Politiek Overzicht GEMENGD NIEUWS. Vervolg Stadsnieuws. KENNISGEVING. Siaomïaartba'ichten. Sociëteit „VEREENIGING." Burgerlijke Stand. Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdag ar ond verschijntzal bevatten Jaloersch of Niet t Haarlemmer Hal letjes CCXXII. Binnen- en Buitenl landsche berichtenVaria. Ad- vertentièn enz. de o. a. 75 tienguldensstukken24. een rood en blauw bont zakje met eenig kopergeld25. een blauw bont zakje met een bedrag van f102, aan rijksdaalders en guldensatukken26. een rood en blauw bont zakje inhou dende een bedrag van ten minste eenhonderd gulden aan zilvergeld; 27. een zwart lederen taschje met bank- en muntpapier tot een bedrag van achthonderd gulden28. een muntbiljet van f10. II. na voormelde vrouwen met pe troleum te hebben begoten opzettelijk de daardoor met, petroleum gedrenkte kleedingstukken. waarmede die vrou wen waren gekleed, alsmede eenig beddegoed in brand te hebben gesto ken, ten gevolge waarvan die kleeding en beddegoed in brand geraakten en er gemeen gevaar vooi die woning en in de belendende perceelen dier wo ning aanwezige goederen, alsmede le vensgevaar voor de personen in die belendende perceelen aanwezig te duchten was. Gedagvaard zijn 62 getuigen, onder wie C. Franken, dienstbode en W. Kloeke, hoofd eener school alhier. Inbreuk op het auteursrecht. Het gerechtshof te 's Gravenhage, uitspraak doende in de zaak der naam- looze vennootschap Rotter damsch Nieuwsblad te Rotterdam, door de rechtbank aldaar vrijgesproken van het opzettelijk inbreuk m-kenophet aan de firma D. v. Sijn Zn. toe komende auteursrecht van de uitgave van het predikbeurtenlijs'je, nam Donderdag als bewezen aan, dat aan genoemde firma het bedoelde auteurs recht toekomt en zij zich dat recht heeft voorbehouden. Het Hof vond voorts geen termen om de vervolging, op grond van een geschilpunt van burgerlijk recht, te schorsen en overwoog verder o. a. dat de directeur van het Rotterd. Nieuwsblad als met het beheer dier vennootschap belast, zelfstandig han delde en als uitgever is aan te mer ken, dat de zakelijke inhoud van het prediKantenlijstje in het Rotterd. Nieuwsblad geheel dezelfde is alsjin de Kerkbodedat uit het in eerstgenoemd blad voorkomen van eene fout in de lijst, zo* als die in de Kerkbode opzet telijk was gemaakt, blijkt dat de lijst in het Nieuwsblad was overgenomen uit de Kerkbode en eindelijk dat uit het feit, dat met de overneming is voortgegaan, ook nadat verzocht was, dit niet meer te doen, het bewijs volgt van bet opzet van het plegen van het delict. Mitsdien werd het ten laste gelegde inbreuk maken op een anders auteurs recht, bewezen verklaardevenwel alleen voor zooveel betrelt depredik- beuïtenlijst van de Nederduitsch Ge reformeerde Gemeente en de beklaagde en geïnterneerde daaraan schuldig verklaard en veroordeeld tot betaling van f100 boete, subsidiair 1 maand hechtenis. De vordering van de beleedigde partij e firma Van Sijn) achtte het Hof bewrZ' D, doch de gevraagde som f 150 te hoogdeze bepaalde het Hol op f50. Op in hoofdzaak gelijke gronden werd vu >ris eene volkomen gelijke besrissing genomen in de zaai van den uitgever van de Wachter te 's Gra ven hage. De vrijspraak van den uitgever van de Nederlander te R fiterdam, eveneens wegens het inbreuk op het auteurs recht der firma v. Sijn vervolgd, werd bevestigd. Grafschennis te Osch. Voor de arrondissements-rechtbank in Den Bosch diende Donderdagmor gen de zaak der grafschennis te Osch, gepleegd kort na den moord op den wachtmeester Hoekman aldaar. Gedagvaard als beklaagden warerj Marinus van B., de zoogenaamde „baron" die thans vermoedelijk Amerika ver'oeit en Johannes Grail anus, bijgenaamd Cis De B. die te Leeuwarden de 15 jaren gevangenis straf ondergaat, waartoe hij wegens medeplichtigheid aan den moovd door het gerechtshof in den Bosch is veroordeeld, en die voor deze ge legenheid naar den Bosch was over gebracht. Verschillende getuigen bevestigden het feit der gepleegde schennis, het blootgraven der doodkist, waarvan het deksel in 't midden eenigszins inge drukt was. Een der voornaamste getuigen was, evenals in de moordzaak, Adrianus Van Galen, thans boterwerker te Goch. Deze was de beide beklaagden tegengekomen 's avonds vóór het feit der grafschennis, 15 April 1893, en toen had de eerste beklaagde hem gezegd, dat zij wat gingen doen aan 't graf van den wachtmeester en ge wild, dat getuige mee zou doen. Toen deze dit weigerde, heeft bekl. vanB. hem gezegd dat getuige dan maar in zijn, van B's, huis, een borrel moest gaan drinken en hem stilzwij gendheid aanbevolen, waarvoor get. een kwartje kreeg. Eenigen tijd later zijn beide bekl. ten huize van den eersten terugge komen, Van B. gewapend met een schop, en toen hebben beiden gezegd „kom, laten we nu een borrel drin ken, het is al gebeurd." Getuige is later met den 2en be klaagde huiswaarts gegaan en toen heeft deze hem nog gezegd „we moe ten maar zeggen, dat we elkaar van avond niet hebben gezien." Voor den len beklaagde Marinus van B. van wien ook weer in dit proces is gebleken, dat hij niet alleen is de „auctor intellectualis" maar bo vendien hem het mededaderschap aan den moord moet aangerekend worden, eischte hel Op. Min. op grond van art. 10, 149 en 150 van 't. W. v. S. het maximum der straf, zijnde een gevangenis, en voor den tweeden aagden Johannes Gratianus, bij genaamd Cis, De B.... vier maanden. De uitspraak werd bepaald op Don derdag a. s. Diefstal mot geweldpleging. Door het Haagsche gerechtshof is bevestigd het vonnig der Haagsche rechtbank, veroordeelende de vier personen wegens diefstal met geweld pleging, op den Rijswijkschen weg, tot 6 en 7 jaren gevangenisstraf. Dinsdag 8 dezer zal de fransche Kamer hare zittingen weer hervatten. In de eerste plaats zal dan aan de orde komen de verkiezing van een voorzitter. Na den dood van Burdeau in de vorige maand werd Brisson, de candidaat der radicalen als zoodanig benoemd. Hij heeft nu wel de meeste kans om herkozen te worden, maar toch schijnt de heer Méline, reeds zijn concurrent bij de vorige verkie zing, ook kans te hebben. Deprotec- tionisten zullen hem weer stemmen. Le Myre de Vilers heett per tele gram uit Madagascar gemeld aan de fransche regeering, dat de eerste mi nister proiesteert tegen de in bezit neming van Tamatave en de schen ding van het tractaat; de regeering der Fransche republi k aansprakelijk stelt voor de rampen waarvan Fran- schen en vreemdelingen de slacht offers kunnen zijn, en de hoop uit spreekt dat Frankrijk de goede be doelingen van het tegenvoorstel der Ma agassiers op den waren prijs zal weten te stellen. Naar men verneemt, moet de Tsaar voornemens zijn uit alle gouverne menten van Rusland gezaghebbende personen tot zich te laten komen, teneinde door dezen te worden inge licht over den toestand en de wen- schen der bevolk ng. Voort iseresne speciale commissie benoemd met de opdracht de verbeteringen na te gaan welke er gebracht kunnen worden in den toestand dergenen die, bij wijze van administratieven maatregel, naar Siberië verbannen zijn. De ontslagen minister van openbare werken Kriwosjeïn wordt beschuldigd van leverantien aan den staat gebruik te hcbbea gemaakt om zichzelven te verrijken. Eene arrestatie, hechtenis is genomen Felix M*$ f, de gewezen directeur der Zuider-spoorwegmaatschap pij. I>e gewezen onderdirecteur Bo- bic eveneens gearresteerd. Het be- veï ^?ot inhechtenisneming vermeldt als réden valschheid in handesge- schriften. Donderdagochtend is te Parijs nog gevangen genomen de aan- i r André. De vervanging van 'jfprtin en Bobin aan de genoemde ^atschappij is nog slechts een paar „-^xen oud. Zij is het gevolg geweest r-\\n de weigering van Barthou, den minister van openbare werken, om iet deze personen over eene nieuwe overeenkomst tusschen den staat en den Zuiderspoorweg te onderhandelen. De strafrechterlijke instructie tegen hen werd door Barthou aangekon digd toen hij 22 December de nieuwe overeenkomst in de Kamer verdedigde. Martin is maire van Saint Raphael en heeft als zoodanig zich zeer verdien stelijk gemaakt. Vice voorzitter van deze Maatschappij was van hare op richting in 1885 tot aan zijn dood in 1892 de baron de Reinach. Ver- echillende politieke personen, die met dezen baron in verbinding stonden, worden reeds door enkele bladen aan gewezen als bij dit schandaal in meerdere of mindere mate betrokken. De gevangenissen te Parijs. Mazas, de bekende gevangenis te Parijs, zal voor de tentoonstelling te 1900 verdwenen zijn. Met haar zullen de gevangenissen van Sainte Pélagie en de Grande Roquette afgebroken worden. De wet van 5 Juni 1875 be veelt dat de gevangenisstraf in een zame opsluiting zal bestaan en men is er in twintig jaren nog niet toe kunnen komen de oude gebouwen in den geest dier bep -ling te verande ren; het zou te duur en te moeilijk zijn. Bij den Algemeenen Raad der Seine wordt nu een ontwerp ingediend, volgens hetwelk de nieuwe gevange nis te Chaisy-le-Roi en Versailles zullen verrijzen. De bouw zal fr. 10,600,000 kosten, maar daar de ver koopprijs» van het terrein dat door afbraak der oude kerkers op fr. 15 millioen geschat wordt, zal men er niet bij verliezen. De spoorweg Paris LyonMéditerranée is aan het on derhandelen over den aankoop van het terrein van Mazashet leelijke „gare de Lyon" zou dan vervangen worden door een nieuw station met een Terminus-Hotel en omgeven doer een ruim plein met breede beplante avenues. De nieuwe gevangenis zal uit drie groepen van gebouwen bestaan. De centrale zal de administratie herber gen en cellen voor 1500 tot korte strafien veroordeelden bevatten. De tweede groep bevat 150 cellen voor veroordeelden tot meer dan een jaar of tot tuchthuisstraf en voor hen, die in hechtenis hun overbrenging naar een strafkolonie afwachten. De derde groep omvat de ziekenhuizen. Bij den bouw zal men zich niet aan den gewonen stervorm houden, maar langwerpige vakken constru- eeren, evenwijdig tegen elkander aan geplaatst en gescheiden door tusschen- ruimten van 50 M. breedte, de wan delplaatsen der gevangenen. De cel len zijn ruim en goed geventileerd het geheel wordt door stoom ver warmd en electrisch verlicht. Te Clermont-Ferrand is men van plan het achtste eeuwfeest van den kruistocht van Peter den kluizenaar luisterrijk te vieren. Men stelt zich voor een gedenkteeken op te richten en bovendien eene tentoonstelling te organiseeren en steekspelen te laten houden. Stamboeloff. Aan de Neue Freie Pr esse te Wee- nen wordt uit Sofia geseind De rechter van instructie bij den krijgsraad heeft bevel gegeven tot de inhechtenisneming van Stamboeloff omdat deze verdacht wordt, mede plichtig te zijn aan den moord van den minister Beltcheff. Bij het afzen den van het bericht was Stamboeloff nog op vrije voeten. Monte Garlo. Een Italiaansche heer en dame, die in vier dagen tijds 260.000 lire aan de speelbank te Monte-Carlo hadden verloren, hebben zich in de speelbank ten aanschouwe van een talrijk pu bliek doodgeschoten. De indruk dien deze dubbele zelfmoord maakte, was zoo groot, dat de speelzalen deu vol genden avond geheel verlaten waren. Het Itali ansch bl. d, waaraan bo venstaande is ontleend, noemt het een schande dat deze speelhel niet ge sloten wordt. Een internationaal op treden is hier dringend noodig. Iedere mogendheid, die het tractaat van Ween en heeft medeonderteekend, waarbij de betrekkelijke zelfstandig heid van het vorstendom Monaco werd gewaarborgd, heeft het recht da.rtoe het initiatief te nomen. Te Areo is Diiis -ug het testament van wijlen Frans II, ex-koning van Napels, geopend. Universeel erfge naam is de graaf van Caserta, zijn half broeder, liet nagelaten vermo gen bearaagt millioenen, waarvan voor een groot deel het vruchtgebruik blijft aan de weduwe. Voor liefdadige instellingen in Na pels en Palermo is 880,000 francs be stemd. Te PeBt is een opzienbarende moord aanslag gepleegd p den heer Czery, raadslid der stad en directeur van een groot© drukkerij-vennootschap. Em zetter, dië onlangs w^s ontsla gen, kwam verzoeken weer in dienst genomen te worden, en nog voor de directeur kou antwoorden, loste de zetter twee revolverschoten op hem. De secretaris van den directeur tracht te den moordenaar te ontwapenen, maar deze schoot zichzelf een kogel door het hoofd en viel dood neer. De directeur was door twee kogels ern stig gewond. De moordenaar had eenigen tijd in Amerika gewond en zich daar bij de anarchisten aangesloten. De anarchis tische theorieën hadden hem het hoofd op hol gebracht. In de staalfabriek van Carnegie te Braddock (Pennsylvanië) is weder een werkstaking begonnen, wegens verlaging van het loon. Zeshonderd werklieden nemen er aan deel en hun voorbeeld zal vermoedelijk door hun kameraden te Homestead gevolgd worden. Volgens berichten uit Soudan zou de Mahdi zoodanig vertoornd zijn over de vlucht van pater Rossignolli, dat hij alle gevangenen in boeien heeft laten slaan. Hij heeft bevolen, streng op de gevang nen te letten, daar hij vreest, dat hunne mededee- lingen zijne vijanden van zijne plan nen op de hoogte zullen brengen. De oorlog tusschen China en Japan. Volgens bericht uit Sjanghai wordt uit Peking gemeld dat de Chineesche regeering het plan om Von Hanneken een rijksleger te laten vormen heeft opgegeven, bij gebrek aan geld. Door datzelfde gebrek gedreven, zal de re geering de Chineesche gezantschap pen in Europa inkrimpen, maar de treurige toestand hunner financiën verhindert de Chineezen niet, met verschillende Europeesche firma's de onderhandelingen voort te zetten over de levering van wapenen en legerbe- hoeften, alsmede over de verschaffing van geldmiddelen voor dat doel. Volgens telegrammen aan den. New York Herald weigert China eenig grondgebied af te staan, maar biedt aan Port Arthur terug te koopen. Volgens bericht uit Washington is aan de regeering der Vereenigde Sta ten gemeld, dat de vredesonderhan delingen tusschen China en Japan dreigen te mislukken, daar de Chi neezen erop staan, eerst Forster's aan komst af te wachten. Japan weigert te wachten en dreigt de onderhande lingen af te breken. De 2e luit. H. W. Forbes van het korps genietioepen te Utrecht, is ge plaatst bij den staf der genie alhier. Te dezer stede is aan eene onge- neeselijke ziekte overieden de heer J. F. Balabréga. Na eerst ter gemeente secretarie in betrekking te zijn ge weest, bekleedde hij sinds eenige ja ren Jen post van adj. commies ter prov. griffie afd. comptabiliteit en lager onderwijs. Hij werd slechts 40 jaren oud. VARIA. Uit een kindermond Mosder Maar Kareltje, hoe kun je toch aan tante zeggen, dat zij een domme gans is 1 Ga aanstonds heen om haar te zeggen, dat je er spijt van hebt jKareltje: „Tante, het spijt me,dat u een domme gans is Kinderlijk. Kareltje wandelt aan de hand zijner moeder door een fabriekswijk der stad waar toevallig de groote schoorsteenen rooken en de kleine niet. Karei. Moe, als die kleine schoor steenen groot zijn, mogen ze dan ook rooken Dat was de bedoeling niet._ Een pas getrouwd kraakzindelijk vrouwtje zag tot haar schrik een man met bemodderde klompen en met een zak gruis hare met schoone loopers bedekte trap opgaan. H Vrouwtje: Man, zou je met de klompen aan de trap wel op kunnen He man. 'k Zal 't probeeren, me vrouw, en met een dankbaar knikje voor de groote zorg van mevrouw, was iu één oogenblix de schoone hel dere looper moddervuil. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, aoen te weten dat zijn in gekomen twee verzoekschriften le. van H. J. Burgers om vergun ning tot oprichting van eene schiet- inrichting, in het perceel aan den Schottrweg 6; 2e. van J. L E. J. Kleijnenberg, om vergunning tot oprichting van eene boek- en handelsdrukkerij door gaskracht bewogen, in het perceel aan de Zijlstraat 59. De stukken liggen ter visie van af heden tot 17 Januari, des namiddags van 2 tot 4 uur. Het stoomschip Prinses Sophievan Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Jan. van Suez. Het stoomschip Oengaran, van Rot terdam naar Java, arriv. 2 Jan. te Batavia. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, vertr. 3 Januari v. Marseille. POPULAIR CONCERT door het strijkorkest van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS, op Zondag 6 Jan. 1S95, 's avonds te 8 uren. PROGRAMMA. 1. Regiments Marsch„von Hausen" Schroder 2. Ouverture „Alphonso d'Estrella" Schubert. 3. „La Czarina" Mazurka RusseGanne. 4. Adagio voor violoncel solo Mann. Uit te voeren door den heer Char les Blazer. 5. Potpourri aus der Ope rette „Die Puppenfee" Bayer. 6. Ouverture comique Suppê. 7. Concertslück über eiu Lied von Abt (voor fluit) Popp Uit te voeren door den heer George Schmidt. 8. „Dor.au Wellen", Walzer. 9. Arabische Serenade (op verzoek) Eilenberg, 10. Potpourri aus der Ope rette „Die Jungfrau von Belleville"Millöcker. Getrouwd:4 Jan. F. W. Planten en M. A. Zeewoldt. Ondertrouwd; 4 Jan. M. F. Leijh en M. C. v. Ek. Bevallen: 3 Jan. S. J. Frederiks v. Iterson z. Overleden: 2 .Jan. E. R. Kobs 17 m. d. Be rijnhof. - J. F. Balabrega 40 j. Gr. Houtstr. - 3. A. M. Hae* stijn—Keijser SI j. N. Gracht. C. Kuijken 1 m. z. Voorzorgstr. N. H. v. d. Voorn 2 m. z. Zomer vaart. FAfVUUESERiCHTHN. Getrouwd: 2 .Jan. E. Smit Si- binga en S. M. Schim v. d. Loefl, Utrecht. 3. O. W. Schlingemann en E. M. H. de GraefF, den Haag. M. A. van Rhijn en F. G. Heijbroek, Nieu- wer-Amstel. Bevallen: 1 Jan. A. v. d. Beren van Heemstede—gravin De Lannoy z., Brussel. M. H. OttoDe Grauw d., Ouderkerk a/d Amstel. Overleden: 29 Dec. Wed. J.F. DelpratWilier, Pau. A. Moll jd. 64 j., Baarn. 31. Wed. P. J. Westerings —Mures 71 j., Zwolle. 1 Jan. J. Ph. J. Staal 31 j., Hoorn. 2. W. Garama jd. 89 j., Doorn. B. B. Krantz 27 j., Genève. 3. A. M. BotheSchapers 76 j., Delft. MARK TNiEUWS Haarlem31 Dec. 1894. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0.a f0,Witte tarwe f 4,90 a 0.Rogge f 3,70 at 0, Haver f2,50 a f2,40, Gerst 10,—a 0,Groene erwten f0,aO,Ca- pucijners f 0,a 0,Paardenboonen f4,75 a 0.Duivenboonen f5,40 a 5,10 Blauw maanzaad i'Ö,- a 0, Bruin mosterdzaad f af Koolzaad f 0,Karweizaad f0.a 0.— per 50 kilogr. Amsterdam31 Dec. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f2,40 a 2.70, dito Hambur gers f0,— a 0,dito Zaaiers 1,80 a 2,10, Zeeuwsche Spuische Jammen f 3,25 a 4,dito Ftakkeesche 0, a Geldersche Kralen f«0,a 0,Katwijker Zand f0,a Q, Noordwijker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Petr eumberickt van P. G. C: Calkoen, Makelaars, Amst., 22 Dec. De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 5,55, 5,70, 5,70, 5,70, 5,70, 5,70 ct. p. gall. Philadelphia 5,50,5,65, 5,65, 5,65,5,65, 5,65 ct. per gall. Ruwe olie 92^, 94, 95 94, 95, 95 c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f6,35, Levering Febr. f0,,Decemb. f6,25, Juni/Juli f0,Jan./Maart f6,30. Russische: Disponibel f0,Entr f0,los in Entr. Alkmaar, 17 Dec. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 19 koeien f170 a 230, 90 vette kalveren f40 a 80, 8 nuchtere dito f 8,a 18,542 vette schapen f16 a 28, 32-magere varkens f12 a 16, Opaarden fa alles per stuk, 298 vette varkens 33 a 40 ets. per Kg.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3