CORNs. VAN MEL Photografie Album. Bock-Bier. )i Majorca. mmw, St. Nicolaas-Gadeau Ediths huwelijk Behanger. Stoffeerder. Heeft ontvangen eene zeer uitgebreide collectie Ingezonden Mededeelingen Maison Hals, Kruisweg 45. ie üieiwe flessios Vitranphanie (Glaspapier.) Schachelstraat, Haarlem. Een prachtig St. NIcolaas-Cadeau Is altijd een 00STSSBB01K I00IT, De Aflevering van deze krachtige en sma kelijke Biersoort is heden aangevangen. Op fust en gebotteld verkrijgbaar bij JOH. BOOM, Itfassaulaan 67. Het prachtigste, nuttigste en meest moderne Iti hij J. C. t. i LIST op de Parklaan 4, bij het Kenaupark. LOOTS, St Pieterstraat 19-21» met Lucht. RAAT 34. 31TT2 11 Q02SH00P1 DEÏÏ1W11I11. H. VAN ZANDVOORD, Schachelstraat 41, Haarlem. BOEKBINDERIJ. „Het dient tot niete, Edith, we kun nen nooit meer voor elkander zijn dan nu. We bezitten geen cent en bovendien zit ik tot over deoorenin Bchulden." „Maar Frank, je hebt my toch lief?" zeide ze schuchter. „Liefde? Och, wat is liefde! Een dwaze gril, anders niet, vandaag ge boren, morgen dood- Misschien heb ik je wel liefgehad, maar van sentimen taliteit kan men eenmaal niet leven en de omstandigheden nopen ons, van elkander te gaan. We hebben beide dom gedaan dat we op elkander verliefden. Als we trouwden, zou je mijn carrière bederven, omdat ik het een of ander dat dadelijk geld ople vert, zou moeten aangrijpen om onze huishouding te kunnen bekostigen. Je zult toch zelf wei inzien, hoe onge rijmd zoo'n huwelijk wezen zou!" „Ongerijmd 1" mompelde zij, nau welijks begrijpende dat deze cynische en ongevoelige woorden kwamen uit den mond van een man, die haar zoo dikwijls met eeden van zijne liefde had verzekerd. „Ja, hoogst ongerijmd. Weeekalm en bekijk de zaak met gezond ver stand. Ik wil je gevoelens niet kwet sen, maar als je er goed over nadenkt zul je mij dankbaar zijn, dat ik ons behoed voor een huwelijk, dat nooit anders dan zorg en verdriet zou op leveren. Natuurlijk wil ik altijd je vriend blijven en als je raad noodig hebt „Frank!" riep zij uit. „Word niet zenuwachtig, Edith. Er is geen reden om zich van streek te maken. We zijn allebei arm en ik moet een positie zien te veroveren. Laat het tusschen ons uit zijn. Je hebt maar éen woord te zeggen en George Markham, de jonge dominé, vraagt je ten huwelijk. Je weet zoo goed als ik, dat hij tot over de ooren op je verliefd is. Hij zal een goed echtgenoot zijn, liethebbend, huiselijk en al die dingen meer Edith liet haar hoofd hangen en haar boezem ging op en neer bij de pogingen die zij deed om hare aan doening te onderdrukken. Zij beefde over al hare leden en voor een oogen- blik schoten haar de tranen in de oogen, want Edith Malvern, de arme, een beduidend kapitaal van hare over leden moeder had zij nog grooter som van haar vader te wachten. Welis waar had hij haar altijd wat onbedui dend en niet zser geestig gevonden, maar dat kwam er minder op aan. Waren ze eenmaal getrouwd, dan kon zij doen wat zij wilde en hij van zijn kant kon den heer uithangen met haar geld. Hij was er blij om dat Edith de zaak zoo kalmpjes had op genomen. Wat baatte het ook om er lawaai over te maken? Vrouwenhar ten zijn, zoo dacht hij, rekbare din gen. Zij gevoelen niet als mannen en de dichters die schrijven over gebro ken harten praten maar wat onzin. Natuurlijk zullen vrouwen een oogen- blik leed hebben, veroorzaakt door geknakten trots waar een geliefde haar verlaat, maar van diepe smart, geen quaestie I Zoo was de brutale cynische be schouwing van Frank Vaughanover het gebeurde. Geen enkele gedachte meer voor Edith. Hij prees zich ge lukkig, dat hij zonder veel moeite uit een lastigen toestand geraakt was. Niemand wist dat er iets tusschen hen beide bestaan had en Edith was niet een meisje, om dat van de daken der huizen te verkondigen. Het was dus afgedaan en hij kon den aanval op Mary's fortuin gerust gaan wagen. Toen hij begon met allengs Mary attenties te bewijzen, scheen alles uitstekend te gaan. Mary schepte blijkbaar behagen in zijn oplettend heden en luisterde met welgevallen haar de goedgekozen complimentjes die hij haar toefluisterde als zich de gelegenheid daartoe voordeed. 'tWas duidelijk, dat hij een gunstigen in druk op haar maakte en Frank nam zich dan ook stellig voor, spoedig met een formeel aanzoek voor den dag te komen, overtuigd als hij was dat de vesting zeer gemakkelijk zou wor den veroverd. Intusschen ontging het Edith niet, welk een voortgang Vaughan maakte in genegenheid van zijn nicht. Als zij hem nog niet beminde, dan stond zij toch op het punt hem hare liefde te schenken. Wat moest zij doen! Het was haar onmogelijk om, weten de wat hem bewoog, werkloos toe te zien en te gedoogen dat deze egöist haar bedroog. Mary en Edith waren altijd zeer bevriend geweest, in weer wil van Ediths ondergeschikte positie, zij moest aar redden, dat was haar Een week daarna ontmoette Edith Frank op het buiten. Hij scheen somber en neerslachtig en keerde het hoofd af toen zij naderde. Inwendig braakte hij allerlei verwenschingen tegen haar uit, want zij had zijn plan doen mislukken. Z6o haatte hij haar nu, dat hij zich niet vertrouwde om met haar te spreken. Edith evenwel kwam naar hem toe en zeide zonder zich door zijn toornigen blik te laten afschrikken Mag ik u een oogenblik spreken, meneer Vaughan?" „Waartoe zou dat dienenzei hij lomp. jGij hebt mij uw raad toegezegd als ik dien noodig had. Welnu, ik heb een brief uit Melbourne ontvan gen, waarin een advocaat mg schrijft dat een oom van mij, dien ik sinds mijn ieugd niet heb gezin, daar is overleden en mij zestigduizend pond sterling heeft nagelaten...." „Wa... wat?" riep Frank. „Nu zou ik graag uw raad vragen, wat ik doen moet?" „Doen Wel, Edith, liefste zoo spoe dig mogelijk trouwen." Hij glimlachte haar toe en trachtte hare handen te vatten maar zy deed alsof zij dat niet zag. „Ik ben blij dat te hooren, Frank. Zoo dacht ik er namelijk ook over." „Natuurlijk, lieveling. Je begrijpt toch wel, dat wat ik onlangs tot je zei, niets dan een grap was. Ik meende er niets van. Zeker je moet nu maar gauw trouwen." „Zoo denkt George er ook over. Gisteren heeft, voor ik wist dat ik rijk was, mijnheer Markham mij gevraagd, Frank, en ik heb hem aangenomen, omdat hij een edel mensch is, Frank. Nu je mij dat ook aanraadt, zal ik maar doen wat George ook voorstelde namelijk spoedig met hem trouwen en met hem naar Melbourne gaan, om de erfenis in ontvangst te nemen." Frank werd een oogenblik vuurrood en daarna doodsbleek. Toen beet hij zich op de lippen dat het bloed er uitsprong en ging heen, zooals hij een week te voren van Mary was heen gegaan verslagen, vernederd, zooals hij verdiende. Fantaeiestoelen, Piëdestallen, Voetsakken, Tafelkleeden, Waterstoven, Salon- en ouderlooze goevernante, had meer'plicht. En hoewel Edith toen «jj de gevoel dan de man die daar naast haar wandelde op het buiten van rijn oom. Was het wonder, dat dit aanvan kelijk een hevige slag voor haar was? Gedurende de weinige weken dat zij in stilte verloofd waren, had zij rich droomen voorgespiegeld van een eigen, vriendelijk tehuis, in de plaats van dat van vreemden, waar rij dikwijls onvriendelijk bejegening en vernedering had moeten verduren. Elk woord dat Prank zeide sneed haar door de liel, maar zijn wreede toe spraak bracht haar op datzelfde pogenbiik tot nadenken, Was dit de man, wien zij hare liefde had toege zegd Te midden van den on verwach ten schok dien zijn woorden haar toe brachten, gevoelde zij dat zij dankbaar moest wezen voor het gevaar waaraan zij ontkomen was het gevaar van te trouwen met een man, die zóo kon spreken over liefde en huwelijk. Zij gevoelde dat iemand die zoo sprak, een laag en slecht karakter moest hebben, die haar leven wanneer zij dat aan het zijne verbonden had, zou hebben gemaakt tot een lange ellende. Eenigszins gekalmeerd nam zij haar hand van zijn arm en bleef staan. Hem vast in het gelaat ziende zei de zij „Het zij dan zoo. Ik gevoel nu ook dat het dwaas zou zijn geweest. Ik ben arm, inderdaad en jij verlangt van je vrouw blijkbaar niet in de eerste plaats dat ze je liefheeft, maar dat zij je rijk zal maken. Een oogen blik hebben je woorden mij geschokt, maar dat is nu weer geheel voorbij. Ik zou nu je vrouw niet meer willen zijn. Vaar hoe zal het met je schulden en met je positie gaan?" „Ik zai trachten spoedig een rijk huwelijk te doen." „Met wie?" Hij antwoordde op deze vraag niet, maar wendde de oogen onwillekeurig naar het huis van zijn oom. Edith ried onmiddellijk zijne gedachte en het was op een overredenden, bijkans smeekenden toon dat zij zeide „Ben je van plan je nichtje Mary ten huwelijk te vragen om haar geld en terwijl je haar niet lief hebt? Doe dat niet, Prank. Zij is veel te edel en te goed om op die wijze te worden bedrogen. Bedenk hoe ongelukkig zij zijn zal, wanneer zij ontdekt dat je haar enkel en alleen om haar geld hebt getrouwd I" eerste woorden tot Mary zeide, de moeielijkheid harer taak gevoelde, aarzelde zij niet, maar vertelde haar zonder iets ie verbergen ofte vergoe lijken, het gansche gesprek waarmee Frank en zij afscheid van elkander hadden genomen. Mary luisterde aandachtig toe en toen Edith uitgesproken had, sloeg zij de armen om haren hals en kuste haar vol liefde en dankbaarheid. Mary was niet iemand die veel sprak, maar zij dacht daarom des te meer. Het was duidelijk, dat haar neef Frank weldra haar ten huwelijk vragen zou en dat oogenblik besloot zij te wachten. Reeds twee dagen later werd de komedie afgespeeld. Bijna op dezelfde plek waar hij met Edith had gespro ken, stond Frank met Mary en keek haar zoo teeder aan, dat zij gevoelde dat het oogenblik nu gekomen was. j Het meisje beefde van afkeer toen hij op een gedempten toon waarin' hij liefde en genegenheid trachtte te leggen, om haar liefde vroeg. Niets had hem meer kunnen ver bazen dan het antwoord dat zij hem gaf. „Liefde 1" riep zij uit met een lach je. „Wat is liefde? Een dwaze gril, vandaag geboren, morgen dood." „Niet mjjn liefde, Mary," zei hij. „Heb je mij dan niet lief „Misschien heb ik je wel liefgehadj maar van sentimentaliteit kan mek KUNSTHANDEL. Restaurateur van Schilderijen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij entrie bij introductie. Directie VOS ZOON. Kamerschutten, Fantastetajeltjes, Schapenvachten, Antimacassers, Tafelloopers, Haardkleedjes, Vuurschermen Fianotabouretten, Voetbankjes, Canapékussens, Voetkussens, Heisdekens enz VOORHANDEN BIJ Hof boekbinders, Klein Heiligland 23, Haarlem. IS ZICH TE LATEN Denkt er sun: tot 1 Januari 1895 lever ik nog de bekende CABINETPORTRETTEN voor ƒ0.50, 7 ALB.-PORTRETTEN h ƒ1.—» en 1 dozijn ALB.-PORTRETTEN h. /1,60. Het Atelier is Zondags en alle Werkdagen geopend by elke weersgesteldheid. Eenig Adres van goedkoope prijzen en alle genres. N.B. Men wachte niet te lang om op tijd geholpen te worden. Mary was in de oogen van den egcïstisohen Frank juist de goede vrouw voor hem. In het bezit van niet leven. Bovendien Frank, je hebt, geen cent en veel Bchulden en als ik' jou trouwde, zou je mijn carrière be derven." De woorden die zij tot hem zeide kwamen hem zoo zonderling bekend voor. Waar had hij die meer ge hoord Hij zeli had ze tot Edith Mary wist dus alles. Toch hield hij vol. Zijne positie was een maal toch wanhopig, alleen stout moedigheid kon hem redden. „Mary," zei hij, „zeg dat je mij liefhebt. Zeg dat je mijne vrouw wilt worden. Wanneer we eenmaal ge trouwd zijn, zal mijn leven „Getrouwd?" riep zij uit. „Begrijp je dan niet, Frank, hoe ongerijmd een huwelijk tusschen ons beide zou zijn? Bekijk de zaak met gezond verstand en raak vooral niet van streek. Neen, Frank, word nu niet zenuwachtig. Natuurlijk wil ik altijd je vriendin zijn en wanneer je raad mocht noodig hebben- Maar Frank hoorde al niet meer. De herhaling van al de cynische ge zegden die hij tot Edith had geuit, was zelfs hem te kras en hij liep weg, gevoelende dat zijn zaak hopeloos was. Van dit vonnis van Mary was geen hooger beroep. .^""wassenbeeld is zoo natuurlijk leven nagebootst, als ik er ooit een gezien heb, zei iemand onder de menigte, die voor een uitstallings venster stond te kijken. Het knipt zelfs met de oogen. Het heeft echte ooghaartjes ook, zei een ander. Vlas? Dat mocht wat 't is echt haar I Maar de mond is wat te groot en de wangen zijn wat te rood. Men overdrijft altijd, als men de na tuur wil nabootsen. 't Is een zeer goede nabootsing sprak een oud heer, het beeld critisoh door zijn bril beschouwende,de beste die ik ooit gezien heb. Maar de be weging van de oogen is te mecha nisch, en het eene ziet een wenig scheel. Op dit oogenblik begon het was senbeeld na eenige voorafgaande krampachtige trekkingen, hevig te niezen, en de kijkers dropen ai. Kaalhoofd student (bij jhet zooeven ontvangen portret van zijn ouden va der) „Niet kwaad, de oude krijgt ook al een kalen kopl". IVIIUIOO 1 Alleen verkrijgbaar bij en ƒ3,50. In 15 minuten is het Dinsdag, Woensdag en Donderdag RS, Nieumendijk 197, Amsterdam. groot rabat. e bekomen Spuistraat 330, Jacob v. V.T, Van Woustraal 55 en J. H. T. tanusstraat. Amst. D. FETTEE Sc ZOBSS, VERGULDER. ENCADREUR, SPECIAAL ADRES VOOR Levert in den kortst mogelijken tijd, alle voorkomende BOEK- DRUKWERKEN tegen de meest concurreerende prijzen, als: Reke ningen, Kwitantién, Wissels, Memorandums, Prijscouranten, Circulaires, Reglementen, Bestekken, Huwelijks- en Rouwcirculaires, Adreskaarten, Etiquetten, Menu's en Balkaartjes, Versjes enz., enz. Uitsluitend adres voor prachtig Pergamentpapier (vetvrij) voor Winkeliers. 1000 Hennep-Enveloppen, goede kwaliteit, bedrukt met firma, /2.25 en hooger. 100 keurig net gedrukte Visitekaarten in étui, voor ƒ0.60, ƒ0.70, ƒ0.80, ƒ1.— p. 100. Bij elke 100 Kaartjes ontvangt men ÏOO Enveloppen cadeau. Deze aanbieding geldt, evenals vorige jaren, slechts tot 30 December na dien tijd worden er geen Enveloppen meer «adeau gegeven. Alle Boeken worden tegen geringen prijs, uiterst solide gebonden.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 6