BINNENLAND, Politiek Overzicht. GemengdNieuws. engelschen blijspelschrijver Arthur Lawn „De nieuwe Jongen," dat a s een hoogst vermakelijke klucht, zeer gunstig wordt gerecenseerd. Het blij - Bpel „Doktores en Modemaakster" zal aan „De nieuwe Jongen" voorafgaan. Het zal zeker velen aangenaam zijn, dat bij al het muzikaal genot dat Haarlem voor volwassenen oplevert, ook de kinderen niet vergeten wor den. Mej. Catharina van Hennes toch is voornemens 20 Jan. in de bo venzaal der Sociëteit „Vereeniging" een voordracht te geven van „Uit de Muzenwereld" (dat ook hier reeds in menig huisgezin bekend is) even als zij dit reeds te Amsterdam en elders met veel succes deed. Dat zij bovendien nog een twaalftal van hare lieve kinderliederen wil zingen, zal er zeker niet weinig toe bijdragen om den kleinen een genotvollen mid dag te bezorgen, terwijl het optreden van een jeugdig violist ook de noo- dige afwisseling op het programma jsal geven. ïïaar wij vernemen zullen dezer dagen de lijsten tot inteeke- ning rondgaan; den billijken entrée- prijs in aanmerking genomen, zal de opkomst zeker groot zijn. Vrijdagavond 4 Januari, zal ten acht ure op de bovenzaal van het Nutsgebouw in de Zijlstraat eene al- gemeene vergadering worden gehou den van belanghebbenden in zake de oprichting van eene coöperatieve vereeniging tot het verkrijgen alhier van electrisch licht. Door onbekende oorzaak is Zater dagmorgen afgebrand de woning van den vrachtrijder Basjes te Haarlem mermeer bij Halfweg. Van den in boedel kon niets gered worden, ook de wagens zijn verbrand. Alles was verzekerd. Zondag zijn te Zand voort aange spoeld en door de strandvonderij geborgenongeveer 120 noorsche delen, alsmede een vat met hars. In de nabijheid van de noordpier te IJmuiden zijn een drietal wrakken aangespoeld, waarvan het grootste vermoedelijk afkomstig is van het onlangs bij Esmond gestrande schip. Een Introductie. Geachte heer Peereboom. Mag ik me even aan uw lezers me even voorstellen? Wij zullen, uw lezers en ik, elkaar elke week en overigens van tijd tot tijd, als in 's lands raadzaal de heeren volksvertegenwoordigers bijeen zijn ontmoeten en het is dus goed, dat ik aan hen voorgesteld ben. Als men de menschen kent voelt men zich ver trouwelijker gestemd. Mijn vrouw beweert, dat die voor stelling eigenlijk onnoodig is, omdat ge mij in uw „Bericht" reeds zoo allemachtig vriendelijk hebt geïntro duceerd, met de benaming van „be kwaam Haagech journalist". Haar vrouwelijke ijdelheid is daardoor na tuurlijk bijzonder gestreeld en het is me niet gelukt haar aan het verstand te brengen, dat achter dit vleieüd epitheton een beetje uitgevers réclame stak. Intusschen driewerf dank I Gij hebt meegedeeld datik„Haag- sche brieven" zal schrijven, wat vol komen juist is. Vergun me er bij te voegen dat het bovenal„Haagsche brie ven,zuil en zijn. Zij zullen handelen over al wat den Haag en de Hagenaars bezig houdt en belangstelling inboe zemt en ook voor niet-Hagenaars wetenswaardig is. Zij zullen spreken van wat er voorvalt in en om het pa leis in het Noordeinde waar „het hart des lands" wèl en in en om het Binnenhof, waar, volgens een onzer staatslieden, gezegd hart niet klopt Zij zullen, zoo noodig en zoo moge lijk een blik doen slaan in het leven van de upper ten der residentie, zoo wel als van de arbeiders en van dat groote deel der bevolking dat van vaste tractementen" leeft en de „ambtenaarswereld" geheeten is. Zij zullen gewagen van Scheveningen en de geneugten der Duitsche.... par don Zuidhollandsche badplaats en van Scheveningen als visschersplaats, zoo daarvan in betrekkelijk korten tijd nog sprake kan zijn. Zij zullen mede- deelen wat er voorvalt in den kring der vroede mannen die in de raads zaal onze gemeentelijke belangen beh.... besprekende grootsche plan nen die er gesmeed worden, om nim mer uitgevoerd te worden, en de ton nen gouds die er aan wèl uitgevoerde worden vermorst. Zij zullen gewagen van kunst en vermaken, van vereni gingsleven en politiek... AiDaar word ik op mijn vingers getikt. Politiek moet verboden terrein zijn. Mij wèl. Ik aanvaard dat pro gramma met graagte, want het is nie mand minder dan de groote Bismarck die gezegd heeft, dat de politiek het karakter bederft. En zoo iemand, dan kon hij het weten.' Toch zal het bezwaarlijk gaan van het politiekleven der residentie geheel te zwijgen, al zal daarbij dan een critisch oordeel, van partijstandpunt achterwege blijven. Trouwens ik moet er wel van spreken. Eerstens omdat ik wellicht in de gelegenheid zal zijn een of ander nieuwtje mede te deelen, tweedens wijl ik ook van de handelingen onzer Staten-Generaal „overzichten" zal heb ben te geven. Nu is „overzicht" een weidsch woord. In een betrekkelijk kort bestek kan men een debat niet in alle finesses weergeven. Maar men kan er het voornaamste van mede- deelen en dat doen in een aangena- men vorm,die de dorheid der groote en der telegrafische verslagen mist. Van daar mijn voornemen om van het verhandelde op het Binnenhof te ge wagen in wat ik „Parlementaire praatjes" 't liefst zou noemen, in de hoop dat deze „praatjes" mijn lezers welkom zullen zijn. En met deze, mijn troonrede, ver klaar ik, mijnheer de Directeur-Uit gever, mijn ambt te hebben aanvaard. Uwen lezers, Uw blad en U zei ven wensch ik Heil in 1895 H. A. GANUS Jr. 's Gravenhage Oudejaarsdag 1894. tot zijn arbeiders behoorende, te ken nen, dat hij niet met een commissie, doch met al zijn werklieden wenschte te spreken. Toen hierop de commissie voor de tweede maal verscheen, gaf de direc teur deze te kennen, dat hij rekende, dat al zijn werklieden ontslag hadden genomen. De fabriek „De Haan" werd Zon dag overdag en ook des avonds door eene sterke politiemacht bewaakt. In de broodfabriek „De Leeuw" Uilenburgerstraat, hebben ook alle ge zellen het werk neergelegd om „een bewijs van solidariteit te geven I" In deze fabriek werkte Zondag een kleine ploeg, allen vreemde werklieden. Naar men mededeelde, moet ook aan de fabriek van de Wed. de Jonge het werk gestaakt zijn. Door het gebeurde aan de brood fabriek „De Haan" zijn ongeveer 50 Amsterdamsche werklieden voorloopig zonder werk. op Thorbeckegracht, Buitenkant en Waterstraat tegen de huizen, zoodat de communicatie per roeibootje werd onderhouden. De nachtbooten zijn Zaterdag niet naar Amsterdam ver trokken. Wind iets bedaarder en Z.W. Uit Egmond a/zee schrijft mendd. 29 December. Tot heden ontbraken alle berich ten omtrent 3 visschersvaartu gen, te IJmuiden en H-dder thuisbehoo- rende, bemand met 13 Egmonders, waarvan 6 alhier woonachtig, meest hoofden 'van huisgezinnen. Men is voor 't lot dezer mannen zeer be ducht. Dd bakkersgezellen te Amsterdam. De loonsbeweging onder de bakkers gezellen te Amsterdam is nog niet ten einde. Er heerscht weer onrust onder de werklieden, velen zijn ont slagen, anderen hebben vrijwillig den arbeid neergelegd. Thans worden de naweëen van de afgedwongen loonregeling gevoeld. Een feit is 't, dat het aantal brood bakkersgezellen, die na de staking werkloos zijn geworden, heden weer met verscheiden is vermeerderd. Aan de broodfabriek „De Haan. zijn heden nieuwe werklieden in dienst genomen, voor 't meerendeel uit de pro vincie. De oorzaak hiervan is het volgende De directeur had zijn personeel aan de fabriek ontboden om iets met hen te bespreken. In plaats van zijn werk lieden kwam echter eene commissie van vier personen.De directeur wensch te deze commissie niet te woord te staan; hij gaf den leden hiervan, zelf Stormberichten. De storm woedde Zaterdag te Sche veningen met groote kracht uit het Westen. De zee stond weer hoog, zoo dat het strand geheel tot den straat weg onder water stond. De werk zaamheden aan den cementen muur het dorp tot beveiliging tegen doorbraak, moesten des middags wor den gestaakt, aangezien de zee reeds den voet van den dijk had bereikt. Men was spoedig bezig met zakken zand het verder opdringen van het water tegen te houden. Duizenden nieuwsgierigen kwamen uit Den Haag om het prachtig schouwspel te bezichtigen. Zaterdagochtend zijn opnieuw alle langs de benedenrivieren gelegen pol ders onder water gevloeid. De vrees, dat men te Rotterdam weder een zelfde overstrooming zoude krijgen als den vorigen Zaterdag is gelukkig niet bewaarheid. De onrustbarende berichten, welke! van den Hoek van Holland kwamen omtrent den daar woedenden noord westen storm, deden iedereen Zater dag voorzorgsmaatregelen nemen om zich door kistingen als anderzins te gen den te verwachten vloed te be schermen. Omstreeks 6 uur Zaterdag was het hoogwater en werkelijk steeg het wa ter tegen 4 uur met onrustbarende snelheid. In het laatste uur was het echter niet belangrijk en kwam het op de meeste havens niet verder dan den rand der kade. Slechts op de Blaak en op een klein gedeelte van den Steiger kwam het tot over de tramlijnen. Alleen zij die reeds bij gewoon hoog water daarvan last ondervinden, zagen nu hunne kelderverdiepingen eveneens in een bassin herschapen, doch overigens richtte Eet water geen schade aan. De duizenden die op de been waren om van het natuurtooneel te genieten, zagen zich dus gelukkig teleurgesteld. Omstreeks 7 uur Zaterdagavond begon het water weder te dalen. Door den aanhoudenden W. en N.W wind is sedert Zaterdagnamiddag het water te Zwolle weder ontrust- barend gewassen. De keersluizen wer den Zaterdagnamiddag bij een stand van 1.30 M. boven A.P. gesloten. De peilschaal teekende te 6 uur 1,65 M., te 10 uur 1,91 M. De verschillende dammen werden inmiddels van stadswege gepl Zaterdagnacht te 2 uur teekende het 2,10 M. en 6 en 7 uur 2,33 M. bo ven A.P. Daarna is het weder geval len en teekende Zondagmorgen 9 uur 1.98 M. boven A.P. Het water stond Zaterdagmorgen heeft de fransche ministerraad besloten de Lanessan, de gouverneur-generaal van Cochin China terug te roepen. Dit ontslag dat zeer onverwacht komt, moet, het het gevolg hiervan zijn, dat de Lanessan meledeeling heeft gedaan aan derden van officiëele stukken. Het schijnt zeker tï zijn, dat dit is geble ken door de huiszoekingen, gedaan in de bureau's van den „Paris" en in de woning van den directeur van dit blad. Tot opvolger van den terug geroepen gouverneur-generaal is be noemd de oud-afgevaardigde Rousseau in 1885 eenige maanden onder-secre taris voor koloniën. De russische minister voor de open bare middelen van verkeer, de heer Krivoscheine, heeft zijn verzoek om ontslag ingediend. Naar de Times uit Philadelphia verneemt, heeft de gewezen Ameri- kaansche staatssecretaris Foster ver klaard, dat hij eenvoudig als parti culier naar Japan gaat en geenszins als vertegenwoordiger van de Unie bij de Chineesch-Japansche vredes onderhandelingen. Te Washington gelooft men, dat China diplomatiek zich sterk verzetten zal voor het aan Japan's eischen toegeeft. De Chineesehe gezant te Washington zou gezegd hebben, dat de Chineesehe regeering bereid is oorlogsschatting te betalen, maar wei gert een duim breed grond af te staan. De Times meldt, dat twee Portu esche kanonneerbooten Louren§o Marquez hebben verlaten om de op roerige inboorlingen aan de oevers der Incomaty te tuchtigen. De Parijsclie tentoonstelling van 1900. Sedert een dag of tien zijn de plan» nen voor de aanstaande tentoonstel ling voor het Parijache publiek ter be zichtiging gesteld. 31 dier plannen zijn afzonderlijk geëxposeerd, deze heeft de jury er uit gehaald als de beste, d. w. z., als ontwerpen, waaraan een bruikbaar, een nieuw, een aan bevelenswaardig denkbeeld ten grond slag ligt. Onder deze zijn dus de 18, die zullen worden beloond, gezamenlijk met 50,000 francsook zullen waar schijnlijk eervolle vermeldingen wor den toegekend. Men vreest, dat de 50,000 francs niet voldoende zullen zijn om behoorlijke premiën te geven- voor alle goede plannen. De wedstrijd is niet uitgeschreven met de voorwaarde, dat het beste plan zal worden aangenomen en uitgevoerd. Men heeft goede ideeën willen krijgen en zal van ieder denk beeld, dat bruikbaar is, gebruik ma ken, al betreft het slechts eendétail- quaestie. De Figaro verwacht, dat de ten toonstelling zal komen te liggen tu8schen de Champs-Elysées en de Esplanade des Invalides het Palais de l'Industrie zou verwijderd worden, de Seine van den Cours-la-Reine naar den Quai d'Orsay overbrugd. De Eiffeltoren zou naar de meeste plannen moeten blijvende geb >uwea op het Champs de Mars nog aanwezig van de vorige tentoonstelling voor een deel gebruikt, evenals he; Trocadéro^ Worden deze verwachtingen verwe zenlij kt, dan zal de volgende Parijsche tentoonstelling, hoewel door sommige gebouwen en de ligging van een deel der terreinen herinnerde aan de vorige,. nieuw genoeg zijn om weer evenveel bezoekers te trekken als de vorige, ook onder hen, die de schitterende expositie van 1889 hebben bewon derd. Een moordaanslag te Brussel. Zaterdagnamiddag te 3 uur drong een persoon binnen in het wisselkan toor van den heer Matthijs aan den Boulevard du Nord te Brussel. De man viel een der beambten aan en bracht hem een doodelijke wond toe met een mes. De heer Matthijs was op de beurs, toen de aanslag werd gepleegd. De man, die het kantoor binnen drong, vroeg den klerk eene inlichting. Toen de beambte zich omkeerde, greep de dief een pak obligatiën en wilde daarmede vluchten. De klerk greep hem vast. De dief haalde toen een dolk uit den zak en trof den klerk in de borst. De dief ontsnapte, maar de klerk bezat nog kracht genoeg om hem te volgen en op straat hulp te roepen. Eenige voorbijgangers versperden den man den weg, zoodat hij weer in het huis van Matthijs moest jvluchten. In het portaal haalde hij een re volver te voorschijn en schoot zich voor het hooid. De politie vond bij hem geen enkel stuk, dat kon dienen om zijne identiteit te bewijzen. Het lijk werd later herkend door eene juffrouw uit de buurt, die den man kende. De maa heet Ravillo en stond niet zeer gunstig bekend. De bediende leeft nog, maar zijn toestand is hopeloos. De justitie heeft een on derzoek ingesteld ten kantore van den heer Matthijs, maar natuurlijk zal dit onderzoek wel geen bijzon lerhe- den aan het licht brengen, daar de man zich onmiddellijk na den aan slag doodschoot. Blijkbaar was het plegen van diefstal de eenige beweeg reden voor deze misdaad. Verjaardag van Gladstone. Zaterdag vierde Gladstone zijn85n verjaardag; van alle zijden werden hem gelukwenschen gezonden. Op Hawarden ontving de grand old man de Armenische deputatie, die hem kwam danken voor desympha- tie, aan de Armeniërs betoond. Glad stone verklaarde, dat men niet mocht aannemen dat de berichten van de lelijke gruweldaden waar zijn, maar eerst moest men den uitslag het onderzoek afwachten. Inge val de verhalen omtrent de gruwelen waar bleken te z m, moest men een algemeenen kreet van verwenaching aanheffen en den Sultan de dolheid van zijne handelwijze doen gevoelen, want dan is zijn houding een schande voor den proleet Mohammed en voor de beschaving, en een vloek voor de menschheid. Zoolang ik de kracht heb om mijne stem te verheffen, al dus eindigde Gladstone, zal ik die doen hooren ten gunste der humani teit. De oorlog tusschen China en Japan. Uit Sjanghai komt bericht, dat bij keizerlijk besluit Koengtsjousjoen, twijfel meer overbleef omtrent vaders lot," riep.Florence uit, verheugd iets te kunnen goedkeuren, wat Arnold had ge zegd. „Dat wist ik, maar het zal zeer moeielijk voor je zijn. Somtijds denk ik, dat wij nooit iets naders zullen te weten komen. De politie heeft een onderzoek ingesteld, maar het opgegeven. Eene groote belooning is uitgeloofd, alles zonder gevolg; inspecteur Holt is van oordeel, dat vader nog leeft." „O," gaf Arnold ten antwoord, terwijl hij zijne handen in zijne broekzakken stak, en eenige stappen deed in de rich ting van het raam, „hij is dood, dat is duidelijk. Als er ieis zeker is, in deze wereld, dan is het dat oom Roderick dood is. Wat inspecteur Holt aangaat ik ken die snuggere heeren[! Laat het maar aan mij over!" Zijn toon en manieren verwekten bij Florence een gevoel, dat eenigszins naderde aan physieken afkeer. Weken lang, sedert de verdwijning haars vaders, had zij vurig naar Arnolds terugkeer verlangd, en nu nog voor hij een uur in huis was gevoelde zij iets als afkeer voor hem. Dit gevoel werd echter onderdrukt doör de herinnering aan vroeger, gelukkiger dagen, door hetgeen hare liefde bij overlevering voor haar neef zou kunnen worden genoemd. Dokter Viret verborg zijne gevoelens zelden. Hij gevoelde van den beginne af een afkeer voor Arnold, en keerde hem nu den rug toe om afscheid te nemen van Florence. „Ik denk, dat ik van avond nog eens naar Ann kom kijken." „Dat is waar!" riep Arnold uit en keek eensklaps om zich heen. „Wat schaelt Ann? Die goede oude Annl" „Ik vrees dat Ann spoedig dood gaat Arnold." „Drommels 1 Je beleeft den laatsten tijd nog al wat Floy. Eerst tante Alice, toen oom Roderick en nu de oude Ann. Drie is een gelukkig cijfer, daarmee moet het ophouden. Ik zal eens naar Ann gaan kijken." Dokter Yiret bleef op den drempel staan en toonde een zoo streng mogelijk gelaat. „Ik meen gehoord te hebben, dat gij uw graad niet hebt behaald." „O juist," rien Arnold onverschillig uit. Daaraan heb ik niet gedacht. Ja, ik heb dien geheelen winkel maar aan kant gedaan. Het spijt mij, dat Ann ziek is. Adieu dokter, dus vanavond zie ik u weer. Nu Floy," voegde hij er bij, toen dokter Yiret de kamer had verlaten, „als je er niets tegen hebt, zou ik wel wat willen drinken, dan kan je mij alles eens in bijzonderheden vertellen. Vriend Edwards heeft mij een en ander verteld, maar men kan niet beter terecht dan bij de hoofdbron. Zeg, hoe vindt je mij zonder baard?" „Je gelijkt nu niet zooveel meer op vader Arnold." Uitgenomen dat de een een jonge man was de ander reeds op leeftijd gekomen, was de gelijkenis tusschen oom en neef opvallend geweest. Beiden hadden dezelfde korte, breede ge stalte, beiden waren breed geschouderd en hadden een kor ten hals, krullend bruin haar en op het tijdstip, dat Arnold Engeland had verlaten, een knevel en korten baard. Arnolds regelmatige trekken en eigenaardigen vierkanten vorm van voorhoofd geleken op die van zijn oom, en terwijl wat hun karakter en neigingen betreft geen twee mannen meer van elkander konden verschillen, hadden zelfs, zeker door hun jarenlangen omgang, hunne;] stemmen en wijze van loopen veel overeenkomst met elkaar. HOOFDSTUK XI. Arnold spreekt over de toekomst. „Er mag nu zeker wel in huis gerookt worden," zeide Arnold nadat hem iets was voorgezet, en ofschoon Florence, zich herinnerende welk een afschuw haar vader voor tabak had gehad, wel had gewild, dat hij het niet had gevraagd gaf zij de verlangde vergunning, waarna zij plaats nam in den leuningstoel bij de schrijftafel, en een uitvoerig verhaal gaf van Dewents verdwijning, voor zooveel zij daarvan wist. „Dub niemand heeft hem dien nacht het hui» zien ver laten?" zeide hij toen zij geëindigd had. „Niemand." „En niemand geen verdacht persoon, geen vreemdeling is in den omtrek van het dorp gezien „Alleen de personen, die bij kolonel Askew hebben inge broken," gaf aij ten antwoord. „Dat is te zeggen, zij zijn niet gezien, maar natuurlijk wisten wij, dat zij er waren." Wtrdt persslgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2