IMinienlaiid. Gemengd Nieuws. Dr. Heinrich Hoffmann, schrijver van Struwelpeter. Oliver Wendell Holmes, Ameri- kaansch geneesheer en dicliter. Joseph Hyrtl, oud-hoogleeraar te Weenen. Pawel Nicolajewitch Jablochkow, Russiscli electro-technicus. Karel van Saksen-Weimar, oudste zoon van hertog Karel van Saksen- Weimar-Eisenach en prinses Sophie der Nederlanden. Lodewijk Kossuth, Hongaarsch volksleider. Prof. Aug. Kundt, hoogleeraar in de physiologie te Berlijn. Sir H. Layard, Engelsch diplo maat en geleerde. Leconte de Lisle, lid der Acadé mie Franpaise. F. de Lesseps. Lobengula, koning der Matabelen. Louis Philip Albert, graaf van Parijs. F. Magnard, hoofdredacteur v. d. „Figaro." Prof. H. Morley, uitgever van de bekende Duitsche serie van Engel- sche klassieken. Muley Hassan, sultan van Ma rokko. Baron G. Nicotera, lid der Hal. Kamer en oud-minister van Binnenl. Zaken. Sir Ph. C. Owen, directeur van 't South-Kensington Museum te Londen. R. Paracciani, kardinaal. L. Pfau, een der meest bekende dichters van de Nieuw Zwabische school. L. von Rauchhaupt, oud-lid van 't Pruisische Huis van afgevaar digden. E. Renouf, Fransch zeeschilder. A. Rubinstein, pianist. F. Smoykal, leider der Dyitsche partij in Boheme. R. Stevenson, Engelsch roman- schrij ver. E. Teschendorf, Pruisisch schilder. F. Viette, lid der Fransche Kamer voor Doubs, minister van landbouw in de ministeriën Tirard en Fioquet. W. H. Waddington, oud-gezant aan het Eugelsche hof. J. Walter, eigenaar van de Times. Sir. E. Watkins, de Engelsche spoorwegkoning. Wilhelm, aartshertog van Oosten rijk. Velfcman's afeehoid De heer Veltman nam Zaterdag op zijn zeven-en-zeventig3ten verjaardag afscheid van het tooneel in het drama van de Bornier„De dochter van Roeiant," in de kernige vertaling van Alberding Thym. De stadsschouwburg te Amsterdam was op alle rangen dicht bezet, door een publiek, dat in zijne vele scha- keeringen getuigenis gat van de groote populariteit welke Veltman geniet in alle kringen der Amsterdamsche bur gerij. Bij zijn eerste opkomst als keizer Karei werd Veltman niet door mu- ziekgeschetter ontvangen „Het Ned. Tooneei" heeft de goede ge dachte gehad de entre-actemuziek uit den schouwburg te verbannen, maar het publiek vulde door eene indrukwekkende betooging het ont breken der fanfaras an het rees ten welkomstgroet als een man van zijn zetels. De grootste hulde werd den nog altoos krachtigen tooneelspeler ge bracht na de laatste akte. De heer Th. Boelen, een der oudsie vereerders van VeTinan, betrad het tooneel om hem kond te doen, dat het de Ko ningin-regentes behaagd heeft den ta- lentvollén acteur te begiftigen met het ridderkruis der Oranje-Nassauorde, eene mededeeling, die door het pu bliek met yroote geestdrift werd ont vangen. Tevens bood de heer Boelen den tooneelspeler als eereblijk van vele zijner vereerders een door den architect Berlage ontworpen gouden gedenkpenning aan. Schier alle schouwburgen van de stad hadden zich bij het plechtig afscheid laten vertegenwoordigen door afgevaardigden, die den scheidenden tooneelspeler met groote hartelijk heid toespraken en met lauweren huldigden. Ten slotte sprak Veltman aan allen zijn diepgevoelden dank uit voor al de hem geschonken blijken van ge negenheid, die de kroon zetten op de j vele bewijzen van sympathie, hem gedurende zijn vijftigjarige loopbaan zoo herhaaldelijk reeds ten deel ge- i vallen. Noode scheidde hij van zijne kunst, want hij gevoelt nog de kracht j in zich, haar te dienen met eere maar hij zag zich genoopt het voor beeld te volgen dier strijders, welke, tot een zekeren leeftijd gekomen, de wapenen neerlegden, om aan jongeren de gelegenheid te openen op hunne beurt lauweren te oogsten in den eeredienst der kunst. De wereldtentoonstelling te Amsterdam. Omtrent de tentoonstelling in 1895 te Amsterdam te houden, kan als bijzonderheid nog worden medegedeeld dat inzendingen zijn toegezegd uit Kairo, Jeruzalem en Bethlehem dat ook in Italië een comité is gevormd en dat in „Oud-Holland" een oud- Amsterdamsche herberg zal verrijzen naar gegevens door den architec. Kromhout in het Museum-Fodor ge vonden, namelijk naar teekeningen van het zeventiende-eeuwsche loge ment „De Prins", dat aan het oude Damplein stond. Ook denkt men er aan het eerste stadhuis van Amster dam, naar teekeningen van Pieter Saenredam, eveneens in het Museum- Fodor aangetroffen, in „Oud-Holland" weder op te bouwen. Serie botsing. Vrijdagavond zijn bij het station Teuge (tusschen Twello en Deventer) door den hevigen wind twee goede renwagens aan het loopen geraakt en in botsing gekomen met den goede rentrein 10.34 's avonds van Deventer komende. De goederentrein derailleer de en hierdoor werd veel materieele schade veroorzaakt. De hoofd-conduc- teur kreeg een wonde aan een been. Het overige trein-personeel bleef ongedeerd. De baan is in den nacht weer in order gebracht. De sneltrein van 10.16 is Zaterdagmorgen den weg weer gepasseerd. Verdronken. Zaterdagochtend omstreeks 6% uur is op de Maas, te Rotterdam, een roeiboot waarin de werklieden G. van Baarlen en Th. de Haan gezeten wa ren, door eene onbekend gebleven vrachtboot overvareD. Van Baarlen wist al zwemmende den kop van de doormidden gebroken roeiboot te be reiken en zich daaraan vast te klem men, waarna hij door de bemanning van een op Charlois varend stoom bootje werd gered. De Haan ech er verdween in de diepte en verdronk. Hij laat eene weduwe met vier jeug dige kinderen na. Lombok. Aan een particulier schrijven uit Ampenan ontleent de N. R. CL het volgende Een prachtig gezicht was het bin nenkomen van het 9e bat., overste Scbeuer te paard voorop, prachtig ge decoreerd, met de pet in de hand, daarnaast Christan, ook met de Wil lemsorde. Meest alle soldaten had den een pajong bij zich die zij te Matarain gerampast hadden; zij zon gen het lijfdeuntje van Seheuer „Alles kost een dubbeltje" en de muziek speelde er lustig op los. De troepen te Ampenan stonden opgesteld onder gen er. al Vetter en alies trok onder een donderend „hoerah" het kampe ment in. De troep werd gevolgd door 10 wagens, beladen met goud en zil ver den volgenden dag kwamen er weer 10 wagens en dit kon, volgens mijn zegsman, nog wei 14 dagen duren. De oude radjan ziet er lang zoo sul niet uit als van hem verteld was; bij mijn rondgang zag ik ook eenige dames-princessen en andere dames, men had haar eenvoudig in het „blok" gesloten. Nimmer zag ik zulk een enthousiasme als toen de verloren stukken teruggebracht; worden. Aan de algemeene vreugde kwam schier geen eindehet was treffend om te zienmen moet onze officieren over onze Hollandsche jongens hooren spreken, het is steeds altijd en altijd: bewondering en lof! Dr. Lopez. Omtrent den Argentijnschen staats man dr. Lopez, die in een duel is gevallen, meldt men de volgende bij zonder heden Dr. Lucio Vicente Lopez was een der grootste staatslieden der Ai tijnsche republiek. Bekend als der eerste rechtsgeleerden was h advocaat van de meeste buiten] sche spoorwegmaatschappijen en ken. Afwisselend bekleedde hij hoogste ambten en zagen wij bijv. in 1889 als minister van bin zaken in het radicale kabinet 't zelfde jaar in terven tor m de vincie Buenos-Ayres en daarna verneur in die provincie. Beken® uiterst eerlijk, iu tegenstelling vele andere staatslieden van land, was hij een der ernstigste didaten bij de volgend'! keuze president der Argentijnscherepub r Ais zoon van den oud-ministe geschiedschrijver Vicente Fidel L behoorde hij tot een der aanzienlij familiën van het landzij n moet te Buenos-Ayres een gio indruk gemaakt hebben. Het ar archistecproces ttj Luik. De deurwaarder Decharneux Luik heeft aan lo. Cypriaan Bernard Philij vitch Jagolkowsky, voortvluchti gevangen gehouden te St. Petersb 2o. Cnristiaan Gerard Corneli journali-t te Amsterdam 3o. Willem Hubert Vliegen, a nistrateur van een begrafenis! (de Fransche tekst zegt: admini teur de pompes funèbres) en jou list te Maastricht, het vonnis b kend waarbij zij voor het hof assisen worden gedaagd en de van beschuldiging toegezonden, hij aan de hoofddeur van het Pa van Justitie heeft aangeslagen. Als wanneer zij tien dagen nac kennisgeving zich niet presentee; zal de president van het hof van sisen hen op nieuw gelasten zich i nen tien dagen te presenteeren geven zij aan dit bevel geen gev zullen zij als w eerspannigen gev nisd worden. Het hof oordeelt de weerspanni, zonder medehulp der jury. Geen advocaat kan hen verdedig het vonnis wordt uitgesproken op conclusies van den procureur-ge raai. Het hof kan tot dit vonnis o gaan 17 Januari a. s.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 6