EET SPOOK TAM R00KF1ELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Dinsdag 11 December 1894. No. 3511 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM, STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-X, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEHEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dt CoJOHN F. JONESSnee., Parge 31 bie Faubourg Monlmartr* Nota's, ^Rekeningen, Wissels, Qui tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever Haarlem, 10 Dec. 1894. Hulpbureau van Politie Ons wordt de opmerking gemaakt, dat het hulpbureau van politie dat nu gebouwd zal worden Oranjestraat hoek Oranjeboomstraat, toch veel meer nut had kunnen stichten, wan neer men het geplaatst had op den hoek van de Oranjekade bij de Re- monstranteche kerk. Dit punt is als 'tware de sleutel tot het Leidsche kwartier, het ligt midden tusschen het hoofdbureau aan de Zijlstraat en het hulpbureau aan de Houtpoort in. Daarbij kan men van dat punt af de geheele Leidschevaart overzien, zou van daaruit de orde kunnen handha ven voor de meisjesschool, een oogje kunnen houden op de school van den heer Hubregtse en den agent die des Zondags vóór de Remonstrant- sche kerk noodig is, kunnen ontbe ren, terwijl de Barrevoetestraat en de Keizerstraat ook zouden kunnen worden in 't oog gehouden. Dit laat ste is ook daarom van belang, omdat 's avonds uit de herbergen en bier huizen in den omtrek van de Boter markt dikwijls troepjes schreeuwend volk komen, die naar het Leidsche- kwartier trekken. Men zou zoo denken, dat om al deze redenen de hoek van de Oranje kade een ideale plaats voor het hulp bureau van politie ware ge weest. Waar het nu zal komen, zit, aldus onze zegsman, het hulpbureau in een zak* Deze week worden rondgezonden de circulaires van de Commissie tot het verstrekken van schoeisel aan behoef- tigen. Gaarne zullen onze stadgenoo- ten deze commissie geldelijk willen steunen om ha^r in de gelegenheid te stellen nuttig werkzaam te zijn, vooral waar het geldt door dit koste loos verstrekken van schoeisel ge dwongen schoolverzuim te bestrijden. Bedoelde commissie bestaat uit de heeren J. Krol, A. A. van der Mersch, P. H. van der Ley, Janssen van Raaij, Joh. P. van Outeren en L. E. Gerdes- sen (penningmeester). Werkstaking van de Bak kersgezellen. Zondag te een uur vergaderde de hier gevestigde aid. van den Bond opnieuw in „Felix Favore". Evenals vroeger was ook deze vergadering strikt huishoudelijk, zoodat het ver handelde, behalve in hoofdtrekken, voor ons een geheim is gebleven. Naar wij vernemen waren 26 per sonen aanwezig. Besloten werd voort durend te blijven vergaderen om al dus krachtiger te worden. Voor vier gezellen, die door de staking broode- ioos waren geworden, werd een collecte gehouden, die ongeveer f2.opbracht. Hoe weinig georganiseerd de staking van 11. Donderdag was, blijkt uit het feit dat zelfs een der bestuursleden Donderdagavond niet gestaakt, maar als gewoonlijk zijn werk gedaan heeft. Gedurende de vergadering kwamen een paar gezellen van de Volharding voor de deur der gang hun hart eens luchten, maar de vergadering liep kalm af. Zou het niet mogelijk zijn een vreedzame beweging op touw te zetten om den gezellen de Zondagsrust te verschaften, die zij vooral zoo gaarne zouden hebben? Wanneer iemand daaromtrent een denkbeeld heelt, willen wij dit gaarne ter algemeene kennis brengend De heer W.' Renout, broodbakker alhier, heeft, zooals bekend is, aan gekondigd, dat bij hem Zondags voortaan geen brood meer is te be komen. Uit een in dit nummer geplaatste advertentie „Dankbetuiging" blijkt, dat voor het personeel van den heer H. Pieters de nachtarbeid is afge schaft. Door de commissaris der Koningin in Noord-Holland, is ter kennis ge bracht dat de sluiting der jacht op klein wild met uil zondering van die op houtsnippen voor Noord-Holland ie bepaald op Maandag 31 December 1894 met zonsondergang en datalzoo het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van klein wild uiterlijk tot en met 14 Januari 1895 zal mo gen plaats hebben. Gisteren, aan het einde der avond godsdienstoefening in de Groote Kerk deelde ds. van Lennep aan de ge meente mede, dat Z.Eerw. voorloopig voor het hem aangeboden directeur schap van het diaconessenhuis had bedankt. Na het uitspreken van den zegen zong de gemeente staande het 3e vers van Psalm 134. Men schrijft ons: In den laatsten tijd wordt en zeker teri cht ernstig geklaagd over de baldadigheid der jeugd. De toestand is dan ook zoo bedroe vend, dat niet alleen ernstig geklaagd wordt, terwijl ergerlijke tooneelen worden geschetst, maar zelfs in de vergaderingen der Staten-Generaal wordt er de aandacht op gevestigd en tot den Minister van Juztitie is het verzoek gericht maatregelen te beramen tot beteugeling van het kwaad. Het dagelijks bestuur van onze ge meente heeft zich tot de hoofden der scholen gewend met het verzoek te doen wat zij ten opzichte van deze zaak ten"goede kunnen verrichten. Nu zal wel niemand zoo dwaas zijn te meenen, dat wij de bestrijding van de straatschenderij gerustelijk aan de onderwijzers en onderwijzers kunnen overlaten, en zoo onnoozel om te ge- looven, dat deze dames en heeren al leen de zaak wel in orde kunnen brengen. Allen moeten de handen ineenslaan. Ieder moet doen wat hij kan. Elk steune zooveel in zijn vermogen is de pohingen van hen, die de kinderen van de on- en minvermogenden wil len laten spelen onder toezicht om op die wijze hen te leer en spelen ed weerzin te doen krijgen in ruwe bal dadigheid. (Zie advertentie.) Een vreemd geval, Eenige weken geleden werd in het gasthuis ter opname gebracht een kind van vijl maanden. Bij onderzoek vond de medicus, die dr. Kouwers chirurgischen dienst waarnam, dokier Lodewijks, zulke duidelijke sporen van mishandeling op het kind, dat hij er kennis van gaf aan de justitie en deze een onderzoek instelde, dat thans nog in gang ie. Hedenmiddag werd de heer Lodewijks door den heer rechter-commissaris, mr. W. A. 't Hooft, deswege gehoord. De mishandeling, die het kind heeft ondergaan, moet naar de daarvan achtergebleven spoien te oordeelen, zeldzaam wreed zijn geweest. De kaak was op twee plaatsen gebroken, de beide armpjes gebroken, hoofd- en gezicht vertoonden kolossale bulten en een doek was zóo stijf om het lichaam gewonden dat men er geen mes tusschen kon krijgen. De stum per was dan ook niet in staat om flink adem te halen. De moeder van het kind had het ter verzorging toevertrouwd aaneene ongehuwde vrouw, die er evenwel in den laatsten tijd geen kostgeld voor ontving, maar het zooals men dat noemt, „geëigend" had. Waarom deze vrouw, op wie de verdenk:ng rusten die dan ook al aan de politie een enkel feit van mishandeling schijnt te hebben bekend, het gedaan zou hebben is niet duidelijk. Ware het kind in een begrafenisbos geweest, dan zou zijn dood een geldelijk voor deel zijn geweest, maar dat is tot dusver niet gebleken. Misschien moet hier gedacht wor den aan een storing der hersenen, veroorzakende eene ziekelijke neiging tot [mishandelen. Buren verklaarden, dat zij de vróuw ook wel eens een kat hebben zien mishandelen. De naastbij wonenden waren zeer verontwaardigd over het feit m als de verdachte compos mentis is, dan heeft men hier zeker met een af schuwelijk feit te doen. Te Velzen zal een vergadering wor den gehouden van landbouwers en veehouders om te trachten een onder linge Vee verzekering Maatschappij op te richten. Te Hillegom is tot wethouder be noemd de hee? P. H. van Wave- ren Lzn. In den loop dezer week werd, uit de weide van den landman v. B. aan denSpaarndammerdijk, bij Sloterdijk, een koe ontvreemd, die toebehoorde aan diens zwager G. J. Het is der politie van Sloterdijk mogen geluk ken den dader, zekeren De H. te Amsterdam, op te sporen. De koe was door hem op de Purmerender- markt verkocht, en het geld is in zijn bezit gehouden. Zondag werd tusschen Halfweg en Haarlem de machine van trein no. 15 defect. Van uit een wachtpost werd naar dat laatste station per telefoon om hulp gevraagd, waarna een reser ve machine den trein naar Haarlem bracht, van hier vertrok hij met 25 minuten vertraging naar Rotterdam ook de opvolgende trein no. 105 kwam door dat ongeval in vertraging. Lombok. De correspondent te Batavia der N. R. Ct. seint onder dagteekening van Zaterdag De troepen op Lombok keeren dese mr and terug. Generaal Vetter stelde voor twee bataljons, twee batterijen en eene sectie sappeurs op Lombok te doen blijven. Alles is nu rustig. Het volk verzoent zich en is boos op den radja en zijne raadgevers. Wereldtentoonstelling van Hotel- en Reiswezen. Wie dezer dagen in de buurt van Rijksmuseum of Concertgebouw te Amsterdam heeft rondgedoold, zal gezien hebben dat men op het tus- schenliggende terrein met vier hei stellingen aan 't werk is, terwijl men ook reeds aan 't plaatsen der schut tingen kan gaan. Het werk vordert goed500 palen zijn in éen week tijds in den grond geslagen zoodat men rekent, hoewel in 't geheel 3000 palen moeten worden ingeheid (be halve nog 600 onder het schip en 600 onder den Wereld-Bazaar) dat in 't begin van Januari met den boven bouw een aanvang zal kunnen wor den gemaakt. Trouwens zijn nu reeds de timmer lieden bezig met de vervaardiging van een groot houten gebouw, hoofd zakelijk ten behoeve van een ontvan ger en eenige ambtenaren der douane. Het tentoonstellingsterrein zal name lijk, ten opzichte der invoerrechten en accijnzen, gelijk gesteld worden met een entrepót. In hetzelfde gebouw zal ook een consortium van expediteurs voor expeditiezaken zetelen benevens een essayeur voor goud- en zilverwerken. Met de IJsclub worden de noodige contracten afgesloten. Het boekje, waarvan in een vorig bericht sprake was, is door toevallige omstandigheden nog niet uitgekomen, maar zal eerstdaags verschijnen. Be halve de illustratiën daarvoor, zal de heer Braakensiex ook eene groote aankondiging uitvoeren welke men dezer dagen zal kunnen opmerken. Een vorig maal hebben wij reeds melding gemaakt van enkele merk waardige gebouwen, die in Oud-Hol land zullen worden weergegeven. Thans laten wij die hier alle volgen De poort der Groenmarkt te Nijme. gen (als ingang), de Waterpoort t0 Dordrecht (als uitgang), de oude Naar het engelsch van THOMAS COBB. 2) HOOFDSTUK I. Wat Joe Bodger zag. Hij opende deze behoedzaam, opdat de grendel geen ge rucht zou maken, waarna Joe plotseling tusschen struikge was aan zijn rechter kant verdween, alwaar hij ging zitten op den vochtigen grond, zijne schoenen uittrok en voorzichtig langs den kant van den tuin kroop in de richting van het groote, vierkante huis. Zijn gelaat was kleurloos, groote zweetdruppels parelden op zijn voorhoofd, meer uit vrees voor honden dan voor menschen. Hij bleef zoo dicht moge lijk bij het struikgewas; zijne tanden klapperden toen hij voor het huis staan bleef, vervolgens liep hij er haastig langs, en bleef staan om de ramen aan den achterkant aaii een onderzoek te onderwerpen. Om een mes te steken tus schen de reten van een der vensters, de harpjes naar boven te lichten, binnen te treden, de met een steenen vloer be dekte provisiekamer over te steken, de deur daar van te openen met behulp van een kort breekijzer, dit alles was het werk van een paar minuten, en hierna had hij niets anders te doen dan naar de eetkamer te gaan, de deur te openen en binnen te treden. Joe nam de voorzorg om de deur aan den binnenkant te sluiten en het venster te openen, zijnde eene gemakkelijke manier om in geval hij mocht worden verrast, te kunnen ontvluchten. Zonder het minste gerucht te maken streek hij nu een lucifer at, stak een lamp aan, die hij op de tafel ontdekte en verleende de voorwerpen van waarde, die erop lagen, een plaatsje in den linnen zak,{dien hij alleen voor dat doel onder zijn vest droeg. Toen de klok op kolonel Askews schoorsteenmantel een uur sloeg, achtte Joe, omdat hij nog eene lanve wandeling voor zich had, het hoog tijd om heen te gaan. Hij nam den zak op, blies de lamp uit, nam den terugweg aan door het raam in de eetkamer en liet zich zachtjes neervallen op het bloembed daar beneden. De wolken waren uiteengejaagdplekken blauw vertoon den zich tusschen voortdrijvende witte wolkenmassa's, en toen Joe in het kreupelhout zijne schoenen weer aantrok, verwenschte hij in stilte maar niet minder oprecht de maan, die met helderen glans boven hem aan'den hemel stond. Hij verhief zich, maar bleef voorovergebogen óm niet met zijn hoofd boven het struikgewas uit te steken, hield zijn zak goed vastgeklemd, en was op het punt om zich naar de poort te begeven, toen hij voetstappen hoorde. De lichte, voortdrijvende wolken bove nzijn hoofd schenende volmaakte stilte rondom hem nog scherper te doén uitkomen, hare schaduwen bewogen zich snel over het door de maan beschreven grintpad. De voetstappen kwamen steeds nader bij, zoodat Joe naar den lagen, steenen wal kroop, zijn pet van laken stijf over zijn kortgeknipt hoofd trok, en er over gluurde. Eene schaduw viel over den weg, bizonder lang, en daarna liep een kleine, vierkant gebouwde man voorbij in de rich ting van het kerkhof. Zijn kleine baard verdween onder den opgeslagen kraag van zijn jas; zijn blik was op den grond gericht en Joe hield zijn adem in totdat de gestalte uit het gezicht was verdwenen. Geen tijd meer wenschende te verliezen, greep hij zijn zak weer en stond op het punt om achter zijne schuilplaat» vandaan te komen, toen opnieuw het geluid van voetstappen zijn oor bereikte. „Een mooie tijd voor menschen om lichaamsbeweging te nemen, een bizonder mooie tijd 1" zeide hij binnensmonds en verborg zich opnieuw a«hter het struikgewas en gluurde over den muur. „Ik wil hangen als het nu geen vrouw is1" mompelde hij het volgende oogenblik. Zij was bizonder slank, verscheidene centimeters grooter dan de man en liep met lange stappen en z we venden gang T— van het hoofd tot de voeten in het zwart gekleed, haar gdaat volkomen onzichtbaar achter een lange, dichte voile, terwijl hare groote, witte rechterhand onbedekt naast haar lichaam neerhing. Iets raadselachtigs kenmerkte deze vrouw

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1