Arrondissements-Rechtbank B INNENLAND, kattekwaad niet door de schoolkinde ren, maar door de opgroeiende jon gens, van twaalf tot zestien jaar, wordt bedreven. Een der leden schreef de verregaande straatschenderij van dezen tijd aan het gemis van zedelijke op voeding op de school toe, maar daar tegen werd aangevoerd, dat onder wijzeressen en onderwijzers, wel dege lijk vaak een goeden invloed kunnen uitoefenen en dat ook doen op het moreel der leerlingen. Als bestuurslid werd herkozen de heer Valken. De heer Van der Ley sloot de ver gadering met een woord van opwek king tot de leden, om zooveel mogelijk de belangen van den Speeltuin te be vorderen. Zitting van heden Donderdag 13 Dec. Ferdinand Rosenmund, die verle den week terechtstond wegens het bestelen van offerbussen in de kerk te Heemstede, werd deswege heden tot 9 maanden gevangenisstraf ver oord eeld. Aan elk der drie gezusters Boeree, die met elkander een aantal diefstal len begingen bij verschillende win keliers hier ter stede, werd 4 maanden gevangenisstraf opgelegd. De tijd in preventieve hechtenis ondergaan zal bij alle drie der veroor deelden in mindering worden ge bracht. werd weinig geredalles was verze kerd. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Geopend: Zaterdagavond van 814 tot uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg, is gelegenheid tot inschrijving van werkloozen, die minstens 12 maan den in Haarlem woonachtig zijn: Na de vorige maand hebben zich als zonder werk zijnde aangemeld Timmerlieden, schilders, grof bank werker, lood- en zinkwerker, voor- slaander, wijnkoopersknecht, houtza ger j en schavermolenbaas, opperlie den, loopknecht, losse werklieden en een voor schrijfwerk en loopwerk, te zamen 61 personen, welke gedu rende de laatste maand zijn inge schreven. Heeren Werkgevers, welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen te bezorgen in de bus welke geplaatst is in de gang van den Doelen. Namens de Commissie J. HUIZING, Secret. Hofbericht. Het tweede Diligentia-concert in het gebouw van Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage, werd Woensdagavond voor een gedeelte bijgewoond door H. M. de Koningin Regentes, die hare komst eerst zeer laat aankondigde. Zonder officieele ontvangst kwam H. M. even na 8 uur de hofloge binnen vergezeld van haar gevolg, twee hofdames en drie heeren van de hofhouding. Juist was het vierde gedeelte van Rubinstein's Ocean-symphonie aangevangen. Toen het publiek bij de komst van H. M. oprees gaf de orkest-directeur, de heer Ricüard Hol, het teeken om op te houden, zoodat eenige seconden de uitvoering werd onderbroken. Hare Majesteit bleef tot 10 uur in de z: en hoorde dus den pianosolist Eugen d'Albert, zoowel in de uitvoering .van het concert van Beethoven met or kestbegeleiding als in zijne solostuk ken van Chopin en Liszt, terwijl zij hem ook zag dirigeeren het voorspel van zijne opera „Der Rubin." De werklieden vereeniging „Steunt elkander" te Wagenborgen heeft zich tot de Koningin-Regentes gewend, met Jiet breedgemotiveerd verzoek om te willen bevorderen de heffing van in voerrechten op granen en daarentegen in te voeren een rijks-pensioenfonds voor allen, zoowel mannen als vrou wen, die in het belang der gemeen schap werkzaam zijn en tot dit fonds hebben bijgedragen. Zij berekent dat de heffing van in voerrechten op granen enz. een jaar- lijksch voordeel van circa 30 millioen gulden zou geven, terwijl het pen sioenfonds het rijk 40 millioen zou kosten. De ontbrekende 10 millioen kunnen dan gezocht worden uiteene uitbreiding en verhooging van den aanslag in de bedrijfsbelasting. Bali den toestand te regelen en beide eilanden tot bloei te brengen. Voor het aanleggen van een stoomtram weg acht de heer Hoos Lombok zeer geschikt. Door bemiddeling van den heer J. T. Cremer, lid der Tweede Kamer, is bij het centraal comité voor het na tionaal fonds ter ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen, ontvangen van Fritz Meijer, te Riesbach bij Zü rich f5000, Joh. Cramer te Hamburg f300, J. Lühmann te Hamburg 1300, R. von Seutter, te Schachen bij Lin- dau f60, G. E. Haarsma te Brussel f100, E. de Bar te Parijs f50, totaal f5810. wel ondervonden enkele treinen be langrijke vertraging. De treinen van 7.48 n. m„ en 7 56 n. m. en 10.51 n. m. uit Arnhem moesten van daar over afgaand spoor vertrekken. De beide eerstgenoemde treinen kregen elk circa 2 uur oponthoud, terwijl ook nog enkele andere .treinen eenige vertraging ondervonden. Een der avondgoederentreinen kon weer langzaam over het gewone |spoor passeeren. Een goede vangat. Woensdag ochtend De reeds voltooide nieuwe Kath. Kerk te Bennebroek zal a.s. Dinsdag plechtig ingezegend worden door den Eerw. Deken van Warmond. Voorloopig is bij de kerk nog geen pastorie gebouwd en zal de bediening plaats hebben van wege den geestelijke te Vogelenzang. De heer P. H. van Waveren te Hillegom, heeft bedankt voor zijne benoeming tot wethouder dier ge meente. De afdeeling „Aalsmeer" van „Het Witte Kruis" die reeds veel van zich liet hooren inzake het verleenen van hulp bij ziekte en het bevorderen der algemeene gezondheidsbelangen, vat hare taak breed op en doet alles wat op haar terrein nuttig kan zijn. Zoo zal in eene buitengewone ver gadering, Vrijdag te houden Dr. Sneth- lage ook voor niet-leden optreden met het onderwerp: „de Voeding." Te Haarlemmermeer bij Halfweg is Woensdag nagenoeg geheel afge brand de woning van en bewoond door J. Bakker; van den inboedel Lombok. Zeer belangrijk zijn de wenken welke de heer Hoos, oud-resident van Bali en Lombok, Dinsdagavond in het Indisch Genootschap heeft gegeven over de regeling der zaken op beide eilanden. Volgens dezen deskundige is het ge raden op Lombok het rechtstreeksch bestuur in te voeren, zooals dat reed» een deel van Bali bestaat, door middel van volkshoofden, die onder het bestuur van Europeesche ambte naren staan. Hij gelooft niet dat daar toe een blijvende groote troepenmacht zal noodig zijn. Integendeel, ala de kleimuren om de dorpen zijn opge ruimd, zal men de orde kunnen handhaven door een corps bereden politie van 100 man onder Europeesche officieren. Als wij geen troeped achterlaten, zoo oordeelt de heer Hoos, zal de her innering aan de zware verliezen, wel ke de Baliërs thans geleden hebben, de legende doen ontstaan idat men met een groote macht reuzen te doen had. Zoo de bevolking echter dage lijks de Europeesche militairen ziet in hun gewone doen, zou het ontzag allicht verzwakken. Daarom zou een gecentraliseerde politiemacht beter aan het doel beantwoorden. De heer H003 wees ook op een belangrijk gevolg van den val der Balische overheersching op Lombok. In Karang Asem, op Bali, was Goesti Djilantik vazal-stadhouder vm den vorst van Lombok, en de macht van dezen is nu op het Ned. gouverne ment overgegaan. Daarna moet nu worden gebruik gemaakt om ook op Onder de depothouders van post zegels heerscht groote ontevredenheid. Tot dusverre genoten zij op denkos- tenden prijs der postzegels een kor ting van 1 pCt. Hun werd dezer da gen medegedeeld, dat met ingang van 1 Jan. a.s. dit rebat wordt ingetrok ken en dat zij voortaan zullen genie ten 1 pCt. wanneer de inkoop niet hooger is dan f200; pCt. voor het geen boven de 1200 tot 500 en^pCt. voor hetgeen boven de f500 wordt ingekocht. Zooals men weet, kunnen de depothouders maar eens per week hun inkoopen doen. Werkstaking. De stakende werklieden der was kaarsenfabriek te Amsterdam, zoowel mannelijke als vrouwelijke, blijven voortdurend in de nabijheid der fa briek. Woensdag werden zij daar be zocht door eenige sociaal-democraten deze zongen althans het bekende vrijheidslied met wie zij een ver gadering belegden in het lokaal „De Wetering". Daar werd den stakers medegedeeld, dat hun het loon voorl deze week zou worden uitbetaald uit de weerstandskas der vakvereenigin- gen. Ongeregeldheden vielen Woensdag niet voor. Alleen dient nog vermeld te worden, dat Dinsdagavond een der oudste werklieden der fabriek, die aan den arbeid is gebleven, bij het huiswaarts gaan zoozeer door de on tevredenen is geslagen, dat hij eerst in eene slagerij in de buurt moest worden opgenomen en later naar het Binnengasthuis moest worden ver voerd. Brand te Leiden. Woensdagavond te ongeveer 5!£ uren ontstond een vrij hevige uitslaande brand in een perceel aan de Uiter stegracht te Leiden, dienende tot vel- lenblooterij en wolpakhuis van den heer Teske. De brandweer was spoe dig op het terrein van het ongeval aanwezig met de kleine stoombrand- spuit en een aantal andere spuiten. Aan haar vereenigd en krachtig op treden was het te danken dat de brand tot het aangetast perceel be perkt bleef. Ofschoon een groote voor raad huiden en wol bij tijds kon wor den uitgedragen uit het brandende perceel, werden toch veb artikelen een prooi der vlammen. De bovenver dieping is geheel uitgebrand. Te 8i/2 uren was men den brand meester en kon de brandweer inruk ken. wees op den Coolsingel te Rotterdam een burger den agent van politie Se klasse W. J. van der Lugt den beruchten inbreker en dief H. F. M. Mieserius aan, o.m. verdacht van den diefstal bij den heer Drost aan de Diergaardelaan aldaar. Zooals men weet, was Mieserius den 23en der vorige maand uit het huis van bewaring aan de Korte Hoog straat te Rotterdam ontsnapt. Be daard, doch telkens omkijkende, wan delde hij de Delltschepoort door, de Coolvest op en de Peperstraat in. In deze kreeg hij den agent in de gaten en nu volgde er een wedren van een 20 minuten door allerlei stegen en sloppen, waarbij de agent, die op goed geluk, in plaats van den inbreker achterna te loopen, eene straat over sloeg en hem daardoor tegemoet liep, hem eindelij k in de Weste Wagenstraat te pakken kreeg. De gearresteerde noemde zich Nieu- wenhuis, had weinig zin om den agent op diens verzoek te volgen naar het politiebureau in de Pauwensteeg en trachtte nogmaals te ontloopen. Dit mislukte, waarna men hem vooralle zekerheid de handboeien aandeed. De verdere tocht naar het politiebureau liep nu goed af. Nadat M. aan dat bureau nog vlug eene poging had beproefd om door den schoorsteen van een naast de wachtkamer gelegen vertrek te ont snappen, hetgeen hem echter even vlug beLt werd, bracht men hem over naar den commissaris van politie, den heer W. F. Leijds. Dé&r viel hij al spoedig door de mand, bekende de gezochte te zijn en den naam N eu- wenhuis, waarmede hij zijne papieren vervalschte, te hebben aangenomen om zekerder te zijn niet ontdekt te worden. Omtrent zijne ontsnapping uit het huis van bewaring en verdere lotge vallen tot zijne aanhouding vertelde hij, lachende, het volgende: Het ver trek uit het huis van bewaring werd hem eerder gemakkelijk dan bemoeilijkt. Uit de wachtkamer liep hij op zijn doode gemak naar beneden, waarna de portier verscheen, die zonder iets te vragen of te zeggen de deuren voor hem ontsloot en hem in vrijheid liet, waarom M. met een bonjour bedankte. Het speet hem Vertraging van treinen. Toen Dinsdagavond de trein van 7.05 n. m. uit Arnhem het station Brammen was gepasseerd, werd een defect opgemerkt aan den spoorweg, tusschen de stations Dieren en Bram men. Onmiddellijk werden alle pogingen in het werk gesteld om den weg wéér in orde te brengen, doch even- In deze plaats, waar hij bekend was, bleef hij eenige dagen en keerde toen naar Rotterdam terug. Overdag wan delde hij meest buiten rond, keerde 's avonds terug en sliep 's nachts in de houtloodeen op de Schie. Zoo on geveer bracht hij de laatste acht da gen aldaar door tot jl. Maandag. Toen is hij naar Harderwijk geweest („ik kreeg trek om naar Lombok te gaan", zeide hij) kwam hier weder terug en ging Dinsdag naar Utrecht, waar hij s nachts logeerde. Vervolgens kwam hij te Rotterdam terug met het be kende gevolg. Mieserius achtte zich voorts ver plicht zijne excuses te maken tegen over de politieagenten, die de woning zijner tantes (de politie meende, dat het zijne zusters waren) op de Schie- kade Oz., gedurende eenige dagen na zijne ontsnapping bewaakt hebben, omdat de agenten daardoor buiten zijn wil zooveel koude hebben geleden. Hij is, zeide hij, met die tantes ge brouilleerd en komt er nooit aan huis. Gedurende het geheele verhoor ver liet hem geen oogenblik zijne gewone brutaliteit. Met een lachend gezicht verhaalde hij zijn wedervaren, alsof alles slechts een pretje was. Zijne opmerkingen getuigden van groote geslepenheid. Zoo ook vertelde hij met blijkbaar genoegen, dat hij schoenen met gutta percha zolen draagt, waar door men hem niet kon hooren loo pen toen hij zijns broeders huis betrad. Ook toen hij het politiebureau ver liet om naar het |parket van den officier van justitie gebracht te wor den, verliet hem zijne gewone onbe schaamdheid niet. Opgeruimd, vroo- lijk en welgemoed stapte hijgeboeid, tusschen twee politieagenten en ge volgd door eenen inspecteur, met op gericht hoofd derwaarts, wellicht in stilte overpeinzende hoe hij ander maal zou kunnen ontkomen. Het ge lukte hem echter niet en ten tweeden male leverde de politie hem aan de justitie uit ter verdere bewaking. Voor eenige dagen heeft Mieserius, te Delft een velocipede opgelicht. Zijn kneveltje had hij afgeschoren en overigens was hij goed gekleed. Hij is iemand van eene vrij tengere figuur, met een paar onrustige, diep liggende oogen. N. R. Gt. Deze Mieserius is dezelfde persoon, die, zooals onzen lezers breedvoerig is medegedeeld, voor eenigen tijd bij de heeren Augustiaus Witteveen alhier een rijwiel in huur bestelde, onder het valsche voorgeven, dat het bestemd was voor een buitenland sch en graaf, wiens bediende hij was. Zijne poging om dit rijwiel in zijn bezit te krijgen mislukte toen evenwel. Na op het politiebureau hier ter stede te zijn gehoord, werd hij toen naar Rotter dam overgebracht. bonjour bedankte. Met speet hem Woensdag werden door de marechaus- later dat hij zijn getmgengeld vergat 8eeB te M«erdijk M_ yan D en a v. te vragen, daar^hij dit best kon ge- d_ p arbeiderJs te Lage Zwaluwe, ge- hrmurfin want nil han orpp.n p.prir, nn bruiken, want hij had geen cent op za k. Tot 's avonds 11X uur bleef hij dien dag in de stad rondkuieren, ging daarop naar het café van zijn broe der Jean George in de Zomerhofsfraat no. 6, trad het binnen en wist, door niemand gezien, eene loods achter het huis van dien broed ?r te bereiken, waar hij zich verstopte, 's Nachts Btond hij op, brak zijne kist, die in de loods stond, open, verkleedde zich, en verliet omstreeks 3 uur zijns broeders huis, na eerst uit de toon banklade ongeveer f6 te hebben haald. Dien nacht wandelde hij verder buiten rond en ging den volgenden dag te voet naar Dordrecht. Hier bleef hij dien dag, logeerde 's nachts in een logement aan de Vischstraat en ver trok den volgenden dag per spoor naar Antwerpen. vankelijk en geboeid naar jde gevan genis te Breda overgebracht, als zijnde verdacht van diefstal van zekeren A. van Dijk, met wien zij Zondagavond te Lage Zwaluwe waren uitgeweest en van wien zij wist n dat hij geld bij zich had. Bij het huiswaarts kee- ren zouden zij, na hem eerst mishan deld te hebben, dat geld uit zijnjas- hebben ontvreemd. Van het voor gevallene werd door den bestolene bij de marechaussee aangifte gedaan, die bij onderzoek nog een gedeelte van het gestolen geld, hoofdzakelijk uit rijksdaalders bestaande, in hun bezit vond. Aangehouden. Te Antwerpen is aangehouden Edu- ard Krakau een der personen, die te „Dat doet dokter Viret," verklaarde zij. „Edwards heelt het aangeraden. Ik kan u niet zeggen hoe vreeselijk de span ning is. Geen moord kan meer geheimzinnig zijn." Owen leunde voorover in zijn stoel, rustte met zijne armen op zijne knieën en vouwde zijn vrij groote handen zamen. „Ik zou ook niet zeggen, dat het hier een geval van moord geldt," zeide hij. „U kent nog niet alle omstandigheden." „Zal ik die ooit leeren kennen Het eene oogenblik tracht ik hoop te koesteren, het volgende vervliegt die hoop weer. Overdag schijnt zijn beeld ieder oogenblik mijn geest te vervullen, en zooals ik hier zit, schijnt het mij toe, dat de deur moet opengaan, hij binnentreden en...." „Miss Derwent," zeide hij, „u moest dit huis vooreenigen tijd verlaten. Zooals u zegt, houdt alles hier uwe smart levendig." „Waar kan ik heengaan?" vioeg zij. „Niet, dat ik gaarne zou willen weggaan niet vóórdat ik er toe genoodzaakt ben. Op de geheele wereld heb ik nog maar een bloedver want niemand dan mijn neef Arnold. Hij is zelfs niet in Engeland en bevindt zich ergens aan de Kaap, ofschoon mijnheer Edwards nauwelijks wist waar zijn adres was om aan hem te schrijven, en het is wel mogelijk, dat hij den brief nooit zal krijgen." „Ik herinner mij niet, dat ik uw vader ooit over hem heb hooren spreken," merkte Owen op. „Zijn naam werd nooit uitgesproken. Er is een tijd ge weest, dat hij bij ons woonde, en wij leefden bijna als broe der en zuster. Daarna werd hij medisch student en begaf zich naar Londen, maar maar zakte voor verscheidene examens, zoodat hij den titel niet kon behalen en eindelijk verloor mijn vader zijn geduld en Arnold ging het land uit om ingelijfd te worden bij de bereden politie aan de Kaap. Sedert zijn vertrek hebben wij nooit meer iets van hem gehoord." „Denkt u, dat hij terugkeeren zal wanneer hij verneemt, dat uw vader is verdwenen „Hij is de erfgenaam," verklaarde zij. „Daar ik geen jongen was, gaat het geld van mijn grootvader en van mijn vader op Arnold over. Als mijn vader werkelijk dood is, dan is alles voor Arnold dit huis, alles." Owen scheen te aarzelen. „Maar toch zeker niet alles," zeide hij weldra. „Zijne kopie rechten men ziet zijne boeken overal die moeten bij verkoop aanmerkelijk wat opbrengen." „Zijne boeken worden goed verkocht mijnheer Fairford, maar hij schonk zijne rechten altijd weg. Moeder lachte er altijd om en zeide, dat poëzie zijne eerste liefde was, en ik geloof, dat hij nog al mild met zijn geld omsprong." „Noem het dan wat ik u bidden mag miss Derwent geen onbeschaamdheid van mij maar aangenomen dat uw vader dood is, moet ik dan begrijpen, dat u geheel afhan kelijk zijt van uw neef?" „Neen, neen 1" riep zij uit, „van mijzelf. „O, ik ben vol strekt niet bevreesd," vervolgde zij moedig. „Wat andere vrouwen hebben gedaan kan ik ook doen, en bij vaders ver lies vergeleken is al het andere onbeteekenend." „Maar toch is men wel genoodzaakt naar middelen of een uitweg om te zien," opperde hij. „Ik vrees, dat ik er tot dusverre nog niet veel aan gedacht heb mijnheer Fairford, dank zij dokter Viret. Het is mij on mogelijk om u mede te deelen hoe vriendelijk en voorkomend hij is geweest. Het geld, dat in de bank is gedeponeerd, kan ik niet aanraken. Wanneer hij geen som gelds ter mijner beschikking had gesteld, dan zou ik niets gehad hebben voor de loopende uitgaven. Hij staat ook borg voor de be looning. Ik wenschte wel, dat u dokter Viret kendet." Hij stond op en nam zijn pet van de tafel. „Mijn eenige wensch op het oogenblik," zeide hij, „is om iets te kunnen doen, wanneer ik u van dienst kan zijn. Toch kan dat iemand zoo pijnigen. Een van de meest kwel lende omstandigheden is om getuige te zijn van het leed van diegenen welke welke ons belangstelling inboezemen, en geen middel te weten om dit te verzachten." Hij greep hare hand toen hij deze woorden sprak, en hunne blikken ontmoetten elkaar. De zijne was zeer ernstig, meende zij en meegesleept door den aandrang van het oogen blik, wat wel eenigszins in haar aard lag, riep zij uit „Gij gij hebt zelf ook leed te dragen 1" En nooit had er zooveel teedere sympathie uit een vrouwegelaat hem tegen- gestraald. Hij gaf geen antwoord. Zij zag, hoe hij zijne schouders ophief, een floers trok voorbij zijne oogen, daarna haalde hij diep adem, drukte hare hand eventjes, en ging heen. Wordt vervolgtL)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2