Letteren en Kunst. Politiek Overzicht. GemengdNieuws. erlangen. Op die wijze kan dus weg geveegd potloodschrift op de achter zijde en door een spiegel leeaiwMU'ge naakt worden. (Mbld. tegen de Verv.) Het Rijksmuseum te Amsterdam, In de aideelingen der Tweede Ka mer zijn over het Rijksmuseum te Amsterdam verscheidene opmerkingen gemaakt. In verschillende afdeelingea werd de klacht vernomen, dat men in J8 Rijksmn8enm te veel geneigd is alle geschenken aan te nemen, ook al hebben deze weinig of geen kunst waarde. De verzameling als geheel verliest daardoor van hare aantrekke lijkheid. In het buitenland is men kieskeuriger. Ware het niet mogelijk eene schiiting tot stand te brengen en datgene te verkoopen,wat„communi consensu4' uit het Museum verwijderd behoorde te worden? Ook de schikking, aldus werd ge zegd, laat te wenschen over. Zoo hangt b.v. Rembrandt's „Staalmeesters" tusschen stukken van zeer weinig waarde. Nu door de verplaatsing van de doeken der Vereeniging voor mo derne kunst naar de Van Baerle- straat, toch eene verschikking zal noodig zijn, ware het wenschelijk, in dien daaraan groote zorg werd be steed. Gevraagd werd, of men ten aanzien van de gelegateerde stukken en verzamelingen in de schikking gebonden is door bepalingen in en kele erfstellingen. Nog 6teeds is men er niet in geslaagd „de Nachtwacht" een plaats te geven, die aan dit doek volle recht doet we-, dervaren, hoeveel proeven ook te dien aanzien successievelijk reeds genomen zijn. Zouden er overwegende bezwa ren bestaan tegen Israëls' denkbeeld, om voor dit prachtstuk van het mu seum een afzonderlijk eenvoudig zaal tje aan te bouwen? Ten vorigen jare zeide de Minister overweging toe van de vraag, of het museum, gedurende de daarvoor ge schikte maanden, niet tot een later uur zou kunnen worden opengesteld. Gevraagd werd hoe het daarmee staat. Het denkbeeld werd aanbevolen, om hetzij op alle drigen behalve des Zondags, hetzij op sommige dageo der week eene, zij het ook geringe, entrée voor het bezoek van het mu seum te heffen. Niet alleen zon deze eene niet geringe bate opleveren, maar bovendien zouden vele bezoekers bij voorkeur de dagen uitkiezen, waarop men tegen betaling kon binnenkomen, waardoor er minder publiek z-^u zijm Ook in het buitenland wordt schier in alle musea eenig entrée-geld ge heven. Dit laatste is, naar andere leden opmerkten, feitelijk onjuist: integen deel wordt in alle of bijna alle der beroemde buitenlandsche musea de toegang vrij gelaten. Ook voor het Rijksmuseum te Amsterdam zouden deze leden niet van dien goeden maat regel willen afwijken. Keiaer Wilhelm en de kunst. Te midden van de beslommeringen over de politieke crisis, heeft keizer Wilhelm op ander terrein een be slissing genomen, welke te Berlijn groot opzien teweeg brengt. De keizer heelt namelijk den archi tect Wallot, den ontwerper van net nieuwe Rijksdag-gebouw, geschrapt van de lijst der kunstenaars, die wa ren voorgedragen om in aanmerking te komen voor de groote gouden medaille, die elk jaar door den kei zer wordt uitgereikt. Volgens het „Berliner Tageblatt" zijn alle pogingen vruchteloos geble ven, die in het werk zijn gesteld om den (keizer tot andere gedachte te brengen. Tegelijkertijd gelastte de keizer, dat voor de bekende schilderes Perlaghi, aan wie hij, in strijd met de uit spraak der jury de gouden medaille heeft verleend, de nationale galerij ter beschikking moet worden gesteld, opdat zij daar eene tentoonstelling van haar werken zou kunnen houden. De directeur der kunstacademie had geweigerd tot dat doel de zaal <fer academie ter beschikking te stellen. Maandag is de fransche Kamer bij een gekomen. De zitting ving aan met het voor lezen door den voorzitter van een brief van Dupuy, inhoudende demededee- ling aan de Kamer van het overljjdan van den keizer van Rusland. De Kamer vereenigde zich met het adres van rouwbeklag, dat namene de fransche Kamer aan Czaar Nico- laas zal worden verzonden, maar daarna werd de zitting weer gesloten. De quaestie betreffende Madagascar, die nu alle Fransche bladen beaig houdt, kwam niet ter sprake. Toch wordt te Parijs nu de expeditie naar Madagascar als eene uitgemaakte zaak beschouwd. De regeering der Hova's heeft geweigerd de eischen in te willigen, welke de heer Le Myre de Tillers namens de Fransche re geering heeft gesteld. De eerste mi nister der Hova's meldde, dat hij slechts door geweld tot toegeven zon zijn te bewegen. Eene expeditie tegen de Hova's is dus onvermijdelijk. Intusechen zullen in Frankrijk reeds terstond de maatregelen worden ge nomen, welke noodig zijn tot voor bereiding van den veldtocht. Naar alle Tfaarschijnlijkheid zal generaal Borgnis des Bordes benoemd worden tot commandant van het legercorps dat de Hova's tot rede moet brengen. De regeering blijft by haar voornemen om by de Kamer een erediet van 30.000.CXX) fr. voor deze expeditie aan te vragen. Vermoedelijk zal deze quaestie nog in deze week in behan deling komen. Toen in het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden de voorzitter von Chlumecky Maandag aan de nagedach tenis van den overleden Czaar een plechtig woord van hulde wijdde, riep de Poolsche afgevaardigde Lewa- koweky verontwaardigd„Ik vraag het woordik protesteerDaarover ontstond groote opgewondenheid, zoo dat de verdere woorden van Lewa- kowsky werden verdoofd. De voor zitter belde hevig en riep: „U heeft het woord niet: er is nu geen de bat Van de banken der jong-Tsje- chen werd de Polen toegeschreeuwd Zelfs de dooden eeren jelui niet, barbaren Na afloop der vergadering betuigde de Polenclub haar leedwezen dat haar lid Lewakowsky aan zijn opgewonden heid had toegegeven, zonder te letten op het openbaar belang en het alge- ie«n welzijn, en het woord had ge nomen zonder machtiging van de club, soodoende de statuten dier club schendende. Trouwens, in vertrouwelijke voor- loopige beraadslagingen waren reeds Zaierdag Poolsche afgevaardigden op gekomen tegen de betuiging van droefheid in het parlementze vonden dat niet behoorlijk. M«n ia benieuwd hoe het af zal loopen met het droefheidsbetoon in het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden, dat op Woensdag is gesteld. Want üe Hongaarsche oppositiebladen verzetten zich daartegen nu reeds in de heftigste bewoordingen. Onder anderen wordt er beweerd dat het hongaarsche volk geen deelne ming voelt voor het despotisme, maar alleen voor het Russische volk maar dit heeft geen vertegenwoordiging waartoe een volksvertegenwoordiging zich zou kunnen wenden. Men be hoeft, wordt gezegd, geen voorbeeld te nemen aan het Fransche parle ment, welks grenzelooze zelfvernede ring een uitvloeisel is van zijn dorst naar wraak, enz. enz. Met dergelijke taal voor oogen vreest men voor openlijke oppositie van de uiterste linkerzij in het Hon gaarsche Huis der Afgevaardigden. De volkstemming in Zwitserland gehouden over den „Beutezug" de nitkeering van een gedeelte van de opbrengst der algemeene belastingen aan de kantons, is niet gunstig uit gevallen voor de kantons, die deze uiikeering verlangden. Het plan werd verworpen met 343.351 tegen 139.367 stemmen. In het kanton Zurich stemden 54,473 kiezers tegen en 9836 voor, terwQl zich in het kanton Bern 65.057 burgers tegen en slechts 19,333 voor het plan verklaarden. Alleen in de kantons Luzern, Uri, Öchwyz, Zug, Freiburg, Appenzell, Oud-Hollandsche meesters eene eere plaats bekleeden. Tes sin o en Wallis werd het voorstel aangenomen. Te Bazel, Aargau, So- lothnrn en in de andere hoo dpiaat- sen der republiek verklaarden zich echter de burgers met verpletterende meerderheid tegen het voorstel, zoo dat de Bondsregeering het veld blijft behouden. De correspondent der„Frankf irter Zeitung" te Bern, die dezen uitslag der volksstemming mededeelt, voegt •r kg: „Kt herrscht reiBiger Jubel in der Bundesstadt". Vermoedelijk zal echter deze strijd over den „Beu tezug, later nog wel eens aan de orde komen. Vol|ens de Daily-News, wordt in New-lork de triomf der republikei nen voorspeld by de verkiezingen van heden, niet omdat de democra ten de tariefwet gemaakt, maar er zoo lang mee getalmd hebben. John Walter, f De Times in rouwrand meldt thans het overlijden van haren hoofdeige naar John Walter, die gedurende na genoeg de helft eener eeuw de hoogste eidiag van het blad had en langen tijd de liberale partij in het Parle ment vertegenwoordigde, totdat hij zich finaal van de Gladstonianen los maakte. De overledene was een groot kunstkenner en laat eene omvangrijke schilderijenverzameling na, waarin de Snelheid. De heer James Jackson, een En- gelsch geleerde, is op het denkbeeld gekomen de snelheid van verschil lende bewegingen in cijfers te bren gen. Het kleinste cijfer komt op reke ning van den groei der nagels. De heer Jackson schat de snelheid van dien groei 0,000,000,002 meter per seconde, of het twee millioenste deel van een millimeter; een slak verplaatst zich met een snelheid van 1& millimeter per seconde. In een seconden kan men van ge woon schrift een aantal letters lezen, welke een lengte hebben van 38 mil limeters. Een voetganger beklimt een berg met een snelheid van 8 tot 11 centimeter, en een trap met 15 cent. per sec. Een man legt per seconde 1,11 me ter af; een vuistslag wordt toege bracht met een snelheid van 8ü m. per sec. Een gier legt per sec. 11.65 meter af, een kwartel 17.8 meter, een post duif 27 meter, een arend 31 meter, een vlieg 53 25 meter, een zwaluw 67 meter. Een projectiel, afgevuurd met me linite, heeft een snelheid van 3300 meter, een dynamietpatroon van 6300 m. per sec. De electriciteit legt in een onder- zeeschen kabel per sec. 4000 kilome ter af; in een bovengrondechè tele- graafleiding 36,000 kilometer. Het licht beweegt zich in het water met een snelheid van 225,000 kilometer, in de lucht van 300,000 kilometer per sec. Dynamietaan8lag te Londen. De daders van den dynamietaan- slag in Tilney-street, Londen, zijn nog niet ontdekt. De bom ontplofte in het portaal van perceel 2, maar men vermoedt dat zy bestemd was voor rechter Hawkins, die een paar huizen verder woont; deze rechter had onlangs eenige anarchisten tot gevangenisstraf veroordeeld. De ontploffing ging met zulk een zwaren slag gepaard, dat de schok in alle huizen der straat werd gevoeld. Toch was slechts een gedeelte van de bom ontploft; anders zou de vernie ling, die zich nu tot de voordeur en eenige ruiten bepaalde, veel grooter zijn geweest. Niemand werd bij den aanslag gekwetst. De gevonden over blijfselen der bom worden door des kundigen onderzocht. den en gezangen zijn afgeloopen „Sta op, geliefde, verhef n in de vreeze Gods." De prinses staat dan op en spreekt: „Ik beloof tot den laatsten adem tocht getrouw te blijven aan de Or thodoxe kerk; ik beloof, dat geloof te belijden en met vreugde zijne voor schriften op tc zullen volgen. Als teeken van deze oprechte, uit het hart vloeiende gelofte kus ik het kruis van den Verlosser. Amen." Zij knielt neder, de pope geeft haar aflaat en na talrijke gebeden en gezangen, waar in de namen van alle leden van het vorstelijk huis genoemd worden, zalft hij de prinses met de gewijde olie aan de slapen, de oogen, den neus, de lippen, de ooren, de handen en de voeten, en raakt hij daarna de ge zalfde lichaamsdeelen aan met een spons, die in gewijd water is gedom peld. De pope verkondigt dan den volgens de voorschriften voltrokken overgang van de prinses tot het Rus- sisch-Orthodoxe geloof en verzoekt de aanwezigen, voor haar te bidden. Hiermede is de plechtigheid afge loopen. De overgang tot de Rus sische Kerk. HetNeue Wiener Tageblatt beschrijft de wijze, waarop prinses Alix van Hessen, nu grootvorstin Alexandra Feodorowna, tot de Orthodoxe kerk overge/aan zou zijn. De pope zou de prinses bij de deur der kerk ontvangen en haar doen nederknielen. Op zijn vraag: „Wilt gij trouw in het geloof onzer kerk leven antwoordt de prinses„Ja." De pope zegt nu„In naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes, Amen." De diakenen„Laat ons bidden." De geheele tegenwoordige geestelijk heid „Gospodine pomilry" de zegen Gods). De pope legt hierop de handen op het hoofd der prinses en zegt: „In Uwen naam, waarachtige God en Heer, in naam van Uwen eenigen Zoon en in naam van Uwen Heiligen Geest, zie nc-er op Uwe dienares, prinses X., die heeft besloten zich te begeven binnen de muren der Orthodoxe kerk en daar bescherming te zoeken. Vol maak haar in het ware geloof, vervul haar met hoop en liefde, bewerk dat zij naar Uwen wil handelt, draag haar in Uw Boek des Levens, veree nig haar met Uwe kudde, verhoor haar gebed, wees tevreden met het werk harer handen en hare stem moge den roem van Uwen grooten naam door al haar levensdagen ver konden." Hierop wendt zich de pope tot de prinses met de vraag: „Wen-cht ge opneming in de Russisch-Ortho- doxe kerk?" De prinses: „Ikwensch die van ganscher harte." De pope „Gelooft ge aan den eenigen God, de heilige Drieëenigheid, aan God-Vader, Zoon en Heiligen Geest, en buigt ge u voor hem als voor uwen God en Heer?" De prinses: „Ik geloof." Hierop buigt de prinses ter aarde en spreekt„Ik geloof aan den eeni gen God, den almachtigen Vader." De pope: „Gelooft zij Uwe naam, o God. Verlicht ieder menech die tot het licht komt." (Tot de prinses) „Zeg ons de dogmata des Orthodoxen geloofs, zijne tiaditiën en voorschrif ten." De prinses gehoorzaamt en wordt hierop door den pope in de kerk ge leid tot aan de tafel, waarop zich va ten met gewijde olie bevinden. Intusschen zingt het koor psalmen. Do prinses knielt v de taiei neder en de pope spreekt, nadat de gebe- Een keizerlijke doodkist. De Kölnische Zeitung krijgt uit Pe tersburg een beschrijving van de dood kist, die voor Alexander m naar Liwadija is gezonden. Ze is van eiken hout en geheel beslagen met bewerkt goud. Ze is versierd met het rijks- wapenschild, van massief goud, met gouden franjes aan de kist bevestigd. De pooten der kist zijn gouden leeu- wenklauwenvan binnen is ze van koper, overtrokken met witzijden ge- kapitonneerde stofde lijkwade is van goudbrocaat met hermelijnen boordsel en de katafalk is eveneens met goud brocaat bekleed. Automatische gaskachels. Een hótel houder in Liverpool heeft in al zijn logeerkamers automatische gaskachels geplaatst. Wanneer een reiziger vuur wenscht, heeft hij slechts in een gleuf zooveel pennies te wer pen als hij gedurende uren warmte verlangt. De oorlog tussohen China en Japan. De Japanners naderen Talienwan hetwelk zij bedreigen. Drie hunner, met kaarten en plannen, werden ver momd te Talienwan gepakt. De Japanners landden te Pitzwos, nadat zij.oogenschijnlijk demonstreer den tegen het tegenoverliggende Zang- toeng. Zij doorsneden de telegraafdra den, om den Chineeschen admiraal te verhinderen dit te weten te ko men. De laatstgenoemde wilde hen desondanks met eene vloot van veer tien schepen aanvallen, maar ont ving tegenbevel. De Japanners ver brandden Penghoeangtsjeng. De Chi- neesche verdediging van den weg n^ar Moekden mislukte, Generaal Soeng, met het overschot des legers, bevindt zich in de bergengte van Mothienling. De koude is weder begonnen; het sneeuwt in Mantsjoerie. Volgens be richt uit Koelientjao zetten de Japan ners hun zegetocht zonder tegenstand voort. Generaal Tatsoemi bezette Fongwong zonder slag of stoot op 31 October, nadat garnizoen en bevol king gevlucht waren, sommige regi menten naar Haitjao, andere naar Takosjan, werwaarts de Japanners hen achtervolgen zonder krijgsgevan genen te maken. De Japanners ver strooien ,en ontwapenen eenvoudig de Chineezen, hetgeen gemakkelijk is, daar dezen ouderwetiche wapensn dragen en deels zonder ammunitie blijven. Het Chineeache volk klaagt bitter over de gedragingen der tucht- looze horden, welke soldaten heeten brandschatting op groote schaal ple gen en moorden. Daarentegen maken de Japanners eenen gunstigen in druk. Zij bejegenen de bevolking zacht en betaien ruim voor de noo- dige levensmiddelen en daglooners. Dientengevolge stroomen benden Chi- neesche daglooners toe en bieden zich aan in grooteren getale dan de Japanners noodig hebben. Dezen ves tigden een burgerlij kt bestuur te Adong en zullen het hoofdkwartier vermoe delijk naar Fongwong verplaatsen. De Japanners vermeesterden weder om vele stukken geschut, levensmid delen en munitie. Zy vonden 300 lij ken van Chineezen in de batterijen te Koelientjao. Volgens bericht uit Sjanghai ma ken de Chineesche generaals zich toenemend bezorgd over Peking, waar omheen zij meer troepen bijeentrek- ken, daar zij gelooven dat deJapan- sche veldheeren te Moekden willen bijeenkomen en van daar naar Peking oprukken. De postboot Sydney van de „Mes- sageries Maritimes" is te Kobe door Ie Japanners in beslag genomen. Naar men zegt is Cuna geneigd vrede te shrten tegen betaling van een schadevergoeding door do ino- TELECRAMMEN. Een crisis in Frankrijk. PARIJS, 6 Nov. (Reuter). Eenige bladen voorzien, dat heden een mi- nisterieele crisis zal uitbreken ten gevolge van oneenigheid tusschen ge neraal Mercier en de legercommissie over de vermindering der werkelijke sterkte. De oorlog tusschen China en Japan. ^LONDEN, 6 Nov. (Reuter). .Uit Tientsin wordt aan de Times gemeld, dat 70.000 man van het Siberische leger te Wladiwostok geconcentreerd zijn. De „Daily News" deelt mede, dat China, verontrust door het succeB der Japanners, besloten heeft de tusschenkomst der Europeesche mo gendheden te vragen. De Chineesche gezant heeft gisteren het verlangen zijner regeering aan de Engelsche regeering bekend gemaakt en is in den avond naar Parijs vertrokken, waar hij een onderhoud zal hebben met den minister van buitenlandsche zaxen Hanotaux en president Casi- mir Perier. BUENOS-AYRES, 6 Nov. (Reuter.) De Chileensche regeering heeft het korvet Esmeralda aan Japan ver kocht. JE. gendheden vaet te stellen, en op voor waarde dat Korea onafhankelijk wordt verklaard. toomvsörtbs richten. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amst., vertr. 3 Nov. van Padang. Het stoomschip Java, van Amst. naar Batavia, vertrok 3 Nov. na vol brachte reparatie van Ferrol. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, arriv. Nov. te Southampton. Het stoomschip Prinses Amaliav. Batavia naar Amsterdam, pass. 3 Nov. St. Vincent. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, pass. 5 Nov. des voorm. 5 uur 15 min. Lezard. Het stoomschip Rotterdam, van de N. A. S. M., vertrok 3 Nov. van New york naar Rotterdam. Het stoomschip Zaandam, van de N. A. S. M., vertrok 3 Nov. van New york naar Amst. Het stoomschip Lawoe, van Rotter dam naar Java, arriv. 5 November te Batavia. Het stoomschip Ardjoenovan Rot terdam naar Java, passeerde 3 Nov. Sagres. Het stoomschip Prins Willem II, vertrok 2 Nov. van Newyork naar West-Indie. Burgerlijke ötaiu; Bevallen: 5 Nov. H. M. Bak Wemmers z. - H. J. v. Rooij Blokpoel d. - 6. J. v. Hugtenv. Kor- laar z. Overleden: 5 Nov. G. Voorn d. z. V-lkesteeg - 5. W. Voorn 3 d. z. Vc A viiuiEBERlCHTtPsi. Getrouwd: 1 Nov. A. Zappulli en H. J. Raedt van Oldenbarnevelt, Venetië. A. T. Eelkema en D. Daums, Arum. 5. A. Buysman en Begemann, Amst. Overleden: 3 Nov. M. E. Sie- monsStrasser z., Amst. A. A. Blan- kertRochell d., Amst. E. Sanders Blankenstein z., Amst. Overleden: 30 Oct. D. J. v. d* Vliet jm. 30 j., Overveen. 2 Nov. L. ten Bruggenkate 63 j., Deventer. E. J. Radius jm. 19 j., Amerongen. A. van den Berg 69 j., Amst. J. H. Leus- veld jm. 34 j., Velp. C. A. H. Louwe jm. 29 j., Wijk a. Zee. MARK TNiEUWS Amsterdam, 6 Nov. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f0,a 0,dito Hambur gers f0.— a 0,dito Zaaiers fl,60 1,70, Zeeuwsche Spuische Jammen f 3,50 a 4,dito Flakkeesche 2,75 3,25, Geldersche Kralen f 0,a 0,Katwijker Zand f0,a 0, Noord wij ker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Alkmaar. 3 Nov. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 41 nuchtere dito, 73 schapen, lammeren,vette varkens, 55 magere dito, 320 biggen, 11 bokken en geiten, 0 kleine bokjes, 0 koeien, 0 ossen, 2 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f 6 a 14, schapen f10 a 18, lammeren f0,a 0,magere 7arkens f10 a 15, biggen f 5, a 8, ezel f a bokken en geiten f 3, 6,kl. bokjes f 0,a 0,koeien a ossen 0. paarden f 60 a 100, veulens a allen per stuk, vette varkens a ct. per Kg.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3