Politiek Overzicht. GemengdNieuws. Wetgevende Macht. Burgerlijke Stand. LONBOK. INGEZONDEN. Stoomvaartberichten. bok. Schetsen tuit het Indische sol datenleven, do:r A. P. Gemengd, kunst enz. De Fransche Kamer heeft nu ein delijk een aanvang gemaakt met de aigemeene beraadslagingen over de begrooting. Nadat de heeren Beugenot en Denys Cochin de inkomstenbelasting, welke de minister van financiën Poincaré voorstelt, hadden bestreden, verkreeg de socialist Jaurès het woord. Ofschoon eok deze afgevaardigde veel op de begrooling had aan te merken, ver klaarde hij zich toch voor de nieuwe regeling der successie-belasting. Heden is de discussie voortgezet. Velen der afgevaardigden, die zich als sprekers hadden laten inschrijven waren niet aanwezig. Vandaar dan ook, dat Jaurès zijn rede begon met de zeer juiste opmerking„Men klaagde steeds over het groote aantal der interpellaties, omdat daardoor de behandeling der begrooting werd ver traagd, en nu eindelijk de begrooting aan de orde komt, zijn de heeren niet op hun post." De amerikaansche gezant te Peking zou aan den minister van buiten- landsche zaken te Washington, Gres ham, geseind hebben, dat te Peking een toestand van regeeringloosheic beerscht en het gezantschap bescher ming behoeft. Deze bescherming zou men den gezant doen toekomen, aldus werd tevens gemeld. Een nader be richt uit Washington spreekt dit be richt tegen alB zijnde een valsch gerucht. Een amerikaansch ambtenaar, die op de hoogte van den toestand kan wezen, deelt mede, dat dejapansche regeering de vredesvoorstellen der Chineesche regeering gunstig heeft ontvangen. Evenwel eischt Japan zekerheid, dat China bereid en in staat zal wezen zijne beloften te vervuilen Sen kruit-ontplofflng. De buskruit-fabriek te Caulille (België), nabij de Nederlandsche grens is Zondag ten 4 ure in de lucht ge vlogen. De geheele fabriek met de op 30 meter afstand gelegene machine kamer is als weggevaagd. De arbeiders Van Gombel, nala tende vrouw en acht kinderen en Peters, nalatende eene vrouw en kinderen, werden gedood. Verder wer den 8 arbeiders zwaar en 9 licht ge wond. Het splonneeren in Frankrijk, Naar aanleiding van de beschuldi gingen, door de Fransche bladen te gen de Duitsche regeering geuit, op grond van de onlangs weer het sprake gekomen bewering, dat de Duitsche regeering, zich door haar spionnen steeds op de hoogte laat houden van den toestand van het leger in Frank rijk, heeft de Duitsche gezant te Pa rijs, graaf Von Münster, een onder houd gehad met den minister van buitenlandsche zaken Hanotaux. Volgens de „Hamburger Corres pondent" heelt de Duitsche gezant ge dreigd met het afbreken der diploma tieke betrekkingen tusschen Duitsch- land en Frankrijk, indien de Fran sche regeering niet medewerkt om paal en perk te stellen aan de aan vallen der Fransche pers tegen Duitschland. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat dit bericht van het Hamburg- sche blad met voorbehoud moet wor den aangenomen. Trouwens de „Fi garo" verzekert dat het onderhoud tusschen graaf Von Müuster en den heer Hanotaux zeer vriendschappelijk was De gezant klaagde over de aan vallen der bladen en de minister ant woordde, dat de regeering niet in staat was de vrijheid der pers verder te beperken, dan de wet gedoogt. Hiermede liep de zaak af. „Het onderhoud" zegt de „Fi- ;aro" „eindigde zeer vriendschap- lelijk. Er is geen sprake van, dat de ;oede betrekkingen, welke sedert lenige maanden tusschen de Duitsche in Fransche regeeringeu bestaan, loor dit incident slechts eenigszins lullen lijden." Pater Rossignoli. Hoe gevaarlijk de vlucht van pa ter Rossignoli uit de macht van den Mahdi geweeBt ie, vertelt het „Vater- land" te Weenen. De pater werd in Omdoerman ge vangen gehouden, torn op het einde van Maart de Arabier Abdallah te genover majoor Wingate, het hoofd van denEgyptischen verspiedersdienst, zich verbond den geestelijke te ver- De Arabier kreeg als legiti matie nietB anders mede dan een vi sitekaartje van mgr. Logaro, den chef der Oostenrijksche missie in Egypte, waarop deze in het Latijn aan pater Rossignoli schreef dat het uur zijner verlossing aangebroken was en hij ko men moest. In het laatst van Juni begaf Abdal lah zich op reis naar Berber, in welke stad hij dadelijk als spion werd vast gehouden. Hij wist echter door een huwelijk alle achterdocht te ontgaan. Na twee maanden te Berber gebleven te zijn, gelukte het hem te ontvluchten en op een ezel Omdoerman te berei ken. In die stad aangekomen, kostte het hem veel tijd, den pater op te sporen. Eindelijk vond hij Rossignoli in een koffiehuis als bediende. Na veel moeite kwam hij eindelijk met den pater in aanraking en kon hem 's nachts de visitekaart van Logaro overhandigen. Daarop werdafgeBpro ken, dat pater Rossignoli zou doen, alsof hij ziek was. Toen kocht de Arabier den schipper van de veerboot om. Deze verbond zich den pater voor eene bepaalde som naar Berber te brengen. Twee dagen later zou de gevaarlijke tocht beginnen, maar zij mislukte omdat pater Rossignoli her kend werd. Dientengevolge moest het plan veranderd worden. Abdallah kocht een kameel en twee ezels en wist daarmede onopgemerkt buiten de stad te komen. Op reis was de geestelijke de bediende van Abdallah, Over dag moeBten zij zich in steen groeven en bouwvallen verstoppen en alleen 's nachts was het mogelijk de reis voort te zetten. Op die wijze wa ren zij tot dicht bij Metemmeh komen, toen zij door een groot gevaar bedreigd werden. Zij werden namelijk door vijftien Derwisjen overvallen, die de beide vluchtelingen van de ezels trokken en hen gevangen na men. Maar dank zij de tegenwoor digheid ,van geest van Abdallah, die met zulk een avontuur had rekening gehouden, werden zij dadelijk vrijge laten, want, voorgevende dat hij en zijn geleider in dienst van den Emir van Berber stonden, bedreigde hij hen met diens toorn, waarop de Der wisjen onder ve leverontschuldigingen hunne prooi weer lieten varen. Ge lukkig was het donker, want anders hadden zij pater Rossignoli ongetwij feld herkend. Maar te Berber wachtte hen nog de grootste moeielijkheid, daar Abdallah gevangen genomen werd, onder beschuldiging van een christen verborgen te hebben. De pater echter, nog tijds gewaarschuwd, kon zich zoo goed verstoppen dat, niettegenstaande in die stad ijverig naar hem gezocht werd, hij niet were gevonden. Abdallah wist door het omkoopen zijner bewakers opnieuw vrij te komen en den pater, wiens schuilplaats hij kende, terug te vin den. Intusschen was de vlucht van den geestelijke in Omdoerman bekend geworden en werden troepen afgezon den om hem te achterhalen. Gelukkig echter dacht men dat Rossignoli in de richting van Kassala gevlucht was. De trouwe Abdallah bleef echter nog een paar dagen te Berber om alle achterdocht te voorkomen kocht een nieuwen kameel en bereikte na eene reis van twaalf dagen met den pater de Engelsche voorposten Assoean. Wel waren beiden tengevolge der uitgestane vermoeienissen zeer uitgeput, maar de hoofdzaak was, dat zij gered waren. familie verzette zich tegen de sectie, enzoo bleef het merkwaardige schouw spel van S'. inwendige afwijkingen voor het oog der geneesheeren ver borgen. Een belasting-oproer. Terwijl in Italië weer nieuwe of verhoogde belastingen in het verschiet zijn, komt uit Alatri bericht van een belasting-oproer. Alatri is een stadje aan de lijn Rome-Napels. De zoogenaamde „fuocatico" of ge meentebelasting op de haardstedenwas verhoogd, en om daartegen te pro testeeren trokken een zeshonderdtal boeren, met pistolen en knuppelB ge wapend, naar het raadhuis en riepen: „Weg met het gemeentebestuurl Wij willen geen belastingen meerl Wij sterven van honger I" De commissaris van politie wilde van het balkon af het volk tot rust aanmanen, maar hij werd met steen worpen verdreven. Toen trachtten de gendarmes door eenige schoten in de .ucht der menigte schrik aan te jagen maar dit had een tegenovergestelde uitwerking. Mannen en vrouwen be stormden het raadhuis, sloegen alleB kort en klein en sneden de telegraaf draden door, juist terwijl decommis saris van politie bezig was, naar het na burige Frosinone om hulp te seinen, Het telegram kwam slechts gedeelte lijk over, maar men begreep in Fro sinone toch, dat te Alatri een oproer was uitgebroken, en zond een afdee- ling soldaten met tien gendarmes. De boeren hadden inmiddels het ver nielingswerk voortgezet, maar bij aan komst der soldaten hadden zij zich verspreid. De gisting onder het onge lukkige, uitgemergelde volk is echter groot, en men vreest dat het vroeg of laat opnieuw tot een uitbarsting zal komen. Afpersing der dagbladen. Dopffer, de rechter van instructie 6 Parijs, die de zaak der afdreiging a handen heeft, met name het on- lerzoek in zake het beweerde syndi- aat van verschillende couranten tot et gezamenlijk beoefenen der af- reigiug, schijnt vast besloten om it onderzoek tot ea-n einde te bren- en. Voor Zaterdag had hij de di- Bcteuren van 22 Parijsche bladen als etuigen opgeroepen. De meerderheid TO hen heeft aan dio oproeping geen evolg gegeven. Men zegt vau Dopfler hij, vrijgezel, gefortuneerd en man •m karakter, in deze zaak toont aan «e invloeden het hoofd te kunnen 'ieden. Het hart niet op de rechte plaats. In een der Weener hospitalen stierf dezer dagen een jonge man,de boek houder Schlesinger, die een zeldzame lichamelijke afwijking vertoonde. Het hart zat bij hem nl. aan de rechter zijde en niet aan de linker, zooals bij normale menschen. Hij had het zelf nooit geweten, voordat het bij de keuring voor de militie door een offi cier van gezondheid werd ontdekt. Deze vertrouwda eerst zijn eigen ooren niet-, maar het feit viel niet te mis kennen, en Schlesinger werd voor den dienst afgekeurd, ofschoon hij niet den minsten last had van de afwij king. Hij trachtte er zijn voordeel mede te doen en bood zijn lichaam aan een anatomisch museum te koop aan, als hij zou gestorven zijn, maar het aanbod werd niet aangenomen. Toen hij in September wegens zware ziekte in het gasthuis werd opgeno men, constateerde professor Von Schrötter dat niet alleen het hart, maar ook de lever en de milt niet op de rechte plaats zaten. Schlesin ger stierf op 27jarigen leeftijd, Zij De Russische troonopvolger, De verontrustende berichten om trent den toestand van den cesaré vitch, grootvorst George, zijn, volgens een telegram uit Petersburg van allen grond ontbloot. De oorlog tusschen China en Japan. De Times verneemt uit Kobé d.d. 30 November: Japan schijnt beslo ten, den oorlog voort te zetten, en rust zich tot den winterveldtocht uit. Pelly, de te Sjanghai aangekomen kapitein van den Britschen kruiser Porpoise heeft de volledige bijzonder heden medegedeeld over de inneming van Port Arthur, waarvan het Brit- sche smaldeel ooggetuige was, op een afstand, omdat de Japanners het binnenloopen der haven verhinderden. Pelly bevestigt de oorspronkelijke lezing van de wijze waarop de inn - ming heeft plaats gehad; maar hij raamt het verlies der Japanners hoo- ger, nml. op 600, enkel dooden. De Japanners telden in het geheel 13,000 man; de Chineezen 6000. Pelly bevestigt voorts dat de tao- tai Koeng gevlucht is alvorens Port Arthur bezweken was. Storm en slag regens begunstigden zijne vlucht op een jonk, welke door eene sleepboot uit de haven werd gesleept zonder dat de Japanners het bemerkten. De dooden der Chineezen werden door de Chineesche koelies begraven, ter wijl de Japanners voor hunne dooden zorgden. Telegrammen aan den New-York Herald beschrijven de inneming van Port Arthur uitvoerig, maar behelzen enkel het nieuws, dat de ontsnappende Chineezen allerlei barbaarechheden pleegden tegen de bevolking, vrou wen noch kinderen sparend. De re porter van hetzelfde blad verklaart voorts dat Japan besloten is den oorlog voort te zetten, met het oog merk te Pekingzelf de vredesvoorwaar den te stellen. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, zijn de duikers er in geslaagd het Chineesche pantserschip Sjenjoeéti, bij Wai Hei Wai gestrand, al te bren gen waarna het geheel gerepareerd werd. Volgens berichten uit Tjifoe is er een opstand uitgebroken in de provin cie Koeantoeng, De dagbladen te Rome melden dat de koning van Italië, Emile Zola ontvangende, in minzame termen van Frankrijk sprak en zijne bewondering uitte voor den heer Casimier Perier. Evenals deze is, verklaarde hij een vurig voorstander van het behoud van den vrede te zijn. Bismarck heeft meer dan 1100 condoleantietelegrammen ontvangen Thans brengt de post nog voortdu rend adreBsen van rouwbeklag van steden, waarvan de oud kanselier eere burger is, van corporaties, vereeni- gingen, enz. Zoowel het pruisische staatsministerie als de Bondsraad con doleerden in corpore. verdacht te maken tegenover het publiek over het bakken van meel a f7, iets waarover hij niet kan spre ken daar de man geen bakker is. Ik geloof niet Schuilenman, dat. dit de weg is om tot verbetering vaa ons lot te komen en geef ik, en meer met mij, u in overweging nooit meer op eene vergadering te spreken en raad u aan af te treden en voor u in de pi atseen man kiezen, die over het bakkersvak kan praten uit ondervinding. S. KLUIJSKENS. EERSTE KAMER. Zitting van Maandag 3 December. De voorzitter bracht uit den grond van zijn hart hulde aan Generaal Vetter en het Ned. Indisch leger voor het beleid, de volharding onversaagd heid en doodsverachting onder hoogst moeielijke omstandigheden betoond. Op zijn voorstel besloot de Kamer hare dankbare hulde te brengen aan Generaal Vetter en diens leger voor de schitterende overwinning op Lom bok (bravo's) De Minister van koloniën dankte voor de erkenning en verzekerde, dat zoo het Indische leger nog een prikkel behoefde tot plichtbesef, het dat vin den zou iu de aigemeene waardeering van de vertegenwoordiging en het volk. Deze hulde zal den gouv.-generaal worden overgebracht. Woensdag 2 uur zal de behandeling van verschillende ontwerpen plaats hebben. Blijkens te Newyork ontvangen be richten heeft de Japan sche regeering den Chileenschen kruiser Esmeralda gekocht. Dit oorlogsschip is nu over Tahiti op weg naar Japan. Bevallen: 1 Nov. H. Bremer Alderlieste z. J. H. VisserMeijer z. L. M. S. VaderGrandia z. M. de WildtArons d. 2 C. J. Heiligers Ruijgrok z. M. BrandtKarmelk d. H. Oudhoff— Zimmerman z. 3 P. HartmanJonker z. C. v. d. Bosch Cobelens d. O v e r 1 e d e n 30 Nov. D. v. Aker laken 4 j. z. Hazep-.laan 1 Nov. A. de Jong 74 j. W. Geld. Pad. P. van Laar 17 m. z. Schoterstraat 2 J. M. Swaalf—v. Hanewijk 52j.Gasthuisv. P. v. Koersel 70 j. Mr. v. Heems- kerkstr. J. W. Huijkman 63 j. Gast- huisvest. Electriciteit in dienst der statistiek. In de Vereenigde Staten van N. Amerika is een electrisch teltoestel i Hollerith in gebruik, waarmede men nu aan het statistisch bureau te Berlijn een proef zal nemen. De toeBtel dient tot het verwerken van statistische gegevens. Het vermoeien de tellen wordt er zeer door verge makkelijkt. Voor het gebruik van het toestel moeten de statistische gegevens worden aangegeven op een kaart, die in vierkanten is verdeeld, ieder van welke voor eene belangrijke rubriek bestemd is. De toestel nu bestaat in hoofd zaak uit een werktuig tot doorboring en klokken met wijzers. Op een plaat, die even groote vierkante vakken heeft als de telkaart, wordt deze zoo gelegd, dat de vierkanten elkander volkomen bedekken. In ieder vier kant op de plaat bevindt zich een kleine opening, die voor een deel met kwikzilver is gevuld. Over de Slaat loopt een Btift, welke aan een efboom is bevestigd en over de ge heele oppervlakte kan worden ver schoven. Door deze stift neder te drukken, doorboort men een bepaald vierkant der telkaart, en zij dringt tegelijker tijd door in de daaronder gelegen opening die met kwikzilver gevuld is. Ieder dezer openingen staat nu in electrische verbinding met een afzon derlijk tel-uurwerk, zoodanig dat bij het sluiten van den stroom door de indompeling van de stift in het kwikzilver de wijzer over de ge nummerde plaat verspringt. Do verwerking der telkaarten schiedt nu derwijze, dat zij achtereen volgens op de telplaatgelegd worden en ieder ingevu d vierkant met de stift wordt doorboord. Daar elk vier kant staat in verband met een eigen teluurwerk, kan men na een aantal kaarten verwerkt te hebben, het eindresultaat op de uurwerken aflezen. Door een bijzondere inrichting wordt de sortcering der verwerkte kaarten ook nog gemakkelijk gemaakt. Officieel Lomboktelegram. Een colonne bezocht Goenoeng Sa ri met verkenning Noordelijk. Overal heerscht rust, de Passers zijn druk bezocht. Order is gegeven tot terugkeer van het zevende en ne gende bataljon en der veldartillerie. TELEGRAMMEN- LONDEN, 3 Dec. (Reuter). UitHi- rosima wordt aan de Times gemeld, dat de Japansche soldaten te Port- Arthur de stad geplunderd en bijna alle mannen gedood hebben. Een groot aantal Chineesche gevangenen werden gebonden van hun kleederen beroofd, doodgeschoten oi doorstoken. Ook wel werden hun de ledematen afgehakt. De Japanners berichten, dat de burgers van Port Arthur aan het gevecht hebben deelgenomen en uit hunne woningen op de Japanners schoten, het was dus noodzakelijk hen te dooden. De minister van buitenlandsche za ken betuigde zijne verwondering en spijt over deze tijding. „Een dergelijke wreedheid", verklaarde hij, „was ge heel in strijd met de gezindheid van Japan. De regeering is vast besloten te handelen naar de beginselen van men- schelijkheid en beschaving. Voor den inhoud deter rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur I Beleefd verzoekt de ondergeteekende een plaatsje voor het onderstaande als antwoord dienende aan den presi dent Schuilenmon over zijne gehou den rede in de vergadering van bak kerspatroons en gezellen. Alles na te gaan wat hij in zijne onsamenhangende woorden heeft ge uit, is mij ondoenlijk; alleen dit: De patroons waren uitgenoodigd ter vergadering te komen en daaraan hadden enkelen, ik geloof 6 of 7, ge volg gegeven. Nu zoude het toch billijk en tevens fatsoenlijk hebben gestaan in over leg met de patroons het doel der bijeenkomst te bespreken, doch nadat hij ons een geheele reis door Europa tot zelfs naar Lombok had laten ma ken, en een vroegeren tijd van Karei de Vijfde en Prins Willem den Zwijger had opgerakeld, begon hij de patroons ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk alhier, op Dinsdag 4 Dec. 1894 des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Fuge No. 6 op den naam Each J. S. Bach. 2. OffertoireGuilmanl. 3. Sonate No. 1 op „Sollt ich meinem Gott nicht singen." S. de Lange. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Maestosa vivace. 4. Elsa's Brautzug zum MünsterR. Wagner. 5. a. Melodie, b. RomanceRubinstein. Het stoomschip Oengaranvan Rot terdam naar Java, passeerde 30 Nov. Ponta da Guia. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 1 December van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 1 December van Padang. Het stoomschip Zaandamvan de N. A. S. M., vertrok 1 Dec. van Am sterdam naar New-York met 204 pas sagiers derde klasse. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 30 Nov. J. Vennius en L. M. Bolmeijer, Amst. Bevallen: 80 Nov. N. J. E NieuwlandVeenenbos d., 's Herto genbosch. W. Meesters Goederson Fleiseheuer d., Amst. E. M. Stutter- heimDirks z., den Haag. Overleden: 27 Nov. H. A. Legué De Haas 82 j., Tiel. 28. H. J. ter Burg 78 j., bij Sandpoort. 29. J. G. F. BerendsWicherlink33 j., Dedems- vaart. Wed. G. C. Pietersev. Kuijk, Nijmegen. P. Eijgenhuijsen81j., Am sterdam. 30. Wed. J' KielGrooten huis 89 j., Nieuw Lekkerland. W. L. Bakker 71 j., Amst. J. H. van der Linden 76 j., 'sGraveland. A. van Beuningen van HelsdingenHelle kamp Fongers, Amst. Wed. G. W. S. CoopsKindermann 87 j., Amst. 1 Dec. J. P. van der Lubbe 54 j., den. Haag. MARK TNiEUWS Haarlem3 Dec. 1894. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0.a f0,Witte tarwe 1 5,25 a 4.80, Rogge f 4,at 0, Haver f3,20 a f2,50, Gerst 13,90 a 0,Groene erwten f8,a 4,90 Ca- pucijners f 0,a 0,Paardenboonen f 5,a 4.90, Duivenboonen f 5,25 a 5,20 Blauw maanzaad f0,a 0, Bruin mosterdzaad f af Koolzaad f 0,Karweizaad f0.a 0.per 50 kilogr.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3