GEMENGD NIEUWS Wetgevende Macht. Aangsbaden bstrekkpi in Nedsrian^ Burgerlijke Stand. Brand te Antwerpen. Woensdag heeft te Antwerpen een groote brand gewoed ditmaal in de stoommeelfabriek der firma Vander- eteeken. Het vuur schijnt ontstaan te zijn door zelfontbranding van meelstof, waardoor weldra het geheele gebouw van 60 bij 15 meter en vijt verdiepingen hoog in vlam stond. In de nabijheid zijn spoor wegbureau- plaatsen en een petroleumopslag- plaats, die [men slechts met groote moeite kon behouden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het gebouw was verzekerd voor 8 a 900,000 francs. Onder de verdenking van den laatsten moord la Jack te Rip per;, te Londen gedleegd te hebben, is in Ierland zekere Reginald Saun derson, een neef van het Parle mentslid kolonel Saunderson, in hech tenis genomen. Do gevangene is een jongmensch van 24 jaar, en niet geheel wel bij het hoofd; zijn toe- Btand was echter niet van dien aard, dat de familie;opsluiting in een ge sticht noodig achtte. Men had op gemerkt, dat hij een ziekelijke be langstelling aan den dag legde voor een onlangs gepleegden moord in Southend; met hartstocht verslond hij alles wat de bladen daarover me dedeelden. De ongelukkige was door die misdaad als het ware gehypno tiseerd. Hij woonde in de omstreken van Londen, in een instituut voor achter- terlijke jongelieden. Zondag 25 Nov. verliet hij hei huis, onder voorwend sel, dat hij naar de kerk ging, maar; hij begaf zich naar Londen en doolde in Kensington rond, waar hij zijn ongelukkig slachtoffer vrouw Dawes ontmoette. Daarna ging hij naar zijne familie in Ierland, en schreef later aan een vriend een brief, waarin hij bekende, den moord in Kensington gepleegd te hebben. De politie werd er van in kennis gesteld, en een onderzoek bracht aan hot licht, dat de stok en het mes, die op de plaats der misdaad waren gevonden, in zijn bezit waren geweest. Of Saunderson ook den moordaan slag op de beide andere vrouwen heeft gepleegd, is nog niet uitge maakt. Het] schijnt dat hij «ich in vrouwenkleeren had gestoken, om zijn moordplannen beter te kunnen vol voeren. Daar de gevangene iemand van aanzienlijke familie is, baart het geva.1 groot opzien. Het kanaal van Manchester. Volgens een bericht in de- Times geeft het kanaal van Manchester niet de resultaten, welke men ervan heeft verwacht. De vijf milloen pond die de stad Manchester aan de maat schappij heeft voorgeschoten, zijn reeds verbruikt en het is te voorzien dat de stad nog meer zal moeten geven. De inkomsten hebben in de eerste elf maanden sedert de opening 84000 pond sterling bedragenzij zijn allengs minder geworden. Daarentegen eisch- ten de uitgaven een bedrag van 102,000 pond, terwijl de maatschappij tot einde 1895 600,000 pond aan rente moet betalen. De zaak-Dreyfus. De instructie van de zaak-Dreyfus is geslotentot welke uitkomsten zij geleid heeft, is niet bekend. Velen houden zich overtuigd, dat de kapi tein het slachtoffer is van een boos aardige intrige. Een lezer van de Temps wijst er op, dat in bet feuille ton „Les deux Pères" van hei Petit Journal in Juni een dergelijk onder werp is behandeld. Daarin wordt een intrige tegen een officier van den ge neral en staf verteld. Zijn vyanden, die hem in het ongeluk willen stor ten, hebben geheime documenten over de landsverdediging uit zijn kansela rij ontvreemd, deze in een enveloppe gestoken welke het adres van een Bpion draagt, den brief ergens in de woning van den olficier verborgen en daarna diens superieuren gewaar- Bchuwd. Het handschrift van den officier was zoo goed nagebootst, dat iedereen er de dupe van werd. Op dergelijke wijze zou ook kapitein Dreyfus van hoogverraad wjn be- .tichi Dynamietontpl offlng. Eene vreeselijke dynamietontplof- fing richtte te Hull, in Canada, groote schade aan. De ramp is te wijten aan onvoor zichtigheid van twee werklieden die bezig waren 80 pond dynamiet te ontdooien. Verscheidene menscnen- levens zijn bij deze ramp te betreu ren; vijf werklieden werden gedood en verscheidene andere gewond. Ook telt men onder de slachtofföis twee kindereo. die juist op wv-r: V ol waren. De schok werd rnijien in den omtrek gevoeld en te Ottawa, eene stad op enkele mijlen afstands van Huil gelegen, sprongen verscheidene vensterruiten. De heer Jules Simon heeft Dins dag eene operatie ondergaan, welke de geneesheeren noodig achtten om hem het volkomen gebruik van zij n gezichts vermogen terug te geven. De opera tie werd verricht door dr. Landolt. De toestand van den patiënt is zeer gunstig. Men verwacht, dat de heer Jules Simon spoedig in staat zal we zen, ondanks zijn hoogen leeftijd, zijn letterkundigen arbeid te hervatten. Een tragisch voorval wordt gemeld uit Pzremyl, een stad in Galicië. Zon dagavond gaf een gezelschap van liefhebbers een tooneelvoorstelling er werd een stuk opgevoerd waarin een spion wordt doodgestoken door een yaderlandslievenden Pool. De rol van den spion werd gespeeld door eon klerk op het Stadhuis en die van •den patriot door een koekbakker. Bij ongeluk stak de koekbakker den spion den dolk vlak in het hart, en de ongelukkige klerk viel morsdood. Het publiek applaudisseerde eerst het realisme, waarmede de acteur zijn rol vervulde, maar toen men. bespeur de wat er was gebeurd, was de ontstel tenis groot. De „Münchener Allgemeine Zei- tung" bevat eene opwekking om als blijk van den rouw van het Duitsche volk over het heengaan der trouwe levensgezellin van den ex-rijkskanse lier, prins Bismarck, een monument op haar graf te plaatsen. Het blad wenscht dat zich voor dit doel in alle steden van Duitschland comité's zul len vormen. De veiligheid van den czaar. De procurator der Heilige Russi sche Synode, de heer Pobedonoszeff, een der invloedrijkste mannen in het czarenrijk, is voor het eerst van zijn leven voor zoover bekend is geïnterviewd en wel door den corres pondent van de Pall Mall Gazette. Deze beschrijft den procurator als een hoogst werkzaam man, met een buitengewoon geheugen begaafd. Zijn gelaatstrekken teekenen kracht en vastberadenheid. Al spoedig betuigde de corres pondent zijne verwondering, dat de keizer zonder merkbare bewaking door Petersburg rijdt. „Mag ik daaruit besluiten, dat de nihilisten kalmer worden?" vraag de hij. „Dat is mij niet bekend," luidde het antwoord, „maar keizer Nicolaas doet slechts wat zijn vader ook deed. Al die openlijke voorzorgsmaatrege len geven niets tegen misdadigers en krankzinnigen. De grootste waarborg voor des keizers veiligheid zijn de liefde en de grenzeloozen trouw van het Russische volk. De nihilisten? Wel die zijn maar een handjevol in vergelijking met de getrouwe Russen. Ge hebt evenveel kan3 in de straten een dollen hond of een hollend paard tegen te komen, dat een nihilist." „Het lijkt mij toch eenigszins roe keloos toe. Daar hebt ge do anarchis ten in Frankrijk, in Spanje en elders. Zij worden met den dag stoutmoedi ger. Zouden zij in verbinding staan met de zoogenaamde Russische nihi listen Misschien hebt ge wel gelijk, maar onze keizers zijn altijd bekend geweest om hun moed en onbevreesd heid. De nihilisten zijn nog altijd ac tief, zij hebben zelfs al plannen ge smeed tegen het leven van den jongen keizer." „Maar heeft Z. M. niet alleen door de straten gewandeld?'" „Ja, en dat deed zijn vader nooit. Maar hij legde slechts een zeer korten afstand af van het Anitchkoff- paleis naar het paleis van prins Ser- gius. In het buitenland schijnt men die dingen niet te begrijpen. In Frank rijk, Duitschland en Engeland ver telt men geheele verhalen van de vrees, waarin onze keizere, naar men veronderstelt, leven. Dat is onzin. Als hij buiten was, liep keizer Alexander iederen dag mijlen ver door de bos- schen, alleen vergezeld van zijne kin deren en zonder eenige bewaking." De oorlog tusscheii China en Japan. De tijding dat maarschalk Jamaga- ta wegens ziekte naar zijn land te rugkeert, wordt bevestigd. Hij is nu onderweg. De Keizer zond hem een Kamerheer tegemoet met een vleien- den, door Z. M. zelfgeschreven brief. Generaal Nodzoe die tot in Pingjang het opperbevel heeft, vervangt den maarschalk. Volgens bericht uit Tokio heeft de Japansche regeeriug ongun stige berichten uit Korea ontvangen. De Japansche opperbevelhebber is aangeschreven krachtige maatregelen tot herstel van rust en orde te be ramen en ingrijpende wijzigingen aan te brengen in de administratie. Verscheidene duizenden Tonghaks hebben een aanval gedaan op deJa- pannere, toen deze naar Kongji trok ken. Nadat de Japanners geland wa ren, hebben zij de Tonghaks na een zeer hevig gevecht teruggeworpen. Er vielen honderden dooden. Volgens bericht uit Shanghaj is daar een Hamburgsche stoomboot met muni tie aangekomen. De lading wordt op 175,000 pond sterling geschat. Detring verklaarde in een inter view te gelooven dat de onderhande lingen over den vrede wel zullen sla gen, omdat China onmachtig is den strijd voort te zetten. Desalniettemin is Von Hanneken nog steeds bezig met het vormen van een Chineesch leger van honderdduizend man, dat geheel onder Europeesche officieren zou staan, waarvan er reeds velen, grootendeels Duitschers, zijn aange nomen. De Chineezen versterken Toengtsjoe en Weihaweh belangrijk; een onmiddellijke aanval der Japan ners wordt verwacht. Volgens berichten uit Washington heeft de Amerikaansche gezant te Tokio geseind, dat de Japansche re geering aan de Chineesche heeft la ten weten, dat Japan China's vredes voorstellen alleen overwegen wil, als zij rechtstreeks door een te Peking gevolmachtigde overgebracht worden. Volgens telegrammen aan de New York Herald heeft de inneming van Port Arthur te Peking ontsteltenis teweeg gebracht, 's Keizers toorn was groot Z. M. heeft een paar hofdames in de gevangenis laten zetten, omdat zij zich met politiek afgaven. De kei zer beschuldigt al zijn ministers van onbekwaamheid en verraad. De Ja panners te Port Arthur moeten de leden van het „Roode Kruis" slecht behandeld hebben. Zoo zouden zij Chineesche gewonden niet mogen vervoeren, omdat het krijgsgevange nen waren. TWEEDE KAMER. Zttting van Woensdag 5 December Staatsbegrooting. De heer Gerritsen kwam er tegen op, dat de Regeering zich niet wenscht te bepalen tot het groote politieke vraagstuk, het kiesrecht, doch ook andere hervormingen met deze Kamer zou trachten tot stand te brengen. Hij plaatste zich op het standpunt, dat deze Kamer moreel onbevoegd is, iets anders te doen dan het kies recht te regelen. Hij was na vroegere uitlatingen gan den heer Van Hou ten nog volstrekt niet zeker, of die regeling alle wetgevende lichamen zal omvatten. Overigens trad hij in eene uitvoe rige weerlegging van de staatsrechte lijke denkbeelden, in de vorige week door den heer Lohman ontwikkeld, met het betoog, dat die geheel ver schilden van de beginselen, door dien heer en zijne medebewindslieden in het ministerie van 1888 verdedigd. Spr. herinnerde dat velen, ook de minister van Houten, vroeger in ge schriften en redevoeringen hebben verklaard, dat herziening van het kiesrecht uitgangspunt moet zijn voor een latere betere wetgeving, geheel overeenkomstig het standpunt, door den heer Tak ingenomen. Spr. zei verder, dat de Grondwet wel degelijk geschreven en bindende is voor het volk, en dat een goede gang van zaken alleen te verwachten is, wanneer allen aanspraak kunnen maken op kiesrecht. De geheele ver kiezingsstrijd van dit jaar heeft aan getoond, dat de kiezers slechts een Kamer ad hoe, uitsluitend voor kies rechtregeling, hadden saam te stellen, met uitsluiting van alle andere groote politieke vraagstukken, waaruit dus volgt, dat jdit Kabinet ze niet mag aanhangig maken, tenzij op dit punt geen homogeniteit van het ministerie bestaat, wat spr. moest aannemen, daar de antecedenten van den heer van Houten hem verhinderen, eens denkend te zijn met zijne ambtge- nooten, die in politieke beginselen geheel van hem verschillen. Vooral betwijfelde hij de[homogeni- teit omtrent de stijging der oorlogs uitgaven, door den heer van Houten steeds fel bestreden, daarbij tevens wijzende op het gerucht, dat de mi nister Roëll wel, de minister van Oorlog geen voorstander is van per soonlijken dienstplicht. Het samen- zitten in éen Kabinet achtte spr. onmogelijk bij zooveel verschil van opvatting, ook ten aanzien der Kolo niale politiek, de handhaving der godsdienstvrijheid, ja, zelfs het kies recht. Wat dit laatste betreft, con stateerde hij nog, dat de minister van Financiën zich vroeger verklaard heeft tegen elk ceneus-kiesrecht, ge zwegen nog van diens heftige bestrij ding van Vermogens- en Bedrijfsbe lasting, zoo krachtig verdedigd door het Ka metlid van Houten. Spr. meende ten slotte te moeten gelooven, dat de heer van Houten i3 over egaan naar de conservatieve partij, met loslating zijner vroeger geavanceerde denkbeelden, die hij indertijd beloofde, aan de minister tafel te zullen toepassen, mocht hij minister worden. Ten slotte kwam hem, met het oog op 's ministers vroegere overtuiging, hoogst bedenkelijk voor diens beslis sing in zake den eed voor leden van den Gemeenteraad. De heer Farncombe Sanders is ook verwonderd over het optreden van den heer van Houten in dit Kabinet en over aanvaarding der portefeuille van Buitenlandsche Zaken door den heer Roëll. Hij acht den financieelen toestand niet rooskleurig en zal slechts stemmen voor noodzakelijke zaken, als aangetoond is, dat het geld er is. Verder is hij geheel eens met den heer Mees, dat wij onze weerbaarheid moeten inrichten naar de meeste kans van gevaar, d. i. dat wij voor de hand having onzer neutraliteit in een oorlog worden gewikkeld. Daarop moeten wij voorbereid zijn, en dan steunen op onze nationale kracht, gegrond op liefde voor het vorstenhuis, door een behoorlijk veld leger in staat te stellen, eventueel zich met het Belgische te verbinden of het terugtrekken achter de liniën te dekken. De heer Tak van Poortvliet verde digde de objectiviteit der voorlichting aan de Regentes. De constitutieneele bedenkingen waren reeds vroeger aan H. M. uitvoerig medegedeeld. Voorts ontkende hij ten stelligste, dat de Koningin in den strijd der partijen was gemengd. Integendeel, de vorige re geering had alles gedaan, om dit te voorkomen. En inderdaad is de Kroon buiten den strijd gebleven en is zij na den verkiezingsstrijd nog de steun van alle partijen tengevolge van de opvolging van het advies der vorige regeering. Vervolgens hield spr. de volkomen grondwettigheid vol van de vooraf overwogen ontbinding. Het rapport van den Raad van State over het kiesrechtontwerp was wel degelijk overwogen en heeft aanleiding ge geven tot een uitvoerig rapport aan de Koningin. Hij ontkent, dat er eenige eisch ia gesteld aan de Koningin tot ontbin ding, of dat dit zelfs een eisch is ge weest van de ministers onderling. De heer Tak besloot met een war me aanbeveling tot spoedige kies rechtuitbreiding, opdat groote hervor mingen mogelijk zullen worden. De heer Pijnappel bestreed den heer Gerritsen die van zijn standpunt de homogeniteit der Regeering in zake kiesrechtuitbreiding vergat. Hij achtte de Kamer wel bevoegd an dere zaken te behandelen. Bij de politieke werkzaamheid van het Kabinet onderscheide men niet tusschen ministerieelen en anti-mi- nisterieelen, maar steune men voor goede zaken op alle partijen. De heer de Beaufort (Amsterdam) beweerde, dat de van stelselloosheid getuigende houding van den minis ter Tak verwarring bij de verkiezin gen, en desorganisatie veroorzaakt. Na de ondubbelzinnige uitspraak der kiezers, laat hij het oordeel over die roekelooze politiek aan de ge schiedenis. Overigens acht hij kies rechtregeling de voornaamste, niet de eenige taak. Daarna ontvouwt hij zijn standpunt nopens pensioen verzekering den achteruitgang van den landbouw en de defensie. De heer van der Schriek ontkent tegenover den heer Staalman, dat de behandeling van den soldaat slecht is en zedeloosheid heerscht onder jonge officieren. Heden is de Regeering aan 't woord. Per Telegraaf. Zitting van Dinsdag 4 December. De Minister van Binnenl. Zaken de heer Roëll verdedigde onder dank betuiging voor de van verschillenda kanten aan de Reg. toegezegden steun verdedigde de algemeane gedragslijn van het Kabinet, welks optreden hij verklaarde uit de meening des, volks dat de vorige Regeering na van het kiesrecht niet den juisten weg insloeg Daardoor werd gerechtvaardigd het optreden van dit Kabinet,] saamge- bracht door een politiek beginsel tot afdoening van enkele bepaalde poli tieke onderwerpen met name kies recht, pers>neele belasting en regeiing der gemeentefinancien. De Min. verzekerde dat het Kabi net op deze voorname punten een- stemmin is, al ontkende hij niet ver schil van staatkundige meening over andere puuten. Daaromtrent zijn geen voorstellen te wachten. De Min. ontkende dat in de open, baarmaking der ontbinding-stukken een onbescheidenheid zou liggen te genover de Kroon en verdedigde hunne overlegging op grond van nog sterker antecedenten. Bij de behartiging van 's lands be lang zal de Reg. zich niet laten lei den door kiezers-overwegingen, velen echter zullende vermijden wat botsing zcu uitlokken waardoor dekiecrecht- uitbreiding gevaar zou loopen. Na te hebben gehandhaafd dat de toestand van handel en nijverheid niet onbevredigend is, zeide de Min, een regeling der gemeentefinanciën in 1895 toe, in afwachting dat de Reg. hare denkbeelden omtrent het psrso- neel zal vaststellen. Hij bleef hopen dat de kiesrechtregeling in dit zit tingjaar zou kunnen worden behandeld en bereidde de Kamer voor op een kiesrechtuitbreiding die is nationaal en niet strijdig met de Grondwet. Verder wees de Min. op tal van moeilijkheden die de oplossing der saciale quaestie aankleven en op de groote kosten die de Staatsverzeke ring van werklieden verei6cht. De Reg. gaf de voorkeur aan lijfrenten- verzekering van rijkswege. Wat de defensie betrofi deed de Min. opmerken dat het geweervraag- stuk reeds door de vorige Rog. was voorbereid. Ook de Reg. wil geen groot verdedigingsstelsel, maar acht betere bewapening dringend noodig* De Minister van Justitie protesteerde tegen het inquistoriaal onderzoek van den heer Heemskerk naar het Gods dienstig geloof. Hij verklaarde dat de politie te Amsterdam bij de werk staking deed wat mogelijk was, al kon zij onmogelijk alles voorzien of beletten. Ware de staking voortgezet, dan zou de militaire macht haar hulp hebben verleend. De Minister van Binnenl. Zaken ver dedigde zijn optreden. Hij heeft Diets prijsgegeven van zijn beginselen, maar meent dat allereerst het kiesrecht en de gemeeniefinan- ciën moeten worden geregeld. De ver lenging van remnjnen voor de school wet is bij den Raad van State in onderzoek^ De minister van fiaancien consta teerde den tijd nog niet gekomen voor de muntunie. Niet gecorrigeerd. Stosmvaartfaerichtan. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M. van Newyork naar Rotterdam arriveerde 5 Dec. aldaar. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, vertr. 5 Dec. van Port-Said. Het stoomschip Prinses Amalia van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 4 Dec. Ouessant. Het stoomschip Prins Willem I, arriveerde 5 Dec. van WesHndië te Amsterdam. Het stoomschip Rome' met de In dische .en Australische mail, vertrok 4 December des voormiddags van Port-Said naar Brindisi. Het kan 7 dezer aldaar worden verwacht. 1. Kinderj. te M&arsson 1 Febr. goad kuaa naai- en raai. 2. Daitsche of holl- kinderj. P. G. spoed, te Hilvers. bov. 25 j. reeis meer bij kind. new. zijade en &11. kann. knipp. ea naai. 3. Zser bekw. mod. v. atel. v. dames mode- mag. (hoeden) te 'sGravenh. ra. gedisi cliënt, teg. a. 3. vooij. zelfst. kunn. werk. 4. Erv. corresp. P. G ongeh. in Nelerl. fr., eng. en èuitsch sal. flSOO, bek. m. spaansch atr. t sanbev. schrift 1. soil. 5. Inspect, v bion maatsebij. v. verz. (leven en ongelnkk.) m. vakk, 6. ided. te Am!', in mag. v. heerenart. terst in- of ext goed op hoogte v. vak. fl. verk. en goed kano. etal. aaam. pers. 7. Jongm. bek. m. vak. v. verfw. als stads- reiz. om later als reiz op te tred. Getrouwd: 6 Dec. D. Jessnrun en J. van Eek. IJ. v. d. Mark en N. Jongkind E. A. A. Liera en C. C. v. d. Ham L. Govaerts en J. A. Burgers, A. v. Willis en A. Vierkant. Bevallen: 5 Dec. J. Roelofs Terol d. J. H, RemméRosekrans d. S. C. BijsterHendriks z. C. E. Aarninkde Vries d. Overleden: 4 Dec. G. Hout kamp 66 j. Z. B. Spaarne 5 T. Bode graven 23 j. Hoogstraat. J. M. Cap- tijn 5 m. d. Turfsteeg. F AlVJILI EBERICH T EN. Getrouwd: 4 Dec. W. van Heij- ningen Nanninga en H. E, G. Pelinck. Farnsum. 5. (Bij volmacht)J. H. C. Castens en C. H. A. Raedt van Olde- barnevelt Breda. Bevallen: 2 Dec. M. F. van DoorneMeerburg Snarenberg z. St. Michiels-Gestel. 3. P. S. Ie Coultre Neijt d. Enkhuizen. J. G. Wichers Albarda z. Winschoten. 4. B. D. Ver- weijTer Horst d. Deventer. 5. M. C.J. BindOldenboom z.Amsterdam. Overleden: 2. Dec. A. Wijde- mans 32 j. Amst. Wed. A. M. Scheep makerHoogenbirk 76 j. Amst. 3. Jhr. J. G. J. van Oldenbarneveld, gen. Witte Tullingh 82 j. Leiden. K. Groeneveld 63 j. Winschoten. Wed. J. L. WolterbeekSchey 72 j. Bor- keloo. J. H. D. Schol te jm. 20 j. Am sterdam. 4. C. Zijp jm. 4 j. Abhe- kerk. B. Prinsen jd. Nijmegen. 5. M. Werkendam Az. 56 j. Amsterdam. 6. J. Munts 46 j. Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3