Eene verkaerie keuze. AAKPLAKBILJETTEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12 Jaargang Zaterdag 24 November 1894. No 3497 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM, STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- i Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM* Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31bis Faubourg Montmartro: Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten Wie van de Twee? St. Nicolaas- wandeling 1. Binnen- en Buiten- landsche berichtenVaria. Adver tentiën enz. BILJETTEN voor Vellingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen ete. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur-Uitgever H arlem23 Nov. 1894. Verkiezing Kamer van Koop handel. De uitslag van de heden gehouden verkiezing voor vijf leden yan de Kamer van Koophandel alhier is als volgt Uitgebracht 171 stemmen, van on waarde 1, vo'strekte meerderheid 86. Hiervan verkregen de heeren J. Sa- belis 161, J. H. Kersten 160, J. J. F. Beijnes 158, J. J. Kerbert 91 en mr. Joh. Enschedé 88 stemmen, die zijn gekozen. Verder vei kregen de heeren W. F. Bremer 75 en W. Küppers 68 stem men. De 5 aftredende leden zijn dus allen herkozen. werf hoera voor den Com mant. Een en ander werd op verdienstelijke wijze opgeluisterd door de kleine Kapel van het muziekkorps, daartoe door den Luitenant-Directeur Kriens wel willend aangeboden. Het verdere j deelte van den avond werd afgewis seld door trekken op degen, sabel en geweer. Nadat dehh. offici ren waren vertrokken vereenigden de leden der schermvereeniging zich op de krijgs raadzaal aan een gezellig souper, waar menige dronk werd gewijd aan onze Koninginnen en de schoone overwin ning door onze Koloniale troepen be haald. Naar men verneemt gaat de feest- uitvoering die de Koninkl. Liedertafel „Zang en Vriendschap', in Februari wilde geven ter herdenking van haar 65jarig bestaan, niet door. Het was Donderdag voorde Scherm- vereeniging van het Bataljon Schut terij een ware feestavond. Nadat door het 12tal Onderofficieren en Korpo raals de geweer-colonne, waarmede te Amsterdam de 2de prijs werd behaald, ten aanschouwe van den Majoor- Commandant en verdere Officieren was uitgevoerd, nam de Commandant mr. W. Jager Gerlings het woord en reikte onder een schoone toespraak de medailles, behaald op de wedstrij den te Haarlem en te Amsterdam, uit, den wensch uitsprekende dat het schoone voorbeeld door de Scherm- vereeniging gegevenmocht opwek ken tot meerdere sympathie bij het Kader door te toon en wat schutterij door oefening en wilskracht vermag. Deze rede werd beantwoord door den Colonne-Commandant den Kapt. Claassen en besloten met een drie Hier ter stede, evenals te Nijmegen en andere plaatsen, wordt door hen, aan wie een bepaald Rijkstractement of pensioen was verzekerd vóór de vaststelling der Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, aan den minis ter van Financiën een rekest inge diend, inhoudende bezwaren, dat die wet op hen wordt toegepast. Het bericht, dat H. M. de Koningin- Regentes de bedrijfsbelasting der Hof- dignitarissen zal betalen, heeft den stoot tot die beweging gegeven, om dat men in die handelwijze eene be aming meende te mogen zien van de onbillijkheid, om die belasting te heffen van hen, aan wie vóór hare vaststelling bepaalde inkomsten wa ren verzekerd. Bovenbedoeld rekest ligt voor be langhebbenden ter teekening in den boekhandel van de Erven Loosjes. De 10de vergadering der Provinciale Afdeeling Noord-Holland van den Al- gemeenenNederlandschen Politiebond zal gehouden worden op Woensdag 12 December 1894, in het café „Brink- mann" alhier. Op de agenda komt voor: Verslag afgevaardigden Algm. Ver gadering; Bespreking over dedienst- medailles en verslag van de 13e Alg. Vergadering; Bespreking over de be langen van den bond en de Afdeeling; Uitreiking van dienstmedailles aan leden. Door de firma Kleinmann Co. te Amsterdam, Govert Flinckstraat, is te dezer stede in den handel gebracht een nabootsing van de fraaie tegel schilderijen van de Delftsche fabriek van Thooft en Labouchere. De jeugdige firma die op kunstgebied veel belooft is er n.l. in geslaagd afbeeldingen van schilderijen van een itwintigtal beroemde meesters met al haarkleu ren en {details op glas over te bren gen. De reproducties in keurige hou ten lijsten zullen door hare uitmun tende afwerking en billijken prijs ongetwijfeld wel koopers vinden. De levende brug. In sigarenwinkels en op de aan plakborden hier ter stede heeft men de laatste week verschillende photo- grafieën en prenten kunnen aanschou wen, voorstellende sensatie-tooneeltjes uit het melodrama „De levende brug", dat Donderdagavond voor de eerste maal in onzen schouwburg "wéru ge geven om verder tot en met Zondag nog te worden gespeeld. Met veel ophef is dit stuk aangekondigd als een spannend drama met belangrijke too- neeleffecten. Nu „De levende brug" voldoet wel aan genoemde hoedanig heden. Hoewel wat de intrigue betreft, een stuk van het goede, oude soort, en vol onmogelijkheden en ongerijmd heden in sommige details, oefent het door zijne afwisselende, boeiende too- neelen en vooral door de fraaie deco- ratiën groote bekoring uit op het publiek. In vele melodramas treft men ala hoofdpersoon aan den schavuit, die allerlei misdaden begaat en als an deren hoofdpersoon den eerlijken en rechtschapen man of vrouw, het slachtoffer wordende van de misdaden van gemelden schavuit. Het lratste bedrijf is dan gewijd aan de vergelding. Deze personen vindt men ook in „De levende brug." Richard Blunt wordt door Dunstan Leech de man met de zwarte ziel overal vervolgd, daar hij zich tot diens onverzoenlijken vijand heeft gemaakt door te trouwen met het meisje, dat hij liefhad. Eerst tracht hij met be hulp van zijne moeder hem valsche- lijk van diefstal te beschuldigen, zoekt hem later op in een vuurtoren en vermoordt hem dan bijna. Eenige jaren later, wanneer Blunt reeds ge huwd is en in Afrika met zijn gezin en eenige anderen, waartoe ook een drietal athleten behoort, aan het gouddel ven is, weet Leech met behulp van arabische slavenhandelaars, de vrouw en het kind van Blunt te ont voeren. De zwaar beproefde echtgenoot stelt echter list tegenover list, waar door hij de zijnen weer weet te be vrijden. Zij worden echter achtervolgd door hunne belagers; zij komen voor een rotskloof de brug daarover is door hun vijand vernield, in wiens handen zij spoedig zullen vallen, wan neer juist niet op het kritieke mo ment de drie athleten, die aan den anderen kant van de kloof staan, een kloek besluit nemen. Zij gaan op el kaar staan, laten zich voorover vallen en vormen een levende brug over de kloof; alzoo weet Blunts vrouw met haar kind te OBtkomeu j hijzelf wordt gevangen genomen en Weggevoerd. In het laatste bedrijf keert hij echter naar Engeland terug bij zijne vrouw, die hem dood waant, en haar tante - de moeder van Leech oppast bij haar sterfbed. Tot slot ontvangt Leech, die ook een broedermoord op het ge weten heeft, zijne welverdiende straf. Ziehier de inhoud in het kort sa mengevat. Het stuk leent zich, naar men eenigszins hieruit kan opmaken, zeer tot spannende tooneeltjes, vooral nu van het decora!ief zou bijzonder veel werk is gemaakt. Vooral was dit in het 2de bedrijf verrassend door de vele verwisseling van omgeving. Een mooi effect maakte het laatste too- neel in dit bedrijf, wanneer bij het drama op den vuurtoren eensklaps een mailboot uit de duisternis op doemt, en een Demand bootje bij den toren aanlegt. Luid was dan ook het applaus, dat na het zakken van het scherm opging. Ook de huilende stormwind om den vuurtoren werd goed nagebootst. De belangwekkende scène in het 3de Dedrijf, waaraan het stuk zijn naam ontleent, had ook, wat te begrijpen is, veel succes. Daar ook de vertolking van het stuk, vooral wat de drie hoofdperso nen betreft, mej. Cohen en de heeren Ducaju en Mijin, vrij goed is, geloo- ven wij wel, dat dit stuk hier even veel succes zal hebben als in Amster dam. Mond- en Klauwzeer. De aangifte van mond- en klauw zeer te Haarlemmeermeer vermindert sterk. De laatste week slechts 12 ge vallen. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 22 No vember 1894. Witte tarwe f4.50 a f5.50, Rogge f3,50] a f 4.Haver f4.50, a f5.50, Wintergeröt f. 2.75 a f3.50, Duiven boonen f5.25 f 5.50, Paarden- boonen 4.80 a f5.15, Bruinen boo nen f10.10.Kanariezaad f8.25 a f8 75. Op de Donderdag gehouden vèê- markt waren aangevoerd 12 koeien, 2 vaarzen én 14 paarden. (Zie vervolg Nieuwstijdingen Be pag.) Hofberichten- Het vertrek der Koninginnen van Het Loo naar 's-Gravenhage is be paald op 30 November des namid dags omstreeks half twee. In December zal de Koningin aan vangen met de studie der Duitsche taal. Het ondericht in die taal is door H. M. de Regentes opgedragen aan dr. E. F. Kossmann, leeraaraan het stedelijk gymnasium te 's-Gra venhage. Een poging tot zelfmoord. Donderdagavond omstreeks 83; ure vervoegde zich in den winkel van den horlogemaker Westendorp aan de Groote Houtstraat, eene juffrouw met verzoek om den bediende v. d. L. te spreken. Toen deze in den win kel kwam haalde zij een revolver voor den dag en richtte deze op den be diende; zij loste echter het schot niet op hem, maar op zich zelve en werd in de borst getroffen. Zij is per bran card naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Teleurgestelde liefde schijnt haar tot deze daad te hebben gebracht. Zij is 22 jaren oud, woon achtig te Rotterdam, en genaamd Louise Meyer. De heer dr. Buckmann verleende de eerste geneeskundige hulp. De kogel trof haar even boven het hart. Haar toestand is redelijk. Lombok. Hare Majesteit de Koningin heeft Donderdag van Het Loo een telegram naar Indië doen afzenden, waarin H. M. den opperbevelhebber der Lom bok-expeditie, generaal Vetter, zijn officieren en troepen geluk wenscht met de schitterende overwinning, door hen behaald. Het telegram van hulde aan gene raal Vetter en zijne dapperen, uitge gaan van de hoofdredacteuren van het N. v. d. D. en het Hbld., is met 223 namen onderteekend verzonden. Een hulde aan het Indische Leger. De heugelijke berichten uit Oost- In dië verwekten vooral Donderdag te Breda veel geestdrift. Men bedenke dat aldaar legio gepensionneerde mi litaire en burgerambtenarenuitlnsu- linde verblijven. 's Namiddags had op de Markt eene muziekuitvoering plaats door de Staf- Naar het engelsch van CBARLES READE. 25) HOOFDSTUK IX. „Wel Matthews," zeide zij, „welke vrouw zou dat niet willen na er zooveel over te hebben gehoord?" „Nu, hier is het nu," zeide hij, en stak zijn vest in de hoogte. „Wat in je vest? Maar dat is toch geen bizonder veilige plaats." Ja, maar kijk eens goed." Hij legde het kleedingstuk op tafel en toonde haar den dichtgenaaiden binnenzak. Zij bekeek dit en gaf er hare goedkeuring over te kennen. „Ik zie het," zeide zij. „Wie zon bij een man znlk eene voorzichtigheid hebben gezocht?" Na eenig nadenken vond zij het echter minder aangenaam. „Wie beeft hem voor u dichtgenaaid?" zeide zij scherp. „Ik kan hier vandaan de steken zien. Eene vrouw heeft het gedaan." „Nu, laat eene vrouw hem dan ook weer lostornen," was het eenige antwoord, dat hij daarop gaf, en hij wierp haar het vest toe en ging voort haastig zijn ontbijt te verorberen. Zij legde het vest op haar schoot, zocht haar schaar en knipte voorzichtig den binnenzak open en stak er vervol gens hare hand in. „Maar er is geen geld in," zeide zij. „Loop heen," zeide hij met een vollen mond. Zij woelde er met hare vingers in rond. „Maar ik verzeker je, dat er niets in is," zeide zij. „Vertel nu toch geen onzin. Geef maar eens hier." Zij gaf het hem, en zag hem doordringend, zelfs argwa nend aan. Hij voelde in den zak haalde de voering naar buiten streek er over heen er was niets in. „Wat beduidt dat?" stamelde hij. „Ben ik krankzinnig? Droom ik? Het is onmogelijk. Snijd het in stukken in duizend stukken Bestolen bestolen 1 Ik ga de politie waar schuwen. Iedereen in huis moet doorzocht worden." Met een woeste beweging stond hij op. Maar ook Elizabeth verhief zich en zeide ernstig: „Jezult zooieta hier niet doen; er zijn geen dieven in huis. Ga zitten en denk maar eens g< ed na." „Ik kan niet; het duizelt mij voor mijne oogen." „Je moet. Noem eens op in welke „bars" je gisteren bent geweest alvorens hier te komen." Hij kreunde en noemde er verscheidene op. „Heb je ook Jln^een „Wél neen!" ïk verzè^er' ze nog in mijn zak heb gevoeld." „Dat dacht je misschien. Maar wie heeft ze er voor je in genaaid „Dat doet er niets toe." „Wie heeft ze er voor je ingenaaid „Een kleermaker." „Neen Matthews, dat heeft eene vrouw gedaan, en eene vrouw heeft ook den laatsten keer den zak weer dichtge naaid. Dat is geen mannewerk, en bovendien mannen zijn niet zoo omzichtig. Daar Bteekt meer achter dan je mij hebt verteld," en zij verzonk in gepeins. In een oogwenk had de bedrieger zijn besluit genomen. Hij zou naar de dokken gaan, daar wachten tot Sarah hare koffers kwam halen, en haar vertellen, dat men hem aan gerand en beroofd had. Daarna zou hij met haar New-York verlaten en een maand lang werken, totdat zij meer geld uit Engeland had gekregen. Hij deelde nu aan Elizabeth mee, dat hij met de politie al de door hem bezochte „bars" zou bezoeken, en haastig ging hij heen. Zij maakte geen tegenwerpingen; zij zat daar, peinzende over die zonderlinge geheimzinnigheid. Weldra ontving zij bezoek van een ni9t verwachten bezoe ker, aan wien zij haar gemoed beter kon luchten dan aan haar verlooide. aaw oen rnaw ,qinirb ia lOoJoBdtoi }9d ni es ne ui negnsidgaw sis'florf iiesuaM eeiqjtl, Jah

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1