BINNENLAND. en Hartogh, onderzocht. Tot toelating van den heer Roelvink werd geadvi seerd en deze, die tegenwoordig was, beëedigd en geïnstalleerd. Alsnog worden in handen van Ged. Staten om advies gesteld aanvragen om subsidie van de huishoudschool te Alkmaar en van den heer T. San ders, voor den aanleg van een stoom tram AmsterdamAalsmeerHoofd dorp —Haarlem. Maandagnamiddag is aan de Zo- mervaart een paard gespannen voor een vierwieligen wagen op hol ge raakt. De eigenaar, tevens bestuur der, genaamd Olie, landbouwer woon achtig te Haarlemmermeer, is nog bijtijds van den wa^en gesprongen en heeft geen letsel bekomen. Het paard is doorgehold in de ric.iting van Haarlemmermeer terwijl de wagen in een sloot is terechtgekomen en beschadigd op het droge is gebracht. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Geopend: Zaterdagavond van 814 tot 914 uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg, ie gelegenheid tot inschrijving van werkioozen, die minstens 12 m den in Haarlem woonachtig zijn, Na de vorige maand hebben zich als zonder werk zijnde aangemeld Timmerlieden, metselaars, schilders, bakker, houtzager en schaver, macni- nist, touwslager,winkelbediende,schip persknecht, opperlieden, grondwer kers, losse werklieden, een voor kan toorwerk bekend met de moderne talen. Heeren Werkgevers, welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen in te zenden bij de leden der Commissie of op den zittings avond. Namen* de Commissie J. HUIZING, Secret. Hr. Ms. riviervaartuig „lÜhënus"A. Eggerding, agent van politie le kl. te AmsterdamH. C. Morel, kan toor bed. te AmsterdamA. Pijpers, schoorsteenveger te Amersfoort; P. H. de Vries, hoofdbrandwacht en H. Würtz, brandwacht 2de kl. te Am sterdam, allen wegens het met levens gevaar redden van personen. Mededeelingen. Blijkens bij het de partement van Marine ontvangen be richten, zijn Hr. Ms. fregatten „Van Speyk" en „Johan Willem Friso", onder bevel van de kapiteins ter zee H. van der Meer en M. J. C. Lucar- die, respectievelijk den 4en en den 5en dezer van Willemsoord naar zee vertrokken, met eerste bestemming naar Vlissingen, en is Hr. Ms. kor vet „Sommelsdijk" onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. D. A. Fran- karnp den 5en dezer van Portland vertrokken. Marine. De luit. t.-z. 2e kl. J. F. Obbes, uit Oo3t-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit ge steld. De dood van den Cza&r. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de koningin-regen tes, wegens het overlijden van Z. M. Alexander HI, keizer aller Russen, met ingang van den zesden Novem ber den rouw zal aannemen voor den tijd van vier weken, te verdeelen in twee weken middelbaren en twee we ken lichten rouw. Zondag werden te Zandvoort 38 gevallen van mazelen geconstateerd. Zeevisscherij. Maandag kwamen te Zandvoort aan 6 Zandvoortsche bomschuiten. Besomming f33 tot f50. De prijzen der visch warenbakschol f 1 tot f3.50, scharren f2, pieterman fl.60 per mand; tong f0.20 tot f0.75, tar bot fl.50 tot f4.50, bonschol fO.10 tot f0.20 en rog f0.50 per stuk. De Brielsche toren. Hare Majesteiten de Koninginnen hebben aan het comité van den Sinte-Catharinabond te Brielle eene bijdrage van 500 gulden toegezonden voor de restauratie van den Brielschen toren. Naar aanleiding van deze vorste lijke gift wappert nu van denzelfden toren, waar de vlag van het vader land voor het eerst ontplooid werd, dezelfde driekleur, om het den lande van Voorne te verkondigen, dat de naam Oranje wederom verbonden is met de rijke historie van dit aloude monument. Uit de staatscourant. Bij Koninklijk besluit ran 31 Oc tober 1891 no. 37 is aan mr. W. S. J. Van Waterschoot van der Gracht, advocaat en notaris, lid derPro vin- ciale Staten van N.-Holland en lid van den gemeenteraad van Amster dam, verlof verleend tot het aanne men der versierselen van comman deur der orde van den H. Gregorius den Groote, hem door den Paus ge schonken. Bij Koninklijk besluit is met het gezondheidsonderzoek van schepen, voor drie jaren, met ingang van 16 December 1894 belast voor Helder en Tessel H. Bitter Jr., arts te Helder. Bij Koninklijk besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk ge tuigschrift, ingesteld bij Kon. besluit van 23 September 1855 no. 64 toege kend aanL. A. Kerkmeester, koop man te AmsterdamF. W. Biegstraa- ten en H. Jagel te LeidenJ. Ling- beek, matroos le kl. aan boord van Een telegram uit Batavia van he den vermeldt het volgende De gemeenschap met Ampenan is door het slechte weder verbroken. Er vallen hevige regens. Er is staatkundige aanraking ont staan tusschen den ouden Radja en generaal Vetter. Dat de jongste droevige gebeurte nissen op Lombok ook in België le vendige deelneming voor de weduwen en weezen der gevallen soldaten in Indië heeft opgewekt, blijkt wel uit het feit, dat ook in België's hoofd- btad door een dubbel Brusselsch kwartet van gemengde stemmen den 8 December a. s. een concert zal wor den gegeven, waarin artisten^van den eersten rang hunne medewerking zuilen verleenen.„ Deze weldadigheids-Boirée zal door verscheidene leden van het konink lijke Huis worden bijgewoond. Weerbericht over [Ootober. Medegedeeld door het Koninkly k Nederlandsch Meteorologisch Instituut De afgeloopen maand heeft maar enkele fraaie dagen opgeleverd, het weder was veeltijds betrokken en mistig. De gemiddelde bewolking was 7.2 (normaal 5.8) en slechts 3 heldere, maar 9 bewolkte dagen kwamen voor. Op 12 dagen was het te Utrecht mistig. De relatieve vochtigheid was dan ook groot, gemiddeld 90 pCt., tegen normaal slechts 76 pCt. De hoeveelheid regen op 21 dagen geval len was 69.1 mM., dat is 3.9 rnM. minder dan het veeljarig gemiddel de. De barometerstand varieerde tus schen 739.8 en 773.0 mM., gemiddeld was hij gelijk aan den normalen stand 759.0 mM. In het begin der maand was de luehtdrukking meestal regelmatig over Europa verdeeld, terwijl de ver schillen gering waren; de wind was dientengevolge zwak. 14 October werden de hoogere druk kingen ten westen van Schotland ge vonden en veroorzaakten in verband met eene depressie, die zich boven de zuidelijke Oostzee bevond, een ma tigen N. N. O. wind, waardoor wij in de volgende dagen schraal, guur weder hadden. Op 20 [October was boven Frankrijk een depressie aan wezig, die zich noordwaarts verplaat ste, zoodat zich den volgenden dag een storm-centrum ten W. van ons land boven de Zuidelijke Noordzee bevond. Hieraan hadden wy een krachtigen Westelijken wind te dan ken de gemiddelde drukking was 26 KG. op den (vierk. M. en om 2 uur nm. kwam de sterkste stoot van deze maand voor. De winddrukmeter gaf daarvoor 26 KG. aan. 23 October vormde zich boven Nederland een gebied van hooge drukking tusschen de boven vermelde depressie, die naar de Finsche golf getrokken was en een andere ten W. van Ierland. Den vol genden dag was de kern van deze laatste boven Yalentia en zij trok 26 October langs ons land naar de Oost zee, hier te lande krachtige ZW. en W. wind gevende. 27 October woei een krachtige W. wind ten gevolge van twee centra, gelegen in een strook van lage drukking, die zich uitstrekte van Engeland over Duitschland tot Finland. Het eens centrum lag boven Ierland, het tweede boven de noorde lijke Noordzee. In den loop van den dag smolten zij samen en namen in beteekenis af. Bij deze stormachtige winden wer den op verschillende plaatsen in Ne derland losse donderslagen gehoord' De gemiddelde temperatuur was 0 7® C. lager dan de normale waarde 10.4° C. Haar maximum 17.2* viel up 8 Oct. om 2 u. n„m. en haar mi nimum op 19 Oct 4.80 v.m. Te Utrecht werden 4 kransen om de maan en éen kriag om de zon gezien. schappij een nieuwe zelfrichtende red dingboot, welke te Nieuwediep zal worden gestationeerd, en eene nieuwe strandboot in aanbouw zyn. Te Noord- wijk werd de tot dusver gebruikte boot met wagen door de reserveboot vervangen. k Door de stations dezer maatschappij werden in 1893 zes reddingen vol bracht, waardoor 68 personen werden gered. Het getal geredden sedert de oprichting der maatschappij in 1842 klom hierdoor tot 3593. Van Tuinenburg. Naar de B. Borsen- Courier uit Monte Carlo verneemt, is Van Tuinenburg tengevolge van het schot, dat hij zichzelven toebracht, toen de politie hem wilde arresteeren, in het zieken huis overleden. Hy had zich uitge geven voor graaf en werd aan het station aangehouden, toen hij terug keerde van een pleizierreisje, dat hij met zijn vriendin door Italië gemaakt had. De vrouw werd naar de gevange nis gebracht, om later uitgeleverd te worden. Een katten-tentoonstelling. In het volgende jaar zal in de HaagBche Dierentuin waarschijnlijk een katten-tentoonstelling gehouden worden. Een treurig ongeval. Te Grosthuizen (N.-Holl.) speelde een 4-jarig meisje, terwijl zij een fluit in den mond had; zij struikelde, en het instrument drong diep in de keel, Spoedig aangebrachte hulp van een arts baatte niet, waarom men het kind naar Hoorn vervoerde, waar het geopereerd werd. Men vreest voor haar spraakvermogen zelfs voor haar leven. laatste eenig nut was te waohten en schreven de verdedigers daarvan niete dan eerzuchtige nevenbedoelingen toe. Volgens hunne meening was alleen van het revolutionair socialisme heil te verwachten. De strijd moest worden gestreden door de arbeiders zeiven, Duiten het parlement om. Alleen de revolutie zou aan de onderdrukking door het kapitaal een einde kunnen maken. Langzamerhand ging men elkander persoonlijkheden naar het hoofd werpen en werden vele verdacht makingen aan het adres van den heer Troelstra gericht, waarbij gebruik werd gemaakt van door hem in par ticuliere gesprekken gebezigde woor den die, aooals het hqette, een zeer revolutionairen geest zouden hebben geademd. Het werd nu hoe langer zoo rumoe riger. De voorzitter Zandstra kondigde eindelijk aan dat men moest vertrek ken. Hij vond echter geen gelegen heid bij de agitatie van het oogenblik de vergadering, die reeds meer dan vier uren had geduurd, op de gebrui kelijke wijze te sluiten. Er waren pl. m. 120 personen aan wezig, onder welke eenige vrouwen en jongelui. Een paradijs voor jagers Dat het wild niet overal even schaarsch is blijkt dat jl. Zaterdag te Laag Boeren door eenige jagers wer den geschoten 75 konijnen, 13 hazen, 1 houtsnip en 2 meerkolven. Een konijn vloog een der drijvers in de armen, doch werd met een rood lintje om weder in vrijheid gesteld om eenige uren later toch neergeschoten te worden. De werkstaking der typografen. In eene Maandag gehouden verga dering van de stakende gezellen der drukkerij van de Gebr. Van de Weijer te Utrecht is besloten, naar aanleiding der verklaring van de firmanten, dat zij in geen geval met het loon-comité wilden onderhandelen, eene commis sie uit de gezellen te benoemen, om met hen in onderhandeling te treden. Deze commissie, bestaande uit vijf personen, vervoegde zich gistermiddag aan de drukkerij, waar zij ongeveer een kwartier vertoefde. De uitslag van de onderhandelingen werd niet me degedeeld. De Redactie van het „Het Vredig Thuis", Courant voor Vrouwen, wenscht aan het oordeel van alle vrouwen in Nederland de vraag te onderwerpen, of zij invoering van vrouwenkiesrecht wenschelijk achten. Zij heeft daartoe op zeer ruime schaal kaarten verspreid, die men ingevuld kan terug zenden. De uitslag van dit eigenaardig „ple- biscit" zal later worden medegedeeld. StatiBtiek der scheepvaart Blijkens de statistiek der scheep vaart over 1893, tweede gedeelte, uit gegeven door het departement van waterstaat, handel en nijverheid, zyn gedurende dat jaar op de Nederland- sche, kust 11 zeerampen voorgekomen, Naar de vlaggen verdeelden zich de betrokken schepen in4 Briteche, 1 Deensch, 2 Duitsohe, 2 Nederland - sche, 1 Noorsch en 1 Oostenrijksch, Bij deze rampen kwamen 8 schepe lingen om en geene passagiers. Aan 21 Nederiandache schepen overkwamen buiten de kusten van het koninkrijk zeerampen, waarby 6 schepelingen omkwamen. Omtrent het reddingswezen kan worden gemeld, dat voor d« Noord en Zuidholland sche Reddingmaat- Cholera. Te Roelofarendsveen, gemeente Al kemade, heeft zich een nieuw geval van Aziatische cholera met doodelij ken afloop voorgedaan en wel bij een 68jarigen werkman. Te Weesp zijn Vrijdag en Zaterdag weder twee gevallen van Aziatische cholera voorgekomen, waarvan een met doodelyken afloop. Te Woubrogge is een tweede geval van Aziatische cholera voorgekomen De lijderes, de vrouw van een schip per, bezweek nog denselfden dag. Een spoorwegongeluk. Maandagmiddag is de trein van 11 uur 46 uit Venloo bij aankomst te Nijmegen in botsing gekomen met eene locomotief, tengevolge waarvan beido machines zwaar werden be schadigd en een der locomotieven ont-spoorde. Een gedeelte van het perron werd stuk gereden. Geen persoonlijke ongelukken kwa men voor. De treinen hadden gedurende een korten tijd eenige vertraging, daar een der sporen versperd was. Eene woelige vergadering. Zondagavond had in de zaal van den heer Regnerij, bij de Veemarkt, te Leeuwarden, vanwege de afdeeling Leeuwarden der Sociaai-democratiscne partij in Nederland een openbare ver gadering plaats, ter voortzetting van het op 23 Sept. met mr. P. J. Troel stra gehouden debat. Een drietal Leeuwarders benevens een daar ver toevend Duitseher bestreden achter eenvolgens den heer Troelstra, waar deze het parlementair socialisme hand haafde. Zij ontkenden dat van dit Een middel om schrift verval 8Ching te herkennen. De scheikunde heeft ontdekt, dat jodium-dampen een anderen invloed uitoelenen op een blad papier, dat met geen vocht in aanraking is ge weest, dan op een papier, dat bevoch tigd en daarna weder gedroogd is. De plekken, welke nat geweest zijn, wor den licht-blauw gekleurd door de jodium-dampen, terwijl papier anders een gele of bruine tint aanneemt. Ook wanneer het aldus behandelde papier geheel met water bevochtigd wordt, is een onderecheid merkbaar, wijl de vroeger reeds bevochtigde plekken dan violet-kleurig en het overige papier licht-blauw getint wordt door de jodium-dampen. Is potloodschrift met broodkruim weggeveegd, dan nemen de vroeger beschreven plaatsen onder den invloed van jodium-dampen een geel bruine of bruin-violette, in ieder geval een donkerder lint aan dan het onge bruikte papiermaakt men de stof vochtig, zoo teekenen de gereinigde plekken zich duidelijk af tegen den zuiver blauwen achtergrond. De met gom-elastiek geradeerde plaatsen vortoonen nog donkerder strepen. Ook de indruksels met een p >tlood ot glasstaafje worden «ieht- baar door jodium-dampen, wijl de in gedrukte plaatsen een donkerder tint den verorberd, en om er zeker van te zyn, dat dit gebeurde zou zij hetzelf opeten. Zij legde nu een klein doekje op een blad, en daarop het vleesch en een paar aardappelen; daarna begaf zij er zich mee naar den winkel en zette het op de toonbank neer, en juist had zy het eerste stukje er met haar mes afgesneden, toen een van die kleine kinderen binnentrad aan wie Sarah alleen kon zien, wat zij noodig hadden. Het kind tikte met een stuiverstuk op de toonbank. Deborah draaide het vleesch den rug toe, om haar aandacht aan den knaap te wyden. „Wat is er van uw verlangen?" Het kind hamerde maar voortdurend met zijn geldstuk op de toonbank. „O ja," zeide Deborah, „ik zie wel voor hoeveel je koopen wilt, maar wat wil je hebben voor al dat geld Daarna boog zy zich voorover tot het kind. Tabak? Zeep? Als ik je moe der was, dan zou ik zeep noodig hebben, kleine deugniet. Wil je het mij niet vertellen? Is het een groot geheim. Laten wij het dan een» op eene andere manier probeeren Bn zij liet de meest gewone artikelen het een voor het andere zien. „Hier! voor een stuiver tabak voor vader; een stuiver zeep, een stuiver suikerballetjes." Het kind greep dadelijk naar de suikerballetjes en Deborah keerde haastig naar haar vleesch terug en mompelde: „Sally zou uit de kleur van zijn haar gezien hebben wat hij noodig had Het werd druk in den winkel. Telkens als zij weer een hapje naar haar mond had gebracht kwam er een stuivers klant. Deboran hielp hen zoo goed als het fcing, en snelde dan weer haastig naar haar vleesch terug tevergeefs het was een eindeloos komen en gaan. Deborah had haar maal dan ook nog niet half gebruikt toen juffrouw Mansell en Pinder terugkwamen. „Hoe is het nu met hem?" was Sarahs eerste vraag. „Hij is zoo nuchter als een rechter er op uitgegaan, en wanneer het u allen hetzelfde is, sou ik gaarne tieu minuten rust willen hebben om dit op te eten." Deborah vluchtte met haar bord naar de keuken. Zij was nog niet lang weg, toe* een detective in burger- kleeding naar binnen [keek' en met zachte stem zeidc dat er nieuws was. Eene vrouwelijke detective was met zeldzaam goeden uitslag op Vamey afgezonden. Bij het buf fet in een restaurant had zij een gesprek van hem afgeluis terd. De keuken was iederen avond verlaten. Door de keuken was Varney in huis gekomen, en hy had daarna de lade bestolen; dien nacht zou hij de geldkist of iets anders bestelen. „Nu moeten myne helpers hier in huis komen zonder dat de dienstbode er iets van bemerkt," zeide Steele. „Stuur haar maar het huis uit, dan zullen wy den inbreker stellig betrappen." Pinder keurde dit goed, maar Barah begon zwakheid te verraden. „Goede hemel." zeide zij, „dieven en politie, en misschien pistoolschoten." Steele fluisterde Pinder in het oor: „Houd haar op een afstand, anders mocht zij de zaak bederven." Pinder over reedde haar om met het kind naar James' kamer te gaan zoolang tot men haar riep. Gereedelijk stemde zij hierin toe Nu liet Steele een politieagent binnen, dis zich verborg achter een gordijn in de woonkamer. Twee anderen waren verborgen in een leeg huis aan den overkant, vanwaar zij allee wat er gebeurde konden zien. Hierna deed Pinder de luiken voor de deur, zoodat het donker werd in den winkel De vraag was nu, hoe zy Deborah uit huis moesten verwij deren. Pinder moest aan Sarah gaan vragen, hoe dit kon geschieden. „O, dadelijk," zeide zij, begaf zich naar beneden met tien shillings, zocht Deborah op, en zeide haar dat lij haar in ieder geval die katoenen japon ten geschenke gaf. Deborah haastte zich nu het huis te verlaten alvorens de winkels werden gesloten en weldra hoorden de achterbly venden haar de keukendeur achter zich dichttrekken. Nu kon volstrekt niet met zekerheid worden gezegd, dat Varney wel of niet op wacht stond; in het eerste geval zou hij zijne poging reeds over een paar minuten wagen, of an ders misschien nog een paar uur wachten. Hij was ervaren in het vak en zou dus waarschijnlijk de geheele omgeving van het huis doorzoeken om te zien of er ook ergens gevaar dreigde. Alle lichten moesten neergedraaid,j de lmiken geslo ten, en de gordijnen zorgvuldig neergelaten worden. Wordt vemtfd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2