itttoorMwertea, oor onze Vensters. MMYttbafdebut. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J.C. 2a Jaargang No. 3505 Dinsdag 4 December 1394. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: TADSNIEUWS, FEUILLETON- Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE A Co., JOHN F. JONES, SuceParyt 31 bis Faubourg Montmartre: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-X, Haarlem. Telefoonnummer 12». Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. EBOOM. ita's, Rekeningen, Wissels, Qui' ën, Brievenhoofden, Memoranda 11e overige Drukwerken, die op jren voorkomenworden ter ndrukkerij van dit blad goed k en vlug gedrukt De Directeur-Uitgever, de étalage voor de vensters van lureau van dit Blad zijn de na- nde afbeeldingen gelegd Czaar en de Czarina, in kleuren- it. Kol. Frackers. Eigen Haard: rtretten der 4 pas gesneuvelde ;ren. >f. Veth. arsbloempjes. iettenschool te Alkmaar. Blinde Kiezer. i Chineesch Schilder. De oorlog in het Oosten. Keuken in 't japansche kamp. Na den slag bij Ping Yang. Plan van het slagveld bij Ping Tatreel uit den slag bij Ping De groote zeeslag op de Yalu- ton Rubinstein, uses Von BiBmarek. itieke Platen. H iartem, 3 Dec. 1894. lukken van den Raad. or de uitbreiding van het aan- 'enten 3e klasse van 36 tot 48 ir dezen de bevorderingskans zeer en W. stellen voor de kans op (lering voor de agenten vanpo- lenigszins te verbeteren door het 1 agenten 2e kl. thans 12, te o op hoogstens 20, en dat der en le kl. nu 8, op hoogstens 12. Op verzoek van den heer A. ink, onderwijzer aan school F a B. en W. voor dezen te ver- len naar school D. Voordracht voor 3 vacatures in de Commissie van Toezicht op het L. O. door de aftreding van de heeren J. Krol, F. G. N. Haitsma Muiier en Mr. L. C. Kronenberg. Dr. J. Nieuwenhuijsen, Kruseman en J. A. M. LanBW. J. Wendel en Mr. W. Cnoop Koopmans, J. van Gorkom en W. J. Oosterhoff. Voordracht voor curator van het gymnasium, wegens aftreding van Mr. Joh. EnschedéMr. N. G. Cnoop Koopmans en Mr. C. G. von Ree- ken. Advies der Comm. van fin. om conform het advieB van B. en W. af te wijzen een verzoek van de heeren J. C. P. A. Lanzing en H. C. Louwerse Jr. tot aankoop van gemeentegrond aan den Hij I weg. Dr. K. H. Th. Bussemaker. De Staatscourant van Zaterdagavond bracht de benoeming van Dr. K. H. Th. Bussemaker, ieeraar aan het gym nasium alhier, tot hoogleeraar, om in de vaderlandsche geschiedenis, de algemeene geschiedenis der middel eeuwen en van den nieuwen tijd en de politische aardrijkskunde onder wijs te geven aan de universiteit te Groningen. Deze benoeming werd door velen reeds vermoed. Het academisch proef schrift van den heer Bussemaker „Geschiedenis van Overijsel, gedu rende het eerste stadhouderlooze tijd perk (eerste deel) had reeds de aan dacht op hem gevestigd; het tweede deel dat later verscheen, had dien goeden indruk slechts kunnen be vestigen en nu zeer onlangB werd Dr. Bussemaker zooals men weet bekroond voor een door Teijlers Genootschap uitgeschreven prijsvraag, welke naar het oordeel der jury door hem op zeer voortreffelijke wijze was opgevat en beantwoord. Behalve het bovengenoemde schreef Dr. Bussemaker in den Tijdspiegel een artikel oyer J. D. van de Cappelle tot de Poll. Karei Hendrik Theodoor Busse maker werd den 5en Januari 1864 te Deventer geboren en is dus nog geen 31 jaar oud. Hij promoveerde den 15en December 1888 en werd spoedig daarna benoemd tot de betrekking van Ieeraar aan het gymnasium al hier, welke hij thans nog bekleedt. Professor Bussemaker heeft derhalve een schoone en door zijn jeugdigen leeftijd waarschijnlijk lange carrière voor zich, waarmee men hem geluk moet wenschen, al is het voor ons gymnasium te betreuren dat zijn on derwijs daardoor binnen enkele maan den zal geëindigd zijn. Tot hoofd van de openbare school te Dalen (Dr.) is benoemd de heer A. C. Jalink onderwijzer 2e kl. aan de eerste burgerschool alhier. Benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school in de Anthonie- straat, de heer G. J. W. Hofstee te Amersfoort. Voetbalwedstrijd. Zondag speelde de Haarl. Voetbal Club „Haarlem" tegen derotterdam- sche Club „Victoria", die zij versloeg met 2 tegen 1. De beweging der bakkers gezellen. In de groote zaal aan „Felix Fa- vore" had Zondagmiddag de bijeen komst plaats van patroons en gezel len ter bespreking van de door het comité voor de gezellen te stellen eischen ter verbetering hunner positie. Ongeveer 200 gezellen waren aan wezig, patroons waren er hoogst en kelen. Na eenehuishoudelijke vergadering alleen van de gezellen werd te ruim half twee de gecombineerde openbare vergadering geopend door den heer C. Schuileman. Na eene vrije lange inleiding, waarin hij schetste hoe de verhouding van patroon tegenover gezel eu van gezel tegenover patroon moet zijn, en hoe beiden het woord vrijheid hebben op te vatten, noemde hij als het doel dezer samenkomst het opwekken der patroons tot hunne roeping en plicht, waardoor zij zouden inzien, dat er verandering in het bakkersleven moet komen. Deze verandering wilde het comité tot stand brengen, ten eerste en vooral door het invooren van Zondagsrust, ingaande Zaterdagavond 6 uur, en eindigende Zondagavond 12 uur, en ten tweede door de invoering van een normalen arbeidsdag van 12 uur. Hierdoor zou de nu zoo treurige toestand der bakkersgezellen veel verbeteren. De heer Pieters (patroon) merkt op, dat hij krachtens zijn geloof zijn per soneel rust geeft en blijft geven van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. De heer van Thiel zegt, dat hier ter stede het op Zondag werken niet z&o overheerschend is het geschiedt alleen in fabrieken eu bij den heer Cohen. Ook vraagt hij, of het loop werk ook onder de Zondagsrust is be grepen, en bespreekt de moeielijk- heid, waarin de patroons tegenover de klanten zullen geraken bij deze nieuwe regeling. De voorzitter geeft hierop ten ant woord, dat wanneer de patroons de handen in eenslaan de bezwaren te genover het publiek vervallen. Voor de depothouders is lotsverbetering ook zeer noodig. Hierna neemt de heer ten Boek horst uit Amsterdam, de voorzitter van den Nederlandschen Bakkersge- zellenbond het woord. Deze wijst er in hoofdzaak op, dat bij den tegenwoor- digen toestand in de bakkerijen een volle Zondagsrust niet kan worden ingevoerd. Laat ons practisch zijn. Heden (Zondag) zal in Amsterdam beslist worden over de wenschelijk- heid om de deegwerkers twee uur eerder Zondagavond te laten begin nen met hun arbeid. Weest op het fiunt der Zondagsrust wat toegefe- ijk. Waar evenwel, zoo besluit deze spreker, den gezellen nooit door de patroons werd gevraagd, of zij het konden volhouden on konden rond komen met hun hongerloon, daar be hoeven nu de gezellen ook geen re kening te houden met de omstan digheden der patroons. Wij moeten werken volgens de kracht der organi satie (luid applaus). Toen nu verder niemand meer het woord vroeg, hadden de gezellen weer een huishoudelijke vergadering,waarin besloten werd Donderdag a. s. des middags ten 1 ure opnieuw een ver gadering te beleggen voor gezellen en depothouders. Deze gecombineerde bijeenkomst heeft dus betrekkelijk weinig uitge werkt. Alleen is daaruit gebleken, dat de gezellen gebrekkig zijn georgani seerd. De werklieden van de Haar- lemsche Broodfabriek doen aan deze beweging niet mee en zullen met de directie zelve hunne positie regelen. Weldadigheid naar Vermogen. Maandelijksch overzicht der uit gaven. Aan behoeftigen werd na onder zoek uitgereikt Aan brood en levensmiddelen Nov. '94, f481.08^. Aan brandstoffen Nov. '94, f62.98. Aan ligging en kleeding Nov. '94, f 68.77V2. In geld Nov. '94, f965.45. Totaal f 1578.29. De heer K. F. Maas Jr., muziekonder wijzer alhier, gaf Zaterdagavond in „Felix Favore" een openbare les met een groot gedeelte zijner leerlingen op viool, piano en zang. Het programma was zeer uitge breid, een gevolg hoofdzakelijk van het groote aantal der leerlingen en niemand zal, al ware het enkel om deze reden, een uitvoerige bespreking wenschen of verwachten. Wij volstaan dus met de vermelding, dat verschil lende jeugdige executanten blijken gaven van aanleg en van behartiging der hun gegeven lessen. De Evangelische Broeder gemeente. Zondag vierde de Evangelische Broedergemeente alhier de herdenking van haar 150jarig bestaan. Voor deze gelegenheid was het kerkgebouw aan de Parklaan, waar de leden en vele genoodigden de3 morgens bijeenkwa men tot het houden der godsdienst oefening, feestelijk versierd met groen en klimop. De voorganger der ge meente, de heer ds. E. Weiss her dacht het heugelijk feit van den kan sel en hield eene toepasselijke preek naar aanleiding van Psalmen 34 4. Het koor luisterde door zijn zang de plechtigheid op. Des middags te twee uur had zich eene groote menigte in het godsge bouw verzameld ter bijwoning van de vrije vergadering. Deze werd geopend door ds. Weiss, die in korte trekken de geschiedenis der Broedergemeente in ons land verhaalde. Ook werd voorlezing ge daan van een brief met gelukwen- schen, gezonden door het ministerinm der Broedergemeente in Duitschland. Verschillende sprekers traden daarna op, die allen het Btreven der gemeente prezen en hartelijke gelnkwenschen voor hare toekomst uitten. Hiermee begon de voorganger van de broedergemeente te Zeist, daarna volgden professor Gunning, dB. Hoog van Haarlem, die in de zendingsgeest der gemeente de oorzaak van haar zegenrijk bestasn vondds. Mulder van de Gereformeerde Kerk alhier, ds. van der Dussen uit Amsterdam en ds. van Hoogstraten uit 'sGravenhage. Tusschen deze toespraken zongen de gemeente en het koor. Het was een genot dit laatste te hooren. Dr. Moeton sloot de bijeenkomst, die om 4 uur was afgeloopen, met een gebed. Met een liefdemaal des avonds te zeven uur werd de feestdag besloten. Gisteren (Zondag) avond had een 83 jarige bleekersknecht het ongeluk in het water van de Bakenessergracht te vallen. Gelukkig waren in de na bijheid de horlogemaker F. Kuijke, wonende Anthoniestraat, en J. Steen ken, smid, wonende Haasstraat, die na eenige moeite den drenkeling heb ben gered. Naar hel engelsch van CHARLES READE. HOOFDSTUK XI. >mt hij dan met de volgende boot?" ien." el heb ik van mijn leven!" ken wij haar verwelkomen en niet uithooren," opperde ir; „zij zal ons wanneer zij het goed vindt alles wel lea. Het is voor mij al genoeg haar zoo gezond en op- t te zien." ben gelukkig omdat ik vrede met mijzelve heb ge- 0, en weer bij twee goede vrienden ben teruggekeerd, sllie beiden heb ik gezien in mijn droom, over dat daar gebogen, en zeggende: „Wij zullen haar nooit ien." ®1 lieve hemel 1 dat hebben wij ook gezegd," riep De- uit. „Daarvan wes ik zeker," gaf' Sarah ten antwoord, „het droombeeld was zoo duidelijk." Deborah brandde van nieuwsgierigheid; zij kon niet na laten ronduit of in bedekten vorm vragen tot hare zuster te richten. Sarah ontdook ze kalm. „Wat zullen wij het hier nu weer goed hebben," zeide Deborah, „maar ik ben bang, dat het niet lang zal duren. Den een of anderen dag komt hij ons hier overvallen, en jaagt ons weg." Sarah gaf hierop niets ten antwoord, en keek onverschil lig voor zich, alsof zij niet de minste belangstelling koesterde in deze opmerking. Het moet erkend worden, dat dit vol doende was om ieders nieuwsgierigheid te prikkelen. „Welnu", zeide Deborah wanhopig, „beantwoord dan een vraag Heeft hij zich van hst geld meester gemaakt?" Sarah bracht haar hand naar haar middel en toonde een pakje bankbiljetten. „Behalve de reiskosten heb ik hier alles nog," zeide zij kalm. „Dat doet mij genoegen", zeide Pinder wat ik je bidden mag, vraag haar nu niets meer." Sarah glimlachte. „Neem het haar niet kwalijk Joseph," zeide zij. „Zij moet mij nu eenmaal alles vragen, want zij is eene vrouw en houdt van mij, maar ik ben niet verplicht haar op alles antwoord te geven." „Wanneer zij zich niet wil laten ondervragen, dan moet zij maar naar bed gaan, want ik sterf van nieuwsgierigheid. U ook niet Pinder? Zeg mij de waarheid eens." „Zeker, ik ook," was het openhartig antwoord, „maar ik behoef niet alles dadelijk te weten. Het is mij veel aange namer dat zij hier is zonder dat ik verder iets weet, dan dat ik alles wist en zij hier niet was." Deborah huichelde instemming met deze woorden omdat zij juist had bedacht, dat zij door Lucy alles te weten zou kunnen komen. Deze jonge dame toonde nu sporen van vermoeienis, en weldra begaven allen zich ter ruste. „Nog een woord", zeide Deborah tot Sarah in hare slaap kamer. „Beantwoord mij nog één vraag alvorens naar bed te gaan. Ben je gelukkig „Zuster, ik ben gelukkig." Deborah hoorde Lucy uit. Tot hare groote verbazing hield Lucy hare lippen op elkaar geklemd en wilde niets zeggen. Hare moeder had haar zeer plechtig doen beloven niets te vertellon van hetgeen er met hen te New-York was ge beurd. Deborah leed hieronder maar voor Pinder was het een minder groote grief, vooral omdat er zooveel was wat hem vergoeding schonk voor deze geheimzinnigheid. Sarah be moeide zich weer met hare zakenhij was opnieuw baar compagnon en zijn naijver was ingeslapen. Haar echtgenoot was er niet meer en vervulde niet meer hare gedachten. Zij verdedigde hem nooit meer, ja zelfs zij sprak niet meer van den man. Dit was een nieuw en onver klaarbaar verschijnsel. Joseph Pinder legde zich met meer ijver nog dan voorheen op de zaak toe, en wist er haar toe te bewegen van eene goede gelegenheid gebruik te maken

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1