NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Maandag 3 December 1894. No. 3504' ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit vier bladen. LOMBOK. STADSNIEUWS. BINNENLAND. INGEZONDEN. 12 Ja trgaRjc HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat ld., Haarlem. Telefoonnummer 132. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnement» en Advertentiën word» aangenomen door onae agenten en door alle boekhandelaren en courantiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOB# F, JONESSue*., Parijn 31 Faubourg Montmartr* EERSTE BLAD. Officieel Lomboklelegram. „Teruggekeerd van Lingsar, waar uit eene verkenning Noordelijk en Oostelijk gedaan. Overal is de be volking goedgezind, de passers worden druk bezocht; de hoofden zijn in den omtrek van Lingsar aanwezig. De zoon en kleinzoon van den Radja zijn naar Batavia gezonden." H arlem) 1 Dec. 1894. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 5 December 1894, des na middags te 1 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Missive Commissie van Toezicht mid delbaar onderwijs toekenning prijzen meisjesschool voor middelbaar onder wijs. Aanwijzing plaats nieuw te bou wen hulpbureau van politie. 2. Herstemming voorstel B. en W. met advies Commissie van Financiën verhuring grond in den Hout aan H. Scholten. tu 3. Voorstel B. en W.W. wijziging verordening, regelende de inrichting 1 der gemeente-politie. 4. Id. id. adres bloemisten en tuin- bouwgilde „Elizabeth,"afgraving duin- gronden. 5. Id. id. adres D. Bremer e. a., ver- meedering aantal gravenmakers. ^6. Id. id. met advies Commissie van j Financiën verschilende adressen we- derinhuring gemeente-eigendommen, f 7. Id. id. id. id. adres J. C. P. A. Lanzing en H. C. Louwerse Jr., aan koop grond Zijlweg. i 8. Id. id. benoeming onderwijzer le kl. school D. jH 9. Id. id. bevordering 3 onderwij zers 3e kl. scholen B, C en F. I 10. Benoeming curator gymnasium. I:.' 11. Id. 3 leden Commissie v. Toe zicht op het lager onderwijs. 12. Id. lid Commissie van Toezicht Stedelijk Museum. 13. Id. lid Commissie van deskun digen, bedoeld bij art. 40 gas-contract. I 14. Verslag opzichter gasverlichting cover October j.l. en Secretarissen in Noordholland en ran de afd. Haarlem van het Nederl. Werkl. Verbond. De burgemeester dezer gemeente, Jhr. Mr. J. W. G. Bore 1 van Hoge- landen, f schetste den overledene in goedgekozen bewoordingen als de krachtige, bekwame magistraat, als voorzitter van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen en als mensch. Spreker richtte daarbij deels het woord tot de familieleden. Nadat ook de heer mr. H. Enschedé den overledene had herdacht, zeide de zoon van wijlen onzen burgemees ter, de heer E. A. Iordens, de aan wezigen dank voor de betoonde be langstelling. Nog lang zal voorzeker de nage dachtenis van Mr. E. A. Iordens in onze stad bewaard blijven. Op den aanstaanden Nieuwjaars dag hoopt de inspecteur van politie der eerste klasse, de heer W. Scher- penhnijzen alhier zijne vijf en twin tigjarige dienstvervulling te vieren. Met het oog op zijne ijverige plichts betrachting en de aangename ver houding tusschen het publiek en hem bestaande, zal het den geach- ten inspecteur gewis niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Het stedelijk museum van schil derijen en oudheden op het Raadhuis alhier is in de afgeloopen maand be zocht door 119 betalende en 288 niet betalende personen. Begrafenis van Mr. E. A. Iordens. Ongeveer kwartièr voor eenenkwam de trein, die het stoffelijk overschot van mr. E. A. Jordens vervoerde, aan het station te Haarlem aan. Te 2 uur ongeveer kwam de lijk stoet op de begraafplaats aan. Tal van autoriteiten volgden den lijkwagen of wachtten dien op de begraafplaats af. Wij merkten op den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, den Burgemeester van Haarlem; de wethouders, uitgezon derd dr. D. de Haan, die door onge steldheid verhinderd was, deputatiën van Teyler, van Zang en Vriendschap, Weldadigheid naar Vermogen, leden van Ged. en Prov. Staten, hoofdamb tenaren en ambtenaren der Secretarie, ambtenaren der provinciale griffie, burgemeesters van aangrenzende ge meenten, den dijkgraaf der Haarlem mermeerpolder, den auditeur mili tair, den provinciaal-griffier, den gemeente-secretaris, leden van den Raad, officieren der schutterij en een bijzonder groot aantal belangstellen den. De stoet werd voorafgegaan door de twee oudste boden van het Stad huis. Vele kransen dekten de lijkkist, waarbij van Burgemeester en Wet houders met den gemeente-ontv inger., van de Vereen, van Burgemeesters Woensdag 11. vergaderde de com missie belast met het nagaan der voorloopige statuten voor de coöpe ratieve vereeniging tot verschaffing van electrisch licht. Maandag a.s. komen weer de achttien geïnteres seerden bij elkander en het plan be staat den lOn December allen die van hunne adhaesie hebben blijk ge geven, tot een algemeene vergadering op te roepen. De operette-vereeniging „Con Amore" alhier, welke reeds zoo vele goedge slaagde uitvoeringen heeft gegeven zal Dinsdag 18 December optreden met „Rooske Kleeve", komische opera in 3 bedrijven, muziek van Ch. de Bont. Aanstaanden Zondag zullen op het museum van Kunstnijverheid alhier, tentoongesteld worden de werken van Jean Bérain, architect, teekenaar en graveur; geboren in 1639 te Michel, gestorven in 1711 in het Louvre te Parijs alwaar hij sedert 1677 gehuis vest was. Hij was verbonden aan het Kon. Kabinet van Lodewijk XIV waarin hij zijn meester de Giesey in 1673 was opgevolgd. In 1690 heeft hij Lebrun vervangen voor de compositiën en het toezicht van de uitvoering der buitenversierin gen van de koninklijke schepen. Hij muntte vooral uit in het teekenen van costumes en van balletscènen, van ornamenten en arabesken. Gedurende de maand November werd het museum door 891 personen bezocht. Des Zondags is de toegang vrij. Ter benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de openbare handelsschool en daaraan verbonden hoogere burger school met drie-jarigen cursus te Amsterdam worden door Burg. en Weth. aanbevolen de heeren B. J. ter Brugge, leeraar aan H. B. S. met 5-jarigen cursus alhier en F. Tymstra, leeraar aan de H. B. S. en het gym nasium te Dordrecht. Van de teekencursus, onder lei ding van den heer J. W. Sevenhuij- sen alhier, slaagden voor de speciale teekenakte de volgende onderwijze ressen en onderwijzersde dames J. de Koek, M. v. der Leij, en G. v. der Stock; de heeren W. H. Jintes, P. Pronk, J. Schakel, C. Smit, E. Ver- wael en J. D. Wassink, allen te Haar lem. De Haarlemsche Bachver eeniging by het Weidner-feest. Tot dusver werd door ons nog niet melding gemaakt van eene onder scheiding den heer W. B. Weidner ter gelegenheid van zijn tachtigsten geboortedag ten deel gevallen. Des namiddags ten twee ure vervoegde zich ten zijnen huize de Directie der Haarlemsche Bach vereeniging, die den jubilfris het pudste lid hunner vereeniging het eere-diploma aan bood. De voorzittende directeur de heer F. Smit Kleine gaf den heer Weidner van zijne benoeming tot eerelid kennis onder de volgende toe spraak: „Juist anderhalve eeuw ge leden in deze zelfde maand, misschien wel op denzelfden datum, stond Fre- derik de Groote met zijne muziekka pel te Sans souci gereed eene uitvoe ring te beginnen toen een adjudant haastig binnentrad en den Koning een politiebericht overhandigde.„Mijne heeren 1" riep de Koning uit, „de oude Bach is aangekomen l" De muziek instrumenten werden weggeborgen en de oude Bach werd onverwijld op het kasteel ontboden. Nog in reiscostuum verscheen hij voor den Koning en deze leidde hem na hartelijke verwelko ming de vertrekken rond en noodigde hem uit alle Silbermannsche piano forte (de Bechsteins der XVHIe eeuw) te probeeren. Bach gaf hieraan gevolg doch toen de Koning in de muziekzaal terugge keerd hem verzocht wat te fantaisee- ren, antwoordde de groote meester: „Gaarne, Sire, mits U.M. mij een fuga-thema opschrijft." De Koning deed het en nu plaatste Bach zich voor het klavier en fan- taiseerde vernuftig en sierlijk op het koninklijk thema. Achten den groo- ten man stond Frederik de Groote in volle bewondering, die zich nu en dan in deze woorden uitte„Mijne heeren, er is toch maar één Bach Zoo komen in gewijzigde om standigheden met gelijksoortige ge voelens als de koninklijke fluitspe lers van Sanssouci de directeuren der Haarlemsche Bachvereeniging tot U, meneer Weidner, en herhalen Fre- deriks woorden aldus „Er is toch maar één Weidner I" Door uw vriendelijkheid en welwil lendheid, door uw ijver en werklust, door uw verdiensten als artist hebt gij den roep: „Er is toch maar een Weid ner" ten volle gerechtvaardigd. Uit die overtuiging bieden Directeuren der Haarlemsche Bachvereeniging u het eerediploma met insigne aan." Hierna reikte de directeur-secretaris E. A. Kruseman den jubilaris het eere diploma in sierlijke lijst en ontving de heer Weidner de gelukwenschen van de andere directeuren, de heeren Leander Schlegel, dr. Wijnhoff en Schmölling. Wij hebben heden een tweetal be zadigde bakkersgezellen, een op een fabriek en een bij een particulieren bakker werkzaam, geïnterviewd en van hen het navolgende vernomen Er wordt daags 14 15 uur ge werkt, behalve bij extra-drukte als er b. v. roggebrood moet worden ge bakken en vooral op Zaterdag. Dan beloopt de werktijd 18, 20 tot 24 uur. Vandaar dan ook, dat de gezellen den Zondagsarbeid zoo gaarne zouden af geschaft zien. Het loon ia zeer verschillend. Bij sommige bakkers is het hooger bij andere lager dan aan de fabrieken. Voor een^ volslagen f gezel schijnt het op elf gulden te mogen worden gerekend. Daarbij werd opgemerkt, dat over 't algemeen het werk in de fabrieken zwaarder is dan bij de bak kers, waar nog wel eens een half uurtje rust kan worden genomen. Een onzer zeglieden noemde den toestand van den bakkerspatroon in dezen tijd niet schitterend. De brood prijs in Haarlem, zoo zeide hij, is niet hoog, de concurrentie zeergroot en talrijk zijn de kwade posten, ter wijl de risico door de steeds dalende meelprijzen belangrijk is. Op onze vraag of wanneer de pa troons de wenschen inwiligen, ver hooging van den broodprijs volgen zal, luidde het antwoord bepaald be vestigend. Eén cent per Kilo verhoo ging zal den patroons meer dan ver goeding zijn voor de inwillinging der wenschen. Het is bekend, dat de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek hier ter stede de broodprijzen aangeeft. Met een der directeuren, den heer Sluijterman van Loo, hadden twee gezellen der fabriek hedenmiddag een onderhoud. De vergadering op moigen (te 1 uur voor de gezellen, te half twee voor de patroons met de gezellen) zal voor de pers toegankelijk zijn. De gewensch- te loonsverhooging is die van Am sterdam. Te Spaarnwoude bij Spaarndam zal ondanks de daartegen ingediende be zwaren een ammunitiemagazijn wor den gebouwd. Nu het mond- en klauwzeer onder het rundvee in de omstreken van Haarlem afneemt dreigt eene andere ziekte, n.l. de influenza onder de paar den, die in het geheele zuidelijk deel dezer provincie reeds in verscheidene stallen heerscht. Vrijdagavond is op het Noordzee kanaal het 6jarig meisje van schip per Biuijs over boord gevallen en ondanks spoedige hulp onder het vaartuig geraakt en verdronken. Maakten wij onlangs melding van de aangevraagde concessie voor eene tramverbinding van Amsterdam naar Aalsmeer door Haarlemmermeer naar Haarlem, ons wordt dienaangaande nog medegedeeld, dat dit in een be trekkelijk kort tijdsverloop reeds de vijfde aanvrage van ongeveer dezelfde route is. Geen wonder dat de bewo ners van „de Meer", hoewel reikhal zend uitziende naar eene tramver binding, ook op deze aanvraag weinig hoop hebben. Aan de suikerfabriek „Holland" te Halfweg is de aanvoer van beetwor telen, die circa 35 millioen K. G. be droeg, in hoofdzaak afgeloopen. Van de thans nog aanwezige hoeveelheid zal de campagne tot einde December duren. Te Haarlemmermeer kan de vee ziekte als geweken beschouwd wor- deD. In de week van 25 Nov. 1 Dec. zijn slechts 3 gevallen gecon stateerd. Cholera. Een meisje van 7 jaar, van Van der Heijden te Haarlemmermeer, als lijdende aan cholera, is gelukkig her stellende. De vader is geheel her steld. ,,-^a Onder begunstiging van het zachte weder zijn de laatste werken aan de inundatie te Haarlemmermeer, het maken van 15000 M. jaagpad aan weerszoden van den dijk, geëindigd. Nog altijd wacht men in 't belang van 't algemeen verkeer op de opening der sluizen. De grond en kunstwerken houden zich flink, zoodat men zeer weinig van verzakking bespeurt. De uitvoe ring dier uitgebreide werken laat niets te wenschen over. Morgen, Zondag, komen patroons en gezellen van broodbakkerijen al hier bijeen om de wenschen der laatstgenoemden, hooger loon, korter werktijd en Zondagsrust, te bespre ken. Donderdagmiddag was daarover eene gezellenvergadering, maar deze kwam tot geen resultaat, daar de ge voelens over staken of niet staken, zeer verdeeld waren en er toen slechts een patroon aanwezig was. Voor de ramen van „Maison Hals" zullen deze week worden geëxposeerd: Een schilderij „Landschap" van Marx Heijltwee schilderijen „Haar lemsche stadsgezichten" van F. J. A. Vos; een schilderij „Landschap"van W. Vester, en twee etsen van Graadt van Roggen. Hofbericht. De Koninginnen zijn Vrijdag om 3j£ uur van Het Loo te 's Gravenhage teruggekeerd en werden aan het Staatsspoorstation o. a. begroet door de ministers van marine en van ko loniën, den burgemeester der residen tie, den commissaris der Koningin in Zuid Holland, den goeverneur der residentie, dr. Van Tien hoven, den president der Eerste Kamer en den hofprediker Van der Flier. Lombok-hulde. De kosten van het telegram aan Generaal Vetter hebben bedragen, met inbegrip van die voor de oor konde, /*1052.52^. De bijdragen van de deelnemers beliepen ƒ1090. Het overschot, j 37.47j£, wordt aan de com missie voor het Nationaal Fonds ge zonden. Gasontploffing. Te Wormerveer werd Woensdag middag omstreeks half drie, een he vige slag gehoord op bet terrein der gasfabriek. Weldra bleek, dat deze werd veroorzaakt door een of ander ongeluk aan den nieuwen gashouder. Onmiddellijk vertoonde zich een stroom water en ontwikkelde zich gas onder den bodem van het bassin, waar van eene doorzetting ontstond, welker oorzaak nog niet ontdekt is gewor den. Door snelle en doeltreffende maat regelen zijn verdere onheilen voorko men, en kan, ofschoon dien avond de publieke verlichting zeer beperkt moest worden, de gaslevering waar schijnlijk regelmatig doorgaan. Daar bij dit stelsel van gashouder zich nooit een dergelijk geval heeft voorgedaan, wordt door ingenieurs een nauwkeurig onderzoek naar de oorzaak van het ongeval ingesteld. Het bassin is geheel leeggeloopen. Gelukkig heeft niemand eenig letsel gekregen. Voor den inhoud dezer rubrielc stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven Onze straatjongens. Eindelijk dan is zij uit, de lank moedigheid en het geduld met de verregaande balddadigheden en het ruw geweld van onze brutale en te gelijk laffe straatjongens, die eer aan een horde van wilden doen denken dan aan een beschaafde gemeente, waar de belastingen zoo hoog zijn opgevoerd dat velen aan verhuizing denken. De hoofden der scholen zijn uitgenoodigd de jongens te vermanen om niet met de catapulten te schieten en ze hun zooveel mogelij kaf te nemen. Het steenengooien heeft men niet aangeroerd. ontwaken uit de lange rust heeft zijn ontstaan daaraan t-j danken dat nu ook de gemeente-eigendommen zijn aangetast; er zijn nota bene 400 lantarens stuk gegooid. Toen alleen de zoo hooge belasting betalende particulieren, onbeschermd door de te zwakke politie, (er is naar ik meen, een agent op duizend in-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1