Eene verkeerde keu: NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12 Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J.C STADSNIEUWS. BINNENLAND. Rechtszaken. FEUILLETON Donderdag 15 November 1894. No. 3489 HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14:, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienUjk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers, Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE dt Co., JOHN F. JONESSuee., Paryi 31hta Faubourg Montmartre: Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, Haarlem, 14 Nov. 1894. Verkiezing Kamer van Koop handel. In de afdeelingen van de Kiesver- eeniging „Vooruitgang" zijn de af tredende leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voorloopig candidaat gesteld. Maandag a.s. zul len in de ledenvergadering definitieve candidaten worden gekozen. De beer T. G. Moeton, cand. alhier, beroepen als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Kolderveen (toe zegging). P Op het populair concert dat a. s. Zondag door het Stedelijk Muziek korps in de „Vereeniging" wordt ge geven, zal o. a. worden ten gehoore gebracht de „Hymne aan Aegir," de compositie van keizer Wilhelm II. Collecte. De gisteren gehouden collecte voor armen der gereformeerde Kerk aan de Ged. Oude Gracht heeft op gebracht eene som van f581.34. Naar gemeld wordt heelt de heer Willem van Zuylen Maandag geen bloedspuwing maar eene hevige neus bloeding gehad, een kwaal waaraan bij meer lijdt. Ten behoeve van de twee behoefti- I ge| weduwen zijn de volgende giften ingekomen, tot het [bijeenzamelen waarvan, zooals in eene advertentie gemeld is, zich eene commissie hier ter stede heelt gevormd Mej. C. f3.50, N. N. 1 2. Gez. L. v. A. I f2. T. S. fl. V. IC. f25. N. N.ll. S. f2. IC. 12. Op hoop van zegen 12.50. Een kaartkransje fl.68. P. de N. fl. C. 10.10. H. 0.10. Mej. Wed. G. f2.50. Voor de G. Z. f 1. Onder een bittertje f3. J. fO.10. M. fO.10. L. 10.10. De L. f0.50. J. K. fO.10. P.f 0.10 de Gunst f 1.50. X. IJ. Z. 10.10. de Timmerman 10.10. Weinig maar uit een goed hart f0.50. Ook een dub beltje fO.10. J. L.f0.25.Lett. Af 1.50. N. N. 11. J. C. P. f2.50. H. D. K. f5. Mevr. Wed. H. f2.50. N. N. f5. N. H. B. f5. C. A.j f 2. T. V. 11. F. f0.25. M. C. K. fl. M.v.H. f10. J. B. fl. A. M. S. f2.50. N. N. fl.50. J. B. S. f2.50. Bij de uitgevers van de „Spaarnebode f 10. N. N. 2 pakjes vleeschwaren. Voor de Wed. van Ha ren N. N. f25. S. 11. B. f2.50. N. N. f 0.50. Mej. G. Een zwarte japon. Hoewel dankbaar voor het ontvan- gene, meldt de commissie dat er nog veel ontbreekt. Tentoonstelling van Postzegels te Haarlem. De „Nederlandsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars", waarvan de zetel te Amsterdam is gevestigd, heeft Zondag jl. succes gehad met hare in deSpaarnestad gehouden Tentoonstel ling. In weerwil van ongur stig weder, werd de Expositie buitengewoon druk bezocht en postzegelverzamelaars zoo wel als belangstellenden in de phila- telie hadden eene prachtige gelegen heid, om groote zeldzaamheden te zien. In het bijzonder trokken de aan dacht de zeer volledige collectie post zegels en 'poststukken van de Oud- Duitsche Staten, de poststukken van Zuid-Bulgarije en Mexico. De post zegels van de Ver. St. van[N. A. waren in 4 keurige tableaux geheel compleet ingezonden. Voorts dienen vermelding de met zorg bewerkte verzameling van Nederland, de Ned. Kol. en be zittingen, waarbij de verschillende nuances, typen en tandingen, duide lijk uitkwamen. Een plaatsje was verleend aan de Columbus-jubileum postzegels tot en met 5 dollar. Voorts aan een compleet stel gebruikte Co- lumbus-couverten, de bekende Mul- ready couverten, de jubileum post stukken van Engeland, de jubileum zegels van Portugal, eene keurige collectie van Mauritius en de Kaap, de tentoonstellings briefkaarten van Milaan enz. Verschillende kartons be vatten de in den laatsten tijd ver schenen postzegels, terwijl een kost baar stel poststukken van Liberia eveneens zeer de aandacht trok. Het onlangs door de Ned. Ver. van Postzegelverz. uitgegeven „Standaard werk" van Nederland werd door vele bezoekers met belangstelling bezich tigd. De „Nederl. Ver. v. Postzegelver zamelaars", die in haar 10 jarig be staan het ledental steeds ziet toene men, heeft te Haarlem een goed figuur gemaakt. Belangstellenden kunnen inlichtingen omtrent hare werking enz. verkrijgen hij den Secretaris, den Heer A. H. v. d. Berg te Utrecht, terwijl de heer F. P. du Rieu, Com mies der Posterijen te Haarlem, even eens tot het geven van inlichtingen is bereid. Het antwoord van dr. C. H. Th. Bussemaker, leeraar aan het gymna sium alhier, op de prijsvraag van „Teyler'8 stichting" betreffende de afscheiding der "VVaalsche gemeente, is de eer der bekrooning waardig ge keurd. Hedenmorgen is wederom een bier- huishouder bekeurd ter zake het ver- koopen van sterken drank in het klein zonder de vereischte vergun ning, thans C. H. H. M. woonachtig aan de Zuidpolderstraat. Haarlem-Zandvoort Spoorweg-Maat schappij over de maand Juli 1894. Opbrengst reizigers ƒ11333.41 idem goederen 970.02. idem diversen 103.17 Te zamen 12406.60. Per dag en per kilometer 47.085. De Raad van Haarlemmermeer, heeft besloten de opcenten op de personeele belasting van 40 op 60 te brengen. De hoofdelijke omslag blijft over 1895 onveranderd. Voor den aan- en verbouw van school no. 5 te Haarlemmermeer, heeft de Raad besloten eene leening te sluiten van van 11500. Naar men verneemt is bij den brand van de Wed. C. Biesheuvel te Haarlem mermeer jl.Zondag nog 300 gulden aan papieren geld verloren gegaan. Voorts zijn verbrand 2Vs H. A. erwten, 2 H. A. hooi, 1 H. A. tarwe, 30 H. L. tarwe 20 H. L. rogge en de boerenwoning. Cholera. De choleralijder C. Oostveen te Lisserbroek (Haarlemmermeer) is overleden. Dit is nu het 7de geval. In deze buurt zijn nog meer ver dachte gevallen. Zeevisseherij. Dinsdag kwamen te Zandvoort aan 2 Zandvoortsche bomschuiten met versche visch. Besomming fll.en f17.De prijzen der visch waren: bakschol f3.tot f5.scharren f3.50, pieterman f3.per mand; tong f0.25 tot 10.80, bon schol f0.10 tot f 0.25 en rog 1 0.35 per stuk. De luitenant-generaal graaf Dumon- ceau heeft thans de reis naar St. Pe tersburg aangenomen, waar hij H. M. de Koningin-Regentes zal vertegen woordigen bij de plechtige teraarde bestelling van Keizer Alexander III. Vooraf had de heer Dumonceau een audiëntie bij H. M. de Koningin- Regentes tot het in ontvangst nemen van den brief van rouwbeklag, welke hij in opdracht heeft aan Keizer Ni- colaas II te overhandigen. Hr. Ms. adjudant jhr. Van den Bosch vertrok Dinsdagochtend naar Bentheim, waar hij zich bij den heer Dumonceau Een ernstig ongeluk had Donder dagmiddag op de Lijnbaan te 's Gra- venhage plaats. Bij het vertrek van een stoomtram van daar ging een knaapje van 9 12 jaar aan den goederenwagen, hangen, tengevolge waarvan het tegen een boom slingerde en op de rails viel, waarna hij onder den trein kwam en hem het hoofd van het lichaam werd gereden. De moord te Enkhuizen. Maandagavond is het gerecht van Alkmaar weder te Enkhuizen geko men, om het onderzoek in zake den vermoedelijken moord op L. G. voort te zetten. Het terrein van de misdaad en de sloot, waarin het lijk is gevonden, werden onderzocht; ook werd huis zoeking gedaan bij zekeren B., maar niets werd gevonden, wat de justitie op het spoor van dader of daders kan brengen. Een aantal personen werden ver hoord, maar niemand werd in hech tenis genomen. De werkstaking der typografen. Ook te Antwerpen en te Brussel zijn thans werkstakingen onder de typografen uitgebroken. Naar aanlei ding daarvan heeft het hoofdbestuur van den „Algemeenen Nederlandschen Typografenbond" tot de werklieden hier te lande een manifest gericht, waarin deze vermaand worden, hunne diensten niet in België aan te bieden. Aan het slot van dat manifest wordt gezegd, dat de vakbroeders in België Dinsdag 250 francs afzonden tot steun der beweging in Nederland. De Storm.v j Het storm-centrum Maandag aan den ingang van het Kanaal heeft zich waarschijnlijk snel noordoost- waarts verplaatst, en bracht hier te lande te ongeveer 9 uur een storm uit ZZO., waarvan de gemidd. druk king 40 Kg. op den vierk. meter be droeg, met éen stoot van 70 Kg. De barometer daalde betrekkelijk snel, en bereikte te een uur 's nachts den laagsten stand van 737 mM.; daarna hij sterk te rijzen, zoodat de stand Dinsdagmorgen te 8 uur 747.6 mM. bedroeg. (t/. D.) Men schrijft uit Rotterdam over den storm. Maandag omstreeks 9 uur begon oen hevige storm op te steken welke tot in den vroegen morgen aanhield, gepaard met geweldigen regen.Tal van verwoestingen werden aangericht. Da ken, schoorsteenen, telefoon en tele graaflijnen, hoornen en schuttingen moesten het ontgelden. Ook woeien hier en daar ruiten in. In de Ooster straat kreeg een vrouw een ernstige verwonding aan het hoofd ten ge volge van een glasscherf. Het hek van den kinderspeeltuin is vernield; ook viel bij het zieken huis een populier om, die op het hek terechtkomende, een deel daarvan medenam. Van een huis op de Hoog straat kwam een stuk zink met groot geweld van het dak naar be neden. Van andere zijde meldt men uit Rotterdam Door den hoogen vloed zijn Dins dagochtend vele langs le rivier ge legen landen overstroomd. De Archieven te Roermond. Dinsdag heeft het Hol te Den Bosch in de bekende quaes tie in kort geding uitspraak gedaan. De president der rechtbank te Roermond rechtsprekende in kort ge ding, is bevoegd [verklaard van de vordering kennis te nemen en, met voorbijgang en verwerping van de middelen van niet ontvankelijkheid tegen de vordering aangevoerd, is de beroepen uitspraak bevestigd. Voor den Hoogen Raad werd Dins dag door het O. M. conclusie geno men inzake het beroep van den of ficier van justitie te Haarlem tegen een vonnis der rechtbank alhier, waarbij, met bevestiging van een von nis van den kantonrechter te Zaan- Naar het engelsch van CHARLES READE. 18) HOOFDSTUK VI. Het was ongeveer twaalf uur den volgenden dag toen Fin der, die geen bezigheid meer had, en wien de verveling be gon te kwellen, niet wetende hoe zijn tijd door te brengen, Deborah iu haar keuken ging opzoeken om wat met haar te babbelen. Hij keek naar binnen; zij was er niet. Daarna keek hij behoedzaam door het winkelraam en zag haar alleen achter de toonbank staan. Haar ongeschiktheid voor dezen post was hem evengoed bekend als den lezers, zoodat hij ver baasd opkeek. „Zoo, waar zijn zij ailen?" „Zij zitten heel lief bij elkaar," zeide Deborah. „Dat ie veel aangenamer dan werken." „Waar is Lucy?" „Gij zijt de eerste die er naar vraagt. Zij is boven en slaapt. De jonge dame heeft bemerkt, dat er voor de eerste maal sinds drie jaar niet op haar is gelet, zoodat zij schreiende bij mij is gekomen; ik heb haar iu mijne armen genomen en in bed gelegd. Zij is nn goed af. Wat is het jammer, dat volwassen menschen ook niet kunnen slapen wanneer zij willen om te vergeten." Op dat oogenblik werd de deur van de zitkamer geopend en verscheen Sarah Mansell, die de laatste drie jaren altijd in het zwart was gekleed, in een blauwe japon met witte strepen en een mooi hoedje, bekoorlijk en opgeruimd. In eene ommezien deed deze lieve verschijning Deborahs onte vredenheid verdwijnen. „Nu," zeide zij, „wat zie je er prach tig uit." Sarah bleef staan om bekeken te worden en glim lachte. „Hij schijnt wel het middel te hebben gevonden om ons verheugd te doen zijn over zijn terugkeer," zeide Deborah. Met een vriendelijken lach begroette Sarah deze woorden en zij zeide alleen maar te willen, dat zij iedereen zoo ge lukkig kon maken als zijzelf was. „Waarom zou dat niet gaan," zeide Deborah met min zaamheid ter harer genoegen. „En waar ga je toch heen, zoo mooi aangekleed?" „Naar de bank om mijn geld terug te halen," antwoordde Sarah opgewekt. Pinder en Deborah zagen elkaar aan. „Hoeveel vroeg Deborah. „Vierhonderd pond," was het antwoord. Pinder kreunde maar zweeg. Deborah hiel hare handen boven haar hoofd. „O Sarah," zeide zij klagend, „bedenk eens hoe langen tijd er voor noodig is geweest om het bij elkaar te krijgen, werp nu niet alles in éénmaal in een put." Sarah moest hierover glimlachen. „Drie jaar geleden heb ik hem reeds beleedigd betreffende eene geldkwestie, en je weet wat er van gekomen is." Zij wilde weggaan, geenszins boos noch onder den invloed van de bedenkingen van het haar bevriende tweetal, toen Pinder met een ernstig woord tusschenbeide kwam. „Nu, geef hem dan eene flinke som," zeide hij, „maar laat, wat ik u bidden mag, iets over voor Lucy. Je bent evengoed moeder als echtgenoote." Bij de deur wendde zij zich naar hem om met plotselinge woede, om hem een verpletterend woord toe te voegen, dat hij haar haar moederplicht durfde voorhoudeD, maar eens klaps herinnerde zij zich alles wat zij hem te danken had en hield zich nog in. Maar welk een blik richtte zij op hem, terwijl het bloed naar hare slapen joeg Pinder ontstelde over dien blik en Deborah schudde het hoofd. Beiden gevoelden, dat zij niets konden inbrengen en James Mansell weer heer en meester was. Hij liet het hun weten ook. Kalm had hij op de trap staan luisteren naar ieder woord, dat zij tot zijne vrouw hadden gesproken, en nu trad hij den winkel binnen en met eene trotsche houding bleef hij staan voor de toonbank tegenover Pinder en De borah. Zij stonden achter de toonbank op eenigen afstand van elkaar. Wordt verrol-,P.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1