NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Maandag 14 Januari 1895. No. 3537 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. j. a STADSNIEUWS. B INNENLAND, Letteren en Kunst. Politiek Overzicht. 12e Jaargang HAARLEM'S DAGBLAD Vo#r Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 3L4:» Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dk Co., JOHN F. JONES, Succ., Paryt 31 bi* Faubourg Montmartre: EERSTE BLAD. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur Uitgever Haar tem, 12 Jan. 1895. Museum, van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen Zondag a.s. voor het laatst de afbeeldingen der fragmenten ont dekt bij de opgravingen te Olympia en de sarcophagen. uit het laatste grieksche tijdperk tentoongesteld zijn. Èfft- De tentoonstelling van het werk der leerlingen die thans in de witte zaal gehouden wordt, is eveneens voor het laatst te bezichtigen, daar er de volgende week eene tentoonstelling der decoratieve werken van den ar chitect Berlage te Amsterdam zal ge houden worden. Des Zondags is de toegang vrij. Naar men verneemt is door de Aldeeling Haarlem der Noord-Hol- landsche Yereeniging „het Witte Kruis" aan de geneeskundigen alhier kennis gegeven, dat bij het Hoofdbe stuur te Amsterdam op aanvrage, serum tegen diphtherie verkrijgbaar is tegen den kostenden prijs voor meer gegoeden, terwijl voor patiënten, voor wie het middel te duur is, de kosten komen voor rekening van de Ver- eeniging „het Witte Kruis." De Handelmaatschappij op het Spaarne annonceert in ons tweede blad van heden den uitverkoop van een par tij door Maaswater beschadigde goe deren. Maandag a.s. treedt als spreker in de afd. Haarlem e. o. van den R. K. Volksbond alhier op de zeer eerw. pater Wulfingh. In eene advertentie in dit blad wordt de aandacht gevestigd op üe uitbreiding van den zoo nuttigen arbeidskring van het ziekenhuis St. Johannes de Deo alhier. Deze week is ingesteld een spreekuur aan het gesticht voor onvermogendeu voor namelijk voor chrurgisch te behande len patiënten, van 910 uur, te hou den door den heer dr. De Wildt. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat mannelijke patiënten in 4 klassen in het gesticht kunnen op genomen worden, waarvan de 4e kl. voor gratis-patiëntenallen zonder onderscheid van godsdienst. Wij vestieen nogmaals de aandacht op de voorstelling van Maandag a. s. door mevrouw Segond-Weber in onzen Schouwburg te geven. In Amsterdam was de schouwburg zeer druk bezocht, bij de voorstelling van hedenavond in Rotterdam is alles uitverkocht. Wij twijfelen niet of ook hier zullen zeer velen gebruik maken van de gelegenheid om de groote tragé dienne in Racine's meesterwerk An- •dromaque" gte bewonderen. Een groote schare had zich Don derdagmorgen omstreeks 12 uur ge groepeerd rondom het graf op de nieuwe begraafplaats alhier van mejuffrouw Elisabeth van Duin. Velen uit Haarlem, en ruim honderd per sonen uit Amsterdam hadden zich aan het graf vereenigd. Onmiddellijk bij aankomst van het lijk, strooiden twee jonge meisjes bloemen op de lijkkist, terwijl allerlei kransen, een kruis met rozen, een vredepalm enz. de rustplaats bedekten. Ds. P. J. Moeton schetste in korte, ernstige woorden het jonge meisje van ruim 22 jaar als een sieraad voor allen die haar omringden, en wees op haar innerlijk schoon dat door haar ar beid in de werken der liefde te Haar lem en Amsterdam zoo bizonder aan trok. Een graflied werd nog gezongen door een koor van heeren en dames, behoorende tot de Evang. Vereeni- ging „Bethel te Amsterdam." Daarna sprak den heer H. C. Zwahler van Deventer, Theol. Cand. kort en indrukwekkend; hij schetste de overledene, met wie hij hoopte eenmaal door den band des huwe lijks verbonden te worden, als een Christin, wier voorbeeld ieder aan trok en van wie zooveel te leeren was. Nu nam de heer A. W. J. Bietenduffel van Amsterdam, het woord die de beide meisjes, adsisten- ten uit de klasse der Zondagsschool, die de overledene te Amsterdam had bearbeid, bedankte voorde bloemen, die zij strooiden op het graf van haar lieve juffrouw; verder schetste spreker het verlies voor de familie, voor zich zelf waar de overledene 2i jaar was thuis geweest, het verlies voor de Evang. Vereen. „Bethel" waar zij aan de afdeeling Zuster Krans secretaresse s. Na een persoonlijk woord tot den heer G. Honing en zijne kin deren, vader en broeders van de overledene gericht te hebben, besloot spreker met een woord van ds. Moe- ton „aan onze zijde al het verlies, aan haar zijde al de winst". Verder sprak ds. Moeton een dankgebed uit; daarna bedankte de heer G. Honing Jr. oudste zoon, voor de laatste eer der overledene bewezen, en ging de diep bedroefde schare huiswaarts. of in de gemeente (Haarlemmerliede en Spaarnwoude) woonachtig is. Bij een bewoner van den Hooge- weg te Zandvoort ontstond, een paar dagen geleden, een binnenbrand, die door spoedige hulp der buren in zijn begin gebluscht werd. De waterscha de is grooter dan de brandschade. Zekere W. de R. te Zandvoort een wagen steenen rijdende, geraakte door de gladheid van den weg beklemd tusschen zijn wagen en eene houten schutting, waardoor hij eenige {kneu zingen bekwam. Vrijdag-middag had een inwoner der gemeente Zandvoort A. K. W., werkzaam bij de verbouwing van het hótel d'Orange, het ongeluk mis te stappen van eene plank, die gelegen was van de eerste verdieping naar den begonen grond. Hevig aan het hoofd verwond, werd hij dadelijk onder ge neeskundige behandeling gesteld; zijn toestand is redelijk. Wegens het dooiweer gaat het ijs- feest hedenavond niet door. Naar aanleiding van het stukje in ons vorig Nr. over de straatjeugd, ons ge zonden door een abonné uit het Leid- sche kwartier, maakt men ons de op merking, dat een tegenhanger van de uitdrukking „rij ke boeven"is de scheld naam „schooiers", waarmede vele leer lingen van de opleidingsschool uit-de Wilhelminastraat de jongens van de school aan 't Molenpad betitelen. 't Een is voorzeker al even ongepast als 't andere en de onderwijzers der beide scholen kunnen wellicht met een hartig woor.ije het gebruik van deze beide onheusche qualificaties tot eer. minimum beperken. Te Velsen is de oprichting van een veefonds thans verzekerd48 leden en 21 donateurs hebben zich aange sloten. In den Noordertocht van den IJpol- der is een 8jarig aldaar woonachtig knaapje door het ijs gezakt en ver dronken. Marktbericht van J. W. R. Arnold te IJinuiden van 711 Januari 1895. Van de beugvisscherij arriveerden 16 sloepen, aanvoerende van 500 tot 2800 schel visschen, waarvan de prijzen varieerden van f32 tot fölpergr^ot honderd al naar gelang van kwaliteit, grootte en dag van aanvoer. Als een bijzonderheid verdient ver melding,dat in den naburigen Houtrak- polder (groot ruim 1200 H. A) niet één landeigenaar is, die in dien polder Parlementaire praatjes. De grijze Staatsman Gladstone is daar als het levend besvijs van de werkzaamheid die oude heeren nog kunnen ontwikkelen. En als hij er niet was, dan waren er de leden onzer Eerste Kamer, dat „hooge Staatslichaam'1, zooals de heer van Nispen tot Pannerden haar bij voorkeur noemt. Zij kan vlug werken. Tegen halt twaalf begonnen, had zij omstreeks drie uren haar taak afgedaan, was op recès uiteengegaan en had tot wet, verheven twee omwerpen van wet die een lange parlementaire geschie denis achter zich hebben. Het eerste was dat tot bekrachtiging van de met Pruisen gesloten over eenkomst tot verbetering van den Ouden IJsel, dat met slechts 2 stem men te^en, die van genoemden heer Van Nispen en den heer Knol Welt werd goedgekeurd. De eerste had het wetsontwerp be streden op grond o.m. dat door deze overeenkomst de Kleefsche Graaf in een onhoudbaren toestand zou komen. Mijn lezers zullen zeker volkomen vrede hebben met het antwoord van den Minister van Waterstaat, den heer van der Sleijden, dat dan een nieuwe overeenkomst zou moeten gemaakt worden. Althans voor de Kamer scheen de weerlegging van dit en andere détails uit de rede des heeren Van Nispen voldoende. Kennis van details inzake de suiker industrie is ook in hooge mate noodig tot juiste beoordeeling van het wets ontwerp betreffende den suikeraccijns in verband met het raffineeren van ruwe suiker van hoog gehalte. Zon der aan de kennis der lezers te kort te willen doen, meen ik die details bij hen niet als algemeen bekend te mogen onderstellen. En aan een uit eenzetting daarvan zal ik mij te min der wagen, nu dit wetsontwerp nog zeer onlangs door de Tweede Kamer uitvoerig is behandeld. Bepalen we ons dus tot de mededee- liug, dal het wetsontwerp bestrijding ondervond van de heeren Godin de Beaufortdie er een protectie voor buiteniandsche suiker-producenten in zag en Sassendie er nadeel van vreesde voor de bietsuiker-fabrikanten en de bietenteelers verdedigd daarentegen door de heeren Rahusen en A. Prins, die in het wetsontwerp een ophelfing zagen van belemmeringen voor de in dustrie en tegelijkertijd gelegenheid vonden hun afkeer van onze bescher mende suiker-wetgeving in al zijn hartgrondigheid te uiten. Natuurlijk trad ook de Minister van Financiën, de heer Sprenger van Eijk, in de bres voor dit reeds eenmaal door de Eerste Kamer verworpen en door hem, met geringe wijziging, we der opgenomen ontwerp van zijn voorganger. De Min. was voor deze speciale gelegenheid zelfs gewapend met een aantal monsters suiker, keu rig gerangschikt in een mahoniehou ten doosje. Hij verdedigde het ont werp als opheffende belemmeringen voor de industrie, zonder meerdere protectie voor de raffinadeurs en zon der vrees van nadeel voor eenige andere industrie. De Min. erkende daarbij ten volle dat onze suikerwet geving slecht was. Toch achtte hij het oogenblik niet geschikt om po gingen aan te wenden tot invoering van een internationaal entrepót-stelsel, waarop de beer Rahusen als wensche- lijk had gewezen. Het wetsontwerp werd ten slotte aangenomen met 28 tegen 17 stem men. De geheele „landbouwkolonie" uit de Kamer stemde tegen, nl. zij die in den regel met den naam „agra riërs" worden bestempeld en die bij alle partijen te vinden zijn, zij die in het onderhavige geval schade ducht ten voor bietsuiker-industrie en -cul tuur. Het waren de heeren van Nis pen tot Pannerden, Breebaart, Regout, Bergsma, Engelberts, Welt, Sassen, Magnie, Merckelbach, v. d. Oye, van Zinnicq Bergman, v. Pallandt van Neerynen, Verheijen, van Lijnden, Bultman, Pijls en Godin de Beaufort. Toen ging de Kamer huiswaarts tot Maandag 28 Januari, als wanneer zij 's avonds de werkzaamheden her vat. G. Jr. Tweede Kaïner, De Tweede Kamer zal waarschijnlijk bijeengeroepen worden tegen Dinsdag 22 Januari, des middags te 3 uur. Anno 1895te Loosdrecht is nog weer eens een oud, beproefd middel ter genezing van ziekte in toepassing gebracht. Men heeft een levende, pik zwarte kip genomen, deze in een pot jedaan en op een flink vuur gezet, daar op deugdelijken gronden ver moed werd dat de patiënt zou betooverd zijn. De heks is n< g niet voor den dag gekomen, terwijl de kip verzoekt van rouwbeklag ver schoond te blijven. Prijsvraag. Directeuren van Teyler's Stichting hebben besloten de volgende prijs vraag uit te schrijven „Eene verhan deling over de geschiedenis en de beteekenis van het rijm, met name in de Nederlandsche letteren." Deze prijsvraag wordt uitgeschreven in de verwachting, dat een overzicht zal gegeven worden van het ontstaan van het rijm welke sporen van rijm zich in de oude letterkunde voordoen, door welks letterkunde het rijm in zwang is gebracht, welke vormen van rijm gebezigd zijn. Meer bepaald wordt verwacht, dat gehandeld zal worden over het rijm, het rijmeloos dichten en de geschiedenis van het rijmwoord in onze letterkunde. Met de „betetkenis" van het rym wordt bedoeld de reden, die aanlei ding gegeven heeft tot het gebruiken van rijmwoorden, wat uit den aard der zaak tevens beslist over de vraag, of en in welke gevallen het rijm een eisch is der poëzie. De prijs voor het best en voldoend gekeurd antwoord op deze vraag be staat in een gouden eerepenning ter waarde van ƒ400. In den Duitschen Rijksdag werd Vrijdag het debat voortgezet over het ontwerp tegen de revolutionaire partijen. Minister von Köller betoogde uit voerig dat de strafwet niet voldoende is tegen de verheerlijking van de misdaad en de socialistische opruiin gen. Hij riep de partijen op tot on voorwaardelijke samenwerking in den strijd voor de heiligste goederen. Van den kant der Polen, anti semieten en "Welfen werden met na druk bedenkingen geoppei d, inzonder heid wat het aan banden leggen van de vrijheid van de pers en de rekbaar heid van de bepalingen aangaat. De Zuidduitschers Kröber en Sigl wezen er uitdrukkelijk op dat slechts een zeer gering gedeelte van Zuid-Duitsch- land vóór het ontwerp is. Als het aangenomen werd, zou het getal stemmen voor de socialisten in Beie ren aanzienlijk toenemen. Heden is de beraadslaging voort- voortgezet. Het heeft de aandacht getrokken dat de vleugeladjudant van den duitschen Keizer, graTMoltke, Vrijdag naar vorst Bismarck op Friedrichsruh is vertrokken, wien hij namens den Keizer een bloemstuk heeft gebracht Naar de Etoile beige uit goede brou* beweert te weten was het bericht, Donderdag door den Parijschen Temps meegedeeld, dat de overeenkomst be treffende de naasting van den Kongo- Staat door België geteekend zou zijn, Vrijdag zeker. Het indienen van het betrokken ontwerp van de regeering kan eiken dag worden verwacht. De kabinetscrisis in Hongarije schijnt tot eene goede oplossing te zijn gekomen. Het nieuwe Kabinet is zoo goed als samengesteld en maakt een goeden indruk. Daarin nemen zitting Czorda, voor justitie, Festetits, voor landbouw, en Jodika, minister a latere. Wekerle, Szilagyi, Hierorymi, Lu- kacs en Eötvös blijven. De porte feuilles voor handel en onderwijs zijn niet toegewezen. De Times verneemt uit Kaïro dat de positie van de It lianen in Soedan eenige ongerustheid baart, aangezien zij, door generaal Baratieri's oprukken naar Adowah verdeeld, thans gelijk tijdig worden bedreigd door de Abes- syniërs en de mahdisten. Volgens bericht u;t Tamatawe is er tusschen Franschen en Howa's ge vochten bij het foil Tarafatra, dat op ongeveer vier mijlen afstands van Tamatawe landwaarts in ligt. De Howa's beantwoordden het beschie ten uit zeven stukken. Bizonderheden ontbreken. Te Cannes is gisteren plotseling overleden de Fransche componist Benjamin Godard, de auteur van Jo- celyn en Pedro van Zalemea. De heer Godard bereikte den leeftijd van 45 jaren. TELEGRAM MEN- TIENTSIN, 12 Jan. (Beuter). De Japanners rukken vastbesloten tegen Kin-Chow op de Chireesche troepen trekken langzaam terug op den groo- ten muur. Men verwacht dat zij zich daarachter zullen opstellen en den vijand afwachten. Dc sneeuw maakt den opmarsch der troepen zeer moei lijk. Verschillende eevecnteu hebben plaats gehad, waarin de Chineezen verscheidene gewonden achterlieten. VARIA. Luitenant H. verhaalt het volgen de voorval en daar hij een zeer ge loofwaardig man is, zal het ook wel waar zijn. „In 't heetst van het ge vecht rijdt er een huzaar vlak naast mij. Juist treft hem een kogel in zijn mond, slaat hem vier tanden uit en zou vervolgens stellig zi, n ruggegraat doorboord en hem gedood hebben, wanneer hij niet de buitengewone te genwoordigheid van geest had gehad om den kogel dadelijk in te slikken." £loom v üariüö rich tan- Het stoomschip Prinses Marievan Amst. naar Batavia, vertr. 10 Januari v- Genua.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1