BINNENLAND. Gisteren (Zondag) avond ongeveer 10 uür kon men van het perron van het spoorwegstation in de derde klasse wachtkamer een hevige bewe ging ziebiËen opgeschoten jongmensch verzette zich heftig tegen politieagen ten, zóo zelfs dat men een sabel zag zwaaien boven de woelende menigte, die van buiten een stormachtige zee drukkelijk in herinnering te brengen dat er maatschappijen bestaan tot verzekering van glas en gewassen. De oorzaak van deze opschudding was dat dit jongmensch, genaamd Handgraaf wonende te Sandpoort, in de 3e kl. wachtkamer in beschonken toestand twist maakte en daardoor de orde verstoorde. Het meisje verpleegd wordende in het St. Elizabeths Gasthuis aan de be komen schotwonde neemt steeds in beterschap toe. Lombok. het departement van koloniën Hedenmorgen ie een wagen be spannen met 2 paarden op het Sta tionsplein op hol gegaan en tot staan gebracht door den pakjesdrager J. Eewen, wonende Hagestraat. Per soonlijke ongelukken zijn daarbij niet voorgevallen. Naar wij vernemen, heeft de reeds zoo dikwerf gewraakte baldadigheid der jeugdige knapen te dezer stede, zich dezer dagen weder op ernstige wjjze geopenbaard en wel door het inwerpen der glazen van de straat lantarens, waarvan er niet minder dan vier honderd stuks zijn bescha digd met de „catapult". Niet alleen verdient dit kwaad hoogelijk te wor den afgekeurd om de materieels Bcha- de, welke hieruit voortkomt, doch ook de veiligheid der ingezetenen en der woningen loopt daardoor gevaar. Om aan de roekeloosheid zooveel mogelijk paal en perk tê Btellen. aan de hoofden der openbare scholen "het verzoek gedaan, om den leerlin gen het gevaarlijke van hun handel wijze onder het oog te brengen en dergelijke voorwerpen af te nemen. Hét algemeen belarg zal ongetwijfeld worden gebaat, wanneer de ouders gestrengeüjk aan hunne jongens ver bieden, die projectielen in bezit te hebben en hen zoo noodig, door ge paste middelen weten te bestraffen. Zooals onlangs iB gemeld zal het 1 December 50 jaar geleden zijn dat de Kerkelijke Gemeente te Santpoort werd opgericht. Wij voegen hier nog aan toe dat de heer C. D. van Coeverden dan 50 jaar de funcie van kerkvoogd zal heb ben bekleed, en dat de eerste predi kant der gemeente, Ds. van Ketwich, te Leiden woont. De Chr. zangvereeniging „Asaff'te- Hillegom zal in de week van Kerst mis eene openbare uitvoering geven ten voordeele van het Nationale fonds tot ondersteuning van verminkten op Lombok. Ds. A. H. Claassen, predikant te Uit geest, herdacht onder zeer vele blijken van belangstellingzijn25-jarige ambts vervulling. Hagelslag te Aalsmeer. De hagelslagcommissie, die na de ramp van 6 Aug. te Aalsmeer door het bestuur der afd. Aalsmeer van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde werd bijeengeroepen, heeft thans bare taak volbracht. Zij ont ving een bedrag van f9876.37 en heeft dit verdeeld over 250 bloemis ten en tuinders, die zóo konden wor den geholpen, dat de moed, die er uit was gehageld, weder herleefde. De commissie meende echter hare taak niet te mogen neerleggen, alvo rens inlichtingen te hebben gegeven en den bloemisten en tuinders na Bij Zaterdagmiddag van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië nog het volgende telegram ontvangen „Het telegram van de Koningin- Regentes is door land- en zeemacht met geestdrift begroet. „Gisteren doorzocht een colonne Zuid-Tjakra Negura, vergezeld door de wijkhoofden. Nergens tegenstand. De bevolking begon slechting der wallen en kleimuren van den zuidrand op eerste aanzegging. Voorname Baliërs onderwierpen zich in grooter aantal dan vorige dagen." Blijkens van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië ontvangen tele gram zijn, bij de verovering van Tjakra-Negara op 18 dezer, de vol gende Europeesche militairen gesneu veld Van de infanteriede sergeanten C. F. W. Brouwer, algemeen stam boek No. 37433, en J. J. J. van Lith, id. No. 23337de korporaal H. Ver maak, id. No, 31607de fuseliers M. de Groot, id. No. 16009A. Rommers, id. No. 19894; J. Hisseld, id. No. 37017H. Janssen, id. No. 87737 E. van der Veer, id. No. 22418; R. Vinkers, id. No. 36353W. Bakker, id. No. 36584; G. van Bergen Hene gouwen, id. No. 31867S. J. Sonnen, id. No. 28394; J. van Stee, id. No. 36739B. Akkerman, id. No. 33721 J. Veldhoen, id. No. 35879A. Max- veiler, id. No. 28990J. Fontevn, id, No. 17076L. Hindriks, id. No. 19093 H. H. W. Baedge, id. No. 34991V. C. Metdepenninghen, id. No. 29534, en J. van Rijsbergen, id. No. 37695; van de artilleriede kanonniers A. van der Burgt, algemeen stamboek No. 34255, en J. Hessel, id. No. 11949; van de geniede sergeant J. H. G. Greven, algemeen stamboek No. 20397. Overste Frackers, wiens sneuvelen in de jongste telegrammen wordt medegedeeld, was uit Maastricht ge boortig, werd 2e-luit. in 1866 en door liep de verschillende rangen, tot hij in 1888 tot majoor werd bevorderd. Sedert October 1891 bekleedde hij zijn tegenwoordigen rang, vertrok in 1892 naar het moederland en bracht den tijd van zijn verlof te Maastricht door, in den kring zijner familie. In Juni van dit jaar, toen de verloftijd was verstreken, is de overste naar Indië teruggekeerd, in de hoop bin nen twee jaar, met den koionelsrang gepensionneerd, voorgoed te repatri- eeren. Dadelijk na zijn komst in Indië in de eerste dagen van Augustus werd luit.-kol. Frackers benoemd tot plaatselijk commandant te Samarang. Toen nu na de ramp van 2-5 Augus tus de aanvullingstroepen naar Lom bok vertrokken, werd hij aangewezen als commandant van het 6e bataljon ter vervanging van den zwaar gewon den overste Bijlevelt. In de jongBte mailberichten werd hij herhaaldelijk genoemd, o. a. onder de officieren, die aandeel hadden in de verovering van Mataram. Vermoedelijk stond ook de bovenbedoelde colonne, welke tegen Sasari optrok, onder zijn beproefde leiding, en is hij daar met krijgs manseer gevallen aan het hoofd van den troep. Uit het verslag van den penning meester, den heer A. Koolhoven bleek, dat er van 1893 een kassaldo was van f 2412.72JJde ontvangsten over 1894 bedroegen f 20384.26^, de uit gaven f 3805.14^ minder, zoodat dit saldo in kas zal zijn. Uit het verslag van den le-secre- taris J. C. Burkens door den 2e- Becretaris uitgebracht bleek dat het aantal leden van 4151 tot 4578 was gestegen. Het aantal niet-werken- de leden was van 152 tot 146 ge daald Het verslag gal een uitvoerig re laas van hetgeen er in het afgeloo- pen jaar was verricht; de nieuwe bondsatlas zal vermoedelijk tegen het rij-seizoen gereed zijn. Het aantal militaire wielrijders was geklommen tot ,34 en waarschijnlijk zal in het voorjaar weer een estafette- rit gehouden worden. Tot leden van het Algemeen Be stuur werdeD gekozen voor deafdee- ling Drente Schaafsma, voor het buitenland Huiser en voor Indië Voüte. Met luide toejuiching werd het voorstel van den oorzitter begroet om ,H. M. de Koningin-Regentes en generaal Vetter een gelukwensch met de victorie op Lombok te seinen De telegrammen luiden Hare Majesteiten de koninginnen Het Loo. De vertegenwoor iigers van 5000 Nederlaudsche wielrijders bieden Uwe Majesteiten eerbiedig geluk- wenschen aan met houding Indi sche troepen en behaald succes. Alg. Verg. alg. Nederl. Wielr. Bond. Édo Bergsma, Voorz. En het tweede: Legerchef Lombok. Vijfduizend wielrijders bieden hulde. Vervolgens werden eenige voorstel len behandeld van minder algemeen belang en werden eenige reglements wijzigingen goedgekeurd. Een voorstt-l van deu heer Corvée, n de vergaderingen van het Alg. Bestuur van den Bond toegankkelij k te stellen voor alle bondsleden, werd verzonden naar de permanente com missie voor roglementsherzieaing. De bijeenkomst werd hierna ge sloten. Alg. Ned. "Wielrijders Bond. In het café „Buit6nlust" in de Ma liebaan te Utrecht, hield Zondag de Algemeen Nederlandsche Wielrijders- bond zijn gewone jaarvergadering on der leiding van den voorzitter, den heer Edo Bergsma. Werkstaking der Amsterdam- sche bakkersgezellen. Zondagvoormiddag kwamen de Am- sterdam8che bakkersgezellen in het Paleis voor Volksvlijt" te Amster dam ten getale van tusschen de 2000 en 3000 bijeen, welke bijeenkomst tot resultaat had, dat eene groote werkstaking onder hen is uitgebro ken, zoodat Amsterdam gedeeltelijk heden geen versch brood had. Door het comité uit de gezellen zijn de volgende eischen opgemaakt om het loon te verbeteren: Ovenisten, bank- en deegwerkers f2.50, halfwas f 2, jongmaatjes f 1.50, karrijders fl.50, alles boven het be staande loon. Overwerk, dat de twee uur niet mag overschrijden, vast personeel, 30 ct. per uur. Noodhulpen voor 6 uur 25 cent per uur. Noodhulpen voor 12 uur 20 cent per uur. Arbeidsduur: 5 dagen elk 12 uur, Zaterdag 18 uur, totaal 78 uur. Daar onder waren begrepen 1 uur schaft tijd, Zaterdag ljt uur schafttijd. De voorzitter van het comité, de heer Borkus, stelde hierbij in 't licht dat men onder 12.50 boven het be staande loon enz. aldus moet opvat ten, dat ieder ovenist, bank- en deeg werker, om 't even, welk loon hij nu ontvangt, t 2.50 in loon moet ver hoogd worden; met de andere cate gorieën werklieden ging het eveneens. De eischen waren aldus geformuleerd, opdat allen met de beweging konden medegaan. Na eenige toelichtingen werden in deze vergadering bij handopsteken bo vengenoemde eischen met bijna alge- meene stemmen goedgekeurd. Ook werd onder hoera's besloten de algemeen erkende Christelijke feestdagen als rustdagen te beschou- m. Na verschillende besprekingen werd de werkstaking geproclameerd, reeds dezen dag intredende. Zondagavond zou niemand aan den arbeid gaan en ook heden niet voor 12 uur 's nachts, ook bij die patroons die de eischen hadden ingewilligd. Na afloop der vergadering in het Paleis" trok het grootste gedeelte der gezellen langs de Weteringschans n.iar de fabriek van de „Maatschap pij voor Stoom-Meel-en Broodfabrie ken", aan de Vijzelgracht. Het wa3 daar wel een hevig ge drang, maar de politie die daar met vier detachementen aanwezig was, be hoefde niet handelend op te treden In de Zondagavond in „d'Geelvinck" gehouden bijeenkomst werd besloten naar verschillende bakkerijen en fa brieken posten uit te zenden, om de gezellen, die aan den arbeid waren getogen, tot staking over te halen. De werklieden van enkele bakkerijen hadden gezegd, dat zij zoodra de stakers zouden verschijnen, ook den arbeid zouden neerleggenzonder dezen zich ten dwang durfden zij daartoe niet overgaan. Des nachts werd door de stakers onophoudelijk gepatrouilleerd bot singen hadden niet plaats. Diefstal te Helmond A. de K., slijter te Amsterdam, vroeger te Helmond, is Vrijdag avond met den trein van 5.52 te Hel mond aangekomen. Na zich geheel te hebben verkleed als St. Nicolaas, is hij bij verschillende winkeliers ge weest om het een of ander te koopen. Geen van hen bleek den vermomde hun oude stadgenoot te her kennen. Hierop heeft onze St. zich naar de bakkerij van de wed. Van N. bege ven en bestelde daar St. Nicolaasge- bak, onder voorgeven dat hij voor de kinderen van een geacht ingeze tene voor St. Nicolaas moest spelen. Daar de reeds bejaarde winkelierster van het in betaling gegeven bank biljet van f25 niet terug kon geven, verzocht zij St. Nicolaas even in de huiskamer te willen komen. Nadat de man hieraan gevolg had gegeven heeft hij de oude vrouw op het bed geworpen en zich meester gemaakt van ongeveer f50,000 aan effectenen andere papieren van waarde. Nauwelijks had de dief zich met zijn buit verwijderd of de krasse we duwe was reeds opgestaan en deelde aan een paar voorbijgangers het voor gevallene mede. De politie werd onmiddellijk ge waarschuwd. Deze vatte post aan het station. En gelukkig. Want juist op het oogenblik dat de laatste trein naar Amsterdam tot vertrekken ge reed stond, komt er op eens iemand te voorschijn, die nog met den trein wilde vertrekken. Maar de politie legde nog juist bij tijds de hand op hem. In de wachtkamer onderzocht, werd behalve het gestolene, nog bij hem gevonden een valsche baard, touwen, een lang mes en een flesehje met vloeistof, dat nog naier onderzocht moet worden. Hoe de man tot zulk eene daad is kunnen overgaan, begrijpt te Hel mond niemand. Zoolang hij daar ter stede gewoond heeft, was hij een braaien oppassend jongeling, op wien niets viel aan te merken. Hen petroleumbrand Zaterdagochtend omstreeks elf uur had er aan het goederenstation van de Staatsspoor te Leiden eene ont ploffing plaats welke ernstige gevol gen na zich had kunnen sleepen. Eenige werklieden, bezig zijnde pe troleumvaten te lossen, lieten deze onbeheerd liggen, met het gevolg dat der vaten aan het rollen ging, waardoor het in aanraking kwam met een vuurpot waarop men teer kookte om daarmede de vaten te merken. Door die aanraking vatte het vat vlam en sloeg met een ge weldigen knal uiteen. De vlammende olie deelde zich spoedig aan een 20 tal andere vaten mede, welke even eens uit elkander spatteneen zelfs zoodanig, dat het een eind de lucht werd ingeslingerd. Daar men dezen brand toch niet xon meester worden rolde men, om verdere schade te voorkomen, de brandende vaten te water, waardoor dan ook de brand geblusoht werd. Gelukkig kwamen bij dit ongeval geen persoonlijke onge vallen voor. Ongeveer 20 vaten zijn verbrand. Verdronken Omstreeks halfaeht Zaterdagochtend sleepte het sleepbootje „Spido" het rijnschip „Hendrika Petronella,"schip per A. Viergevel, uit de Westerhaven te Rotterdam met bestemming naar de Rijnhaven. Achter aan het rijn schip was een roeiboot bevestigd, waaraan twee roeiers met toestem ming van den schipper hun roeibootje vastbonden, omdat ook zij in dezelfde richting moesten. Midden op de Maas gekomen,passeerde hen het Btoomschip „Caledonia" op weg naar een der boeien en ging bijna rakelings langB het rijnschip en de beide daaraan be vestigde rooibooten, met het nootlot- tig gevolg, dat door de sterke zuiging het achterste roeibootje, waarin de beide roeiers gezeten waren, omsloeg en zij in het water vielen. Schipper Viergevel, die evenals de bemanning van het Katendrechtsche veerbootj# van Van den Brink de beide roeiers in de diepte zag verdwijnen, nadat zij enkele oogenblikken gesparteld en vruchteloos gepoogd hadden boven te blijven, wendde, door die bemanning gesteund, alle pogingen aan om hen te redden, doch te vergeefs: slechts een drijvende jas en de omgeslagen roeiboot werd men machtig. Deze jas is door de vrouw herkend als te be- hooren aan haren man, den 28-jarigen roeier Piet Bartel. De tweede verdron kene is P. Alexander, mede gehuwd. Volgens deskundigen is het ongeluk veroorzaakt doordion de roeiers hun ne boot te dicht bij de voorafgaande boot hadden vastgebonden. Een nachtelijke overval. Men schrijft aan de Pr. Dr. en Am. Ct. uit Beilen van Vrijdag De algemeene haat tegen de musku-fabriek van den heer J. Wag ner heeft zich Donderdagavond ten dui delijkste uitgespoken. Wat er ge beurd is, laten wij voor rekening van de bedrijvers en riekt eerlijk gezegd wel wat naar de middeleeuwen, doch bij den haat tegen en den last van den inrichting is het gebeurde ook zeer wel te vergoelijken. Omstreeks half zeven in den avond begon het in de richting van de fa briek rumoerig te worden. Op onder scheidene plaatsen hoorde men een boerenhoren en gezangsoms zag men licht in het veld. Een en ander deed vermoeden, dat het op de fa briek los ging en niet lang duurde het dan ook of de houten keet was A 400 en een echtgenoot, matig en vlijtig, denk je dan, dat ik het geld zou verkiezen Nooit I Laten wij dus niet twis ten over hetgeen verloren is, maar dobbel voortaan niet meer drink niet meer zooveel als je gewoon waart te doen dan zal ons huwelijk gelukkig worden. De kamers van dit huis zijn goed verhuurd en de bewoners tevreden. Zij zullen nu wel verhuurd blijven. Wanneer je na ons huwelijk de avonden thuis wilt doorbrengen, dan verzeker ik je, dat ik des noods wel voor ons onderhoud kan zorgen." James Mansell toonde zich zeer ingenomen met deze woorden en Elizabeth noodigde hem uit om een uurtje met haar te gaan wandelen. Hij stemde toe met geveinsde gretigheid; zij kleedde zich voor deze gelegenheid aan, en gearmd ondernamen zij de wandeling zij vroolij k en opgewekt, hij somber en afge trokken, en slechts vluchtig antwoordende op hare vragen en opmerkingen. Intusschen verffischten juffrouw Mansell en Lucy zich goed, gebruikten een flink ontbijt en spoedig was er een rijtuig vcor de deur om hare koffers naar de boot te brengen. Lcuy was er evenwel niets mee ingenomen. „O, mama," zeide zjj„wij zijn juist gekomen." „Ik kan er niets aan doen," werd haar kortaf geantwoord. „Maar alles is zoo mooi, en de menschen zijn zoo vrien delijk; zij noemen mij „miss." „Mijn kind," zeide hare moeder, „ik moet naar huis terug. Gewonde menschen verlangen allen naar huis, en ik ben gewond in het hart Behalve jou heb ik niemand meer, wees dus vriendelijk tegen je moeder." Lucy sloeg hare armen om haar moeders hals. „O, mama, ik ga met u waarheen u wilt." HOOFDSTUK X. Het was of alles haar voor haar terugkeer meeliep. Bij de aanlegplaats ontmoette Sarah Salomon Grace, die toezicht hield in het tolkantoor en zij trad op hem toe en vroeg hem, hoe zij hare koffers aan boord kon laten brengen. „Keert u alweer terug? En dat zonder uw echtgenoot?" „Ja mijnheer, mijn echtgenoot heeft mij verlaten." „Wat, voor goed?" „Ja, mij en mijn kind." „Wat een gemeene kerel i" Na aldus zijn oordeel te hebben uitgesproken, zeide hij, dat het zijn werk was om haar te helpen. Op het oogenblik kon hij zijne plaats niet verlaten, maar all zij hem haar biljet wilde geven, dan zou zjjn college er voor zorg dragen, dat haar bagage naar haar kajuit werd gebracht. Dit ge schiedde. Intusschen verzocht hij haar eene vraag tot haar te mogen richten. „Zooveel als u wilt," zeide zij kalm. „Waar hebt u hedennacht geslapen?" „Bij eene juffrouw, die zich juffrouw Haynes noemde." „In de Honderd en Vierde straat?" „Dat weet ik helaas niet. Maar omdat u het zoo vraagt, kent u juffrouw Haynes „Dat zou ik denken." „Dat is toevallig." „Ja, ik heb haar al negen jaar lang gekend. Haar eerste man was een neef van mij. Toen hij gestorven was, heb ik gedacht nummer twee te zullen worden, maar ik had geen lust om haar op het kerkhol te vragen, en die Engelschmac was niet zoo behoorlijk; hij was mij voor." Met steeds toenemende belangstelling hoorde en keet Sarah hem aan. „Ik begrijp u volkomen," zeide zij. „U hadt meer eerbied voor haar, omdat uwe liefde voor haar groo ter was." Salomon staarde haar aan. Hij was uitermate verbaasd, maar tegelijkertijd zeer bekoord door deze lieftallige onbe kende, die in een oogwenk en zoo juist in zijne ziel had ge lezen. Hij vroeg haar eenigszins verlegen of hij hare hand mocht drukken. „Zeker, met genoegen," zeide zjj met een kalmen glimlach „Ik zal u de waarheid vertellen," zeide hij, „hoewel ze tegec mijzelf strijdt. Ik heb haar nog lief, en kan haar maarniet uit mijne gedachten bannen." „Waarom zoudt ge dat ook doen?" zeide zij vriendelijk- Salomon staarde haar aan. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2