We dstrijden. Rechtszaken. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS INGEZONDEN. „Zang en Vriendschap." Stoamvaartberichtan. 347e Staatsloterij Burgerlijke Stand. Wetgevende Macht. Aarigeösden ielrekkmpn ia Oerlus Winschoten uit den woonwagen ran den luchtBchommelhonder Feij eene geldkist met ƒ1500 ontvreemdden. Eene ontsporing. De tram tusschen Jonre en Hee renveen is Woensdag te Oudekaske ontspoord. Vier passagiers rijn ge wond en de machinist erg. Een rij tuig werd zeer beschadigd. Het bovenwerk der brug is ver nield en op de machine en tender ge vallen. Kegelconcours te Amsterdam. De Seniores korps-kegelwedstrijd te houden Zondag 9 en 16 December 1894 onder leiding van de kegelclubs „Sport staalt spieren" en „Ewaldi", in het ge bouw „Concordia" aan de N. Z. Voor burgwal te Amsterdam is Zondag jl. geopend. Door de volgende vereenigingen werd daaraan deelgenomen, die het daarach ter vermelde aantal punten behaal den: „Nooit gedacht," 329, „Wis oi Mis," 323, „Houd hem er op," 322, „Een tegen negen," 308, „Links in die Gas- se," 304, ellen van Amsterdam; „Hard gaat ie" van Haarlem, 291; „Fram Fram," 289, „O. O.," 289, „Oranje kegelclub," 286, „A. T. G. V," 275, „Onder ons," 256, allen van Amster dam „M. O. M." van Haarlem, ,253, „Zou er kans zijn," 251, „Germania," 249, „Amsterdam," 243, „Gemfitlich- keit," 243, „Amicitia," 238, „Inter nationale," 224, „T. O. G. I. D. O.," 218, „Argus," 217, allen van Amster dam; „Haarlem," van Haarlem, 215 en „Nederland," van Amsterdam, 195 punten. Het hoog militair gerechtshof te Deventer deed in zijne zitting van Dinsdag uitspraak in de zooveel «en- satie gemaakt hebbende zaak van den sergeant P. A. M., dienende bij de 2e c mp., 2e bataillon, 8e regiment infanterie te Deventer, die door den krijgsraad te Leeuwarden werd ver volgd en veroordeeld tot drie maan den militaire detentie, wegens belee- diging van den luitenant M. zijner compagnie, door een door hemgedic- teerden en door Helena G. geschreven en aan het adres van genoemden luite nant toegezonden brief. Bij eene breed gemotiveerde sen tentie overwoog o.a. het Hof, dat bekl. tot zijne verdediging heeft aan gevoerd, dat bij dien brief aan den luitenant heeft toegezonden om te trachten de verhouding te doen op houden, welke tusschen dien luite nant en genoemd meisje met wie hij (beklaagde) kort na zijne aan komst te Deventer verkeering had verkregen bestaan had, en welke de luitenant nog poogde voort te zettendat uit een nader door com missarissen uit het Hof omtrent dit punt gehouden verhoor van den be klaagde en de getuige Helena G. en genoemden luitenant voldoende is ge bleken, dat er grond bestond; voor de meening van den bekl., dat de luite nant de verhouding trachtte voort te zetten, waar:n hij tot Helena had ge- sta n, en dat alzoo het beweren von bekl., dat hij den bedoelden brief aan dien luitenant heeft doen toekomen alleen oin die verhouding te doen ophouden, aannemelijk is, dat dus bet gepleegde feit, bij bet ontbreken der bedoeling om te beleedigen of te dreigen, noch rechtstreeks hetgeen in hooger beroep bij het bepleiten der zaak van de zijde der beschuldigde is betoogd uoch met behulp van artikel 17 onder de bepaling van art. 99 van het crimineel wetboek voor het krijgsvolk te lande valtdat het echter wegens de militaire onderge schiktheid waarin de beklaagde als onderofficier tot den luitenant M. staat, als eene oneerbiedige behande ling van zijn meerdere in rang moet worden beschouwd, straf baar volg ens art. 16 van het reglement van krijgs tucht. Op deze gronden deed het Hof het veroordeel end vonnis van den krijgsraad te niet, sprak bekl. vrij van de tegen hem ingebrachte be schuldiging van het schriftelijk dreigen van zijn meerdere in rang en verklaar de, dat het gepleegde feit de krijgstuch- tehjke overtreding oplevert van het on eerbiedig behandelen van zijne meerde re in rang, met dien verstande, dat de door bekl. van het begin van Septem ber tot den 4n October (toen hij op last van het hof werd ontslagen){ondergane voorloopige verzekerde bewaring als voldoende straf voor die overtreding moet worden aangemerkt. De proces kosten te dragen door den staat. De Wageningsche qua«stie. In de zaak van baron G. van De- dem te Wageningen, contra den uit gever van de Nieuwe Wageningsche Courant (de bekende eiech van 25000 gulden wegens boleediging) heeft het gerechtshof te Arnhem, in hooger be roep uitspraak doende, vernietigd het vrijsprekend vonnis van de rechtb., de geïncrimineerde gedrukte ingezonden stukken beleedigend verklaard voor appellant en genoemden uitgever des wege veroordeeld tot 100 gulden schadevergoeding met aanplakking van het vonnis. Het Hof ontzegt de verdere vorderingen van den eischer en laat den geïntimeerde zijne ei^en kosten en de helft van die van appel lant betalen. Woensdag is door den duitschen Rijksdag een aanvang gemaakt met de behandeling der begrooting. De liberale afgevaardigde uit Dan zig Rickert roemde de verdiensten van den vorigen kanselier Caprivi ten opzichte van de goede verstandhou ding tusschen Duitschland en de an dere Europeesche staten, vooral wat betreft de verbetering der handels betrekkingen. De onder-secretaris bij het depar tement van financiën, de heer Posa- dowsky, beantwoordde Rickert's rede. Deze minister wees op den ongunsti- gen toestand waarin de landbouw verkeert, terwijl daarentegen de wel vaart in de steden toeneemt. Daarom is de regeering verplicht den landbou wer te helpen. Baron Von Manteuffel, de leider der vrij-conservatieven, hield toen eene redevoering, waarin hij de wenschen der agrariërs opsomde. Deze afgevaar digde sprak de hoop uit, dat de re geering de agrariërs zou steunen en deed tevens een beroep op het Cen trum, door het vooruitzicht te openen op de indiening van een schoolwet, in den geest van het bekende cleri- cale ontwerp van den minister, graaf Zedlitz-Trützler, d.*t voor twee jaren werd ingediend. Tevens betuigde de vrij-conservatie ve afgevaardigde Von Kardoff zijne ingenomenheid met de verandering, welke, na Caprivi's aftreding had plaats gegrepen. De laatste spreker was de sociaal democraat Liebknecht. Deze afgevaar digde ontwikkelde het program der sociaal-democraten, op de gewone wijze. Liebbnecht was de eerste afge vaardigde, die in het nieuwe Rijksdag gebouw tot de orde werd geroepen. Dit geschiedde, toen hij een afkeurend oordeel uitsprak over de troonrede, waarmede keizer Wilhelm de eerste zitting van den Rijksdag had geppend. Tevens ontkende Liebknecht, dat de sociaal-democratische afgevaardigden vooraf hadden afgesproken te blijven zttten, wanneer door den president het gebruikelijke Hoch voor den keizer zou worden ingesteld. „De sociaal democraten" zeide Liebknecht wisten niet, dat de president al lus zou optreden." Vrijdag a. s. zal het voorstel behan deld worden tot het instellen eener vervolging tegen de sociaal-democia- tische afgevaardigden, die aan de vijandige demonstratie tegen denk-i- ter deelnamen. Het is reeds zeker, dat dit voorstel zal worden verworpen. Alle partijen zul1 en er tegen stemmen, met uitzondering van de conserva tieven. Tegelijkertijd zal dan het voorstel aan de orde komen om de bevoegd heid van den voorzitter uit te breiden, wat betreft de bepalingen van het regiement tot handhaving van de orde in den Rijksdag. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily News gemeldt dat in zake de armenische quaest e de mogendhe den nu eindelijk gemeenschappelvk zullen optreden. Door de fransche, russische en britsche consuls te Er- zeroem zouden de handelingen der turksche enquête-commissie in Ar menië worden nagegaan, en haar rapport aan een onderzoek onder worpen. Uit Odessa verneemt hetzelfde blad, dat de Russische opperbevel hebber in den Kaukasus begonnen is troepen aan de Armenische gren zen samen te trekken, vooral in de nabijheid der streek, waar de onlusten plaats hadden. Bij schietoefeningen in een der forten nabij Antwerpen ie een officier gedood. Het schot ging door een on bekende oorzaak al, toen verschillende officieren nog op gevaarlijk terrein stonden. Toen de granaat uiteen barst te, werd een luitenant doodelijk ge troffen. Hij stierf kort daarna. Burdeau f De voorzitter der Fransche Kamer, de heer Burdeau, is Woensdagmor gen bezweken aan de hartkwaal, waar aan hij reeds lang had geleden. Hij zal op staatskosten begraven worden waarschijnlijk a. e. Zondag. Het bu reau der Kamer is Woensdagmiddag bijeengekomen om de ceremonie te regelen. Burdeau was slechts 43 jaar oud. Na als vrijwilliger den oorlog van 1870 medegemaakt en het ridderkruis van het Legioen van Eer te hebben verworven, werd hij professor aan het lycU Louis-le-Grand. Id 1885 werd hij het eerst in de Kamer gekozen, waar hij zich bij de republikeinen aansloot, en spoedig daarna tot vice-voorzitter benoemd. In 1893 werd hij minister van marine in het kabinet-Ribotin December van hetzelfde jaar aanvaard de hij de por efeuille van financiën in het kabinet-Perier. In den korten tijd dat hij aan het bewind bleef, bracht hij o. a. de conversie der 4% Cts. staatsschuld tot stand. In Juli 11. was hij tot voorzitter der Kamer gekozen, in de plaats van Dnpuy. Ondanks zijn drukke bezigheden heeft hij nog den tijd gevonden, Her- bert Spencer en Schopenhauer te vertalen. De oorlog tusschen China en Japan. Volgens bericht uit Tientsin is een Japansch expeditiekorps uit Port Arthur bij Thienkhiaotsjang geland, vanwaar het naar Kintsjoe voortruk- te, welke stad bijna zonder strijd ver- meesterd werd. Zij ligt negentig mij len ten Noorden van Sjanhaikwan en beheerscht den straatweg van Pe king naar Moekden. De verslagen Chineezen gingen naar Foetsjau te rug, waar heen de Japanners thans oprukken. Volgens bericht uit An- toeng raakten de Japanners en de Chineezen bij Kinkoeahoe in Mants- joerije slaags, alwaar een groote Chi- neesche strijdmacht van ongeveer vierduizend man saamgetrokken was. De Japanners tastten den /ijand den lOen dezer in twee kolonnes aan met het gewone gevolg: na een korten etrijd leden de Chineezen de neder laag. In verwarring vluchtten zij naar Tsohoenkau met achterlating van honderd dooden op het slagveld. De Japanners bemachtigden een paar banieren en een massa geweren. Zij verloren slechts veertig man aan dooden en gewonden. De Japansche regeering laat het bericht van Reuter tegenspreken, dat zij de uitlevering van de Chineesche ambtenaren, die premiën op het doo den van Japanners stelden, als voor waarde voor den vrede zou gesteld hebben. De agenten van Krupp houden de Chineesche handelsmarine als on derpand voor de betaling der afge leverde kanonnen en ammunitie, door de Japanners bemachtigd. Kalmeerende Japansche manifesten, tot het Chineesche volk gericht, be dekken reeds de muren van Peking. Er wordt gemeld dat de Japanners twee divisiën, in het geheel 25.000 man sterk, ontscheept hebben teShan- hai-kwan, met de bedoeling om naar Peking op te rukken. Volgens berichten uit Korea, zou een sterke macht van de oproerige Tonghaks bij Koshiu door de Japan ners met groote verliezen zijn afge slagen. Twee aanvoerders zijn daarbij gedood. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Uitgever 1 Van UEds. vriendelijk aanbod ge bruik makende, breng ik ter kennis dat de verlangde Zondagsrust voor de bakkersgezellen volgens myn in zien een gewenschte zaak is en ter verantwoording ligt voor de Maat schappij in 't Jilgemeen; toch ieder mensch kan mensch zijn en wanneer men ieder persoonlijk voor zich de vraag steltwil ik Zondag en in de week doorloopend als een rad van een machine voortdurend gedreven worden? dan zal een ieder voor zich het walgelijke gevoel ondervinden dan sta ik nog ver beneden een dier, dat vraagt en heeft zijn rust noodig; zelfs de natuur vereischt dit, en de bakkersgezel zoover mij bekend is ontsiert alle karaktertrekken; de Za terdag is voor deze mensch een drukke dag, 18 a 20, soms 24 uren zijn zijne arbeid, vermoeid dan|met het gebruik van menige slok naar huis, dan ge slapen of gesoest zoo het heeten mag tot den volgenden dag. Hoe laat? Gaat het maar onderzoeken, dan ge geten, en ja, men moet 's avonds weer aan het werk, wil men 's avonds dan frisch zijn, moet men 'smiddags nog maar een uurtje gaan liggen. Hoik zou vergeten die Zondags morgens om 3, 4 of 5 uur weer be ginnen moeten om Zondags versch brood te hebben, half uitgeroest, ver warde hersens, en dat alles voor de mensch, geschapen naar Gods beeld en Gods gelijkenis: zullen wij nog langer vragen: ben ik mijn broeders hoeder Neen elk voor zich gelegen De vraag in elks gemoed, Ligt dat op onze wegen, Te handelen zoo met menschenbloed Neen elk ontval een kreete En zegt: wat of ons mondje lust, Wij hebben het vroeger nooit ge- weten, De bakkers moeten Zondagsrust. U dankend voor de verleende plaats ruimte, teeken ik mij W. STROOCLOECK. CONCERT op Vrijdag 14 Decemb. 1894, des avonds te 75( ure, in de Con certzaal der sociëteit „Vereeniging." SOLISTEN: Mej. JEANNE BLIJENBURG,(^0 van Rotterdammej. CHRISTINE VAN DER STEUR, (Piano), van het dr. Hoch's conservatorium te Frank furt am Main. Begeleidingde heer L. SCHLEGEL (Piano) alhier. Lid van verdienste. PROGRAMMA. 1. Psalm VIII (koor) Hol. 2. a. Am Grabe Anselmo's Schubert. b. Schone Wiege mei- ner Leiden Schumann. c. Wie bist du, meine KöniginBrahms. Voor Alt. 3. Sonate E moll op 90 (Piano).Beethoven. 4. Todtenvolk (Koor.) Hegar. 5. Rhapsodie (Alt met Koor)Brahms. P A U Z E. 6. a. Mijn Hof Loots. b. Ons Vaderland. Robert Voor Koor. 7. a. Trauermarsch b. Etude Ges dur op.25 c.NocturneEs dur op. 9 ChoPm' d. Polnischor Tanz. Scharwenka. Voor Piano. 8. Dornröschen (koor).Dregert. 9. a. Der AsraRubinstein. b. Zonnestralen. Loots. c. Winterlied. Von Koss. Voor Alt. 10. Lentelied (Koor). Verhulst. Het stoomschip Soenda, van Bata via naar Amsterd. arriv. 11 December te Suez. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Batavia naar Amst., vertr. 11 Dec. van Genua. Het stoomschip Utrechtvan Rot terdam naar Java, vertrok 11 Dec. van Southampton. Het stoomschip Soembingarriv. 12 December van Batavia te Rotter dam. Het stoomschip Conradvan Bata via Daar Amsterdam, vertr. 12 Dec. van Batavia. Het stoomschip Prinses Amaliav. Amsterdam naar Batavia, arriv. 12 Dec. te Genua. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, vertrok 12 December van Rotterdam. 3e klasse 4e lijst Donderdag 13 Dee. 1894. No. 8498 1200. No. 20350 f100. Prijzen van f45. 925 4740 9608 12896 15975 18557 996 4785 9644 12927 15986 18626 1051 4789 10062 13331 16107 18899 1132 5151 10410 13470 16252 18916 1396 5454 10803 13634 16257 18985 1815 5478 10881 14304 16671 18991 1876 5829 10906 14684 16954 19148 1882 6579 11269 15008 17184 19434 1955 7659 11334 15190 17312 19654 3091 7921 11695 15382 17372 19906 3514 7998 11705 15421 17380 20599 3737 8126 12024 15579 17603 20672 4314 8565 12261 15613 17932 20918 4337 8667 12421 15763 18060 4404 SS23 12429 15812 18442 4417 9039 12764 15877 18512 4480 9281 12876 15949 18529 Getrouwd: 18 Dec. J. Versteegh en M. E. Althaus. Bevallen: 11 Dec. A. v. Grie kenSpijkman d. 12. H. Groeneveld Winters d. A. M. ZomerdijkSlobbe z. J. C. SteenkenBeekelaar d. A. M. TimmerLoman z. A. de Waard v. d. Berg d. C. BakxDekker d. 18 A A. HerleSewering d. C. Burg- graeveSprengers z. Overleden: 11 Dec. J. C. Hil- terman 20 m. z. Dyserinckstr. G. H. Bleumink 5 j. z. de Clercqstr. J. Jan- sen 17 m. d. Begijnhof 12 H. Schmoll 67 j. Gr. Heiligland A. M. de Rui ter 7 m. d. Oudenweg. FAMIUEBERICHTEM. Getrouwd:] 12 Dec. J.C. Roest en N. ten Doesschate, Wij he. Bevallen: 10 Dec. A. J. Sasburg Spruitenburg d., Hazerswoude. 11. G. F. KeijserTemmink d., Nichte- vecht. 12. A. J. BenschopVan De venter d., Leiden. M. J. J. Schol ten Juda d.. Bussum. F. A. Mulder Vestdijk z., Amst. Overleden: 8 Dec. Wed. E.Ort L'Etang 87 j., Amst. 9. Wed. S. C. DekkerSchalekamp 86 j., Amst. J. K. van RiemsdijkVan Dorland 78 j., Ochten. M. E. C. JansenLasance 40 j., Amst. B. M. Dirksen 59 j Am sterdam. Wed. D. H. BatkeUtrecht. 64 j., Amst. 10. C. G. ReedekerVan der Keilen 75 j., Vlieland. F. A. L. Japin, Amst. 11. T. VerhagenTur kenburg. 60 j., Hazerswoude. 12. C. J. Anemaet 75 j., den Haag. TWEEDE KAMER. Per Telegraaf. Staatsbegrooting. Binnenlandsche Zaken. De heer Zijp juichte toe het ver vallen der varkensziekte uit de be smettelijke veeziekten, maar waar schuwde tegen opneming der parel ziekte onder die ziekten. De heer Seret vroeg billijker ver deeling bij de plaatsing van bekend makingen over de veeziekte in de dagbladen. De Minister zal over de bepalingen der veeziekte met deskundigen raad plegen en verdedigde de gebruiken omtrent het adverteeren. Verder drong de heer Zijp aan op krachtiger regeeringssteun van het particulier initiatief, tot bevordering der veefokkerij. De Min. achtte de provincie daartoe meer geroepen, maar wil overwegen of het Rijk de pogingen van anderen kan steunen. De heer Pijttersen stelde een ver mindering met f30,000 voor met het doel de belemmerende bepalingen tot wering van het mond- en klauwzeer te vervangen door meer vergemakke lijkende voorstellen. De heer Zijp was tegen het amen dement daar de Min. voortzetting der krachtige bestrijding der ziekte noo- dig acht. De heer Harte wees op het mee- ningsverschil over het afzonderings stelsel von het vee. De Comm. v. Rapport zag in het amendement mee een motie en de heer Ferf beaamde het bezwaar van den heer Zijp en wilde den Min. niet te veel binden. Beiden dankten den Min. voor zijn krachtige maatregelen tegen de ziekte, noodig ter bestrijding van den vee- invoer naar het buitenland. De heeren Seret en Rutgens betoon den zich voorstanders van het over laten lier ziekte aan haar natuurlijken loop. Laatstgenoemde zag in de be lemmering een bevoordeeling van de vreemde markten. De Min. van Binnenl. Zaken achtte een bepaalde uitspraak niet noodig tot naderen aandrang van zijn streven naar opheffing der belemmerende be palingen, die overigens afdoende heb ben gewerkt. Bij sporadische gevallen wil hij vooral dade ijk de ziekte onderdruk ken. Na '8 ministers verklaring dat hij in den geest van den heer Pijttersen wil handelen, heeft deze zijn amen dement ingetrokken. Aan Gsahonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bui» reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te beoragen. Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Kiadcrj. leg. Febr. te Zwolle. 2. Besch. kiuderj, terst, in goz ra. 2 kind. v. 8 en 8 j, R.K. kuan. fran».ch spr. naii m«z. en stoppen en gen. hulsel bezigh. te verr. kenn. v. piano str. t. aan'tev 3. 2 fl. verkoopsters P.G. in dr. raanuf. en mantelz. te Rett, een voor verk. v. mant., an dore spec. v. whte goed. en kat. volk bek. met vak voll. opg 4. Hekw. hoed.-mod. goh. zeifst. kunn. werk. en leid. v. atol on zich knnn. nom. hoog. sal. 5. Red. void, in. journalistiek bek. voor op te rich, weekbl. v. eeuigBZ. bouwk. asrd. 0. Iera. bek. in. boekh. en corresp in mod. tal- in zaak in gargloeil. spoed m. goede ref. 7- Reiz v. nitge'cr, fabriekz. v be'angr. eon- sunpt. art. m. beste get. omtr. deg. en sol. ka rakter en enorg. tev. uitst. verk. fl. in optr. aangen. niter), en hoogst respect. 8 Bed. in mag- v. behang fournit. voll. opg. MARK TNIEUWS Amsterdam., 12 Dec. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friescne Franeker Jammen fl,90 a 2,25, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers 1,80 a 2,10, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2,25 a 4,dito Flakkeesche 2, a 3,25, Geldersche Kralen f0,a 0,Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Alkmaar, 10 Dec. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 13 koeien f185 a 220, 65 vette kalveren f40 a 90, 10 nuchtere dito f 6,a 15,611 vette schapen f 15 a 19, 43 magere varkens fll a 15, Opaarden fa alles per stuk, 292 vette varkens 36 a 41 cts. per Kg.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3