NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. PEEREBOGI, 12 JaargaBg Vrijdag 2 November 1894. No. 3478 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: AU STADSNIEUWS. Arr ondissements- Rechtbank BINNENLAND. FEUILLETON sprongen I beleediging r> - in. Yeh-" Me -1- Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gel)eele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, por 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, SuccParijs 31 hts Faubourg Montmartre. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen elc. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad lot hoogst billijken prijs laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De] Directeur-Uitgever, Haarlem1 Nov. 1894. Stedelijk MuBeum. In de afgeloopen maand is het Ste delijk Mnsenm van schilderijen en oudheden op het Raadhnis bezocht door 249 personen tegen en door 316 personen zonder betaling. Voor het examen vrije- en orde oefeningen zijn Woensdag alhier ge ëxamineerd 6 dames; afgewezen 3. ToegelatenP. J. E. Niermans, E. A. Nortier en A. A. M. L. Riedel, allen alhier. Het eereteeken tot belooning van eervollen, langdurigen, werkelijken dienst bij de dd. schutterij is bij kon. besluit toegekend aan J. M. van Pel- lecom, sergeant bij de schutterij al hier. Heden Donderdag 1 November viert de heer J. H. Krelage alhier zijn zeventigsten geboortedag. Begaafd met een uitgebreide ken nis van zijn vak, en in weerwil van zijn hoogen leeftijd, in het bezit van een werkkracht waar menig jongere een voorbeeld aan kan nemen, is de heer Krelage de vraagbaak voor vak genoot en leek. In het buitenland zoogoed als in ons vaderland is zijn naam onafschei delijk aan de bloembollencultuur ver bom 1 en. Hij is de man geweest die het vak groot gemaakt en in aanzien gebracht heeft, zoowel door geschriften als door het kweeken van nieuwe soor ten en variëteiten en door het met groote kosten exposeeren in het bui tenland. De belangen van het vak te bevor deren was steeds zijn hoofddoel. Niet te verwonderen is het dus, dat de heer Krelage onder zijn vak- genooten een eereplaats inneemt. Aan het „Weekblad voor bloembol lencultuur" is hij een ijverig mede werker; als voorzitter van de Algem. Yereeniging voor bloembollencultuur vertegenwoordigt hij op waardige wijze dit in onze streken zoo bloeiende vak. Dat het hem op zijn 70sten ver jaardag aan bewijzen van vriendschap en belangstelling niet zou ontbreken was te voorzien. Ten 3 ure werd de jubilaris offi cieel gecomplimenteerd namens de „Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur" de afdeeling Haarlem van de „Alg. Yereeniging voor bloemobl- lencultuur" en de Vereeniging van Bloemkweekers, door den heer J. H. Kersten. Heden herdacht de heer A. Honting Vergers, boekhouder bij den heer Jan Smits C.Jzn., firma A. Drost &Zoon, den dag, waarop hij voor 25 jaar, 1 November 1869, in dienst trad bij genoemde firma. In verband met dit feit gewerden hem hedenmorgen ver schillende blijken van waardeering en sympathie. Bij het verschijnen hedenmorgen op het kantoor werd hij feestelijk ont vangen door den patroon, diens fa milie, het kantoorpersoneel en de knechts der looierij. Eenige hartelijke toespraken werden tot den jubilaris gericht, en hem tevens verschillende geschenken overhandigd, van den pa troon, de bedienden en het personeel; o. a. een schilderij en eene Iraaie klok. Schouwburg. Morgen Vrijdagavond geeft het gezelschap van den Tivoli-schouwburg uit Amsterdam in onzen schouwburg het amsterdamsche blijspel „Fles- schentrekkers". Of „Flesschentrek- kers" hier een „publiektrekker" zal zijn zal morgen wel blijken. Waar schijnlijk welde entreeprijzen zijn ook niet hoog. Zondag wordt het bekende tooneel- spel „Frou-Frou" door het Neder- landsch Tooneel opgevoerd met mevr. Frenkel in de titelrol, een harer mooie creaties. Signalement De commissaris van politie alhier verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Jacobus Roose, ond 43 jaren, geboren te dezer stede 13 December 1850, van beroep koopman in groenten, laatst x alhier woonachtig. Signalement: ongeveer 1.63 m. lang, voorhoofd gewoon, haar zwart reeds grijzend, wenkbrauwen en baard van dezelfde kleur, oogen don kerbruin, neus breed en kort, mond gewoon, een kuiltje in de kin, ring baard onder de kin, gebruinde ge laatskleur, spreekt krom en is doof. Zijne houding is gebogen, heeft een hoogen rug. Gekleed met donkere jas, bombazijnen broek met klep, zwart lakensche pet en hall hooge laarzen. Hij heeft op Woensdag 19 Sept. jl. met medeneming van het aanwezige geld, zijne vrouw en zes kinderen on verzorgd achtergelaten en moet des- worden gehoord. Door de agenten-rechercheurs Ver kerk en van Halst alhier is aange houden een 17-jarige knaap A. Wil- lemse, die aan de Vischmarkt op de Groote Markt eene portemonnaie met vijf gulden had gerold uit den man telzak van eene juffrouw, terwijl zij aldaar hare inkoopen deed. Veeziekte. Op een stal in de Dijkstraat van G. van Meurs zijn de koeiën do:r mond en klauwzeer aangetast. Bij de runderen van N. Ebbing is de ziekte Zitting van Donderdag 1 Nov. Jan Andries Boers, 23 jaar, schip persknecht van beroep, stond heden teiecht voor den inbraak bij den heer P. van Garste op het Molenpad, in den nacht van 23 op 24 Septem ber gepleegd en waarvan wij destijds reeds een uitvoerig relaas gaven. Wij herinneren aan de daarbij voorgevallene feiten. De echtelieden Van Garste sliepen in een kamer gelijkvloers, die grensde aan dep tuin. Van Garste werd plotseling wakker door een gerucht en zag het raam opgeschoven en een man daar door heen komen. Toevallig was verzuimd de harpjes op de ramen te doen. Ter wijl de echtelieden kreten van schrik uitten, sprong de indringer op hun bed maar niet voordat Van Garsie er uit gesprongen en naar de voorka mer geloopen was. Hier sloeg hij een ruit in en riep„moord 1 moord 1" Hij wist niet beter dan dat zijn vrouw vermoord werd en toen hij haar een oogenblik daarna in de gang hoorde, al schreeuwende dacht hij dat de in breker haar te pakken had. Beklaagde, iemand met docker haar en een aankomend kneveltje, antwoordt kalm en onverschillig. Hij erkent naar binnen te zijn geklom men en de twee horloges, die op de tafel bij het raam lagen, te hebben meegenomen. Toen hij op het bed was gespron gen gevoelde juffrouw Van Garste zijn vuist in haar gezicht. Zij verweerde zich, zoodat hij achterover in het bed viel en zij van de gelegenheid ge bruik maakte om te vluchten, de gang door over de schutting in den tuin van den heer Frank. Toen de buren in huis kwamen, was de inbreker verdwenen met de twee horloges die op de tafel hadden gelegen. Onze lezers weten, hoe die horloges den volgenden dflg te Lei den zijn gevonden en denzelfden avond Boers in de herberg van de Ridder in de Hagestraat is gearres teerd. Boers wordt door de beide echte lieden pertinent herkend. Onze lezers zullen zich herinneren, dat de politie den dag na den in braak een onderzoek instellende, voor het bed een groot broodmes vond. Naderhand bleek, dat Boers dit eenige dagen vroeger bij Ridder gestolen had. Dat hij er de echtgenooten Van Garste mee wou vermoorden ont kent hij evenwel bepaald en beweert dat hij altijd een mes bij zich draagt. Toen hij Van Garste zag vluchten, wilde hij hem tegenhouden, maar nam zijn sprong te groot en kwam op het bed terecht. Evenmin wil hij erkennen dat hij het mes bij Ridder gestolen heeft, zelfs niet als juffrouw Ridder het herkent voor haar eigendom. Met cynische brutaliteit betoogt hij dat zij het niet herkennen kan, omdat de rng die vroeger breed was, nu afge slepen is. De officier van justitie wijst met nadruk op het ongunstig verleden van beklaagde. Vijl jaar gevangenis straf heeft hij wegens 4 diefstallen en een vonnis wegens vernieling reeds ondergaan. Beklaagde beweert, dat hij de echtelieden Van Garste niet vermoorden, maar hen door be dreiging enkel tot zwijgen dwingen wou. Maar wat, als deze menschen niet hadden willen zwijgen, deze beklaagde die een scherp mes bij zich had, zou hebben gedaan, begrijpt in deze zaal iedereen, behalve de beklaagde zelf. Er is door het brutale feit groote ont steltenis in de stad gewekt. Het maximum der straf is 12 jaar, dat wegens recidive nog raet Va kan worden verhoogd. In 's mans verleden is geenerlei verzacütende omstandig heid te vinden en spreker eischt dan ook wegens diefstal met geweldple ging en inbraak een gevangenisstraf voor den tijd van 12 jaar. De ambtshalve toegevoegde verde diger jhr. mr. F. W. van Styrum acht de geweldpleging niet bewezen en concludeert, wijzende op het feit, dat iemand als hij zoo moeilijk tot den goeden weg kan terngkeeren, tot het opleggen eener mindere straf. Na re- en dupliek wordt de uitspraak bepaald op heden over 14 dagen. Op denzelfden overweg bij het sta tion Halfweg, waar eenige dagen ge leden een met stroo beladen wagen omviel, wat een tweetal treinen in vertraging bracht, geraakte Woensdag een wagen beladen met beetwortelen tusschen de rails, juist toen de En- gelsche Noord-Expres naderde, welke trein door dat ongeval moest wach ten en met 8 minuten oponthoud kon vertrekken. In zake de bekende arbeiders-quaes- tie aan de suikerfabriek te Halfweg wordt ons gemeld dat een 30tai bui tenarbeiders nit de omgeving zijn werkzaam gesteld. Tot onderwijzer met hoofdacte te IJmuiden is benoemd de heer H. Nonkes te Bakkeveen. Grondwetsherziening. In de af deelingen der Tweede Ka mer is door eenige leden de stel ling verkondigd, dat het wenschelijk is, voordat een nieuwe regeling van het kiesrecht tot stand gebracht wordt, de Grondwet te herzien. En zulks als middel „om de nadeelen te temperen, welke uit een aanzienlijke uitbreiding van het aantal kiezers zijn te ver wachten." Die herziening zou moeten strek ken lo. om aan de Eerste Kamer het recht van amendement te geven; 2o. om het budgetrecht der Tweede Kamer te beperken; en 3o. om aan de buiten 's-Graven- hage wonende Kamerleden een groo- tere schadeloosstelling te y. even dan aan de aldaar gevestigde peden, en hun de gemaakte reiskosten te ver goeden, „ten einde op die wijze de veelvuldige verhuizing van leden naar de residentie tegen te gaan, en te bevorderen dat de belangen van alle deelen des lands beter in de Kamer worden vertegenwoordigd." Die meening werd door anderen bestreden, ook die overigens van grondwetsherziening niet afkeerig Naar het engelsch van CHARLES READE. 9) HOOFDSTUK III. „En voor ons kind," zeide zij. „Denk aan ons beiden wan neer je aan een van ons denkt. O beste Jemmy, als men je ooit weer in verzoeking brengt, vraag dan jezelf maar eens af, of zij, die je in verzoeking brengen om je levensgeluk te verwoesten, je even lief hebben als wij." „Spreek daarover niet meer Sally; ik zal een geheel ander mensch worden. Kom, geef mij een kus over de toonbank." Eene teedere omhelzing had nu plaats. Deborah zag dit aan, en zeide„Bij zooiets moet ik nu maar toekijken als weduwe." „Hoor nu eens," zeide James Mansell en keerde zich om ten einde heen te gaan. „Ik zal geen druppel gebruiken al vorens ik die dertig pond jou in je hand heb gegeven, mijn kind." Met dit besluit verliet hij den winkel. Sarah kwam achter de toonbank vandaan, en keek hem na; daarna keerde zij zich om bij de deur, met een van vreugde stralend gelaat. „God zegene hemriep zij uit. „Er is geen beter werkman, en geen beter echtgenoot in geheel Engeland, als je hem maar van den drank afhoudt. Is het niet waar?" „Wel Sarah, hoe kan ik dat nu zeggen? Ik heb hem nu zes dagen achtereen niet nuchter gezien, maar ik heb je hooren' zeggen, dat hij vroeger een goed echtgenoot was. Waarom zou hij dat nu niet weer kunnen worden als hij zijn woord houdt?" „En dat zal hij; hij is er niet de man naar om zijn woord te breken, nog minder zijn eed. Hij zal van vandaag af ge heel veranderen en ik ben weer een gelukkige vrouw." „Ik zal dadelijk aan het middagmaal beginnen." Deborah ging naar de keuken, en het volgende oogenblik hoorde men haar aan het werk en tegelijk vroolijke deuntjes fluiten; geen straatjongen kon haar dit verbeteren. Juffrouw Mansell had het spoedig druk aan de toonbank. Er kwam eene dienstbode, die drie pond meel kocht van acht stuivers het pond voor hare meesteres, en een dito van het beste Limericksche, tegen 11 stuivers voor de keuken; in haar huishoudboek moesten deze prijzen omgewisseld worden. Zij betaalde ook de wekelijksche rekening en vroeg om hare korting. Sarah gaf haar die, anders zou dank zij haar invloed hare meesteres in een anderen winkel hare ar tikelen koopen. Daarna kwam eene dienstbode om een stukje potlood, zeven pond soda, twee pond suiker, een stuk zeep en wat poetsgoed. Nog anderen kwamen, kinderen, waarvan sommigen juist tot de toonbank reikten, terwijl er velen geen woord spraken. Zij lieten hun kopergeld zien en Sarah moest het overige maar raden. Zij had evenwel een zeldzaam scherpen blik in dit opzicht; opmerkzaam keek zij elk kind aan en wist uit hun gezicht en geld op te maken wat zij moesten hebben. Zij gaf den een tabak voor vader, een ander een kaars in een papiertje gepakt, een derde een ons kandij. Tegen een uur verminderde echter de toeloop en lekkere geuren drongen uit de keuken door. De goede vrouw moest even een blik werpen op het middagmaal voor haar man. Zij sloot de winkeldeur en liep haastig naar de keuken, en toen het éen nnr had geslagen en alles gereed was, ontsloot zij de deur weer, legde in de kleine huiskamer een schoon laken over de tafel, kleedde Lucy netjes aan, zoodat alles er aantrekkelijk uitzag wanneer haar echtgenoot thuis kwam van zijn werk om zijn welverdiend maal te nuttigen'. Nu en dan kwam Deborah's hoofd tusschen de deuropening te voorschijn, met wangen even rood als haar haar om te zeggen, dat het gebraden vleesch niet jekker meer zou zijn als het niet spoedig werd gebruikt. „Maar zorg er voor, dat het goed blijft," wierp Sarah zachtjes hiertegen in. „Hij zal nu niet lang meer wegblijven." Daarna met verrukking„Daar is hij," want een manne lijke gedaante verscheen in de deur. „Neen, het is Joseph Pinder maar." Het was Joseph Pinder en hij keek weer somber. Hij had

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1