AAKPLAKB1LJETTEN. IET SPOOK VA1 RÖflKFIELD. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Zaterdag 12 Januari 1895. No. 3536 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: j. c. stadsnieuws. binnenlan d. FEUILLETON 1, di I HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maande» 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat ZL-&, Haarlem. Teiefooimumuier 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour antiera. Dirooteur-Uitgever J. C. PEEEEBOOE Hoofdagenten vow het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijt Slbie Faubourg Montmartret Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdag avond verschijnt, zal bevatten'. Het Struisvogelei. Haarlemmer Hal letjes CCXXIII. Binnen- en Buiten- landsche berichtenVaria. Ad- ver tentïén enz. BILJETTKS! voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukker!) wan dit Blad tot hoogst biil))ken prijs laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever Haarlem11 Jan. 1895. Koloniaal Museum. Door het museum werd dezer da- gen uitgegeven een extra bulletin, bevattende de eerste aflevering der beschrijving en aibeelding van nuttige Indische planten, door dr. M. Gres- hoff met eene inleiding van dr. J. G. Boerlage, adjunct directeur van 's Rijks Herbarium te Leiden. Dr. Greshoff heeft in dit werk getracht te beant woorden aan den wensch van vele belangstellenden door nevens de we tenschappelijke beschrijving en dui delijke afoeelding der nuttigste ge waseen van Nederlandsch Indië ook een volledig overzicht te geven van hunne toepassing op praktisch ge bied, op het voetspoor van het wel oude maar nog altijd onovertroffen Ambons Kruidboek van Rumphius. Het Museum ontving van de Billi- ton-maatschappij de volledige verza meling betreffende hare Ten-ontgin ning, die op de Antwerpsche ten toonstelling de aandacht heeft ge trokken. Yan zijne excellentie den minister van Koloniën ontving het Museum eene collectie modellen van verpak kingsmiddelen voor de opium, ont worpen door den heer S. L. Huizer, oud-hoofd ingenieur van het stoom wezen in Nederlandsch Indië. Deze praktische modellen vormen met de reeds vroeger ontvangen monsters eene volledige voorstelling van alles wat met de opium en zijn gebruik in Nederlandsch Indië in Verband staat. Tot lid van den raad van bestuur toegetreden de firma C. J. van Houten en Zoon te Weesp. Naar wij vernemen zal door den R. K. Volksbond alhier, a d. Tuin- bonwgilde, van 614 Maart e.k. eene tentoonstelling worden gehouden van bloemen, planten, tuinbouwartikelen enz., tot welk einde de groote zaal van het Prinsenhof bereidwillig door den Commissaris der Koningin is af gestaan. De heer C. Druyvesteijn, commies ter provinciale griffie van Noord- Holland, chef der afdeeling Water staat, wegen, telegrafen enz. heeft eervol ontslag uit die betrekking aan gevraagd. De heer Druyvesteijn heeft meer dan veertig jaren dienst. In de j.l. Maandag gehouden ver gaderingvan den particulieren arbeids raad had volgens huishoudelijk regle ment de verkiezing plaats van het bestuur voor het jaar 1895, waartoe werden benoemd de heeren J. van den Ban, voorzitterJ. van der Wijde, vice-voorzitterJ. W. Veldh< er, pen ningmeester; J. Machielse, 1ste sec retaris,Kloppersingel 1 en H. Blokdijk, 2de secretaris, Oranjestraat 142. Be langhebbenden gelieven hiervan nota te nemen. (Dit bericht werd ons Woensdag gezonden, maar is om een onverklaar bare reden niet tot one gekomen.) Red. Veltmans afscheid. Na Amsterdam en den Haag kwam Donderdagavond Haarlem aan de beurt om afscheid te nemen van den in den dienst van Thalia vergrijsden, 77- jarigen acteur, den heer L. J. Velt- man. Een gelukkig denkbeeld was het om hem voor deze bizondere ge legenheid te doen optreden in eene rol als die van keizer Karei de Groote in Borniers „De Dochter van Roe- lant," in dichtmaat uit het fransch overgezet door J. A. Alberdingk Th yin in eene rol, zoo geheel overeen komstig de waardigheid die van den grijsaard uitgaat,in eene rol,waarin hij de groote persoonlijkheid voor stelt, voor wien het groote verleden zoo oneindig veel meer is dan de toe komst in eene rol, waarin hij zich beklaagt over het verval zijner krach ten en van hetgeen door hem is ge wrocht en toch nog eenige uren later den geestdrift in zich voelt ontwaken om te willen kampvechten tegen den overmoediy en,sterken Saraceen. Wel ke punten van overeenkomst 1 Dat ook den haarlemsche ingezetene den heer Veltman achting en waardeering toe dragen, bleek uit het ruime bezoek bij zijn afscheid. Toen hij in het derde be drijf op het tooneel verscheen werd hij met applaus vereerd en hem een lau werkrans vereerd. Deze krans werd spoedig door een tweede gevolgd. Zoo als van zelf spreekt gingen deze over reikingen vergezeld van fanfares door de muziek. Was hier het publiek niet zoo enthousiastisch als in Amsterdam en den Haag,] tenminste naar de be schrijvingen te oordeelen, toch zal de heer Veltman stellig van den avond van gisteren eene aangename herin nering meenemen van de goede ge zindheid onzer stadgenooten tegenover hem. Een der kransen was van de afd. Haarlem van het Nederlandsch Tooneelverbond. Was de heer Veltman voor dezen avond de hoofdpersoon, den leden van het Nederlandsch Tooneel, die in dit! stuk optraden in een eenigs- zins belangrijke rol, gold ook voor een niet gering deel het luide applaus, dat vooral na de laatste bedrijven lang werd aangehouden. Mevr. Hol- trop—Van Gelder vervulde keurig en artistiek haar rol, de titelrol, even eens als de heer Royaards die van graaf Amalrik (Ganeloen). De heer de Jong scheen ons in den beginne minder geschikt voor de rol van Gerald, maar in het laatste gedeelte nam hij door zijn goed spel veel weg van die minder gunstige meening. De straatjeugd. De Haarlemsche straatjeugd gaat nog steeds met onverminderden ijver voort om menschen en kinderen en dieren te plagen en te hinderen op allerlei wijzen, en veel te vernielen of te bederven wat onder hun bereik valt. Nog steeds is de Leidsche Vaart en het Leidsche plein en de omtrek daarvan het terrein van hun schand daden. Zooveel mogelijk worden vogels geschoten met catapult of gevangen met lijmhoutjes, en dan op een af schuwelijke wijze gemarteld tot ze dood zijn. De kinderen van debewo- ners aan die gracht worden nooit anders dan met den naam van „rijke boeven" betiteld, geplaagd, gegooid met vuil of steenen, soms mishan deld, en de huizen zelf dragen overal de sporen van hun grenzelooze vernielzucht. In twee huizen aan de Vaart is in korten tijd een groote ruit ingegooid, schilderwerk wordt bekrast of met bijtende stoffen voor goed leelijk gemaakt, muren worden beklad met teer of andere nooit meer te verwijderen Btoffen. De toestand eischt daar dringend verbetering, de straatjongens achten er niets te goed voor hun vernielzucht, geen persoon te achtenswaardig om hem op de ge meenste manier te beleedigen. Woensdag 1.1. meldden wij aan den heer Directeur van het Postkantoor alhier het navolgende „Gepasseerden Maandag des mor- „gens ongeveer half tien deponeerde „een mijner berichtgevers een brief „met mijn gedrukt adres in de bus ,aan het station alhier. De brief „maakte eerst een uitstapje naar „Leiden en kwam te ongeveer kwar tier over drieën in mijn bezit. „Ik achtte het wenschelijk U dit „mede te deelen, omdat dit ook met „anderen gebeuren kan en, zooals in „casu, groot inconvenient opleveren." Wij ontvingen daarop heden het onderstaande antwoord „In antwoord op vorenstaand schrij- „ven diene, dat de brievenbus aan het „station, zooals het bord daarboven „aanduidt, voornamelijk bestemd is „voor brieven, die met de treinen ver bonden moeten worden. „De trommel wordt door den por- „tier van het station in den postwagen „afgegeven en door de conducteurs „geopend; wanneer er tijd is, worden „de brieven voor eene andere richting „en voor Haarlem aan mijne bestel lers ter hand gesteld, ten einde „die mede naar het kantoor te nemen. „Een reisje als uwe brief gemaakt „heeft is niet altijd te voorkomen, „en is het in spoed gevallen wensche- „lijk de brieven te steken in de bus aan „het kantoor of wel in een der bijbus- „sen in de stad die op de, daarboven „vermelde uren worden gelicht." Allicht is het dienstig dit even onder de aandacht te brengen. Velen die haast hebben zal het gaan als onzen bericht gever, die blijkbaar het bord niet ge lezen heeft en in de, niet onverklaar bare, meening verkeerde dat een haarlemsche brievenbus... een brieven bus voor Haarlem was. Dit spreekt als een petje zon men zeggen, maar men heeft het dan toch mis. De in houd van deze bns wordt ongesorteerd met een trein verzonden, tenzij er tijd is om wat voor Haarlem bestemd is, er uit te zoeken. Derhalve lezers, wacht u voor deze perfide bus 1 Ze is zooals ge ziet niet te vertrouwen. Althans niet vóórdat de postadministratie er toe komt, de bus door een besteller te laten lich ten, die meteen een schifting maakt en wat voor Haarlem bestemd is, meeneent naar het postkantoor. Misschien acht de administratie die oplossing niet zoo eenvoudig als ze ons voorkomt. Het Duiteche „Theater der Moder nen", hetwelk in Amsterdam zijne voorstellingen met groot succes geeft, komt a.s. Zaterdag in den Schouw burg alhier opvoeren het indenlaat- sten tijd zoo herhaaldelijk besproken drama van Gerhard Hauptmann „Ein- same Menschen", hetwelk onder den titel „Eenzamen" in Amsterdam in het Salon des Variétés meer dan 50 opvoeringen beleven mocht. De firma Planije en Blansert ver zoekt ons te melden, dat haarbeurt vaart niet is gestaakt door de belem mering van het ijs. De lijst van predikbeurten in de Prot. gemeenten van hier en uit den omtrek komt voor op bladzijde 3 van dit nummer. Het openbaar onderwijs, dat de gemeente Haarlemmermeer over 1894 f36,000 kost, brengt aan bate dier gemeente op, f14,700, waaronder is begrepen, eene rijkssubsidie van f 8600. Het armwezen, dat van de gemeente zulke groote offers eischt, kost over 1894 ruim f18,000. Hof bericht. H. M. de Koningin kon Donderdag voor de eerste maal in dit jaar weer van het ijsvermaak genieten. De voor haar gereserveerde baan achter het Paleis in hetBoech was in orde gemaakt en een klein uurtje reed Koningin Wilhelmina sehaatsen, onder het oog van Haar Moeder, die in den tuin langs den waterkant op en neer wan delde. Op het ijs werd de koningin begeleid door eenige dames en heeren der hof- hu uding. H. M. de Koningin-Regentes heeft de ijsbaan op het Huis ten Bosch ook voor dit jaar wederom toegan kelijk gesteld voor de adames en heeren der hofhouding met hunne kinderen. Uit 's-Gravenhage bericht men omtrent den toestand van professor Snijders, wien Woensdagavond zulk een ernstig ongeval overkwamDe gewonde wordt in de Delftsche zie- keninrichting verpleegd. Ofschoon zijn toestand ernstige bezorgdheid wekt, verkeert hij niet in dadelijk levens gevaar. Er zijn geconstateerd een Naar hei engelsch van THOMAS COBB. 25) HOOFDSTUK-KV. Aanval en verdediging „Wij kunnen het gauw genoeg te weten komen," zeide James, de jongste. „Wat bedoel je Jim vroeg Lizzie, „hoe wil je het te weten komen?" „Door te waken en goed uit te kijken, Liz. Is dat niet natuurlijk? Wanneer je wilt weten hoe iets eruitziet, bekijk het dan goed en je bent er. Doe je mee John „Wei ja James." „Ik moest ook maar van de partij zijn," zeide Mogford senior, „vindt je ook niet vrouw Juffrouw Mogford aarzelde tusschen den wensch om hare wat al te overijld handelende jongensonder de natuurlijke bescher ming van hun vader te zien, enorn haar echtgenoot voor gevaar te behoeden, maar ten slotte was het plan gevormd, wat door Lizzie Maandagmorgen aan Florence werd verteld. Later op dan dag ontmoette zij Owen Fairford in het dorp en bleef staan. Hij scheen geheel vergeten te zijn hoe verlegen en zonderling hij was geweest eenige avonden geleden, toen hij haar had bezocht, en na eenige gewone opmerkingen vroeg hij naar Anns toestand. „Zij gaat hard achteruit," was het antwoord. „Dokier Viret twijfelt er zelfs aan, of zij dezen dag wel zal halen. Ik had haar niet verlaten wanneer hij er niet op had aangedrongen, dat ik er een half uurtje op uit zou gaan." Toen hierna haar klein handje een oogenblik rustte in de zijne, die tamelijk groot was, had zij hem zoo gaarne willen waarschuwen voor het komplot, dat tegen hem was gesmeedj maar zij durfde niet. Niet alleen Arnold bespiedde hem, maar ook de Mogfords; en zij konden hem onaangenaamheden ge noeg berokkenen. En er was er nog een, veel meer nog op zijne hoede dan de anderen, zonder dat Florence of Owen er iets van ver moedden. Joe Boager die in „de Leeuw" iets van het plan der Mogfords had vernomen, beschouwde het als een voor nemen om hem het brood uit den mond te stelen. Toen echter ongeveer ten vijf uur de storm, die reeds den gehee- len dag gedreigd had, met woede over Rookfield losbarstte, vroolijkte dit Joe op. Wanneer de Mogfords zoo onverstandig waren om er op uit te gaan, dan zou hunne moeite tevergeefsch zijn; niemand zou waarschijnlijk hun voorbeeld volgen! Hij begaf zich des avonds om elf uur naar bed en lag te luisteren naar den regen, die boven zijn hoofd op het dak kletterde, toen hij een deur hoorde open- en dichtgaan, en hij had juist zijn punt van uitkijk bereikt om een lange, donkere gestalte door de poort te zien gaan, naar allen schijn dezelfde van altijd, alleen kon hij nn niets van het gezicht onderscheiden, niet door eene voile, maar door eene para- pluie, die deze persoon vlak boven haar hoofd hield. Hoe vurig Joe er naar verlangde om ze te volgen, hij durfde niet. Behalve het groote bezwaar, dat hij op het oogenblik niet behoorlijk was gekleed om zich in dit weer buitenshuis te begeven, zou er wanneer de Mogfords de ele menten trotseerden, eene botsing plaats hebben, waarbij Joe als hij voorzichtig wilde zijn, niet tegenwoordig moest wezen. Intusschen hadden zich drie roode hoofden, bedekt met evenveel zwarte hoeden, verborgen achter den mnnr van het kerf hof, eenige meters van den ingang verwijderd. De regen plaste onmeedoogend op hen neer, zoodat Mogford senior be gon te wenschen, dat hij dit avontuur maar aan zijne zoons had overgelaten, die zich door geen weêr, goed of kwaad, wilden laten weerhouden. „Half een," riep John uit, toen de klok een slag deed hooren. „Hoe lang moet het nog duren? dat wilde ik wel eens weten," bromde Mogford, die zich zoodanig trachtte te ver schuilen, dat de regen zijn hals niet kon bereiken. „Stilfluisterde John. „Ik hoor wat Zij staken hunne hoofden dicht bij elkaar en luisterden aandachtig.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1