Moor-Mweita. foor onze Yensiers. HET SPOOK YAS ROOKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Janrgaa^ "Woensdag 9 Januari 1895. No. 3533 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT ENTIËN: J. r, STADSNIEUWS. BINNENBAN D. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-3:, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM» Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuce., Parjjt 31 bt* Faubourg Montmartre. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur Uitgever In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Een hartelijk afscheid. De verwoesting te Scheveningen in 5 afb. Een Baliër in hinderlaag. Raden Mayang Kore. Armand Rousseau. Brisson op weg naar de Kamer. Monument voor Carnot. Frans II koning van Napels. De witte Panter in den Jardindes Plantes te Parijs. Markt van bevroren vleesch te St. Petersburg. Op het Balcon. De japansch-chineesche oorlog. f* I. Slag bij Kosan. II. Japansche troepen trekken over een pontonbarg den Yalu over. III. Japansche infanterie valt onder kolonel Sato een chineesche verster king aan. IV. Japansche officieren ondervra gen, na den slag bij Ping Yang, chi neesche gevangenen. V. Vertrek van den Mikado naar Hiroshima. VI. Hoe een japansch teekenaar een plaat van 10 jaar oud vervormt voor den huidigen oorlog. VII. Het landschap na den slag bij Ping Yang. VIII. De vaandeldragers van het chineesche le^er. Tafreelen uit engelsche tooneel- stukken. I. Hansel nnd Gretel. II. Dick Whittington. III. Blauwbaard. IV. De tempel van den grooten Slang. 6 Overval van een engelsch kamp door de Waziris. De overleden Maharajah van My sore. Tijger en Seinwachter in Britseh- Indie. Op Jacht. Portret van den auteur Maarten Maarten s. Politieke Platen en Portretten. Haarlem8 Jan. 1895. De heer Fr. Lieftinck heeft zijne benoeming tot Voorzitter van de kies- vereeniging „Vooruitgang" alhier aan genomen. Dezer dagen werd in de vergade ring der Haarlemsche Amateurfoto grafen Club het feit herdacht dat twee der leden, de heer Frans Huys- ser, voorzitter dier vereeniging en de heer Ign. Bispinck, hun 25 jarige loopbaan als Amateur-photograaf begonnen. Bij deze gelegenheid werd door de jubilarissen een prijs uitge loofd om een wedstrijd in lantaarn- plat n voor de leden der club, waarin de heer Jan de Grijs den welver dienden prijs behaalde. Na afloop daarvan werden de jubilarissen bij monde van den secretaris, den heer Maurits Binger, gelukgewenscht met dit heuglijk feit, en overhandigde hij hun, uit naam der aanwezige leden, elk een fraai en smaakvol ge- geëncadreerd diploma in aquarel uit gevoerd, speciaal voor deze gelegen heid vervaardigd, onderteekend door de schenkers. Onder het schuimen der champagne werd de feestvreugde nog lang voortgezet. Zooals reeds gemeld is zal tot be sluit van zijn roemvolle langdurige tooneelloopbaan de heer L. J. Velt- man in eenige der voornaamste steden van ons land met eene daarvoor met de meeste zorg gemonteerd stuk en bijgestaan door de artisten der Koninklijke Vereeniging „het Neder- landsch Tooneel" afscheid nemen van het publiek. A.8. Donderdag heeft de afscheids- voorstelling hier te Haarlem plaats en het is te verwachten dat een even enthousiastisch publiek als dat te Amsterdam den grooten stadsschouw burg tot den nok vulde, ook hier den talentvollen grijzen Nestor der Ne- derlandsche tooneelspelers zijne laatste openlijke hulde komt bewijzen. Het bewustzijn dat het grootste gedeelte der recette dient tot het vormen van een fonds om den leveneavond van den kunstenaar zooveel mogelijk te verzoeten is een reden te meer om dien avond door een talrijk bezoek den heer Veltman ook aan Haarlem eene aangename herinnering te doen bewaren. Typ. Vereeniging „Tot Nut en Gezellig Verkeer." Maandagavond was het in de groote zaal van „de Kroon" weer zeer ge zellig. De typ. vereenig:ng „T. N. en G. V." vierde haar drie en veertigste Kopperfeest. Na het welkomstlied bracht de voorzitter, de heer C. E. Abspoel, na zijn heilgroet voor het nieuw begonnen jaar aan deledenen hun genoodigden gedaan te hebben verslag uit over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek dat de toestand sedert 1893 beter was geworden op financieel gebied. Toch jwerd nog een bedrag van f 894.63 aan ziekengeld uitge keerd, uit het hulpfonds was noodig een bedrag van f 193.36, terwijl aan een weduwe de som van f75.50 werd ter hand gesteld. Hierna ging men het programma, dat 9 nummers bevatte en zeer af wisselend was, voortzetten. Tooneel- stukjes, voordrachten en zang, alles werd tot genoegen der aanwezigen met veel bijval ten uitvoer gebracht. Al de werkende leden voldeden goed en het lid A. M. Vrugt handhaafde als komiek zijn goeden naam, terwijl onze gunstig bekend staande ijverige medewerkster, mej. B., uitmuntend hare taak volbracht. Het was reeds laat toen het bal een aanvang nam en het ochtenduur kwam zeker voor velen te spoedig om te scheiden van een plekje waar men zoo gezellig onder lach en scherts bij een was. Naar wij vernemen leveren de po gingen tot verkrijging van het voor de totstand koming van eene fabriek van electrisch licht op coöperatieven grondslag benoodigd kapitaal, voor- loopig goede resultaten op. Een belangrijk etablissement aan de Kruisstraat nam twintig aandeelen a f 50. Ons wordt verzocht te melden, dat Mad. Segond Weber hier ter stede stellig niet me°r dan één voorstelling geven zal. Men zie achterstaande annonce. Naar wij vernemen is de Maats, tot Expl. van Staalwaterbronnen in onderhandeling over den aankoop van „Rust-Hoven" op den Wagenweg te genover het Florapark, ten einde, dit behoudens goedkeuring van den Ge meenteraad, daarin hare badinrichting te maken. „Rust-Hoven" is een ruim perceel en ook door zijne ligging dicht bij den Koekamp voor badhuis zeker niet ongeschikt. Bij vonnissen der Arrondissements rechtbank alhier, dd. 8 Januari 1895 zijn in staat van faillissement ver klaard: 1. Joost Springer, handelaar in steenkolen, wonende te Purmerend, met ingang van 19 December 1894. Rechter Commissaris mr. M. G. P. del Court van Krimpen. Curator mr. L. C. Kronenberg, adv en proc. te Haarlem. 2. G. Zurlohe koopman, eenig lid der firma, Th. Wechmann, Co., wonende te Beverwijk, met ingang van 2 Januari 1895. Rechter Commissaris mr. M. G. P. del Court van Krimnen. Curator mr. F. Willekes Mac Do nald adv-'kaat en procureur alhier. Den 26sten van deze maand is het 25 jaar geleden, dat de heer Dr. E. van der Yen werd benoemd tot Direc teur der Burgeravondschool alhier, ter opvolging van den heer W. M. Logeman. De School telt thans ongeveer 160 leerlingen en werd, wat het teekenon- derwijs betreft, weinige jaren geleden belangrijk gereorganiseerd. Jaap Eden, die aanvankelijk van plan was dit jaar niet uitte komen in de schaatsenwedstrijden, en zooals men weet op dat denkbeeld is terug gekomen en deze week naar Noorwe gen vertrekt, oefent zich sinds giste ren druk op de ijsbaan onder O verveen. Die baan was evenwel naar het oordeel van het bestuur, heden nog niet sterk genoeg om haar voor de leden open te stellen. Immers, geschiedt dit al te spoedig, dan is de baan in een enkelen dag stuk gereden. Als het dezen nacht wat vriezen wil, opent men de baan misschien morgen. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Geopend: Zaterdagavond van 8% tot uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitenstee^ is gelegenheid tot inschrijving van werkloozen, die minstens 12 maan- uen in Haarlem woonachtig zijn. Na de vorige maand hebben zich als zonder werk zijnde aangemeld Timmerlieden, metselaars, schilders, vuurwerker, bakkers, wagenmakers, lood- en zinkwerker, schoenmaker, opperlieden, grof bankwerker, grond werkers, bleeker, schipper, parapluis maker, loopknechts, losse werklieden, zamen 138 personen, welke gedu rende de laatste maand zijn inge schreven. Heeren Werkgevers, welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen te bezorgen in de bus welke geplaatst is in de gang van den Doelen. Namens de Commissie: J. HUIZING, Secret. De schuld der gemeente Haarlem mermeer bedroeg op 1 Januari 1895, 36000 gulden 3JpCt. met jaarlijk- sche aflossing van 2500 gulden. Om de werkeloosheid tegen te gaan wil men te Haarlemmermeer, wan neer het weder het eenigszins toelaat, een aanvang maken met den onder bouw van rijks-ammunitie-magazijnen te Hoofddorp en Vijfhuizen, benevens het maken van batterijen op het gla- sis te Hoofddorp, waarvoor reeds de noodige grond is aangekocht. Muziekfeest. Zondag had te Tilburg eene eerste vergadering plaats der besturen van muziekgezelschappen uit Noord Brabant, tot het organiseeren van een muziekfeest bij gelegenheid van een eventueel bezoek van de Koninginnen aan die provincie in den a. h. zomer, Vertegenwoordigd waren 57 gezel schappen, waaronder 13 bij volmacht. Het voorloopig bestuur bestond uit de hh. De Beer te Tilburg, Redelé te Eindhoven en Bressers te Dongen, allen presidenten van gezelschappen uit de provincie. Aangenomen is dat het provinciaal huldebetoon te Tilburg zal plaats hebben. Het definitief bestuur bestaat uit de drie voornoemde heeren benevens de heeren Donders en Van Roessel te Tilburg, Smeet3 te Oosterhout en Timmermans te Waalwijk. De kosten zijn geraamd op f3000, waarvoor aan provincie en gemeente ieder f1500 subsidie z?l worden ge vraagd. Zondag avond tusschen 6 en 7 uur de bewoners waren naar de kerk is ingebroken in het perceel aan den Hoogendijk te Zaandam, be woond door de familie Geenen, schoenmakers. Men heeft zich toegang weten te verschaffen door inklimming door het keldervenster. Een bedrag van f25 wordt vermist, benevens een Naar het engelsch van THOMAS COBB. 22) HOOFDSTUK XXII. Het auto-da-fé. Dit huis zou zonder jou niet bewoonbaar zijn. Je bent den goeden, ouden tijd toch nog niet vergeten. Dat was een heer lijke tijd. Ik heb er dikwijls aan gedacht, toen ik het land uit was." „Op Teneriffe Arnold?" „Ahariep hij uit met een aangenamen lach," „dat is er een van jouOf je het gelooven wilt' oi niet, dikwijls dacht ik aan onze wandelingen door het bosch om primu- laveri te zoeken. Herinner je je nog den dag, toen ik die fazanten-eieren vond, en ze in mijn zak braken Het is met mij als volgt gesteld Floy: wanneer je mij helpt, dan blijf ik op den goeden weg, maar anders gaat het niet. Ik ben zon der jou zoo onvolmaakt, maar met jou hulp „Ben je volmaakt Arnold?" vulde zij aan met een glim lach, hoewel deze iets droevigs had. „In ieder geval beu ik even goed als de meeste jongge zellen," gat hij ten antwoord. „Ik mag niet in staat zijn om te dichten zooals oom Roderick, met dat werk heb ik nooit veel opgehad, maar mijn batting average bij het cricket was twintig in het laatste seizoen, en ik kan worstelen kom ik Dehoef niet te biufien, en wat ik ook ben, jou wil is mij wet, eu je kunt mij om je vinger winden Fioy."| Hij had haar nu voedsel tot nadenken verschaft. Had zij werkelijk zooveel invloed op hem eu zoo ja, kon zij dien benutten om hem te bewegen zijn plan om Owens geheim op te sporen, te laten varen? Hiervan was zij verzekerd: er konden slechts rampen uit voortvloeien, over welker aard zij liever niet nadacht. Haar eigen nieuwsgierigheid was geprik keld, vooral om te weten of de vrouw, die zij meende, dat op „Bo8chzicht" woonde, Owens vrouw was. Ongeveer op het tijdBtip, dat Florence zieh naar Anns kamer begaf om te waken, stond Joe Bodger toevallig voor het raam van zijne slaapkamer, de maan te bewonderen,die laag, en juist 'boven de toppen der boomen stond. Het huis was eenigen tijd geheel in duisternis gehuld en daar het mooi weer was, vroeg hij zich nieuwsgierig af of de vrouw, voor wie hij zoo bizonder veel belangstelling koes terde, zich weer luitenshuis zou begeven. Ofschoon hij haar bij iedere gelegenheid had gevolgd, behalve dien keer toen hij haar het huis had zien verlaten, en daardoor ook in de nabijheid was geweest toen Lizzie zoo heltig ontstelde, waarbij, hij nog maar juist den tijd had ge had om zich te verbergen en te voorkomen, dat hij zezien werd, had hij nooit ontdekt, dat zij een doel had met hare nachtelijke wandelingen. Zij verliet het huis, sloeg gewoon lijk dezelfde richting in en kwam weer thuis, en op die wijze zou een jaar kunnen verloopen zonder dat Joe er iets wijzer door werd. Hij stond voor het raam en staarde naar de dalende maan, zich beklagende over zijn onmacht, toen hij plotseling het schijnsel van een flikkerend licht ontdekte op een der bloembedden, dat een oogenblik te voren nog geheel in duisternis was gehuld. Wat beteekeude dat licht? Het scheen aan te toonen,dat iemand in de keuken bezig was, blijkbaar een vuur aan te steken. Hoe kon Joe een blik werpen in het vertrek, dat hij zoo goed kende? Na eenige minuten nadenkens had hij zijn plan gevormd, en met medenemen van eenige nuttige ge reedschappen ging hij het ten uitvoer brengen. Aan den zijkant van het huis bevond zich een venster, dat van de bijkeuken, en daarvoor eene diepte. Hierin begaf Joe zieh, maar niet alleen was het venster gesloten, maar ook hing er een groen katoenen gordijn voor. Ware dit niet zoo geweest, dan had hij gemakkelijk de keuken kunnen overzien, want de deur tusschen deze en de bijkeuken was zelden dicht. Het venster durfde hij evenwel niet openschui ven, uit vrees dat Owen hem zou hooren. Hij" haalde een beitel uit zijn zak te voorschijn en sneed daarmee langs drie zijden van een der ruiten door de stopverf en hield ze met uitgespreide vingers tegen, toen hij den vierden kant los-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1