Letteren en Kunst. Rechtszaken. zware inwendige bloeduitstorting in den rug, zonder dat gelukkig het ruggemerg is geraakt, en een lichte schedelbreuk. De heer Ravenek heeft, na wegens de vry ernstige polsver- wonding verbonden te zijn, het zieken huis verlaten. om de belemmeringen die dit kanaal Da justitie te Amsterdam heeft voor de scheepvaart biedt, hetzij op I Donderdag, niet zonder moeite, be te heffen, hetzij zooveel doenlijk te verminderen, thans zoover met haar arbeid gevorderd, dat haar rapport binnen kort mag worden te gemoet gezien. Hbld Kapitein Dalen, t Met leedwezen vernamen wij, schrijft het Hbld., het bericht van een onge luk, den kapt. t. zee, J. Dalen over komen. De juiste bijzonderheden hoe hij het leven verloor zijn nog niet bekend. Hij kwam den 23en Dec. te Genua aan boord van de „Prinses Amalia", en zijn familie ontving Dinsdag het bericht dat hij den 6den Januari vermist werd. „Vermoedelijk is hij verdronken", gelijk de comman dant der marine in Nederl.-Indië aan den Minister seinde. Kapitein Dalen was een voortreffe lijk zeeofficierbezadigd, ernstig, strikt rechtvaardig en een voorbeeld van plichtsvervulling. Zijn hart klopte warm voor de marine. Hij was een der zee-officieren die zich als vrijwilligers aanboden, toen onze kleine schoener „Willem Barents" jaar in jaar uit in de IJszee onderzoekingstochten deed om de oude school voor zeemanschap weder in eere te herstellen bij de volken, die van de zee en door de zee leven. Hij was gezagvoerder van de „Ba rents" op een der reizen, en wijlen de schout-bij-nacht Jansen, de drijf kracht van het Barents-comité, dat de soms zware verantwoordelijkheid voor die oefeningstochten droeg en die doorkneed was in kennis van ijstoe standen en zeilvaart in het hooge Noorden, sprak steeds met groote waardeericg van zijn werk, zijn op treden. Dat is nu de derde der comman danten van de „Willem Barents,' die wij te betreuren hebben. De on vergetelijke kolonel Broekhuyzen, „le beau idéal" van een voortreffelijk, eenvoudig, moedig zee-officier, over leed te Soerabaya aan de cholera. Kolonel Hoffman, een degelijk, ernstig en braaf zee-officier, bezweek eveneens aan die ziekte-te Soerabaya. Eu nu heeft Dalen een plaats on der de goede zee-officiereu open ge laten. Het vaderland heeft in hen drieën mannen verloren, die de vlag van het land hoog hielden, die niet met woorden, maar met daden mochten toonen hoe lief hun land hun was. Vak-congres. Het centraal bestuur van den Ned. R. K. Volksbond heeft vastgesteld dat in den loop der maand September dezes jaars te Amsterdam een vak congres zal gehouden worden, waar aan door alle Bond6afdeelingen en vakvereenigingen kan worden deel genomen. De bisschop van Haarlem heeft zich bereid verklaard het eere-voorzitter- schap te aanvaarden, terwijl het uit voerend comité der tentoonstelling welwillend steun heeft toegezegd. Waarschijnlijk zal Zondagavond 15 Sept. met een kerkelijke plechtigheid de opening van het congres plaats hebben, dat de beide daaraanvolgende dagen zal worden voortgezet. Ieder vak zal in de gelegenheid gesteld worden een afzonderlijke sectie te vormen en eigen conclusiën te nemen. Het Noordzee-kanaal. Naar wij vernemen, is de commissie, enkele maanden geleden door de Ka mer van Koophandel te Amsterdam benoemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand van het Noordzeekanaal en naar de verbete ringen die zouden zijn aan te brengen Diefstal. Toen Woensdagavond omstreeks half 7 de bureaulist van het tooneel- gezelschap van den heer A. van Lier, uit Amsterdam, dat in Kunstmin te Dordrecht voorstellingen geeft van De Levende Brugin zijn bureau terug keerde en met zijn sleutel de lade opende, waarin hij ten 4 uur zijne boeken, kaartjes en gelden van ver kochte kaartjes geborgen had, kwam hij tot de onaangename ontdekking dat men van zijne afwezigheid had gebruik gemaakt om een ged der gelden te ontvreemden. Nadat de dief kennelijk vergeefs getracht had het slot der lade te forceeren, heeft hij met behulp van een scherp voorwerp den bodem der lade aan de eene zijde uit de sponning weten te wringen en een gedeelte van dien bodem af te breken, waarna hij waar schijnlijk getracht heeft het mandji met geld door de opening naar zich toe te trekken, maar, te oordeelen naar den verwrongen staat waarin dat mandje in de lade werd gevonden, is hem ook dat niet gelukt.Zooveel als hij van het geld kon grijpen, omstreeks ƒ150 aan specie, schijnt hij toen uit net mandje genomen en zich daar mede verwijderd te hebben. Dat de dief nog een vrij beduidend bedrag in het mandje heeft achter gelaten, is waarschijnlijk een gevolg van de overhaasting, waarmede hij moest werk gaan, en de vrees voor ontdekking. Hoogstwaarschijnlijk is hij door den gang der woning van den kastelein in het afgesloten bu reau weten binnen te dringen met behulp van den daarop passenden sleutel en heelt hij het ook san die zijde verlatende sleutel moet al thans in het slot stekende gevonden zijn. Van den diefstal is terstond aan gifte gedaan bij de politie, die on middellijk een onderzoek instelde en dat Donderdag heeft voortgezet. Tij dens een der vorige opvoeringen van De levende Brug toch werd eveneens diefstal gepleegduit den zak eener in de kleedkamer achtergebleven broek van een der spelers werden toen een gouden vingerring benevens eenige stuivertjes uit eene portemon- naie ontvreemd, zonder dat het tot dusverre gelukt is den dief dier voor werpen in handen te krijgen. °P den inboedel van Reens, den bekenden voorzitter van de anti-belastingvereeniging. Reens is zelf tot bewaarder aangesteld van de in beslag genomen goederen, die bin nen enkele dagen wegens belasting schuld in het openbaar zullen wor den verkocht Het Rotterdamsch sub-comité voor de stichting van een monument ter eere van Frans Hals alhier bestaat uit de heeren: burgemeester F. B. 's Jacob, voorzitter dr. Joh. Dyserinck onder-voorzitter, J. H. W. Unger, se cretaris, Ed. C. W. Heyer, C. M. C. Obreen en J. J. Tiele. vrouw te vertoonen, van wie hij aan- deelen in de gemeenteleening had verkwist; Takken, dat hy schuldig of medeschuldig was aan alles, doch onder den invloed van Rootjes, die hem er toe gebracht had geld telee- nen, de boeken te vervalschen, enz., waarna hij, geheel onder de macht van Rootjes gekomen, alles deed wat deze hem zeide te doen. Intussohen zijn de kansen voor Rootjes niet beter geworden Don derdag in veel gevallen is hij óf door de mand gevallen, óf in tegenspraak gekomen met zijne verklaringen voor den rechter van instructie. Hedeu kwam de off. van just, aan 't woord voor 't nemen van zijn requisitoir. De gevolgen van een duel. Op Donderdag den 24en dezer zal door de arrondissements-rechtbank te Breda behandeld worden de zaak van de heeren D'Alva en Drummond uit Parijs, beschuldigd van het houden van een duel op Nederlandsch grond gebied (onder de gemeente Rozen- daal). Vijf getuigen, dokter en getuigen van het duel, zullen worden gehoord. Donderdag deed de arrondissements rechtbank te 's Hertogenbosch uit spraak in zakeM. v. Berkum uit Osch, thans voortvluchtig, en J. G. de Bie, bijgenaamd Cis, gedetineerd te Leeuwarden en verklaarde den ln beklaagde schuldig aan het opzette lijk schenden van een graf en ver oordeelde hem te dier zake tot een gevangenisstraf van 1 jaar en sprak den 2den beklaagde vrij als zijnde diens schuld niet rechtsgeldig bewe zen. eieren met vrouw, zuster of broeder; onderofficieren en manschappen keu velden gezellig en opgewonden met hunne kameraden. Eindelijk naderde de tijd van het vertrek van den trein nadat overste Scheuer op zijn gewone rondborstige manier van spre ken den officieren had toegevoegd „Ik verzoek u allen niet te hartelijk te zijn tusBchen zeoveel menschen in, want denkt er em: „alles kost 'n dubbeltje!" werd in de grootste orde door het bataljon in den trein plaats genomen. Reeds voor acht uur stond het >erron van het station Weltevreden ïedenochten vol belangztellenden, die zich voor vijf oenten den prijs van een perronkaartje van de Indische spoorwegmaatschappij het| recht ge kocht hadden om den thuiskomenden Lombokhelden de hand te drukken; die heffing was hinderlijk maar waar de maatschappij zich met 50 pet. van het tarief van overste Scheuer tevreden stelde bij wien alles een dubbeltje kost daar laat men het zich wel gevallen. Minder welgevallig was echter de geduldproef die tot half elf gerekt werd. Maar daar doet zich de stoomfluit hooren, de trein komt aangedonderd over de brug bij de citadel, uit de ramen der wagens steken tal van BalUche zonneschermen, die thans effectieven dienst doen tegen den regen. De spoorwegbeambten trachten het publiek achteruit te drijven, docht dit gelukt niet; het „Wilhelmus" klinkt, een eindeloos hoerali weergalmt, alles snelt naar den staart van den trein waar de gebruinde krijgers in gehavende uni formen uitstappenin d® verte zien we het vaandel van het 9e, beschut door de veroverde koningspajong; het gejuich wordt zeo mogelijk nog krachtiger, „dolle Drie»", wiens schit terende oogjes boven een grij zenden Koloniën, Lombok. Uit Soerabaja is 7 December aan de Loc. getelegrapheerd Het ss. Both isjgisteren naar Ampe- nan teruggegaan met pastoor Voogel. kapitein Reerink, de eerste-iuitenant Voorneman, de tweede luit. Daams, Smits en Was, allen van de infanterie, luit. kwartierm. Kraal en ongeveer 200 onderofficieren en minderen, be nevens groote partijen provis.ën, huis raad enz. De Maeteuijcktr is van morgen om 8 uur hier aangekomen met het ze vende bataljon. De resident en vele civiele autoriteiten, de afd. comman dant met tal van hoofd- en subalterne officieren van leger, vloot en schutterij vele notabelen, de gedelegeerden van het „Roode Kruis" en de muziek van het 13e bataljon i begaven zich aan boord om de strijders te begroeten, Mevrouw D. reikte bouquetten uit. De officieren werden onthaald op champagne, de minderen op bier en baard en een monzterkrans vroolijk Geen vergiftiging. Het is bij de gerechtelijke schou wing te Amsterdam gebleken, dat de dienstmaagd van den heer Mantel, wier plotseling overlijden aanleiding had gegeven tot het vermoeden, dat er vergiftiging zou hebben plaats ge had, haar natuurlijken dood gestor ven is. Volgens verklaring van den esheer, is zij overleden aan hart verlamming, een gevolg van rood vonk, waaraan zij, zonder dat men dit wist, geleden had. De moord te Bussum. De zaak van den moord, in Augus tus jl. te Bussum op het dochtertje van den heer Meinders gepleegd, zal eerst in de maand Februari voor de rechtbank te Amsterdam worden be handeld. De instructie in deze zaak is namelijk heropend om nog eenige nieuwe getuigen te hooren. De kanonnier Koele man heeft be kend de dienstbode Henriette Mom ber blijft echt6r alle schuld ontken nen. Meineed Eene betrekkelijk luttele zaak leidde Donderdagochtend in de terechtzitting van de Haagsche rechtbank weder tot een incident. In eene drankwetovertreding n. 1. trad een getuige a decharge op, die eene verklaring aflegde in lijnrechten strijd met de verklaringen derverba- liseerende beambten en, hoe ook ge wezen op het gewicht van den eed en de gevolgen van meineed, hij bleef bij zijn getuigenis. Daarop requireerde de sub?t. off. van justitie rechtsingang wegens meineed en onmiddellijke inhechte nisneming van den verdachte. Na langdurige beraadslaging in de raadkamer, en nadat de president der rechtbank herhaalde malen getracht had den verdachte tot inkeer te bren gen, door hem te wijzen op zijne vrouw en twee kinderen, verleende de recht bank rechtsingang tegen C. F. van R.. sjouwer, oud 19 jaren, met last tot onmiddellijke inhechtenisneming. De verdere behandeling der zaak werd daarop voor onbepaalden tijd geschorst. Valsehe obligatie n. Donderdagmiddag is het getuigen verhoor in zake de valsche obiigatiën der gemeente De Bilt, voor de arron dissements-rechtbank te Utrecht af- geloopen. Beide bekl. bleven bij hunne ver klaringen: Rootjes dat hij onschul dig was aan de vervalsching der obiigatiën, en alleen medewerking had verleend aan de bestelling van eenige obiigatiën, die Takken zeide noodig te hebben om ze aan zijne andere jververschingen. De" resident hield eene hartelijke toespraak, die werd beantwoord door majoor Wil- lems. Er heerschte groot enthousias me. Vanmorgen om 9 uur is de Maetsuijcker doorgestoomd naar Sema- rang. Den 8n kwam het 7e bataljon on der majoor Willems te Semarang aan, en werd door militairen en bur gers met groote geestdrift ingehaald. De J.-B. van den lln schrijft: Reeds een uur voor de aankomst van het stoomschip Both wemelde het op de kaai der haven van Tand jong Priok van nieuwsgierigen. Te 7 uur 15 min. debarqueerden de troepen en werden allerhartelijkst verwelkomd. Jonge dames beijverden zich bouquetjes uit te deelen, zoowel aan de manschappen als de officieren en in de hangars werden allen ont haald op champagne, bier en sigaren, welke versnaperingen door de Ko ninklijke Paket vaart-Maatschappij waren verstrekt. Overste Scheuer werd hier in hartelijke bewoordingen toe gesproken door den heer Taylor, die verzekerde dat de directie der K. P. M. tijdens den oorlog op Lombok met de troepen steeds had meege leefd; hij achtte zich gelukkig den overste en zijn dapper bataljon het eerst welkom te kunnen heeten en deelde mede, dat de K. P. M. ais blijk van hare hulde den overste een bloe menkrans wenschte aan te bieden Met ferme stem antwoordde overste Scheuer. Hij dankte voor de ontvangst, herdacht de expeditie, en bracht hulde aan de Paketvaart. Te ruim 9 uur werd naar het sta tion opgerukt, waar door de muziek nog eenige.volksliederen en de Tjakra- negara-marsch werden ten beste Het was een bonte troep op het perron. Over.d vormden zich clubjes van uit den krijg teruggekeerde offi- knippen, wordt op de handen van eenige wapenbroeders naar den leger commandant en den vlootvoogd ge dragen, welke autoriteiten hem het eerst de hand drukken. Veel tijd is er echter niet voor. Alles dringt mtde naar buiten. Het duurt geruimen tijd vóórdat het bataljon in orde i» opgesteld met het front naar de Willemskerk. De gou verneur-generaal kwam nog te vroeg.. E. en mevrouw Van der Wyck lieten zich door den regen niet weer houden om den la daumont gereden landauer te doen openslaan, een ad judant ging den overzt® Soheuer halen en weldra galoppeerde deze den land voogd tegemoetdeze beantwoordde het militair saluut van den jubilaris met een warmen handdruk. Eenige oogenblikken later marcheerde de gouverneur-generaal, vergezeld van de commandanten van land- en zeemacht en gevoLd door een schitterenden staf langs de gelederen van het 9de batal jon na deze inspectie werden de offi cieren voor geroepen en heette de gouverneur-generaal het korps dat onder de bevelen van overste Scheuer zooveel had bijgedragen tot de schit terende overwinningen op Lombok, van harte welkom en verzocht Z- E. voor mevrouw Van der Wijck de eer om den eersten krans aan het vaandel te mogen hechten, hetgeen onder een donderend hoera uit duizendenkelen geschiedde. Andere prachtige kransen waren inmidde s aangeboden door mevrouw Scheuer, de militaire socië teit „Concordia" en anderen, terwijl verder alle officieren en minderen met bloemen getooid waren. Nadat me vrouw Van der Wijck en het gevolg van Z. E. in de rijiuigen vertrokken waren, marcheerde het 9e bataljon langs de andere troepen door de Wiilemslaan naar de esplanade voor de citadel Prins Frederik. Langs den geheelen we f-tonden jonge dames Te midden van het gekletter van den neervallenden regen onderscheidden zij zware, regelmatige voetstappen, die lang zaam naderden. „Luister," fluisterde James, „vader en ik zullen wachten, ga jij dan naar den uitgang John. Versper haar dan den weg en...." „Neen, ik niet James. Vader en ik zullen wachten, ga jij haar dan te gemoet" „Of zou het niet het beste zijn, dat vader ging," opperde James, die niet langer de leiding nam. „En ik zeg jullie, dat wij bij elkaar moeten blijven," ant woordde Mogford. Allen trilden van opgewondenheid. „Zij komt," fluisterde John. Zij staken hunne hoofden boven den muur en gluurden er over. Twee paar tandenryen klapperden en Mogford, wiens tan den grootendeels reeds tot het verleden behoorden, stond daar met knikkende knieën. Daar ging de lange, zwarte gestalte, zooals Lizzie ze had beschreven; alleen was het gelaat nu verborgen achter eene parapluie. De neervallende regen belette de drie toeschou- schouwers om duidelijk eenige bizonderheden te zien, dan alleen dat de linkerhand bloot hing. Toen de gestalte tegen over het struikgewas voorbijliep, bukten zich de Mogfords en kropen onder beschutting van den muur naar den uitgang. „Wij zullen zooiets niet toestaan," zeide James, die gaarne achter had willen blijven om het hek te sluiten; de anderen wachtten echter op hem, en naast elkaar schreden zij voor waarts om de lange, zwarte gestalte te ontmoeten. Zij bleven recht voor haar staan en versperden haar dus den weg. Het volgende oogenblik werd de parapluie opgeheven en tot hunne groote verbazing en verwarring stonden zij tegenover Owen Fairford. Hij was gehuld in een langen, zwarten regen mantel, en tengevolge van de duisternis, den verblindenden regen en van hunne verwachting wat zij zouden zien, was het zeer gemakkelijk om zich te vergissen. „Nu wat moet gij riep hij uit. „Gij schijnt nogal een groot gedeelte van den weg noodig te hebben Mogford begreep, dat hij zich in eene lastige positie be vond. Hij wist nauwelijks welke verklaring hij zou geven, en na eenige seconden in zijne verwarring over zijn hoofd te hebben gewreven, stamelde hij eene verontschuldiging, en, gevolgd door zijne twee zoons, nam hij de vlucht. Zooals hij later verklaarde had hij zichzelf kunnen slaan, en zijne vrouw vatte de geheele gebeurtenis in een met deze woorden: „Liz is gek," zeide zy. De gebeurtenissen van dien nacht waren evenwel nog niet afgeloopen. Getrouw aan zijn woord had Arnold gewaakt en tevergeefs gewacht. Indien hij geen bezoek had afgelegd op „Boschzicht", dan zou, zooals hij herhaaldelijk aan Florence vertelde, die vrouw stellig weer te voorschijn zijn gekomen, en zich aan zijne handen hebben overgeleverd. Deze nacht scheen hem echter gunstig te zijn. Owen Fairford zocht niet zooveel volharding bij hem zoeken, dat hij de elementen zou trotseeren. Het was juist een nacht om de gewone behoedzaamheid te veronachtzamen, en vooral een nacht om de vrouw te voorschijn te doen komen, die door hem de laatste nachten binnenshuis was gebleven. Dientengevolge begaf hij zich even na half een uit huis na tot het laatste oogenblik te hebben gewacht om zich zoo min mogelijk aan den hevigen regen te moeten blootstellen en zocht zijn plaatsje onder den plataanboom weer op. Hij kon niet veel zien door het floers van den regen maar toen hij omstreeks ton een ure voetstappen meende te hoo ren, rekte hij zijn hoofd uit, en zag eene gedaante in het zwart op het punt de verst verwijderde poort van „Bosch- zicht" binnen te treden; liep toen haastig langs het hek en de eerste poort door, waarbij hij hoopte de persoon voor de voordeur bereikt te kunnen hebben. Nog éene seconde en hij ware te laat geweest want de deur werd bijna gesloten. In zijne opwinding duwde Arnold er uit alle macht tegen. Onmiddellijk vloog ze wijd openen tot zijne verbazing zag hij Owens ernstig bleek gelaat voor zich. Toch week Arnold niet terug; hij zette zijn rechtervoet op de deurmat en poogde binnen te treden. (Wtrdt vervlgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2