ÏISlïtipWES. HET SPOOK VAN ROOKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 129 Jaargang Donderdag 20 December 1894. No. 3519 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. B INNENLAND, FEUILLETON Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. B'ranco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en 1 Bureau: Kléine Houtstraat 1-&, Eaarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM* Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Visitekaartjes worden ter Stoom drukkerij van dit Blad goed gedrukt met nieuwe letter en tot billijken prijs geleverd. Haarlem19 Dec. 1894. Gisteren, Dinsdag, zijn de Voorzitter en Secretaris van Commissarissen der 'Staal waterbron, de beeren C. Prins Szn. 'en F. Willekes McDonald op audiën tie geweest bij den Minister van Bin- nenl. Zaken om te verzoeken, dat een gedeelte van het bij het Paviljoen behoorende terrein aan de Maatschap pij zal worden afgestaan om daarop de badinrichting te bouwen, waarvoor naar de meening van Commissarissen in den Koekamp geen plaats kan wor den gevonden. Den uitslag van die audiëntie kunnen wij vooralsnog niet mede- deelen. Nijverheid. Het alhier gevestigde departement van genoemde Maatschappij verga derde Dinsdagavond onder voorzitter schap van den heer Mr. Joh. Enschedé. Tot afgevaardigde naar het Congres voor vakonderwijs werd benoemd de heer A. Elink Sterk, die deze benoe ming aanvaardde, evenwel niet dan na te hebben verklaard dat bij geen onverdeeld bewonderaar is van dit congres o. a. omdat daaraan zullen kunnen deelnemen personen die daar van geenszins op de hoogte zijn. De rapporten over het vakonderwijs in dertijd in een aantal departementen (ook in Haarlem) opgemaakt en in gezonden, vormen reeds een grooten berg papier. Zal dit congres niet en kel dienen om er een anderen grooten berg op te stapelen De vrees bekruipt den spreker, dat dit congres zal zijn een veelheid van redevoeringen en niet veel meer. Op verzoek van den voorzitter wil de heer Elink Sterk in eene volgende vergadering gaarne een apergu geven van het door hem als lid der Com missie in Haarlem gestelde rapport over deze zaak, waarbij dan de leden vragen of mededeelingen kunnen doen. Tot bestuurslid in de plaats van den heer Ed. von Saher, die aan de beurt van aftreding en niet herkies baar was, werd gekozen de heer Johs. Merens; tot penningmeester de heer Mr. A. J. Heshuysen, nadat de af tredende titularis, de heer A. P.Hoogh- winkel, herkozen was maar had be dankt. Herkozen werd ook de secre taris de heer mr. Z. W. Straatman, die zich, evenals de heeren Merens en Heshuysen, de benoeming liet wel gevallen. Een verzoek van de Ambachtsschool alhier om subsidie wordt aangehou den tot de volgende vergadering. De bijeenkomst werd besloten met eene door den heer von Saher gege ven kunstbeschouwing, bestaande uit phototypiën van kerkelijke kunst in België. Een zeer fraaie collectie af beeldingen gaf een merkwaardig over zicht van deze kunst uit de middel eeuwen en, uit de periode der daarop gevolgde décadence. Con Amore. Voor een zeer gevulde zaal gaf de operette-vereeniging „Con Amore" Dinsdagavond een opvoering in de sociëteit De Kroon een opvoering van Rooske Kleeveopera Comique in drie bedrijven met muziek van Ch. de Bont. Dat de vereeniging goede krachten onder hare werkende leden telt kwam vooralaan het licht toen zij in het vorige jaar de opera „Jozeph en zijn Broeders" van Mehul ten tooneele bracht. Met grooten lof zijn toen, ook in dit blad, de verdiensten van deze opvoering besproken en de ernst en toewijding geprezen, die door den bekwamen directeur, den heer Wie- gant, en zijne zangeressen en zangers werden aan den dag gelegd. Wat nu de krachten betreft, deze bleken bij de uitvoering van Dinsdag eveneens in voldoende maten aanwe zig. De eerste tenor en de bas, zoowel als de dames-solisten beschikken oyer goede stemmiddelen en gaven in hunne voordracht menig blijk van muzikalen smaak. Talent als acteur toonde vooral de eerste tenor, of schoon ook de andere hoofdpersonen er niet geheel van verstoken bleken. Dit gedeelte der opvoering valt echter niet onder mijn rubriek en zal ik dus niet verder bespreken. Wel moet ik melding maken van de koren, die inderdaad groote verdiensten hadden. Hiervoor komt voornamelijk den di recteur een woord van lof toe. Over het werk zelf laat ik mij liever niet uit. Wie van oordeel is dat in dit stilzwijgen meer afkeuring dan goed keuring schuilt, zou ik geen ongelijk kunnen geven. Óm eerlijk te zijn moet ik echter bekennen slechts het eerste bedrijf te hebben bijgewoond. Het publiek gaf meermalen bewijzen dat het zich amuseerdein zooverre dus schijnt het gezelschap zijn doel te hebben bereikt. Wat mij betreft, hoop ik voor de vereeniging, dat bij een volgende gelegenheid het verlaten der zaal vóór dat de laatste noot van het opgevoerde werk gezongen is, méér zelfverloochening zal eischen dan nu het geval was. PHILIP LOOTS. Aanbesteding. Aan het bureau der genie, Kinder- huisvest alhier, had heden de aanbe steding plaats van het maken van loodsen enz. op het noordwestelijk en westelijk front der stelling van Amsterdam. Raming f47000. Van de 15 ingekomen inschrijvings biljetten was dat van L. de Groot te Heukelom het laagst voor f 40750. „Patrimonium." Dinsdag j.l. werd in het lokaal in de Ridderstraat 24 alhier eene ver gadering gehouden door het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium", afdeeling Haarlem. Door ongesteldheid van den voor zitter werd deze bijeenkomst door diens opvolger met het zingen van vers 17 van den 119den psalm, het voorlezen van hoofdstuk 7 uit het Boek-Prediker en met gebed ten 8^ uur geopend. Hierna verkreeg de heer J. de Jong het woord en zette uiteen waarom het hooger onderwijs dat thans aan onze Universiteiten wordt gegeven volgens hem niet in alle opzichten voldoet aan het belang van het algemeen, en wat men ondermeer te verstaan heeft onder vrij christelijk hooger onderwijs. Spreker bracht een woord van dank aan de Kamerleden, de heeren Heems kerk en Everts voor het door hen onlangs gesprokene in de Tweede Kamer ten voordeele van het vrije hooger onderwijs. De heer de Jong wees er tevens op dat de wet wel toelaat het stichten van vrije christelijke hooge scholen doch wil men een graad voor een of ander vak erlangen dan is men ge noodzaakt om de Staats-Universiteit te bezoeken. Gelegenheid werd gegeven om van gedachten te wisselen. Hiervan maakten een drietal hee ren gebruik. Nadat de heer de Jong deze heeren had beantwoord, werd deze niet zeer talrijk bezochte bijeenkomst met een woord van dank aan den spreker, het zingen van vers 6 van psalm 72 en met gebed ten 10 nre gesloten. Schouwburg. „Het meisje van het eiland Mar ken," het tooneelspel Dinsdagavond door het gezelschap van de heeren Gebr. van Lier alhier in den schouw burg gespeeld, is een van die stukken zooals er zoovele zijn en die juist door hunne overeenkomst in intrige, een vormigheid in verdeeling, gezien, ge noten worden of vervelen naar mate de vertolking is om verder te worden vergeten. Het genoemde tooneelspel is getrokken uit eene no velle „Bruinoogje" van miss Max Crommelin. De inhoud verheft zich niet boven het conventioneele der oudere stukken. Het eerste bedrijf het voorspel doet ons eene misdrijf aanschouwen de volgende 3 be drijven vormen de brug, die het eerste aan het vijfde bedrijf de misdaad aan de vergelding, verbinden. De vertolking was vrij goed, inzon derheid van de dames DonsAlbregt, AlbregtEngelmanAndréMeeu- wissen en van de heeren Jurgens en van Nieuwland. Zonder aanmerking te willen maken op het bij sommige spelers niet ge heel volhouden van het markensche dialect, willen wij toch vermelden, juist omdat dit zoo gemakkelijk is te voorkomen, dat sommige engelsche woorden slecht werden uitgesproken met name „Love" en „Royal." „Leidens Ontzet." Vrijdagavond zal zooals aan^ digd is de opera van den heer van der Linden door de Ned. Opera van den stadsschouwburg te Amsterdam alhier worden opgevoerd. De recen sies van verschillende critici luiden zeer gunstig en is dus een bezoek aantebevelen. De vele sterfgevallen dit najaar onder het rundvee in de omstreken van Haarlem plaats gehad, als een gevolg der veeziekte, hebben de nood zakelijkheid van het bestaan van vee fondsen doen inzien. Is te Velsen reeds zoodanig fonds opgericht, te Haarlemmerliede (Zd. Schalkwijk) en Noordelijk Haarlem mermeer worden pogingen daartoe aangewend. De onderhandelingen van Rijks wege met het gemeentebestuur van Lisse over den bouw van een post kantoor aldaar, die zooalB wij vroe ger meldden zich zeer gunstig lieten aanzien, hebben geen gewenscht resul taat opgeleverd. (Zie vervolg Stadsnieuws 3e pag.j Wereldtentoonstelling van Hotel- en Reiswezen. Bij ministerieel© beschikking is vergunning verleend om gedurende de tentoonstelling eene verloting te organiseeren van geëxposeerde voor werpen. Er zullen 600,000 loten ver krijgbaar worden gesteld tegen fl, waarvoor van de exposanten tot een bedrag van minstens f250,000 zal worden aangekocht. Het aangekondigde boekje over de tentoonstelling is thans verschenen en geeft, behalve mededeelingen om trent de tentoonstelling zelve, vele voor vreemdelingen nuttige bizonder- heden omtrent Amsterdam en enkele omtrent Nederland. De heer Braaken- siek zorgde voor aardige teekeningen. Het zal ook in Engelsche, Duitsche en Fransche vertaling worden ver spreid. De diamantbewerkers te Am sterdam. Ondanks het buitengewoon ongun stige weder waren Dinsdag de sta kende diamantbewerkers den geheelen morgen op de been om de voornaam ste slijperijen te bezoeken, waar be neden het minimumtarief wordt ge arbeid. De demonstratie had slechts een gedeeltelijk succès. De werklieden in de fabriek der heeren Van Moppes in de Plantage weigerden het werk te staken, wijl niet het geheele sta kingscomité, maar alleen de heer Polak in de fabriek was verschenen om hen daartoe aan te sporen. Op de fabriek der heeren Gebs. Boas en de fabriek op het Roetersplein werd het werk nedergelegd door hen van wie men wist dat zij voor minder dan het vastgestelde loon arbeidden. Later in den ochtend vielen voor eene slijperij aan den Groeneburgwaï ongeregeldheden voor, welke echter door de politie krachtdadig uedwon gen werden. In den Parkschouwburg werd dien dag weder een vergadering gehouden van werkstakers in de d;amant-in dustrie. De zaal was stamp vol. De vergadering werd geleid door Polak, die bij den aanvang nogal heftig uit voer tegen den inspecteur van politie, den heer Tjassens Keijser, den aan voerder van het detachement politie, dat in de Ververstraat de betooging der werkstakers te keer ging, tenge volge waarvan een zestal kameraden gewond werden, zooüut er 4 in het gasthuis moesten worden opgenomen Naar het engelsch van THOMAS COBB. 9) HOOFDSTUK VI. Dokter Viret „Dat is met sommige vrouwen ook het geval, maar met niet velen," stemde hij toe. „Een eik kan alleen staan; klimop niet. Wij verachten het klimop echter niet, omdat het die hoedanigheid niet bezit. Sommige vrouwen worden als eene soort Amazones geboren; zoo denken zij ten minste. Dat was met mijne Elsie niet het geval, evenmin als met u." „Ik moet dns een parasiet zijn evenals het klimop zeide zij. „Maar als ik hier vandaan ga...." „Gij moet hier vandaan gaan." „Ik heb hier mijn leven lang gewoond. Nergens zal ik mij ooit weer thuis gevoelen." „Ik hoop toch van ja," zeide hij. „Wij zijn allen slakken en dragen ons tehuis op onzen rug. Hoe vindt ge mijne woning? Daubney noemt ze de Slachtplaats. Toch wil ik er op zweren, dat ik honderd maal meer menschen heb gered dan hij op het goede pad teruggebracht 1 Wanneer konijnen onder mijne handen komen, dan verdoof ik ze; komen zij in de nabijheid van Askews woning dan worden zij in een ge tralied hok geplaatst. Zooiets maakt mij boos; maar misschien denkt gij ook wel, dat ik een soort beul ben. Ik meen dat uw vader dat dacht." „Dokter Viret," gaf zij ten antwoord, „ik houd u voor den besten man, dien ik ooit heb gekend." „Zeg dat niet," sprak hij haastig. „Dat haat ik. Zeg liever den slechtsten. Herinnert gij u Tennysons woordenVer geef mij voor hetgeen goed in mij schijnt? Ziet gij, wat goed schijnt is juist het grootste kwaad. Maar laten wij niet af dwalen. Hier herinnert alles u aan uwe verliezen; dat is ver keerd voor u Florence, zeer verkeerd. Ik zou gaarne willen dat gij dadelijk hier vandaan gingt om op „The Laurels" te komen wonen." Misschien is er niets zoo moeielijk dan met kalmte on verwachte, groote vriendelijkheid te beantwoorden. Deze linksche man van middelbaren leeftijd met zijn niet zeer in nemend gezicht, met wien zij tot voor eenige maanden nog geen woord had gewisseld, terwijl miss Askew haar wel eens over zijn karakter had gesproken, was buitengewoon voor komend geweest. Niet alleen had hij hare moeder dag en nacht bezocht, en eene zeldzame en bijna teedere sympathie voor Derwent gekoesterd, toen deze zulk een groot verlies leed, maar sedert de vorige week Dinsdag had hij haar met goedheden overladen. Toen Edwards er op zinspeelde eene belooning uit te loven was het dokter Viret, die onmiddellijk hieraan zijne goed keuring verleende en voor het geld borg stond. Hij had ter stond vernomen, dat zij het geld van haar vader aan de bank niet mocht aanraken, en hij was het weer die haar een nieuw chequeboek bracht, en haar aarzelend en stamelend vroeg om het geld niet te sparen. En nu had zijne edelmoedigheid het hoogste punt bereikt hij bood haar een tehuis aan. „Schrei om Godswil niet," zeide hij. „Er is niets, waar over gij behoeft te schreien. Gij hebt niets anders te doen, dan uwe kóffers te pakken en bij mij te komen. Zeg mij mij maar wanneer gij gereed denkt te zijn, dan zal ik u met het rijtuig laten halen. Het zal voor de paarden eene wel daad zijn, wanneer zij er eens uitkomen. Het huis staat ter uwer beschikking; gij zult de meesteres zijn en gij kunt als gij wilt een uwer dienstboden meebrengen. Zeg dat gij komen wilt dan is alles in orde." Zij kon dat echter niet zeggen tenminste niet op dat oogenblik. Zij zag er inderdaad volstrekt nog niet de nood zakelijkheid van in om het huis nu te verlaten, want er zouden nog vele weken moeten verloopen alvorens Arnold in Engeland terugkeerde, zelfs in het geval, dat Edwards brief hem bereikte. Bovendien volgde er nog niet onvermij delijk uit als zij de „Rookery" verliet, dat zij dan hare toevlucht moest zoeken op „The Laurels." „Mag ik er eens over nadenken", gaf zij ten antwoord. „Denk niet, dat ik ondankbaar ben. Dat ben ik heusch niet, maar ik kan niet dadelijk ja zeggen." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1