HET SPOOK YAM 10KFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Vrijdag 28 December 1894. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. c. STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank FEUILLETON No. 3524 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37$. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier.. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PubUcité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Snee., Parys 31 Ine Faubourg Montmartre. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed' ■billijk en vlug gedrukt. De DirecteurUitgever Haarlem27 Dec. 1894. Door den touwslager J. Faber al- bier wordt verzocht te mogen huren bij f {het terrein dat hij reeds aan de Lange Heerenvest heeft, een strook lang 125 M. en breed 3 M., daar hij somtijds zeer lang touw moet maken. B. en W. adviseeren tot afwijzing van dit verzoek, omdat dit voor de passage, die toch al door het bedrijf wordt belemmerd, te groot bezwaar zou opleveren. Voor de uitoefening van het bedrijf is het ook naar de meening van B. en W. niet noodig, daar adressant reeds een lengte van 140 bij een breedte van 5 M. tot zijne beschikking heeft. Voor het examen Fransch m. o. voll. akte B. is Maandag te 's Gra- venhage geslaagd mej. F. C. de Graaff alhier. f De enquête in zake den bouw van het Brongebouw in den Koekamp is afgeloopen- ':giHet rapport der Commissie is ge reed en zal eerstdaags in druk ver schijnen. Onze Belastingkantoren. [3 ïWie op zekeren dag in de noodza kelijkheid mocht zijn om alle soorten van Rijksbelasting te gaan betalen, zou wel doen met daarvoor een paar uur af te zonderen. i^Sij begint met zijne Directe Be lastingen en wandelt daarvoor naar de Krocht. Vandaar begeeft hij zich naar het hypotheekkantoor in de Jansstraat, vervolgt met een bezoek aan het kantoor der accijnzen in de Kleine Houtstraat en arriveert ten slotte voor zijn vermogensbelasting aan den Kleinen Houtweg. Alzoo heeft alleen de Rijksbelasting hier vier verschillende kantoren, die tamelijk ver uit elkander liggen en waarvan het eene, dat der Directe Belastingen, nomadische oftewel zwer vende neigingen vertoont. Wij hebben gezien, dat het ook nu weer op het punt is te verhuizen. Aan het kantoor op de Krocht staat althans een ver- huurbordje aan. Waar het heengaat is voorshands nog een verrassing en met geen mogelijkheid te vooispellen. Het is wel een tijdlang gevestigd geweest in Teijlershofje, een straat, die vele menschen niet wisten te vinden en die in een hoek van de stad ligt. Voor velen, die met verschillende belastingkantoren te maken hebben, zou het eenj groot gemak zijn, wan neer het kantoor der Directe Belas tingen wat stabieler was en tevens wanneer de vier kantoren in een ge bouw waren vereenigd. Dit is natuur lijk een moeilijk vraagstuk, omdat het niet gemakkelijk is in het midden van de stad eenige flinke perceelen naast elkander te vinden, die voor uitgebreide administratiën en groot personeel voldoende ruimte aan bieden. Misschien zou de zaak nu totstand kunnen komen. In de Kleine Hout straat tegenover onze drukkerij be vinden zich naast elkander de twee perceelen seheeten No. 11, waarin thans de Haarlemsche Bank ia ge vestigd, die zooals bekend is het vol gend jaar hare kantoren overbrengt in de Zijlstraat, terwijl het daarnaast gelegen perceel No. 13, vroeger be woond door wijlen mevrouw des Tombe, te huur is. Deze perceelen hebben flinke vertrekken en liggen vlak bij de Groote Markt, het cen trum der stad. Hier zouden Directe Belastingen, Kadaster en Registratie hun intrek kunnen nemen, Accijnsen reeds gevestigd in No. 19, twee huizen verder. Wij weten natuurlijk niet of het Rijk daarvoor te vinden zou zijn, noch of de eigenaren der genoemde perceelen die willen afstaan. Misschien vermag deze opmerking er de aan dacht op te vestigen. Voor 't publiek zou het zeer wenschelijk, voor de be las ting-administratiën wellicht gemak- kelijk zijn. Aan verschillende belangstellenden werden gisteren (Woensdag) in een der vertrekken van de Sociëteit „Ver eeniging" inlichtingen verstrekt om trent de op te richten coöperatieve vereeniging tot verschaffing van elee- trisch licht. Behalve de heer J. J. F. Beijnes gaven sommige leden van het voorloopig comité daarover informa tie. Teekeningen en begrooting van kosten waren aanwezig. In het begin der volgende maand zal een openbare vergadering worden gehouden, waartoe ditmaal ook de pers, die tot nu toe steeds op indi recte wijze hare inlichtingen moest verkrijgen, toegang zal hebben. Wij vestigen de aandacht op de achterstaande advertentie van het St. Elizabeths-Gasthuis, waarbij de gele genheid wordt geboden, om voor in wonende dienstboden tegen betaling van ƒ3.'s jaars, ingeval van ziekte verpleging te verkrijgen in genoemde inrichting. Reeds vroeger wezen wij op het nut van dezen maatregel en de groote besparing, die men daardoor verkrijgt ingeval van ongesteldheid der dienst bode. Immers de prijs dien men bui ten abonnement betaalt, is 80 Ctc. per dag. Formulieren van aangifte zijn aan het Gasthuis verkrijgbaar. Van de Vereeniging „Spuit 10" ontving de heer D. L. van den Arend alhier Zondag jl. twee fraaie vazen, met een door den heer G. Spaan fraai geteekende opdracht, als gedach tenis aan het feit, dat de heer van den Arend 25 jaar geleden lid is geworden van deze vereeniging. Hockey. Tusschen de hockey clubs van Am sterdam en Haarlem had 2den Kerst dag een match plaats op het voetbal veld te Heemstede. Vóór half time was het moeielijk te beslissen wie der partijen de sterkste was, doch na half time bleken de Haarlemmers de baas zij overwonnen met 10 goals. Het weer werkte een groote opkomst van het publiek niet in de hand, doch degenen die er waren volgden met zeer veel belangstelling het spel, dat door beide partijen met vuur gespeeld werd. In de volgende maand zal de re turnmatch in Amsterdam gespeeld worden. Naar wij vernemen wordt de pneu matische inrichting aan het Staten Bolwerk, onder directie van de hee- ren Dr. Fyan en Lodewijks, met lo. Januari gesloten. Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van water staat, handel en nijverheid werd heden aan het gebouw van het Provinciaal bestuur alhier aanbesteed Het voltooien van de beide toela tingskanalen aan weerszijden van de in aanbouw zijnde schutsluis te IJmui- den met inbegrip van de daarbij behoorende bekleedingen en bestratin gen, behoorende tot de uitbreiding der sluis- en havenwerken aldaar. Raming f913,000. Ingekomen 6 biljetten waarvan dat van B. van Buuren te Amsterdam het laagst voor f640,967. Bij de heden gehouden aanbeste ding van het doen van alle gevorderde werkzaamheden, behoorende tot het dagelij ksch onderhoud en het ver richten van eenige vernieuwingen enz. aan de 68 huurhuizen van het voormalig Oude Mannenhuis zijn in geleverd acht inschrijvingsbilietten. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver H, London voor f760, 's jaars. De bekende actrice Mad. Segond- Weber treedt den 12den of den 14den Januari a.s. hier ter stede op in „Andromaque". Door de politie alhier is aangehou den en naar het huis van bewaring overgebracht, Samuel Antonisse, oud 19 jaren, die zich in den avond van den len Kerstdag in het gebouw „Felix Fa,ore" in de Smedestraat, tijdens aldaar door kinderen en ge- noodigden het Kerstfeest werd gevierd, had schuldig gemaakt aan diefstal van eene portemonnaie met ongeveer 7 gulden uit den mantelzak van eene juffrouw, achter wie hij had plaats genomen. Hij heeft reeas vroeger ge vangenisstraf wegens diefstal onder gaan. In het heden gesloten zittingjaar in strafzaken zijn door de Arrondissem.- Rechtbank alhier uitgesproken 459 vonnissen. De officier van justitie alhier heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis waarbij F. Rosamund, wegens den door dezen gepleegden kerkdief stal te Heemskerk is veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek der pievrentieve hechtenis en met ge deeltelijke vrijspraak. De eischwas2 jaren gevangenisstraf. Zitting van Donderdag 27 December 't Was of de zitting van Donderdag verkeerde onder den invloed van de vreedzame stemming der pas gevierde feestdagen. Ernstige misdrijven kwa men niet voor, een klein scheidpar tijtje, een klein vechtpartijtje, een klein stelerijtje maakten de lijst der te berechten zaken uit en de eenige zaak die van eenige beteekenis scheen was een diefstal gepleegd door een zantvoortsche vrouw met haar tienjarig dochtertje. Maar och, bij nadere beschouwing was ook dit een bagatel. De moeder had haar dochtertje een paar kleine stukken hout laten wegnemen, maar toen ze het wou meenemen naar huis kwam de veldwachter Ehbrecht aan en liet ze 't hout vallen. De eigenaar van het hout verklaart, dat het geen waarde heeft en dat hij alleen aan gifte heeft (gedaan om verdere dief stallen (er lag meer hout) te voor komen. De vrouw wier man visscher is en die het zeer arm heeft, wou dat hout gebruiken voor brandstof, daar hare kinderen de mazelen hadden. De amb tenaar van het O.M.. mr. Joh. P. van Outeren, die de zaken en de personen steeds zorgvuldig alle afzonderlijk be schouwt en daarbij met lofwaardige clementie te werk gaat, requireert ontslag van rechtsvervolging voor het kind, dat z.i. zender oordeel des onderscheids heelt gehandeld en ver oordeeling tot een geldboete van slechts drie gulden voor de moeder. De rechtbank veroordeelde heden Martinus Lijs, wegens het toebren gen van een stomp aan zijne schoon moeder Cornelia Bukerstot 10 boete, subs.5 dagen hechtenis en Aafje Taanman, wegen3 het plegen van huisvredebreuk tot een dag ge vangenisstraf. Bij de te Hillegom gehouden aan besteding voor het maken van eene woning en bloembollenhuis was van de 10 inschrijvers de minste de heer J. C. Kluis te Haarlem voor f 6575 de hoogste inschrijving bedroeg f 8000. Vanwege de Haarlemsche Jonge- lings-Vereeniging wordt gedurende eenigen tijd te Halfweg Zondagsschool gehouden, waarvan door een honderd tal kinderen gebruik wordt gemaakt. Gisteren (2en Kerstdag) werd er Kerstfeest gevierd, waartoe de boom in het kerkgebouw was geplaatst. Velen kwamen zich overtuigen van het genoegen der kinderen, die allen bij het naar huis gaan kleedingstuk- ken of prijzen ontvingen. De laatste storm heeft te Haarlem mermeer nog al schade aangericht. Eene in aanbouw zijnde boerenwoning, aan de hoofdvaart bij de Kaag is in gestort. Bij den landbouwer W. v. d. Spek woei een watermolen om. Vele daken werden ontmanteld en tal van boomen ontworteld. Zoover men weet kwamen echter geen per soonlijke ongelukken voor. Naar hei engelsch van THOMAS COBB. 13) HOOFDSTUK VIII. Eene wandeling door het bosch. In deze gedachten verzonken hoorde zij een eigenaardig kloppen en toen zij haar hooid omwendde zag zij Owec Fairford bezig zijn pijp tegen zijn wandelstok leeg te kloppen. Hij droeg een licht, eenvoudig norfolksch jasje, en lichtte zijn pet op toen hij naderde, terwijl zijn knap, jeugdig ge laat met een blos was bedekt. Half verlegen bleef zij op de heide staan totdat hij nader bij was getreden; hare in het zwart gehulde gestalte stak daarbij scherp af tegen den hemel. De schoone morgen had iets van zijne helderheid op haar gelaat overgebracht; de zachte bries speelde door de weer spannige krulletjes van haar haar en stellig bescheen de zon geen schooner engelsch kopje 1 „Dat had ik niet durven hopen," zeide Owen toe zij elkaar de hand reikten. „Dat was nog het eenige noodige om den morgen volmaakt te doen zijn." Gewoonlijk was bij niet zoo vrijmoedig; toen hij hare hand losliet deed zij eenige schreden achterwaarts en hij voegde er haastig bij „Ik wil zeggen, dat geen schilder zon trachten het bosch te schilderen zonder eene menschelijke gedaante op den voor grond te nemen. Ik zag u reeds van verre en haastte mij u te volgen." „Het is de eerste maal, dat ik zoo ver van huis ben," gai zij ten antwoord, toen zjj de richting van het dorp insloegen. Toen ik eenmaal hier was, had ik een gevoel alsof ik wel altijd door kon loopen." „Of totdat het tijd werd om te lunchen." „Het is nu thuis zoo onuitsprekelijk somber," vervolgde zij. „Komt het u niet verschrikkelijk voor, mijnheer Fair ford, dat iemand op zulk eene wijze totaal verdwijnt! Die vreeselijke spanning en onzekerheid maken mij waauzinnig." „Zijn lie dan erger dan de zekerheid?" „Somtijds denk ik van ja," gaf zij ten antwoord. „Hoewel ik mijne moeder dagelijks meer en meer ruis, toch denk ik met een gevoel van rust en kalmte aan haar." „Ja," zeide hij kalm, „de dood is nog niet de zwaarste ramp. Er bestaat steeds die eene groote voldoeningwij die blijven leven dragen de smart. Zij, die zijn heengegaan ken nen geen kommer meer. Het is duizendmaal erger om de genen, die men lief heeft in ellende te zien leven en te ge voelen dat er niet de minste hoop voor hen beBtaat!" Zij wierp tersluiks een haastigen blik op zijn gelaat. Zijn blik was op den grond gericht, zijne breede schouders waren eenigszins voorovergebogen, terwijl hij met zijn stok tegen den grond sloeg. Verbaasd vroeg zij zich af oi er iemand in zijne omgeving leefde, die hij liefhad en zoo ellendig leefde I „Hebt u al eens verder nagedacht over de toekomst?" vroeg hij hierna. Zij naderden nu den straatweg. „Meer over het verleden. Het eene is al even raadselachtig als de andere." „Ik hoop," voegde hij er bij, „dat u er niet aan zult den ken om uw huis te verlaten." „Dokter Viret tracht mij te bewegen om het te verlaten." „Dokter Viret tracht u daartoe te bewegen?" „Hij wil, dat ik mijne tegenwoordig verblijf verlaat om een nieuw te vinden op „The Laurels"," verklaarde zij nader. „En wat is daaromtrent uwe beslissing miss Derwent?" „Ik heb die uitgesteld. Toch heeft dat voorstel veel aan lokkelijks. Dokter Viret heeft zelfs gezegd, dat ik mijne eigen dienstboden kon meenemen, maar de eenige die ik zou wil len meenemen kan het huis niet verlaten vóór hare begra fenis. Ann heelt een hartkwaal, die dagelijks ernstiger schijnt te worden. Wat een rampzalig huis, een huis van droefenis, is het onze geworden I Jaren lang is het het gelukkigste in de geheele wereld geweestnu is het juist andersom. Er is niets dan ellende in de wereld I" „Zooiets zou ik niet willen denken," zeide Owen, „het gaat zoo gemakkelijk en is zoo noodlottig. Zoo lang de duisternis duurt vergeet men, dat de zon ooit heeft ge.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1