Yoor onze Vensters. iMMmkierdtkran. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Dinsdag 20 November 1894 No. 3493 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: LOM IIO 14. STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen". FEUILLETON Jaargang HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour an tiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE ét CoJOHN F. JONESSnee.Pariet 31bts Faubourg Montmartrê: Uit Batavia wordt heden aan het Nieuws van den Dag geseind Tjakra Negara is door vijf batal jons bestormd en met de poeri ver overd. De radja is niet gevonden. Aan onze zijde 150 dooden en ge wonden. s De vijand sneuvelde bij honderden. De schatkist is niet ontdekt. t Een regeeringstelegram vermeldt o.a., dat gesneuveld zijn 4 officieren en 25 minderen, en gewond 4 officie ren en 108 minderen. De aanval werd Zondag verricht door 4 colonnes en een in reserve. De tegenstand was zeer hevigvoet voor voet werden 15 vakken veroverd van de poerie, be staande uit 16 vakken. De verliezen van den vijand zijn zeer aanzienlijk. Twee colonnes hebben stelling ge_ nomen op veroverd terrein; de rest keerde naar het bivak terug. Heden voortzetting der operatiën. In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: Plattegrond van Tjakra Negara. I. De electrieche toren op de ten toonstelling te San Francisco. II. Omgeving van den toren. Oorlogsschetsen van japansche ar- tisten. Een bergbeklimming in China. .Revue van Chineesche troepen te Port Arthur. Dood van Czaar Alexander III. I. Militaire bewaking van den spoorweg tijdens de overbrenging van het lijk. II. Mis in de Isaacskathedraal te St. Petersburg. III. Waskaarsen brandende in de kerken voor den Czaar. IV. Vrouwen het zwarte doek voor de begrafenis raaiende, V. Kathedraal van St. Peter en St. Paul. VI. Kransen etc. uit Frankrijk ge zonden voor de begrafenis van den Czaar. Generaal Duchesne, chef der expe ditie naar Madagascar. Groote Manoeuvres in Algerië. Theeoogst in Japan. (Uit Eigen Haard). Kinderkopjes. Lord Rosebery gereed om het woord te voeren bij het diner van den Lord Mayor in Guildhall. Biddende kinderen. Politieke Platen en Portretten. Haarlem19 Nov. 1894. Aan Dr. M. F. van Lennep, predi kant bij de Ned. herv. gemeente alhier, is de betrekking van directeur van het Diaconessenhuis alhier aangebo den. Dit werd Zondagmorgen door hem in de Janskerk van den kansel Ons bataillon schutterij heeft Za terdagavond op het Internationaal Wapenfeest uitgeschreven door den Nederlandschen Schermbond in het „Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam een kranige figuur gemaakt. Bij den colonne wedstrijd behaalde zij met eene „Colonne Geweer" sa mengesteld uit twaalf leden onder aanvoering van den kapitein Claassen den 2den prijs, eene groote zilveren medaille. Door de colonnes van het7dereg. infanterie werd de lste prijs be haald de 3de prijs werd niet toe gewezen. De commandant, zoowel als het detachement was in volledige marschtenue met de infanterie-be- pakking en werd door de talrijke aan wezige officieren van het leger zeer geprezen om hare accurate wijze van werken en fraaie standen. (Zie verder onder wedstrijden Verder bevatte het programma nog twee monologen „Histoire d'un Crime" en „Oh, le the&tre Ofschoon de opera „Jozef" van den componist Méhul niet zulk eene algemeene bekendheid geniet als de „Faust" en andere groote toonwer ken, zal het den liefhebbers van schoone muziek zeker aangenaam zijn te vernemen dat de Hollandsche Opera van den Stadsschouwburg be sloten heeft dit werk hier a.s. Woens dag ten gehoore te brengen, te meer daar de eerst onlangs door het Ge zelschap geëngageerde heeren Judels en Urlus, wier vertolking der par tijen van Jacob en Jozef door de Am- sterdamsche tooneelrecensenten om het zeerst wordt geprezen, ook hier in die rollen zullen optreden. Mevrouw Dircx en de bh. Pauwels en Orelio zingen daarna de „Cavalle- ria Rusticana," zoodot de geheele keurbende der Opera dien avond voor het voetlicht komt. Wegens uit gebreidheid der voorstelling wordt om 7 uur aangevangen. Schouwburg. Bij haar rondreis door ons land heeft Mme Thénard ook dit seizoen onze stad niet vergeten en ons Zater dagavond doen genieten van haar talent als conférencière. Met hare verhandeling over de overeenkomst tusschen de muziek en de poëzie en beschouwingen over het individuëele van eenige bekende, fran- sche componisten alsChopin, Gou nod, Bizet, Délibes, Berlioz, Masse net e. a., zoowel in hunne muziek als persoonlijkheid heeft zij de aanwezigen ongetwijfeld aangenaam beziggehou den. Hiertoe brachten ook veel bij de groote zeggingskracht van de spreekster en hare duidelijke stem. Met medewerking van den heer de Mey voerde Mme Thénard nog een blijspel op in een bedrijf „Tante Hé lène," dat goed geapplaudisseerd werd. Melpomene en Thalia. De werkende leden van bovenge noemde vereeniging gaven Zondag avond in den Schouwburg alhier hun tweede openbare uitvoering in dit sei zoen met de opvoering van „Lucretia Borgia" of „Wreedheid en Moeder liefde" tieurspel, voor het tooneel bewerkt door H. J. Janse. Door applaus gaven de leden, do nateurs en introducés herhaaldelijk hunne goedkeuring met deze opvoe ring te kennen. Ook het blijspel „Het huisraad van Rossine" door F. H. Greb voldeed zeer goed. De costumes en de mise en scène lieten niets te wenschen over. Ook de regie bleek flink verzorgd te zijn. Der muziek onder leiding van den heer C. F. D. Wagner komt mede een woord van lof toe. heer Eden met 53 h. „Ewaldi", wierp de meeste negens, nl. 6. Den volgenden Zondag wordt de wedstrijd beëindigd. Zondagavond werd in de concert zaal der sociëteit „Vereeniging" het eerste populair concert van dit seizoen door het strijkorkest van het Stedelijk Muziekkorps gegeven. Door luid ap plaus toonden de talrijke aanwezigen zich hoogst voldaan over het concert, waarvan het programma dan ook met zorg was opgesteld. Kegelwedstrijd. Na den kegelwedstrijd van Zondag op de banen van het stations-koffie huis alhier, is de stand als volyt: „Hard gaat ie" Haarlem 282 hou ten „Krans C. B. B." Dordrecht 261 houten, „M. O. M." Haarlem 252 houten, „Internos", Amsterdam 244 houten, „Ewaldi", Amst. 238 houten, „Nooit gedacht" Amst. 237 houten Voor den eereprijs komt in aan merking de heer Borger alhier met 70 h.voor den consolatie-prijs de Zaterdag had op HSpaarne in de nabijheid der stad eene aanvaring plaats tusschen de stoomboot „Haar lem packet" en 't Rijksstoombootje „Wijkermeer" dat juist van de werf te Haarlem naar IJmuiden terug keerde. Het laatste vaartuigje werd belangrijk beschadigd aan de r zoodat 't weder naar de herstellings plaats moest terugkeeren. Afdeeling„Werkverschaffing"* Van 1 Nov. tot 19 November hebben zich de volgende personen aangemeld 38 voor werkvrouw, 2 voorwasch- vrouw, 7 voor naaister, 4 voor grond werker, 17 voor loopwerk, 3 voor brei werk, 12 voor loopknecht, 4 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 4 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 1 voor koet sier, 3 voor kantoorbediende, 3 voor schilder, 11 voor los werkman, 2 voor kleedermaker, 2 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecht, 1 voor baker, 1 voor broodbakkers knecht, 2 voor kookster, 1 voor waakster, 1 voor smid. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Een hit, gespannen voor een vracht karretje, geraakte hedenmorgen in de Koningstraat alhier op hol. Bij den hoek van de Groote Markt sloeg het wagentje half om, de twee personen die er op gezeten waren vielen er af; een hunner kreeg de wielen over de beenen, zonder dat hij daar lichame lijk letsel aan had. Bij de Lepelstraat stiet de wagen tegen een paal, die werd omgeworpen en werd het paard gegrepen. Te Haarl.liede is Zaterdagmorgen geheel afgebrand de boerderij van en bewoond door den veehouder J. de Mol. De brand ontstond des morgens omstreeks 6 uur op den hooizolder; eeue oude vrouw en zieke knecht, aan wien den vorigen dag de H. Sa cramenten waren toegediend, werden met moeite gered; ook het vee kon, daar men juist bezig was met melken nog naar buiten worden gedreven een paard kwam in de vlammen om. Met den geheelen inboedel, landbouw gereedschappen enz. werd ook een som van f1050 door het vuur ver teerd. De handspuit van Halfweg te on geveer 7 uur op het terrein aange komen, kon niets meer behouden. Zaterdag en Zondag bleef de brand weer op het terrein bij het uit werken der smeulende hooimijt. Alles was verzekerd. De chef van het station Veenen- burg, de heer M. C. H. Toe Water is verplaatst naar het grensstation Kranenburg in zijn plaats is benoemd de heer H. A. P. Vervloet thans te Valburg. Te Hillegom zijn twee perceelen bloembollengrond en boschland samen groot 1.4050 H A. verkocht voor f8500. Cholera. In den nacht van Zaterdag op Zon dag kwam hier een nieuw geval van aziatische cholera voor. De lijder is de 61-jarige aanspreker Scherpenhui- zen in de Tuinstraat. Hij wordt in zijne woning verpleegd. Op dit oogenblik is zijn toestand zeer bevredigend evenals die van de dienstbode in de Koningstraat. Naast de bestaande dameszang ver eeniging zal te Houtrijk en Polanen ook een mannenkoor worden opge richt. Onder directie van de Makelaars J. J. F. F. Muller en H. Siegmund van Amsterdam, zal op Woensdag en Donderdag 21 en 22 November a.s. op den Huize Knapenburg te Heemste de, tengevolge van vertrek naar elders, worden verkocht, een uitmuntend onderhouden en moderne inboedel waarbij oude porseleinen- en zilve ren werken enz., rijtuigen, stalbe- noodigdheden, ameublementen en meubelen. Eene kleine, doch fraaie collectie schilderijen, enz., alles breed voerig in den catalogus omschreven, Naar het engelsch van CHARLES READE. J21) HOOFDSTUK VII. .,;Ik heb nooit geweten, dat zij zoo schoon was," zeide "Deborah. Geruimen tijd bleven zij zitten, met hunne blikken .op de beeltenis gevestigd van dit schoone, vriendelijke gelaat en zij weidden uit over hare deugden, en Deborah vertel le gebeurtenissen uit bare jeugd, en Pinder sprak over de vele verstandige woorden, die over hare bekoorlijke lippen waren gekomen. Pinder gebruikte zijne maaltijden nu steeds in het huis in Greenstreet. Zijn middagmaal werd steeds op een schoon tafellaken voor hem gereed gezet, en eene knappe vrouw, een jaar jonger dan hij, zorgde ervoor, en zette telkens een schoon mutsje op wanneer zij in zijn gezelschap ging eten. Ook het avondeten gebruikten zij des avonds. Zij ging niet meer uit met het doel om daardoor op de een of andere wijze een tweeden echtgenoot te vinden, en was altijd klaar om hem te bedienen, met hem te spreken of naar hem te luisteren of beide te gelijken, want wanneer hij voorlas uit de rubriek rechtszaken of andere krantenberichten, waarin het mensche- lijk karakter en zijne verschillende hoedanigheden werd blootgelegd, dan waren hare opmerkingen zoo scherpzinnig vooral wanneer het hare eigen sekse gold alsof zij zioh steeds had gewijd aan de philosofische studie. Somtijds deed zij in haar uiterlijk aan Sarah denken. Hij verwachtte deze nooit meer te zullen weerzien en was dan ook goed op weg om, zooals het meer gebeurt met slacht offers van eene romantische liefde, zich door eene kalme ge negenheid, tot de gewichtige stap des levens te doen bewegen. Toen zij reeds een tamelijken afstand over zee hadden af gelegd bracht Sarah JameB het vest, en liet hem zien, waar zij de bankbiljetten had verborgen. „Houd ze maar in je be zit," zeide zij, „ik heb de nummers genoteerd." Mansells oogen fonkelden begeerig. „Je bent eene vrouw van zaken; het zal ons beiden niet slecht gaan." Acht dagen lang was de zee kalm als een spiegel, maar daarna kwam er een storm opzetten, waardoor Mansell zeer ziek werd. Aan het einde hunner reis was de zee weer kalm, maar Mansell herkreeg zijn gezonde klenr niet. Toen zij de haven hadden bereikt, zag hij bleek, afgemat en bedrukt. Zij landden en lieten hunne koffers in het douanekantoor. James Mansell verzocht Sarah en Lucy om daar op hem te wachten, terwijl hij zich naar eene aangrenzende straat begaf om te zien of zijne vroegere kamers zeer goed voor hen geschikt nog vrij waren. Zij riep hem na om niet lang weg te blijven. „Denk er aan, dat ik hier geheel vreemd ben," zeide zij. „Hij zal vermoed ik niet lang wegblijven," zeide een be leefde beambte, die in hare nabijheid stond; daarna haalde hij twee stoelen voor hen. „Ik dank n vriendelijk mijnheer," zeide zij. „Lucy lief bedank mijnheer eens." Lucy maakte de twee passen, voor geschreven door haar dansmeester als voorbereiding en maakte toen eene bevallige neiging„Ik bedank u wel mijnheer." De mijnheer in quaestie, een slanke flink gebouwde in boorling van Illinois, grinnikte en maakte eene stijve bui ging met zijn hoed in zijne hand. Sarah keek haar echtgenoot na, totdat hij de tweede straat rechts insloeg en voor haar oog verdween. Vervolgens nam zij een werkje ter hand om iets te doen te hebben, en Lucy vol bewondering vcor alles, hield haar mond geen oogenblik. Nooit was deze schitterende stad met meer waar deering beoordeeld. Zij had nog niet de schaduwzijde van het leven leeren kennen, waardoor wij al het schoons, dat zich voor onze blikken vertoont, met een ander oog aan

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1