INGEZONDEN. Wetgevende Macht. VARIA. KENNISGEVING. Burgerlijke Stand. TE HUUR gevraagd: Schouwburg, Haarlem. Vrijdag 7 Decente I8S4, B. en W. en besloten het nieuwe verzoek van adressant te stellen in handen van B. en W. om advies. Punt 3. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een door den Burge meester bij het College ingediende gewijzigde verordening der gemeente politie alhier. Hierbij wordt tot verbetering van bevordering het aantal agenten van politie le kl. van 8 gebracht op hoog- Btens 15 en dat der agenten 2e kl, van 12 op hoogstens 20. Wie voor bevordering in aanmerking komen, wordt gehrel aan den Burgemeester overgelaten. Het aantal agenten van politie zal nu 48, inplaats van 3#, zijn. Behoudens nadere financieele rege ling stellen B. en W. voor een orediet van ten hoogste 575 beschikbaar te stellen. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Op voorstel van den heer 't Hooft wordt besloten, dat de agenten 4e kl. ingeval van ziekte of ontstentenis van agenten der andere klassen of van buitengewone gelegenheden en voor het doen van dienst over dag, in dienst zullen worden geroepen, naar gelang hunner geschiktheid zoor den gevorderden dienst. Punt 4. Het bestuur van het bloe misten- en tuinbouwgilde Elizabeth, onderald. van den Nederl. R. K. Volksbond, verzoekt in beheer te mogen ontvangen de eigendommen van het voormalig Brouwersgilde, ten einde deze productief te maken voor werkverschaffing. Adressenten willen de duinen laten afgraven tot 2 voet boven den wa terspiegel van het Kolkje en de vlakte laten doorsnijden met slooten, een en ander door bij het bureau voor Vraag en Aanbod ingeschreven werk- loozenvoorts de hierdoor verkregen terreinen verhuren met verplich ting voor den huurder tot behoorlijke bemesting. De aldus verkregen voor- deelen zuilen dan na aftrek van on kosten strekken als pachtsom, terwijl adressant ook wel kan meegaan met eene verdeeling van de baten tusschen de gemeentekas, het gilde en het bureau van Vraag en Aanbod. B. en W. hoewel de bedoeling waardeerende, adviseeren afwijzend op het verzoek te beschikken, omdat bedoelde gronden bestemd zijn voor de duinwaterleiding en al ware dat zoo niet, meenen B. en W. dat de onkosten niet zouden kunnen worden gedekt, terwijl bovendien een weiland en een huisje en een groot deel der duinen (voor aardappelteelt) zjjn ver huurd. Overeenkomstig advies van B. en W. wordt het verzoek zonder debat gewezen van de hand. Punt 5. Adres van D. Bremer en 1T andere lijkbezorgers, waarin verzocht wordt verschillende wijzigingen te brengen in bet teraardebestellen op de N. Protest, begraafplaats der gemeente en wel in het algemeene vakzij ver zoeken een ander toegangspad, wijzen op onvoldoelde afbakening, het ge dwongen doorgaan tnsschen de graf paaltjes, het onvoldoend aantal gra venmakers en het hinderlijke van het prikkeldraad om de spijlen van het ijzeren hek. B. en W. vinden geen termen tot vermeerdering van het aantal graven makers, maar hebben maatregelen genomen, om aan de andere verzoe ken zooveel mogelijk te genaoet te komen. De Raad is het met deze opvatting eens, waarvan aan adressanten zal worden kennis gegeven. Op een klacht van den heer Bijvoet over de wanorde op de begraafplaats bjj de begrafenis van Mr. E. A. Ior- dens, zegt de Voorz. wiens aandacht hierdoor ook getrokken is, dat de zaak zal worden overwogen, doch dat het zeer moeielijk is afdoende maat regelen te nemen omdat men dan het publiek geheel of gedeeltelijk moet uitsluiten. Punt 6. Adressen van verschillende personen tot wederinhuring van grond. Wordt besloten conform advies van B. en W. Door de heeren J. C. P. A. JL&nzing en H. C. Louwerse Jr. wordt verzocht om te mogen koopen thans door hen gehnurde stukje- gemeentegrond aan den Zijlweg. Wederinhuren willen adressanten niet. B. en W. en de Comm. v. Fin. ver koop van dien grond niet gewenscht achtende, adviseeren tot afwijzing van bet verzoek. Dienovereenkomstig wordt door den R aad besloten. Punt 8. Verzoek van den heer A. Beernink, le onderwijzer aan school F. om overplaatsing als zoodanig naar school D. Wordt toegestaan. Punt 9. Voorstel tot bevordering van de na te noemen onderwijzers 3e klasse tot 2e klasseaan school B., J. D. Boes; aan school C.,R.Kiestra en aan schooi F., J. W. de Koning. Aangenomen. Punt 10. Yonri-a-ht v-' u enr.ato- van Mr. Joh. EnschedéMr. N. G. Cnoop Koopmans en Mr. C. G. von Reeken. Mr. Cnoop Koopmans wordt be noemd en neemt dit aan. Punt 11. Voordracht van leden voor de Comm. v. Toez. L. O. Aftredende leden de heeren J. Krol, F. G. N. Haitsma Muiier en Mr. L. C. Kro nenberg. 1. 1. Dr. J. Nieuwenhuijsen Kru- seman. 2. J. A. M. Lans. II. 1. W. J. Wendel. 2. Mr. W. Cnoop Koopmans. III. 1. J. van Gorkom. 2. W. J. Oosterhoff. Van alle drie deze voordrachten wordt No. 1 benoemd. Punt 12. Herbenoemd wordt als lid der Comm. voor het Stedelijk Mu seum het aftredend lid de heer S. J. Graaf van Limburg Stirum. Punt 13. Herbenoemd wordt als lid der gascommissie de heer J. J. Sneltjes. Nadat het rapport over October van den opzichter over de gasverlichting voor kennisgeving is aangenomen, wordt, daar er niets meer aan de orde is, de vergadering te3Kuur ge sloten. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Aan dm Redacteur van Haar lem's Dagblad". WelEd. Heer! Naar aanleiding van het bericht .,Een en ander over Ga6", veroorloof ik mij de gastvrijheid in uw geacht blad in te roepen tot plaatsing van onderstaande regels. Het is n.l. dat ik een en ander ten zeerste toejuich, echter kan ik niet ontveinzen, dat ik op het punt van het geven van goedkeuring (zooals door UEd. wordt beweerd dat die zou moeten gegeven worden èn door den Raad èn door concessionaris) in mee ning met UEd. verschil, en zal door uitlegging van mijn opinie in elk ge val de ware stand van het contract aan het licht komen. Welnu Mijnheer de Redacteur, ik beschouw het gloeilichtapparaat, als een brander, (natuurlijk een zeer veel verbeterde brander) en nu meen ik dat in het contract door UEd be doeld, zeer zeker één artikel voor komt,dat de bevoegdheid geeft aan het Sted. Bestuur, nieuwere en doeltref fender branders van den concessio naris te kunnen eischen, wanneer die zich voordoen (zooals nu 't geval is) ergo, als het Sted. Bestuur het wen- schelijk acht, gasgloeilichtapparaatjes te plaatsen op de 600 of méér Lan taarns, is de „Imperial" verplicht die voor haar kosten aan te brengen. UEd. dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik Hoogachtend Uw Abonne. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 4 December. Algemeen begrootingsdebat. Bij het slot der zitting verdedigde de heer Mees de oud-liberalen en wilde wel uitgaven voor de defensie toestaan, voor zoover het doel is, de handhaving der neutraliteit en tot verdediging. De heer Heldt achtte het p; an voor eene staatsverzekeringbank niet uit voerbaar. Het algemeen begrootingsdebat werd voortgezet. De heer Dobbelman behandelde de agrarische quaestie en betreurde dat dit Ministerie de verouderde en ver oordeelde i vrij handelsbeginselen wil blijven huldigen, hetgeen spr. onver klaarbaar acht bij de slechte oogsten en den ongunstigen economischen toe stand geschetst in zoovele adressen. Liever zag hij daarin van Regeerings- wege verandering liefst verbetering ge bracht, met name in den slechten toe stand van den landbouw, te meer daar z. i. in andere opzichten het slechtste protectieBtelsel gehandhaafd wordt.Hij betuigde dan ook ingenomenheid met denlaandrang op invoering van graan rechten en op matige verhooging van invoerrechten op nijverheids-produc ten, een maatregel die meer arbeid, hooger loon en meerdere welvaart voor den landbouw zou brengen. De Kamer willende stellen voor eene uitspraakstelde deze eene mo tie voor verklarende, dat herziening en uitbreiding van het tarief van in voerrechten tot verbetering van den toestand van landbouw en industrie en in het belang der schatkist drin gend wordt vereischt. Des3 motie is tot latere behande ling aangehouden. De heer Harte trachtte de Regee- betoogde ring te winnen voor de verzekering krac! dan verzekeringsplicht en acht de door de Reg. voorgenomen maatre gelen onvoldoende tot verkrijging van algemeene verzekering, toch wordt de premiebetaling een onafscheidelijk onderdeel van het arbeidsloon. Hij dringt op spoedig handelen in deze aan en ontried mitsdien teleurstel lende proefnemingen te meer omdat daardoor een einde zal komen aan de bestaande wanverhoudingen en voorkomen kan worden, dat de ver zekering nu geheel kome ten laste van de staatskas bij invoering van een of bijna algemeen stemrecht. Im mers voor hem moet het pensioen het karakter dragen van bespaard salaris met financieelen steun van den staat als aanvulling in het begin. Ten slotte verzocht hij de Reg. de benoeming van eene'staatscommissie tot onderzoek van de algemeene pen sioenverzekering der oude werklieden. De heer Van Karnebeek kwam op tegen de donkere schets door den heer Kerdijk gegeven van den financieelen toestand van heden en in de toekomst, wegens de kosten van 's lands defen sie. Berekenende, dat sedert 1868 daarvoor 3 millioen'sjaars zijn uitge geven, achtte hij dat cijfer niet te en hij wil, dat naar de eischen des tijds, zonder te streven naar het volmaakte, met voortvarendheid worde voortgegaan met het noodige tot verdediging van ons grondgebied. Zoowel op de kosten voor rijks- en gemeentebestuur moet echter worden bezuinigd en de schatkist worde niet de hoorn des overvloede ter bevrediging van allerlei wenschen en belangen. En nu betwijfelt hij of kiesrechtuitbrei ding in dit opzicht verbetering zal brengen. Hij bestreed verder het ver langen naar heffing van graanrechten wegens het nadeel voor een groot deel der bevolking van verhooging van den broodprijs. Nog ontwikkelde hij zijne constitu- tioneele bezwaren tegen de door het vorige Kabinet bij de Kamerontbin ding gevolgde gedragslijnen, welke het gemeen overleg tusschen Regeering en Volksvertegenwoordiging ter zijde stelde, vooral door de vooraf verkre gen toestemming tot ontbinding der Kamer, welke ontbinding echter dit goede gevolg had dat de meerderheid der kiezers zich tegen geen ongrond wettig te uitgebreid kiesrecht heeft verklaard. Naar zijne overtuiging vertolkte de uitslag der verkiezingen ook het ge voelen van het grootste gedeelte der niet-kiezers. De bakkerswerkstaring te Amster dam aanroerende, verdedigde spr. te genover de vrijheid om het werk te staken, de bescherming van hen, die wel willen werken en keurde hij de gewelddadigheden daarbij gepleegd ten sterkste af, tevens aandringende op handhaving der vrijheid en orde door de stedelijke overheid. Zttting van Woensdag 5 December. Per Telegraaf. De heer Gerritsen bestreed de stel lingen van den heer Lohman en plaatste zich op het standpunt dat, zoolang het kiesrecht niet is uitge breid in den rcimsten zin, de Kamer moreel onbevoegd is iets anders te doen, gelijk dan ook de meeste leden van het tegenwoordig kabinet, ook de heer Van Houten hebben ver klaard dat herziening van het kies recht het uitgangspunt moet zij n van latere verbeteringen, geheel overeen komstig de houding vaa het mini sterie-Tak. Spr. beweerde dus, ook wel een beroep op het karakter van den af- gelcopen verkiezingsstrijd, dat zoowel Volksvertegenwoordiging als Regee- geering zijn opgetreden uitsluitend tot regeling van een kiesrecht met uit sluiting van andere groote politieke vraagstukken. Spr. meende voorts te moeten aannemen dat elk Ministerie krachtens de antecedenten van de heer Van Houten, die lijnrecht ver schillen met de politieke gevoelens zijner ambtgenooten, onmogelijk ho mogeen kan zijn. Dit werd door den heer Gerritsen uitvoerig uiteengezet met deze con clusie dat op de meeste punten van regeeringsbeleid, dienstplicht, belas tingwezen, koloniaal beleid, kiesrecht het grootste verschil van opvatting bestaat tusschen de ministers onder ling, het meest echter met den heer v. Houten. Hij meende dien Minister tot de conservatieven te moeten reke nen nadat hij zijn vroeger geavanceer de denkbeelden had losgelaten en achtte ten slotte 's Mins. beslissing in zake de eedsqu lestie in den Hel der, geheel in strijd met zijn vroegere overtuiging, hoogst bedenkelijk. De heer Farncsmbe Sanders achtte den financieelen toestand niet roos kleurig, vond het optreden van den heer Van Houten verwonderlijk en de noodzakelijkheid van tige inrichting van ons veldleger heer Lohman, ontkende dat de Kroon in de kieswet-strijd was gemengd en de ongrondwettigheid der ontbinding enbetoogde de noodzakelijkheid eener krachtige kiesrechtuitbreiding voor de hervormingen die dringend noo- dig zijn. EERSTE KAMER.f De Eerste Kamer is heden na aan neming der aanhangige wetsontwer pen waaronder den grondverkoop voor het post- en telegraafkantoor te Haar lem en de vereeniging van Rotterdam, Kralingen en Charlois, uiteengegaan tot 27 December. Niet gecorrigeerd. Ik heb genoeg van het genade brood, ik wil onafhankelijk zijn, zei een jonge dame op een verhuur kantoor van vrouwenbetrekkingen. U wilt misschien eene betrekking hebben van winkeljuffrouw, vroeg de agent. Neen dat deugt niet voor mij, dan zou ik nog altijd onder het bevel van anderen staan en ik wil onaf hankelijk zijn. Ah, jaIk begrijp u. Ik zal eens naar een betrekking van keukenmeid voor u uitzien. Langs een omweg. Logementhouder (tot vertrekkenden Ik hoop te mogen rekenen op uwe recommandatie? Gaat. Och, op dit oogenblik heb ik niemand met wien ik kwade vrienden ben. Balgesprek. Heer (die met een dame een gesprek aan wil knoopen). Mejuffrouw, ik ge voel mij gelukkig evenals u tot het Kaukasische ras te behooren De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer Gemeente, dat de op den 30en November j.l. executoir verklaarde tweede kwartaalsch kohie ren No. 10 en 11 op de Personeele belasting, dezer gemeente, dienst 1894/1895, op Dinsdag aan den ont vanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschul digen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. 3toamvaart.ösï'iclU3E. Het stoomschip Soembingvan Java naar Rotterdam, arriveerde 4 Dec. te Marseille. Het stoomschip Prinses Amalia van Amsterdam naar Batavia, ver trok 4 December van Southampton. Het stoomschip Prins Frederik Hen drikarriveerde 3 December van Am sterdam te Paramaribo. Het stoomschip Prins Willem II vertrok 4 Dec. van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M. van Newyork naar Rotterdam passeerde 4 Dec., des nam. 5.45 uur Dover. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk alhier, op Donderd. 6,Dec. 1894 des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Fantasie Eroïca Kühlsledt. 2. Andantino Rheinberger. Sonate No. 3 Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. Andante tranquillo. 4. Aria uit Figaro's HochzeitMozart. 5. Ave Maria (le Pre lude) Bach-Gounod. Ondertrouwd: 5 Dec. W. C. Scholte en J. A. la Pierre. Getrouwd: 5 Dec. J. P. A. v. Wetering en B. W. Bolkenstein. J. de Graaf en F. Basé. W. J. Hessels en S. Lange veld. F. W. v. Dijk en A. J. Sallmann. Bevallen: 3 Dec. R. Taekema Kingma z. 4 J. W. v. LieropPie- ters d. H. HeupermanKruijt z. J. C. HulshofRousLc. d. 5 M. Jan- sen HendriksNijssen d. Overleden: 3 December. F. T. EeltjesGlafke 34 j. Zijlstr. C. P. Heijboer 16 d. d. Anthonistr. M. J. Mazzola 2 j. d. Krocht. 4 H. Meijer de Lanoij 73 j. Kl. Houtweg. MARK TN1EUWS Haarlem5 Dec. Aangevoerd en verkocht 30 stapels kaas, uitmakende 3951 kazen, weg. 7856 Kg. Laagste prijs f0,.Hoogste prijs f 23.50 per 50 Kg. Haarlem5 Dec. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 1 koeien f140 a f0,15 nuchtere kalveren f15,a f8,23 schapen f23,a f 15,5 paarden. Amsterdam, 5 Dec. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f0,a 0,dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers fl,60 a 1,70, Zeeuwsche Spuische Jammen f 3,50_a 4,dito Flakkeesche 2,75 a 3,25, Geldersche Kralen f0,a 0,Katwijker Zand f0,a 0, Noord wij ker Zand f0,aO,Hille- ijommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Alkmaar3 Dec. Op de heden go- houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 13 koeien f185 a 220, 65 vette kalveren f40 a 90, 10 nuchtere dito f 6,a 15,611 vette schapen f15 a 19, 43 magere varkens f 11 a 15, 0 paarden fa alles per stuk, 292 vette varkens 36 a 41 cte. per Kg. Alkmaar30 Nov. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 353 stapels, weg. 116346 Kg. Prijzenkleine Gras Kaas f25,50. Commissie Gras f24,50, mid delbare Gras f25,50. ,c* Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Broeder, den Heer FREDERIK ALEXANDER VAN WEST, betuigen wij onzen hartelijfcen dank. Uit aller naam J. H. VAN WEST. Haarlemr)ec 1894 Amsterdam,uec" Aöy4* veh werklieden in het bizonder totjnoodig ter handhaving or^er neutra- f--pVe^:rr vrT. rensicen rru 'wbe:-1 lit^ft. De heer Ia.-: bestreed uitvoer! -n net gymnasium, wegens aftrenmgcers in gevai ran ouaeraom. Hij wii FAMILIEBERICHTEN. Bevallen: 2 Dec. F. Perol Delaunoy 1. Parijs. 3. A. Citroen Lankhout d. Amsterdam. A. de Leth Westerveld z. Amsterdam. Echtgen. van L. Peereboom d. Amsterdam. M. RauchSanders z. Amsterdam. Overleden: 27 Nov. K. Mid delkamp 72 j. Helder. 29. L. J. Schuijt Beit 35 j. Watergraafsmeer. M, Doets ja. 81 j. Bkriku a. 1 Dee. II. A. Leu 'pen 28 j. Amst. F. J. Bek jd. 46 j. Amst. E. Joring Venn, 69 j. Amst. Jhr. E. D. van Beijma, 83 j. Weidum. 2. W. H. Theissen 44 j. Winterswijk. M. E. Zussen jd. 46 j. Amst. C. Slik kerBenjamin 42 j. Haarlemmermeer. 3. D. Doijer Hz. 73 j. Zwolle. B. F. Adrian! 36 j. Amst. M. L. Schroot 58 j. Den Haag. ADVERTENTIEN, Voor de vele bewijzen van deelneming, ons bij het overlijden van GERARDUS HENDRIK KER NEKAMP betoond, brengen wij, mede namens zijne aanstaande, aan allen en inzonderheid aan zijne ge achte patroons, de Heeren WES TERVELD en ZOON, onzen wel- gemeenden dank. Namens allen C. VAN WALWIJK, en Echtgbnoote. Haarlem5 Dec. '94. Met 1 Januari een Winkelhuis met Kelder of Pakhuis, 't liefst in het centrum der stad. Br. fr. on der lett. J. 17, met prijsopgaaf en waar gelegen, a/d. Boekh. J. L. BEIJERS, Utrecht. Nederlandsche Opera v/d Stadsschouwburg te Amsterdam. Dir. C. van dek LINDEN, Opera in 3 bedrijven. Muziek van Méhul. Gevolgd door: Muziekdrama in 2 bedrijven, met proloog van Leoncavallo. Aanvang 7 uur. Prijzen der plaatsenBalcon ƒ2,25, le Loge 2.Stalles /1,75,Parterre1,50, 2eLoge /1,25, Gaanderij ƒ0,60. W De hoofdrollen [worden ver vuld door de Heeren PAÜWELS, ORELIO, URLUS en JUDELS. IPF~ Plaatsbespreking zooals ge woonlijk. Professor OVERBEEK de MEYER, goedgekeurd door de Vereeniging tan Volksgezondheid. Adres: B. J VA" LIEMT, Verwu.fi No 9.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3