GEMENGD NIEÜWS B IN NENLAND, Politiek Overzicht. INGEZONDEN. Woensdag of Donderdag vergaderen de gezellen ter bespreking van de zaak met de patroons. De vereeniging „Melpomene en Thalia" voerde Zondag j.l. voor hare leden en genoodigden in den Schouw burg alhier op: „Robert en Bertram of de lustige Vagebonden" van G. Rader. Blijkbaar was hiervan veel studie gemaakt en in bizonderheid de hoofd rollen werden zeer juist vertolkt en mocht dan ook deze opvoering de goedkeuring van de talrijke aanwe- zigen wegdragen te oordeelen naar het herhaalde luide applaus dat den medespelers ten deel viel. Mede nog een woord van lof der muziek onder leiding van den Heer C. F. D. Wagner niet worden ont houden. De anti-soo.-democratisehe spoor- wegvereeniging „Recht en Plicht" hield Zondag een propagandatocht naar Haarlem en vergaderde in de „Groote Vauxhal" alhier. De afdeelingen Am sterdam, Rotterdam, Utreeht, Hilver sum e. a. wareD tegenwoordig. De le den van „Steeds Voorwaarts" die aanwezig waren, verlieten het locaal toen besloten werd geen debat toe te staan. De bijeenkomst, tot doel heb bende ook hier ter stede eene afdeeling te stichten, werd geleid door den bonds voorzitter, den heer B. Klooster, van Utrecht. Aan het slot der bijeenkomst, die van half een tot kwart voor twee duur de, lieten 21 spoorwegbeambten van Haarlem zich als leden van den Bond inschrijven, welke hoogst waarschijn ljjk eene nieuwe afdeeling van „Recht en Plicht" zullen vormen. firma bestaat moet ik Jou mededee-jden heer Forbes gedane mededeeling len er nog nimmer een wissel van dat de drie nieuwe stoomschepen Eene boerenhofstede in den Boven kerkerpolder met ruim 21 H.A. wei land bracht in publieke veiling op f31050 en 6% H.A. land onder Schin kelpolder f5051. Te Beverwijk werd het 50jarig be staan van het veefonds herdacht, dat dezer dagen onder de leden eenigszins feestelijk zal worden gevierd. welken aard ook groot of klein is teruggegaan of geprotesteerd dit ver dient navraag bij eiken Bankier of kassier hier ter stede doch bij geen schobiac van een zoogenaamd Han delsinformatie-Bureau zoo als Jij. Mijne firma betaald wat hij koop is geen Dief, oplichter, fiesschentrek ker, moordenaar of woekeraar maar een Edel, braaf, Eerlijk en deugd zaam lichaam waar gij niet aan mag ruiken zoodat niemand wie ook en van welken aard een centime daarop heeft te pretendeeren nog een hoofd haar mag Krenken." Vuile schoft ge hebt je de onrecht vaardige smeerige lage onbeschoft heid gepermiteerd een Eerbaar fat soenlijke firma van jaren en jaren bekend in jou smeerige cl rderadatsch te plaatsen als waarschuwing voor den handel weet ge wel vuilewat ge gedaan hebt geheimen Eerroover, Eerdief waar van gij vreet over een fatsoenlijk man." Op dezen billet daux-toon gaat het epistel van den would-be, wiens staat van dienst in een onzer nummers volledig werd gepubliceerd, door en aan scheldwoorden ontbreekt het minder dan aan juiste «pelling en interpunctie. „Ook op onze orangistische gevoe lens wordt bij wijze van bangmaker een beroep gedaan, aldus f,Mijne firma staat reeds 48 jaar bij wijlen Z. Majesteit onzen geeerbie- digden Koning als Edel bekend en gij Bchurk geheimen «luipmoordenaar van een fatsoenlijk man durf die naam te bezoedelen. Morgen ben ik bij den heer officier van justitie mijn zaak G intra Jou in handen te geven. Gij hoort niet in een wel opgevoed be schaafd land, gij behoort in Palestina maar Palestina is nog te edel en te braaf voor Jou." De schrijver raaskalt zoo nog een paar velletjes voort, om dan onder zijne handteekening zeer bescheiden te vermelden „Hij, die dag en nacht slooft, ploe- t-rt, werkt om eerlijk en fatsoenlijk door de wereld te komen." van de „Zeeland" te Glasgow zullen worden gebouwd en dat de heer Van Woelderen daartoe reeds derwaarts was getogen. Tot dusver is zegt de M. C. gelijk ook op de jongste algemeene vergadering der Maatschappij door den voorzitter is gezegd, alleen prijs opgaaf gevraagd aan Nederlandsche en Engelsche werven. Bovendien kan de M. C. op goe den grond verklaren, dat de heer Van Woelderen in de laatste zeven jaren niet meer in Schotland is ge weest. Zaterdagavond om 6 uur is een goederentrein van den Staatsspoor, dicht bij het Station te Zutfen van den Holland8chen spoor gederailleerd. De weg was versperd, maar er ge beurden geen ongelukken. De ministerraad heeft kennis ge nomen van een telegram uit Mada gascar, behelzend dat Tamatave zon der «lag of stoot bezet is op den 12en deier. De Franschen hebben de stad in kraohtigen staat van tegenweer gebracht. De oostenrijksche Kamer heeft met groote meerderheid de voorloopige begrooting aangenomen. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat een Russische en een Fransche ambtenaar met den Eagelschen con sul te Bitlis eene afzonderlijke en quête commissie voor de toestanden en gebeurtenissen in Armenia zullen vormen. In verschillende plaatsen zijn voorname Armeniërs in gijzeling gebracht ten einde voor hen een los geld te verkrijgen. izaak ruchtbaar maken. Hij verlangt 30.000 francs." De beangstigde firman ten betaalden het geld met bezwaard hart. Werkelijk werd een deel dezer som onder andere journalisten en vrienden van den heer Canivet ver deeld. Hij zelf verloor nog dienzelfden dag 30,000 francs aan den speeltafel. De waardige collega, voor wien de 100.000 francs bestemd waren, sloeg alarm doch het geval werd slechts in beperkte kringen ruchtbaar. Ten slotte schijnt de firma Allez haar reld teruggekregen te hebben en zij olijft thans loochenen, dat zij het ge geven heeft. Het tramongeluk te Oudehaske. Naar aanleiding van het tram-onge" luk te Oudehaske (Fr.), deed het ge rucht de ronde, als zou de ontsporing te wijten zijn aan den slechten toe stand, waarin de brug, die het eigen dom der Nederl. Tramweg-Mij. is, ver keerde. De officier van justitie te Heerenveen requireerde daarom den sectie ingenieur der Staatsspoorwegen, den heer Klerk de Reus te Meppel tot het instellen van een onderzoek in loco, dat Vrijdag in tegenwoordig heid van den officier van justitie plaats had. Het resultaat was, dat de oorzaak van het ongeval door genoemden des kundige niet gevonden werd, en dus niet aan de brug te wijten was. Het Belgische gerechtshof dat het strafproces tegen de beruchte zwarte bende behandelde heeft thans zijn vonnis uitgesproken. De meeste leden van dit boevengilde zijn tot zware gevangenisstraffen veroordeeld, de hoofdschuldige kreeg 20 jaar dwang arbeid. Werkstaking aan de Kon. Fa briek van Waskaarsen te Amsterdam- Nader wordt nog gemeld, dat de werkstaking geëindigd is. De werk lieden, ziende dat zij het niet zouden winnen, hebben hunne eischen laten varen, en hedenmorgen zouden zij den arbeid hervatten. Een veertigtal arbeiders zijn echter ontslagen, daar hun plaats reeds door anderen was ingenomen. Een merkwaardige brief „Mutua Confidentie", het weekblad van het handels-informatiebureau Wijs Muller en Co. heeft naar aan leiding van het vermelden eener firma onder haar rubriek „Waarschuwing" betreffende flesschentrekker een schrij ven ontvangen van deze firma. Een staaltje van de wijze waarop men zich echriftelijk beklaagt, aldus meldt „M. C." in haar laatstversche nen nummer, moge hier volgen. Het origineele proteBt is ter inzage. „Gewogen maar te licht bevonden voor Gisteren kwam mjj u veel be lovend vuil smerig dagblaadje ter hand en las daarin de verre onbe- Bchofte smeerige lage streek door Jou daarin geplaats. Ter zake mijne firma is sedert ver scheidend Jaren gevestigd en bekend als Bolide wat ter tijde en ter plaatse waar zulks noodig zal zijn bevestigd zal worden. Gedurende den tijd dat vernoemde Onweer te Gouda. Te Gouda heeft Zaterdag een ern stig onweder gewoed. De bliksem sloeg in den grooten korenmolen „De Roode Leeuw" aan de Vest bij de Turfsingelgracht. De molen heeft vooral inwendig belangrijke schade bekomen en de woning van den mo lenaar is als het ware verwoest. Een begin van brand in den molen werd spoedig gebluscht, zoodat de aange rukte brandweer na enkele oogenblik- ken weder kon vertrekken. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Eene stranding. Uit Katwijk wordt gemeld Het Nederlandsche ijzeren stoomschip Caledoniè kap, Stephan, met ijzer ge laden van Newcastle naar Rotterdam is bij Wassenaar gestrand. De equi page, bestaande uit 14 man, heeft zich in de boot gered en is Zaterdag middag in de Zwaan gearriveerd, be halve een der matrozen, die met ge broken arm te Wassenaar is achter gebleven. Zaterdag middag heeft de bemanning voor den kantonrechter te Leiden de scheepsverklaring afgelegd. Sleepbooten, die ter assistentie kwa men, moesten onverriehter zake ver trekken. Het schip zit vol water. Van het bovendek spoelden verschillende stukken aan. De nieuwe booten der «Zeeland". De Middelburg sche Courant vt kert, dat stellig onjuist is de Zaterdag is in den duitschen Rijks lag beraadslaagd over de aanvraag tot strafrechterlijke vervolging van Liebknecht en Roeren. Geruimen tijd werd over de vergunning tot vervol ging gedebatteerd, waarvan de wel verwachte uitslag was, dat met 168 tegen 68 stemmen die vergunning werd geweigerd. De minderheid werd gevormd door de conservatieven en de rijkspartij. De debatten gaven aan leiding tot scherpe aanvallen van Bennigsen en den socialist Bebel tegen elkaar. Aangenomen werd echter een be sluit strekkende tot verscherping van het reglement, zoodat de voorzitter meer macht verkrijgt. Heden is in behandeling gekomen het ontwerp tegen de omwentelingspartijen. Wat eerst als een valsch gerucht werd beschouwd wordt nu nader ver zekerd, namelij k het bericht, dat kei zer Wilhelm zijn voornemen heeft te kennen gegeven van het te zij ner be- sohikking gesteld# geld aan den rijk«- kanselier 100.000 mark af te staan. Door deze is echter aan den keizer verzocht dit gunstbewijs achterwege te laten. De italiaausche kamerleden zijn voorloopig naar huis gestuurd door CrispL Deze heeft de zitting der Ka mer voorloopig geschorst omdat eenige onruststokers p jgen schandaal te ver wekken en den parlementairen ar beid te verstoren. Met 188 tegen 179 stemmen werd Zaterdag de urgentie van de behan deling der documenten-Giolitti ver worpen. Door Crispi is een gerechte lijke vervolging ingesteld tegen som mige tegenstanders wegens laster. Waarschijnlijk wacht Italië weereen crisis. De fransche ministerraad heeft den minister van fiaancien gemachtigd eene aanvraag om een voorloopig cre- diet van één twaalfde in te dienen. In eene sociaal-democratische kies- vereeniging te Berlijn heeft zich het vermakelijke geval voorgedaan, dat een orgeldraaier van zijn lidmaatschap vervallen werd verklaard daar hij op zijn instrument vaderlandsche liede ren had „afgedraaid", als b. v. de ,Wacht am Rhein." De verontschuldigingen van den delinquent waren niet bij machte de vergadering tegenover dit zware ver grijp tot vergevensgezindheid te stem men. In het krankzinnigengesticht te Villejuif (Fransche departement der Seine) was zekere Victor Picard op genomen, die lijdende was aan groot heidswaanzin. Donderdag vertelde hij, dat hij, toen hij keizer was, in éen dag tweehonderd onderdanen had la ten onthoofden. Eeu andere krank zinnige, zekere Charles Renaud, be gon daarop te schateren van lachen en riep„Alleen een gek kan zulke denkbeelden hebben 1" Picard werd daarover zoo woedend, dat hij een zwaren stamper nam en daarmede Renaud zulk een hevigen slag gaf, dat deze op de plaats dood bleef. De woedende krankzinnige bleef echter nog maar op het lijk ranselen tot de oppassers kwamen toeschieten. De begrafenis van De Lesseps. De jlijkdienBt voor Ferdinand de Lesseps is Zaterdag op kosten der Suez-kanaalmaatschappij zonder mi litaire eer in de kerk St. Pierre de Chaillot te Parijs gevierd. De regee ring was niet vertegenwoordigd. De kerk was gevuld met een uit gelezen schare. In de straten hadden zich velen geschaard omjden stoet te zien voorbijtrekken. In den stoet was geen enkel onderscheidingsteeken,uit gezonderd een overweldigende hoe veelheid kransen, die de lijkkist be dekten en vele wagens vulden. Op het kerkhof Perè Lachaise werden in naam van de „Académie Franjaise" en van het aardrijkskundig genoot schap redevoeringen gehouden. In Rusland is het gewoonte dat na den dood van een keizer zijne unifor men worden verdeeld onder do regi menten waarvan hij in naam aan voerder was. Nikolai II heeft thans ook de uniformen van zijn overleden vader overhandigd aan de deputaties van officieren, tot dit doel door de verschillende legerkorpsen gezonden. Deze uniformen worden met grooten eerbied bewaard in de regimentsker- ken in glazen kistje» dicht bij het altaar. Da afdreiging der fransche pers. De «aak-Allez heeft zich, volgens de ,Köln. Zeit." als volgt toegedragen. Toen de firma Allez werd gedreigd met een proces der regeering, wegen» de levering der afgekeurde veldfles- schen bood haar de redacteur van een ochtendblad aan, voor 100,000 francs de zaak uit de bladen te houden. De heeren Allez beloofden voor die som te zullen zorgen en de bedoelde journalist begaf zich naar den heer Canivet om met dezen een overeen komst te treffen. Canivet verzocht een paar uur bedenktijd, ging on middellijk naar de firma Allez en zeide„Bij u is een journalist ge weest, die heeft aangeboden voor 100,000 franoe een schandaal-proces te voorkomen. Ik maak mij sterk het zaakje voor 80,000 fraucs op te knappen, maar ik heb de som on- middellij k noodig. Ken mij ner collega's wilde reeds morgen in zijn blad de De oorlog tuaschen China en Japan. Volgens telegrammen aan den New- York Herald, zijn prins Koeng en de Keizerin-weduwe voor het sluiten van vrede. De Japanners «ouden genegen zijn tot eeu wapenstilstand, om de hinderpalen welke een winterveld- tocht oplevert. De Keizer, de Keizerin en de keizerlijke harem zouden Peking hebben verlaten. Volgens berichten uit Tientsin zijn de Japanners voortgerukt tot dertien mijlen ten zuiden van Nioetsjoeau. Bij Keizerlijk decreet is de gevangen neming bevolen van den schoonzoon van Li Hoeng Tsjang, die beschuldigd wordt gelden van den staat te heb ben verduisterd. Tegelijkertijd is een bekend functionaris uit Nangking, Tsjang, neef van Li Hoeng Tsjang, op dezelfde aanklacht gevangen ge nomen. Nog een lid van de familie, Taotai Sjeng, is uit zijn functie ont slagen, dewijl hij er niet in geslaagd was den Keizer aan geld te helpen. Volgens bericht uit Hirosjima heeft de Japansche regeering verklaard dat de berichten van gepleegde gruwelen te Port Arthur zeer overdreven zijn. Nochtans zal de minister van oorlog er zelf heengaan, ten einde persoonlijk het onderzoek naar de gebeurtenissen te leiden. Voor den inhoud deur rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur I Beleefd verzoek ik eene plaats voor onderstaande, naar aanleiding van het Zaterdagavondpraatje van Fidelio. Geachte heer Fidelio I Als abonné en getrouw lezer uwer Zaterdagavondpraatjes, die meer dan eens mijn humeur weer in orde heb ben gebracht, was ik niet alleen ver- HOOFDSTUK VI. Dokter Viret. Dokter Viret had zich reeds in den beginne zijner loop baan onderscheiden. Als jong man was hij reeds een bekend heelkundige. Op veertigjarigen leeftijd huwde hij met een beeldschoon meisje, ongeveer twintig jaar jonger dan hij, en de tien jaren, die daarop waren gevolgd, hadden zijn roem en fortuin doen toenemen, en ook was hem eene dochter geboren, een blondlokkig kind, de vreugde zijns levens. Hierna ging het geluk verdwijnenmevrouw Viret werd ziek, toen Elsie tien jaar oud was en ontving den raad oua Engeland te verlaten alvorens de koude inviel, en den win ter op Madeira door te brengen. In den beginne wilde zjj hiervan niets weten, maar toen dokter Viret haar beloofde, dat Elsie haar zou vergezellen, gaf zij toe op zijn dringend verzoek en op een dag in October sloot hij ben voor de laatste maal in de armen, verliet de boot en bleef achter op de kade te Southampton en staarde de Prussia na, terwijl zij het dok uitstoomde. Toen hij twee morgens daarna alleen zat te ontbijten in zijn huis in Harley Street, werd zijn aandacht gevestigd op de groote, zwarte letters van een bericht in het dagblad „Vreeselijke ramp op de portugeesche kust. „De Prussia totaal vergaan. „Meer dan 300 mensohenlevens verloren." Dokter Viret liet zijn ontbijt onaangeroerd staan en be kommerde zich niet om het aantal patiënten, die in een aangrenzend vertrek wachtten om hem te consulteeren; dag en nacht reisde hjj door naar Lissabon; vandaar begaf hij zich naar de woeste, rotsachtige kust, waar de Prussia was gestrand. De passagiers waren in hunne hutten op het oogenblik, dat de boot strandde. Misleid door de mist en den sterk op komenden vloed meende de kapitein, dat hij nog dertig mijlen van land verwijderd was, totdat het waarschuwende licht zichtbaar werd, maar te laat. Verscheidenen verdronken nog vóór zij het dek hadden kunnen bereiken, maar dokter Viret spoorde een man op een der weinigen, die levend de kust hadden bereikt. Hij had den geweldigen aandrang van het binnenstroo- mend# water kunnen weerstaan, en was in de nabijheid ge komen van mevrouw Viret en Elsie juist toen dezen elkaar vast omklemd houdende hare hutten hadden verlaten. Ver trouwende op zijne krachten om het land te kunnen berei ken, had hij als bekwaam zwemmer zijn hulp aangeboden. Mevrouw Viret was jui«t op het punt om ElBie, die «ij vaat omklemd hield, los te laten en hem te smeeken haar kind te redden, voor welks redding «ij een laatste smeekbede op zond, toen een reuaaohtige golf hen overdekte. Toen de man, die dokter Viret de geschiedenis vertelde, weer tot «ich«elf kwam, bevond hij zich alleen in zee, en werd ten slotte aan land gespoeld, naakt maar nog levend. Na een paar dagen in droevig wachten te hebben doorge bracht aan deze ongastvrije kust, werden de beide lijken ge vonden en na ze te hebben zien begraven op eene begraaf plaats in de buurt, keerde dokter Viret als een gebroken man naar Engeland terug. Van dien dag al had hij geen patient meer behandeld, totdat hjj de behandeling van mevrouw Derwent op zioh nam. Hij verliet Londen en tegelijk al zijn eerzucht en trok zich terug in het kleine, afgelegen huis te Rookfield, aldaar bekend onder den naam van „The Laurels", liet er aan den achterkant een vleugel bijbouwen en bracht zijn tijd door met wetenschappelijke onderzoekingen. Bijna ondanks zich zelf vertienvoudigde hjj zijne beroemdheid en verrijkte de medische wetenschap met verscheidene, zeer belangrijke ont dekkingen; het groote verlies door hem geleden werkt# dus uit tot nut der mensehheid. Geruimen tjjd leidde hij dit afgezonderd leven, maar op zekeren dag was hij er toe te bewegen om een bezoek af te leggen bjj d#n heer Daubney op d« pastorie, waar hij ont dekte tot een zestal bezoekers te behooreneen daarvan was miss Askew, kort en flink gebouwd met een streng uiterlijk, van middelbaren leeftjjd #n lid van verschillende vereenigin- gen, wier namen alle begonn#n met anti.'J Wordt (verrejfd,)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2