GEMENÖD NIEUWS Vervolg Raadszitting. Wetgevende Macht. Burgerlijke Stand. heer JoUrdan xich voor het toestaan van het crediet. De minister Hanotaux antwoordde dat de houding der regeering reeds bepaald was. De regeering acht eene expeditie tegen de Hova's onvermij delijk. De heer Doumergue sprak uitvoe rig over de koloniale staatkunde. In het geheele land zeide hij heerscht nu een gunstiger stemming jegens de koloniale politiek, maar deze gunstige stemming is vooral veroorzaakt omdat men meende, dat nu een einde was gekomen aan expedities in overzeesche landen. Nu evenwel is weer eene expeditie tegen de Hova's noodig. De heer Doumer gue verklaarde zich ook voor het verleenen van het krediet, maar al leen op voorwaarde dat de regeering volledige ophelderingen zou geven over haar koloniale plannen, zoowel wat betreft Madagascar als wat den toestand in Soedan, Siam en Tomboe- toe betreft. Namens de linkerzijde werd het toestaan van het crediet bestreden. De woordvoerders der uiterste linker zijde verklaarden zich tegen de expe ditie en deelden mede ,dat hun partij tegen het crediet zou stemmen. Op voorstel der regeering en in strijd met den wensch der uiterste linker zijde werd besloten de discussie te ver dagen. Men zal zich herinneren, aldus be gint een part. telegram aan de N. R. Ctuit Berlijn, dat na den val van Caprivi alras werd beweerd dat een van de oorzaken van zijn ver vreemding van den Keizer waszijn afkeer van een krachtiger koloniale staatkunde van DuitschLnd. En wer kelijk is na Caprivi'8 verdwijnen van het toon eel de toon in officieuse en niet-ofiicieuse Duitsche bladen jegens Engeland veel scherper geworden. Die toon is gedeeltelijk een gevolg van de houding van Engeland in het vraagstuk van de Delagoa-baai, ge deeltelijk een antwoord op de brutale aanvallen die de Engelsche pers op Duitschland heeft gedaan omdat dit geen neiging aan den dag legt zich, wat den oorlog tusschen China en Japan betreft, door de Engelsche po litiek op sleeptouw te laten nemen. Onlangs heeft de Kölnische Zeitung in een dreigend artikel, dat haar oogenschijnlijk in de pen was gege ven, alle zonden van Engeland tegen Duitschland, op Nieuw-Guinea, in West-, Oost- en Zuid-Africa en op Samoa, opgesomd en vandaag komt de Kreuz-Zeitung, die voor enkele windrichtingen in de politiek der hoogere sferen nog altijd een zeer fijnen neus heeft, hetzelfde lijstje op noemen. Naar waarheid herinnert de Kreuz- Zeitung dat zij altijd een voorstander is geweest van flink optreden van Duitschland tegen Engeland in ko loniale aangelegenheden, en terecht vindt ze de opgeblazen taal die de Engelsche pers tegenwoordig ten op zichte van Duitschland bezigt meer komiek dan tragisch. Groot-Bittannie zegt ze, heeft nergens een vriend op wiens bijstand het in geval van nood kan rekenen. En Duitschland moet er zich niet toe beperken de eischen van Engeland af te wijzen en zich aan den invloed van het land te onttrekken, maar het moet ronduit zelf aan Engeland eischen stellen, in de eerste plaats wat betreft bet be zit van Samoa, in de tweede plaats in quaesties over West- en Zuidwest Afrika (b.v. over 't „hinterland" van Togo en de Walvischbaai), enz. En- gelands koloniale bezittingen zijn reeds lang 't moederland te machtig en dan wil net nog altijd maar meer hebben. Dat moet de Engelschen flink af geleerd worden. Engeland heeft een bondgenoot noodig, maar dat kan Duitschland niet wezen, tenzy Enge- lands eischen in overeenstemming zijn met zijn draagkracht. Op zichzelf zal er in Duitschland niet licht iemand op 't standpunt staan dat Groot- Brittannië onder alle omstandigheden moet worden bestreden. Het artikel van de Kreuz-Zeitung is zeer de aandacht waard, omdat het werkelijk de af-piegeling is van een gezindheid die hier ver is verbreid. In Egypte schijnt een expeditie tegen den Mahdi voorbereid te worden. Den laatsten tijd zijn althans her haaldelijk troepen en ammunitie naar Soeakim en Wadihalfa gezonden. De opperbevelhebber van het Egyptische leger, Kitchener Pacha, die onlangs eerst de zuidgrens van Egypte heeft geïnspecteerd, begeeft zich binnen kort naar Soeakim om het garnizoen en de versterkingen aldaar te bezich tigen. In de buurt van Soeakim zijn den laatsten tijd telkens benden Mah disten verschenentoen onlangs weer een troep van een paar honderd man een rooftocht waagde, rukte de com mandant van Soeakim, Lloyd Pacüa, aan het hoofd van driehonderd Soe- daneesche soldaten tegen hen uit. De Mahdisten hielden echter geen stand, maar verdwenen vóór zij onder het der kwaMM), Ster f te-B tatistiek. Dank zij de toepessing van talrijke hygiënische maatregelen is de sterfte in bijna alle groote steden van Europa in de laatste tientallen van jaren be langrijk afgenomen. Zoo ook in Stock holm. In 1860 bedroeg de sterfte daar 30.16 per 1000 inwoners, in 1870 30.22, in 1880 daalde zij tot 28.70, in 1890 tot 20.60 en in 1893 tot 19.42 Ct. Daarentegen steeg het aantal er geboorten van 112.391 in 1860 tot 240.246 in 1893. De 8upprematie der engelsoho marine. „Vier gewone Engelschen" (onge noemd doch hunne kaartjes liggen ter inzage) hebben zich in de Pali Mall Gazette bereid verklaard tot het storten van twee guineas de man als eerste bijdrage tot een fonds voor eenen Nationalen Marmebond (Naval League) tot doel hebbende het ma ken van propaganda om aan Groot- Brittannie de oppermacht ter zee te helpen verzekeren. Oogenblikkelijk is de Pall Mall Gazette door het openen van eene inschrijvingslijst op het denkbeeld ingegaan. Het oog merk van den op te richten Bond wordt door haar als volgt omschre ven le. De aandacht van het publiek te vestigen op het feit, dat de Brit- sche marine ontoereikend is voor de eischen welke een oorlog haar elk oogenblik zou kunnen opleggen. 2e. Het publiek omtrent marine- zaken voor te lichten en allen Brit- schen onderdanen in te prenten hoe zeer de oppermacht ter zee een levens belang voor hen is. 3e. De openbare meening te doen optreden voor parlementaire candi- daten die, zonder te vragen naar partijpolitiek, zich verbinden o q in het Lagerhuis aan Groot-Brittannie de oppermacht ter zee te helpen verze keren. 4e. Teweeg te brengen, dat de ad ministratie der marine gevoerd worde langs eene lijn welke boven party poli tiek is verheven. Zoodra er ongeveer 200 personen zijn toegetreden, zullen er bepaalde stappen genomen worden tot het or- ganiseeren van den Bond. De verlichting te Parijs. Van 1817 af, toen de eerste gas lantaarns werden geplaatst, is de ver lichting te Parijs steeds verbeterd. Het gas heeft sedert de schoonste vooruitzichten gehadde branders werden verbeterd de sterkte van het licht nam toe. Doch daar komt het electrisch licht en schijnt niet alleen met gaslicht te concurreeren, doch dit geheel te willen verdringen. Thans heeft de electriciteit op haar beurt een concurrent gekregen in het gas. Zij heeft dat te danken aan het gas gloeilicht van den heer Auer uit Wee- nen; de verlichting is daardoor beter; het gasverbruik is minder voor- deelen, welke het gemeentebestuur van Parijs er toe hebben gebracht, om op eenige groote pleinen deze verlichting aan te brengen. Men vindt haar b.v. op het plein „de la Concorde," op het voorplein der Notre Dame, en van het „Thé&tre Frangais." Het ge meentebestuur is daartoe natuurlijk niet overgegaan vójr het zich elders van de deugdelijkheid van dit licht had overtuigd. Daartoe bestond gele genheid te overcafé's, restaurants, magazijnen en winkels in menigte ge bruikte deze nieuwe verlichting. Daar na is het aangebracht in velschillende vorstelijke gebouwen, het kasteel van prinses Mathilde, van den hertog van Aumale enz., zoodat men in Parijs tegenwoordig wat de verlichting be treft, een eigenaardigen strijd kan aan schouwen den strijd tusschen gas gloeilicht en electriciteit, waarbij de laatste lang niet in het voordeel is. Grootvorst George. Uit St. Petersburg komen weer zeer ongunstige berichten over den toe stand van grootvorst George, den tweeden zoon van Czaar Alexander III, die na het overlijden des Czaren als de vermoedelijke troonopvolger is aangewezen. De reis van dezen prins naar Kopenhagen, waar hij eenigen tijd zou vertoeven, is reeds opgegeven. Grootvorst George zal nu zoo spoedig mogelijk vertrekken naar den Kaukasas, waar hij den winter zal doorbrengen. Naar men weet, lijdt de Russische troonopvol ger reeds sedert geruimen tijd aan een ernstige longaandoening. Gedurende de begrafenisplechtig heid te Petersburg is uit de keizer lijke kroon een groote briljant ver dwenen. Eenige juweliers, die de kroon hebben bezichtigd, achten het mo e- lijk, dat de diamant is doorgedrukt en tusschen de fluweelen voering en i het goud hi gerekt* ilea sal de kroon daarom aan een nauwkeurig onder zoek onderwerpen. Do toestand in Armenië. De Peters burger correspondent van de Standard bericht, dat uitTiflisen Erzeroem telegrammen zijn ontvan gen waarin wordt melding gemaakt van nieuwe gruweldaden door Turk- sche soldaten in Armenië. Volgens het bericht zouden in de verschil lende dorpen vijfhonderd Armeniërs zijn gedood, benevens een aantal Koerden, die weigerden den Turken hulp te verleenen. Men zal echter wel doen niet onvoorwaardelijk ge loof te hechten aan deze mededee- lingen. Europeeërs in Noord-Afrika. Een Fransch geneeshear, dr. Treille heeft een onderzoek ingesteld over de acclimatatie van Duitschers in Algerië. Daar hebben zich veertig ja ren geleden vele Duitschers geves tigd; in 1861 waren er in Algiers 5816. Thans is dit getal gedaald tot 3189. Uit het onderzoek is gebleken, dat die vermindering niet een gevolg is van naturalisatiëu, maar wel van meerdere sterften boven geboorten. In vele jaren overleden tweemaal zoovele Duitschers als er geboren werden, en in de gasthuizen is het getal zieken van Duitsche afkomst onevenredig groot. Er komen welnu en dan nieuwe vestigingen, maar ook die sterven binnen betrekkelijk korten tijd uit. Het klimaat in Al gerië blijkt dus voor Duiischers zeer ongeschikt te zijn, en volgens den onlangs overleden prof. Brugsch, die zelf 20 jaren in Egypte heeft door gebracht, geldt in geheel Noord-Afrika hetzelfde van de meeste Europeeërs. De vrouwen worden meestal bloed arm en zelden bereikt een Europee- sche familie het vierde geslacht.Slechts door elk jaar eenige maanden in Europa dooi te brengen, kunnen be woners van Noord-Europa het langen tijd in het klimaat van Noord-Afrika uithouden. De oorlog tusschen China en Japan. Volgens bericht uit Tsjifoe hebben de Japanners Maandag een fort twee mijlen ten westen (van Port Arthur gelegen veroverd. De Chineezen zou den gebrek hebben aan voedsel en aan water. De regeering der Vereenig- de Staten moet besloten hebben een stoomkruiser uit Baltimore naar Toengtsjou te zenden, waar het Ame- rikaansche zendingsstation door de ongeregelde Chineesche troepen zou worden bedreig-i. Volgens berichten via Tientsin uit Peking ontvangen, zou de keizerin-weduwe onlangs een Chi- neesch exemplaar van den Bijbel hebben aangenomen met de belofte er in te zullen lezen. De Keizer zou daarna bevel hebben gegeven een tweede exemplaar aan te koopen. Zulks wordt als van veel beteekenis beschouwd. Het prestige van Duitsch land aan het Chineesche Hof moet geslonken zijn, en wel tengevolle van het bericht dat de regeering van het Duitsche rijk zou geweigerd hebben evenals Engeland mede te helpen om Japan tegen te houden. De Times ontving een bericht uit Sjanghai dat het gerucht bevestigt van den zelfmoord van Lioe gezag voerder van het pantserschip „Tsjin Joeën". De hervorming van het leger vordert zeer langzaam. Prins Koeng is ongeveer machteloos. Naar de Times uit Philadelpia ver neemt, zou het antwoord van Japan op het bemiddelingsvoorstel van de regeering der Vereenigde Staten den wensch uitdrukken de voorstellen der Chineezen betreflende een wapen stilstand te vernemen, desnoods door bemiddeling van den gezant der Ver. Staten te Tokio. De heer G. Detring, directeur der douane te Tientsin, is naar Japan vertrokken om over de vredesvoor waarden te onderhandelen. De speciale correspondent van Reu ter te Port-Arthur bericht van 19 dezer Men ziet hier in de straten niets dan soldaten. Het garnizoen bestaat uit 20,000 man van de troepen uit het noorden, allen goed gewapend en geoefend. Er is overvloed van am munitie; men gelooft dat de vesting onneembaar is, als het garnizoen haar verdedigt. De levensmiddelen zijn toereikend voor zes weken. VARIA. Vrijheid. Dichter. O, land van vrijheid, van gelijkheid ik groet u, schoon Frankrijk, ik omhels u Gendarme. Wil je wel eens maken daar, dat je van het gras afkomt! Barones. Ach, waarde dokter, ik ge- Yoel heden mij recht ongelukkig. Arts. Wel, wel. En wat scheelt er aan mevrouw Barone?. Het is ontzettend. Heden morgen liet ik bij de familie A. van B. tot C. waar ik me altijd zoo uit stekend amuseer, afzeggen, omdat ik weer een aanval van mijne migraine duchtte, en verbeeld u, ik heb den geheelen dag geen enkelen aanval gehad en nu wilde ik u eens vragen of ik me niet ongerust h ef te ma ken; dit is nu al de derde dag dat ik geen migraine meer heb gehad. Arts. (de goede klant waardeerend) Ik zal u wat geven, mevrouw, en maak u maar niet beangst; het komt zeer stel lig terecht! Bloemendaal. Door Ged. Staten is aanmerking gemaakt op een raadsbesluit, waarbij aan het hoofd der school, den heer van Leeuwen eene verhooging van salaris was toegestaanvolgens hunne meening moet de vérhooging betreden de betrekking, niet den persoon. Over eenkomstig dit advies werd door den Raad besloten. Verder verleende de Raad zijne goedkeuring aan een door den heer mr. H. Enschedé te Haarlem inge diend adres, waarin deze den weg af staat aan de gemeente langs den Aerdenhout ter breedte van 10 M. mits de Raad zijn eigendomsrecht er- kenne op den weg naar den Blauw- selmolen, loopende over zijn grond. Hierna werd behandeld een voorstel van B. en W. om van den heer Jhr. P. Teding van Berkhout te Heemstede over te nemen een zij wegje van den Aerdenhoutsweg naar de Zandyoor- derlaan, op conditie, dat de gemeente het onderhoude. Hiertoe wordt be sloten. Naar aanleiding van het adres van den heer Goedkoop, geneesheer te Bennebroek, wordt besloten een sub sidie toe te staan van f50 jaarlijks voor eene vroedvrouw te Vogelenzang en Bennebroek. Aamgenomen wordt een subsidie van f 30 jaarlijks te ver leenen ten behoeve van de z. g. Margrietlaan bij den Noor dwijkerhout. Uitgeloot werd aandeel 39, groot f500 van de gemeentelijke geldleening, in 1868 aangegaan. Het 3de k war taais kohier van het schoolgeld werd goedgekeurd ten be drage van f 143.57. Door Ged. Staten zijn herbenoemd tot zetters van 's Rijks dir. belastin gen de heeren S. R. Rijnierse en R. Verdegal. Tot de ingekomen stukken behoorde een adres van den heer H. van der Bosse te Bennebroek met verzoek om een bloembollenloods tot een woon huis te mogen verbouwen. De langdurige discussiën hierover leidden niet tot een resultaat. De voor zitter sloot de discussiën en tevens de vergadering ruim half vijf. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 23 [November. Per Telegraaf, INDISCHE BEGROOTING. De heer Hintzen betoogde de on uitvoerbaarheid van het bijsla .stel sel dat vervangen moest worden door verhooging van den inkoopsprijs der koffie. De Minuter wenscht de ondervin ding uitspraak te laten doen over het nut van den maatregel tot aanmoe diging der cultuur. Verhooging van plantloon en be lastingheffing gezamenlijk zou de ge leidelijke opheffing der cultuur op Sumatra's j Westkust verhinderen. De heer Cremei beschouwde den bijslag slechts als een proefneming, later te volgen door een definitieve beslissing omtrent het stelsel. De Minister beloofde zijn aandacht te wijden aan een door Cremer aan bevolen betere boschexploitatie ter vermeerdering van inkomsten. De heer Van Gennep adviseerde tot voorzichtigheid ter voorkoming van daling der prijzen. De Minister verklaarde te zijner tijd eene herziening van art. 122 op het reg. recht te zullen overwegen, maar kwam op tegen de verwijten van den heer Donner tegen het pro- testantsch kerkbestuur in Indië. Tegenover de heeren Bool en Van Gennep achtte de minister de krank zinnigenverpleging in Indë niet slecht en tegenover den heer van Kerkwijk verdedigde hij d exploitatie der om- oiliënvelden. Stcnmvaartbsrichten. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriv. 22 Nov. te Rotterdam. Het Btooruschip Drenthe(extraboot) van Rotterdam naar Java, arriv. 21 Nov. te Batavia. Het stoomschip Gedé, v. Java naar Rotterdam, passeerde 21 November Sagres. Het stoomschip Soembingv. Java naar Rotterdam, vertrok 22Novemb. van Perim. Het stoomschip Spaarndamvan de N. A. S. M., arriv. 22 Nov. van Rot terdam te Newxork. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amst., vertr. 22 Nov. van Port-Said. Het stoomschip Merapi, van Rot terdam naar Java, vertr. 22Novemb. van Marseille. Het stoomschip Soenda, van Bata via naar Amst. vertrok 21 Nov. van Padang. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Batavia naar Amst., pass. 21 Nov. Point de Galle. Het stoomschip Prins Alexander van Amsterdam naar Batavia, vertr. 22 Nov. van Suez. Het stoomschip Prins Willem IV arriv. 20 November van West-Indië te Newyork. Het stoomschip Salak, vertr. 21 Nov. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., v. Rotterdam naar New york, pass. 22 Nov. des voorm. 11 u. 45 min., Prawlepoint. Het stoomschip Burgem. den Tex van Amsterd. naar Batavia, vertr. 20 November van Southampton. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 21 Nov. A. K. Nun- nink, wedr. van H. A. M. Koorn, en J. F. F. Desmet, den Haag. W. F. J. G. ten Cate en P. C. van Dura, Al- meloo. G. Veen en H. Ch. Gorter, Sneek. 22. J. B. M. Bosch en L. M. Edelmann, Amst. A. Groeneveid en L. M. D. van Osenbruggen, Utrecht. J. H. J Schoemaker en M. M. Döp- penbecker, Amst. W. I. T. op de Macks en L. van Meenen, Millingen. J. M. Faber en H. H. ter Hart, Amst. P. Opperman en M. R. A. Klobbie, Am sterdam. P. A. J. van den Brandeier, wedr. van E. L. van Idsinga, en C. L. van der Muelen, Utrecht. Bevallen: 21 Nov. C. F. Smit Van Coeverden z., Amst. 22. I. H. M. A. Doude van Troost wijkClifford z., Nieuwersluis. Overleden: 10 Nov. C. M. H. de IonghVan der Chijs, Prinsen- hage. J. Meijlink 66 j., Wee3p. 14. L. Herckenrath 59 j., Apeldoorn. 17. F. A. M. Maarschalkerwaart jm. 21 j., Amsterd. Wed. J. M. Wiedemann Van der Hart 71 j., Utrecht. L. Ch. Smit jd. 23 j., Purmerend. J. Boldingh Gz. 44 j.. Leeuwarden. 18. A. Seijl- houwer 68 j., Amst. K. Oudshoorn, jm. 27 j., Zaandam. E. G. Renson jm. 2 j., Baarn. G. van der AheeKoek 82 j., Amst. W. N. Scheib, Tjakra- Negara. 19. H. G. Gann Dun jm. 25 j., Mexico. P. Nieuwkamp 81 j., Baarn. H. E. E. Gregory jd. 14 j., Elburg. G. WitteVan den Boogaard 81 j., den Haag. C. van Os 39 j., Amst. 20. M. C. Uphof jd. 32 j.. Moerdijk. N. S. Blom 64 j., Dieren. J. van Messel jm. 10 md., Amst. A. Siigcher jm. 39 j., Amsterdam. 21. J. Zant voord 67 j., Wormerveer. J. Post jm. 24 j., Amst. H. Balk 73 j., Hauwert. Wed. A. M. BeckerStüber 50 j., Amsterd. J. M. SteenberghSchouten 74 j., Amst. Th. van Zagten 87 jden Haag. 22. A. L. André de la Porte jd. 53 j Arnhem. A. H. C. van Lennepjd. 1% j., Amst. H. de JonghVan Menk 62 j., Amst. Bevallen: 21 Nov. A. J. Ui" tendaalKamp z. 22. J. S. Nieuwen" hofFavre z. G. HollanderAaide" rink d. 23 E. SarletGerdingh d. J« v. RoodeStekelenburg z. W. v. DeldenBruijn z. Overleden21 Nov. J. Hartel 19j- L. Lakenstr. H. P. de Oude 7 md. z. N. Heiligland. 22. J. H. Oliemans 6 md. z. v. Marumstr. MARK TNIEUWS Amsterdam21 Nov. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friescne Franeker Jammen f0,a 0,dito Hambur gers f0,— a 0,dito Zaaiers fl,60 a 1,70, Zeeuwsche Spuische Jammen f 3,50 a 4,dito Fiakkeesche 2,75 a 3,25, Geldersche Kralen f0,a 0,Katwijker Zand f0,a 0, Noordwij ker Zand f0,aO,HiÜe- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Alkmaar19 Nov. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 14 koeien f160 a 230, 69 vette kalveren f 40 a 100, 13 nuchtere dito f 6,a 14,729 vette schapen f16 a 26, 38 magere varkens fll a 14, Opaarden fa alles per stuk, 283 vette varkens 34 a 42 ets. per Kg.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3