Eene verkeerde keuze. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Woensdag 7 November 1894. No. 3482 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM, ST. DSNIEUWS. Provinciale Staten van Noord-Holland. FEUILLETON 12 'aargang- HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franoo door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijkB, behalve op Zon- en FeeBtdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1*^. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour antiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuecu, Parqt 31&i* Faubourg Montvnartrei BILJETTEN voor Veilingen ei Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur-Uitgever, H artem, 6 Nov. 1894, Stukkeu van den Baad. De heer A. Serné Bz. onderwijzer leg kl. aan school D. vraagt wegens gezondheidsredenen eervol ontslag en 81 December en L. C. Mer- hottein onderwijzer 3e kl. aan de op leidingsschool voor jongens tegen 1 Februari e. k. Ongunstig adviseeren B. en W. op een verzoek van den 63 jarigen G. W. van Es, die na 23J£ jaar als politie agent de gemeente te hebben ge diend, tengevolge van ziekte in den dienst bekomen is gepensioneerd met f 198.50 per jaar. B. en W. meenen dat er geen ter men aanwezig zijn om aan het ver zoek gevolg te geven. Zou een der leden van den Raad geen termen kunnen vinden om voor te stellen dezen man met eene ra tificatie of kleine persoonlijke toelage boven zijn pensioen te hulp te komen De heer H. J. Overbeek heeft zijne benoeming tot eere-voorzitter van het Doopsgezind Zangkoor aangenomen. Aan den adjunct inspecteur van politie L. A. M. Wolffram is door den heer burgemeester de personee- le titel van Inspecteur van politie verleend. De heer G. C. Weeren heeft voor het directeurschap van „Haarlem's Zanggenot" hem indertijd aange boden en voorloopig door hem aan vaard heden bedankt. Men meldt ons: Den 28en Nov. 1844 kwam C. Steenhoek in dienst van de H. IJ. S. M., zoodat hij over eenige weken zijn gouden feest zal vieren. Voor hem, die door groote nauwgezetheid en ijverige plichtsbetrachting hoog bij zijn superieuren staat aangeschreven, zal die dag zeker niet ongemerkt voorbijgaan. Wie aan den overweg in het seinhuis bij het Kenaupark den 70-jarigen man in zijn werk gadeslaat en de vlugheid opmerkt, waarmede nog al het werk geschiedt, zou niet licht vermoeden, dat hij reeds zoo vele jaren achter den rug had. Eigenaardig is het, dat hij ook reeds als 14 jarige knaap meewerkte aan het leggen van den eersten spoor weg van Amsterdam naar Haarlem. Verleden jaar verkreeg hij van H. M. de Koningin de gouden me daille van de Orde van Oranje-Nassau. Voor het examen vrije- en orde oefeningen zijn Maandag hier ter stede geslaagd de dames M. J. C. Walker, IJ. S. Woutersen, J. Kwa- kernaak, M. Klok en Ch. M. Over beek, allen alhier. Verkiezing voor de Kamer van Koophandel. Binnen eenige dagen zullen de kie zers voor de Kamer van Koophandel ter stembus moeten opgaan om te voorzien in vijf vacatures in boven genoemd college. De aftredenden zijn zooals bekend is direct herkiesbaar. Eene geanimeerde stemming is thans, evenmin als vroeger waar het de Kamer van Koophandel gold, te verwachten. Men mag gerust zeggen dat de kiezers zich om de kamer van koophandel niet warm maken. En geen wonder. Nooit of bijna nooit komt hun iets onder de oogen van wat de personen die zij naar dit col lege afvaardigen, hebben gezegd cf gedaan. In tegenstelling met de kamers van koophandel te Amsterdam, Rot terdam en tal van kleinere gemeen ten, zijn de vergaderingen der k. v. k. te Haarlem voor de verslaggevers der pers niet toegankelijk. En toen dezen zich nu ruim 2 jaar geleden tot haar wendden met het verzoek om te wor den toegelaten tot de vergaderingen, werd daarop afwijzend beschikt. De k. v. k. te Haarlem vergadert eens per maand, maar hoogstzelden dringt van hare besprekingen iete tot de kiezers door. Onder deze omstan digheden is het niet vreemd, dat de kiezers zich niet willen vermoeien voor de verkiezing van een College waarvan zij de faits et gestes niet vernemen en dat zij er geen gang naar het stadhuis voor over hebben om hun stem uit te brengen op (on getwijfeld zeer achtenswaardige) per sonen, maar wier verdiensten als le den der k. v. k. zij buiten staat zijn te beoordeelen. R. C. Gemengd Koor «Jan Albert Ban". Dit gemengd koor geeft 21 Novera ber zijn eerste concert, en zal dan ten gehoore brengen „Die Auferstehung" van G. A. Hein ze en „Lauda Sion" van Mendelssohn. Directeur is, zooals men weet, de heer N. H. Andriessen. Nut. Het depart. Haarlem der Maats, tot Nut van 't Algemeen vergaderde Maandagavond in haar gewoon lokaal in de Zijlstraat onder voorzitterschap van Dr. E. van der Ven. Als commissarissen der Volksbibli otheek werden herkozen de aftredende heeren W. D. Nolting, J. Merens en J. Ratelband. Met algemeen e stemmen op éen na werd als candidaat voor het lidmaatschap van het Hoofdbe stuur (vacature C. J. M. Dijkmans) gestemd de heer Mr. J. E. Veltman. Daarna behandelde de vergadering het ontwerp van wet der Maatschappij, opgemaakt door de commissie, bedoeld in art. 70 der wet. De belangrijkste wijzigingen welke de vergadering in het ontwerp ge maakt wenschte te zien, betrof de suprematie van Amsterdam. In het ontwerp werd voorgesteld, dat zes leden van het hoofdbestuur moeten zijn gevestigd te Amsterdam of in een angrenzende gemeente en dat uit deze leden de algemeene voorzitter wordt gekozen. Vooral de heer Mr. H. Ph. de Kan ter trok hiertegen te velde en noemde deze suprematie bespottelijk. De be paling is blijkbaar afkomstig uit den trekschuitentyd, maar heeft geenerlei raison meer in dezen tijd, nu men van Leeuwarden in éen dag heen en terug naar Amsterdam gaan en daar nog eenige uren vertoeven kan. Spreker begrijpt de pretentie van Amsterdam ten deze niet en stelt voor dat de afd. als haar gevoelen zal te kennen geven, dat alleen de algemeene secretaris in Amsterdam zal moeten gevestigd zijn, doch dat overi ens de keuze van leden van het hoofdbestuur, evenmin als die van den voorzitter, aan eenige beperking zal onderhevig zijn. Nadat de heer Mr. H. J. D. D. En schedé had doen opmerken, dat aldus de heer de Kan ter zijn doel zou voor bijstreven en dit had toegelicht, wij zigde laatstgenoemde zijn amende ment in zooverre dat van het Hoofd bestuur buiten Amsterdam mag woon achtig zijn, met de bepaling dat de vergadering uit haar midden een voorzitter kiest. Deze behoeft dus geen Amsterdammer te zijn. Dit keurde de vergadering goed. Hetzelfde bezwaar tegen Amster dams overheersching lokte een debat uit bij art. 45 der concept-we t,rwaar- bij bepaald werd dat de voordrachten voor vacatures in het Hoofdbestuur worden opgemaakt door een commis sie bestaande uit 4 leden, waarvan drie aan te wijzen door het hoofd bestuur en een door het departement Amsterdam. Inplaats van laatstge noemden wenschte de afdeeling dat 2 leden zouden worden gekozen door departementen, die meer dan 300 le den tellen. Goedgekeurd werd de rekening van het departement, evenzoo die van de kweekschool voor Onderwij zeressen. Laatstgenoemde rekening wijst aan ontvangsten een totaal van f 30.151.84ö waaronder een Rijkssub' sidie van f8760 en een subsidie der gemeente van f 1000. Daarjde uitgaven slechts f28192.17 hebben bedragen, sluit deze rekening met een batig saldo van f 1959.675. Het voorstel van de heeren H. L. Janssen van Raaij en A. H. Gijsberts, om op de {algemeene vergadering voor te stellen geen subsidie meer te verleenen aan het Schoolfonds, is op verzoek van Mr. de Kanter aan gehouden tot de volgende vergade ring, omdat van bedoeld Fonds be langrijke voorstellen zijn te wachten in zake het bewaarschoolwezen in Nederland, waaraan, zooals men weet, de Regeering niets doet. De voordrachten voor dezen winter zijn geregeld als volgt13 November, Willem van Zuylen 11 December, Mr. G. S. BrandsmaArnhem 15 Januari, L. M. Smith-en Mevr. Hol- tropVan Gelder, Amsterdam 19 Februari, Mej. A. Heyblom en de heer L. Hühn uit Rotterdam. Ten slotte werd er nog op gewezen dat bij abuis in het jaarverslag de naam van den heer J. Willems, die thesaurier is van de Spaarbank, is weggevallen en daardoor de heer Mr. A. J. Heshuysen thesaurier is ge noemd. W eldadigheid8Concert. Het concert ten voordeele van een huisgezin hier ter stede, dat volgens eene geplaatste avertenlie 5 Novem ber zou plaats hebben, is uitgesteld tot Maandagavond 12 dezer. Dit con cert wordt in den Schouwburg gege ven door de damesmej. Jo Kern- pees, mevr. BosmansBenedicts en de heeren Henri Bosmans en Joh. Steemaan. Dit concert verdient met het oog op het goede doel aanbeve ling, vandaar dat wij er op wijzen, dat onderstaande dames en heeren bereid zijn inlichtingen te verschaffen. Jhr. Schorer, Jbr. Boreel van Ho- gelanden, Douairière Schorer, Mevr. Teding van Berkhout, Mevr. de Clercq van Weel, Mevr. 't Hooft, Mevr. Si mon, Jhr. van Merlen, Mevr. Del Court van Krimpen. Voor nadere bizonderheden zie men achterstaande adveitentie. De verschillende 'stukken waarvan wij den korten inhoud bereids ver meldden, werden heden om advies gesteld in de handen van verschil lende Commissiën, die daarover rap port zullen uitbrengen op Donderdag ,.s., des namiddags half een. Gedeputeerde Staten stellen o.a. voor (dit voorstel is pas opgemaakt) afwij zend te beschikken op het verzoek van de Vereeniging tegen het mishande len van Dieren te Haarlem en Om streken om te bepalen, dat honden niet meer voor een kar mogen, maar onder een kar aangespannen moeten worden en dat de berijder wanneer hij een rijtuig of ruiter ontmoet, ver plicht is van de hondekar af te gaan en terzijde van den weg dat rijtuig of den ruiter te laten passeeren. Dit voorstel is om advies gesteld de handen van eene Commissie bestaande uit de heeren Lag una, Wa terschoot van der Gracht, de Boer, van Hamel, Henny, de Vries en Cal- koen. Ged. Staten motiveeren dit ongun stig advies met de overweging, dat het gebruik van hondenwagens door de gevraagde wijziging zeer wordt be lemmerd, daar de honden als trek dieren voor de wagens veel meer kracht kunnen uitoefenen dan daar onder. Ged. Staten stellen nog voor, aan de gemeente Heemskerk een provin ciaal subsidie toe te kennen tot een maximum van f3500 voor de bestra ting van den Wijk- en Kuikensweg, benevens een som van hoogstens f 575 voor beharding van een gedeelte weg op den zuidelijken kanaaldijk van het Noordzeekanaai. De geloofsbrieven van het nieuw inkomend lid, den heer A. Roel vink, werden door eene commissie, gevormd door de heeren Rensdorp, De "Boer Naar het engelsch van CHARLES READE. 12). HOOFDSTUK IV. „Uitstekend," zeide zij. „Tien shillingsBedenk eens, hoe veel wild u er mee kunt doodschieten." „De juffrouw laat er altijd anderhalven shilling voor be talen." „Zoo, nu dan zal ik maar hetzelfde doen." Terwijl hij het geld uittelde, deed zich een schel gefluit hooren. Deborah hoorde het onmiddellijk. „Is dat voor u," zeide zij. „Neen, het is meer waarschijnlijk dat het u geldt." „Des te beter. Ik kom dadelijk mijn jongen," zeide zij en floot terug. „Als dat zoo is, dan zou ik buiten de deur gaan staan om te fluiten," zeide de jager, en toonde haar een fluitje, dat flij aan een touw om zijn hals droeg. „Zal ik het eens doen „Waarom niet? Kijk daar komt de heer des huizes. Nu ik moet zeggen, dat hij zijn roes spoedig van zich heeft afgeschud." James Mansell verscheen uit de zitkamer in den winkel, geheel gewasschen en netjes gekleed. „Juffrouw Smart," zeide hij beleefd. „Mijnheer Mansell, ik hoop, dat u weer geheel inordezijt. Dat noem ik een spoedig herstel. Eene neusbloeding is on getwijfeld goed voor de hersenen," opperde Deborah, „even als een weinig rust na de vermoeienissen van drinken en vechten." „Ik heb een dutje gemaakt." „Zoo, en wat is er nu van mijnheers verlangen?Weereen sterk kop koffie?" „Neen, na die laatste ondervinding moet ik er niets meer van hebben. Ik zou je verbazend dankbaar zijn wanneer je wat vleesch voor mij wildet braden, en wat uien bakken, zooals jij dat alleen kunt." „Dat is al het minste wat eene vrouw kan doen voor zulk een beleefd heer," zeide Deborah en zij begaf zich onmid dellijk naar de keuken, na hem te hebben verzocht een oogje op den winkel te houden. Zij dacht volstrekt niet, dat zijn voornaamste beweegreden was om van haar gezelschap te worden ontslagen. Hij keek haar na totdat zij verdwenen was, begaf zich toen naar den winkel en keek naar buiten. Het was Varney's fluiten, dat hem had aangetrokken, en deze stond te wach ten en trad op Mansells uitnoodiging behoedzaam binnen. Nooit had bij een dief meer het uiterlijk het misdadig ka rakter aangetoond. Zijn klein, mager, verwrongen lichaam deed denken aan dat van een wezel en zijne wenkbrauwen schenen aan zijne slapen te beginnen om elkaar aan den wortel van zijn neus te ontmoeten. De aldus omlijste oogen waren geen oogenblik in rust en bewogen zich voortdurend evenals de ooren van een konijn. Tusschen dezen man en Mansell werd een haastig gesprek gevoerd, snel en half fluisterend, zoodat zij beiden elkaar slechts konden hooren. Ieder, die een blik op het tweetal had kunnen werpen, zou er van overtuigd zijn geweest, dat zij een of ander slecht plan beraamden. Er werd eene beslissing genomen in een zeer korten tijd, waarna Varney, die zich in den winkel volstrekt niet op zijn gemak bevond, Mansell uitnoodigde dadelijk met hem mee te gaan. Mansell merkte op, dat hij honger had, en er juist eten voor hem werd klaar gemaakt. „Nu, ik wil hier liever niet blijven," zeide de ander. „Ga dan mee naar Bucks restauratie, en denk er aan, vandaag geen sterken drank meer gebruiken. Het is eene gewaagde onderneming." Hij hinkte weg en Mansell greep naar zijn hoed en riep laDgs de keukentrap„Juffrouw Smart Deborah kom als 't je blieft hier, en let op den winkel; ik moet uit." Deborah sprak niet tegen maar zij besloot onmiddellijk, dat het vleesch, hetwelk zij tweemaal voor een dwaas had gereed gemaakt, nn door een verstandig mensch moest wor-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1