BINNENLAND. Rechtszaken. Politiek Overzicht evenwel niet toegelaten en het is een curieus feit, dat op een enkele na deze bijeenkomsten tot heden niet voor de pers toegankelijk zijn ge weest. We wachtten dus in eentoch- tigen gang tot de vergadering zou zijn afgeloopen, toen een van de verga derenden vergezeld van den eigenaar van het gebouw uit de zaal kwam en op hoogen toon verklarende dat het hier een huishoudelijke vergadering was, den heer Nierop verzocht ons verslaggevers te verzoeken heen te gaan. Deze, die zijn zaal aan de sta- kers verhuurd had, kon natuurlijk niet anders dan aan het verzoek van dit heerschap voldoen. Naar ons werd gezegd was dit de Secretaris van de afd. Amsterdam van den Bond. Aan een der verslaggevers was toe gang tot de vergaderingen beloofd, indien hij wilde verslag geven in den geest der stakers, waarvoor hij natuur lijk hartelijk bedankte. Den zwerftocht voortzettende, von den we in de broodfabriek de „Vol harding" den meesterbakker, die ons mededeelde dat van de nachtploeg slechts één man was verschenen. Hier zou dus het voorhanden deeg wor den afgewerkt en daarna de fabriek gesloten, zoodat den volgenden mor gen (Vrijdag) slechts een klein deel van den anders benoodigden voorraad brood zou aanwezig zijn. By de particuliere bakkers, waar van wij eenige der grootsten bezoch ten, was de toestand zeer verschil lend. De heer Kalb verwachtte zijne gewone ploegen te werk bij den heer Cohen (hoewel ons verzekerd was dat daar [gedeeltelijk gestaakt werd) was het geheele nachtpersoneel voltallig. Bij den bakker Pieters werd niet ge werkt, bij de Dood ontbraken de knechts, maar deze wist zich te hel pen met een paar familieleden. Zoo ook werkt bijvoorbeeld de firma Se- gaar en Kromberg met drie zoons van den eerstgenoemde. In het bakkersvak is het benoo- digde personeel niet zeer groot. Met weinig gezellen kan er naar ons bleek veel worden gedaan. In de Brood fabriek, zooals bekend is een zeerbe- belangrijke onderneming, is het aan tal bakkers 32, de Volharding heeft een personeel van 12, de heer Cohen een van 18 man en verschillende particuliere bakkers met goede affai res, hebben niet meer dan drie vijf li acht knechts aan 'twerk. Den geheelen avond was de gansche politiemacht op de been om eventu- eele ongeregeldheden onmiddellijk den kop in te drukken. Forsch op treden bleek evenwel onnoodig. Het levendigste punt was wel het„Volks- gebonw" in de Kleine Houtstraat, waar groepjes menschen stonden te kijken, te praten en te lachen. Over 't algemeen nam het publiek de zaak nogal kalmpjes op, evenals trouwens de patroon zeiven. De vergadering duurde evenals die van Donderdagmiddag zeer lang. Ten slotte werd het besluit geno men den volgenden morgen (Vrijdag morgen) te halfzeB aan de deuren der Broodfabriek te trachten de dagploeg die op dat uur komt, te bewegen niet aan den arbeid te gaan. bij eerstgenoemde om de 3 weken 20 uur. De heer Kalb deelde ons mede, dat het Zondagsbakken in zwang is ge komen tijdens de tentoonstelling in 1883, toen velen die in Amsterdam geen plaats konden krijgen, hier logeerden en des Zondags versch brood verlangden. Ook aan de Haarl. Broodfabriek vernamen wij, dat het bakken op Zondag zich allengs meer had uitgebreid en dat het vroeger weinig beteekende. Een hoogst gezellige geest heerschte onder de aanwezigen, en het leertje slaagde uitstekend, dank zij ook de vele zorgen er aan besteed. De St. Nicolaas, die zijne opwachting maakte, bedacht de aanwezigen zeer mild, door een 120 pakjes, wier inhoud in hoofdzaak binnen het rijk der foto grafie lag uitte deelen. Dat de wenschen der gezellen (12 uur arbeid daags, Zaterdags niet meer dan 18 en Zondags vrij met behoud van tegenwoordig loon) overdreven of onbillijk zijn, beweren de verschillende patroons zei ven in geenen deele. er- schillende hunner verklaarden, dat zij vooral den wensch van Zondags rust zeer begrijpelijk vonden en er zal toch ook wel niemand zijn, diej alleen terwille van zijn warm broodje op Zondag, zou willen betoogen dat de bakkersgezellen daarvoor hun Zon dagsrust dan maar moeten opofferen Indertijd, een paar jaar geleden, is dan ook een circulaire hier ter stede verspreid, waarbij de ingezetenen wer den uitgenoodigd te verklaren, dat zij op Zondag geen versch brood meer verlangden te ontvangen. Maar 't gaat moeilijk, alle menschen onder één hoedje te vangen, vooral door middel van een circulaire die verlegd, verscheurd, of in 't geheel niet ingeke ken wordt. 't Resultaat was dan ook pover en het doel werd niet bereikt. Die Zon dagsrust voor de bakkersgezellen is een zaak waarover allen het schijn baar eens zijn en die toch niet tot stand komt: de gezellen wenschen het natuurlijk, de bakkarspatroons stemmen daarmee in, geen weldenkend mensch, broodverbruiker, kan of zal er zich tegen willen verzetten. En toch is tot op den huidigen dag vol strekte Zondagsrust voor deze men schen nog steeds een illusie gebleven. In de Broodfabriek wordt door twee ploegen die elkander aflossen den ganschen Zondag doorgewerkt, in de Volharding eveneens en al is het loon dat in eerstgenoemde fabriek dan gegeven wordt, ook 20 cents per uur, van een geheelen vrijen Zondag is geen sprake. Overigens zijn de werkuren in deze twee fabrieken 12 Toen wij heden (Vrijdag) morgen informeerden, bleek opnieuw dat een algemeene staking geen sprake kan zijn. Bij de Haarlemsche Broodfabriek was de geheele dagploeg op tijd op gekomen; bij den heer Kalb waren de zeven gezellen compleet. Hij gaf hun elk ƒ1,25 als extraatje. Bij den heer Cohen, die trouwens verzekerd had, dat wie wegbleef, ontslagen was, kwamen allen. Bij de firma Segaar Kromberg was een gezel, bij den heer Doncker waren twee gezellen wegge bleven en ook bij verschillende andere particuliere bakkers was het personeel onvoltallig. Er was dus vanmorgen wel eenige stoornis ook in het rondbren gen, maar van belangrijk broodsge brek kan men nog niet gewagen. Aan de Volharding, die toen nog gesloten ie, wachtte men af wat de gezellen zouden doen. Er zal voor worden gezorgd, dat het brood voor de buitengemeenten dat iy de Haarlemsche Broodfabriek wordt gebakken, onbelemmerd kan worden veroverd. Schertsend zei ons gisteren de heer Wakker, boekhouder dezer fabriek, dat er in 't ergste geval nog altijd een groote hoeveelheid rogge brood voorhanden is. Intusschen vergaderden de stakers hedenmorgen opnieuw,even wel nu niet in Felix Favore. Hoewel er gisteren nogal gepraat was over beletten van rondbrengen werden de broodkarren hedenmorgen niet bemoeilijkt. Evenmin kwamen baldadigheden voor, In de laatste oogenblikken zijn de ei- schen betreffende loonsverhooging ge rezen en verlangt men f 2.50 meer voor de ovenisten, bankwerkers en deeg makers; f2.meer voor jongmaatjes en halfwassen en fl.25 meer voorde loopers. Intusschen is de werkstaking voor- loopig geëindigd. In de hedenmorgen gehouden vergadering besloot men dat de gezellen die weggebleven wa ren, weer naar de patroons zouden gaan met verzoek om te mogen terugkomen. Aldus is geschied. De meeste patroons namen hun personeel weer in dienst, hier en daar werden er enkele ontslagen. Dezen zal de Amst. Bond, naar hij beloofd heeft, steunen. Sommigen is het bedanken voor den Bond als voorwaarde gesteld. Aan de Volharding kwam te 12 uur hedenmorgen de dagploeg weer in dienst. Een van het personeel werd gisteren wegens brutaliteit ontslagen. De directie heeft beloofd zooveel mo gelijk Zondagsrust te zullen verzeke ren, mits de gezellen hunne wenschen en bezwaren voortaan niet op verga deringen, maar aan de directie kenbaar maken. Hierin is toegestemd. Intusschen wil men Zondag weer vergaderen om te trachten eene alge meene staking aan de Haarlemsche Broodfabriek te bewerken, tenzij de Directie voor dien tijd aan de eischen heeft toegegeven. Hieruit blijkt ten duidelijkste, dat Volgens bericht van den inspecteur van het Geneeskundig staatstoezicht in Noord-Holland is de epidemie van mazelen te Zandvo rt geëindigd. Tot heden zijn van ruim 230 ver- eenigingen adressen van instemming bij de Tweede Kamer ingekomen ter ondersteuning van het verzoekschrift, door de hoofdbesturen van het Alg. Nederl. Werkliedenverbond, het Ne- derl. werkliedenverbond „Patrimoni um" en den Roomsch-Katholieken Volksbond in zake het benoemen eener staatscommissie, om te onder zoeken op welke grondslagen en naar welke regelen eene pensioenverzeke- ring van werklieden behoort te wor den ingericht. Generaal Van der Heijden. Den llden dezer zal 't 45 jaren zijn geleden, dat generaal K. van der Heijden, kommandant van „Bron beek", werd benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4e kl. wegens zijn heldhaltig gedrag bij de derde Balische expeditie, in 1849, waaraan hij als sergeantmajoor deelnam. In Maart 1863 werd hij ridder 3e klasse, als kapitein bij de expeditie in de Zuider- en Oosterafdeeling vr n Borneo in 1862, en in 1887, na Sa- malangan, werd hij wegens zijn be leid als bevelhebber dier expeditie, bevorderd tot kommandeur. Generaal Van der Heijden werd in 1850 on 24-jarigen leeftijd benoemd tot 2e luitenant bij het In dische leger, in 1878 tot generaal- majoor en in 1880 tot luitenant-ge neraal. Twee jaren later werd hij, wegens gezondhe dsredenen, op zijn verzoek gepensionneerd. Nij ver heids-oongres. Voor het nationaal congres omtrent het vakonderwijs en de vakopleiding voor toekomstige werklieden in Ne derland, te houden in Amsterdam op 17 April en 4 Juni 1895, uitgeschre ven door de „Nederl. Mij. ter bevor dering van Nijverheid", is reeds me dewerking toegezegd door :;de „Maat schappij tot bevordering van Bouw kunst", de „Centrale Commissie ter bevordering van Wedstrijden van Handwerkslieden", de „Vereeniging tot opleiding voor Ambachten en Beroepen", de Ambachtsscholen te Rotterdam en Haarlem, „de Vereeni ging van en voor Nederlandsehe In- dustriëelen", verschillende leden der Eerste en Tweede Kamer der St. Gen., den Wethouder van Publ. Werken te Amsterdam en andere belangstellen den. Dagelijks komen aanmeldingen voor het lidmaatschap van niet-leden der Maatschappij in. maal per jaar aan een comité uit de werklieden. Het verschil in loon voor onderschei dene werklieden is niet groot, doch dit schuilt voornamelijk in het aantal werkuren. Zoo bleek o. a. dat een kuiper gemiddeld 15 4 16 gulden per week wordt uitgekeerd. Over het geheel beloopen de loonen van 8 ct. per uur voor jongens en meisjes tot 14 en 16 voor werklieden. Ook bestaat er een ziekenfonds uit de boeten, waarin de directie voor deelt, en waaruit de mannen bij ziekte f3, de vrouwen f2,50 per week ontvangen. Donderdag voormiddag werd een comité uit de werklieden bij de di rectie toegelaten. Het onderhoud leidde tot geen bevredigend resultaat. De directie verklaart aan de eischen niet te kunnen voldoen, aangezien daardoor de productie met vermin derd en de loonen met11 vermeerderd zouden worden, welke loonsverhoo- ging alleen f30.000 vermeerdering van uitgaven voor de exploitatie zou meebrengen, wat ongeveer gelijk staat met de netto-winst die de fabriek 's jaars afwerpt. Bij de vergadering der werkstakers Donderdag middag gehouden werd weder het verschijnsel waargenomen, dat zij geleid wsrd door iemand, die zelf geheel buiten de zaak staat. Deze bracht rapport uit omtrent het met de directie besprokene en wees er op dat door de fabriek dit jaar 32 pCt. werd uitgekeerd en de gevraagde loonsverhooging dus best van de winst af kon. Hij weersprak het be weren dat deze werkstaking zou zijn opgestookt door socialisten, maar deed met nadruk uitkomen, dat aan deze iabriek de laagste loonen wor- uitbetaald. De vergadering besloot bij de sta king te volharden en daarvan ken nis te geven aan de vakgenooten te eene velocipede heeft gehuurd, zooge naamde paradesafety model B., met silvertownbanden, zonder rem, van voren een lederen, van achteren een stalen slijkbord, met welke velocipede hij tot nu toe niet is teruggekeerd, Mocht het blijken dat hij het rijwiel van de hand heeft gedaan, dan wordt in beslagneming verzocht- Een moord. Te Empe, onder de gemeente Bram men, is Donderdagochtend de 21 jarige arbeider W. P., op ongeveer 100 meter afstand van zijne woning, dood aan den weg gevonden. In het lichaam bevindt zich ter hoogte van het hart eene wonde, zoodat men denkt dat hij vermoord is geworden. De justitie te Zutfen en de burge meester van Brammen zouden ver moedelijk nog Donderdag een onder zoek instellen. Zwaar vermoeden bestaat er tegen een 19jarigen jongeling, zoon van ze keren K., wonende te Voorst. Van het St. Nicolaasfeest van Zutfen huis waarts gaande, is, na gedurigen twist, de noodlottige daad in de na bijheid zjjner woning gepleegd. Een messteek in de borst moet den ver slagere zijn toegebracht Gouda, Schiedam en Antwerpen voorts krachtdadig te verhinderen dat anderen in de plaats der werk stakers aan de fabriek zou worden aangenomen. De nachtploeg, die anders's avonds te zes uur aan den arbeid gaat, ver scheen Donderdag niet op het appèl. Tot goed verstand van de zaak diene nog, |dat alleen de werklieden die zich met ihet vervaardigen van waskaarsen bezig houden, hebben ge staakt niet de kuipers, smeden, tim merlieden en machinisten in de fa briek werkzaam. Nog deelt men mede, dat Donder dagavond de directeur naar Duitsch- land is vertrokken om met zijn prin cipalen de aangelegenheden der fabriek te bespreken. Eene misrekening. Een landbouwer in de gemeent Het Bildt heeft zich door de geheimen der meetkundige reeksen leelijk laten bedotten. Op de weekmarkt te Leeuwarden heeft hij de 16 toonen gekocht eener koe, met het dier zelf op den koop toe. Hij verbond zich voor den eersten toon te betalen 5 ct. en voor ieder volgenden het dubbele van dat van den voorgaanden. Bij berekening zal blijken, dat het koetje hem nu komt te stasn op f3276.75. De koe, die hij voor dezen prijs weigerde te ontvangen, is heengezon den en ergens in de buurt op stal geplaatst, terwijl de beide verkoopers aandringen op de betaling. Politie en rechtsgeleerde adviezen moeten er reeds bij zijn gekomen. Natuurlijk is men erg benieuwd naar den afloop van dezen handel. Ieder is echter overtuigd, dat in elk geval de zaak den gefopte geld zal kosten. Met 1 Januari a.s. zijn de kappers- en barbiersbedienden te Amsterdam van plan het werk te staken. Hun doel is uitsluitend het verkrijgen van Zondagsrust, die zij voor eenigen tijd de toestand wordt beheerscht door j vergeefs getracht hebben te ver den gang van zaken aan;deze iabriek.krijgen langs den geleidelijken weg. Er heeft zich nu, buiten de toen werkende vereeniging om, een comité gevormd, om dezen wenBch voldaan te krijgen. Echo De Haagsehe bakkers. Tegen Donderdag middag waB te 's-Gravenhage eene vergadering van bakkersgezellen uitgeschreven door vier verschillende gezellenvereenigin- gen: 1". „Bijstand zij ons Doel", 2*, „de R. K. Volksbond afd. Bakkers- gilde St. Hubrecht", 3». „Vooruitgang zij ons streven" en 4", „de Nationale Bakkersgezellen en Depothouders- bond", ter bespreking van Zondags rust met verhooging van loon. Onder de ruim 400 aanwezigen waren vier patroons en directeuren van broodfabrieken. Een der patroons, de heer Derk- sen, verklaarde zich bereid desnoods Zondag de gewenschte Staakt men daar, dan zal algemeene staking wel volgenzoo niet, zal ie leie poging evenals die van gisteren, mislukken. Voor de levering van drukwerk ten dienste der gemeente is ingeschre ven door de boekdrukkers, H. Van Zandvoord, Gebr. Nobeis, J. H. War nier, H. A. van Oiphen, Joh. En schedé Zonen en Met en Meylink. Do r B. en W., is benoemd voor het jaar 1895 tot deskundige om te schatten de huurwaarden der lokali teiten waar alhier sterkedrank wordt verkocht in het klein de heer L. J. Davids en als deskundige om voor de gemeente op te treden bij de her- Bchattingen van die huurwaarden de heer H. H. van Asch, beiden alhier. Weer eene werkstaking. De werklieden der koninklijke fa briek van waskaarsen op de Ruys- daelkade te Amsterdam, ruim 300, Zondagsrust in te voeren. De direc teur der brood en meelfabriek, de heer van Vollenhoven, kon hiermede meegaanterwijl de directeur van de Haagsehe broodfabriek 3 Februari als datum stelde waarop bij hem Zon dagsrust kon worden ingevoerd. Aanvankelijk nam de vergadering hiermede genoegen, behoudens dien datum van 3 Febr.maar toen kwa men eenige aanwezigen aan 't woord, UaeiK.aUe LO _fi_Liirj luiutvtu., tuttu wou, zuuu wazige - onder welke ongeveer 100 vrouwen, die beweerden dat ieder uitstel afstel Bij beschikking der Arrondisse mentsrechtbank te Haarlem van, 4 December 1894 is heropend het fail lissement van Jan van Lijnen Noo- men, houtkooper te Zaandam met benoeming van den heer jhr. mr. A. G. van Lintelo de Geer tot Rechter commissaris en van den heer Mr. Z. W. Straatman advocaat en procureur te Haarlem tot curator. Donderdagavond hield de Haarl. Amateur Fotografen Club op de bo venzaal van café Brinkmann een fotografischen St. Nicolaasavond, die door ruim twintig leden werd hebben Woensdagavond het werk ge staakt. De strike overviel der directie niet, aangezien de werklieden den 15n No vember reeds schriftelijk een verzoek om hooger loon hadden gedaan. Aan deze fabriek is een zeer ge mengd personeel werkzaam, als ma chinisten, stokers, smeden, timmer lieden, kuipers en voorts mannen en vrouwen voor de fabricage van was kaarsen, het embelleeren daarvan enz. Hun eischen komen in hoofdzaak hierop neder12 uren werkdag met afschaffing van arbeid op Zondag. Voorts een loon van f12 per week voor een werkman, een smid, alsmede voor een warmperser, met behoud van het stearinegeld, dat is ongeveer f1,60 per week per hoofd, en voor overwerk 15 c. per uur. Voor een sto ker f12,60 per week met behoud van stoomgeld. Voorts een ziekengeld van f4 per week en bij verminking in de fabriek de helft van het loon. Dan een nieuw waser vielen harde woordenen de patroons verlieten de zaal toen door een der aanwezigen werd gezegd, dat zij de gezellen „in de luren wilden leggen met mooi woordjes", en een der bestuursleden verliet onder gejoel en geschreeuw van woorden als „ver rader", „slaat hem dood", de groene tafel. Na veel geharrewar werd ten Blotte besloten Zondag 16 December er het werk bij neer te leggen, wanneer al thans voor dien tijd door patroons Zondagsrust niet is ingewilligd en voorts a. s. Donderdag een gezellen- vergadering te houden ter nadere be spreking van de loonsquaestie. De eischen zijn 72 uur arbeid per weekvoor over-uren f 0.24 en Zon dags vrij met behoud van tegenwoor dig loon. De commissaris van politie te Delft verzoekt te worden bekend ge maakt met de verblijfplaats van ze keren zich noemenden T. van Hoek. valschelijk opgegeven hebbende rei- firma Ra- uur daags, benalve bij ziekte of' als bijgewoond, waaronder ook vele bui- er gebrek' komt, Zaterdags 18 uur entenleden uit Amsterdam.; Troetenstelael waarbij niet meer dan 25 ets. per week en per hoofd kan'ziger te zijn in dienst d ,worlen berekend, met verantwoor- 1 1 I ding van de afdracht der gelden twee- Forensen. Woensdag is voor de Eerste Kamer der rechtbank te Amsterdam gepleit over de vraag of de rechterlijke macht bevoegd is kennis te nemen van de vordering van een „uitwonende", om teruggave van het bedrag, waarvoor hij in de inkomstenbelasting van Am sterdam was aangeslagen. Voor de gemeente pleitte mr. J. Kappeyne van de Coppello, voor den uitwonende mr. G. Vissering. Het O. M. zal 18 Dec. conclusie De eerste zitting van den duitschen Rijksdag in het nieuwe gebouw heeft zich gekenmerkt doer een belangrijk incident. In zijn openingsrede bracht de voorzitter, de heer von Lsvetzow, hulde aan den bouwmeester, die het gebouw heeft ontworpen. Hij sprak over de groote waarde, die het ge bouw heeft als monument van de helden, die voor de stichting van het rijk gestreden^ en hun bloed daar voor opgeofferd hebben. Hij herinnerde aan hetgeen de af gevaardigden ten behoeve van het rijk moeten verrichtten, en eindigde zijne rede met het instellen van een Hoch op den keizer. Het nooit geziene feit deed zich nu echter voor dat, terwijl alle afge vaardigden opstonden, de socialisten bleven zitten. De leden der rechterzijde protes teerden en riepen: „De socialisten moeten er uitDe sociaal-democra tische afgevaardigden bleven het ant woord niet schuldig en Liebknecht nam zelfs eene dreigende houding aan. Eindelijk bedaarde het rumoer. De heer Von Levetzow verklaarde tot zijn leedwezen, dat het reglement geen bepalingen bevatte, op grond waarvan hij tegen eene dergelyke houding der socialisten kon optreden. Het optreden der sociaal democraten achtte de president beleedigend voor den Rijksdag. Deze verklaring van den voorzitter gaf aanleiding tot nieuw rumoer. De socialist Singer stond op en riep, te midden van een algemeen protest, dat zijne partijgenooten niet van hun zetels opstonden, ter eere van iemand, die Verder kwam Singer niet, want door de conservatieven werd een zoo hevig rumoer gemaakt, dat Singer zijne rede niet kon voortzetten. De voorzitter er op, dat Sin- teiband, te Haarlem, die van een rij- j ger geen recht had den persoon dea wielhandelaar aldaar voor eenige dagen I keizers in het debat te brengen. De

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2