de zon: wegens verplaatsing eis uitbreiding der zaak La Heeren Sporthemden, jjnaar de overzijde No. 11, naast de Zadelmakerij van den Heer HESSELS. j Advertentiën. Gebr. HOLT, Anegang 33-44. Tricot- en Gebreide Ondergoederen voor Dames, Ileeren en Kinderen. Hoeren Jachtvesteii van af f 1,-. Binnenland. UIT¥ElEOOF 11 van alle voorradige Manufacturen, Garen, Band, Sa-! mjetten, Geborduurde Strooken en Kanten Garneerin-i {Igen, Parapluies, Corsetten, Wollen Doekjes, Kapertjes,! H Wantjes, zeer geschikt voor St. Nicolaas-Cadeaux,| jj en verdere Mode-Artikelen voor Spotprijzen U Wie dus nu knnmVe men uitsluitend in Let vooral ophe VIERDE BLAD BEIIOOUENDE BIJ HA-A-ULSM'sDA. G BJLA.D VA.N Maandag 3 December 1894. Wetgevende Macht. Zitting van 30 Nov. 1894. Tweede Kamer 30 November. Algemeene beraadslaging over de Staatsbegrooting. De heer Vermeulende oorzaken nagaande van het optreden van het Kabinet, betoogde dat het zijn ontstaan dankt aan de uitspraak der Kiezers tegen de eenzijdige Kies rechtregeling van het ontwerp Tak en aan den wensch naar een kiesrecht overeenkomstig de Grondwet en het nationaal belang, dat de behoudende en vooruitstrevende partijen bevre digt en, evenals in Belgie, den invloed der massa tempert. Is dit de hoofdtaak van het Kabinet, het kon zich echter niet onttrekken aan voorziening in den nood der gemeenten en herziening van het personeel, wegens den toestand van den landbouw en de geringe draagkracht der bevolking. Zich verklarende tegen vermeerde ring der directe belastingen, ver wacht hij alleen heil van spaarzaam heid, zoodat hij nieuwe uitgaven voor defensie en bewapening alleen toestaat, wanneer zij door bezuini ging gecompenseerd worden. Hij vroeg betere inrichting der aangifte voor de bedrijfsbelasting, achtte subsidies aan middelbare meisjes scholen in strijd met het karakter van dit Kabinetdat naar hij hoopte een kiesrecht tot heil van vaderland en dynastie zou tot stand brengen, rekening houdende met den gelei denden vooruitgang der maat schappij. De heer Zijlma betoogde de nood zakelijkheid van verhooging der invoerrechten en de helling van graanrechten ter verbetering van den toestand van den landbouw en ter voorziening in de behoeften der schatkist. (Bravo's rechts.) De heer Rutgers bracht hulde aan de financieele politiek der vo rige Regeering en betreurde dat die door de omstandigheden is afgebro ken. Hij verdedigde het werkpro gramma der nieuw opgetreden Re geering, voor zoover dit de ingrij pende quaestiën latende rusten, eene kiesrechtregeling plichtmatig acht. Spreker verzekerde haar den steun der Kamer in dit opzicht, mits de heer Van Houten, getrouw aan zijne kiesrechtbegrippenbelasting-aan slag als kenmerk van welstand een voorwaarde van kiesrecht zou aan nemen. Overigens beaamde hij met de Regeering de urgentie van her ziening van het personeel en rege ling van de gemeentefinanciën en kan hijbehoudens enkele uitzon deringen, ook mee gaan met hare middelen tot oplossing van het soci ale vraagstuk. Hij verkiest echter aansprakelijkstelling van een werk gever voor ongelukken in fabrieken boven werklieden ver zekeri ng. In het vervolg der zitting criti- seerde de heer Lokman scherp de Kamei ontbinding en het advies van minister Tak aan de Koningin als inconstitutioneel, daar het de Ko ningin mengde in den partijstrijd en haar voorstelde als te staan aan de zijde van Talc. Was deze nog Minister, spreker zou eene motie voorstellen, verzoekende om hem te doen ontslaan. Verder was spreker- voor de regeling van het plaatse lijk belastingstelsel, kwam hij op tegen het gemis van christelijke beginselen bij het volk, een hoofd oorzaak der malaise en bestreed hij 's heer-en Kerdijk's beschouwingen tegen de militaire uitgaven. De heer A. van Dedem betoogde de noodzakelijkheid van den dub belen standaard en de heffing van graanrechten. Dz., die nog altijd, wegens de in den afgeloopen zomer te Herwijnen plaats gehad hebbende ongeregeld heden, gevangen zit, en dezer dagen tot lid van den raad dier gemeente gekozen werd. Poging tot moord. Nader wordt uit Gennep aan de L. K. gemeld: Naar wij vernemen, zal het on derzoek in zake den gepleegden aanslag op den rijks-veldwachter meer moeilijkheden opleveren dan wij aanvankelijk veronderstelden, wijl een gedeelte der stroopers zich met valsche baarden, doeken om 't hoofd en andere vermommingen onkenbaar hadden gemaakt. Bovendien, wat kan men ver wachten van eene bende, die niets te heilig acht wanneer zij de justitie op een dwaalspoor kan brengen? Wij blijven intusschen hopen, dat het aangevangen onderzoek zooveel licht zal verspreiden, dat tot arres tatie kan worden overgegaan. GRÜOTE SORTEERING IN Beste adres voor welke ook op maat worden geleverd. Een gevangene tot raadslid gekozen Dit zeker zeldzaam voorkomende geval heeft zich voorgedaan ten opzichte van den heer J. v. Krieken iirslSam Kov» 1^ S\ w+r*. ^.no, re 11

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 13