Wedstrijden Rechtszaken. Politiek Overzicht GEMENGD NIEUWS V A-sR I A. Burgerlijke Stand., fiaageöaden batrskkiaydu a fcèsruM Worstelwedstrijd. Woensdagavond had in het „Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam de wedstrijd plaats ter gelegenheid van het éénjaiig bestaan der Athleten Club „Hollandia", te Amsterdam. De heer P. C. Adrian opende het feest met een gelukwensen aan de feestvierende vereeniging, in herin nering brengende dat voor driejaren, toen aldaar de eerste worstelwedstijd gehouden werd, van alle kanten schande geroepen werd dat zulke uit voeringen gegeven mochten worden. Hij was verzekerd dat velen nu an ders dachten en twijfelde niet of ook heden zou blijken dat worstelen geen gemeene vechtpartij, maar wel dege lijk een sport is, een doen uitkomen zoowel van kracht en vlugheid als van geest. Het talrijke publiek juichte deze woorden levendig toe, waarna de on vermoeide heer C. A. A. Dudok de Wit bet woord nam en de bepalin gen bekend maakte en verder de re geling op zich nam. De wedstrijd was verdeeld in 3 af- deelingen In de eerste afdeeling waren 22 deelnemers en werden de pry zen be haald als volgt: lste H. Sajet, van „Plato"; 2de R. Keizer, van „Hol landia"; 3de A. L. Gosschalk, van „Amstels Sportclub", allen van Am sterdam. Jammer dat in deze afdeeling een verschil van meening ontstond tus- schen de jury en de Rotterdamsche vereeniging „Hercules", over het al of niet verliezen van den heer H. Kuiper, waardoor alle leden dezer club zich van verdere mededinging onthielden. 2e Afdeeling. Juniores-Meesters, 13 deelnemers, lste Prijs J. W. Reinders, 2e prijs S. Weening, beiden van „Hol landia", 3e prijs J. van den Berg, van „Wilhelmina", allen to Amsterdam. 3e Afdeeling. Seniores. Deze afdee ling beloofde zeer belangrijk te worden, daar zij internationaal was en ver scheidene Belgen ingeschreven waren. Echter geen der buitenlander ver scheen in het strijdperk en door de onthouding van „Hercules," kwamen van de 12 deelnemers slechts 5 op. Ie prijs H. B. Jongbloed, „Deut- scher Turnverein", te Rotterdam2e pr. M. Joosten, van „Hollandia" te Amsterdam, en 3e pr. J. C. Snoek, van „Arena" te Rotterdam. Na afloop werden de prijzen, welke uit gouden, zilveren en bronzen me dailles bestonden, aan de winners uit gereikt. Reens voor het gerechtshof. Het O. M. bij het gerechtshof te Amsterdam eischte Woensdag tegen Reens, wegens diens belemmering van een executorial en verkoop, vernieti ging van het vonnis der rechtbank van 21 September, voor zooveel daarin het door Reens gepleegde feit niet strafbaar is gesteld, en voorts opleg ging eenergevangenis-traf van 3 maan den. Had de rechtbank geoordeeld dat de handeling des deurwaarders niet kon worden geacht te dienen tot uitoefening van een wettelijk v /or-" schrift, zoo putte het O. M. uit de wet van 22 Mei 1845 het bewijs, dat de deurwaarders wel degelijk belast zijn met de uitvoering van het dwang bevel. De verdediger "an Reens, mr. Bie- derlack, betoogde dat de deurwaar ders wel bevoegd zijri, zich te belasten met executorialen verkoop, maar dat daaronder geen opdracht mag worden verstaan. Deze meening hield de verdediger staande op nadere repliek van het O. M. De uitspraak is bepaald op Dins dag over 8 dagen. Do Wagerungsehe quaeatie Voor het gerechtshof te Arnhem werden Woensdag de pleidooien ge houden in zake W. baron van Dedem contra H. van Gortel, uitgever der Nieuwe Wageningsche Courant. Door de advocaten der partijen, mrs. Heemskerk en Hazelhoff Roelfsema werden de gewisselde conclusies nader toegelicht. Het Hof bepaalde de uit spraak op Woensdag 12 December. Woensdag woonden prins Hohen- lohe en von Köller in hunne nieuwe functies de zitting bij van den pruisi- scnen ministerraad. Beide ministers hielden eene korte toespraak, waarin zij een beroep de den op de medewerking hunner xmbt- genooten. Ook de onder-secretaris van buitenlandsche zaken Von Mar- schall, dezer dagen tot lid ran het Pruisische ministerie benoemd, woon de den ministerraad bij. Morgen zal prins Hohenlohe als kanselier op treden. Naar men zegt, zal de nieuwe kan selier zijn arbeid aanvangen met eene reorganisatie van de officieuze pers. De heer Von Bötticher blijft minister maar vermoedelijk zullen de minis ters van landbouw en justitie, Von Heyden en Von Schelling, hun ont slag nemen. Wanneer evenwel deze ministers zullen heengaan, is nog niet bekend. Volgens de Köln. Ztg. zou de kei zer het verzoek om ontslag van mi nister von Heyden hebben aangeno men, en zou deze voor eene andere positie in aanmerking komen. In Edinburgh heeft lord Salisbury eene rede gehouden als antwoord op lord Rosebery's speech betreffende opheffing van het Hoogerhuis. De door Rosebery bedoelde reso lutie zou, zeide hij, ongetwijfeld door het Lagerhuis worden aangenomen tégen den wil der meerderheid in Engeland en Schotland doch zij zou hoegenaamd geen moreel gezag be zitten. Alle resolutiën tot wijziging van het Hoogerhuis zouden nooit door de Lords worden aangenomen. Er bestond geen twijfel aan, dat het aan de natie staat, te beslissen over alle groote politieke vraagstukken. Doch Salisbury geloofde niet dat de natie het Hoogerhuis zou omverwer pen ten einde Homerule te geven aan Ierland. Te Madrid is men zeer verrast door het plotseling uitbreken der minis- teriëele crisis. Op grond van het besluit, in den vorigen ministerraad genomenhad men verwacht, dat het Kabinet-Sa- gasta in elk geval aan het bewind zou 'blijven, totdat de Cortez weer bijeen zouden zijn gekomen. Men ge looft, dat de heer Sagasta zich weer aal belasten met de samenstelling van een ministerie, waarin de heer Gam zo misschien weer als minister van financiëa zal optreden. Een Barde maatregel. De socialistische gemeenteraad van Marseille heeft aan den directeur van den Stadsschouwburg verboden, het scherm, als het na een bedrijf geval len is, weer op te halen, ook al wordt er nog zoo hard geapplaudisseerd, en dat op de overtreding van dit verbod eene boete van 100 francs is gesteld. Onlangs heeft de directeur bij eene opvoering van F a u s t, waarin eene geliefde en zeer toegejuichte actrice weer voor het eerst optrad, het scherm laten ophalen en de boete van 100 francs is opgelegd. Een harde maatregel vooral ine en stad met een publiek zoo opgewonden als het Marseillaansche. De aiekte van den Czaar. De Regeenngsbode te Petersburg van Woensdag bevat een overzicht over de ontwikkeling van de ziekte van den Czaar, dat tot den 26 n October loopt. Daarin wordt het vol gende opgemerktDe onrustwekkende verschijnselen, welke te Spain opge treden zijn, zyn tijdens het ver olijf te Livadië verminderd, zoodat de kei zer staande een godsdienstoefening bijwonen en rij toertjes maRen kon. Later werd bij een voldoende eetlust en den vereischten slaap de zieke merkbaar sterker. Den 21sten Octo ber diende de „eerste-priester" Johann den czaar het avondmaal toe; den 22en kwam prinses Alix aan. De ontvangst greep den czaar zeer aan, maar de nacht verliep goed. Sedert dien dag ging de ziekte gepaard met verschijnselen, die de hoop levendig hielden, maar de ernstige bezorgdheid niet deden verdwijnen. Ondanks zijne ziekte veronachtzaamt de czaar de regeering^zaken niet. De troonopvolger bespreekt de loopende zaken. De Czaar beslist in de gewich tigste gevallen en teekent de stukken. Om éen uur sprak Woensdag in de Staatskerk te Petersburg de .--ïetropo- litaan met de overige geeotelijken uit Petersburg een gebed voor het herstel van den Czaar uit. Do bevelhebber van het militair district Petersburg telegrafeerde naar Livadia, dat op den jaardag van het spoorwegongeluk bij Borki zijne troe pen een bidstond hadden gehouden voor den Czaar. Per tel- gram werd daarop het volgende ontwoord ontvan gen „Hunne Maje-teiten zeggen den aoldaten oprechten dank. Wlacli- mir." De laatste bulletins uit Livadia hebben te Petersburg de grootste ont roering gewekt. De politie-agenten, die in de hoofdstraten kosteloos bul letins uitdeelen, worden door de voikimafsa's letterlijk bestormd, even als het Red actie bureau der Russische Staatscourant, waar de bulletins uit gegeven worden. De schouwburgen zijn nagenoeg ledigen men ziet er geen enkele nailitair. De czaar heeft Woensdag enkelen uren geslapen. Het opgeven van bl« -e- derig slijm is een weinig verminderd. Overigens is de toestand dezelfde als Dinsdag. Uit gezaghebbende bron verneemt Reutels Bureau, dat alle geruchten omtrent het huwelijk van den Cza- rewitch van allen grond ontbloot zijn. Het plan dat het huwelijk onder de tegenwoordige omstandigheden vol trokken zou worden heeft nooit be staan. Aan het [Russische gezantschap is Woensdagmorgen het volgende be richt ontvangenDe toestand van den czaar is zeer hachelijk, Z. M. kan niet liggen, maar moet in een fauteuil blijven zitten. De beide longen zijn aangetast. Alle verschijnselen, die in het laatste bulletin genoemd zijn, zijn verergerd. De prins en de prinses van Wales zullen aanstaanden Zondagmorgen op Livadia aankomen. De Czaar had in den loop van den Woensdag slechts weinig eetlust. Nog steeds werden verschijnselen waargenomen van ontsteking der long. De ademhaling is moeielijk en de pols zwak. Er vertoonde jzich groote algemeene zwakte bij den lijder. De algemeene zwakte is des avonds merkelijk toegenomen. Ook de pols slag was veel zwakker. De verschijn selen van aandoening der linkerlong bleven aanhouden. Turpins uitvinding. Het geheim van Turpin's uitvin ding omtrent zijne vernielingsmidde- len in den oorlog is thans geen ge heim meer. De drie maanden, gedu rende welke zij geheim moesten blij ven, zijn thans verloopen. Dienten gevolge zijn zijne brevetten aan het fransche ministerie van koophandel voor een ieder ter inzage gesteld. Het eene brevet draagt tot op schrift: nieuw stelsel van oorlogsma- terieel, genaamd: verdelger, of artil lerie naar het systeem van Eugène Turpin," het andere heetnieuw stel sel van projectielen, genaamdjgiros- copische projectielen". Uitvoerige be schrijvingen met teekeningen zijn daaraan toegevoegd. Turpin heeft daaraan nog zeker aantal exterminateurs verbonden, samengesteld uit hetgeen hij noemt: caissons mitrailleur, die ieder vol gens hem tegelijk 67projectielen, elk van omstreeks 5 kilo, tot op een af stand van 3000 meter kan uitwerpen en eene oppervlakte van 30.000 vier kante meter kan bestrijken. De toe stel, geheel geladen, zou niet meer wegen dan 1800 kilo, terwijl een ka non van 90 milimeter ruim 2000 kilo weegt en een van 80 milimeter 1605 kilo. Eene nieuwe torpedoboot;. Te Melbourne is het model van een nieuwe ondorzeesche torpedoboot be proefd in tegenwoordigheid van de marine-autoriteiten. De proefneming is uitstekend geslaagd en wanneer booten, naar dit model gebouwd, eren goed voldoen, zou deze uitvin ding, volgens het oordeel van des kundigen, een ommekeer kunnen te weegbrengen in de zee-oorlogen. De boot werkt door middel van een elec- trischen stroom en voert alle bewe gingen onder water nauwkeurig uit. Rijzen of dalen, omkeeren, draaien, voor- of achtersteven doen zinken of; opheffen, stil blijven liggen, alles geschiedt met de meeste juistheid en zekerheid. De uitvinder meent, dat een boot, volgens het beproefde mo del, drie dagen onder water zou kun nen blijven. Op voor en achterdek zou men dan torpedo's kunnen ber gen, die, afgeschoten, door magneti sche aantrekking naar den bodem van het vijandelijke vaartuig zouden gedreven worden. De Mahdi. De Reforma heeft uit Kassala een belangrijken brief ontvangen over de krijgstoerustingen der Derwischen. D.tttrin wordt gemeld, dat de Mahdi den heiligen oorlog tegen de Italianen heeft - eproclameerd. Zijn generaal Ah med F&dil, heeft 8000 welgewapende krijgslieden verzameld, Osman Digna 1200 man, en Said Ahmed Ali staat met een krijgsmacht van vele dui zenden Derwischen bij de Atbara- rivier. In het geheel moet een leger van 12,000 man gereed -ijn. De cor respondent van tiet blad gelooft ech ter niet, dat een aanval op Kassala nog dit jaar zal gedaan worden. De Derwischen zullen waarschijnlijk het voorjaar afwachten, wanneer hun le ger geheel georganiseerd zal zijn. De gouverreur van Massoeah is gemach tigd een vijfde bataljon te organisee- ren in November zullen de Italiaan- sche troepen 7000 man sterx zijn. Goud in Zwitserland In het Zwitsersche kanton Wallis ziju in de nabijheid van het plaatsje Gonde goudlagen ontdekt. Zij woruen geëxploiteerddoor een groot kapitalist, die daar meer dan 300 mijnwerkers aan den arbeid heeft gezet. Het uit gegraven erts bevat echter nog slechts weinig goud. De hoofdader, die de geheele onderneming winstgevend moet maken, is nog niet gevonden. Een kruitmagazijn gesprongen Te Bisztra in Hongarije is een kruitmagazijn gesprongen, waardoor drie werklieden gedood en veertien anderen doodelijk gewond zijn. Eene scheepsramp. De Wairarapa van de „Union S teamship Company of New-Zealand" heeft tijdens de reis van Sydney naar Auckland op de kust van het eiland Great Barrier bij Nieuw-Zeeland Zondagavond schipbreuk geleden. De bemanning en 112 reizigers zijn ver dronken, slechts enkele personen zijn gered. Geheimzinnige diefstal. Te Worms had een geheimzinnige geschiedenis met een paar ringen reeds lang het onderwerp van ver schillende praatjes uitgemaakt. Het geval was het volgende Op een groote partij had een dame, die iets op de piano ten beste zou geven, haar beide ringen, waaronder een Kostbare diamanten ring, van haar vingers getrokken. Toen zij ze weer aan de hand wilde steken waren zij verdwenen en trots het ijverige zoeken werden zij niet teruggevonden. Eenige maanden later werd door een jonge dame, die deze partij had bij gewoond, de verdwenen ring aan een juwelier gegeven om hem te veranderen. Het kleinood werd herkend en der dame, de jonge, beeldschoone dochter van een hooggeplaatst ambtenaar naar de herkomst gevraagd. Zij gaf voor den ring in Frankfurt gekregen te hebben van een Amerikaansche familie die bij onderzoek evenwel niet bleek te bestaan. Er werd nu een nauwkeuriger onderzoek ingesteld en nu kwam aan 't licht, dat de jon ge dame nog meer diefstallen te ha ren laste had. Zoo was bij een bezoek dat zij gebracht had.aan een bevrien de familie in Hessen, een som van 200 mark verdwenen. De meid kreeg de schuld, doch nu blijkt het, dat de dame den diefstal gepleegd heeft. Nog meer dergelijke feiten werden bekend, zoodat aan de schuld van het meisje niet meer kon getwijfeld worden. Het laat zich begrypen dat de fa milie daardoor een harden slag ont ving. De vader nam onmiddellijk zijn ontslag uit den Rijksdienst en oischoon hij aanbood alles te vergoe den, kon hij niet beletten, dat zijn dochter in hechtenis werd genomen. De diefstallen waren des te onbe- grijpelij ker, omdat de familie in goeden doen verkeert en er dus voor het meisje geen enkele reden bestond om zich aan het g-^ed van janderen te vergrijpen. Eindelijk heeft het meisje aan alle verdere onderzoekingen een einde ge maakt, door zich in de gevangenis op te hangen. Da oorlog tusschen China, en Japan. Naar de Times uit Tientsan ver neemt moet er een verwoede strijd aan de ontruiming van Kioelientsjeng zijn voorafgegaan. De Chineesche strijdmacht aldaar heet grootendeels vernietigd. Gene raal Roeng's rapport prijst de dap perheid zijner troepen, |welke noch tans. niet opgewassen bleken tegen des vijands oetere tucht en meerder heid m geschut. De Chineesche re geering neemt op zich de opperste nationale leiding van zaken, tot dus verre aan Lihoengtjang toevertrouwd. De Keizer ontbood Von Hanneken naar Peking tot eene conferentie over oorlogszaken. De uitheemsche officieren zijn]niet bij de Chineeschemarine terugge keerd, in afwachting eener nadere vaststelling van hunne dienstcondi- tiëo. Volgens bericht uit Sjanghai ver scheen er een decreet, machtigende tot rijstvervoer na^r alle havens des Rij is. Men vreest dat dit decreet te laat komt om een rijstnood te voorkomen. Het vonnis van den krijgsraad be treffende de Chineesche generaals Jeh en Weh, beschuldigd van lafheid en plichtverzaking te Pingjang, is verschenen. De krijgsraad vindt de bescnuldigingen bewezen. De beide gsneraals tn.kken uit Pingjang op ongemotiveerde wijze, daardoor gene raal To alleen latende tegenover de Japmners, waardoor Pingjang viel. De generaals Jeh en Weh werden deswege veroordeeld tot degradatie, veriies van al hunne titels en wegzen ding uit het leger. Uit Shanghai wordt aan de Ntw- York Herald (Parij^che uitgave) ge deind, dat de jonge keizerin van China Yeh-Eanaia, wier overlijden is mee gedeeld zich zelve het leven bema n. Naar men zegt, leefde de keizer in onmin met zijne gemalin, en die on min liep zoo hoog dat de keizer haar in het openbaar een slag op net aan gezicht gaf. Uit wanhoop over deze beleediging nam de keizerin vergif in. Yeh-Ehnala was eene nicht van de keizerin-weduwe door wier bemid deling dit huwelij k, tegen den wil des keizers, tot stand kwam. Het bericht, dat eene Russische vloot in de wateren van Chefoo is bijeengetrokken, wordt in een tele gram uit Tientsin aan de Times tegen gesproken wel vindt men daar eene vloot, waarvan de schepen tot ver schillende natiën behooren. Een zeer langwijlig verteller was bezig aan een verhaal waarvan 't slot was, dat een man verdronk. Hij ein digde met de woorden Het gebeurde in minder tijd dan ik noodighadhet u te vertellen. Dat dacht ik al, merkte een der aanwezigen op, anders zou de man wel gered geworden zijn. Iemand gaf de volgende beschrij ving van een dansend heer„Hij kijkt of hij een gat in zijn broek heeft en slaat met zijn beenen alsof hij een kwartje uit zijn broekspijpen wil schudden. Geen wonder dat de lief hebberij voor het dansen by het hee- renpersoneel vermindert bij zulke be schrijvingen! Verlangt Mevrouw een Reau mur- of een Celsius-thermometer Wat is dan het onderscheid? Bij Celsius kookt het water op 100, bij Reaumur op 80 graden. Nu, dan dunkt die {van Reau mur mij toch voordeeliger FAfViJLlHSERlOHTEN. Getrouwd: 28 Oc K. van Zoonen Jbz. en M. Breed, wed. P. Stuurman, Wieringerwaard. 31. W. A. J. van Gulden, wedr van J. C. Kooper, en D. Kooper, wed. Ph. W. Sack, den Haag. Bevallen: 28 Oct. E. J. Allchin Taylor d., Londen. Overleden: 27 Oct. A. C. de JongeKeiler, Zieriksee. 29. A. H. v. KuylWinkelman 73 j., Zalt-Bom- mel. 28. Wed. L M. J. F. v. Grating Voogt 60 j., Utrecht. 30. M. L. Ben- dikson 73 j., Amst. Ondertrouwd: 1 Nov. M. A. v. d. Rijst en A. C. Maleijs. - P. J. Brink en C. Ebben. Getrouwd: 1 Nov. G. J. Bee- lenkamp en A. C. H. Kleijn. Bevallen: 30 Oct. M. Bom Smit d. - E. M. OostendorpCas- see d. - 31 H. Arv. Niekerk d. - A. C. Sprokkreeff—Lennings d. - 1 Nov. J. S. W. BerendregtMichel d. - M. v. HarenKerkman d. - A. A. v. Zutphenv. d. Berg d. Overleden: 31 Oct. E. Wapstra v. d. Horst 76 j. N. Kruis:atr. - W. C. Misset 9 j. z. Asterstraat. - M. v. Steenv. d. Horst 65 j. Burgwal - E. Metselaar 41 j. Jacobijnestr. - H. J. v. Rottenburg 11 j. z. Vooruitgang- straat. 30 G. Schoevaart 71 j. Kin- derh:vest. Aan Geabonneerdea op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Hoxitstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze beirekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1- 2 uitmunt. ziekenverpleegster» P. G 1 Dec. vaat j.arl. sal. v Ver. v. Z ekearerpl. 2. Sol. vertegenw. v. maatsrh. v. lerensverz. Ie r. legen tract, en prov. groote posteu fcuon. afsl. voll- opg en ref 3. Net joDgtE. bek m. mod. tal. en kanto r- bezieh. aauv sai f 400. 4. JoQgm P. G. al» bed. in lak. en mauuf wink, L Febr. vols. op hoogte v. vak en pr. get. m. kenu. v. gew. boe&h. 5. Bed. tl. K. est. in pr. achoen- en Vandscu. winkel m. keaa. v. schoenonyak en go»d ierk. Stoom vaarttte richten. Het stoomschip Koningin-Regentes van Amst. naar Batavia, pass. 29 Oct. Gibraltar. Het stoomschip Ardjoenovan Rot terdam naar Java, vertr. 31 October van Southampton. Het stoomschip Prins WHlem II, arriv. 30 Oct. van West-lndie te New- york. Het stoomschip Prinses Amalia, v Batavia naar Amst., vertr. 31 Oct. v Genua. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amst. vertr. 31 Oct. van Port-Sai-J. Het stoomschip Soerabajavan Rot terdam naar Jav.». arriv. 31 Oct. te Port-Said. liet st •omschip Veendam, van de N. A. S. M.. vertr «k 31 Oct. v. Rot terdam naar Newy «rk. Het sto misc.np Spaarndam, v m de N. A. S. M., va Newy wk naar Rot terdam, p e-s. 31 0 ;t. de* nain. 12 u. 30 min Wight.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3