Politiek Overzicht. GemengdNieuws Wetgevende Macht. dam, in de zaak van den stationschef der Holl. IJi. Spoorw. Mij. te Zaan dam, vervolgd wegens het niet zor gen dat tijdig voor de aankomst van een trein daarvoor een vrij en onbe lemmerd spoor was, de dagvaarding werd nietig verklaard. Het O.M. concludeerde tot ver nietiging der vonnissen en terugwij- ring der zaak naar het kantonge recht. Uitspraak 10 December. Uitspraken. Het gerechtshof te Amsterdam be- vestigde in zijne uitspraak van Dins dag het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij Reens, beklaagd wegens be lemmering van executoriale verkoo- pingen, werd vrijgesproken. Door den advocaat-generaal was eene gevangenisstraf van drie maan den geëischt. De banketbakker Wesselson te Velp is door de rechtbank te Arnhem ver oordeeld tot vier jaren gevangenis straf, wegens poging tot moord op zjj ne echtgenoote. ken gemaakt, omdat zij hun terrein aan andere ondernemers verpacht hadden, welke andere ondernemers intusschen behoorlijk bijpassen moe ten. Er is iheel wat in beslag geno men op de tentoonstelling enBtakin- gen van betalingen waren niet zeld zaam. De eigenaar van het Anamitisch theater heeft een tekort van 70,000 francshst Restaurant Savoy sluit 'met 150.000 francs tekort. De kostbare uitstallingsgebouwen worden voor een appel en een ei te koop aangeboden. Het paviljoen der stad Frankfort, dat 50000 francs heeft gekost, is te koop voor 5.000 fr. Dinsdag is de nieuwe belgische Kamer geopend. De belangstelling van de zijde van het publiek was bij deze gelegenheid zoo groot, dat men des morgens te negen ure reeds queue begon te maken om een plaatsje te kunnen krijgen op de publieke tri bune. Bij de opening waren alle tri bunes dan ook stampvol. De oudste afgevaardigde Coomans opende de zitting; bij den aanvang der vergadering deelde hij mede het overlijden van den Czaar, waarna hij voorstelde een adres van rouwbeklag te zenden, welk voorstel door den minister van buitenlandsche zaken werd gesteund. De mededeeling werd staande aangehoord behalve door de socialisten, die bleven zitten en wei gerden hunne adhaesie aan het adres te schenken. Door de socialisten zijn candidaat gesteldvoor het presidentschap der Kamer Léon Deluisseaux, voor het vice-presidentschap Destré en Hector Denis, voor het secretarisschap Def- net, Bertrand, Van der Velde en Fur- nemont. In de fransche Kamer betoogde Hanoteau Dinsdag de noodzakelijk heid eener expeditie van 15,000 man. De minister van oorlog vroeg om een crediet van 65 miilioen. Hanoteau zeide dat de operatiën niet terstond zullen beginnen. Er is tijd noodig tot voorbereiding, Wij zijn (zeide hij) vrij van elke verbintenis tegenover an dere mogendheden. Geene vreemde interventie is mogelijk. Wij kunnen ook zonder vrees over een deel van onze troepen beschikken, want de tegenwoordige toestand van Europa is vreedzaam en de dood van den Tsaar verandert daarin niets. De Kamer besloot, Donderdag eene commissie te benoemen tot het onder zoeken der gronden van het gevraag de crediet. Reuters agentschap te Parijs weet mede te deelen, dat de diplomatieke toestand der europeesche mogendhe den tot China en Japan onveranderd is gebleven. Het is niet waarschijnlijk dat de europeesche mogendheden eenige stappen zullen doen, terwijl Amerika zijne bemiddeling aanbiedt. De Times verneemt uit Indië, dat 6000 man man grenstroepen gereed staan om eiken verderen aanval der Waziri's at te wijzen. Er gaat echter geen expeditie naar Waziriland. De Engelschen bezetten een paar sterke kampen. De Waziri's blijven echter weg. Eene Liberiaansche kanonneerboot vuurde op 7 dezer tegen booten die te Settakroe de lading losten van het Engelsche schip Ambriz, toebehoo- rende aan de African Steamschip Company. Er werden 25 man gedood, De overheid verklaart dat het lossen eene schending was van de tolwetten. De ontploffing te Londen. Het onderzoek, op last der engel sche regeering ingesteld, naar de bom, welke Zondag aan het „Strand" werd gevonden, is nu geëindigd. De uitslag was, dat deze geen gevaarlijke be- standdeelen bevatte. Men gelooft daarom, dat men weer met eene mis plaatste aardigheid te doen heeft. Deze opheldering betreft het vinden van een bom voor het „Royal Court ot Justice" ,aan het „Strand". De politie vond Zondag een bom, voor zien van eene brandende lont, die echter niet ontplofte. Het voorwerp werd terstond naar het politie-bureau in Bow-Street gebracht, onder water gedompeld en toen onderzocht. Het bleek toen spoedig, dat de bus met eene volkomen onschadelijke stof was gevuld. Het dorp Grahovo nabij Fiume verkeert in groot gevaar door het splijten en verzinken van den bodem. Van verschillende huizen zijn de mu ren zoodanig gescheurd, dat de be woners elders een onderkomen heb ben moeten zoeken. De keerzijde der medaille. De Antwerpsche tentoonstelling zal. volgens de „Frankf. Ztg.", bij vele ondernemers die een goede zaak hoop ten te maken, een onaangename her innering achterlaten. De pachters der restaurants op de tentoonstelling, ver haalt dit blad, hadden met het regen achtige weder in Augustus en Sep tember weinig te doen en zij klagen over de groote concurrentie op het tentoonstellingsterrein. De restaurants Tivoli en Phönix hebben meer dan 60.000 trancs verloren. De onderne mer van de Algiersche buurt, die te Chicago 300,000 fr. verdiende, heeft te Antwerpen de laatste cent uitgegeven en zal een eisch tot schadeloosstel ling tegen het tentoonstellingscomité instellen, omdat de loop naar zijn buurt bedorven [was door Moorsche, Syrische en allerlei buitengewone buurten. De bezitters van deze ver dachte kwartieren hebben goede za laas-station te Petersburg aan. De trein bestond uit 10 waggons. Na een korte godsdienstige plechtigheid, waar bij de keizer, de prins van Wales en de grootvorsten om de lijkbaar ge schaard stonden, hief de kapel de hymne „Kol Slavjen" aan, werd een treurkoor gezongen en sloegen de grenadiers van de lijfgarde een roffel. Voor den hal werd de kist in den rijk met geel zijden brocaat en goud versierden lijkwagen geplaatst. De koets was omgeven door grenadiers in donkere uniformen met berenmut sen op het hoofd. De roode uniformen der lijfwacht en die der generaals en der officieren van alle wapens, vorm den een indrukwekkend geheel. Te kwart over tienen vertrok de stoet van het station naar de kathe draal. Achter het lijk gingen de kei zer, de prins van Wales, de groot vorsten, de adjudanten en het gevolg. In rouwkoetsen volgden de keizerin weduwe, de bruid van den keizer en de grootvorstinnen. De menigte groet te eerbiedig. Vele officieren weenden toen de lijkwagen voorbijreed. De straten wa ren met een onafzienbare menigte be zet. Overal heerschte de grootste orde. De buitenlandsche journalisten werden door de overheid zeer voor komend behandeld. De Reeds hebben ihonderd vrouwen uit den iharem, ^ettelijke staatsministers en gezanten, vele gezeten burgers Peking verlaten. Ook moet Von Han- neken, die het sluiten van den vrede tot elke voorwaarde aanbevolen heeft, al weg zijn. De Chineesche regeering moet hei melijk den bevelhebbers van het Chi neesche leger aangeschreven hebben, den Japanners geen tegenstand meer te bieden. uitvaart van Czaar Alex ander. Reeds desamorgens te zes uur be gonnen Maandag zich te Moskou de verschillende groepen te vormen, die deel uitmaken zouden van den stoet. De plaats van iedere groep was aan gegeven door een reusachtig zwart nummer, dat op een witte vlag werd vooropgedragen. Voor ontvangst van den trein was aan het station een tribune opgeslagen, die geheel bekleed was met zwart doek en versierd met guirlandes van groen. Om tien minuten over halfelf stoom de de rouwtrein langzaam het station binnen, begroet door de muziek van de kapel der eerewacht. De Metropo- litaan van Moskou, omringd door zes- en-dertig bisschoppen in prachtige ambtsgewaden, las de mis. Het met hermelijn omzoomde gouden lijkkleed werd door vier generaals van de kist genomen, waarop de Keizer, de prins van Wales en de grootvorsten de baar opnamen en blootshoofds naar de vergulde rouwkoets droegen tusschen twee rijen van aanzienlijke dames en van hoogwaardigheidsbekleeders van Moskou. Waar de baar voorbijging ontblootten velen het hoofd en kniel den neder. Op de kist werden de kroon en het zwaard des keizers gelegd. Het was een prachtige groepde vergulde lijkwagen met de lijkkist, bedekt door het rijke kleed en de gouden waar digheidsteekenen, daarvoor acht paar den met zwarte kleeden omhangen. Achter de koets stond de jonge Czaar in de uniform der Preobrajensky garde; aan zijne rechterzijde de prins van Wales. De keizerin-weduwe, die ongeleid uit den trein stapte, had de prinses van Wales aan de eenejjzijde prinses Alix aan de andere. Haar oeide dochters Xenia en Olga liepen daarachter met grootvorstin Elisabeth Feodorowna. Alie dames waren zwaar gesluierd, zoodat men van de gezich ten weinig zien kon. Het lichaam van den czaar was be dekt met een keizerlijken mantel, waarop de handen gevouwen zijn. De gelaatstrekken van den „Grooten Vre destichter" hebben een zeer kalme uitdrukking. Zoodra de kist op de katafalk was geplaatst, werd de kerk voor het pu bliek geopend en stroomde de menigte naar binnen om het kruisbeeld en de hand van den Czaar te kussen. Zoo wel over dag als 's nachts wordt de bevolking tot bezichtiging van het lijk toegelaten. De optocht van den rouwstoet door de straten maakte een onvergetelij- ken indruk. De doodsche stilte die onder de dui zenden toeschouwers heerschte, werd alleen verbroken door het klokgelui en de saluutschoten. Aan weerskan ten staken de huizen, met rouwtee- kenen omhangen, scherp af tegen de grijsheldere Russische winterluchten tegen de witte sneeuwvachten over de daken uitgespreid. En tusschen deze rouwende huizenrijen, van waar toeschouwers uit de ramen en van de daken neerkeken, bewoog zich de veelkleurige staalkaart van alles wat het reusachtige czarenrijk voor edels oplevert. De trein met het lijk kwam Dins dag precies te 10 uur aan het Niko- Een bloedbad. Volgens een bericht uit Constan- tinopel aan de Daily News is er een waar bloedbad aangericht onder de Armeniërs in de omstreken van Ses- soun en Moosk. De Turksche ambte naren beweren, dat het niets anders is geweest dan het onderdrukken van een kleinen opstand onder de Ar meniërs, die weigerden belasting te betalen. Volgens berichten, welke verschillende kooplieden uit die stre ken hebben ontvangen, zijn er 25 dorpen vernield en meer dan 800 personen, mannen, vrouwen en kinde ren gedood. Over het algemeen gelooft men, dat de Kurden gedurende de afwezig heid der mannen de dorpen hebben geplunderd, dat echter de mannen na hun terugkeer de roovers hebben achtervolgd en hun den roof weer hebben afgenomen, waarop de Turk sche regeering weer troepen tegen de Armeniërs heeft uitgezonden. De oorlog tusschen China en Japan. Volgens berichten uit Talienhoan vonden de Japanners de verdedigings werken daar veel sterker dan zij ver wacht hadden, hetgeen te onbegrij pelijker maakt, dat de Chineezen ze prijsgegeven hebben. Zij bestonden uit zes, blijkbaar door bekwame Europeesche handen, aangelegde for ten, met 80, voor een deel nieuwer- wetsche kanonnen, de forten waren door eene telefoon met elkaar ver bonden enz. De Japansche admiraal zou dan ook een aanval op deze stellingen van zee uit ondoenlijk heb ben genoemd. Het heet, dat eene Chineesche vloot plotseling de Ta lienhoan Baai was binnengestoomd, toen de Japanners de plaats reeds genomen hadden. De Japansche vloot die aanvankelijk in opschudding was gekomen, maakte zich tot een ge vecht gereed, toen de Chineesche schepen plotseling weer naar Wei Hai Wei afdeinsden. De Japansche admiraal heeft aan zijne regeering geseind, dat hij alle vijandelijke tor pedo's vernield had, nadat hij in het bezit was gekomen van het Chinee sche plan waarop de ligging der torpe do's aangegeven stond. De Japansche regeering heeft de twee bewuste Amerikanen vrijgelaten nadat zij eene verklaring hadden ge- teekend, waarin zij beloofden de Chi neezen niet te zullen helpen. Naar aan de New York Herald ge seind wordt, staat de Engelsche ad miraal Fremantle gereed, eenige dui zenden Britsch-Indische soldaten op de Tsjoesjan Eilanden te ontschepen om ze voor Engeland in bezit te ne men. Vierduizend Chineezen zouden deze belangrijke strategische stelling verdedigen. De Japanners hebben in Mantsjoe- rije eene proclamatie uitgevaardigd, waarin zij zeggen, dat zij geen oorlog voeren tegen het Chineesche volk, maar tegen de Chineesche regeering. Aan alle vredelievende inwoners wordt bescherming toegezegd. De limes verneemt uitTsjifoe, dat te Port Arthur nog zeven Chineesche generaals zijn. Generaal Tsjang is op perbevelhebber. Volgens een telegram van de \New York Herald zou prins Koeng, toen hem bleek dat hij vergeefs op eene inmenging der mogendheden ten bate van zijn land had aangedron gen, uitgeroepen: „Ja, dan is China verloren." Dat schijnt ook het oor deel van het volk te zijn; allerwege eischt het de afzetting der veile man darijnen en het omverwerpen der heerschende dynastie om plaats te maken voor eene volkaregeering. Storm in het buitenland. Blijkens de berichten in de Belgi sche bladen is de storm daar veel heviger geweest dan hier te lande. Te Brussel waren de straten bezaaid met dakpannen, takken v* n boomen telephoondraden en lantaarnpalen van sommige gebouwen werd, het zink afgerukt, en vooral de in aan bouw zijnde huizen hadden veel te lijden. In de voorstad Cureghem-An- derlecht is bijna geen huis waarvan het dak niet beschadigd werd. Een aantal personen werden min of meer ernstig gekwetst door vallende dakpan nen en schoorsteenen. Te Ath heeft de storm noodlottige gevolgen gehad. De vier verdiepingen hooge fabriek van de firma Cambier is omstreeks middernacht ingestort en verbrijzelde een belendende arbei derswoning. Van het daarin wonende gezin werden de vrouw des huizes en een kind gedood en drie andere personen zwaar gekwetst. De justitie bemoeit zich met de zaak daar men beweert dat de fabriek niet was ge bouwd overeenkomstig de bouwver ordening en dat de muren niet behoor lijk verankerd waren. Op vele punten in België is de te- legraafgemeenschap verbroken. Op de Schelde bij Autwerpen dreven vele wrakstukken, afkomstig van verniel de vaartuigenenkele personen vonden den dood in de golven. Tot zelfs op de Spaansche kust heeft de storm gewoed. Uit San Sebas tian wordt geseind, dat de telegra- phische gemeenschap met Madrid verstoord. In Het Kanaal is de storm reeds Zondagnacht begonnen, en woedde Maandag den geheelen dag door. De m ilbooten tusschen Dover en Calais ha iden het geheele jaar nog niet met zulk ruw weer te kampen. Te Dover woei de storm Maandagavond met de kracht van een orkaan. In sommige streken van Engeland ging de storm met zulke hevige re gens gepaard, dat de rivieren buiten hare oevers traden de Theemsvallei was op vele plaatsen overstroomd. Bij Newbury was de Great Western spoor weg ondergeloopen. Te Swanage stond het water zo hoog als men het nooit beleefd had, in sommige huizen zelfs 5 voet. De menschen werden met bootjes uit hun ne woningen gehaald. Ook in Devonshire was het water tot een ongekende hoogte gerezen. De wegen waren grootendeele onbe gaanbaar, op vele plaatsen was het spoorwegverkeer zelfs gestremd. Het land in den omtrek van Taunton geleek een zee. Te St. Ives,$ Cornwall, waren de scholen gesloten en alle zaken ston den stil. Uit het hooger gelegen deel der stad stortte het water zich als een bergstroom naar beneden, stee- nen en boomen medesleurende de huizen liepen onder en het huisraad dreef door de straten. Een aantal schuitjes deden dienst om de menschen in veiligheid te brengen. Uit tal van plaatsen komen derge lijke berichten van overstroomingen de schade, door hetvereenigd gewelc. van water en storm aangericht, is ver schrikkelijk. ling van de hierna te noemen ont werpen Onteigening voor de uitpoldering van den stads- en gasthuispolder en voor den aanleg van kaden, graoh- ten enz. te Amsterdam; grensverandering tusschen de ge meenten Zwarte n aaiHeenvliet en Rozenburg bekrachtiging provinciale heffing Overijsel wijziging van de begrooting van oorlog voor 1893 beschikbaarstelling van gelden we gens verstrekkingen door Jhet Dep. van oorlog voor 1894; machtiging op de Rekenkamer tot verevening van met in uitgaaf aange nomen pensioenen; bekrachtigingJder overeenkomst met Pruisen tot verbetering van het grens- gedeelte van den Ouden IJsel; wijziging van de waterstaatsbegroo- ting voor 1893 onteigening voor den aanleg van een haven met zwaaiplaatsen te 'sGra- venhage afschaffing der heffing van scheep vaartrechten aan de oude sluizen op het Zederikkanaal. Voorts is bepaald dat na afdoening van die onderwerpen, doch in elk ge val niet voor Vrijdag a. s. zal aan vangen de beraadslaging over de wetsontwerpen tot vaststelling van de Indische Begrooting voor 1895. Op voorstel van den Voorzitter is besloten, de wetsontwerpen tot vast stelling van het slot der Indische rekeningen over 1888, 1889 en 1890 te stellen in handen van eene com missie van voorbereiding, waartoe door den voorzitter benoemd worden de heeren B ol, Van Vlijmen, Pijnac- ker Hordijk, Gerritsen en Van Lim burg Stirum. De openbare vergadering is daarna gescheiden tot Donderdag 11 uren. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 13 November. (Geopend te 3Ji uur). De voorzitter doet mededeeling van enkele ingekomen stukken en voorts dat door de centrale afdeeling is be sloten, Woensdag in de sectien te behandelen de hierna te noemen wets ontwerpen Suppletoire begrooting marine 1895begrooting domeinfonds idem; wijziging van de wet betref fende de bevordering enz. van de officieren der landmacht; verkoop van grond aan de gemeente Nijme gen; provinciale heffing in Gronin gen begrooting Landsdrukkerij voor 1895; suppletoire begrooting water staat (verbetering Dommel)idem idem verbouwing departement ma rine); wijziging begrooting financiën 1895; verhooging begroot ng binnen- landsche zaken 1894wijziging en aanvulling der wet op de nationale militiebekrachtiging provinciale heffingen in Zuid-Holland; aanvulling en verhooging van de begrooting van oorlog voor 1894; verkoop gebouw Hoogere Krijgsschool. Tegen Donderdag a. s. te 11 uren is aan de orde gesteld de behande- GEMEENTERAAD. Zitting van heden Woensdag 14 Nov. des namiddags le 1 uur. Voorzitter Jhr. Mr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden. Afwezig de heeren de Haan, van der Steur. Punt.l. Verzoekvan deafd. Haarlem van den Nederl. Typografenbond, om bij de aanstaande aanbesteding van drukwerk voor de'gemeente, dat werk alleen te gunnen aan die patroons, welke hunnen werklieden een mini mum-loon uitbetalen van 20 ets per uur, bij een maximum arbeidstijd van tien uur per dag. Na eenig debat wordt besloten op advies van B. en W. het verzoek van de hand te wijzen, dat, terwijl er nog aanhangig is een verzoek om een principieele beslissing inzake mini mum loon en arbeidsduur, het on- gewenscht is nu een gedeeltelijke beslissing te nemen. Adres van J. A. G. van der Steur en D. E. L. van den Arend, houdende uitvoerig betoog, dat het Brongebouw geplaatst is op de rooilijn, die aan gegeven is na overleg met den heer Zocher door den hoofdopzichter Mi- chielse en den opzichter Traanberg, zoodat adressanten niet eigenmach tig hebben gehandeld. Een vijftal verklaringen zijn daarbij gevoegd. (In de vorige vergadering werd, zooals men zich herinneren zal, aan de Maatschappij van Staalwaterbron- nen te dezer zake een boete van f 1000 opgelegd.) Verworpen werd een voorstel van den heer Van Lennep, om het adres voor kennisgeving aan te nemen en de flOOQ terug te betalen. Besloten werd op voorstel van den heer 't Hooft een enquette-commissie te benoemen en daarin gekozen de heeren 't Hooft, Macaré en Van Styium. Eervol ontslag tegen 1 Februari wordt op zijn verzoek verleend aan den onderwijzer 3e kl. aan de oplei dingsschool L. O. Merhottein, tevens tegen 31 Dec. wegens redenen van gezondheid aan den onderwijzer le kl. aan school D., A. Serné. Punt 2. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuw reglement op de H. B. scholen voor 5 en 3jari- gen cursus. Wordt goedgekeurd met enkele kleine wijzigingen. Punt 3. Voorstel van B. en W. tot regeling der jaarwedden van de lee raren aan de H. B. S. met 5 en 3 j. c. Wordt goedgekeurd. Punt 4. Voorstel van B. en W., naar aanleiding van een adres van de Com missie van Toezicht, om het onder wijs in de gymnastiek aan de Meis jesschool voor M. O. te schorsen. Wordt eenparig goedgekeurd. Punt 5. Voorstel tot vaststelling van een le suppl. kohier der pi. dir. bel. 1894 ad f 7221.21s. Wordt eenparig goedgekeurd. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot rioleering en bestraten van de Pro jectstraat loopende van de Oranje boomstraat in oostelijke richting tot de Projectstraat in het verlengde der

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2