BINNENLAND. Letteren en Knnst. Kaar wij met leedwezen vernemen en uit eene aankondiging in dit blad blijkt, is gisteren, éen dag dus na de begrafenis van Mr. E. A. lorden?, on zen oud-burgemeester, te's Gravenhage ook zijne echtgenoote, mevrouw Ior dens geb. Reijnst, overleden. Voor eenigen tijd had mevrouw Iordens een been gebroken en was sedert dien tijd voortdurend ongesteld. Zij is overleden aan een slagaderbreuk. Toen Zaterdagmorgen het stoffelijk overschot van Mr. E. A. Iordens uit zijne woning in de Laurens Reaal straat te 's Gravenhage naar het sta tion werd vervoerd, volgden behalve de familieleden verschillende vrien den en bekenden den stoet, o. a. de oud minister van oorlog, generaal En- derlein. Tot aan het station deden dezen aldus den overledene uitgeleide. Gisteren (Zondag) namiddag om streeks 4 ure heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van J. Melser, woonachtig aan de Lange Annastraat 12a, waarvan de oorzaak onbekend, ontstaan in het woonver trek. Drie wollen dekens zijn verbrand terwijl 3 glasruiten door de hitte zijn gesprongen. De brand werd gelukkig spoedig ontdekt en ie door de bewo ners gebluscht. Ons blad heeft 1.1. Zaterdag „record geslagen". Het heeit toen nl. gepu bliceerd 49 kolommen advertentiën (alzoo bijna 10 bladzijden), het groot ste aantal dat bet sedert de oprichting bereikte. In onze St. Nicolaaswandeling werd de aandacht nog niet gevestigd op den winkel van B. H. VAN GER- STEL, Spaarnwouderstraat No. 64, waar aanlokkelijk uitziende hamme tjes tot koopen nooden. Zoo ook zagen we over 't hoofd den winkel van P. CRAMA, Kleine Houtstraat 9, met zijne talrijke goedkoope St. Nicolaas- geschenken, en de fraaie etalage in het depót van de firma VERKRU1J- SEN DE LANGE, Kruisweg 43a. In de godsdienstoefening van Zon dagmorgen is op feeste'ijke wijze het 50jarig bestaan der Ned. Herv. Ge meente te Santpoort herdacht. Ver schillende ingezetenen hadden de vlag uitgestoken en het net versierde kerk gebouw bevatte een talrijke schare, waaronder de oud-predikanten C. J. van Kelwieh, J. A. Tours en Prof. Oort. De predikant Van Loensn Mar tinet sprak naar aanleiding van Co- lossense 3 vers 15, en daarvan de woorden „Weest dankbaar" een feest rede uit, afgewisseld met het zingen van de gemeente en van een zang koor. Door prof. Oort werden van zijn plaats af eenige woorden namens de oud-predikanten tot de gemeente gesproken. De gemeente schonk haar kerkgebouw 10 nieuwe lampen en 30 stoelen. Lombok. Ten vervolge op het bericht in de St.-Ct. van 25/26 November j.l. om trent de bij de verovering van Tj.i- kranegara op 18 te voren gesneuvel de Europeesehe militairen, wordt medegedeeld dat bij deze krijgsver richting ook nog is gesneuveld de fuselier A. Zuidam (algem. stamboek no. 36481). Wereldtentoonstelling van Hötel- en Reiswezen. Indien Nederland op eene in zijn eigeu hoofdstad gehouden tentoon stelling niet een pover figuur wil maken, zal het zich nu tamelijk moe ten haasten. Want terwijl het buiten land reeds zeer veel ruimte heeit aangevraagd, blijft Nederland nog steeds achter. Wellicht is onbekend heid met de beteekenis der tentoon stelling oorzaak van deze terughou dendheid bij de Nederlandsche in- dustrieelen en er zal dan ook in de volgende week een commissaris van exploitatie naar Groningen, Leeuwar den en Zwolle gaan, om ook in deze meer verwijderde plaatsen des lands de gelegenheid te openen tot het mondeling vragen van inlichtingen. Bovendien zal een boekie worden uitgegeven in vier talen waarin men velerlei omtrent de tentoonstelling zal kunnen vinden en dat geïllustreerd zal zijn door den heer Braakensiek. Vooral in België is de deelneming bijzonder groot; waarschijnlijk zal ',i van de geheele overdekte ruimte door dat land worden ingenomen. Oud- Holland trekt daar, zooals te ver wachten was, zeer veel aandacht, zooals trouwens over 't algemeen in het buitenland. Er zijn dan ook van de gebouwen van dat gedeelte al vele verhuurd. Ongetwijfeld zal dit hoekje (het is de linkerhoek van het terrein bij de Ruysdaelkade) er zeer aardig uitziende teekeningen ten minste beloven veel. Zoo zal men, wanneer alle plannen doorgaan, in de Oud- Hollandsche geveltjes verschillende goede bekenden kunnen ontdekken o. a. het oude poortje bij den Vijgen dam, een poort te Nijmegen, iets uit Dordrecht enz. Op die wijze zullen de vreemdelingen, behalve een inte ressant overzicht van Oud-Holland sche bouwstijlen, ook een kleine bloemlezing krijgen uit nog bestaande overblijfselen daarvan. Men heeft ook getracht, een oud-Hollandsche her berg weer te geven, maar er waren geen voldoende gegevens te vinden om dat geheel juist te doen. In de wereld-bazar zijn van dernim 100 winkels reeds de meeste verhuurd. Daar komt o. a. een groote uitstalling uit China. Heden zou het uitvoerend comité dit nog ten opzichte van de deelne ming in België te Brussel een groot déjeuner aanbieden aan de gansche Belgische pers. Gedurende de tentoonstellingen zul len verschillende congressen worden gehouden (van twee is men reeds zeker) en minstens een vijftal spe ciale tentoonstellingen, terwijl de sub commissie voor muziek, al bezig is om voor goede uitvoeringen, tijdens den ganschen duur der tentoonstelling te zorgen. Ten einde de onaangenaamheden te voorkomen, die men in '83 met expeditie-zaken heeft gehad, worden nu reeds verschillende contracten daaromtrent gemaakt. Trouwens zul len ook voor bezoekers gunstige be palingen worden verkregenmen zal b.v. waarschijnlijk reeds in Januari a.s. abonnementen verkrijgbaar stol len voor de tentoonstelling, terwijl bijzondere overeenkomsten met spoor weg-maatschappijen enz. het bezoek aan de tentoonstelling en aan Neder land voor vreemdelingen zullen ver gemakkelijken. Een van de grootste aantrekkelijk heden die men op het open gedeelte van het terrein zal vinden, zal de olifant zijn die ook te Antwerpen was. Dit ijzeren monster is van den grond tot de ehampagnefiesch, die den toren bekroont, welke door den olifant wordtgedragen, 35 meter hoog, zoodat men hier een mooi punt zal heb ben om de tentoonstelling en de om geving te overzien. De ehampagne fiesch is hot emb'eera van den inhoud van de maag, die voor een olifant waarlijk zeer bijzonder is, daar zij een heelen champagnesalon bevat. Door trappen in de pooten klimt men in dit wonderlijk ingewand en van daar in den toren. Er zijn bovendien verschillende merkwaardigheden te krijgen, die op den olifant betrekking hebben. In de salon wordt men door dames be diend. Omtrent het schip zijn de contracten reeds afgeslotende restauratie en de buffetten zijn verpacht. Ook te Berlijn en te Keulen wor den thans commissies gevormd; de heer Arthur Francken te Keulen heeft het secretaris-generaalschap voor Duitschland op zich genomen. Van de Nederlandsche regeering ondervindt het comité van uitvoering de meest mogelijke medewerking. ping de Voorzorg heeft een bulletin verspreid, waarin het met het oog op een in wording zijndenloonstandaard bericht, dat reeds de mogelijkheid is gebleken tot een voorloopigen af slag der broodprijzen met een halven cent, waartoe is besloten over te gaan met ingang van heden 3 dezer. Middelbare scholen voor Meisjes. Door de „Vrije Vrouwenvereeni- ging" is een adres gezonden aan de Tweede Kamer met verzoek afwijzend te beschikken op het te verwachten voorstel, strekkende tot subBidieering van middelbare scholen voor meisjes en daarvoor in de plaats te stellen het niet-subBidie.ren van inrichtingen voor hooger en middelbaar onderwijs waarop geen meisjes werden toege laten. In de toelichting zeggen adressan ten het volgende dat bij het toekennen van Butsidie aan middelbare scholen voor meisjes slechts voor een zeer gering deel kan worden tegemoet gekomen aan de rechtmatige klachten over onvol doend onderwijs voor de meisjes, wijl alleen de groote gemeenten zich de weelde kunnen veroorloven afzonder lijke middelbare meisjesscholen erop na te houden en dat zelfs d&ar de bestaande Echolen niet voldoen aan de gevoelde behoefte, wij! de school gelden die der H. B. S. voor jongens overtreffen, (bijv. als te Amsterdam de Gem. H. B. S. 3 jar. cursus voor jongens en die voor meisjes) waardoor juist die meisjes, welke later zich een zelfstandig bestaan moeten verschaf fen, verstoken zijn van het daartoe noodige onderwijs, dat, volgens 's ministers eigen woor den, de wet op het hooger onderwijs geen onderscheid maakt tussschen mannelijke en vrouwelijke leerlingen, wat betreft de toelating op de gym nasia, en het dus niet aangaat de gemeentebesturen te laten beslissen, wijl deze beslissing vaak de ouders dwingt voor hunne dochters tot bui tengewoon kostbare, slechts voor zeer weinigen bestrijdbare studie of tot zich metterwoon vestigen in andere gemeenten, ts meer daar het Gym nasiaal onderwijs de voorbereiding is voor het Universitaire, dat zij, die dochters hebben, in den vorm hunner belasting mede betalen aan de kosten van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, zonder dat hunne dochters daarvan kunnen pro- fiteeren, dat, voor zooverre ons bekend, de wet op het middelbaar onderwijs evenmin als de wet op het hooger onderwijs, waarvan de minister dit zelf erkend heeft, geene bepalingen bevat, die verbieden het verleenen van subsidiën aan gemeentebesturen onder voorwaarde dat mannelijke en vrouwelijke leerlingen op gelijken voet zullen worden toegelaten. De directie der broodfabriek „De Jonge Bakker" te Amsterdam heeft besloten de prijzen van het brood niet te verhoogen, trots de werkstaking en loonsverhooging. Het bakkersgilde „Sint Hubrecht" heeft aan de geheele beweging geen deel genomen en dus ook de brood prijzen niet verhoogd. Gestikt. Ten huize van een bewoner van het Prins HendrikBplein te 's Graven hage, is de huishoudster gestikt ge vonden, vermoedelijk tengevolge van gasontsnapping uit een lek in de leiding. De broodprijs. De Amsterdamsehe bakkers zijn gaan inzien, dat de stijging der brood prijzen met een cent toch wel wat te hoog geweest is. De fabriek de Ceres, die wat de broodprijzen aan gaat te Amsterdam toongevend is, heeft het goede voorbeeld gegeven en den broodprijs met één halven cent verlaagd en dadelijk zijn de andere bakkers gevolgd, althans het bestuur van de broodbakkers-vereeni- Een spoorweg-ongeval te Zwolle. De locaaltrein die Zaterdagmiddag te 12.30 uit Deventer te Zwolle aan kwam, stoomde met kracht het sta tion binnen. Niettegenstaande machi nist en conducteur nabij de over brugging bij den Deventer Straatweg de rems hadden vastgezet, schoof de trein over de gladde rails met zoo veel kracht tegen de stootbaiken, dat deze verbrijzeld werden. De locomo- tiet reed een steenen gebouw, waarin retirade en een steenkolenhok bin nen, na een drietal muren geheel te hebbeD verbrijzeld. De tijdelijke werk man R. de Boer uit Peperga, die zich in de retirade bevond, geraakte niet alleen onder de neerstortende muren van 't gebouw, maar zelfs tot tussehen het raderwerk van de loco motief, die over zijn geheele lengte in 't gebouw was gedrongen. De Boer werd zoo spoedig moge lijk van onder het puin tevoorschijn gehaald en in 't conducteurslokaal gedragen, alwaar hij door dr. Frank en dr. Vitringa werd verbonden. Hij had een belangrijke schedelbreuk en verwondingen aan 't hoofd bekomen, terwijl zijn rechterarm was gebroken. In het R. K. Gesticht van Liefde werd hij ondergebracht- De machinist Jan Boersema en diens leerling Anton van Dam, ble ven op de locomotief en kwamen wonder boven wonder zonder letsel te voorschijn. Door den hevigen schok, dien de trein ondervond, wer den de reizigers door en over elkan der geworpen, maar allen kwamen met den schrik vrij. De oorzaak van het ongeluk wordt toegeschreven aan de gladheid van de rails. De officier van justitie, mr. J. de Greve, de commissaris van po litie en diens hoofd-inspeeteur, die onmiddellijk ter plaatse aanwezig waren, stelden een onderzoek in en namen den machinist en het verder treinpersoneel in verhoor. Daar men vreesde dat er onder het vele puin van den buitenmuur, de twee binnenmuren en van den voor gevel over een lengte van 6 M. nog andere personen konden bedolven zijn, werd door een massa werkvolk tot het opruimen overgegaan. De locomotief werd door een ploeg arbeiders der werkplaats uit het bouw verwijderd, uit den stadsschouwburg, schrijft, muziekverslaggever te Amsterdai Dinsdagavond woonde ik des opvoering bij van „Leiden Onft woorden van E. v. d. Ven en au van C. v. d. Linden, den krait directeur van het gezelschap. Deze echt Hollandsche opera f de beide heeren zijn Hollanders)! een zeer gunstigen indruk gen» Met den waarlijk mooien tekst h v. d. Lindeu een werk genu waarvan te verwachten is dat hel blijvende plaats op het reperto» innemen. In de overbekende geschieden# het beleg en ontzet van Lsidei een liefdesintrige geweven, die verscheidene mooie scènes het 1 schenkt. Door de heele compo loopt het oude „Wilhelmus", sommige plaatsen zeer treffend h vooral waB het een gelukkigt dachte van den componist, om werk tot slotkoor te nemen, heli blijkbaar veel indruk maakte en de geheele zaal staande werd hoord. De hoofdrollen waren in ha: van mevr. Dirckx en de heeren lio, Pauwels, Engelen, Tijesen Poons. Vooral Orelio was bijzonder op zijn plaats. Ik vond hem onvi terlijk in het derde bedrijf, in wachthuis aan de koepoort", tro llen van de mooiste bedrijven. Den heer var. Engelen hoord dit jaar voor het eerBt in een vangrijke rol zooals „Burgemee v. d. Werff". De krans hem aangeboden welverdiend. Het is mij opgevallen, dat de Tijssen, vooral in zijn spel, zulke deringen gemaakt heeft. Hij vo als „Don Francisco de Valde» goed. Mevr. Dirckx scheen over het heel eenigszins vermoeid te zijn wie kan altijd goed gedispon zijn De heer Pauwels als Mauriti Bevervoorde zong zooals men dat hem gewend is. Vooral het du het eerste bedrijf tussehen hem d. Wei ff was mooi. De heer Poons moet zich vo wachten voor te hoog zingen, aan hij zich nog al eens schu maakte. Het beste voldeed hij ia geuzenlied. Mevr. Culp-Kiehl en den he v. Beem en Alexanders komt woord van lof toe voor hun gi vertolking van de kleinere tijen. De koren klonken irisoh, voori mannenkoren, waarvan ook het zeer te roemen valt. 't Is een goede verbetering, het orkest lager geplaatBt is en er even als bij de laatste Wag uitvoering, de kap op gezet heef werd over 't algemeen met lust toewijding gespeeld. Het décor was bijzonder mooi, vo het gezicht Op het stadhuis in Breestraat te Leiden, geheel volg het origineel. Den directeur van onze echt derlandsehe Opera zij van harte luk gewenscht met de welgesla» eerste opvoering van zijn verdien lijk werk. G.C en een grooten winkel in eenegoede, drukke buurt te huren hierin werd hun omzet spoedig verviervoudigd en Sarah Mansell wa3 werkelijk op weg om fortnin te maken. Den laats ten tijd was Lucy'3 gezondheid echter minder goed. Het was Pinder weer, die hier onmiddellijk te hulp kwam. Hij huurde eene kleine villa met tuin aan den buitenkant van de stad, en daar gingen Sarah, Deborah, Lucy en eene dienstbode wonen. Overdag was Sarah in de winkelzaak- Pinder kon over eene kamer in de villa beschikken, maar meestal sliep hij in het winkelhuis. Al dien tijd maakte hij zichtbare vorderingen in de ge negenheid van Sarah ManEell. Deze openhartige vrouw had dan ook nooit moeite gedaan om haar steeds grooter wor dende genegenheid voor hem te verbergen. De verandering was reeds zichtbaar den avond van haren terugkeer, maar nu er reeds maanden daarna verloc-pen waren, groeiden hare onschuldige vriendschap en teederheid voor den vriend, die veel om haar had geleden, en haar reeds tien jaar geleden liefhad, steeds aan. Deborah bemerkte het- Lucy bemerkte het. De laatste die het bemerkte was Joseph zelf, maar hij ontdekte het dan toch eindelijk ook met een weinig hulp van Deborah. Het was inderdaad een duideLijk verschijnsel. Het eenige geheimzinnige hierin was hoe het kon worden overeengebracht met haar karakter want zij was eene vrouw, en eene vrouw die steeds voorzichtigheid in acht nam. Waarom liet zij dan aan Joseph Pinder blijken, dat hij de man was en de eenige man, die haar niet onverschillig was Op zekeren dag meende de lang beproefde Joseph echter dat Leiden ontzet. Over de opera „Leiden Ontzet", die Vrijdag a.s. hier ter stede wordt ge geven door de Nederlandsche Opera er grenzen war. n. In het vuur zijner liefde drukte hij een haastigen kus op ham lippen. Zij nam oogenbljkkelijk eene koele houding aan. „Vergeet als 'tje blieft niet, dat ik de vrouw van Sarah Mansell ben." Een paar dagen lang be waarde zij die koele houding. Dit was eene waarschuwing voor Joseph. Eene teeder vriendschappelijke verhouding mocht het zijn, maar meer ook niet. Voor het oogenblik was het voor Joseph eene groote teleurstelling, maar wat hij ter- wille van haar ondergaan had in minder gelukkige tijden deed hem weer vrede hebben met de hem nauwgestelde gren zen. De toestand was ongelukkig iu vergelijking met dien van vroeger, en vooral was er niemand, op wien hij jaloersch behoefte te zijo. De genegenheid voor Lucy en Deborah waren ook voor hem bronnen van genot. Beiden hielden zij evenals Sarah veel van hem en koesterden hem zooveel mogelijk. Hoe lang deze kalme genegenheid, en zoete, rustige tevre denheid het langst standhoudend geluk als de menschen het maar wilden inzien zouden hebben geduurd kan ik niet zeggen, want er kwam een einde aan, tien maanden na Sarahs terugkeer door eene ontdekking, die do rustige kalmte deed verdwijnen. Zij voerden nu een levendigen handel met Amerika, en op zeaeren avond kwam een nieuwe agent uit New-York met roooie aanbiedingen. Deze man was toevallig nog al babbel ziek en bovendien een vriend van Salomon Grace. „Mansell zeide bij, toen hij den naam boven den winkel las. „Ik zou u een zonderling verhaal kunnen doen, waaraan die naam De „Duitsche Woehenzeituig den Niederlanden" van 2 Decei bevat o.a. artikel over het Auer' gasgloeilicht uit economisch en giënsch oogpunt, door dr. H in de Timorgroep en Polynesia, dr. H. ten Kate. Geschiedenis Nederlandsche marine, door Over den nederlandsehen adel-, Bylande. JavaanschePoërie. Deou betrekkingen van Nederland tot 1 is verbonden. „Het is geen ongewone naam," zeide Pinder. „Iets James Mansell?" „Neen, er was eene vrouw bij betrokken eene juffro Mansell. De vrouw van mijn vriend Grace vond haar i haar kind cp den stoep van een huis zittende; zij vert' haar man te hebben verloren. Juffrouw Grace zij wast uog de weduwe Haynes noodigde haar uit bij haar bin te komen en zij maakte zulk een goeden indruk, dat zij b uvondeten en een nachtverblijf aanbood. Dien avond kei haar verloofde onverwachts uit Engeland terug. Zij spra dien avond over familieaangelegenheden. Het schijnt, dat Matthews, zooals hij zich noemde, 400 had verloren, dii de voering van zijn vest waren genaaid. Zij kregen twisl; eene woord lokte het andere uit. Toen ja, wat geben er toen ook weer? O ja, nu herinner ik het mij denkt u Matthews en juffrouw Haynes zagen de stoomt naar Engeland vertrekken. Juffrouw Mansell verscheen plotseling op dek, en toonde hun de vermiste banzbifjet in het gelaat." „Prachtig 1" riep Pinder uit. „En verder „Nu bleek, dat zij slechts had genomen wat haar toekfl want die Matthews heette volstrekt geen Matthews J Mansell, zoodat hij twee vrouwen bedroog." „Die schavuit I Nu doorzie ik alles." (Wordt vmolgi I d

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2