GEMENGD NIEUWS duwen te ondersteunen, maar dat daarvoor «en papier (zegel) noodig was, datfl.47X kostte. Door de twee slachtoffers, beide zeer behoeftige weduwen, werd het aan bekl. telastgelegde bevestigd. Ook by anderen had hij, doch vruch teloos, een dergelijke valscbe rol ge speeld. Na zeer ernstig door den president, mr. Wichers Hoeth over het slechte van zijne practijken te zijn onderhou den, werd door mr. Regout, subst.- offi. van justitie, tegen beklaagde eene gevangenisstraf van vier ja ren geëischt. Mr. H. J. Biederlack die als ver dediger optrad, zeide hoewel hij even min als het Openbaar Ministerie of de president eenige sympathie met bekl. kon gevoelen, hy zich niettemin verplichtte le de vraag te stellen, of „in casu" een of meer der elementen in art. 326 Wetb. v. Stralr. voor op lichting genoemd aanwezig waren, welke vraag door pl. beslist ontken nend werd beantwoord. 2o. was pl. van oordeel wat hij met eenige voorbeelden uit bekl'e leven toelichtte, dat zijn cliënt niet zóo verdorven was als hij op het eer ste gezicht scheen te zijn. Mocht de rechtbank hem veroor- deelen, dan hoopte pleiter, dat hem een veel lichtere straf dan de door het O. M. geëischte *ou worden op gelegd. Het anarchisten-proces te Lnik. De instructie in het anarchisten^ proces te Luik is thans geëindigd. De zaak zal in Januari voor het As- sissenhof komen. Zestien beschuldig den, waaronder Cyprien Jaholkowsky (baron Sternberg), zullen worden ver volgd. Jaholkowsky en tien anderen worden bij verstek gevonnisd. Twee beschuldigden, Cornelissen en Vlieger, worden vervolgd wegens uitingen in de pers, op de zaak betrekking heb bende. De anderen zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens lidmaat schap aan een vereeniging, die aan vallen op personen en eigendom be oogt. Bovendien zijn Jaholkowsky, Berg, het echtpaar Schelbach en vier anderen, beschuldigd van^fpogingen tot den aanslag op den koninklijken schouwburg te Luik. Anderen zullen terecht staan wegens aanslagen, dief stallen van ontplofbare stoffen en Soging tot moord. Het grootste deel er beschuldigden zijn Duitschers. Koning Christiaan van Denemarken, die te St. Petersburg vertoeft, ter eere van het huwelijk van czaar Nicolaas, is daar ter nauwernood aan een ern stig ongeluk ontkomen. Terwijl de koning een stoombad nam, barstte de stoompijp. De koning ontving dientengevolge eenige brandwonden, die, hoewel niet gevaarlijk, toch zoo ernstig zijn, dat zijn vertrek uit St. Petersburg daardoor eenige moet worden uitgesteld. Vorstin Bismarck. Dinsdag is het overlijden gemeld van vorstin Bismarck. Reeds lang was zij lijdende; haar ziekte moet een maagkwaal zijn geweest, welke haar elk jaar noodzaakte een kuur te ondergaan te Bad-Homburg. Het toenemen der ziekte moet haar gedwon gen hebben van deze jaarlij ksche bad reis af te zien. De toestand der vorstin was reeds verleden jaar zeer ernstig. Johanna Von Puttkammer was nauwelijks 23 jaren, toen zij in Juli 1847 huwde met Otto von Bismarck. Dai huwelijk is voortdurend zeer gelukkig geweest, en in zijn oogen- blikken van tegenspoed heeft de heer Von Bismarck bij zijn vrouw altijd den besten troost gevonden."1 Behalve een goede huitvrouw was vorstin Von Bismarck een vrouw van veel geest en een krachtigen wil. Zij had het uiterlijk van het echte type der Pommersche; zij was groot, sterk gebouwd, een gelaat dat voortdu rend ernst uitdrukt. Mooi is zij nooit geweest. Zij was gewoon aan tafel veel te spreken, wond zich spoedig op, en vertelde gaarne vrooüjke verhaal tjes. De groote vriendin van vorstin von Bismarck met wie zij iederen zomer regelmatig te Homburg samen was, was barones Willy von Rothschild, wier talent als componiste bekend is. Wanneer die dames tusschen twee bezoeken aan de bron over de muziek I aan het praten gingen kwam er aan hetlredetwisten'geen einde. Sedert jaren was zij lijdende aan slechte spijsvertering, waartegen al leen het water van Homburg eenige hulp bood. Niettemin weigerde zij hardnekkig de voorschriften van doc- ter Schweninger op te volgen, voor al wat betrof het drinken van cham pagne frappé, waarvan zij een groote vriendin was. Particuliere telegrammen uit Var zin vermelden, dat Schwenninger in de laatste dagen den vorst op de naderende catastrophe voorbereidde. Op Vrijdag, een zeer mooien zonnigen dag, uitte de zieke, die reeds zeer zwak was, den dringenden wensch, nog eens een laatste afscheid te nemen van al de geliefde plekjes van haar landgoed, waar zij in haar lange huwelijk zoo onbeschrijfelijk gelukkige uren had doorleefd. Onder geleide van haren diep verslagen echtgenoot begon nu de doodzieke, zorgvuldig in een rij tuig gelegd, dezen diep treurigen rondgang door veld en woud, op elke plek, aan herinneringen rijk, stilhou dend. Daarna legde zij zich te bed, om niet weder op te staan. Doch tot in de laatste ure bleef haar geest helder, en nog in den sterfnacht hiel den huiselijke zorgen voor de aan wezige gasten haar bezig. Onmiddel lijk voor haren dood sprak zij nog met hare dochter, gravin Rantzau, uit Den Haag, die haar m#t alle toe wijding tot het laatste toe heeft ver pleegd. Op het oogenblik des ver scheidens waren Schwenninger, dr. Chrysander, gravin Rantzau en eene oude dienstbode aanwezig. Daar des avonds tevoren een ingetreden slaap eenige hoop had gewekt, vermocht Schwenninger den grijzen Bismarck zei ven te bewegen zich ter ruste te leggen, zoodat hem de laatste oogen- blikken zijner vrouw gespaard bleven. Toen Bismarck des morgens de ziekenkamer betrad, vond hij reeds zijne schreiende kleinkinderen aan het doodsbed. De ontroering van den grijsaard was ontzettend; maar toch hoopt Schwenninger met het oog op eenen overigens voortreffelijken ge zondheidstoestand, dat Bismarck zon der ernstig nadeel dezen schok zal door staan. Luidens de laatste berichten zal de teraardebestelling zeer stil in d m engr-n familiekring plaats hebben. Het eerstaankomende telegram van rouwbeklag 9wasflvan* denfKeizer, in zeer hartelijke bewoordingen opge steld. Daarop volgde er een van den Rijkskanselier Hohenlohe, en hierna kwam er een geweldige stroom van deelnemingsbetuigingen uit alle he melstreken en uit alle standen. In de Londensche voorstad Ken sington is weer een moord gepleegd, die aan de misdaden van „Jack the Ripper" herinnert. In Holland-park- road werd een vrouw gevonden, met eene doodelijke wonde aan denhals, die reeds was overleden, toen zij door een politieagent werd ontdekt. Van den moordenaar is nog geen spoor gevonden. Barendrecht uitstappen! klonk het terwijl de trein van Dordrecht naar Rotterdam stopte aan genoemd sta tion. E8n passagier 3e klasse wringt zich door de nauwe opening van het portier, stapt uit, en ziet daarna dood bedaard den trein na, die zich weder in beweging heeft gesteld. Als de weder ingetreden stilte aan 14. Prière het kleine station hem onaangenaam begint aan te doen, vraagt hij aan iemand op het perron: Ja, wat moet ik hier eigenlijk doen? Waar moet je naar toe? Naar Rotterdam. Dan hadt je verder moeten gaan met den trein, die daar wegstoomt. Jawelmaar die kerel riep: Ba rendrecht uitstappen Dit station heet Barendrecht! Jawel, maar ik heet óok Baren drecht ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk alhier, op Donderdag 28 Nov. 1894 des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Sonate op 19 A. O. RitUr a. Rasch und entschlossen. b. Ruiiige Bewegung. c Rasch und feurig. 2. Aria uit't Oratorium Paulus. „Jerusalem die do tödtost die Piopheten Mendelssohn. |3. PreludioRheinbcrger. A. Gidlmant. Bij een weldadigheidsconcert. Heer. Hoeveel bedraagt de entree? Penningmeester. Dat wordt aan uwe beleefdheid overgelaten! Heer. Hier heeft u een kwartje! Penningmeester. Pardon, de beleefd heid begint met twee kwartjes. Stoom vaartzichten. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, pass. 27 Nov. des namidd. 3 uur, Prawlepoint. 5. Grand March for te Organ. O. S. Jekyll. FA VULIEBERIGM TEN. Bevallen: 25 Nov. G. M.Blok huisMoll z., Noord wijk. G. E. J. Snijders—Kunst z., Gorinchem. Overleden: 24 Nov.Wed.C.E. BruijnKleijsse 71 j., Amst. Wed. P. H. S. van Wouw—Smidt 70j., Amst. 25. E. H. J. Perrin jd. 18 j., Amst. T. A. Meesters 66 j., Steenwijk. 26. Wed. H. van VulpenGroeneveld 73 j., Beusichem. J. van GeldeiKlok 64 j., Parmerend. Wed. Gratama— Nysingh, Zwolle. 27. J. W. Menger 59 j., den Haag. fVïARK TNIEUv/VS Haarlem28 Nov. Aangevoerd en verkocht 45 stapels kaas, uitmakende 5283 kazen, weg. 10668 Kg. Laagste prijs f 0,Hoogste prijs f 24.per 50 Kg. Haarlem28 Nov. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 5 koeien f170 a f150; 17 nuchtere kalveren f14,a f8,26 schapen f27,a f 14,7 paarden.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 6