12 Jaargang- Maandag 5 November 1894. No 3480 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Politiek Overzicht. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuceParijt 31bie Faubourg Montmartr*. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-X, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertenfciën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE EERSTE BLAD. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor FeesaeSIjk- Sieden, Concoursen etc. ken men Ier Stoomdrukkerij van dat Blad lot hoogst billijken prijs laten drukken. nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur-Uitgever J. C PEEREBOOffl. Haarlem3 Nov. 1894. Bij het nagaan van den aanslag in de plaatselijke inkomstenbelasting schijnt het voor menigeen een moei lijkheid op te leveren, dat op het biljet niet is vermeld naar welk per centage de aanslag is berekend, zoo dat de belastingschuldige wel het be lastbaar cijfer ziet, maar niet dadelijk kan zien, welk het cijfer is dat men als zijn inkomen beschouwt. Met het oog hierop drukken wij nog eens de schaal af, die door den Raad is aangenomen. Er wordt alzoo geheven als volgt: Inde le kl. over 10°/» v. 500 zijnde f 2e 3e 4e 5e 6e 7e 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 65 70 75 80 84 92 96 600 700 800 „1000 „1200 „1400 „1600 1800 „2000 „2200 „2400 2600 „2900 „3200 „3500 „3800 „4200 „4600 50 90 140 200 300 420 560 720 900 1100 1320 1560 1820 2175 2560 2940 3344 3864 4416 10e 11e 12e 13e 14e 15e 16e 17e 18e 19e Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid zal aanstaanden Zondag ten toongesteld zijn eene verzameling afbeeldingen betrekking hebbende op de Oostersche en Europeesche ju weliers en goud- en zilversmids kunst. In deze verzameling bevinden zich lijfsieraden, vaatwerk, candela- bers en andere werken tot genoemde vakken behoorer.de. Een vergelijk der beide richtingen is voor belangstellen den zeker zeer leerzaam. Gedurende de maand October werd het Museum door 681 peisonen be zocht, terwijl 140 boek- en plaatwer ken uit de bibliotheek verzonden werden. Benoemd tot onderwijzeres aan de christelijke school aan de Anthonie- straat Mej. M. S. J. Hinsbeeck. Voor het examen vrije- en orde- oefeningen zijn Vrijdag ;<lhier geëxa mineerd 6 d-oes. Toegelaten werden de dames I. A. P. Heringa, B. M. Jacobson, A. de Jonge, B. J Ver mande, J. L. Weber en J. E. Wesse- link, allen alhier. Woensdag 7 November geeft de Nederlandsche Opera onder directie van den beer C. van der Linden in onzen schouwburg „Uit de branding", bet oorspronkelijk zangspel van Ri chard Hol, waarvan wij in ons vorig nummer eene beoordeeling plaatsten en het bekende „Paljas" van Leon cavallo. De dames Dirckx van de Weghe en Jo Kempees en de heeren Pau wels en Orelio vervullen de hoofd rollen. Tentoonstelling van post- De tentoonstelling welke door de „Nederlandsche Vereeniging van post zegelverzamelaars" alhier zal worden gehouden, en waarvan wij onlangs melding maakten, is bepaald op Zon dag 11 Nov. a.s. van 11—4 uur in de bovenzaal van café Neuf (Gr. Hout- str. nabij de Houtpoort). Blijkens eene in dit blad voorko mende advertentie is deze tentoon stelling alleen voor genoodigden toe gankelijk terwijl tot een beperkt aan tal voor belangstellenden introductie- kaarten verkrijgbaar zijn bij den heer F. P. du Rieu, commies der posterijen alhier. Wij twijfelen niet, of deze tentoon stelling zal met evenveel succes wor den bekroond, als de door dezelfde vereeniging in April 1889 te Amster dam gehouden Internationale Ten toonstelling van Postzegels. FlesschöiitrekJiors. Wanneer wij mededeelen dat Vrij dagavond een gezelschap onder direc tie en met medewerking van den bekenden komiek Bigot in onzen schouwburg is opgetreden, dan zal kwalijk een onzer lezers op het denk beeld komen, dat men er een drama heeft gegeven. Flesschentrekkers is dan ook geen drama, al zijn de personen, wier naam het stuk draagt, dramatisch genoeg, 't Is een echt Amsterdamsch klucht spel met koren, coupletten en andere hoeplala, mitsgaders met een zaak waarnemer, wien natuurlijk door wie hem wil uitschelden, een a uit de eerste lettergreep van zijn bedrijfsnaam wordt te kort gedaan. Deze zaak waarnemer (nauwelijks is 't noodig om het te zeggen) was de beer Bigot, die niet alleen flauwiteiten weet te zeggen als deze dat hij een sigaar heeft gefabriceerd, bestaande half uit stroopapier, ~alf uit gedroogde wor tellof, maar ook diepzinnige zaak waarnemerswijsheid weet te verkoopen in dezen trant: „men moet de wereld nemen zooals ze is en den menschen af nemen wat ze hebben." Vervolgens verschijnt ereenrijkge- worden kleermaker (de heer Pilger) nu niet juist een nieuwe uitvinding op kluchtspelgebied. Deze zingt eenige aardige coupletten „waarom, waarom, daarom, daarom, daarom, daarom." Mej. Blankenstein speelt uitstekend voor dienstbode, de jongeheer Bigot drukt zijns vaders voetstappen niet zonder verdienste, maar hunne zoo genaamde iriesche en groningsche dialecten zijn pure fantasie. Volmaakt zuiver evenwel was het amsterdamsehe dialect van den acteur die zei: wat 'n lieve maad 1" Maar 't stuk speelt in Amsterdam, laat ons dus ever zulke locale pre ciesheden niet vallen. Te meer niet omdat het voor 't gezelschap toch al een ondankbaar werk was. Wanneer de acteurs en de muzikanten in de zaal waren gaan zitten en het publiek in hun plaats op de planken was gaan staan, dan zou het theater denkelijk nog beter zijn gevuld geweest, dan nu. De firma P. Van Cittert Zonen, annonceert wederom een belangrijke boekveiling op Dinsdag 13 Nov. en volgende dagen, des avonds te half zeven in hun lokaal aan de Park laan. Letterkunde uit ons land en van elders, werken over Godsdienst, wis- en sterreknnde, rechtsgeleerdheid, nijverheid, schilder en graveerkunst, aardrijkskunde en geschied, nis, na tuur-, schei-, aard-, delfstof-, plant- en dierkunde vormen te zamen een lij - vigen cataloges van bijna vijf vel druks. Voor de ramen van'„Maison Sals" worden deze week geëxposeerdeen schilderij „Alkmaar" van Klinken berg en een schilderij „Winterland schap" van Louis Apol. Gisterennamiddag toen het reeds donker was is in de Nieuwe Gracht een 33jarige werkman van een schuit gevallen en kort daarna levenloos op gehaald. Hij laat eene weduwe met kinderen achter. Door de politie alhier is aange houden en naar het huis van bewa ring overgebracht eene 20jarige dienst bode W. Zonneveld die zich in den laatsten tijd aan verschillende op lichtingen van manufacturen, laar zen, cozsetten enz. had schuldig ge maakt. Zij heeft reeds vroeger we gens diefstal gevangenisstraf onder- Bij Koninklijk besluit is verder be paald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nedeiland, ook eervol zal worden vermeld de bij bet leger in Nederl.-Indië gedetacheerde le luitenant der aitillerie van bet Nederl. leger G. P. Bouten, en zulks ter zake van zijn gedrag bij de krijgs verrichting en in Melaboeh (Atjeb)in de maand Maart 1894. Nationaal fends. Bij den secretaris-penningmeester van het centraal comité voor bet bij eenbrengen van een Nationaal Fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van militairen van leger en vloot in of door oen strijd in Indië gesneuveld of overleden, is reeds aan giften ontvangen voor een totaal van f44.977.24. De torpedo-schietoefeningen in zij kanaal E zijn voor dit jaar gest het materiaal is naar Amsterdam vervoerd. Koloniaal Werfdepot In de maand October j.l. zijn bij fhet Koloniaal-Werfdepót te Harder wijk 754 personen aangenomen voor den militairen dienst in onze over- zeesche bezittingen. In IJ- en Haarlemmermeerpolders heerscht de influenza onder de paar den. Te Velsen, waar bet marktterrein tot dusver veel te wenschen overliet, is door den Raad besloten een zeer geschikt terrein,groot ongeveer 3/4 H.A., voor markt in te richten. Woensdagmiddag werd door den Inspecteur van Politie te Zandvoort een polderwerker, zonder vaste woon plaats, wegens dronkenschap in ar rest gebracht. JLater bleek het, dat de arrestant zich had schuldig gemaakt aan diefstal en bedelarij, om welke reden hij Donderdag gevankelijk naar Haarlem is overgebracht. Woensdagavond had onder de le den der sociëteit „Amicitia" te Zand voort het aangekondigde biljart-con cours plaats. Na hevigen strijd (er werden mooie partijen gespeeld) {ver kreeg de heer P. J. Versteege den prijs en de heer J. Koper de premie. Mazelen. Gedurende 1 en 2 November wer den te Zandvoort 12 gevallen van mazelen geconstateerd. Zeevisscherij. Vrijdag kwam te Zandvoort aan 1 Zandvoortsche bomschuit. Besomming f 50. De prijzen der visch waren bak schol 14.tot f7.scharren f 2.50, pieterman f3.per mand, tong f 0.35 tot fl.en bonschol f 0.15 tot f 0.35 per stuk. Onderacheidin gen. Bij Koninklijk besluit zijn, ter zake van hun gedrag bij de krijgsverrich tingen in Melaboeh (Atjeh), in de maand Maart, benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde de kapitein der infanterie C. A. van Loenen, de le luitenant der infanterie H. P. Krull (sinds bevorderd tot kapi tein), de le luitenant der infanterie F. Schutt, de 2e luitenant der infan terie J. Willeme, de sergeant-majoor der infanterie N. Hirsch, de sergeant der infanterie W. J. L. Warkentin en de kanonnier le klasse R. van den Berg; terwijl verder daarbij is bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de majoor der artillerie A. W. Seg- boer, de officier van gezondheid 2de kl. G. P. Swerver, de adjnd.-onder- officier, dienstdoend officier der artil lerie, J. J. Kiel, de sergeant der infan terie F. H. J. Feber en de fuseliers E. Horneman, C. van Dijk en C. Baade. Het vernielen van netten. Onze Hollandsche visschers wor den in deze dagen weer ernstig in hun bedrijf benadeeld, vooral door Engelschen. Schipper A. C. Pronk, van de Sche- veningsche bomschuit SCH 133, rap porteert, dat een schip uit Huil, vol gens zijn opgave de iZ 1240, zonder eenige noodzaak een gedeelte van zijn haringvleet heeft vernield tijdens de laatste visscherij. Ook deze zaak is in handen ge steld van den waterschout te Sche- veningen. Het bleek nu dat de jongen met den scherpen kant geraakt was, want een smalle modderstreep was op de plaats zichtbaar. De dader nam de vlucht en werd eerst laat terugge vonden. De verslagene was het eenige kind zijner ouders. Door den burgemeester is proces verbaal opgemaakt, terwijl de genees- beeren Broek smit en Van den Toren met een onderzoek werden belast. De gemeente ontvanger van De Bilt.; Set Nieuws van den Dag deelt mede dat de gemeenteontvanger van De Bilt, tbans in voorloopige hechtenis en beschuldigd valsche schuldbeken tenissen ten laste van die gemeente in omloop te hebben gebracht, daar van reeds bekentenis heeft afgelegd. De gemeentesecretaris R., mede voor dat feit in voorloopige hechtenis, moet alle schuld ontkennen. Barger. Omtrent den gewezen predikant Barger, gedetineerd in de strafgevan genis te Leeuwarden, verneemt men, dat hij zich in de cel met kleeder maken bezig houdt; het doosjesplak- ken wilde hij liever niet doen. De man moet er ellendig uitzien en des nachts heel weinig kunnen slapen. Munten gevonden. Thans zijn te 's Hertogenbosch, op het terrein alwaar het nieuwe post en telegraafkantoor zal verrijzen, oude zilveren munten gevonden, 51 in ge tal, waarvan 37 ter grootte ongeveer van een rijksdaalder en ongev- er 14 als een gulden. Gedeeltelijk zijn zij voorzien van het opschrift Phil IIII Sisp et India Bex en uit de jaren 1635 en 1666, gedeeltelijk treft men er den naam Carol II op aan. Eeni- gen dragen een mannenbeeld met vollen baard en grooten kraag, c-p anderen wordt de kraag niet aange troffen. Te z^men zijn ze besloten geweest in een koperen doos of bus, die echter zoozeer door den tand des tijds heeft geleden, dat zij uit elkaar viel bij de ontdekking. Waarschijnlijk is de plaats alwaar een en ander gevonden is een ge deelte (ongeveer het midden) van de gang van het huis eertijds bewoond door den heer M. v. d. Bergh, of wel is de schat begraven geweest in d n grond van de alcove grenzende aan de kleine voorkamer van dat pand. De diepte waarop zij gevonden zijn is zóó gering, dat bij het herstellen van den vloer de munten ongetwij feld voor den dag zouden gekomen zijn. Ze zijn Vrijday naar Den Haag opgezonden, zoomede een koperen muntstukje, dat enkele dagen gele den op hetzelfde terrein werd gevon den en op hoogen ouderdom schijnt te wijzen. (Nbr.) Doodslag te Charlols, Toen Donderdagmiddag de school te Charlois uitging, ontstond tusschen eenige jongens een vechtpartij, het welk trouwens wel meer plaats heeft. leven. Toen dat te erg begon te worden," werden de jongens van elkander ge trokken en naar verschillende kan ten verwijderd. Niemansverdriet kwam echter weder terug en gaf Pors on verhoeds een klap in het gezicht; deze trok daarop de klomp uit, en trof N. daarmede zoo ernstig achter het oor, dat hij neerzeeg en terstond dood was. Wel te verwachten was het dat, waar alle europeesche bladen artike len wijden aan de nagedachtenis van Czaar Alexander, en hunne deelneming betuigen, de fransche bladen en de fransche natie den meesten rouw dragen over het verlies van den mo narch, die voor haar een vriend was. Keizer Nicolaas heeft de volgende dépêche aan den president der Fran sche Republiek gezonden Mij valt de smartelijke taak te beurt, u mededeeling te doen van bet groote verlies, dat ik en Rusland hebben geleden door den dood van mijn welbeminden vader, keizer Alex ander. „Ik ben overtuigd van het leven dige deel, dat de geheele Fransche natie zal nemen in onzen nationalen rouw." De president der Republiek ant woordde daarop het volgende „Bij de mededeeliny van het onder vonden smartelijk verlies, voegt U. M. er bij dat de Fransche natie innig zal deelnemen in den nationalen rouw van Rusland. Beide groote natiën zullen zich herinneren, dat nu juist een jaar geleden, keizer Alexander aan president Carnot eene dépêche zond, welke alle.-zins geschikt was om de banden, welke beide landen verbinden, nog nauwer toe te balen. „Ik ben zeker, uit naam van geheel Frankrijk te spreken, wanneer ik zeg dat aller hart door gevoelens van achting en droefheid is vervuld. „Ik stel er prijs op, aan H. M. en de keizerlijke familie de verzekering te geven, dat ik levendig deel neem aan den rouw van u en uw vorsten huis." Met uitzondering van de radicale bladen, die echter ook tamelijk be hoorlijk zijn, spreken de dagbladen te Berlijn over 't algemeen welwillend over den gestorven Czaar, als een eer lijk maar bekrompen man. De Krcuzzeitung merkt op: „Geni ale personen had hij in zijn omgeving niet. Hij zelf ging eenzaam door 't een man aaet weinig gelukkigen aanleg, zonder werkelijk genoegen in en tevredenheid met zijn ambt, zonder vrienden onder de koningen." Over Nikolaas II zijn de oordeel vellingen grootendeels terughoudend, daar men zijn karakter volstrekt nie- kent. Zij komen meestal neer op het geen de Vorxcarts zegt, (hoewel ze het wat zachter en minder kras uitdrukt ken)„Slechter dan tot nogtoe kan

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1