DERDE BLAD BINNENLAND. GemengdNieuws. BEHOORENDE BIJ haafldent s da g blad VAN Maandag 5 November 1894. Een brutale inbraak Te Deventer is Donderdag inge broken ten huize van een bewoner der Bergstraat. Een persoon die ver momd of wiens gelaat wa6 zwart ge maakt, verscheen plotseling in de holte van den nacht in het beneden vertrek, waarin de vrouw des huizes ziek te bed lag. Hij verbood haar onder bedreiging met moord om hulp te roepen, en zij moest met leede oogen aanzien, dat haar kast werd geplunderd. Een bedrag van ruim f 18 dat daarin was, schudde de dief in zijn pet. Vervolgens ging hij naar boven, waar de overige huisgenooten sliepen, om daar zijn slag te slaan. Dit gelukte hem echter niet, want nu begon de zieke vrouw te schreeu wen, waardoor allen wakker werden en de diet de vlucht nam. De politie vond des morgens nog een snoer ko ralen met een gouden slot in het voorhuis, of hij dat daar neer gewor pen of verloren heeft, weet men niet. Andere waarden werden niet vermist. De politie is ijverig in de weer om den dief op te sporen. Hot uiteinde van Czaar Alexander III. In lange telegrammen der dagbla den uit Liwadija komen over de laatste uren nog de volgende bijzon heden voor: Alexander zag reedR in den ochtend in dat zijn leven ten einde spoedde. Hij was ten volle bij zijn bewustzijn, liet zijn biechtvader roepen en ontving het avondmaal en het laatste oliesel. Daarna ontbood hij al zijn kinderen aan zijn sterfbed, zegende ze en sprak met duidelijke stem met al zijn fa milieleden, vooral hartelijk met de Tsaritsa. Kort na twee uur werd de stem van den stervende onduidelijk, en om kwart over tweeën blies hij den laatsten adem uit. Over de ziekte verneemt men uit de kranten het volgende: Onmiddellijk na de aankomst uit Spala in Liwadija begonnen de krach ten snel af te nemen, maar de ge- neesheeren wisten die afneming al lengs weer te overwinnen. In de week van 22 tot 29 October was de opneming van voedsel, die bijna uit sluitend bestond uit vloeibare spijzen (karnemelk), aanzienlijk vermeerderd. En zelfs werden in het menu van den zieke, met evenredige verminde ring van het vloeibaar voedsel, ook weer vaste spijzen opgenomen, waar onder gerechten die men eigenlijk nauwelijks als ziekenkost kan be schouwen. Op een ontbijtkaart van Zaterdag komen voor: vischsoep, een denbout, compote, ijs. Zaterdag kwam de ommekeer en Zondagmorgen nam hij toe. Daar de longen waren aangedaan, werd voe ding onmogelijk en het verval van krachten nam hand over hand toe. Tegen het uitdrukkelijk verlangen van de dokters sliep de Czaar de laatste nachten alleen in zijn kamer. „Ik wil niet gehinderd wordenant woordde hij op alle vertoogen om hem daarvan af te brengen. In een vertrek naast het zijne sliep de Kei zerin, in naburige vertrekken waak ten de dokters en de pleegzusters. „Wat heb ik goed geslapen zeide hij 's morgens herhaaldelijk tegen zijn vrouw. Tot op het oogenblik dat de ziekte in haar laatste, noodlottige tijdperk kwam, kleedde de Keizer zich zelf aan, zonder hulp van anderen. Hoe wel het aankleeden hem zeer veel inspanning kostte, antwoordde hij op alle pogingen om er hem van af te brengen, dat hij dat zoo gewend was. Na het aankleeden werd hij 's mor gens om negen uur in een rol- ziekenstoel gebeurd, en daarin bleef hij geregeld zitten tot 's avonds elf uur. Een ware plaag voor de hofhou ding waren in den laatsten tijd de geheime middelen die per telegram, brief of mondeling werden aangebo den. Uit geheel Rusland werden er onophoudelijk toegezonden en hun getal liep in het oneindige. Donder dag b. v. nog meldde zich nog een oude kozak aan, die van heel ver was gekomen om den Czaar door tooverspreuken te genezen. De Keizer van Duitschland zal om hem te vertegewoordigen prins Hein- rich afzenden ter bijwoning van de bijzettingsplechtigheden in Peters- burg. Het lijk zal plechtstatig over Jalta en Odessa naar Petersburg worden vervoerd. De Keizerin heet zóo be droefd en uitgeput, dat de dokters andermaal voor hare gezondheid vrees koesteren. Uit Moskou seint men dat er eene volksbetooging werd gericht tegen Zacharjin's woning, welke aan bevallen werd naar aanleiding van de geruchten van krakeel met Leyden. De politie bewaakt het huis. De „Kreuzzeitung" meldt uit Stet tin, dat Keizer Wilhelm Donderdag aldaar aan het diner van het re i- ment grenadiers het doodbericht van den Czaar ontvangende, eene rede heeft gehouden, waarin hij, na her innering aan de wapenschouwing van zijnen grootvader en hoe destijds over het hoofd zijns vaders een geheel jaar de schaduw des doods had gelegen, zeide„Zooeven is het bericht ontvan gen van eene veelbeteekenende treu rige gebeurtenis. Wij denken aan onze traditiën, die ons in vroeger tijd in wapenbroeder schap en opnieuw met het Russisch Keizerlijk Huis hebben verbonden. Vereenigen wij de gevoe lens voor den nieuwen Keizer met den wensch dat de Hemel hem kracht verleene op zijn moeielijken p st. Leve Keizer Nicolaas IIHo^ra 1" De muziek speelde het Russische volks lied. Omtrent de laatste dagen van 's keizers leven deelt de „Wiener Allg. Zeit." nog het volgende mede, ont leend aan brieven van iemand uit 's vorsten naaste omgeving. De Czaar was akelig vermagerd en vervallen. Hij zag er uit als zijn scha duw, hij die eenmaal zulk een krach tig man was. Zijn oogen hadden hun glans verloren, maar zijn geest bleef helder en hij gaf orders zoowel voor staats- als voor particuliere zaken. Dit was tegen den zin van de ge- neesheeren en van den priester Iwan, welke laatste met een lang gezicht rondliep, omdat hij vond dat de Czaar niet genoeg aand icht aan hem wijdde. Hij had den ganschen dag bij den Czaar willen bidden. De kei zerin heeft in dezen man volstrekt geen vertrouwen gehadzij is in den laatsten tijd door de vele zorgen en vermoeienissen zeer zwak geworden en had vaak zenuwtoevallen. Met prinses Alice heeft de Czaar nog veel gesproken. Hij vertelde haar menige bijzonderheid omtrent Rusland en het Russische volk en tracht'e haar sympathie voor dat volk te wekken. Te Livadia is de toe komstige Czarina trouwens reeds zeer gezien, 'omdat zij met den minderen man menig vriendelijk woord spreekt in haar gebrekkig Russisch. Dat zijn de menschen niet gewoon. Czaar Alexander en zijn kinderen. Twee kleine trekken, welke teeke nend zijn voor de verhouding van wijlen Czaar Alexander tot zijn kin deren. De troonopvolger, thans keizer Ni colaas, was als luitenant na een zeer zware oefening naar Peterhof gereden, had zich vermoeid te bed gelegd en zijn laarzen uitgetrokken. Later ver telde hij zijn kameraden, hoe hij op het punt was geweest om in te sla pen, toen plotseling zijn vader bin nen kwam. „Gij kunt u mijn schrik voorstellen, toen ik plotseling den Czaar voor mij zag en geen laarzen aan hadvoegde hij er aan toe. De jongste zoon Michael scheen minder begrip te hebben van de hooge beteekeni8 van het keizer schap. De jongste grootvorst was, toen hij tien jaar oud was, niet altijd even lief en aardig. Op een zeereis deed zijn vader in een hangmat, die laag boven den grond hing, zijn middag dutje en de jonge prins scheen dit een zeer welkome gelegenheid, om zijn vlugheid te toonenhij sprong tel kens over de hangmat. De Czaar ver bood hem dat en toen dat niet baatte, zij hij „De Czaar beveelt u, dit na te laten!" Het grootvorstje antwoordde met een luiden schaterlach. VARIA. Aanbeveling. Vader (tot iemand die de hand zijner dochter vraagt)Ik wil u aan zoek niet bepaald afwijzen; maar u is, dunkt mij, nog wel wat jong. V r ij e r O,) meneer, u vergist u. Ik lijd zelfa al aaa de jicht. Wraakneming. Een officier uit de provincie komt in Amsterdam en laat zich eens rond rijden. Officier. Zeg eens koetsier, dat is nu al de zesde maal dat wij de Nederland- sche Bank voorbijkomen wat betee- kent dat Koetsier. Ja ziet u kaptein, ik wil den schildwacht het land opjagen, hij heeft me mijn meisje ontfutseld en nu moet hij telkens salueeren als ik voorbij rijd. Het is kermis te Een man biedt zich aan bij den directeur van het Grand-Théatre, waar avond aan avond melodrama's wor den opgevoerd. Ik kan u misschien gebruiken althans als ge bruikbaar zijt, zegt de directeur. Toe, meneer de directeur, pro beer het maar eens met me ik ben zonder werk en heb vrouw en kinderen. Ja wel, ja wel, dat ken ik, maar als het er op aan komt, dan zijn de heeren figuranten liever lui dan moe. Maar, meneer! En dan je moet wat kun nen verdragen De man zwijgt. Wordt ge niet kwaad, als de ac teurs je uitschelden voor vuile visch? Dat komt in het stuk te pas. Geen zier, meneer. Niet woedend, als ze je zoo maar pardoes een ijskouden emmer water in het gezicht smijten? Dat kan ik. Je slaan met een bezem, dat je rug kraakt? O dat ken ik, meneer En nagooien met oude schoe nen, rotte appelen en blikken trek potten O dat ken ik, meneer I roept de man met een een flauw lachje om de bleeke lippen. En als ze je aanpakken en vier kant alle trappen afgooien? Och dan kom ik als een kat op m'n voetjes weer terecht. Maar wat ben je dan eigenlijk? Ik haal iedere week voor een ouden huisjesmelker de huur op in een achterbuurt. Devrient, de bekende tooneelspe- ler ontving eens bezoek van een jong rechtsgeleerde, die den grooten mees ter verzocht of deze zijn oordeel rui terlijk wilde uitspreken, of de ju rist aanleg had voor het tooneel of niet. De rechtsgeleerde zou als proeve Hamiets bekende monoloog opzeg gen. Hij begon dan ook „Te zijn of niet te zijn, dat is de vraag," enz. Nauwelijks had de jonge man een paar regels uitgegalmd, of Devrient viel hem in de rede en riep uit, ter wijl hij de houding en stem van zijn bezoeker meesterlij k nabootste „Niet zijn, mijnheer u behoeft niet meer te vragen." Deze korte kritiek miste haar uit werking niet op den adspirant-acteur, die zijn plan geheel liet varen.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 9