AANPLAKBILJETTEN. l@i@?§fks§fdtk§igi. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12a Jaargany Vrijdag 7 December 1894. No. 3508 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: IJ. C. PEEREBOOM, STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE dk Co., JOHN F. JONEN, Suce., Parga 31 bie Faubourg Montmartre. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukker!) van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Rleuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur-Uitgever H arlem, 6 Dec. 1894. Onze stadgenoot de heer P. van Huizen, is bij koninklijk besluit van 3 dezer, benoemd tot buitengewoon adelborst bij de Kon. Ned. Marine- reserve. ft Woensdag werden aanbesteed acht woonhuizen voor de Coöp. Bouwver- eeniging „Wilhelmina", door den heer J.§ A. G. van der Steur, bouwk. in genieur alhier. i De uitslag was als volgt C. de Wijs en C. Janzen, Alkmaar, 25,375. K. Visser J. v. d. Tange, Haarlem.meer, J. A. Kaub, Halfweg, G. van Abs, Haarlem, W. v. d. Kroft, G. de Vries, Haarlem.meer, A. F. Captein, Haarlem, B. Zuitbot Zn., P. van Duuren, H. van Es, N. H. Braakenburg,O verveen, 22,598. J. A. Wennekes, Haarlem, 22,487. J. E. W. Kriege, J. W. van Santé, J. A. Jonker, J. Giebels J. v. Servellen Haarlem, 20,280. 24,550. 24,500. 24,430. 23,930. 23.595. 23,000. 22,970. 22.945. 22,800. 22,638. 21,860. 21,018. 20,994. Vanwege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed: Het stellen van meerpalen en het maken van roeibootsteigertjes langs her Noordzeekanaal. Raming f4200. Van de 17 ingekomen inschrijvings biljetten was dat van S. Schamboom,te 'sGravenhage het laagst voor f3581, en voor rekening der gemeente Texel mede aan het gebouw van het provinciaal bestuur voornoemd: Het driejarig onderhoud der haven beoosten het Oude Schild op Texel. Raming f7800 per jaar. Van de 10 ingekomen biljetten was dat van D. de Vries, te den Helder, het laagst voor f6842 per jaar. Zitting van heden Donderdag 6. Dec. Wilhelmina Boeree, 30 jaar, huis vrouw van Ferdinand Felder, Wilhel mina Johanna Boeree, 26 jaar, zusters, staan wegens een aantal verschillende diefstallen terecht. Samen kwamen zij in winkels hier ter stede, vroegen een of ander aan den eigenaar of zijn personeel te zien en maakten van de gelegenheid gebruik, om wat onder haar bereik lag weg te kapen en daar mee vandoor te gaan. Zoo stalen zij bij de firma D. van Bemmelen op 20 Augustus twee jon genspakjes en op den volgenden dag een jongenspakje en een broek; op 30 October twee blouses en een jurk bij de firma P. L. Konijneen lap japonstof van de firma Holt, terwijl Wilhelmina Boeree bovendien nog op 6 November twee dekens stal bij de firma B. J. van Liemt. Bovendien staat deze Wilhelmina, alsof het nog niet genoeg was, terecht met hare zuBter Dina, huisvrouw van Cornelis Heijligers, 25 jaar oud, we gens het wegnemen in Augustus van een lap fluweel, behoorende aan de firma A. Funke, benevens twee tricot tailles, en een rokje, een broek, vest en 3 jongenspakjes van de firma L A. en F. L. Kattenburg en twee hemden, een jak, een tricot taille en drie jon gensblouses van de firma Gebr. van Vriesland. De diefstallen zijn aldus ontdekt. Toen Dina Boeree een stuk japon- stof meenam uit den winkel van den heer Gründemann, zag dezej het en liep haar na tot hij een agent tegen kwam, die haar op zijn verzoek aan hield. Zij had toen evenwel reeds het gestolene overgegeven aan hare zus ter, die voor den'winkel op schild wacht stond. Bij eene huiszoeking bij deze laatste vond men niet alleen de japonstof, maar tevens bijna 100 lom merdbriefjes. Alle drie erkenden de feiten. Mr. Joh. P. van Outeren, ambte naar van het O. M. requireerde de veroordeeling van elk tot 6 maanden gevangenisstraf. De ambtshalve toegevoegde verde diger der beide eersten, Mr. F. A. Bijvoet, pleitte verzachtende omstan digheden, voornamelijk de nijper.de armoede van de gezinnen der twee getrouwde vrouwen en het feit, dat de eerste beklaagde door haar man met|twee kleine kinderen is verlaten. De verdediger der derde beklaagde Mr. W. van Hulst wees op haar diep berouw en op de omstandigheid dat zij reeds 4 weken in voorarrest heeft doorgebracht, terwijl de waarde van het door haar gestolene niet groot is. Uitspraak over 8 dagen. In den laatsten tij d werden in deze provincieën tal van kerkdiefstallen begaan, zonder dat men den dader kon ontdekken. Toen dit nu ook te Beverwijk gebeurde, kreeg men ver moeden op zekeren Ferdinand Rose- mund, Duitscher van geboorte, koopman en reparateur van naaima chines te Delft. De veldwachter van Beverwijk waarschuwde dien van Heemskerk, waar Rosemund zich dettijds ophield en op den löden November verborgen zich de veld wachter Ekhardt met den koster Henneman in de R. K. kerk. Weldra zagen ze Rosemund binnenkomen en met een stokje in de drie offerbussen morrelen in een waarvan de koster opzettelijk eenig geld had geborgen. Toen hij bij die laatste bus was ge weest, sloot de koster de kerk en arresteerde Ekhardt den beklaagde, bij wien behalve een gedeelte van het geld dat in die bus was geweest, een lijmhoutje en twee blaasjes met lijm werden gevonden. Mr. Van Outeren, hulde brengende aan het beleid van Ekhardt en Hen neman, requireerde Rosemunds ver oordeeling wegens 3 misdrijven van diefstal tot 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. Bijvoet bestreed de qualificatie van 3 misdrijven en achtte enkel den diefstal uit de derde bus bewezen. Uitspraak over 8 dagen, De rechtbank in dezelfde zitting uit spraak doende in zake Bohlen, de Jong en van Leeuwen, beklaag dat zij den kleermaker Stenvers op den publieken weg zijn portemonnaie en een stuk van zijn gouden ketting hebben ontstolen, veroordeelde Bohlen en van Leeuwen tot drie jaren en de Jong tot 2 jaren gevangenisstraf. Eisch was voor Bohlen en van Leeuwen 3 jaren, en voor de Jong 1 jaar gevangenisstraf. Hendrikus Snijders en Nicolaas Okes werden wegens het mishandelen van een ezel overeenkomstig den eisch tot 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld. H. W. van Thefelen werd wegens dronkenschap en verzet tegen de openbare macht veroordeeld tot 1 maand en 2 weken^hechtenis. Eisch was 2 maanden gevangenis straf en 14 dagen hechtenis. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Geopend r Zaterdagavond van 8JÉ tot 9J£ uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg, is gelegenheid tot inschrijving van werkloozen, die minstens 12 maan den in Haarlem woonachtig zijn; Na de vorige maand hebben zich als zonder werk zijnde aangemeld Timmerlieden, metselaars, schilders, houtzager en schaver, molenbaas, touwslager, winkelbediende, schip persknechts, voorslaander, opperlie den, grondwerkers, pakhuisknecht, en een voor schrijfwerk en loopwerk, te zamen 47 personen, welke gedu rende de laatste maand zijn inge schreven. Heeren Werkgevers, welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen te bezorgen in de bus welke geplaatst is in de gang van den Doelen. Namens de Commissie J. HUIZING, Secret. Te Haarlemmermeer heeft bij den landbouwer M. B. een executoriale verkoop plaats gehad van roerende goederen, met dat gevolg, dat na den verkoop en na de betaling verzet is aangeteekend door de tegenpartij, tegen het weghalen van het onge- dorschte graan en de mest. Eene wacht voor het damhek belet het weghalen dier granen. Hedennamiddag werd door de bak kersgezellen weder eene vergadering gehouden in „Felix Favore."Ongeveer 70 personen waren aanwezig. De pers werd niet toegelaten. Er waren vele gezellen der broodfabriek. De wenschen zijn thans afschaffing van Zondagsarbeid, vermindering van werktijd tot hoogstens 12 uur daags en van Vrijdag op Zaterdag 18 uur. Het aantal gezellen hier wordt ge schat op 150, daarvan zijn 120 lid van den Bond. Na lanve gedachtenwisseling werd bij meerderheid van stemmen beslo ten over te gaan tot onmiddellijke werkstaking. Morgen is er dus, tenzij de patroons toegeven, geen brood meer. De gezellen in Amsterdam en el ders zullen niet hierheen overkomen om te bakken, noch op hunne bak kerijen werken voor leverantiën naar Haarlem. Pensioenberekening Aan de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp, strekkende om aan een aantal ambtenaren met name genoemd in een bij de wet ge- voegden staat, die vroeger tijdelijke diensten bewezen als bureel-ambte naar bij den Rijkswaterstaat, welke diensten bij de eventueele regeling van hun pensioen niet in rekening komen in de gelegenheid te stel len om in dat voorrecht te deelen, mits zij binnen een maand na het in werking treden der wet zich schrif telijk zullen verbonden hebben tot een inkoopprijs bestaande uit het verschil der bijdragen welke ieder zou hebben moeten betalen wanneer hij sedert zijne indiensttreding vast ambtenaar ware geweest en de bij dragen op 1 April 1895 reeds ge kweten en nog verschuldigd. Die in koopprijs kan in acht jaren worden voldaan. Een Reuter-telegram uit Kopen hagen, gedagteekend 5 December, be richt dat de minister van justitie eene beschikking heeft uitgevaardigd, waarbij de maatregelen tot wering van besmettelijke ziekten, afgekon digd voor herkomsten uit Neder- landsche havens, worden opgeheven. Deze ministerieele beschikking treedt dadelijk in werking. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Bij de verkiezing van een lid van het hoofdbestuur, in de vacature ont staan door het overlijden van den heer C. J. M. Dijkmans, zijn door 116 departementen uitgebracht 374 stemmen. Gekozen is met 357 stemmen de heer mr. J. E. VeltmaD, te Amster dam, die zich de benoeming heeft la ten welgevallen. Hedennacht omstreeks halftwee ontstond een vrij hevige uitslaande brand op de Lijnbaan gracht bij de Vijzelgracht te Amsterdam in het koffiehuis van den heer Brinkman. Het benedenhu's brandde geheel uit, daar de vlammen reeds spoedig zoo wel aan den voorkant als aan de achterzijde uitsloegen. Het mocht evenwel der brandweer gelukken het vuur tot het aangetaste perceel te be perken. Aanvankelijk bestond er ern stig gevaar, dat ook de aangrenzende huizen zouden worden aangetast; in een dezer woningen is een verfwin- kel gevestigd, waarachter twee vaten Naa^ het engelsch van CHARLES READE. 34) HOOFDSTUK Xïï. Je bent zoo opgewonden en prikkelbaar, dat je mij wer kelijk onrust aanjaagt. Denk eens een oogenblik kalm na; wat is in het huwelijk bij slot van rekening de gelukkigste toestand? Is die niet de eerbied, de teedere genegen heid en de vreugde van het bij elkaar zijn Welke echtge noot kan meer liefde of betere verzorging vragen dan jou hier gegeven wordt? Mijne zuster heeft je lief; mijn kind heeft je lief en ik heb je zoo innig lief. Wanneer je maar eens kon zien hoe stil het hier is wanneer je weg bent en hoe wij ons dan vervelen, totdat jij komt en wij daardoor vroolijk en spraakzaam worden. Jij bent onze meester, onze vreugde, ja onze zonneschijn; heeft dat dan niets te be- teekenen Joseph Pinder luisterde met glinsterende oogen naar deze zoete woorden, maar toch bevredigden zij hem niet. Hij noemde ze ook liefelijke woorden en zeide, dat er eens een tijd was geweest, dat zij zijne ooren zouden hebben gestreeld en hem blind zouden hebben gemaakt voor de harde waar heid, maar hij was nu ouder geworden en had geleerd dat vrouwenwoorden zoo vluchtig zijn. Slechts door hare daden kan men haar hart leeren kennen. „James Mansell," zeide hij, „is een man van mijn leeftijd. Het is niet waarschijnlijk, dat wij beiden hem zullen over leven. Wanneer je dus verklaart, dat je je niet van hem wilt laten scheiden, dan wil dat evenveel zeggen dat je nooit mijne vrouw wilt worden totdat hij zoo beleefd is om dood te i aan. Kan ik mij zoo laten behandelen Ik wil niet on gehuwd sterven terwille van James Mansell of van eene vrouw, die haar levenlang aan hem gehecht blijft. Ik ga hier vandaan om te sterven of te genezen." Sarah verzette zich hiertegen met beslistheid. „Neen Jo seph, wanneer wij dan moeten scheiden, dan is het aan mij om heen te gaan en dan blijf jij hier. Dit aardige huis en deze lieve tuin, waarin ik zulke aangename dagen heb door gebracht, zij zijn de vrucht van jou ijver en ondernemings geest en nu ik je voor je liefde niet kan beloonen zooals je dat wenscht, zou je mij misschien nog eens ondankbaar noemen en mij aldus het hart geheel breken. Wees zoo goed om mij in dit opzicht terwille te zijn; blijf hier wonen en laat mij terugkeeren naar mijn kleinen winkel, en laat mij er nog getuige van zijn dat je rijk bent geworden en eene vrouw gelukkig hebt gemaakt, die je meer lief heeft dan ik. Je hadt mij het meest lief toen ik achter de kleine toon bank in Greenstreet stond en niet in het minst er aan spraak op maakte eene dame te willen zijn." Zij was met vrij vaste stem begonnen, maar bij al hare vastberadenheid begaf haar hare stem en zij eindigde in tranen. „Neen Sarah, dat zal niet gebeuren. Lucy houdt van mij, en zou morgen graag mijne dochter willen zijn. Ik wil haar geen leed doen en kan je niet naar Greenstreet laten terug keeren. Ik zal alleen mijn koffer meenemen met mijn trots en het hart, dat jij hebt uitgeput." Nu begon Sarah in ernst te schreien. „O Joseph," zeide zij op een toon om een steen te doen verteederen, „is het al niet droevig genoeg om te scheiden? Kan je dan in toorn heengaan? Ik zou niet boos op jou zijn, al deedt je mij den dood aan." „In toorn heengaan?" zeide hij. „De hemel verhoede het. Vergeef mij lieveling, als ik harde woorden heb gezegd, en geef mij je hand tot afscheid." Hij strekte zijne hand uit, die zij greep om er een vurigen kus op te drukken. Hij kuste ook hare hand teeder, waarbij hunne tranen beider banden bevochtigden. Hij was evenwel man en zeide dat hij moest gaan. Niet zonder zich geweld aan te doen kon hij zich ver wijderen, nam zijn kofier op en ging heen door het poortje; en zoo groot was zijne mannelijke beslistheid en gewonde ijdelheid, dat hij dertig meters of ten minste vijf en twin tig aflegde alvorens hij wenschte terug te keeren op welke voorwaarden ook. Tot dusver had hij nooit geweten

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1