BINNENLAND, Wedstrijden. die bij genoemde Makelaars, Notaris Mr. W. H. Smit en op den huize Knapenburg verkrijgbaar zijn. De Dezichtiging is gesteld opPar ticulier Maandag en publiek op Dins dag a. s. Schipbreukelingen gered. Op een bericht van den Eierland- schen vuurtoren, dat er een schip in „de Gronden" gestrand was, vertrok de sleepboot „Simson" vanljmuiden maar keerde terug zonder 't schip gevonden te hebben; men bracht evenwel mede de bemanning van den Engelschen botter Yarmouth 102, die in de boot het vaartuig in zinkenden toestand verlaten had. Gedurende 8 uren hadden die mannen op de zee in hun open jol rondgezwalkt toen zij door de „Simson" gered werden. Te IJ muiden binnengebracht werden zij in 't „Tehuis voor Zeelie den" opgenomen. IJmuiden. Door 't stormweer der laatste dagen is na peiling gebleken dat de mond van de haven ongeveer 6 d.M. ver- ondiept was, zoodat bij een water stand van A. P. deBeinennu80d.M. diepte aangeven. doenlijk verhaal van „neef' over zijn wedervaren als koloniaal in Lombok hij had kogels in den rug, was erg gewond geweest door klewanghouwen enz. Onnoodig te zeggen dat alles verzonnen wasdoch goedgeloovigen menschen, begaan met het treurige lot, zooals de man dat afschilderde, wist hij het geld uit den zak te praten, waarmede hij soms een goed daggeld verdiende. De man is voorloopig naar het huis van bewaring overgebracht. Be geweren- quaestie Men hoort verluiden, dat in een dezer dagen gehouden vergadering van de Roomsche Kamerclub beslo ten zou zijn, het aangevraagde geld voor nieuwe geweien tot eiken prijs te weigeren. En er wordt nog bijverteld, dat deze slag, die dan bepaaldelijk den minister van oorlog treffen zou, ge munt zou zijn op het geheele minis terie, over welks manier van optre den men niet weinig ontstemd schijnt te wezen. Standaard Heilserum. In de algemeene vergadering der N.-H. Vereeniging „Het Witte Kruis", die te Amsterdam gehouden zal wor den den 27sten dezer, zal het hoofd bestuur de beschikking vragen over f3000, om daarmede de pogingen te steunen, door de heeren prof. dr. For- ster en dr. De Ranitz in het werk gesteld, ter bereiding van anti-toxine, het heilserum tegen diphtheritis. Het hoofdbestuur schrijft in de cir culaire, waarin dit aan de afdeelin- gen wordt medegedeeld: „Nu meer en meer blijkt, van hoe „grooten en gunstigen invloed dit „middel kan zijn bij de bestrijding „der gevreesde ziekte en bacteriolo gen in het buitenland overal krach- „tig worden geholpen bij hunne po gingen om het middel algemeen „verkrijgbaar te stellen, mag onze „vereeniging, die zich vooral het be teugelen van besmettelijke ziekten „ten doel stelt, niet achterblijven bij „het steunen van soortgelijke pogin- „gen in ons vaderland." Tehuis voor vrouwelijke studenten. De „Huisvrouw" meldt, dat in na volging van de College Hall te Lon den, binnenkort te Amsterdam zal worden opgericht een tehuis voor vrouwelijke studenten aan de Uni versiteit, voor leerlingen aan de Aca demie voor beeldende kunsten, aan de huishoud-, kunstnaaldwerk-, han dels- en industriescholen, alsmede voor andere dames, die een rustig tehuis wenschen. Zooveel mogelijk zal dit tehuis naar het voorbeeld van dat te Londen worden ingericht. Nog meldt de „Huisvrouw", dat de vereeniging „Tesselschade" zich bezig houdt met een onderzoek, in hoeverre ook hier te lande het beroep van pianostemmer vpor vrouwen in aan merking kan komen. Een oplichter. Uit 'Amsterdam is Vrijdagavond gevankelijk naar Den Haag overge bracht een man, die gesignaleerd stond wegens oplichting en reeds vroeger met de gevangenis kennis maakte. Hij noemde zich „Neef Pietzoon van meue Sientje" en klopte onder dien naam bij verscheidene ingezete nen der residentie aan, voorgevende van hen een „verre neef" te zijn. Hij wist zijn praatje goed te maken, de menschen te overreden en was hij eenmaal binnen, dan volgde een aan Ramp op zoe. Maandag vertrok de blazerschipper J. Bakker, van Texel, met drie zijner zonen aan boord naar het Bngelmans- gat ter coekelvisscherij. Spoedig na 't vertrek van het vaartuig werd het weer stormachtig, de visschers keer- Hen niet weer. Inmiddels werd gerap porteerd, dat eene maBtelooze schuit was gezien, vol water drijvende, slechts met den kop van 't roer bo ven. Dit is ongetwijfeld het schip van schipper J. Bakker geweest, waarvan hoogstwaarschijnlijk de be manning verloren is. De familie heeft naar alle kustplaatsen getelegrafeerd doch nergens is iets van de vermisten bekend. Twee weduwen en twee weesjes worden door dit droevig onheil broode loos. stellig wordt nu verzekerd, dat in de nalatenschap van dien zonderling voor een aanzienlijk bedrag aan effecten, men zegt voor f10,000, ontbreekt. Deze som zou naar ieders meening nog op het lijk berusten. De erfgenamen willen nu aanvragen om op het lijk een onderzoek te mo gen instellen. Het ongeluk te Viiagingen. Zaterdagmiddag had te Vlissingen de plechtige teraardebestelling plaats van de drie zeelieden, die bij de jongste ramp op een zoo noodlottige wijze, in de uitoefening van hun beroep, het leven verloren. Uit de kantoren van het Belgisch en Nederlandsch loodswezen, op de loodsschoeners en uit tal van wonin gen woei de vlag halfstok. Naast en achter eiken lijkwagen liep het personeel van het Belgisch en Nederlandsch loodswezen, terwijl achter den laatsten lijkwagen volgden: de inspecteur van het Belgisch loods wezen te Antwerpen, de heer Roger, de onder-inspecteur, de commissaris, de ontvanger en het kantoorperso neel van het Belgisch loodswezen, de heeren doctoren Stewart Schultz en Vermaas, de commissaris van het Ne derlandsch loodswezen, terwijl de vier geredden mede de lijkwagens volgden. Behalve in de Btraten waar de lijk stoet passeerde, waren op het kerk hof honderden aanwezig om deze plechtigheid bij te wonen. Onder hen merkten wij op den burgemeester en den inspecteur van het Nederlandsch loodswezen. Aan den groeve werd het woord gevoerd door de heeren Roger en Van- schooten, terwijl door den heer H. de Munck namens de familiën dank werd betuigd voor de betoonde be langstelling. De hoofddader in het valsche bankbiljetten-proces Krause is Vrij dag in de bijzondere strafgevangenis (cellenvleugel) te Leeuwarden over gebracht. Koorzang: „Wjj roorers zijn toch betere menschen." Vijfde B ed rij f. (Kantoorlokaal. Schrijftafel. Stoel op drie pooten. Ledige brandkast) Meier (houdt een dwangbevel wegens verschuldige personeele belas ting in de hand). Al wat die edel moedige i bandieten mij gaven is we der versmolten. Thans.... Booze geest. En de rotskloof? Meier. Dat 's een idéel (hij schelt; tot binnenkomenden knecht): „Pak mijn koffer en breng me van Santen's Reidsgids. Ik ga weer naar de Abruz- zen I Gordijn valt. W. v. N. De storm der vorige week. Zwaar gehavend aan vleet en met belangrijk nettenverlies zijn in den loop van Vrijdag, den volgenden nacht en Zaterdag te Vlaardingen van de haringvangst onder den En gelschen wal, binnengeloopen een 50-tal bomschuiten en loggers van Scheveningsche reeders met over het geheel onvoldoende vangsten, waar door de schade te zwaarder te dragen valt. Van den logger „De zes Gebroe ders", van de firma G. den Duik te Scheveningen, eveneens te Vlaardin gen binnengeloopen, is Woensdag tijdens het stormweder door een zware stortzee overboord geslagen en ver- dron-en de matroos M. Grootveld, die eene vrouw met vijf kinderen na laat. Zelfmoord Vrijdag moest de te Hilversum woon achtige D. voor den rechter van in structie verschijnen, als verdacht van diefstal van een bankbiljet van f60, onlangs gepleegd ten nadeele van den reeds vertrokken koloniaal R. Wegens ongesteldheid vroeg D. uitstel, het geen hem tot Vrijdag verleend werd. Dien morgen evenwel werd hij dood in zijn bed gevondenenkele ver schijnselen doen aan vergiftiging denken. Bij de laatste herstemming in Hel der moet iets gebeurd zijn, dat een onderzoek dringend eischt. In den winkel van den heer Staal man moeten op een avond, te onge veer half elf, twee marineofficieren zijn gekomen, zoogenaamd om siga ren te koopen. Deze twee officieren zouden de vrouw van den heer Staal man beleedigd en zelfs aangegrepen hebben, daarbij toespelingen makend op de candidatuur van haar echt genoot. Een en ander wordt in Helder druk besproken, en ook des heeren Staalman's blad Extra Tijding maakt er melding van. Men meldt uit Sprang (N.-B.) Eenige weken geleden werd in deze gemeente zekere J. van K. begraven, die vóór zijn doo 1 verzocht had met kleeren en al in de kist gelegd te worden, hetgeen ook geschied is. Als De Abruzzen. Fragmenten uit een onuitgegeven treurspel. Derde Bedrijf. (Rotskloof, Bewolkte Hemel. On- weder. 'tls nacht). Meier. Hemel zij mij genadig 1 Mijn laatste uur schynt geslagen Wat Bombere gedaanten komen op mij af.... Rooverkapitein (aan 't hoofd zijner bende). De beurs of het leven, kereltje. Meier. Hooggeëerde kapitein, ik heb niemendal. Rooverkapitein. Doorzoekt dien manl (Zijn bevel wordt opge volgd). Bandiet. Kapitein, 't is een Hol lander I ('t Gelaat van den hoofdman wordt lang). 2 e B a n d i e t. 't Is een Amster dammer! ('t Gelaat van den hoofdman wordt nog langer). 3e Bandiet, Hier zijn papieren. Rooverkapitein. Belasting biljetten! (leest). Vermogensbelasting. Bedrij fsbelasting.Personeele belasting. Grondbelasting. Hondenbelasting. In- komstenbe.asting. Straatbelasting. Waarschuwing(hij pinkt een traan weg). Arme kerel(neemt zijn hoed af en gaat er mede rond). Broeders, een penningske voor een arm reizi ger! (de bandieten geven blijk van groote ontroering en offeren bereid willig). Rooverkapitein. (geeft Meier de opbrengst van de collecte). Ziedaar, beklagenswaardig sterveling. Ga in vrede 1 (Meier af.) Eene disqu&lificaiie lage vroka*n. Men herinnert zich, dat het comité der Akemeene Harddraverij-yereeni- ging naar aanleiding yan het rijden in den openingeprijs op 23 Sept. 1.1. te Bussuin di=qualificeerde de neeren A. H. yan Wicüevoort Crommelin, J. Koster en A. A. yan den Berg en de paarden Oranje BovenRitsjek en Aurora II. Hieryan kwamen genoemde heeren in hooger beroep bij het Harddraverij - comité der Ned. Harddraverij- en Eenvereeniging. Dit comité, samen gesteld uit de heeren Jhr. W. A. L. Mock, H. P. de Kat van Hardinxyeld, Th. A. yan den Broek en J. van Stolk heeft de zaak onderzocht en volstrekt geen termen gevonden om bedoelde personen en paarden te disqualifi- ceeren. Het heeft het volgende be sloten Ten eerste: Het ontheft den rijder A. H. v. Wickevoort Crommelin te Heemstede, den rijder en eigenaar J. Koster te Heemstede, den eigenaar A. A. van den Berg te Haarlem van de tegen hen uitgevaardigde disqua- lificatie, door het Comité der „Aige- gemeene Harddraverij Vereeniging", benevens de paarden Oranje Boven Ritsjek en Aurora II. Ten tweede: Het vernietigt den uitslag van den Aanmoedigings-prijs. (Harddraverij, geloopen den 23 Sep tember te Bussum). Ten derdeHet maakt het Comité der Alg. Harddr. Vereeniging op merkzaam, dat een juiste en stipte inachtneming van het Reglement een eerste eisch is voor het bestaan eener Vereeniging, terwijl de betrekking van voorzitter van de Jury en van voorzitter van het Comité niet door denzelfden persoon moet worden vervuld. Een driedaagsch wapenfeest, Zaterdag is te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt een wapenfeest aangevangen, vanwege den Neder- landschen Schermbond gehouden, dat tot en met heden heeft geduurd. De personeele wedstrijd voorleden van den Bond op den degen voor on derwijzers en liefhebbers le, 2e en 3e graad, opende het feeat. Hiervoor waren 7, 19, 23 en 37 deelnemers. Daarop volgden de pers.-wedstrijd op sabel en korten stok, waarvoor 16 en 30 inschrijvingen waren. In den korps wedstrijd dongen me de 11 korpsen van 6 man (geweer) en 10 korpsen van vereenigingen van 3 man (degen). Voor het internatio nale nummer waren 37 inschrijvingen voor desabelen 62 voor den degen.Hier- onder zijn twee vreemdelingenCarl Ellis Wandel uit Kopenhagen en E. Hendriks uit Brussel. De uitslag van den personeelen wed strijd degen was als volgt: 4e aid. (nieuwelingen). 1. G. Erw teman van „Minerva" te Amsterdam, 2. A. Erwteman van idem; 3. A.Jo- lis van „Vrije Wapenhandel"; 4 Schenkan. 3e afd. (prévóts). 1. De Boer, 7e reg. inf.2. Knoop, idem3 Schrij ver, idem4. J. de Vries van de „Vrije Wapenhandel". 2e afd. (meester liefhebbers). 1. M. Dwinger van de „Vrije Wapenbroe ders" 2. A. Th. Timmer van de Normaalschietschool, Den Haag; 3. J. Kerkhof van de „Vrije Wapenbroe ders". le aid. (instructeurs). A. J. Meije- rink, Haarlem 2. J. Martin, idem 3. luit. Van Heems ra, Amsterdam. Aan den officiers wedstrijd namen deel de luitenantsGevers Deynoot, Schönstadt van het reg. Grenadiers en Jagers, Smets 3e regt. Bakker 8e regt, v. Eeten 3e regt., Van Heemstra 7e regt. infanterie, Perk vesting-art., Gauschke marinier, waarvan allen op de de. en en de vijf eersten op de sabel. Er was ook nog voor de officieren een extra nummer op het geweer. De uitslag op den degen was. dat luit. Gevers Deynoot den prijs won, luit. Bakker den tweeden prijs. De wedstrijd op 't geweer werd ge wonnen door luit. Bakker van luit. Gevers Deynoot. De officierwedstrijd op sabel werd gewonnen door luit. Schönstadt, den 2den prijs behaalde luit. van Eeten. Zaterdagavond werden de colonne- wedstrijden gehouden. De uitslag daarvan was als volgt1. 7de regt. infanterie, 2. Bataljon d. d. Schutterij Haarlem, 3. de Mariniers. (De 3e pr. werd echter niet toegekend.) Zondag werd het schermfeest voort gezet met de korpswedstrijden op geweer en degen. Voor de eerste waren ingeschreven het le regt. inf. te Leeuwarden, het 3e te Bergen-op-Zoom, het 4e te Haarlem, het 5e te Amersfoort, het 6e te Breda, het 7e te Amsterdam, het 8e te Arnhem, het regt. grena diers en jagers te 's-Gravenhage, het 4e regt. vesting-artillerie te Amster dam, het 4e te Helder en het korps mariniers. Heden is de eindbeslissing gespeeld tusschen het 4de en 7e reg. inf. en het 6e reg. inf. tej Breda en het 4de reg. vesting-art. te Helder, van beide laatstgenoemde komt slechts éen korps in aanmerking voor een der drie prijzen. De partij degen, waarvoor inge schreven waren: EendrachtMinerva O. A. S. Cursus en Vrije Wapenbroe ders te Amsterdam, ThorRipperda. Voor Koning en VaderlandSparta en Excelsior te Haarlem en Excelsior te s-Gravenhage, werd gewonnen door de Vrije Wapenbroeders tweede prijs Door Oefening Sterker van het 7de reg. inf. In den namiddag werd aangevan gen met het internationale nummer, waaraan o. a. de heeren Carl Ellis Wandel uit Kopenhagen en E. Heu- drichs uit Brussel deelnamen. Beide schouwen. Er verliep een uur twee uren James keerde niet terug. Sarah voelde zich gekrenkt daarna angstig en ongerust. Wanneer hij zich eens aan den drank had te buiten gegaan De reis scheen hem te hebben uitgeput. Toen eenmaal deze angst bij haar was opgekomen terwijl zij daar wachtte, werd haar toestand onduldbaar. Den beleefden beambte verzocht zij om hare koffers tijdelijk ter zijde te willen zetten, waarna zij Lucy bij de hand nam, en den weg volgde, dien zij haar man had zien inslaan. Terwijl zij echter uren ach tereen rondzwierf alvorens haar geliefden echtgenoot op te sporen, vraag ik de vergunning om haar vooruit te gaan naar eene zekere straat. HOOFDSTUK VIH. Salomon B. Grace, de man, die zoo beleefd was tegen Sarah Mansell op het tolkantoor, was op zijne manier een pendant van Pinder, hoewel iets minder beschaafd; op zijn weg naar en van het tolkantoor placht hij steeds eenige minuten stil te staan voor de vensters van een huis in de Honderd en vierde straat, waarin Elizabeth Haynes woonde. Twee minuten is niet lang voor een ijverig man, en Salo mon gaf nooit toe aan zijne zwakheid. Dezen dag bespeurde Elizabeth Haynes hem echter, toen zij voor het venster haar hoed opzette, gereed om uit te gaan, en toen zij de deur uitkwam zag zij, dat hij naar boven keek. Juffrouw Haynes was eene knappe, opgewekte, jonge vrouw met een vroolijk humeur. Zij wist heel goed wat Salomons gevoelens waren, maar overbodige fijngevoeligheid kende zij niet. „Zoo mijnheer Grace," zeide zij verbazing veinzende, „wat staat u daar als een politieagent in burgerkleeren Salomon was een oogenblik te verward om te spreken. „Wil je hier misschien kamers huren en zij wees op het bordje achter het raam. „Misschien zou ik de dochter wel eens willen zien van haar, die ze verhuurt." „Waarom klop je dan niet aan om de bedoelde persoon te spreken?" „Wel, omdat ik vermoed, dat afgewezen aanbidders nu juist niet de meest welkome bezoekers zijn." „Waarom niet? Denk je dan, dat eene vrouw een man, die zich goed gedraagt, haat, omdat hij vroeger wat te veel aandacht aan haar heeft geschonken. Wees zoo goed het een volgenden keer er niet bij te laten het huis aan te kijken, maar kom dadelijk maar bij ons binnen om het nieuws uit het westen mede te deelen." „Jaa, ziet ge," zeide hij eenigszins aarzelend, „ik maak niet graag moeielijkheden. Er is iemand bij u in huis, met wien ik het niet goed vinden kan. Hem is een groot geluk ten deel gevallen en hij waardeert het niet, verdobbelt zijn geld en verwaarloost zijne verloofde. Gij zijt getrouwd ge weest met een man, uit Illinois geboortig, die eerbied voor u had en u liefhad; welke dolle gedachte brengt er u nu toe met een vreemdeling te gaan trouwen In den geheel en Staat hadt ge ze voor het grijpen gehad." „En mijnheer Salomon Grace in het bizonder Gij vergeet, dat ik zelf eene vreemdelinge ben. Ik behoor niet tot uwen Staat." Salomon gaf dit toe maar zeide, dat het eene fout in de wetgeving was. „Om deze reden," zeide zij, „zijn teleurgestelde aanbidders niet welkom bij verstandige, goede vrouwen. Zij gaan kwaad spreken van den man, die boven hen is verkozen en in negen van de tien gevallen gebeurt dat achter hun rug." „Ja, maar ik vind dat heel laag en gemeen." Deze verklaring werd door hem zoo overtuigend afgelegd, dat zij hem uitnoodigde om haar te vergezellen naar de markt. Salomon kon zijn geluk niet beseffen. Zij lachte tegen hem en bracht hem in eene opgewekte stemming. „Ik heb eene goede verontschuldiging; denk je, dat ik niet liever een net man tot gezelschap heb dan dat ik alleen wandel Wat een slechte meening moet gij toch hebben van het ver stand eener vrouwIk denk, dat de koning uit de geschie denis, naar wien gij zijt vernoemd er een beter oordeel over had. Hij had dan ook zeshonderd leermeesteressen, de arme man 1" .,Ik zou zijn lot voor het mijne hebben willen ruilen." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2