij de door de patroons voorgestelde loonsrege- ling op een basis van 20 ct. per uur als minimum. Slecht weer. Het stormachtig weder van de laatste weken blijkt aan de Scheve- ningsche visschersvloot nogal averij te hebben berokkend. Van verschei dene schuiten, die in het laatste et maal zijn binnengekomen, is de vleet gehavend en zijn vele netten verlo ren gegaan. Van andere 3chuiten zijn door vreemde visschers netten afge kapt, terwijl een Sckeveningsche schuit van den reeder A. den Duik Zondag bij het binnenkomen te IJmuiden op het hoofd is geloopen. De zeven man der equipage wisten zich te redden door op het hoofd te springen. Later is de schuit dooreen stoomboot binnengesleept. Marktventers. Men schrijft nit Utrecht aan de N. R. Ct.: Ondanks, of juister uitgedrukt wel licht, dank de beweging die in den laatsten tijd door de sociaal-demo cratische dagblad venters wordt ver oorzaakt, heerscht er des Zaterdags avonds in onze straten een ongekende levendigheid, die, vooral nu ons aan zooveel drukte niet gewoon publiek van lieverlede de vrees voor opstooties afleggend, behagen begint te schep pen in de woelige tooneelen die men te aanschouwen krijgt, aan de vele kooplieden,wier aantal haast met elke week toeneemt, zeer ten goede) komt. Want „waar het volk is, daar is de nering" roept de nijvere koopman, van wien de vorige maand eene be schrijving in deze courant voorkwam. En terwijl hij een exemplaar van de Naar het engelsch van CHARLES READE. 7) HOOFDSTUK IX. „Ik zal het haar zeggen," zeide zij om hem te kalmeererb zij nam daarna de kaars mee en ging naar beneden naar haar eigen kamer, want zij sliep op de benedenverdieping. Zij tilde een veerenbed op, sleepte het langs de trap naar boven en spreidde een bed op den vloer voor Sarah. „Hij ligt nu goed," zeide zij en geen woord meer. Daarna ging zij weer de trap af, en zette met roode papiertjes haar haar in papillotten, want zij begon weer veel zorg aan haar uiter lijk te besteden, nu zij zes maanden weduwe was, en «liep vast en ongestoord op haar harde matras. HOOFDSTUK III. Welke krachtige opwekkende middelen zijn een goede, langdurige slaap en een heldere morgenZy verfrisschen, versterken het lichaam en den geest. Zij doen alle onaange name gewaarwordingen van den vorigen avond, alle muize nissen vergeten en verhelderen niet alleen het gelaat der natuur, maar ook onze persoonlijke uitzichten. De heldere morgenzon, die wij met onze weer verkwikte oogen aanschou wen nadat ons lichaam rust heeft gevonden, schijnt ons het „Nil Desperandum" toe te roepen. Juffrouw Mansell was een dergenen, die door den slaap en het aanbreken van den nieu wen dag weer nieuwen moed schepten, en dien morgen was zij met haar lot weer verzoend. Zij had geslapen in eene zuivere atmosfeer en ontwaakte met verkwikte zenuwen en versterkte geestkracht. Haar leven zou zijn een strijd dat was duidelijk, maar zij had krachten en eene bondgenoote. Die krachten bestonden uit gezondheid, geestkracht, voorzichtigheid en matigheid. Hare bondgenoote was Deborah. Dien morgen aanvaardde zij den strijd hoopvol en opgewekt. Zij was het eerst op, en na zich met zorg te hebben aangekleed, zooals zij steeds deed, bond zij een groot voorschoot voor, eenvoudig maar helder, en begaf zich naar de zitkamer. Beneden aan de wenteltrap riep zij naar boven „James 1" Er kwam geen antwoord. Zij trad den winkel binnen en riep nn langs de keuken trap. Er kwam geen antwoord van hare zuster. „Luiaards," zeide zij. In den winkel stak zij een licht op, en haar oog viel op een groote handbel. Deze nam zij op en schudde ze beneden aan de keukentrap flink heen en weer. Onmiddellijk deed zich een langgerekte geeuw hooren. Daarna deed zij hetzelfde bij de andere trap, om vervolgens met de kandelaar naar den winkel te gaan om te sorteeren, af te stoffen, de artikelen te tellen en de toonbank schoon te ma ken. "Weldra verscheen Deborah nit de keuken met het haar in papillotten. „Wat is hier te doen (een geeuw). Is iemands (weer een geeuw) kat dood?" „Neen, maar de mijne vangen geen muizen. Er is niemand om het vuur aan te steken en het ontbijt voor mijn man gereed te maken, terwijl ik den winkel open. Schaam je je niet over jezelf?" „Ik ben te slaperig (een geeuw) om mij over iets te schamen." „Word dan wakker en ga aan het werk." Deborah bewoog haar lichaam als wilde zij den slaap van zich afschudden en hief hare lange, bloote armen in de lucht, waarna zij aan het werk ging. Met haar beiden hadden zij de zitkamer spoedig op orde gebracht en daarna trad Sarah den winkel binnen en opende de deur; de luiken aan den buitenkant zaten echter stevig vast en waren zwaar, zoodat zij Deborah riep. „Jij zult die zware luiken aan den buitenkant zeker wel voor mij willen weghalen. Je bent sterker dan ik." Deborah hoorde met tegenzin dit verzoek aan. „Ik kan mij toch zoo niet op straat begevenIk ben niet half ge kleed." „Kom, kom, je ziet er goed genoeg uit, om een goeden in druk te maken op de voorbijgangers."

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1