NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. FFEREBOOM, 12e Jaargang Maandag 24 December 1894. No. 3522 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. BINNENLAND, Rechtszaken. Politiek Overzicht. Wetgevende Macht. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSnee.Pariji 31bu Faubourg Montmartre: EERSTE BLAD. Visitekaartjes worden ter Stoom drukkerij van dit Blad goed gedrukt met nieuwe letter en tot billijken prijs geleverd. Het volgend nummer der Courant, dat Maandagavond verschijnt, blijft twee dagen in banden en biedt dus een zeer goede gelegenheid tot adver- teeren. Een Kerstmis-Verhaal zal daar in worden opgenomen. Advertentiën voor dit Nr. kunnen tot Maandagochtend 12 uur worden aangenomen. De Directeur- Uitgever STADSNIEUWS. Haarlem22 Dec. 1894. Aan d« Universiteit te Utrecht is met goed gevolg afgelegd het supple tie-examen dier- en delfstofkunde door den heer W. L. A. Warnier alhier. De levering van benoodigde druk werken, ten dienste van het gesticht Meerenberg, voor 1895, zijn gegund aan den heer H. van Zandvoord al hier. Museum voor Kunstnijverheid. Aanstaande Zondag zullen op het Museum van Kunstnijverheid alhier tentoongesteld zijn eenige teekenin- gen, schilderstukken en ornamentale samenstellingen die sedert September door de leerlingen van de school voor Kunstnijverheid vervaardigd werden. Dat de school ook practisch nnt afwerpt bewijzen de teekeningen van tapijten, die ontworpen werden door H. J. Bouhuijs, verbonden aan de Koninklijke tapijtfabriek te Deventer die als hospitant de school bezocht, om zich in het ontwerpen te be kwamen. Een dezer tapijten werd op genoemde fabriek geweven en door de directie ter expositie bij de teekening wel willend afgestaan. Des Zondags is de toegang vrij. Zondagsrust. In de Bestuursvergadering der Haar- lemsche Handelsvereeniging kwam dezer dagen de quaestie van Zondags rust in verschillende vakken ter sprake. Erkennende de wenschelijkheid was men evenwel niet blind voor de groote bezwaren, die aan een algemeene Zondagssluiting door winkeliers en neringdoenden in den weg staan en die voortspruiten uit de felle con currentie. Een bepaald besluit werd dan ook niet genomen, maar het Bestuur houdt zich met de zaak bezig en vergadert eerstdaags opnieuw om de middelen te beramen, die het best tot het be oogde doel kunnen voeren. Als men nagaat dat de H. H. V. tegenwoordig meer dan 500 leden, winkeliers ol neringdoenden telt, zal men moeteD toegeven dat zij stellig goed doet met het vraagstuk ter hand te nemen. Weldra komen wij hierop terug. De heer J. W. Koopman, rijwiel handelaar alhier, is hoofdagent ge worden voor Nederland voor de rij wielen der („Nimrod Cycle Co." te Bristol (Engeland). Volgens eene advertentie in een der engelsche bla den zal de bekende Amerikaansche rijder Zimmerman het volgende jaar dit fabrikaat berijden. Vrijdagavond voerde de Nederl Opera uit den Stadsschouwburg te Amsterdam het oorspronkelijk werk van haren directeur, den heer C. van der Linden, „Leidens Ontzet" in onzen schouwburg ten tooneele. Onze muziek-gerslaggever te Am sterdam gaf hierover reeds een uit voerige beschouwing in ons blad, waarbij wij ons aansluiten. Het niet bijzonder talrijk publiek toonde zich met de opvoering hoogst voldaan en na het derde bedrijf werd den com ponist onder het applaus van publiek en artisten een lauwerkrans vereerd. Het Wilhelmus aan 'tslot maakte wederom grooten indruk en werd door het gansche publiek staande aan gehoord. Volgens achterstaande advertentie wordt Dinsdagavond (le Kerstdag) door de tooneelclub „Multatuli" het in vele jaren niet vertoonde drama „Richard Moor" opgevoerd; tot slot gaat het vroolijke blijspel ,,'s Avonds in de Maan" met geheel nieuwe cou pletten. De koren worden door circa 40 dames en heeren gezongen. Het lijk van den door den spoor trein alhier op gisteren overreden man is herkend voor dat van Nicolaas IJzer, oud 50 jaren, koopman in schrijf behoeften, woonachtig te Utrecht, tij delijk alhier verblijvende in eene slaapstede in de Witstraat. Uit het ingesteld onderzoek is gebleken dat hij zelfmoord heeft gepleegd door den trein tegemoet te loopen. Tot secretaris der gemeente Ouder- Amstel is door den Raad benoemd de heer J. Ruijs, le ambtenaar ter gemeente-secretarie te Beverwijk. Lokaal-spoorweg Haarlem- Nieuwer sluis. Het comité voor den lokaal-spoor weg HaarlemNieuwersluis heeft be sloten eenige wijziging in de gepro jecteerde lijn te brengen. Besprekin gen met het bestuur van de Holt. IJzeren Spoorwegmaatschappij heb ben hiertoe geleid. Deze maatschap pij maakte maakte namelijk bezwaar tegen de aansluiting aan hare lijnen in het traject HaarlemAmsterdam, dat door eigen treinen zoo druk be reden wordt, dat er geene van den nieuwen spoorweg ingelicht kunnen worden. Tegen eene aansluiting ten westen van Haarlem gelden deze be zwaren niet. Den ingenieur A. J. Krieger is nu opgedragen in deze richting opme tingen te doen en de plannen te ver anderen. Reeds eenigen tijd is deze hiermede bezig, ten einde in het be gin van het volgende jaar gereed te kunnen zijn. Waarschijnlijk zal de spoorweg van Hoofddorp op Heemste de geprojecteerd worden en hier bij den Holl. spoorweg aansluiten. Het comité hoopt in het voorjaar van 1895 de aanvragen om subsidie te kunnen indienen. N. R. Ct. Te Haarlemmermeer is door het uitsnijden van een ruit ingebroken bij G. Duin, wonende aan den ring dijk. Uit herberg en winkel zijn eenige karaften drank en winkelwaren, kof fie, brood, spek en kaas ontvreemd. De politie doet onderzoek. Men meldt ons uit Zandvoort De belangstelling der buitenlanders voor onze badplaats neemt wederom op verblijdende wijze toe. Maakte de courant voor eenige dagen melding van den voorgenomen bouw eener villa door een buitenlander, thans kreeg het Algemeen Armbestuur door tusschenkomst van den Burgemeester eene buitengewone gift van een duitsch edelman, die zich primo Januari e. k. in de Gemeente komt vestigen. Heden (Zaterdagavond) is de cam pagne aan de fabriek „Holland" te Halfweg geëindigd. Naar het U. D. verneemt, keert dr. A. Kuyper in de laatste dagen nog van dit jaar naar het vaderland terug. Dit bericht kunnen wij tegenspre ken, schrijft de Tel. Aanvankelijk hoopte, dr. Kuyper Oudejaarsdag in den kring zijner fa milie te zullen doorbrengen. Met het oog op de ongunstige weersgesteldheid in Nederland, gedu rende de wintermaanden, is hem dit sterk ontraden. De patiënt, die voortdurend in be terschap toeneemt, blijft dus nog voorloopig te Pau. Donderdagavond ontstond er op een kwartier afstands van Uitgeest een begin van doorbraak aan den Lagen dijk, waardoor de polder „De Broek" bedreigd werd. Bij fakkellicht ging men terstond aan 't werk, zoodat grooter onheil voorkomen werd. Rustbewaarders In het anders zoo rustig dorp Drach ten had gedurende den ganschen avond van Donderdag een oploop plaats, die het ergste deed vreezen. Twee beschonken marechaussées maakten een zoodanig misbruik van hunne wapenen en pleegden zulke ernstige baldadigheden, dat enkele onschuldige personen zwaar verwond werden en de jvolkswoede geene gren zen kende. Honderden omringden de herberg waarin ze eene veilige wijk plaats zochten, en velen waren vol wraakzucht over de reeds vroeger be dreven eigendunkelijkheden dezer lie den. Eerst om elf uur gelukte het de opgewonden massa te verschalken en bereikten de schuldigen onder {het gejoel der menigte langs eenen omweg hunne woning. Nog steeds bewoog zich eene luidruchtige menigte langs de straten. De burgemeester sprak het volk toe en verzekerde, dat de schul digen gestraft zullen worden. De Burgemeester eener kleine ge meente kreeg dezer dagen het volgend schrijven. „Aan de Weledele Heer Burgge- meester. Ik ondergeteekende (N. N.) verklaart n bij deze steenen en grind gerede, te hebben en te kort komen aan mij soms. Nu verzoek ik u vrien delijk aan burggemeester om ostensie voor 't publiek." (N. N.) Ten deele nieuwsgierigheid naar de oplossing van het raadsel en ook wenschende om den schrijver tege moet te komen in zijn verzoek de den den Burgemeester navrage doen naar de bedoeling van 's mans brief en ziehier de oplossing N. N. had schuld bij een aannemer en deze liet zich betalen in den vorm van vrachtloon welke hij aan N. N. moest betalen voor het rijden van steenen en grind. N. N. vond deze afrekening minder aangenaam, was boos en uitte dat gevoel bij den burgemeester (ostensie voor 't pu bliek). Door het Hof te Amsterdam is Vrijdag vernietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem, waarbij aan de gemeente Monnikendam hare vor dering op de gemeente Edam, tot uitkeering van f50,000 uit de nala tenschap van Jan van Wallendal, ten einde met die gelden ook in hare gemeente eene spinfabriek op te richten, was ontzegd. In overeenstem ming met de conclusie van den ad vocaat generaal, mr. Jolles, heeft het Hof de uitbetaling der door de ge meente Monnikendam geëischte f 50,000 gelast. Voor de gemeente Edam was ge pleit door mr. M. J. Pijnappel, voor de gemeente Monnikendam doormr. J. C. de Vries, beiden te Amsterdam. De fransche begrotingscommissie in wier handen het ontwerp is gesteld der voorloopige twee twaalfden der begrooting voor 1895 heeft er hare goedkeuring aan gehecht en tevens den wensch uitgesproken, dat het zoo spoedig mogelijk in behandeling zal worden genomen. In verband hiermee wilden sommige leden Maandag a.s. vergaderen. De behandeling van het proces te gen kapitein Dreyfus is Vrijdag te Parijs voortgezet. Het besluit om het publiek te weren werd ook op dien dag strikt gehandhaafd. Nadat het getuigenverhoor was geëindigd, ver kreeg de commissaris der regeering, Brisset, het woord, teneinde zijn requisitoir voor te lezen. Men ver wacht, dat de krijgsraad het vonnis onmiddellijk zal uitspreken. De Chineesche regeering heelt ein delijk na groote aarzeling en met weerzin besloten gevolmachtigden naar Japan te zenden teneinde over den vrede te onderhandelen. Een keizerlijk decreet van die strekking wordt eerlang verwacht. Gresham heeft Vrijdag vanDenby, den Amerikaanschen gezant te Pe king, een telegram ontvangen met het bericht, dat de Chineesche re geering Tsjangjinhoean en Thao tot zaakgelastigden benoemd heeft ten einde met Japan over den vrede te onderhandelen. Zij vertrekken onmid dellijk naar Tokio. TWEEDE KAMER. Avandzitting van Vrijdag 21 December De beraadslagingen over de begroo ting van Waterstaat werden voortge zet. Bij de afdeeling Posterijen wees de heer van Gijn op de stijgende uit gaven van dit diensttak. Voorzoover die het gevolg waren van betere bezol diging en kleeding had hij daartegen geen bezwaar, maar hij waarschuwde toch tegen overdrijving. Voorts drong hij aan op het voor belanghebbenden ter inzage geven van Conduitelijsten enz. van de beambten. De heer Goeman Borgesius kwam terug op zijne nota op de organisatie van den post- en telegraafdienst. Hij achtte het verkeerd dat bij de bevor dering tot directeur de anciënniteit niet wordt meegerekend,dat de klerken niet kunnen mededingen naar kanto ren 7e klasse. Voorts drong hij aan op billijker bejegening der telegraaf be ambten bij de vervulling der vacatu res voor gemengde kantoren, en op verbetering van de positie der tele- graafcominiezën, die onbillijk worden bejegend in vergelijking met de post- commiezen. Ook de positie der klerken eischt spoedige verbetering. De heer van Karnebeek bestreed ook de voortdurende verhooging van uit gaven in deze afdeeling, terwijl de heer van Alph n gelijke behandeling van post- en telegraafambtenaren voor stond. De Minister vnn Waterstaat beloofde de organisatie nader te zullen over wegen, wees op de moeielijkheid om alle onbillijkheden op eenmaal uit den weg te ruimen, maar verzekerde dat in die richting met ernst wordt gestreefd. Elke verbetering van trac- tementen leidt tot belangrijke verhoo ging van uitgaven. Maar enkele ver hoogingen zijn onvermijdelijk. Inzage van de conduitelijsten der post- en telegraaf beambten te geven achtte hij gevaarlijk. De heeren van Kerkwijk en Seret bestreden die opinie. Ambtenaren moeten weten waarom zij worden ge passeerd. De Minister ble°f de wenschelijk heid dier vragen bestrijden in het belang van den dienst, ook nadat de heer Kerdijk zijn best had gedaan hem te overtuigen dat door het ge heim houden der conduite-staten de carrière van menigeen wordt belem merd. De heer Van Gijn protesteerde ten slotte tegen de „geheime politie" die de Min. bij de post- en telegraafbe- ambten gedoogt en die alleen is te gen te gaan door de conduitestaten aan de belanghebbenden ter inzage te geven. Bij de onderartikelen van deze af deeling drongen de heeren Pyttersen en Lieftinck aan op spoedige verhoo ging van de bezoldiging der brieven gaarders. De Minister hield vast aan het stelsel van geleidelijke verhooging. Door den heer Rutgers werd ge vraagd of de Minister omziet naar een ander terrein voor den bouw van het nieuwe postkantoor te Amster dam. De heer Lely stond het stelsel voor om de bijkantoren te Amsteidam te vermeerderen teneinde het centraal- kantoor te verlichten. Uit het antwoord des Ministers bleek dat de aanbesteding nog niet is uitgesteld en dat het terrein op het Damrak niet beschikbaar is. Bij art. 191 had eene gedachten- wisseling plaats tnsschen den heer Tydeman en den Minister over de Staatsexploitatie der telefonie. Zij leidde tot een motie van den heer Tydeman om de Kamer de wensche lijkheid te doen uitspreken om van den telefoondienst een tak van staats dienst te maken. Deze motie zal later worden behandeld. Bij art 208 (Rijkspostspaarbank) verwees de heer Drucker naar zijn denkbeeld, om gelden dier Bank te bestemmen voor bouw van arbeiders woningen. De Minister noemde het denkbeeld bedenkelijk, waarop de heer Drucker verklaarde te bedoelen dat hypotheek kan worden verleend, uit de gelden bij de Bank belegd, ten behoeve van arbeiderswoningen. Een voorstel voor een nieuw ge bouw der Bank, door den heer Ker dijk verlangd, kan de Minister nog niet toezeggen. Het hoofdstuk Waterstaat is zonder stemming aangenomen. Hoofdstuk Koloniën is gevorderd tot de begrooting van Suriname. Per Telegraaf. Zitting van Zaterdag 22 December. Surinaams che begrooting. De heer Kerdijk betoogde dat ten deeie de stoomvaartmaatschappij Ne derland en ten deele het Indisch Gouvernement aansprakelijk is voor de slechte behandeling der Javaan- sche emigranten bij hun vervoer naar Suriname per stoomschip Voorwaarts. Hij drong aan op een streng onder zoek, zoo noodig op het instellen eener strafvervolging tegen de schul dige vertegenwoordigers. De heer Pijttersen steunde de Reg. in haar voornemen om de welvaart van Suriname krachtig te bevorderen ten einde velen uit het moederland daarheen te lokken tot beoefening van de cultuur. Hij beaamde de af keuring der behandeling van de emi granten. £&De heer Pijnappel besprak mede dit betreurenswaardige feit en drong aan op waarborgen tegen herhaling van zulke feiten. De heeren Bool en de Ras wezen op de noodzakelijkheid der verbete ring van de ambtenaars-traktementen

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1