MoorMwerien. Ine verkeerds kt®. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12 Jaargang Zaterdag 10 November 1894. No. 3485 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J.C. STADSNIEUWS. Provinciale Staten van Noord-Holland. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-3=, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directenr-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Snee., Parijs 31bta Faubourg Montmartre: Ret Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Chapoteau de Moordenaar Haar lemmer Halletjes ÖGXVII.Binnen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentiën enz. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever Haarlem9 Nov. 1894. I Men meldt ons De beer A. van der Veen, kommies verificateur dienstgeleider bij 's Rijks- Belastingen alhier, is benoemd tot visiteur bij de in- en uitvoerrechten te Paramaribo, Ned. West-Indië. De heer van der Veen is gedurende zijn verblijf alhier algemeen bij den handel, in zake 's Rijks-Belastingen, bekend om zijne welwillendheid en dienstvaardigheid, en wij twijfelen niet, of ieder die met hem als zooda nig in aanraking kwam, zal ZEd. noode zien vertrekken. Een onzer meest bekende stadge- nooten, de heer W. B. Weidner, hoopt den 24sten November a.s. zijn80sten verjaardag te vieren. Koloniaal Museum. Het koloniaal museum alhier ont ving dezer dagen van Zijne Excellen tie den Minister van Koloniën de verzameling fotografische afbeeldin gen van den beroemden Boro-Boedoer- tempel op Java, op last van de Re geering uitgegeven. Op deze afbeeldingen zijn de epi soden uit het leven en de werken van Boeddha voorgesteld, die in tal- looze groepen op de terrassen van den tempel zijn uitgehouwen. De Boro-Boedoertempel waarvan door uitgravingen in de laatste jaren thans ook het ondergedeelte is aan het licht gebracht, is gesticht tijdens den bloei van het Hindoesche rijk op Java, waarschijnlijk in de 8e of 9e eeuw na Chr. De fotografiën zullen gedurende eenigé weken in een der zalen van het Museum zijn tentoongesteld. De subsidieën, die door Ged. Staten en door de speciale Commissieën van rrpport waren aanbevolen, werden alle door Prov. Staten goedgekeurd. Een lang debat ontstond over de subsidieverhooging voor de ambachts school te Alkmaar, maar ten slotte werd een amendement van Mr. Kraak man, om dat met f1000 te verhoo- gen, met groote meerderheid afgewe zen en besloten slechts f 500 meer te geven, mits ook de gemeente Alk maar föOO meer toestaat. Ook over de suppl. begrooting voor Meerenberg werd een en ander ge zegd. Aangedrongen werd op een volledige opgave van .al dëbuitenge- wone werken, die op Meerenberg nog te doen blijven, waarbij de heer Heemskerk meende te moeten op merken, dat de Commissie van dat gesticht geen souvereine macht, maar slechts de dienares der Staten is. De Commissaris der Koningin gaf dit lid daarover eene terechtwijzing waarna de suppl. begrooting werd aangeno men. Bij bet adres van de Vereen, tegen het mishandelen van dieren in zake bondenkarren, dat op advies van Ged. Staten en de Comm. van rapporteurs werd afgewezen, hield onze Burgemees ter, de beer Jbr. Mr. Boreel van Ho- gelanden, een welsprekend pleidooi voor de maatregelen die door adres sante werden gevraagd. Hondenkarren. Zooals in ons vorig No. reeds werd gemeld, beeft de commissie uit de Prov. Staten ongunstig geadviseerd op het verzoek, van de „Vereeniging te gen bet mishandelen van Dieren," alhier, om voor te schrijven dat hon den alleen onder en niet voor de kar mogen worden aangespannen en dat bij het passeeren van rijtuig of ruiter, degene die op de kar zit moet afstijgen en wachten tot zij voorbij zijn. Tot dat advies is de Commissie geleid door de overweging, dat het gebruik van hondenkarren in een groot deel onzer provincie zeer alge meen is en de inrichting van de meesten dier karren niet toelaat, den hond daaronder te spannen en te doen loopen, terwijl het bovendien voor dat dier viijwat minder kwel lend is voor de kar in de vrije lucht buiten het bereik van 't opgejaagde stof te loopen, dan tusschen de ra deren en onder den bodem der kar met veel minder vrijheid van bewe ging te midden van het door de ra deren opgejaagde stof te hebben, Daarenboven schrikken paarden die hondenkarren tegenkomen, voorbij gaan of daardoor, 'tgeen ook wel voorkomt, voorbij gereden worden veel minder licht, wanneer de hond hen voor zijn kar toeblaft, dan wan neer hij hen onverwacht van daar onder aanbast. Gaarne wordt toegegeven, dat er nu en dan misbruik wordt gemaakt van de trek- en draagkracht van een hond. Maar 't voorkomen van zulke misbruiken af en toe is geene reden 't rechtmatig en in sommige deelen der provincie vrij algemeen gebruik, te beperken. Ook bij paarden en ezels komt 't soms voor, dat zij te zware vracht trekken of te zwaren last te dragen hebben. Doch niemand zal daarom eene keur willen maken, dat paarden en ezels voortaan alleen on der den wagen worden gespannen en waarbij in 't midden wordt gelaten of de voerman nog wel op zijn bok zal mogen zitten." Het advies eindigt met de raadge ving aan adressante, om misbruiken welke ter hare kennis komen, te bren gen onder de aandacht van justitie en politie. In dit nummer is opgenomen het programma van het concert, dat Za terdagavond ;wordt gegeven aan de leden der sociëteit „Vereeniging" ter gelegenheid van de feestelijke opening van het nieuwe gebouw. Het Bestuur der Sociëteit Vereeni ging heeft het goede besluit genomen, om de winter-strijkconcerten van het Stedelijk Muziekkorps voor hare leden, nog aantrekkelijker te maken door daarop nu en dan verdienstelijke so listen te engageeren. Zoo treden op 28 November op Mej. Frida Kindier, uit Amsterdam en Mej. MargueriteHeifrich,zangeres te Parijs; op 9 Januari Mej. Johanna Stuifsand, zangeres te Rotterdam en de heer Henry W. Hofmeester, solo-violist te Amsterdam; op 23 Januari de heer Johan Smit, professor aan het con servatorium te Gent (viool); op 6 Februari Mej. Christine Veltman, pi ano en de heer Jos. Orelio, bariton zanger te Amsterdam6 Maart Mej. Anna Kappel, zangeres te 'sHage en de heer Antoon Bouman, solo-cellist aan het philharmonisch orkest te Berlijn en 27 Maart Mej. Christine Mouton, pianiste en de neer Arnold Spoel, baritonzanger, beiden te 's Gra- venhage. De heer M. D. Spijer, vleeschhou wer Nassaulaan 10, meldt, dat Zater dag prima rund- en kalfsvleesch bij hem verkrijgbaar is. Om te kunnen weten van welke runderen dit vleesch afkomstig is, heelt hij ze Woensdag en Donderdag aan het publiek in de stad vertoond. Donderdag is nog een derde vrouw, eveneens eene zuster door de politie aangehouden, als medeplichtig aan de verschillende diefstallen, vermeld in ons vorig nummer. Zij zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Mishandeling. De vorige week is naar het St. Eli sabeths Gasthuis alhier door tusschen- komst van de politie overgebracht een kind van ongeveer 5 maanden, dat door de moeder ter verzorging was toevertrouwd aan eene onge huwde vrouw, wonende in de Lange Raamstraat, die zooals gebleken is het kind op allerlei wijzen moet gekweld en mishandeld hebben, waarvan de uiterlijke teekenen aan het kind dui delijk zichtbaar zijn. De politie heeft de zaak in handen en heeft reeds verschillende getuigen gehoord. De brievenbesteller P. Swart te Zand voort is in gelijke betrekking be noemd te Haarlem. Als eene bijzonderheid in de maand November verdient vermelding dat thans nog in deze strek en gras wordt gemaaid, hetwelk aan het grooten- deeis gestalde vee wordt gevoerd. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 8 Nov. 1894. Witte tarwe f4.50 a f5.40, Rogge f3.25 a 3.75, Haver f4.50 a 15.60, Wintergerst 12.75 a f3.40, Paarden boonen f4.75 a 5.10, Groene erwten f 4.25 a f 8.Kanariezaad f 9.10 a f 0. Karweizaad f 15.a f 15.50. Op de Donderdag gehouden vee markt waren aangevoerd 2 koeien, 9 vaarzen, 14 paarden en 3 geiten. Op de markt van Donderdag te Sloten waren 210 koeien aangevoerd; bij vluggen handel liepen de prijzen van 1180 tot f260. Lombok Blijkens een telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch- Indië ontvangen is thans gebleken, dat de hospitaalbediende K. Frugte (algemeen stamboek No. 16232), die in de Staatscourant van 4 Sept. jl. als vermist werd opgegeven, gesneu veld is. St.-Ct Het oordeel over het Indische Leger, Donderdag is te Amsterdam gearri veerd de „Prinses Amalia" met 50 man indische troepen aan boord, te ruggekeerd met paspoort of wegens ziekte. Aan boord bevond zich ook een fuselier, die tijdens den overval op Lombok had gediend, welke door een verslaggever van het Handelsblad is geïnterviewd. Met de „Prinses Amalia" is ook teruggekeerd dokter Ujlaki, die 2óoals algemeen bekend is met kaptein Lindgreen krijgsge vangene is geweest. Van hem ver meldt bedoelde verslaggever het vol- Dokter Ujlaki, een Hongaar van geboorte, officier van gezondheid le klasse, was wegens ziekte terugge keerd en heeft de boot te Genua ver laten om zijn familie te Buda-Pesth te bezoeken. en die met hem reisden, ver telden mij dat hij weinig spraakzaam was en zich over zijn gevangenschap met kapitein Lindgreen weinig uit liet. Wel dweepte hij met het Indische leger. ,Ik heb veel van de wereld aan schouwd, soldaten van vele natiesin het vuur gezien", vertelde hij vaak, ,doch zulke kranige kerels als het Indische leger heeft, zag ik nooit te voren. De moed, dien zij toondende zelfopoffering, de flinkheid, de ge hoorzaamheid zijn boven mijn lof verheven. Het is het beste leger dat ik ooit zag. Er was een dysenterie- lijder, dien ik nooit levend te Am- penan zou krijgen. Bij den overval lag hij in de tandoe en de eerste, die een geweer greep en schoot was hij. Een man werd bij hem geplaatst om op hem te passen. Zij vochten leeuwen; de een verliet den an der niet. Zij zijn gevallen en hun lij ken vonden wij later over elkander liggende. Dappere kerels 1" Doet het een Holla ndsch hart geen goed als een vreemdeling dat van ons leger zegt? Is het dan niet droevig dat de kapitein-commissaris, toen ik aan de Handelskade te Amsterdam de boot verliet tot mij zeide: Naar het engelsch van CHARLES READE. 15) HOOFDSTUK V. Het geld vloeide van twee kanten toe en vloeide niet meer weg voor drank. Pinders salaris was niet een tiende gedeelte van de winst, die hij aanbracht door zijn ijver, en boven dien was er nu geen dronkaard en geen inbreker om de beurs der vrouw uit te putten en de winkellade te lichten. In de drie jaren, waarover ik niet in bizonderheden zal treden om niet te uitgebreid te worden, had de verlaten vrouw het kleine huis en de aangrenzende gebouwtjes in Greenstreet gekocht en bovendien nog £400 in de bank, want Pinder had verzekerd, dat in de graafschapsbank het geld veiliger was dan in een geldkist. Lucy Mansell was nu reeds zeven jaar en een schrander meisje, gedeeltelijk door geboorte, want zoowel haar vader als hare moeder bezaten goede hersenen, en gedeeltelijk door de omstandigheid, dat zij leefde niet te midden van kinderen maar te midden van volwassen menschen. Zij had haar moeders scherpzinnigheid geërfd en bezat een aangeboren opmerkingsgave, zoodat zij voor vreemden verstandiger scheen dan zij was. De grappige uitvallen van tante Deborah had den natuurlijk eene groote aantrekkelijkheid voor haar, en natuurlijk bewonderde zij, wat men baar op iedere jonge meisjesschool uitdrukkelijk zou verzocht hebben te vermijden de bijnamen en woordspelingen, waarmee juffrouw Smart hare gesprekken kruidde. Na aldus in ko te trekken een relaas over die drie jaar te hebben gegeven, kom ik aan de gebeurtenissen van een dag vol opwindingen. Sarah zat achter de toonbank te breien, gereed om de klanten te helpen. Lucy zat aan hare knieën, ook te breien, en gereed om te zoeken, wat noodig mocht zijn. Deborah kwam uit de keuken met een lendenstuk en eenige nieren in haar marktmand, en bracht het vleesch dicht onder haar zusters neus. Deborah was een kenner van rauw vleesch, eene gelukkige omstandigheid voor de huishouding, en be wonderde bet als het goed was. Sarah kon deze bewondering nooit deelen, en zeide dan ook„Ik geloof je op je woord." „Ja, maar bevoel het eens," drong Deborah aan. Sarah wendde nu het hoofd af. Hierover maakte Deborah zich warm. „Wacht, totdat je het op tafel ziet. Ik zal het vleesch gaan braden en ook nierenbroodjes maken." „O, hoe heerlijk I" riep Lucy uit en klapte in hare handjes. „Kom, er is er hier toch éen verstandig," was Deborahs opmerking, „en als je moeder er niet aan zal smullen, dan weet ik het niet." „Ik zal het beproeven," zeide Sarah zacht, „je weet echter, dat een leege stoel aan het hoofd van de tafel eene droeve uitnoodiging is om te eten, en de maag is spoedig bevredigd, wanneer het hart treurt." „Dat is waar, arme Sally, maar lieveling, zal er nu nooit een einde aan komen om een man te betreuren, die u op zulk eene manier verlaten heelt en nooit iets van zich heeft doen hooren „Dat is mijn grootste smart. Ik vrees dat hij dood is." „Wel neen. Hij zal eerst nog wel meer kwaad moeten doen. Ik ben wel bang, dat je er mij om zult haten, maar ik kan er niets aan doen; de waarheid moet gezegd worden. Het was het gelukkigste, dat ooit eene goede vrouw kon overkomen, dat hij je verliet, en je een goeden bediende hebt gekregen in de plaats van een slechten meester." „Wist ik alleen maar, dat bij nog leefde 1" herhaalde Sarah, aan hare eigen gedachten zich overgevende. Deborahs geduld was hiermee ten einde, en zij ging nu haar eigen meening eens uitspreken. Achttien maanden lang had zij die reeds voor zich gehouden, nu kwam zij er plot seling mee voor den dag. Zij plaatste hare armen in haar zijde eene houding, die zij zelden aannam, wanneer zij met Sarah in gesprek was, „Wanneer je dan werkelijk genoeg begint te krijgen van rust, vrede en van je overgespaarde geld, vermeld dan in de

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1