foor onze taters. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12 a rgp. a Dinsdag .'3 November 1894. No. 3487 ABONNEMENTSPRIJ S: ADVERTENTIEN: 8T ADSNIED W 8. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Bureau: Kleine Houtstraat 14=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en courantiers, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuce., Pary» Blbie Faubourg Montmartre. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel, Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad go< billyk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, J, C PÏÏMBIM, In de étalage voor de vensters van bet Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Czaar Nicolaas II. De Czaar, de kroonprin» van Grie kenland en de groothertog George. Het personeel der russische ambas sade te Parijs zweert den Czaar trouw. Vóór het paleis Anitchkof. St. Petersburg gedurende Czaar Alexanders ziekte. Si, De doodstijding te St. Petersburg verspreid. Fac simile van het doodsbulletin. Generaal de Boisdeffre. £.De Czarina en hare zuster de prin ses vau Wales. Tooneelen uit het leven van wijlen Czaar Alexander I. Intocht in Moskou vóór de kro ning. II. De keizerin bij den intocht. III. Bijeenkomst der drie keizers te Skiernievioe. IV. De Czaar choleralijders kende. V. Gedachteniskerk te Borki. VI. 's Keizers aankomst te Livadia. Prins Adalbert, 3e zoon van keizer Wilhelm. De Burgemeester van Londen en de twee sheriffs. Op een mailboot. Wedstrijd in het naaien. Russische zeeofficieren op bezoek op een engelsch oorlogsschip. De nieuwe duitsche Rijkskanselier. Dragers op Madagascar. Overstrooming in 't noorden van Frankrijk. Engeische Zeilwedstrijd te Chefoo. Bengaalsche Ruiterij een rivier over trekkende. Ontwerp van een Monument voor ons Nederl. Indisch Leger. Ongeluk of Misdaad. Een partij degen in de lecuwenkooi. Uit ons Geïll. Zondagsblad. Een verschrikkelijke Val. Politieke Platen en Portretten. H ar'ent, 12 Nov. 1894. Stukken van den Raad. Het bestuur der afi. Haarlem van den Neder]. Typografenbond verzoekt aan den Raad, om bij de a. g. aan besteding van drukwerk der gemeente, dit alleen te gunnen aan de patroons die hunnen werklieden een minimum loon betalen van 20 ets per uur, bij een maximum arbeidstijd van tien uur daags. Voorgesteld worden eenige aan vullingen in het Reglement van de Bank van LeeniDg. De belang rijkste is, dat wanneer een pand door een inbrenger of inbrengster boven de werkelijke waarde is geschat, aan hem of haar door de Bank slechts wordt uitgekeerd wat de schatter van de Bank de juiste taxatie meent te zijn. Betreft het goederen waarvan de werkelijke verkoopwaarde door den schatter wordt geschat op minder dan éen gulden, dan worden die niet als onderpand van beleening in de Bank aangenomen maar tegen re9U in de Bank bewaard totdat debelee- ners die opvorderen. In dat geval is het den inbrenger of inbrengster uit drukkelijk verboden eenige rente aan de beleeners in rekening te brengen. Tot de gedrukte stukken behoort het bekende adres met bijlagen van de heeren Van der Steur en van den Arend over de quaestie van het Bron gebouw. Een praeadvies van B. en W. is daar niet bij. Voorgesteld wordt eenlesuppl. kohier der pi. dir. belasting, dienst 1894 ad f2221.215. De heeren J.Keijzer, J. W. Hol- terman en P. A. van Ek verzoeken in koop of in huur een gedeelte ge meentegrond gelegen langs de voor zijde van de hun toebehoorende per- ceelen aan de zuidzijde van den Zijl- weg, voorbij den Spoorwegovergang. B. en W. hebben bezwaar tegen het verkoopen van dien grond en stellen voor dien te verhuren 10 ets. per Ms, waarbij zich de gemeente het recht voorbehoudt, de huur ten allen tijde na een opzeggingstermijn van zes maanden te doen eindigen. Geref. kerken alhier afd. Ged. Oude gracht, KI. Heiligland en Ridder straat, over de publieke vermakelijk heden en het venten op Zondag, naar aanleiding waarvan adressanten ver zochten die maatregelen te nemen, welke in overeenstemming zijn met de waardigheid en den eerbied, die voor den Zondag moet worden ge koesterd. B. en W. hoewel betreurende, dat cr des Zondags veel voorvalt dat aller minst met de bestemming van dien dag, zoowel op godsdienstig also p sociaal gebied overeenkomt, adviseeren het naar hunne meening niet aangaat alle ontspanningen op dien dag van overheidswege te/en te gaan, temeer niet, omdat voor velen juist de Zon dag de eenige dag is, waarop door hen eenige ontspanning kan worden genomen zonder verzuim van werk, dus verlies van loon te lijden. Wilde men daartoe overgaan, dan zou dit de tegenwoordige omstandig heden in aanmerking genomen, naar het gevoelen van B. en W. aanleiding geven tot ernstiger tooneelen dan nu voorkomen. B. en W. geven aan den Raad in overweging aan adressanten dienover eenkomstig te berichten, met bijvoe ging, dat de Raad echter bereid is hare medewerking te verleenen om die zaken, welke rechtmatige ergernis kunnen opwekken, voor zooveel dit op haren weg ligt en met het alge meen belang overeenkomt, te beletten. Zondagsontheiliging. Indertijd hebben wij in extenso op genomen een adres van de Raden der Straatnamen* Het Bestuur der coop. Bouwver- eeniging „Ons Belang" verzoekt een tweetal straten namen te geven en wel Laurens Costerstraat en Schie- veliusstraat, naar Theodorus Schre- velius vervaardiger (15771649) van de geschiedenis van Haarlem en rec- toraan de latijnsche school alhier. Dit verzoek wordt door de vereeni- gingtot verfraaiing ondersteund. B. en W. nemen den naam Cost er- straat over, maar wenschen inplaats Schreveliusstraat de straat te noemen Ampzingstraat en voorts de navol- de straten te betitelen als volgt die ten noorden van de Ambachts school tusschen de Kamper- en Camp- huisstraten met den naam van De Keij straat die ten oosten van de Ambachts school tusschen de Bakkerstraat en de sub a. genoemde met den naam van Tybautstraat die in het verlengde der Esschilder- of Kamperstraten met den naam van Essehilderstraat die ten westen van, en rechthoekig op de Kennemerstraat met den naam van Saenredamstraat die tusschen de Oranjeboomstraat en het verlengde der Assendelver- laan met den naam van Rolland straat; die ten westen van het Molenpad, bekend als Zijlweg A, met den naam van Leeghwaterstraat die ten oosten van den Schoterweg met den naam van Regulierstraat; die langs den Garenkokersvaart, westelijk van de Pieter Kiesstraat, met den naam van G^renkokers- kade. Door den minister van financiën i9 aan de dames J. C. en W. J. de Jongh alhier medegedeeld, dat bij Kon. besluit aan haar yergunning is verleend nm seüe verloting te hou den van eene sprei ten voordeele van de hier gevestigde Vereeniging „Wel dadigheid naar Vermogen". De opening der Sociëteit „Vereeniging." Het was Zaterdag de dag, dat de leden der sociteit „Vereeniging" in de gelegenheid werden gebracht kennis te maken met hunne nieuwe sociteit, die van dezen dag al voor hen in ge bruik is gesteld, en door hare inrich ting, die ongetwijfeld aller verwach tingen overtreft, hen ruimschoots schadeloos stelt voor het zich behel pen, wat de lokaliteit aangaat, gedu rende de laatste acht maanden. Ter eere van de feestelijke opening wapperde Zaterdag zoowel van het sociëteitsgebouw zelf als van de aan grenzende huizen de driekleur. Reeds is medegedeeld, waaruit deze feeste lijkheid bestond. Den leden met hunne dames werd in de concertzaal een concert aangeboden, gegeven door het Utrechtsche Muziekcorps, onder direc tie van den heer Hütschenruyter, dat de verschillende nummers van het programma op artistieke wijze uit voerde. Deze muzikale genietingen werden voor de aanwezigen nog ver hoogd door de medewerking van mevr. NoordewierReddingius, die met de Aria uit Messias" meer de geschoold heid, en in de nummers na de pauze meer den vollen, fraaien klank harer stem deed bewonderen. In de pauze verschenen op het po dium het bestuur en de leden ge committeerden der sociëteit, waarna de president, de heer C. Prins Sz., eene openingsrede hield, waarin hij velen herdacht in de eerste plaats de drie leden, die reeds van de stich ting in 1856 af lid zijn geweest, en van wie er twee op dezen avond aan wezig waven. Verder de gasten, onder wie de heer jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, burgemeester van Haarlem. Ook richtte hij een woord van dank tot de vier leden welke door persoonlijke schenkingen er veel toe hebben bijgedragen om het inwendige van het gebouw nog te verfraaien. Het zijn de heerenj dr. J. Coomans cle Ruiter voor zijne plafondschilderin gen in de lee3- en reslauratiezaal, de heeren Kerrebijn en Veth, leden der firma van Diesen Kerrebijn voor hunne glasversiering in de conversa tiezaal en de heer J. Krol Kz. voor zijne tegelversiering (faïonce de Ro zenburg) voor den schoorsteen in laatstgenoemde zaal. Verder bracht de ieer Prins nog een wooru 722 hulde aan de heeren architecten Roog en Van den Ban en den bouwmees ter den heer J. J. van Schijndel, die het werk tot volle tevredenheid V&R het bestuur hebben opgeleverd. Na afloop van het concert werden de aanwezigen verzocht het nieuwe gebouw in oogenschouw te nemen. Óndanks het groote aantal aanwezi gen, dat ongeveer 1500 bedroeg, ge schiedde dit zeer geregeld. Van uit de concertzaal komt men in de ruime biljartzaal, voorzien met 6 biljarten, waaraan grenst de kolf baan. Aan deze zaal grenst de con- vereatiezaal, die den westelijken vleugel van het gebouw inneemt. Van uit dezezaal komt men in de lees zaal. Zooals wij reeds in een vroegere beschrijving over de inrichting meld den, bevinden zich op de eerste ver dieping [twee in elkaar loopende res tauratiezaaltjes en de kleine zaal, voor vergaderingen enz. De inrichting en de etcfiëering der verschillende zalen zijn in woordprachtig. Men weet niet wat het meest te be wonderen: de stemmige, deftigheid der leeszaal door haar donker behangsel en fraaie koperen staande lampen op de groene tafels, de gezelligheid der convereatiezaal met bare gemakke lijke stoelen en crapeauds, hare sierlijke gordijnen en gaskronen hare fraaie tafeltjes enz, of de prachtige ruimte van de biljartzaal met haar uitzicht in de serre en den tuin. Kortom de inrichting van de socië teit „Vereeniging" is zoo volmaakt, en er op berekend de gezelligheid te bevorderen, dat wellicht menige huis vrouw Zaterdagavond bij het doorwan delen beseft zal hebben dat de socië teit eene scherpe concurrente ie gewor den van de huiselijke gezelligheid, die zij echtgenoot of zoon in den huiselijken kring heeft aan te bieden. De rondgang door de verschillende FEUILLETON Iiiifiikiiïdikiigi. Naar het engelsch van CHARLES READE. 16) HOOFDSTUK V. Na eenige moeite had hg hem gevonden. Dit waai dig lid der maatschappij verkeerde in benarde omstandigheden, zuo- dat hij door de belofte van een goudstuk te rullen krijgen, rich liet bewegen om juffrouw Mansell alles te vertellen wat hij omtrent haar echtgenoot wist. De sluwe Varney wilde Pinder niets vertellen alvorens deze het geld had getoond en hij om een voorschot had gevraagd. Pinder weigerde dit beslist en volstond met hem het geldstuk te laten zien. Aldus elkaar wederkeerend wantrouwende besloten zij naar Greenstreet te gaan. Toen Varney echter voor het huis stond, herinnerde hij zich het gebeurde bij den inbraak en de wanhoop van de vrouw; hij werd bevreesd en wilde terug- keeren. „Neen, neen," zeide Pinder, „ik neem alle verantwoorde, iijkheid van dit bezoek op mij," en duwde hem bijna naar binnen. De twee zusters verkeerden nog in een toestand van op gewondenheid, en Deborah hield hare zuster gezelschap in den winkel. Ofschoon Sarah Varney slechts eenmaal had gesproken, waren zijn gelaat en gestalte onuitwischbaar in haar herinnering gegrift, en toen zij hem zag, uitte zij een zwakken kreet, sloeg hare handen voor haar gelaat en wendde haar hoofd af. „O, die man riep zjj uit. „Daar heb je het al," zeide Varney, „zij kan mijn gezicht niet uitstaan en geen wonder." Na deze opmerking de meest geloofwaar dige, die hij in jaren had uitgesproken trachtte hij heen te gaan. Pinder greep hem bij zijn kraag stevig vast en voor de eerste maal in deze drie jaren richtte hij een verwijt tot Sarah. „Is dat nu verstandig, om voor dezen man te vluch ten, zoodat hij het beetje moed dat hij heeft nog geheel ver liest en zijn mond houdt?" „Neen, neen," zeide Deborah haastig. „Als u haar iets kunt vertellen over haar man, wees er dan van verzekerd, dat u welkom zijt. Laat het verleden voorbij zijn." „Ik zal antwoorden op wat lij mij vraagt." „En ik verplicht mij om je dit te geven als -je dat doet," zeide Pinder. „Deborah kan het intusschen vasthouden." Hij overhandigde Deborah het goudstuk. Zij sloot het in bare vingers weg, en het was duidelijk, dat zij het niet sou weggeven vóórdat- Varney sijne belofte was nagekomen. In dien tusschentijd had Sarah langzamerhand haar blik op hem gevestigd, en nu keek zij hem zelfs doordringend aan. „Zijt ge in New-York geweest?" „Ja." HOOFDSTUK VI. „Hebt gij mijn man opgezocht?" „Daar kunt u zeker van zijn, en het duurde zeer lang vóór dat ik hem vond." „Hem vond! Leeft hij nog?" „Of hij nog leeft? Natuurlijk!" „Gode zij dank Zij was zoo ontroerd, dat Pinder en Deborah op haar toe traden om haar te helpen, maar zij wees hen terug. „Neen," zeide zij, „vreugde zal mij geen kwaad doen. Leeft hij nog, en is hij gezond?" „Hij is nooit beter geweest." „En gelukkig „Zoo vroölijk mogelijk." Sarahs vólgende vraag werd aarzelend en droevig uitge sproken. „Heeft hij nog naar ons gevraagd?" „Zéker," zeide Varney. „Bet eerste woord dat hg zeide wasHoe gaat het mét Sarah en het kind „God ïègéfijfiieiriY' riep Sarah uit. „En wat hebt ge van on. verteld?" Ja, ik heb hem niéts anders kunnen vertellen dan wat ik van alle'kanten heb géhoord, dat u zijn handel drijft zoo wel ais 'dén uwen. Dat Joe Pinder uw rechterhand is, dat gij rijk en dus ook geacht zijt." „Hebt gij hem dat verteld vroeg Deborah met nadruk

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1