foor onze Vensters. St. Icol NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C FM 12 Jaargang Woensdag 28 November 1894 No 3500 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummera0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,374. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat A<1-, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en conrantieri. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Snee., Paryt 31 hu Faubourg Montmartre: LilMBOÜ. De Telegraaf ontving hedenmorgen uit Batavia het navolgende telegram: De wettige zoon van den Radja is verslagen. Aan onze zijde viel een doode en en waren vijf gewonden. De bedoelde zoon is Nauga Ka- rang Karang. Hij is gesneuveld. Ook wordt nog geseind dat binnenkort een tocht zal worden ondernomen naar Lingsar en Narmada. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur- Uitgever, In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Uit den Nederlandsche A]manak van de firma H. D. Tjeenk Willink Koningin Wilhelmina. Portretten van C. E. van Koetsveld, p. Haver8chmidt, A. Vrolijk, J. G. de Hoop Seheffer, Elout van Soeter- woude, L. W. C. Keuchenius, Charles Rochussen en zijn werk in 7 aib. Vijf gravures naar schilderijen. Brug omvergeworpen door den on De stoomer „Corsica" de voorhaven van Havre. Francis Magnard, in leven hoofd redacteur der Figaro. De Begrafenis van Czaar Alexander. I. De keizerlijke tamilie voor de lijkkist. II. Het graven van den graikelder. III. De lijkkist wordt op den lijk wagen geplaatst. IV. De keizerlijke Insignes. V. Wapenherauten de aankomst van den stoet aankondigende. VI. De lijkstoet. VII. De stoet voor het Stadhuis. VIII. Na den lijkdienst in de rus- sische kerk te Parijs. Politieke Platen en Portretten. H. Van Lina G. aan Mina H. Lieve Mien Als ik kon en je jichtige groot moeder het wou, dan zou ik je met een tooverstaf door de lucht laten vliegen naar Haarlem om hier samen eens gezellig inkoopen te gaan doen Een St. Nicolaas in Aarlanderveen Kind, wat] heb ik met je doen. 't Is ongeveer hetzelfde als op de Mooter- hei te moeten zitten. Enfin, ik zal je er nu maar eens een en ander van vertellen, dan kun je je ten minste eenig denkbeeld maken van wat er hier alzoo te zien is. WESSELINGH in de Anegang heeft een vioolspeler voor zijn ramen gezet, opdat de menschen, daarnaar kijkende meteen de odeurs, zeepen, chocoladesoorten en zoo meer zien welke zijn etalage bevat. Dat is nog zoo dom niet, je moet tegenwoordig de menschen wat mijn broer Willem noemt „lijmen". „Wat Willem betreft, hij praat nog veel over je, ondeugd en ik zag hem gisteren bij FRANS A Co. staan met een paar boa's in zijn hand, die hij zeker als St. Nicolaascadeau aaneen liefhebbende zuster te duur zou vin den. Ja, ja, als zijn examen achter den rug is ik zie van hieruit, dat je te Aarlanderveen bloost Bij LAMP in de Barteljorisstraat was 't vol als altijd. Er is dan ook eene collectie artikelen, goedkoop en duur, eenvoudig en fijn om verward te raken in de keus. Een huisvrouwtje als jij zou niet weinig behagen scheppen in zijn nieu wen winkel van huishoudelijke arti kelen potjes en pannetjes zooals ik ze altijd noemde, weet je wel en waarover je me altijd beknorde. Ja, ik deug nu eenmaal niet voor de keuken, ik hou meer van pret en jool envan lekker eten, maar dat moet je niet oververtellen. Anders heb ik misschien nog een kansje op een Aarlanderveenschen aanbidder. Ik wil je wel zeggen, dat ik bij Lamp vandaan kamende, dadelijk ben ge wipt naar den overkant en in NOACKS winkel een delicieuse leverworst heb gekocht, waarop ik mij voorstel de fa milie te trakteeren. „Altijd nog dol op lekkernijen hoor ik je al zeggen en dat wijze hoofd van jou zie ik schudden als een japansch knikkebolletje. Ei en waarom zou ik niet 1 Wat moest er van zoovele menschen worden als ik en anderen niet van lekkernijen hiel den Verbeeld je eens, dat een strenge wetgever bet eten van zoetigheden verboodWat zouden onze uitste kende banketbakkers dan gaan be ginnen, zooals SCHIEVING in de Zijlstraat met zijn lekkere boterletters zooals MEEREBOER in de Groote Houtstraat, de opvolger van Kisten maker, die als bediende in het vak, bekroond is voor banket. En DROSTE asjeblieft met zijn overheerlijke d sertchocolade 1 Neen Mientjelief, wij lielhebbers van lekkernijen zijn we zenlij k heel nuttig voor de maat schappij, Bij DIJKEN in de Smedestraat heb ik na lang wikken en wegen, met Willem een kachel voor pa en ma gekocht, een practische vulkachel en niet duur. Wat een verscheiden heid ook in dat artikel en vat moe ten de winkeliers tegenwoordig toch een grooten voorraad nahouden, 'tls hier wezenlijk niet noodig te Am sterdam inkoopen te doen, noch wat prijzen noch wat keus betreft. Truus mijn vriendin deed het onlangs toch en zei toen ik het afkeurde „rond uit gezegd, zie je, doe ik het om het uitstapje, want goedkooper en beter is 't heelemaal niet I" Ik heb haar toen de waarheid eens gezegd en we hebben een hal ven dag geboudeerd. Voor pa kocht ik een heel goede 2% cents sigaar bij HEZEMANS, ik had eerst naar 't merk Montagnard op pa's kistje gekeken, anders zeg gen de heeren altijd dat dames geen sigaren kunnen koopen. Onze gedienstige gaat trouwen en krijgt een naaimachine van me, na tuurlijk bij BRANDT in de Scha- chelstraat vandaan; die is er ruim in gesorteerd. Het goeie schepsel ver dient het wel aan me, 't was er nog een van den ouden stempel, dat weet je nog wel en ze was bij ons ook niets minder dan een huisgenoot. Ze had dan ook zooveel overgespaard, dat ze haar heele uitzet heeft betaald, ge deeltelijk zelf gemaakt, deels gekocht bij DE VLEESHOUWER in de Gierstraat. Neef Arnold, je weet wel, dien jij de geblaseerde „fin de sièclist" noem de,zullen we eens beet hebben.Hij krijgt tot bespotting voor zijne luiheid, een rieten kinderfauteuiltje, maar een half uur later een grooten rieten fauteuil, want al doet hij soms wat mal 'tis eigenlijk toch wel een jongen meteen goed hart. Ik koop die stoelen bij UCHTMANN, die in 't artikel goede keus heeft. Wat Willem van me krijgt wil ik je wel vertelleneen tooneelkijker, dien ik denk te koopen bij WEBER in de Koningstraat. Zooals je weet gaat hij nog al graag naar de kome die en zoo'n tooneelkijker kan ook dienst doen voor andere gelegenhe den.... een reisje naar Zwitserland bij voorbeeld. Maar Mientje waarom ter wereld kleur je nu alweer Natuurlijk heb ik voor jou ook wat, ik wil je zelfs wel zeggen dat het gekocht is bij KARTHAUS. Je kunt toch nog niet raden wat het is, want in zijne winkels is zooveel en velerlei, dat raden ondoenlijk is. Geef je dus maar geen moeite, kindlief en bewonder mij liever na de mededee- ling, dat ik aan drie verschillende handwerkjes bezig ben, ik die zoo weinig geduld heet te bezitten. 't Spreekt vanzelf dat ik ze kocht in DE KATOENBAAL. En nu vriendin mijns harten, wordt het tijd dat ik een einde maak aan dit epistel, want de boodschappen die ik nog te doen heb, zijn legio. Bij THOOLEN in de Paarlaarsteeg moet ik een zilveren horloge koopen voor onzen Piet, bij DE JONG in de Hout straat tegenover Trouw een paar lek kere winterhandschoenen voor onze Mies, die eiken dag koude handen opdoet in dit mistige, sombere na jaarsweer. Dan moet ik nog naar NIEMANN in de Schachelstraat om een spiegel voor mijn kamer want de vorige is den weg van alle spiegels in ons huis ?aan (Tom heeft er n.l. een ster in geslagen) en ten slotte ga ik een kijkje nemen in den nieuwen NIK KELWINKEL van VISSER naast het Dagbladdie naar ik hoor nogal keur van cadeautjes heeft. Alzoo beste, sterkte gewenscht bij je jichtige grootmoeder te Aarlander veen Als ik een en ander voor je kan doen, dan schrijf je maar en met Kerstmis kom je in elk geval over. Anders sta ik er niet voor in, dat Willem zich geen vliegende tering op den hals kniest. Da>/ hartenroof ster, wees hartelijk gekust door je je zoo liefhebbende LIEN. Joh. I. S. B. Wesselingh, Warmoes- straat 31, hoek Ane/ang. A. Frans Co., Groote Hou straat 10. H. Lamp, Barteljorisstraat 22/24. H. Dijken, Smedestraat 3. H. Hezemans, Barteljorisstraat 6. W. C. Brandt, Schachelstraat 45. G. de Vleeshouwer, Gierstraat 10 en (Schachelstraat 39. G. Uchtman, Smedestraat 31. J. P. Karthaus, Gr. Markt 8,10 en 12. J. J. Weber, Koningstraat 10. Katoenbaai, Warmoesstraat 6. J. A. Thoolen, Paarlaarsteeg 12. J. H. de Jong, Gr. Houtstraat 2. J. D. Niemann, Schachelstraat 7. H. J. Visser, KI. Houtstraat 12. Haarlem, 27 Nov. 1894. Mr. IorderiB, Nadat onze voormalige burgemees ter Mr. E. A. Iordens dezen zomer van een aanval van bronchitis was hersteld, heelt zich nu een herhaling van lie ziekte voorgedaan. Ditmaal schijnt de aanval hevig te zijn en vreest men, dat de krachten van den 72jarigen patient daartegen niet bestand zullen wezen. De zoon van Mr. Iordens schreef gisteren aan een van de stedelijke ambtenaren, dat de toestand zorge lijk is. Heden werd door het bataljon in fanterie alhier eene oefening in het mobiliseeren gehoudende order daartoe was om 7J4 uur uitgegeven, om 10)4 stond het voor den aimarsoh gereed en om 11 uur werd uitgerukt naar Zandvoort. Benoemd tot ambtenaar ter ge meentesecretarie van Haariemmer- liede en Spaarnwoude de heer E. J. Snabilié, volontair te Schoten, wo nende te Haarlem. In het Bijblad van de „Opr. Haarl. Courant" van heden komt een stuk voor, waarin behandeld wordt de quaestie van de openbaarheid der vergaderingen van de Kamer van Koophandel alhier. Wij kunnen de daarin te berde gebrachte argumenten en bezwaren niet onbesprokon laten, maar zien ons wegens gebrek aan ruimte ge noopt dit tot een volgend nummer uit te stellen. Debating Society. De 300ste vergadering van genoemde club, waarvan wij onlangs melding maakten, is Maandagavond in hötel Funckler gehouden. Verschillende oud-leden waren te genwoordig. Door het oud-lid professor W. vatt der Vlugt werden de volgende stellin gen verdedigd. I. Ons geldend kiesstelsel dat het meerderheidsbeginsel huldigt, maakt: a. het kiesrecht van een aantal kie zers hersenschimmig. Naar het engelsch van CHARLES READE. 27) HOOFDSTUK X. „Hetzelfde als met dien armen Joe Pinder," zeide zij halt tot zichzelf. „Daar kan ik niets van zeggen, ik ken hem niet." Sarah dacht na. Weldra nam zij hem met hare heldere logen van top tot teen op. „Mij dunkt," zeide zij langzaam, ,dat het mijne plicht is een briefje aan juffrouw Haynes te schrijven." „Omdat u vannacht bij haar gelogeerd hebt?" „Ja daarover en over nog andere dingen. Gij kent en acht jhaar; wilt u het haar geven?" „Natuurlijk, met genoegen." „Eigenhandig „Zeker." o,Niet door tusschenkomst van dien man." „Wat? van haar verloofde dien vent neen stellig niet." Gerustgesteld op dit punt zeide Sarah, dat zij gaarne aan boord wilde gaan om het gedrang te ontvluchten. Zij kon den brief in de kajuit schrijven, het zou geen lange worden. Salomon bracht haar en Lucy nu naar boord. Na eenige voorbereidingen zocht Sarah papier en eene enveloppe uit haar valiesje; zij had alles gereed om aan hare zuster te kunnen schrijven. Zij zette zich vervolgens neer om te schrij ven aan de vrouw, die James Mansell zou trachten te be driegen. Salomon Grace had niets beters te doen dan haar te bespieden, en verbaasd vroeg hij zich af, wat deze blanke hand neerschreef aan de vrouw, die hij nog lief had. Het was geen gemakkelijk werk; zij had eene moeielijke taak voor zich. Na iederen regel hield zij een oogenblik stil. Haar gelaat stond ernstig, ja plechtig. Dat bracht Salomon nog meer in verbazing. Hij kon wel zien, dat wat deze vrouw schreei niet alleen eene dankbetuiging was voor ver leende gastvrijheid gedurende een nacht. Toen zij hem had geëindigd, vouwde zij hem op en verzekerde er zich van, dat de enveloppe goed sloot, waarna zij Salomon Grace riep. Hij trad naderbij. „Wilt ge haar dezen brief zelf overhandigen en er u van verzekeren, dat zij hem leest?" „Ja, dat zal ik; van wie moet ik zeggen, dat hij komt?" „Van Sarah Mansell." „O, Sarah Mansell. Zijt u Sarah Mansell?" „Ik ben Sarah Mansell." Daarna zeide zij, als in diepe gedachten verzonken. „Koestert u werkelijk groote genegen heid voor juffrouw Haynes?" „Ik ben ongetrouwd door haar, ziedaar alles," zeide hij Bomber. Zij vestigde haar blik op hem. „Misschien zal er een dag komen, dat gij een getrouwd man zijt door haar." Salomon schudde het hoofd. „Is dat een raadsel?" „Ja," zeide zij, „de toekomst is een raadsel. Wat ik nu doe bewijst dat. Wie weet u zijt vriendelijk voor mij ge weest. Gezegend zijn zij, die goed zijn voor vreemden, de vaderlooze en de weduwe. Ja mijn kind is vaderloos van deze dag af, en ik ben een verlaten vrouw, geheel alleen op dezen groote wereld, met niemand anders dan mijn kind en God." De arme Salomon had haar kunnen zeggen, dat deze twee meer waren dan zeven en zeventig eehtgenooten, die niet deugen, maar hij was te zeer ontroerd door hare woorden. „Neen, neen, u zijt niet alleen, en zult niet alleen zijn. Kom eens hier lief kind en troost je moeder. Salomon Grace kan niet veel doen, maar hij kan u helpen totdat gij ver trokken zijt, en dan houdt ge uw oog maar op uw tehuis gericht. Gij hebt toch nog wel vrienden thuis „Ja." „Men heeft u ginds lief?" „Ja mijnheer." „Heb ik het u niet gezegd 1 Men wacht op u, men denkt aan u." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1